Autor Wątek: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity  (Przeczytany 1099211 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1455
  • LOXem i ropą! ;)
Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« dnia: Lipiec 17, 2010, 12:04 »
Mars Science Laboratory to bezzałogowa misja na Marsa realizowana pod auspicjami NASA. Obecnie trwa planowanie i konstruowanie misji. Liderem projektu jest Jet Propulsion Laboratory . Pierwotnie misja miała wystartować w roku 2009, w czasie trwania tzw. okna do Marsa. Na początku grudnia 2008 roku ogłoszono decyzję o przeniesieniu startu na kolejne okno, czyli 2 lata później – 2011 rok. W maju 2010 wskazano przybliżoną datę startu, który będzie w przedziale 25.11.-18.12.2011. Lot na Marsa potrwa ok. 8 miesięcy, zatem lądowanie przypadnie w połowie sierpnia. Opis kampanii startowej, lotu, lądowania w oddzielnej wiadomości. Czas trwania misji na powierzchni Marsa przewiduje się na 1 rok marsjański, co daje 668 marsjańskich dni (soli), a w kalendarzu Ziemian będzie to 686 dni.

MSL jest kolejną misją z serii Mars Exploration Program. W jej ramach na Marsa poleci kolejny zautomatyzowany łazik. Będzie on zdecydowanie większy od pojazdów wcześniej wysyłanych. Będzie miał także większe możliwości. Misja MSL (zwana także Curiosity, po ogłoszonym konkursie na oficjalną nazwę) ma 4 główne cele:
1)   Ustalenie, czy kiedykolwiek powstało życie na Marsie
2)   Scharakteryzowanie klimatu tej planety
3)   Scharakteryzowanie geologii Marsa
4)   Przygotowanie do eksploracji planety przez ludzi

Z tych celów wyłania się o 8 celów naukowych:
   1. Określenia rodzaju i zasobów organicznych związków węgla.
   2. Spis pierwiastków tworzących życie jakie znamy: węgla, wodoru,  azotu, tlenu, fosforu i siarki.
   3. Określanie skutków mogących zachodzić procesów biologicznych.
   4. Zbadanie pod względem chemicznym, izotopowym i mineralogicznym  materiałów geologicznych znajdujących się na powierzchni lub w pobliżu powierzchni Marsa.
   5. Interpretacja procesów, które tworzyły i modyfikowały skał oraz glebę planety.
   6. Ocena długoterminowej ewolucji marsjańskiej atmosfery.
   7. Określenie aktualnego stanu, rozmieszczenia i obiegu wody oraz dwutlenku węgla.
   8. Scharakteryzowanie promieniowania na powierzchni planety, z uwzględnieniem promieniowania kosmicznego oraz aktywności Słońca.

Budowa łazika

MSL budową jest podobny do poprzedników. Z ogólnego oglądu jest to prostopadłościan umocowany na podwoziu 6x6, każde koło z niezależnym napędem, przednie koła bezpośrednio połączone z punktem mocowania podwozia, 2 tylne pary pośrednio. Ponadto na głównej bryle pojazdu zamontowane będą maszty służące różnym celom (obserwacja, komunikacja), urządzenia naukowe, na tyle pojazdu natomiast podwójna bateria RTG, zasilająca pojazd.


 MSL będzie miał długość 2,7 metra, wagę około 900 kg ( w tym ok. 80 kg sprzętu naukowego). Będzie zatem wielkości małego samochodu osobowego. W porównaniu do wymiarów łazików MER (długość 1,57 metra, waga 174 kg) stanowi to sporą różnicę. Do zasilania systemów pojazdu będzie służył radioizotopowy generator termoelektryczny zlokalizowany na tyle pojazdu. Zastosowany zostanie Multi-Mission Radioisotope Thermoelectric Generator (MMRTG) produkcji Boeinga, z paliwem w postaci izotopu Pu-238. Będzie on w stanie dostarczyć 125W energii elektrycznej na początku misji, pod koniec swojej żywotności przewidzianej na 14 lat ma dostarczać 100W.

