Autor Wątek: Stowarzyszenie ARDiS - mała (malutka) astronautyka ;)  (Przeczytany 8303 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline CoB

• Pełny
    • Ardis
Stowarzyszenie ARDiS - mała (malutka) astronautyka ;)
« dnia: Czerwiec 21, 2012, 20:31 »
Hej!

Chciałbym przedstawić stowarzyszenie, które aktualnie prowadzę w Opolu. Dlaczego? Przecież na forum reklamują się raczej znacznie bardziej "zaawansowane" organizacje...

Właściwie jestem ciekaw waszej opinii (jako ekspertów i animatorów spraw kosmicznych w Polsce) na temat tego typu działalności, może małych rad i wskazówek...

Liczę na to, że stowarzyszenie skupione na razie w Opolu, kiedyś osiągnie większy rozgłos i będziemy realizować bardziej zaawansowane projekty.

Wątek podzielę na wyraźne części, więc jeśli kogoś nie interesuje dany materiał (np.: "Historia") będzie wiedział czego nie czytać ;)

Historia stowarzyszenia

Organizacja powstała w 2010 roku i jej cele bardzo odbiegały od astronautyki ;) ARDiS to akronim od Akademia Rozwoju Dorosłych i Seniorów -> i tym na początku miało być stowarzyszenie. Mieliśmy się skupić na drobnych projektach tj.: informatyka dla osób starszych, organizacja im wolnego czasu itp.

Jakoś to nie szło. Raz, że na FIO uzyskaliśmy całkiem dużo punktów za projekt a w Urzędzie Miasta z kolei, projekt przeszedł bez echa. (Podejrzewamy układziki, na początku z żalu, dzisiaj, kiedy trochę bardziej orientuję się kto jest kim w opolskim 3 sektorze, jestem prawie pewien, że debiutujące stowarzyszenie nie miało szans ze starymi rekinami  ::))

Więc na pewien czas nie zajmowaliśmy się stowarzyszeniem. Czas leciał, ja wkręciłem się mocno w sprawy astro- za sprawą Kosmonauty.net i patrząc z zazdrością na studentów politechnik z Wrocławia, Warszawy i innych miast, ruszyłem do wykładowców na swojej uczelni z chęcią założenia koła związanego z astronautyką (chociażby łazikami, bo katedrę pojazdów mamy całkiem mocną). Niestety, spotykałem się z odmowami a jeden z tych "w porządku" dydaktyków, przedstawił mi powody niechęci z którą się spotykałem.

No nic, nie było co rozpaczać. W odwodzie miałem Stowarzyszenie, które przeszło już cały biurokratyczny kołowrót w KRS i Urzędzie Skarbowym, więc nie zostałem z pustymi rękami. Zdecydowałem się przeprofilować działalność stowarzyszenia, a że pozostali (aktywni) członkowie też są zainteresowani otaczającym nas Wszechświatem, pomysł został podjęty. W tym momencie zdecydowaliśmy się na wzięcie udziału na konkurs ofert z nauki, edukacji, oświaty i wychowania.

Projekty

Nim rozpoczęliśmy działania spod egidy Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Opole, miałem okazję przeprowadzić zajęcia pt.: "Zabawy z Grawitacją". Ich konspekt znajduje się na Kosmonaucie. Dzieciaki dobrze się bawiły i to dodało nam trochę pewności siebie. Do maja (czyli czasu rozpoczęcia projektu) raczej spokojnie oczekiwaliśmy, nawiązując kontakty z innymi młodymi organizacjami z Opola. W międzyczasie wzięliśmy udział w I Opolskim Festiwalu Wolontariatu, ale przeprowadziliśmy konkurs literacki, więc to nie w temacie ;)

Dwunastego maja rozpoczął się cykl prelekcji "Droga do Gwiazd" prowadzony przeze mnie. Celem prelekcji było wychwycenie młodych i niemłodych fanów astro- z Opola i ściągnięcie ich do Stowarzyszenia. Dzisiaj mogę powiedzieć, że cel się powiódł, choć oczywiście nie w takiej skali w jakiej sobie marzyłem (raptem kilka osób więcej jest teraz w organizacji - dodatkowe 10). To otwiera drogę na przyszłość, na realizację kolejnych projektów.

