Autor Wątek: OneWeb - 648 satelitów do internetu  (Przeczytany 5824 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 18306
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 30, 2017, 12:27 »
Ruszyła europejska linia montażowa OneWeb Satellites
Środa, 28 Czerwca 2017

Firma OneWeb Satellites uruchomiła swoją linię montażową w Tuluzie, sercu produkcji Airbusa, aby rozpocząć kompleksową walidację, testy oraz integrację swoich pierwszych satelitów, które zostaną wysłane na orbitę już za nieco ponad dziewięć miesięcy.

OneWeb Satellites jest wspólnym przedsięwzięciem OneWeb, globalnej firmy komunikacyjnej, której misją jest zapewnienie przystępnego cenowo dostępu do Internetu wszystkim ludziom na Ziemi, oraz Airbus Defence and Space, a pierwsze przyjęte przez nią zamówienie obejmuje produkcję 900 satelitów komunikacyjnych dla floty satelitów OneWeb operującej na niskiej orbicie okołoziemskiej. Zakład w Tuluzie, mający powierzchnię 4 600 metrów kwadratowych, będzie używany do celów walidacji metod produkcji wymaganych w celu wytworzenia wysokowydajnych satelitów na skalę, jakiej jeszcze nigdy dotąd nie osiągnięto, usunięcia ryzyka powodowanego przez wszelkie potencjalne problemy oraz utworzenia ram dla większej i mieszczącej więcej linii produkcyjnych fabryki OneWeb Satellites w pobliżu Centrum Kosmicznego im. J. F. Kennedy'ego na Florydzie. Po przejściu kompleksowego zestawu testów, pierwszych 10 pilotażowych, zbudowanych w Tuluzie satelitów stanowić będzie pierwsze maszyny we flocie OneWeb.

Linia montażowa będzie zawierała najnowocześniejszą automatykę, sprzęt testowy oraz możliwości zbierania danych pozwalających skrócić czas montażu i zapewnić środki potrzebne do analizy wydajności fabryki oraz usprawniania procesów. Gdy satelity na niej produkowane znajdą się na orbicie, będą dostarczać cenne dane, które pozwolą potwierdzić poprawność projektu tych pojazdów kosmicznych oraz wprowadzać w nim drobne poprawki, jeśli takowe będą konieczne. Umożliwi to wykrywanie i korektę wszelkich anomalii procesu produkcyjnego.


Ilustracja: Airbus Defence & Space

Obok budowania floty satelitów, OneWeb Satellites będzie także dostarczać Airbusowi spersonalizowane wersje wysokowydajnych satelitów, platform i podstawowych technologii, aby wesprzeć sprzedaż dokonywaną przez niego na rzecz stron trzecich, takich jak inni operatorzy komercyjni i rządowi na całym świecie. Mini satelity pochodzące z ogromnej linii produkcyjnej stworzą nowe paradygmaty kosztowe i wydajnościowe dla wszystkich podmiotów chcących czerpać korzyści z możliwości, jakie satelity mogą dać na rynkach obserwacji Ziemi, czujników oraz telekomunikacji.

Rozwój tego zakładu wspierany jest przez Bpifrance w ramach francuskiego programu PIA (Programme d’Investissements d’Avenir).

http://www.space24.pl/619558,ruszyla-europejska-linia-montazowa-oneweb-satellites
« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2018, 23:51 wysłana przez Orionid »

Online kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 21620
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 01, 2017, 19:12 »
Takie pytanie, czy te 4600 metrów kwadratowych to dużo czy mało jak na halę produkcyjną? Jak to wygląda w innych typach przemysłu?

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 18306
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 30, 2018, 00:04 »
Pierwszy lot OneWeb pod koniec roku
BY MICHAŁ MOROZ ON 29 SIERPNIA 2018

(...) Obecnie spółka ma już podpisaną umowę z Virgin Orbit na przeprowadzenie 39 lotów wynoszących na pokładzie LauncherOne, jak również porozumienie o współpracy z Blue Origin na pięć lotów na pokładzie rakiety New Glenn.