Wszelkimi systemami łazika będzie sterować zdublowany system komputerowy (zwany Rover Electronics Module) oparty na procesorach RAD750 (których bazą jest procesor IBM PowerPC 750). Jest to oczywiście jednostka przystosowana do silnego promieniowania, dużych zmian temperaturowych.  Każdy komputer będzie miał 256 MB RAMu, 2GB pamięci flash i będzie pracował pod kontrolą systemu operacyjnego opartego na VxWorks. 

Aparatura badawcza:
•   MastCam - kamera do wielospektralnej stereofotografii oraz filmowania
•   ChemCam - urządzenie do zdalnej detekcji składu chemicznego i mikrofotografii powierzchni próbek (po uprzednim przypaleniu próbki laserem)
•   Mars Hand Lens Imager (MAHLI) - kamera mikroskopowa
•   Alpha Particle X-Ray Spectrometer (APXS) - spektrometr do badania składu chemicznego skał i gruntu.
•   CheMin - instrument do analiz mineralogicznych metodą dyfrakcji i fluorescencji rentgenowskiej.
•   Radiation Assessment Detector (RAD) - detektor szerokiego zakresu radiacji na powierzchni Marsa
•   Mars Descent Imager (MARDI) - kamera do fotografowania i filmowania z wysoką rozdzielczością w fazie opadania i lądowania
•   Sample Analysis at Mars (SAM) - zintegrowany zespół przyrządów zawierający chromatograf gazowy, spektrometr masowy i laserowy do analiz minerałów i atmosfery.
•   Dynamic of Albedo Neutrons (DAN) - pulsujące źródło neutronów i detektor do wody lub lodu na powierzchni Marsa
•   Rover Environmental Monitoring Station (REMS) - stacja meteorologiczna

Rysunek przedstawiający budowę MSL:


Łazik na powierzchni Marsa będzie w stanie pokonywać przeszkody o wysokości do 75 centymetrów. Maksymalna prędkość jest szacowana na 90metrów na godzinę, jednak przewiduje się, że łazik będzie poruszał się z prędkością około 30 metrów na godzinę, uwzględniając niezbędne postoje na obserwację terenu, kalkulację trasy, nierówności terenu, niestabilność gruntu. Docelowo MSL powinien pokonać dystans powyżej 19 km podczas trwania misji podstawowej.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 17:54 wysłana przez Scorus »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1455
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 17, 2010, 13:39 »
MSL jest obecnie największym budowanym obiektem wysyłanym na Marsa. Cały ładunek będzie ważył prawie 3 i pół tony. Do wyniesienia na trajektorię ku Czerwonej Planecie będzie użyta rakieta Atlas 5, w wariancie 541, zatem z pięciometrową osłoną ładunku (metalową), stopniem Centaur wyposażonym w 1 silnik RL-10A4-2. Natomiast 1 stopień rakiety napędzany silnikiem RD-180, będzie wspomagany przez 4 rakiety na paliwo stałe. Taka konfiguracja rakiety potrafi wynieść 8240 kg na orbitę GTO albo 3730 kg wprost na GEO. 

Aby łazik MSL mógł bezpiecznie wylądować na Marsie musi on zostać załadowany do kapsuły, która bezpiecznie przewiezie go z orbity Ziemi aż na Marsa. Ponadto w kapsule razem z MSL będzie lecieć tzw. sky crane, mający za zadanie delikatnie opuścić MSL na powierzchnię planety. Zatem na rakietę Atlas 5 zostanie zapakowana kapsuła, połączona z tzw. stopniem marszowym (cruise stage), czyli niezbędnym sprzętem do lotu w próżni pomiędzy orbitami obu planet.

Widok zmontowanej sondy:


Masa poszczególnych elementów:
Łazik 850 kg
Sky Crane 829 kg
Paliwo w Sky Crane 390 kg
Osłona termiczna 382 kg
Stopień marszowy 600 kg
Kapsuła 349 kg


Osłona termiczna będzie służyć do pokonania atmosfery Marsa. W związku z dużymi rozmiarami ładunku, także osłona termiczna jest potężnych rozmiarów, ma średnicę 4,5 metra. Została wykonana z materiału PICA (Phenolic Impregnated Carbon Ablator). Pierwotnie miała być wykonana w tańszej technologii, ale zmiany profilu lotu (związane z przeniesieniem lotu o 2 lata) wymusiły przekonstruowanie osłony.