Plany

Co planujemy w przyszłości? Chyba nie zadziwię tutaj nikogo, pisząc o wysłaniu balona 30 kilometrów wzwyż. Ale jest to koncepcja długofalowa, zostanie zrealizowana najprędzej za 2 lata, przez najbliższy rok każdy dostanie "przydział" w tym projekcie i będzie opracowywał dany fragment misji.

Chciałbym też prowadzić dla członków stowarzyszenia kurs obsługi Scilaba, choć to będzie raczej zabawa niż poważne projekty.

Propagować astronautykę chcemy dwojako: w przyszłym roku złożyć projekt o dofinansowanie na niskonakładową publikację o działalności ESA i powiązaniu z tym Polski (np. CBK), którą rozprowadzimy po szkołach Opola (średnich i wyższych). Na trochę innym "poziomie" chcę przeprowadzić zajęcia dla dzieci pod szyldem "Trenuj jak astronauta" (na stronie NASA jest cały program zajęć) i aktywizywać ruchowo i umysłowo uczniów szkoły podstawowej.

Jak starczy czasu to chciałbym w przyszłym roku zorganizować także kilka atrakcji w czasie Festiwalu Nauki w Opolu, ale to się jeszcze zobaczy.

Współpraca

W tej chwili w "drobny" sposób współpracujemy z Kosmonautą.net ("drobny" bo przeze mnie) :) Najprawdopodobniej podłapiemy bliższy kontakt z organizacją, która zajmuje się ochroną środowiska z Opola oraz z hospicjum (w tym przypadku raczej nie będziemy angażować wszystkich członków stowarzyszenia).

Współpracujemy też z Urzędem Miasta Opole (Wydział Oświaty) realizując projekty, ale to chyba oczywiste. Planuję znowu uderzyć w Politechnikę, tym razem z pozycji działacza z zewnątrz, może się uda nawiązać jakiekolwiek stosunki.

Co do współpracy ogólnopolskiej - to, że piszę na forum astronautyki, jest próbą jej nawiązania :) Wstępną, bo kiedy ugruntujemy pozycję w Opolu, będę próbował kontaktować się bezpośrednio z bardziej doświadczonymi organizacjami.

Adresy

Strona stowarzyszenia - http://ardisopole.wordpress.com/
FB - https://www.facebook.com/ardisopole
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 21, 2012, 23:30 wysłana przez CoB »

LooZ^

• Gość
Odp: Stowarzyszenie ARDiS - mała (malutka) astronautyka ;)
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 21, 2012, 23:07 »
Świetna inicjatywa.

Chyba zły link do FB?

Cóż to za układziki wg. ciebie w Ratuszu i jakie są powody niechęci wykładowców?

Jak coś potrzebujesz to pisz na PM'a, chętnie pomogę, zarówno w kwestii Ratusza, Mediów, być może Politechniki. Mógłbym nawet publikację do druku przygotować, bo się zajmuję czasem składem magazynów ;)

Offline CoB

• Pełny
    • Ardis
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 21, 2012, 23:38 »
Co do układów źle to ująłem - Ratusz to za wysokie progi, żebym mógł powiedzieć co się dzieje w jego kuluarach, ale w komisjach konkursowych do projektów zasiadają członkowie stowarzyszeń, które nie biorą udziału w danych projektach. To, że nie biorą w nich udziału, nie oznacza, że nie znają innych ludzi biorących w nich udział, więc...

Mniejsza z tym, na wydział oświaty mało stowarzyszeń składa projekty, wszyscy walą na kulturę, socjal i sport, więc dużej "konkurencji" nie ma.

Co do niechęci wykładowców - wolałbym nie pisać w miejscu publicznym. Część z nich na pewno jest bardzo zajęta swoją pracą ;)

Fajnie, że masz takie kontakty i umiejętności, na pewno się odezwę! Ja zapraszam ze swojej strony na prelkę (ostatnią) w sobotę o 15 do SCKu przy UO, ew. na PMie napiszę kiedy szykuje się oficjalne spotkanie organizacyjne.

