Autor Wątek: Jowisz (zbiorczo)  (Przeczytany 39466 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Slavin

 • Senior
 • ****
 • Wiadomości: 647
 • Metanem i tlenem z odzyskiem
Odp: Jowisz (zbiorczo)
« Odpowiedź #135 dnia: Listopad 19, 2019, 20:47 »
NASA potwierdza obecność pary wodnej w atmosferze Europy.

Na zdjęciu: Obrazy Europy zarejestrowane przez sondy: (od lewej) Voyager 1 (1979), Voyager 2 (1979) i Galileo. Źródło: NASA/JPL.


Po raz pierwszy przy użyciu teleskopów Obserwatorium Kecka udało się bezpośrednio wykryć obecność pary wodnej w atmosferze Europy - jednego z księżyców Jowisza.

Europa - jeden z 79 księżyców Jowisza to jeden z najważniejszych celów NASA pod względem poszukiwania życia w Układzie Słonecznym. Wiadomo już, że pod lodową powierzchnią Europy kryje się ocean z ciekłą wodą, która może czasem być wyrzucana do atmosfery pod postacią gejzerów. Do tej pory nie udało się jednak potwierdzić jej obecności w bezpośrednich obserwacjach.

Międzynarodowy zespół naukowców pod przewodnictwem Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda w Greenbelt odkrył po raz pierwszy w bezpośredniej obserwacji obecność pary wodnej nad powierzchnią księżyca, używając do tego jednego z największych teleskopów na świecie Obserwatorium Kecka na Hawajach. Wyniki pracy zostały opublikowane na łamach czasopisma Nature Astronomy.

Naukowcy w swoim artykule opisują, że w jednej z 17 przeprowadzonych obserwacji w czasie między lutym 2016 i majem 2017 r. udało się wykryć 2095 ton (+/- 658 t) pary wodnej w atmosferze nad półkulą księżyca skierowaną w stronę jego ruchu orbitalnego. Co ciekawe w pozostałych pomiarach nie udało się wykryć wody na poziomie powyżej zdolności detekcyjnych. Do określenia obecności wody użyto spektrografu podczerwieni.

Historia dowodów na wodę na Europie
Historia dowodów na obecność ciekłej wody na Europie sięga przełomu XX i XXI wieku, kiedy sonda Galileo orbitująca Jowisza zmierzyła zakłócenia w polu magnetycznym planety w pobliżu Europy. Pomiary wskazywały na obecność przewodzącego elektryczność płynu pod powierzchnią lodową księżyca.

W 2013 roku ogłoszono, że za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a udało się wykryć wodór i tlen - a więc pierwiastki składające się na wodę - w atmosferze Europy, w konfiguracji sugerującej, że mogły pochodzić z pióropuszy wodnych. Był to pierwszy tak silny dowód obserwacyjny.

W 2016 roku Kosmiczny Teleskop Hubble’a zarejestrował bezpośredni obraz w świetle widzialnym struktur o cechach gejzerów, gdy Europa przemierzała niebo na tle Jowisza z ziemskiej perspektywy.

Zespół naukowców musiał wykonać dużo pracy, aby jakość obserwacji nie zaburzała ziemska atmosfera. Astronomowie muszą korzystać w tym przypadku z naziemnych teleskopów, gdyż obecne statki kosmiczne używane do obserwacji mają ograniczone możliwości prowadzenia tego typu detekcji.

Wkrótce naukowcy będą mogli dostać odpowiedzi na wiele pytań dotyczących właściwości Europy, zobaczyć dokładnie powierzchnię tego księżyca, zbadać atmosferę i dowiedzieć się więcej o podpowierzchniowym oceanie i jego wnętrzu. NASA przygotowuje misję Europa Clipper, która wystartuje w kierunku księżyca Jowisza w połowie przyszłej dekady.

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2019/nasa-scientists-confirm-water-vapor-on-europa

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/nasa-potwierdza-obecnosc-pary-wodnej-w-atmosferze-europy

https://www.nature.com/articles/s41550-019-0933-6

« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2019, 20:49 wysłana przez Slavin »

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 12952
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Jowisz (zbiorczo)
« Odpowiedź #136 dnia: Grudzień 01, 2019, 23:14 »
Wielka Czerwona Plama nie słabnie?
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 1 GRUDNIA 2019

(...) Dla wielu naukowców to sygnał, że WCP może zaniknąć w ciągu kilku najbliższych dekad. Jednak nie wszyscy naukowcy są co do tego zgodni. Philip Marcus z University of California uważa, że pomimo zmiany rozmiarów, WCP wcale nie słabnie. Co więcej nie wydaje się także, by zmieniały się procesy sterujące tym huraganem – jego “funkcjonowanie” pozostaje na tym samym poziomie. Może to oznaczać, że WCP zmienia cyklicznie swoje rozmiary (oraz kształt), ale nie jest “młodym” tworem. (...)

https://kosmonauta.net/2019/12/wielka-czerwona-plama-nie-slabnie/

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 12952
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Jowisz (zbiorczo)
« Odpowiedź #137 dnia: Grudzień 05, 2019, 09:30 »
Bezpośrednia detekcja pary wodnej na Europie
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 2 GRUDNIA 2019

(...) Odkrycie pary wodnej w atmosferze Europy zawdzięczamy obserwatorium Kecka na Hawajach. Ten teleskop obserwował Europę od lutego 2016 do maja 2017. Łącznie wykonano 17 sesji obserwacyjnych. W 16 sesjach nie zanotowano pary wodnej, natomiast w jednej sesji obserwacyjnej zaobserwowano wyrzut pary wodnej. Tę detekcję zaobserwowano 26 kwietnia 2016. (...)

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=AEyOoZ7JpyY" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=AEyOoZ7JpyY</a>
https://www.youtube.com/watch?v=AEyOoZ7JpyY&feature=emb_title

Bezpośrednia obserwacja pary wodnej w atmosferze Europy / Credits – NASA Goddard

https://kosmonauta.net/2019/12/bezposrednia-detekcja-pary-wodnej-na-europie/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Jowisz (zbiorczo)
« Odpowiedź #137 dnia: Grudzień 05, 2019, 09:30 »