Autor Wątek: Górnictwo Kosmiczne  (Przeczytany 24404 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline 19Grzesiek77

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 5
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #150 dnia: Sierpień 04, 2020, 22:41 »
Hej, nie czytałem wątku od początku więc trochę się wtrącę jak przysłowiowy "Filip z konopii". :)

Powiedzcie, czy Wy naprawdę wierzycie w to całe kosmiczne górnictwo? Przecież siedzicie w temacie lotów kosmicznych i sami wiecie ile to jest problemów technicznych, ile pieniędzy, ile wysiłku ile zasobów, ile czasu, ile technologii. Naprawdę uważacie, że przywiezienie na Ziemię "paru kg" pierwiastka będzie kiedykolwiek warte budowania rakiety? Dla mnie to jest absolutny nonsens i uważam, że nie dojdzie do tego w przeciągu najbliższych 100 lat. No chyba że wychodzicie w dalszy horyzont czasowy, tylko pytanie po co? Już dawno Was nie będzie na tym padole i nie ma sensu aż tak daleko wybiegać w przyszłość, bo wszystko może się zmienić o 180 stopni, zarówno w jedną jak i w drugą stronę.

Górnictwo to nie tylko sprowadzanie rudy na Ziemię, według mnie w pierwszym etapie powinniśmy skupić się na wodzie. Możliwość sprowadzenia jej na orbitę niesamowicie ułatwiłaby ekspansję w kosmos. Mając pojazdy takie jak Starship, wielokrotnego użytku, aż prosi się aby tankować na orbicie z lokalnych surowców. Do tego woda niezbędna będzie dla przyszłych stacji kosmicznych (dla ludzi i dla roślin).

Skąd chcesz sprowadzać wodę na orbitę ziemską ? Na ziemi mamy wody ile chcemy , nie trzeba z nią praktycznie nic robić , ładujemy na dowolną  rakietę  i jest na orbicie . Nawet jak by była woda w stanie ciekłym na asteroidzie (a nie ma ) to i tak koszt wysłania tam rakiety , pobrania wody i powrotu byłby wiele razy  większy . A na teraz jeżeli znajdziemy wodę na asteroidach to i tak najpierw trzeba by stworzyć technologie by  ją oddzielić pobrać zatankować do powrotnika  itd. . A wielorazowe rakiety wbrew pozorom jeszcze bardziej pokazują ,że spadnie koszt wysyłania na orbitę ziemską.... wszystkiego z Ziemi.


 W drugim etapie najcenniejsze będzie żelazo i aluminium i możliwość budowania z nich habitatów na orbicie. Pisanie o złocie, platynie i innych  cennych kruszcach to rzeczy o których się pisze bo są medialne;)

Na Ziemi przecież tego wszystkiego mamy pod dostatkiem ,wydobycie czy przetworzenie nie stanowi problemu technicznego w przeciwieństwie do wydobycia i przetworzenia z  np. asteroid .

Problem z takim podejściem do górnictwa jest taki że aby miało sens ludzie muszą aktywnie zacząć żyć na orbicie, na chwile obecną jest to finansowo niezasadne (ale według mnie jak najbardziej możliwe technologicznie). W każdym razie wszystko zawsze musi mieć jakiś początek, czasem trzeba zacząć od marzenia.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6086
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #151 dnia: Sierpień 05, 2020, 09:23 »
Wydaje się, że w przewidywalnej przyszłości kosmiczne górnictwo (asteroidy, planety) nie będzie miało sensu. Firmy, które pod szyldem powstawały na pewno miały inne cele niż te oficjalne (marketing, inwestorzy?). Podsumowując dyskusję, by miało to sens, muszą być spełnione następujące warunki:

1) będziemy musieli mieć technologie umożliwiające automatyczną, czy niemal automatyczną produkcję na orbicie lub Księżycu przynajmniej najbardziej masywnych elementów, w tym przetwórstwo surowców, wytwarzanie półproduktów i końcowych produktów,

2) skala ich produkcji musi być na tyle duża, by opłacało się instalować takie "fabryki".

Zakładając oczywiście, że surowce będą transportowane wprost z miejsca wydobycia do "fabryki" na orbicie. I nie po to, by produkty były potem sprowadzane na Ziemię, ale by pracowały w kosmosie.

Chyba że stanie się to niepotrzebne, bo opracujemy jakiś napęd, który pozwoli na tani transport na orbitę - wówczas będzie taniej robić to na Ziemi. Ale to będzie możliwe dopiero z napędem o wiele bardziej efektywnym niż chemiczny, ale jak miałby on wyglądać nie mamy nawet pojęcia (pomijam naiwną SF). Żadne półśrodki w postaci starszipów nie wystarczą.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #151 dnia: Sierpień 05, 2020, 09:23 »