Pod koniec roku pierwsze 10 satelitów o masie 145 kg każdy ma wynieść spółka Arianespace za pomocą rakiety Sojuz. Następnie spółka ma wykonać kolejne 20 startów, które wyniosą od 34 do 36 satelitów na orbitę. Pierwsze satelity OneWeb trafią na orbitę o wysokości 1200 km. Kolejne będą wynoszone na wysokość 500 km i już samodzielnie będą podnosić swój pułap. (...)
https://kosmonauta.net/2018/08/pierwszy-lot-oneweb-pod-koniec-roku/

OneWeb, Arianespace target December-February for first Soyuz launch
by Caleb Henry — August 27, 2018

(...) OneWeb’s first launch will carry production-grade satellites, not prototypes, according to the company. While the subsequent 20 Arianespace-Soyuz launches will carry 34 to 36 satellites to an altitude of 500 kilometers, the first launch will carry just 10 satellites straight to their 1,200-kilometer orbit, eliminating the need for orbit raising with each satellite’s onboard propulsion.

OneWeb is building 900 satellites through a joint venture with Airbus Defence and Space, but has signaled a desire to operate around 2,000 satellites. Additional launch providers include Virgin Orbit, which has a contract for 39 LauncherOne missions, and Blue Origin, which has a memorandum of understanding for five New Glenn launches. (...)
https://spacenews.com/oneweb-arianespace-target-december-february-for-first-soyuz-launch/

Online kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 21620
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 08, 2020, 22:16 »
Za nami start OneWeb - czy są może jakieś nagrania?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 08, 2020, 22:16 »

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 18306
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 09, 2020, 19:48 »

Offline Slavin

 • Senior
 • ****
 • Wiadomości: 668
 • Metanem i tlenem z odzyskiem
Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 30, 2020, 11:10 »
OneWeb - największa konkurencja dla sieci Starlink bankrutuje.

Na zdjęciu: Model satelity OneWeb na niskiej orbicie okołoziemskiej. Źródło: OneWeb.


Firma OneWeb budująca na orbicie wokół Ziemi megakonstelację satelitów dostępu do Internetu zgłosiła wniosek upadłościowy do sądu federalnego w Nowym Jorku.

Firma OneWeb była dotychczas największą konkurencją dla budowanej przez SpaceX megakonstelacji satelitów telekomunikacyjnych Starlink. OneWeb planował zbudowanie sieci 648 satelitów, która mogłaby świadczyć usługi satelitarnego dostępu do Internetu. Do tej pory firma umieściła na orbicie 74 satelity, a ostatni start orbitalny był przeprowadzony w marcu 2020 r.

Firma ciągle starała się pozyskać inwestorów. Zewnętrzni analitycy sugerowali, że do ukończenia flotylli firma musiałaby pozyskać jeszcze ponad 7 miliardów dolarów. Dotychczas największym inwestorem startupu pozostawał japoński bank SoftBank.

Jak podkreśla firma w oficjalnym komunikacie na decyzję rozpoczęcia sądowego procesu upadłościowego wpływ miała pandemia COVID-19, która utrudniła pozyskanie środków od kolejnych inwestorów. Niestabilne rynki finansowe wprowadziły w kłopoty m.in. SoftBank.

Firma przed złożeniem wniosku o upadłościowego zwolniła około 85% ze swoich 531 pracowników. Warto tutaj napisać, że OneWeb zdecydował się na zastosowanie Rozdziału 11 Kodeksu Upadłościowego w USA. Jest to najbardziej skomplikowany z procesów upadłościowych, który umożliwia jednak dalsze działanie firmy pod ochroną sądową przed wierzycielami.

OneWeb może teraz zreorganizować swoją działalność i zmienić strukturę kapitałową, aby wrócić na ścieżkę rentowności i uniknąć likwidacji. Obecnie największym wierzycielem firmy jest europejski operator rakietowy Arianespace, z którym firma podpisała kontrakt w 2015 r. na 21 lotów rakiety Sojuz. Poza tym w ramach osobnej umowy debiutancki lot rakiety Ariane 6 pod koniec 2020 r. miał również wynosić satelity dla tej konstelacji.