Stopień marszowy będzie miał postać cylindra, obudowanego panelami słonecznymi do zasilania sondy podczas lotu. Przekrój przez cruise stage na poniższym rysunku:


Najciekawszym elementem służącym dotarciu łazika na powierzchnię planety jest oczywiście sky crane, mający postać kratownicy z zabudowanymi zbiornikami z paliwem rakietowym oraz wyposażonym w 4 ruchome zestawy po 2 silniczki, zamontowane na krawędziach kratownicy. Zadaniem tego urządzenia jest wyhamowanie ostatniej fazy lądowania na Marsie, następnie bezpieczne opuszczenie na linach podwieszonego pod kratownicą łazika. Po zetknięciu się MSL z gruntem Marsa, linki zostaną odcięte, a sky crane oddali się od miejsca lądowania i rozbije.

Przebieg lądowania na Marsie
Z powodu masy i wielkości pojazdu niemożliwe było powtórzenie schematu lądowania łazików MER za pomocą poduszek gazowych. Ponadto dość istotna jest chęć świadomego wybrania celu lądowania. Będzie zastosowana zatem koncepcja lądowania „na ogniu”, choć w nowatorskim podejściu.
Podczas zbliżania się do atmosfery Marsa, ale jeszcze przed jej osiągnięciem zostanie odrzucony stopień marszowy. Sama kapsuła zakończy obrót, który stabilizował położenie w kosmosie. Następnie zostanie odrzucony balast, służący stabilizacji lotu marszowego.

Po przejściu przez gęste warstwy atmosfery i wyhamowaniu z prędkości rzędu 5-6km/s do około 0,6km/s będzie mógł być otwarty ogromny spadochron mający za zadanie dalsze wyhamowanie spadku sondy. Sam spadochron ma średnicę 16 metrów, długość około 50 metrów, kapsuła połączona jest z czaszą za pomocą 80 linek. Poniżej zdjęcie spadochronu podczas testów naziemnych:

Następnie nastąpi odrzucenie osłony termicznej i zbędnego balastu, co także spowolni opadanie. Na tym etapie rozpocznie się pełna aktywacja MSL, łącznie z rozłożeniem podwozia jako przygotowanie do lądowania. Po uruchomieniu silników Sky Crane razem z MSL odłączy się od kapsuły i zacznie autonomiczny, napędzany lot do wybranego miejsca lądowania. Kilka metrów nad powierzchnią MSL zostanie opuszczony na linach, by po chwili delikatnie opaść na marsjański grunt. Po odcięciu linek Sky Crane odleci na bezpieczną odległość i rozbije się po wyczerpaniu się paliwa w systemie napędowym.

« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2010, 12:58 wysłana przez perian »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1455
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 17, 2010, 13:43 »
kanarkusmaximus 27/03/2007 21:09

We wrześniu 2006 ostatecznie zaakceptowano misję MSL na Marsa z planowanym startem w 2009 roku.

Wybrano 33 miejsca, które będą rozpatrywane do lądowania. Wśród nich są:
- Eberswalde crater dawna rzeczna delta:
.
- Znana nam Meridiani Planum, jej północna, zachodnia albo wschodnia część. Tam łatwo wylądować! Smiley
- Hellas Planitia, wielki krater pouderzeniowy (tam woda obecnie może istnieć w stanie ciekłym na Marsie - jest to jedyne takie miejsce na tej planecie).

-Eos Chasma - końcówka Valles Marineris, domniemane miejsce pochodzenia meteorytu ALH84001.
-Xanthe Terra - inna delta.
-Arabia Terra - ponoć źródło marsjańskiego metanu.
-Argyre Planitia - miejsce domniemanych lodowców.
-Isidis Planitia - pewne w poszukiwaniu Beagle 2. Smiley

Prócz tego chodzą plotki, że MSL będzie pierwszym z serii podobnych łazików. Postuluje się 2 lata misji i conajmniej 6 km jazdy...
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 17:55 wysłana przez Scorus »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1455
  • LOXem i ropą! ;)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 17:55 wysłana przez Scorus »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 17, 2010, 13:44 »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1455
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 17, 2010, 13:46 »
Scorus 17/09/2007 00:29
   
Pierwsze cięcia  :P
- wywalenie MARDI i zdolności powiększania kamery MastCam;
- wymienienie narzędzia do wiercenia skał na narzędzie do ich ścierania (ten sprzęt chyba do tej pory nie był dokładnie zaprojektowany);
- wstrzymanie finansowania dla ChemCam, ale jest on już zbudowany w 90% więc może coś się wymyśli.
http://www.lamonitor.com/articles/2007/09/15/headline_news/news02.txt
http://www.spaceref.com/news/viewsr.rss.spacewire.html?pid=25415
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 17:56 wysłana przez Scorus »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1455
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 17, 2010, 13:49 »
Air Q 26/09/2008 18:50
   
Zostało siedem potencjalnych miejsc lądowania MSL'a na Marsie. Jeszcze w tym miesiącu zostaną odrzucone trzy. Wiosną 2009 poznamy ostateczny cel lądownika:
http://mars.jpl.nasa.gov/msl/spotlight/images/20080918a/MSL_sites_globe2.jpg

Ciekawe,czy  gdyby wybrano krater Miyamoto albo południowe równiny Meridiani, to czy czysto teoretycznie MSL mógłby "odwiedzić" łazik Opportunity?    ;)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 17:56 wysłana przez Scorus »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1455
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 17, 2010, 13:50 »
Air Q 23/11/2008 18:20
   
Odrzucono trzy potencjalne miejsca lądowania, więc pozostały cztery:

http://mars.jpl.nasa.gov/msl/newsroom/pressreleases/20081119a.html

Pojawiła się też kolejna porcja zdjęć z testów MSL'a  :)
http://mars.jpl.nasa.gov/msl/spotlight/20081119.html
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 17:56 wysłana przez Scorus »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1455
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 17, 2010, 13:52 »
ekoplaneta 18/01/2009 23:54
   
Jest propozycja wysłania MSLa w ,,metanowe" regiony Marsa:
http://www.spaceflightnow.com/news/n0901/15marsstrategy/
Czy w tych ,,metanowych" regionach są też inne ciekawe geologicznie rzeczy,
np. złoża hydrogenicznych minerałów, koryta rzeczne itp. Bo szkoda będzie jak
MSL wyląduje w nudnym krajobrazowo i geologicznie miejscu. Zbada sprawę
metanu a potem co?
Obecne 4 wytypowane lądowiska są bardzo ciekawe i szkoda trochę z nich
rezygnować. Moze by zbudować jeszcze jednego MSLa :-)
Pozdrawiam
ekoplaneta
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 17:56 wysłana przez Scorus »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1455
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 17, 2010, 13:55 »
Air Q 13/06/2009 17:39
   

Testy ramienia dla łazika Curiosity:


Dostępny jest też filmik z tego testu:
http://marsprogram.jpl.nasa.gov/msl/news/whatsnew/video/EM_RA_ROM_Test_640x480.mov

Tutaj z kolei ta 12latka, która zaproponowała nazwę "Curiosity":
http://twitpic.com/6x6uj
Skala wielkości pomiędzy MSL jest porażająca...  :)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 17:56 wysłana przez Scorus »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1455
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 17, 2010, 13:56 »
Matias 15/01/2010 01:58
   
Opóźnienie wcale nie musi być takie negatywne jak nam się wydaje. Dzięki większej ilości czasu będzie można zmodyfikować instrument SAM (Sample Analysis at Mars), w którym będą podgrzewane próbki i badane za pomocą gazowego chromatografu, laserowego spektroskopu i poczwórnego spektrometru masowego. Modyfikacja obejmie 10 komórek (z 72) do których trafiać będą zebrane próbki przez łazik MSL. Dzięki temu powiększone będą zdolności instrument SAM w wypadku znalezienia molekuł węglowych (o ile jakieś zostaną znalezione). Tutaj więcej info na ten temat :

http://mars.jpl.nasa.gov/msl/news/whatsnew/index.cfm?FuseAction=ShowNews&NewsID=954

Także nowości w temacie wyboru miejsca lądowania. Do oryginalnej listy 4 lokacji (jeszcze nie zawężonej - czekają na najnowsze dane) dołączono dwie kolejne (z 7 kolejnych, dostępnych opcji). Stało się to na skutek wystosowanej prośby latem zeszłego roku o możliwość rozpatrzenia większej ilości potencjalnych miejsc lądowań. Wydaje mi się, że to na skutek tych nowych danych odnośnie roli metanu na Marsie ta prośba... więcej tutaj:

http://marsoweb.nas.nasa.gov/landingsites/index.html

I ostatnia wiadomość - inżynierowie szykują się do próbnego zrzutu wersji inżynieryjnej łazika razem ze skycranem - źródło informacji jak i cudowna fotka znajdują się pod tym linkiem.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 17:57 wysłana przez Scorus »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1455
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 17, 2010, 13:57 »
Matias 01/04/2010 12:00
   
Czas odkopać trochę ten wątek.