LooZ^

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 21, 2012, 23:53 »
Wiesz, nie jest tak źle z tym doborem stowarzyszeń, więc sadzę, że macie szanse. Bardziej bym obstawiał po prostu zbyt krótką kołdrę. Mogę też wam doradzić w kwestii wniosku, jak już będziecie je wypełniać.

Co do PO, ślij na PM'a, brat jest tam wykładowcą (kierunków humanistycznych), a i ja mam parę znajomości tam.

W sobotę niestety czasu brak, ale ślij na PM'a śmiało jak w czymś mogę pomóc, a m.in odbudowywałem Odrę parę lat temu, a teraz ogarniam SSOO "Jedna Odra", więc coś tam o działaniu Stowarzyszeń wiem ;)

Offline Copernicus

• Weteran
    • Pierwszy Polski Near Space Program
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 22, 2012, 08:39 »
Hej,

witam serdecznie i trzymam kciuki za plan wysłania balonów do stratosfery.
W tym temacie z chęcia pomożemy.

pozdrawiam,

Copernicus Project Team

Offline Szaniu

• Weteran
  • Szepty Ziemi.
    • ExoplanetSpot
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 22, 2012, 12:16 »
Fajnie, że opisałeś stowarzyszenie. Ja tylko dodam, że "dodatkowe 10 osób"(w tym ja) to wcale nie jest zły wynik, a ostatnia prelekcja jeszcze przed Tobą ;). Zresztą nawet jeśli ta liczba nie wzrośnie to mimo wszystko uważam, że przy dobrej organizacji i należytym zaangażowaniu, damy radę :)!

Offline CoB

• Pełny
    • Ardis
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 24, 2012, 12:39 »
Dziękuję wszystkim za uwagę, na pewno się odezwę w sprawach balonów jak i z przyszłymi projektami! :)

Wczoraj przeprowadziłem ostatnią z prelekcji (było ich 6) i rzucę tutaj kilkoma hasłami (które może dobrze znacie, ale uważam, że to dość przydatna wiedza):

Najlepsze prelekcje dotyczyły lotów załogowych i Marsa.

W trakcie prelekcji o lotach załogowych podzieliłem uczestników na 3 zespoły i każdy miał opracować koncepcję lotu, w którym mają przeżyć astronauci. Było dość zabawnie i ciekawie, bo wiadomo - wśród słuchaczy był dość duży przekrój wiedzy i jeden z zespołów wymyślił taką koncepcję, której nie powstydziliby się XIX wieczni pisarze "s-f":) Z tego też względu, że stopień znajomości spraw kosmicznych był dość rozjechany, zdecydowałem, że o powodzeniu danej misji będą decydować kości (jak w systemach RPG). To dodadło elementu losowości i hmmm... obiektywności, choć sam ustalałem procent szans na wykorzystanie danej technologii i przetrwanie astronautów.

Na prelekcję o Marsie przyniosłem mapę Marsa dodaną do National Geographic kilka lat temu. Podpisane były na niej główne utwory powierzchniowe. Mapa leżała przed słuchaczami a ja przerzucałem slajdy i opowiadając o danych obiektach na powierzchni Czerwonej Planety, podawałem na koniec ich lokalizację (korzystając z google mars lub innych zdjęć powierzchni). I uczestnicy na zmianę musieli wyszukać dane miejsce na mapie i przyłożyć tam monetę jednogroszową. Zabawa była przednia a i nauka topografii planety, czy znajomość lądowisk łazików i próbników, znacznie przyjemniejsza i mam nadzieję - efektywniejsza.

Z minusów, kiedy zacząłem opowiadać o sondzie Cassini zajęło mi to 1,5h... Przesadziłem w swoim ulubionym temacie :) Zrobiłem wykład a'la stary profesor.

O eksperymentach na prelekcjach wspominać nie będę, bo to "prawda ogólnie znana" ;)

LooZ^

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 24, 2012, 12:43 »
A ile osób na prelekcji było? W jaki sposób ją reklamowałeś?