Nie wiadomo jaka przyszłość czeka brytyjską firmę, ale w przeszłości w podobnej sytuacji były inne firmy budujące duże sieci telekomunikacyjne i udawało im się wyjść z kłopotów. Koronnym przykładem jest Iridium. Firma zbudowała pierwszą dużą sieć satelitów 20 lat temu po czym ogłosiła bankructwo. W ostatnich latach ta sama firma zbudowała 2. generację swojej sieci i działa nadal na rynku.

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/oneweb-najwieksza-konkurencja-dla-sieci-starlink-bankrutuje

https://www.oneweb.world/media-center/oneweb-files-for-chapter-11-restructuring-to-execute-sale-process


Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 18306
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 30, 2020, 15:07 »
Koronawirus wtargnął do kosmosu. Firma szykująca internet z satelitów zbankrutowała
Przegląd prasy dzisiaj 08:28

OneWeb kilka lat temu podpisała umowę na wystrzeliwanie satelitów z francuską firmą ArianEspace, która postanowiła w tym celu wykorzystać rosyjskie rakiety nośne Sojuz

OneWeb kilka lat temu podpisała umowę na wystrzeliwanie satelitów z francuską firmą ArianEspace, która postanowiła w tym celu wykorzystać rosyjskie rakiety nośne Sojuz

Airbus i linie lotnicze Delta tworzą sojusz na rzecz ułatwienia dostępu do internetu w samolotach
Z powodu koronawirusa bankructwo ogłosiła brytyjska firma OneWeb. Spółka w kooperacji z Airbusem i Rosjanami zamierzała za pomocą satelitów zapewnić na całym globie dostęp do szerokopasmowego internetu - pisze “Gazeta Wyborcza”.

W sobotę polskiego czasu brytyjska firma OneWeb złożyła do sądu w Nowym Jorku wniosek o ochronę przed wierzycielami na czas reorganizacji. To znaczy, że spółka zbankrutowała i szuka nabywcy swojego biznesu. Jednocześnie OneWeb zapowiedziała zwolnienia swoich pracowników, nie precyzując, ilu osób chce się pozbyć - czytamy w "Gazecie Wyborczej". (...)
https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/koronawirus-wtargnal-do-kosmosu-firma-szykujaca-internet-z-satelitow-zbankrutowala/k4qdnyv

Offline ah

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 1334
Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 04, 2020, 19:03 »
Grupa przedsiębiorstw z Zhejiang zamierza przejąć OneWeb:
http://www.spaceflightfans.cn/70685.html#more-70685

Offline wini

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 2475
 • LOXem i ropą! ;)
  • Kosmonauta.net
Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 03, 2020, 15:35 »
Marek donosi, że OneWeb został uratowany/wykupiony:

https://florydziak.com/blogger/2020/07/one-web-oficjalnie-uratowany.html

Online kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 21620
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 03, 2020, 16:13 »
Marek donosi, że OneWeb został uratowany/wykupiony:

https://florydziak.com/blogger/2020/07/one-web-oficjalnie-uratowany.html
Warto sie temu przyjrzeć z bliska. Wśród znajomych Brytyjczyków z branży widzę dużo żartów i sprzeciwów w tej kwestii.

Online kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 21620
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 21, 2020, 12:30 »
Właśnie się pojawiła informacja, że Arianespace będzie wspierać 16 kolejnych startów dla OneWeb za pomocą Sojuzów. Następny start w grudniu.

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 18306
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 18, 2020, 16:29 »
OneWeb nadal rozwija konstelację
  18.12. o 12:26:26 z Wostocznego wystrzelona została RN Sojuz-2.1b/Fregat-M, która wyniesie pomiędzy T+1h 14' 11" a T+3h 48' 26" na orbitę o przybliżonych parametrach: hp=450 km, ha=450 km, i=87,4° 36 satelitów konstelacji OneWeb.
http://lk.astronautilus.pl/n201216.htm#03


Arianespace@Arianespace Soyuz will deliver its payload of 36 @OneWeb constellation satellites during a flight sequence lasting just under 3 hours, 52 minutes from liftoff to the final separation sequence. #ST29 #OneWebLaunch
1:30 PM · 18 gru 2020 https://twitter.com/Arianespace/status/1339910801050759170


