Autor Wątek: Medycyna kosmiczna: załogowe loty kosmiczne  (Przeczytany 8779 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Medycyna kosmiczna: załogowe loty kosmiczne
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 14, 2018, 11:56 »
Borysie, zakładam, że jakaś "szara strefa" pomiędzy "zdrowym życiem" a "niezdrową egzystencją" w przypadku grawitacji jest. W tej szarej strefie jest miejsce m.in. na odpowiednie ćwiczenia, różne formy detekcji/diagnostyki, stosowania specyfików itp itp. Wydaje mi się, że od "dolnej strony" (mikrograwitacji) jest to od lat badane na ISS.

Offline Borys

• Weteran
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 14, 2018, 16:34 »
Borysie, zakładam, że jakaś "szara strefa" pomiędzy "zdrowym życiem" a "niezdrową egzystencją" w przypadku grawitacji jest.

Owszem, ale my nie wiemy, gdzie ta sfera się zaczyna i jak szeroka jest. Co więcej, niektóre procesy w organizmie są naprawdę progowe (do pewnego poziomu coś kompletnie nie działa, a minimalnie powyżej jest już wszystko w porządku). Przykładem jest zarodek, do prawidłowego rozwoju którego niezbędny jest minimalny poziom ciążenia (na bruzdkowanie ma wpływ rozmieszczenie cieczy różnych gęstości w komórce jajowej, a za ich rozmieszczenie odpowiada grawitacja).

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 14, 2018, 17:13 »
Rzeczywiście, o zarodkach to w ogóle nie myślałem. Raczej tylko o ciele dorosłego człowieka. I zdecydowanie nie wiadomo jak szeroka jest ta "szara strefa".

Offline ekoplaneta

• Weteran
  • One planet Once chance
« Odpowiedź #63 dnia: Maj 18, 2018, 08:18 »
Entuzjaści wypraw na Księżyc raczej się nie ucieszą wiadomością, że pył księżycowy stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla komórek naszego ciała które z nim się zetknęły. Otóż przy braku erozji eolicznej czy wodnej okruchy pyły nawet te mikrometrowe to odpowiedniki małych noży. Wnikając do organizmu zachowują się jak mikroskalpele niszcząc fizycznie komórki np. płuc itp.  :(

NASA scientists now understand that pieces of moon dust — especially the smallest, sharpest particles — pose clear health risks to astronauts. A recent study published in the April issue of the journal GeoHealth examined exactly how dangerous that dust can be on a cellular level — and the results are as ominous as the dark side of the moon. In several lab tests, a single scoop of replica moon dust proved toxic enough to kill up to 90 percent of the lung and brain cells exposed to it...

When the team took stock of their cells 24 hours later, they found that every soil type had caused some degree of brain and lung cell death. The finest-grain samples proved most lethal, killing up to 90 percent of the cells that had been exposed to them. Cells that weren't decimated outright showed signs of DNA damage that could lead to cancer or neurodegenerative diseases if not repaired, the researchers wrote.

https://www.space.com/40618-moon-dust-bad-lungs-brain.html

Ciekawe jakie właściwości ma pył marsjański? Erozja eoliczna na Marsie jest, ale cząstki pyłu są tam też małe i w najlepszym scenariuszu mogą wywoływać pylicę  :(
« Ostatnia zmiana: Maj 18, 2018, 08:19 wysłana przez ekoplaneta »

piools

• Gość
« Odpowiedź #64 dnia: Maj 18, 2018, 09:20 »
Ciekawe jakie właściwości ma pył marsjański? Erozja eoliczna na Marsie jest, ale cząstki pyłu są tam też małe i w najlepszym scenariuszu mogą wywoływać pylicę  :(

Trzeba będzie rozkręcić na Marsie produkcję leków przeciwastmatycznych i antybiotyków. Inną sprawą jest to, jaki wpływ na leki będzie mieć transport z Ziemi na Marsa w warunkach podwyższonego promieniowania.

Offline Orionid

• Weteran
  • Very easy - Harrison Schmitt
« Odpowiedź #65 dnia: Październik 26, 2018, 23:03 »
Kurczące się obszary mózgu u kosmonautów po powrocie na Ziemię po długich lotach.

Brain Tissue–Volume Changes in Cosmonauts
October 25, 2018

(...) The white-matter volume postflight as compared with preflight was reduced along a longitudinal tract of the left temporal lobe, but there was a global reduction of cerebral white-matter volume at long-term follow-up as compared with postflight. (...)

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc1809011