Autor Wątek: STS-133  (Przeczytany 220765 razy)

Offline Mikkael

• Weteran
  • "Per aspera ad astra"
Odp: STS-133
« Odpowiedź #600 dnia: Grudzień 17, 2010, 17:15 »
Aż żal, że nie może dziś polecieć...
GG 8698011

Offline perian

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #601 dnia: Grudzień 17, 2010, 17:58 »
Ehh.. Discovery... co z Ciebie wyrosło...

Disco jest humorzastą damą, ale muszę zaprotestować. O ile mi wiadomo orbiter jest w świetnej kondycji, to inne elementy STS zawaliły sprawę.

Offline jmvh

• Weteran
« Odpowiedź #602 dnia: Grudzień 17, 2010, 18:04 »
SFN wrzucił krótki film z przygotować na youtube:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=fPP69XzhQ0g" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=fPP69XzhQ0g</a>

Offline Radek68

• Moderator Globalny
  • "Jutro to dziś - tyle że jutro"
« Odpowiedź #603 dnia: Grudzień 17, 2010, 20:19 »
Dwa zdjęcia z testu tankowania ET (drugi naprawdę ładny).
Swoją drogą - trochę bez sensu, że dziś nie lecą, skoro wszystko jest OK...
Jeśli czekają na start, aż wszystko zrozumieją i będą wiedzieć (o pęknięciu podłużnicy), to nigdy nie polecą, bo nigdy nie będą wszystkiego wiedzieć.

Poza tym - do końca lotów pozostał, oprócz tego, tylko JEDEN zaplanowany start (a w sumie maksymalnie dwa) - po co te wszystkie analizy, testy...
The Dark Side of the Moon

Offline perian

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #604 dnia: Grudzień 17, 2010, 20:57 »

Poza tym - do końca lotów pozostał, oprócz tego, tylko JEDEN zaplanowany start (a w sumie maksymalnie dwa) - po co te wszystkie analizy, testy...

Bo jakby dzisiaj polecieli, a byłyby anomalie, to... wiadomo co.

Offline Radek68

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #605 dnia: Grudzień 17, 2010, 21:04 »

Bo jakby dzisiaj polecieli, a byłyby anomalie, to... wiadomo co.

Wiesz, w sumie to ja to wszystko wiem, nawet rozumiem, ale przewidzieć wszystkiego się nie da i tak i tak, jak dziś będzie dobrze (a było), to w lutym może być coś innego, równie dobrze dostrzeżonego dopiero po starcie...

Offline perian

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #606 dnia: Grudzień 17, 2010, 21:16 »
Wiesz, w sumie to ja to wszystko wiem, nawet rozumiem, ale przewidzieć wszystkiego się nie da i tak i tak, jak dziś będzie dobrze (a było), to w lutym może być coś innego, równie dobrze dostrzeżonego dopiero po starcie...

Zgadza się, ale Columbia chyba skutecznie nauczyła NASA, że nie można ignorować zauważonych problemów. A to, że mogą pojawić się kolejne jest oczywiste.

Offline Maquis

• Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #607 dnia: Grudzień 17, 2010, 21:21 »

Oprócz tego co powyżej (czyli kwestii bezpieczeństwa) istnieje jeszcze inny powód - mianowicie nauka na temat zachowań stopów w warunkach kriogenicznych. Znajomość tego zachowania pozwoli na zastosowanie lekkich stopów także w innych projektach.

Offline Radek68

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #608 dnia: Grudzień 17, 2010, 21:43 »
I znów nie sposób się z Wami nie zgodzić.
Ale chciałoby się, aby oprócz badań, testów i doświadczeń również polecieli... ;)

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #609 dnia: Grudzień 19, 2010, 12:13 »
Rozumiem, że się nic nie zmieniło co do rollback, który nadal jest na 22. grudnia planowany?

Offline Matias

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #610 dnia: Grudzień 19, 2010, 22:41 »
hmm.. środa? Jaki przedział czasowy? Ostatni dzień na uczelni.. może zrobię sobie wolne :P

Offline Matias

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #611 dnia: Grudzień 21, 2010, 01:47 »
Małe sprostowanie do tego babola jakiego wspólnymi siłami posadziliśmy w tym wątku z Kanarkiem- rollback rozpocznie się już za parę godzin (tak, we wtorek rano naszego czasu!). Na godzinę 1:30 CET - a więc 15 minut temu - planowano odsunięcie platformy RSS. Wciąż jednak nic się nie poruszyło.. :P

Początek rollback planowany jest na godzinę 6:30 CET! Mam nadzieję, że wspólnymi siłami będziemy to oglądać, bo zapewne ostatnie tego typu obrazki w historii tego programu :)

Dodatkowo rollback będzie trwał w czasie zaćmienia Księżyca (w nocy jadą), także mogą być strzelana epickie zdjęcia!! :)

Offline Matias

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #612 dnia: Grudzień 21, 2010, 01:49 »
Ahh i jeszcze jedno - wstępne analizy wyników z próbnego tankowania wskazują, iż nie było żadnych odstępstw od nominalnego tankowania. Niektórzy już spekulują, że w tym wypadku zbliżamy się powoli do nadania statusu 'nie rozwiązanej' tej sprawy z przyczyną pęknięć podłużnic... ::)

Offline Matias

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #613 dnia: Grudzień 21, 2010, 01:57 »
Prace techników na żywo można śledzić tutaj. Trwają przygotowania.

http://www.livestream.com/spaceflightnow

Offline astropl

• Weteran
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
« Odpowiedź #614 dnia: Grudzień 21, 2010, 08:02 »
Z powodu problemów z poziomowaniem transportera CT1 rollback został wstrzymany przynajmniej do popołudnia czasu lokalnego. Co za sprzęt, nie chce ani lecieć na orbitę, ani wrócić z wyrzutni...

EDIT: Obecnie odjazd z 39A zaplanowany jest na jutro o 4 rano naszego czasu, dotarcie do VAB około 11.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2010, 08:42 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl