Autor Wątek: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych  (Przeczytany 28065 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 7111
  • One planet Once chance
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #120 dnia: Marzec 22, 2018, 14:43 »
Kilka lat temu Andrew Le Page zaproponował ciekawą koncepcję misji typu sample return podczas ktrych można by zebrać próbki gejzerów Europy oraz wybuchów wulkanicznych Io za pomocą chwytaka z aerożelem, jak to miało miejsce w przypadku misji Sturdast.

https://www.drewexmachina.com/2014/03/27/a-europa-io-sample-return-mission/

Pomysł ten został zaczerpnięty z misji propozycji misji sample return do Enceladusa z zebraniem próbek gejzerów tego księżyca - projekt nosi nazwę LIFE.

Szkoda, że tak ciekawe koncepcje nie znalazły dotąd uznania w planowaniu przyszłych misji. Można by przecież pomyśleć nad sondą Europy, która po wykonaniu badań, które są planowane dla projektowanych JUICE czy Europa Clipper, pod koniec misji uruchomiła by silniki jonowe by powrócić z zebranymi próbkami gejzerów Europy.

Pytanie tylko na ile taka misja jest wykonalna. I nie mam tu akurat względów technicznych a raczej przyrodnicze. Bo jaka jest pewność, że Io czy Europa wyplują cenne zawartości swojego wnętrza podczas trwania misji sondy? Jak na razie podczas dekad badań tylko raz zaobserwowano wyrzuty oparów z Europy, które przecież nie musiały być gejzerami ale np. pozostałościami po zderzeniu z meteorytem. Z Io sprawa byłaby bardziej prawdopodobna bo Voyagery podczas swoich przelotów zaobserwowały więcej niż jeden wybuchów wulkanów  :)

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1860
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #121 dnia: Marzec 28, 2019, 21:55 »
Propozycja misji IVO - Io Volcano Observer (po raz trzeci) 8) W ramach programu "Discovery" mogła by wystartować w 2026 z dotarciem do systemu Jowisza w 2031...

https://www.space.com/io-volcano-observer-jupiter-moon-mission-proposal.html
GG 8698011

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #121 dnia: Marzec 28, 2019, 21:55 »