Offline CoB

• Pełny
    • Ardis
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 24, 2012, 13:05 »
Na 6 prelek przewinęło się koło 20-30 osób, z czego 10 to byli "stali" słuchacze (więcej niż w jednej prelekcji uczestniczyli). Więc szału nie było, ale nie było też tragedii :)

Co do reklamy: przede wszystkim placówki oświatowe. Plakaty zostawiłem we wszystkich gimnazjach i szkołach średnich w Opolu, plus główny budynek UO, różne wydziały PO i kilka miejsc "na zewnątrz" -> na Chabrach przy Żabce, w przejściu pod jezdnią na Wodociągowej, w przejściu pod jezdnią przy Mikołajczyka (przy PO) i w kilku sklepach i knajpach w Opolu. Dodatkowo w Radio Plus, Radio Opole. GW i NTO nie odezwali się, choć wydaje mi się, że na 2 prelekcji pojawiła się dziennikarka. No i art o prelkach pojawił się na Kosmonaucie! :)

Chętnie bym ponarzekał, że za mało osób było, ale doświadczenie mówi mi, że jak na Opole to naprawdę się udało, bo na takie mniejsze eventy ciężko mieszkańców wyciągnąć z domów :) W przyszłym roku w przypadku takich prelekcji zorganizuję je na Polibudzie (chyba) dla pierwszoklasistów i oni będą zmuszeni żeby przyjść, hehe. (Ale nie będę już więcej rozpisywał projektów z wykładami tego typu, to będą raczej działania marketingowe).

Offline CoB

• Pełny
    • Ardis
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 26, 2012, 23:30 »
Krótkie podsumowanie całego cyklu: http://ardisopole.wordpress.com/2012/06/26/podsumowanie-cyklu-prelekcji-droga-do-gwiazd/

Na pewno będę miał z czym jeździć po konwentach  8)

Offline Matias

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 27, 2012, 22:44 »
Super, brzmi to smacznie! :) Gratulacje Szymonie ;)

A w 1,5-godzinnej prelce o Voyagerach co aż tyle czasu Ci zajęło? :)

Offline Szaniu

• Weteran
  • Szepty Ziemi.
    • ExoplanetSpot
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 28, 2012, 00:42 »
Super, brzmi to smacznie! :) Gratulacje Szymonie ;)

A w 1,5-godzinnej prelce o Voyagerach co aż tyle czasu Ci zajęło? :)
Na tym wykładziku akurat być nie mogłem. Jednak można chyba przyznać, że o tych misjach można mówić, mówić i mówić :)! Poczynając od biurokratycznych zmagań organizatorów, a kończąc na naukowych dokonaniach sond.

Offline CoB

• Pełny
    • Ardis
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 29, 2012, 21:54 »
Ja się rozgadałem o Jowiszu (jako gazowym gigancie, wiadomości raczej astronomiczne) i o księżycach w tych odległych światach. Bardzo dużo o Io, Europie, Tytanie, ze szczególnym uwzględnieniem astrobiologii i koncepcji przyszłych misji. Trochę słów  przelałem także na sondę Cassini. Przy okazji omówiłem wiele zdjęć z serii "Hall of fame" ze strony Cassiniego.

I tak będę to przerabiać, żeby na przyszłość skupić się bezpośrednio na sondzie i jej oprzyrządowaniu ;)

W tej chwili ruszamy z ogólnodostępną biblioteką naukową i popularno-naukową dla członków stowarzyszenia.

LooZ^

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 03, 2012, 13:33 »
CoB, nie myślałeś może o jakiejś formie uhonorowania Wernera Ryszarda Kirchnera?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Werner_Ryszard_Kirchner

Offline CoB

• Pełny
    • Ardis
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 03, 2012, 21:49 »
Ciekawa postać, rozważę to na przyszłość ;) Po ostatnim spotkaniu organizacyjnym mamy raczej inne plany, choć związane przede wszystkim z latami 2012 i 2013. Dalej nic nie planowaliśmy, ale będę miał na uwadze twoją sugestię, bo jest naprawdę dobra!