Z newsa ze stronki MSLa z początku lutego wynika, że dokonano już ostatecznych testów integracyjnych ramienia z mózgiem łazika. Gorąco polecam ten filmik - fajny kawałek hardware'u! Smiley Manipulator jest dużo większy i chyba cięższy niż myślałem, że będzie.. W każdym, razie na filmiku widzimy model inżynieryjny, identyczny z prawdziwym ramieniem, które budowane jest w tej chwili w clean roomach i dostarczone powinno być do JPL pod koniec lata.
W ciągu najbliższych miesięcy wykonane zostaną jeszcze testy wiercenia w skałach oraz zachowań manipulatora w jego docelowym środowisku (na Marsie).



W załącznikach dwie fajne fotki ramienia, tutaj źródła w pełnej rozdzielczości: fota1, fota2.

I jeszcze jedna ciekawa informacja - pamiętacie może wiadomość o wywaleniu z programu (między innymi) kamer MARDI i zdolności zoomowania kamery MastCam? Otóż według tego źródła, wsparcia dla przywrócenia pełnych zdolności tej ostatniej kamery (MastCam) udziela podobno sam James Cameron! Grin Za budowanie tej kamery odpowiedzialna jest firma Malin Space Science Systems, a oryginalnym zamierzeniem, które zostało ucięte, jest możliwość tworzenia materiału 3D za pomocą MastCama.

Hmm.. aż boję się pomyśleć co wyjdzie z połączenia: Cameron+MastCam na Marsie  Wink
W każdym razie fajnie widzieć, że takie światowe osobistości interesują się także takimi misjami eksploracyjnymi na Czerwoną Planetę  :)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 17:57 wysłana przez Scorus »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1455
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 17, 2010, 13:58 »
Matias 23/05/2010 00:57
   
Nie wiem czy już było, ale NASA zadecydowała o dacie okna startowego dla rakiety z MSL. Będzie to pomiędzy 25 listopada, a 18 grudnia 2011 roku. Lądowanie na Marsie tym samym, będzie miało miejsce pomiędzy 6-20 sierpnia 2012 roku.

O wyborze takim zadecydowały chociażby niezakłócone możliwości komunikacyjne w czasie lądowania.

http://www.jpl.nasa.gov/news/news.cfm?release=2010-171&cid=release_2010-171
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 17:57 wysłana przez Scorus »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1455
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 17, 2010, 13:58 »
Air Q 23/05/2010 19:39
   
Cytat: station55  23/05/2010 18:09
czy zostało już wybrane miejsce lądowania, albo czy przybliżony jest termin wyboru miejsca. Jeśli tak - jakie miejsca brane są pod ostateczną uwagę?

Do listopada 2008 z długiej listy potencjalnych miejsc wybrano sześć a następnie cztery potencjalne miejsca. Są to:

Eberswalde Crater Delta    24.0°S, 327.0°E
Holden Crater Fan    26.4°S, 325.3°E
Gale Crater      4.6°S, 137.2°E
Mawrth Vallis    24.0°N, 341.0°E

W międzyczasie zadecydowano o opóźnieniu startu całej misji. Oprócz powyższych czterech od sierpnia 2009 postanowiono uwzględnić także inne. Nowe dodatkowe miejsca mają być zdefiniowane do lata 2010. Z kolei we wrześniu 2010 z tych nowych zostaną wybrane jakieś kandydatury. W marcu 2011 planowany jest ostatni workshop gdzie jak rozumiem wybrane zostanie ostateczne miejsce do którego dotrze MSL.