Soyuz-2.1b launches OneWeb 4
1053 wyświetlenia•18 gru 2020
Arianespace@Arianespace Fast facts for rocketeers! We’re performing two Soyuz missions this month from locations that are 13,600 km. apart! Both sites – the #Spaceport in French Guiana and Russia’s #Vostochny Cosmodrome – have purpose-built mobile gantries that are used during pre-launch preparations.
2:07 PM · 18 gru 2020 https://twitter.com/Arianespace/status/1339920175899045888


Запуск спутников OneWeb с космодрома Восточный
18.12.20 14:40

Сегодня, 18 декабря 2020 года, в 15:26:26 по московскому времени стартовыми расчетами дочерних предприятий Госкорпорации «Роскосмос» с космодрома Восточный выполнен пуск ракеты-носителя «Союз-2.1б» с разгонным блоком «Фрегат» и 36 новыми космическими аппаратами OneWeb на борту. По данным телеметрической информации, старт и отделение разгонного блока от третьей ступени носителя прошли в штатном режиме.

Предстоящий пуск станет первым полностью коммерческим запуском космических аппаратов с российского космодрома Восточный. Кроме того, он также станет первым запуском, реализуемым французской компанией Arianespace для компании OneWeb с данного космодрома. В настоящее время группировка спутников OneWeb на низкой околоземной орбите насчитывает 74 космических аппарата, планируется запуск сотен других.
https://www.roscosmos.ru/29695/

OneWeb resumes deployment of 650-satellite broadband network
December 18, 2020 Stephen Clark


A Soyuz-2.1b rocket takes off Friday from the Vostochny Cosmodrome with 36 OneWeb internet satellites. Credit: Roscosmos

(...) London-based OneWeb said ground teams established contact with the 36 spacecraft, verifying the satellites were alive after launch.

“We’ve confirmed signal acquisition for all 36 satellites,” OneWeb tweeted. “We’re grateful to all our team and partners for making today a success.”

The new OneWeb satellites, built in Florida by a joint venture between OneWeb and Airbus, join 74 spacecraft launched on three previous Soyuz rocket missions. The first six OneWeb satellites launched on a Soyuz from the European-run Guiana Space Center in South America in February 2019, and two Soyuz flights from the Baikonur Cosmodrome in Kazakhstan each delivered 34 OneWeb payloads to orbit in February and March of this year.


The next 36 OneWeb satellites were encapsulated inside the Soyuz rocket’s payload fairing before launch Friday. Credit: Roscosmos

The launch Friday was the first purely commercial Soyuz mission from Vostochny, Russia’s newest launch site. It was the sixth Soyuz flight from Vostochny since launches there began in 2016. The five previous missions from Vostochny were part of Russia’s federal space program.

“Congratulations to all teams who made this first commercial mission from the Vostochny Cosmodrome a success,” said Stéphane Israël, Arianespace’s CEO. “This launch confirms Arianespace’s ability to deploy the OneWeb constellation through the use of three different Soyuz launch sites — in French Guiana, Kazakhstan and Russia.

“I sincerely want to thank OneWeb for their trust,” Israël said in a statement. “I am delighted that Arianespace and Starsem have contributed — for the fourth time — to this client’s ultimate ambition of providing internet access to everyone, anywhere, at any time.”

The mass-produced OneWeb satellites each weigh about 325 pounds (147.5 kilograms), featuring xenon-fed ion thrusters, Ku-band and Ka-band antennas to link with customers and ground stations, and deployable solar array wings. The OneWeb satellites will use their ion thrusters to raise altitude to 745 miles (1,200 kilometers) over the next three months, where controllers will ready the spacecraft for service.

“It’s a fantastic moment for us to be back,” said Maurizio Vanotti, senior director of space infrastructure development at OneWeb.

After the launch Friday, 15 more Soyuz launches from Vostochny, the Baikonur Cosmodrome in Kazakhstan, and the Guiana Space Center in French Guiana will complete the sequence of missions to place around 650 OneWeb satellites in orbit.

