Autor Wątek: Materia poniżej zera absolutnego.  (Przeczytany 3546 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wini

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Materia poniżej zera absolutnego.
« dnia: Styczeń 04, 2013, 15:08 »
Nowy temat bo znalazłem ciekawy artykuł: http://www.nature.com/news/quantum-gas-goes-below-absolute-zero-1.12146

Naukowcom udało się za pomocą wiązek laserowych i pola magnetycznego zmniejszyć temperaturę atomów potasu w stanie gazowym poniżej temperatury zera bezwzględnego. Poza tym, że w ogóle jest to niesamowite dokonanie, najciekawsze są możliwości jakie to daje i właściwości materii w tym stanie. Po pierwsze pozwoli to na lepsze i łatwiejsze badanie egzotycznych stanów materii, które w wyższych temperaturach są niestabilne. Po drugie według przewidywań taka materia powinna mieć niesamowite właściwości, na przykład część atomów w takim stanie powinna w polu grawitacyjnym unosić się w górę, czyli krótko mówiąc znosić siłę grawitacji!

To są dopiero początki i nie wiadomo jak dalsza historia tego się potoczy, ale jak dla mnie jeżeli faktycznie taka materia będzie miała te właściwości i uda się kiedyś je zastosować w praktyce to może być niesamowity przełom. Nowe rodzaje silników kosmicznych (warp? któryś projekt chyba zakładał potrzebę materii która działa w druga stronę niż grawitacja? zresztą tunele czasoprzestrzenne o ile pamiętam też takiej materii by wymagały) czy choćby pojazdy unoszące się nad ziemia? Nie wiem czy nie przesadzam, pewnie tak , ale jakoś ten jeden artykuł bardzo rozbudził moją wyobraźnie:) Co myślicie o tym?:>

EDIT: link do jeszcze jednego artykułu, który opisuje trochę lepiej na czym cała rzecz polega;) http://phys.org/news/2013-01-atoms-negative-absolute-temperature-hottest.html
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2013, 16:16 wysłana przez wini »

Offline jmvh

• Weteran

Offline 0x3ffe

• Pełny
  • Rzeczpospolita Marsjańska
    • Moja gra mobilna - testujcie
Odp: Materia poniżej zera absolutnego.
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 26, 2013, 02:19 »
Czego to ci fizycy nie wymyślą, normalnie bzdura goni bzdurę :D A może trzeba zero bezwzględne przesunąć w dół ;)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 26, 2013, 02:21 wysłana przez 0x3ffe »
Moc obliczeniowa dwóch Commodore 64 wystarcza do lądowania na księżycu!

Offline Głupi Jaś

• Nowy
  • *
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 04, 2015, 22:37 »
Paradoksem temperatury "poniżej zera bezwzględnego" jest to, że aby do niej dojść trzeba przejść przez nieskończoność. Jest to bowiem temperatura liczona nieco inaczej - polecam lekturę - Temperatury bardzo niskie i bardzo wysokie / Mark W. Zemansky z j. ang. przeł. Andrzej Blinowski. - Warszawa Państwowe Wydaw. Naukowe, 1968

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 04, 2015, 22:37 »