Kalendarium wygląda tak:
Lipiec 2010 Third MSL Landing Site Engineering Assessment Workshop
Wrzesień 2010 Fourth MSL Landing Site Community Workshop
Marzec 2011 Fifth MSL Landing Site Community Workshop
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 17:57 wysłana przez Scorus »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1455
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 17, 2010, 13:59 »
Matias 23/05/2010 22:49
   
Cytat: ekoplaneta  07/05/2010 20:20
Czy taka kamera 3D ma więcej elementów w swej budowie niż standardowa? Jeśli tak to będzie ona bardziej podatna na awarie czyż nie?

Tego typu sprzęt, który leci na taką misję marsjańską ma chyba bardzo mały współczynnik 'psuwalności się' Smiley

Fragment pewien z newsa od producenta systemu Mastcam :

The two component cameras have different fixed focal lengths: 34 millimeters and 100 millimeters (telephoto) and can provide high-definition color video. NASA is also providing funds for Malin to build an alternative version with zoom lenses on both cameras, in collaboration with movie producer James Cameron, a member of the Mastcam team. If the zoom pair can be completed in time for rover assembly and testing, the fixed-focal-length pair could be swapped out for them.

System Mastcam składa się z dwóch komponentów - kamery NAC (Narrow Angle Camera) o ogniskowej 100 mm i MAC (Medium Angle Camera) o ogniskowej 34 mm. Jeśli producent - Malin Space Science Systems i Cameron zdążą zbudować te 3D zamienniki to będziemy mieli kamerą ze zdolnością zoomowania (łał? Smiley). Zapewne wymaga ta użycia innych mechanizmów w obiektywach, ale jestem raczej spokojny o to, że nie będzie to jakiś kit..

Cytat: ekoplaneta  07/05/2010 20:20
Czy oprócz tej 3D kamerki będą na łaziku też te standardowe (podobne jak u MERów PanCamy)?

To 3D kamerki będą tymi 'normalnymi' kamerami, które są najzwyklejszymi kamerami, ale posiadają zdolność zmiany ogniskowej (jeśli dobrze łapię czaczę). Z tego co wyczytałem na wikipedii to na MSL będą jeszcze standardowe dla łazików 4 kamery Hazcam i 2 nawigacyjne Navcam.

W załączniku zapodaję podgląd na system Mastcam - czyli dwie kamery 100 i 34 mm.

AirQ - dobre podsumowanie, teraz bardziej wiemy o co w tym wszystkim chodzi!  ;)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 17:58 wysłana przez Scorus »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1455
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 17, 2010, 14:00 »
Air Q 24/05/2010 17:16
   
Właśnie przeczytałem artykuł na spaceflightnow (link podał wini powyżej). Należy się więc małe sprostowanie do tego co napisałem Smiley Otóż oprócz czterech finalistów tj.

U góry: Eberswalde crater (po lewej), Gale crater (po prawej). Na dole: Mawrth Vallis (po lewej), Holden crater (po prawej). Te kółka to chyba 20km elipsa lądowania.

Po decyzji o przełożeniu misji MSL rozważano dwa dodatkowe miejsca:

NE Syrtis Major: http://hirise.lpl.arizona.edu/PSP_002809_1965
East Margaritifer Region: http://hirise.lpl.arizona.edu/ESP_016565_1745

Rejony zostały obfotografowane przez sondę Mars Odyssey oraz MRO. Jak wynika jednak z artykułu w tym miesiącu zadecydowano o nie dodawaniu tych dwóch miejsc do listy kandydatów. East Margaritifer nie okazał się tak bardzo interesujący z naukowego punktu widzenia. Natomiast NE Syrtis Major mimo, iż jest bardzo ciekawe, musiał być odrzucony. Teren jest po prostu zbyt niebezpieczny do lądowania dla MSL'a.

Jak wspomina artykuł:
Cytuj
Scientists are pleased with the four sites now under final consideration, Golombek said, and officials don't plan to scout any more locations.
Czyli wygląda, że ostateczny wybór zapadnie z powyższych czterech, nie będą dodawali nowych kandydatur. Natomiast w ostatnim zdaniu czytamy:

Cytuj
NASA's associate administator for science will make the final call on a touchdown point in May or June of 2011, about six months before launch.
Więc ostateczne miejsce w którym wyląduje MSL zostanie wybrane w maju/czerwcu 2011, a nie marcu jak wcześniej napisałem.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 17:58 wysłana przez Scorus »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 17, 2010, 14:00 »