OneWeb’s original launch contract with Arianespace was for 21 Soyuz launches. That contract amended during OneWeb’s bankruptcy now covers 19 Soyuz missions.

In 2019, OneWeb and Arianespace agreed that OneWeb satellites would fly on the inaugural launch of the next-generation Ariane 6 rocket. OneWeb is no longer planning to launch its satellites on the first Ariane 6 mission. (...)
https://spaceflightnow.com/2020/12/18/oneweb-resumes-deployment-of-650-satellite-broadband-network/
https://spaceflightnow.com/2020/12/17/oneweb-satellites-awaiting-launch-on-soyuz-rocket-friday/

http://russianspaceweb.com/oneweb4.html
https://www.nasaspaceflight.com/2020/12/arianespace-launch-oneweb-for-uk/

AA https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3543.msg154875#msg154875

OneWeb (1-36) https://space.skyrocket.de/doc_sdat/oneweb.htm
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 28, 2021, 07:37 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 18306
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 24, 2020, 18:49 »
2 bloki pierwszego stopnia odnalezione


https://www.roscosmos.ru/29718/

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 18306
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 28, 2021, 08:33 »
Sojuz wyniósł następną paczkę satelitów OneWeb
  25.04. o 22:14:08,194 z Wostocznego wystrzelona została RN Sojuz-2.1b/Fregat-M, która wyniosła pomiędzy T+1h 14' 11" a T+3h 48' 26" na orbitę o przybliżonych parametrach: hp=450 km, ha=450 km, i=87,4° 36 satelitów konstelacji OneWeb.
http://lk.astronautilus.pl/n210416.htm#05OneWeb 6 launch (On-board camera view)
5192 wyświetlenia•26 kwi 2021


https://twitter.com/Arianespace/status/1386469178954199047

OneWeb adds 36 more satellites to internet network
April 26, 2021 Stephen Clark


A Soyuz-2.1b rocket lifts off with 36 OneWeb satellites. Credit: Roscosmos

(...) With Sunday’s launch, OneWeb’s fleet has 182 spacecraft of a planned constellation of 648 satellites relaying broadband internet signals around the world.

London-based OneWeb said the launch Sunday is the third of a set of five Soyuz missions that will enable the network to provide initial connectivity to users north of 50 degrees latitude. The five launches began in December — after OneWeb emerged from bankruptcy proceedings last year — followed by another Soyuz flight March 25. The next two OneWeb launches after Sunday are tentatively scheduled for May 27 and July 1 from Vostochny, according to Russian media reports.

“OneWeb’s ‘Five to 50’ programme aims to connect broadband data users in the northern hemisphere, with services covering the United Kingdom, Alaska, Northern Europe, Greenland, Iceland, the Arctic Seas and Canada,” OneWeb said in a statement. “Service will be ready to start by the end of year, with global service available in 2022.”

Four Soyuz launches for OneWeb are scheduled from the Baikonur Cosmodrome in Kazakhstan later this year, each carrying more than 30 satellites.

The rapid-fire launch schedule follows the first three Soyuz/OneWeb launches in February 2019, February 2020, and March 2020. The launch Sunday was sixth of 19 dedicated Soyuz missions to build out OneWeb’s fleet. (...)
https://spaceflightnow.com/2021/04/26/oneweb-adds-36-more-satellites-to-internet-network/

https://www.roscosmos.ru/30888/
https://www.roscosmos.ru/30878/

https://www.nasaspaceflight.com/2021/04/oneweb-flight-6-launch-soyuz-vostochny/

AA https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3543.msg163223#msg163223

https://space.skyrocket.de/doc_sdat/oneweb.htm

Offline mss

 • Moderator Globalny
 • *****
 • Wiadomości: 8436
 • Space is not only about science, it is a vision,
  • Astronauci i ich loty...
Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 28, 2021, 14:14 »
Intel Core i5-2320 3GHz/8GB RAM/AMD Radeon HD 7700 Series/HD 1 TB/Sony DVD ROM...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 28, 2021, 14:14 »