Autor Wątek: Pasteur - ExoMars 2020  (Przeczytany 19254 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline station

• Sir
  • Weteran
  • NASA: "Eventual slip to 2055"
Odp: Pasteur - ExoMars 2020
« Odpowiedź #210 dnia: Luty 08, 2019, 10:14 »
Nie chodzi o podwykonawców, tylko o konkretne rozwiązania. ESA zrezygnowała ze Sky Crane'a, który zadziałał, i dała się znów uwieść rosyjskim opowieściom, tylko że dla Rosjan to lądowanie na ogniu będzie w zasadzie debiutem. Ogólnie czarno to widzę. Swobodny upadek z 2 metrów to też pomysł taki sobie.
Ciekawe, czy ESA pomaga im obchodzić embargo na elektronikę, bo własnej nie mają, a chińska podobno nie wystarcza.

No niestety trzeba się zgodzić, bo Rosjanie to po pierwsze niechlujstwo w projektowaniu misji, brak kasy na rzetelne testy swoich komponentów, kompletny brak doświadczenia w badaniach Marsa i wreszcie oraz generalnie niepoważny partner zarówno do rozmów a tym bardziej do przeprowadzania wspólnych misji planetarnych... czarno widzę efekt tej współpracy. Także w dużo większym stopniu przejmowałbym się tym aspektem niż kwestią takiej czy innej nazwy dla łazika....
Rosyjski plan podboju wszechświata: nowa stacja orbitalna do 2030, baza księżycowa w okolicach 2035, załogowy przyczółek marsjański w 2040.....stacja naukowa na Tytanie - 2055....Jakieś pytania jeszcze?

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #211 dnia: Luty 08, 2019, 16:21 »
Nie chodzi o podwykonawców, tylko o konkretne rozwiązania. ESA zrezygnowała ze Sky Crane'a, który zadziałał, i dała się znów uwieść rosyjskim opowieściom, tylko że dla Rosjan to lądowanie na ogniu będzie w zasadzie debiutem. Ogólnie czarno to widzę. Swobodny upadek z 2 metrów to też pomysł taki sobie.
Ciekawe, czy ESA pomaga im obchodzić embargo na elektronikę, bo własnej nie mają, a chińska podobno nie wystarcza.
              ... wikileaks udostepnia dokumenty, jak to kiedys ESA zalatwiala np. FPGA i inna elektronike dla projektow rosyjsko europejskich
u amerykanow. Obstawiam, ze to sie nie zmienilo. No chyab ze nastapil jakis postep w tej dziedzinie w europie. Z powazaniem
                                                                 Adam Przybyla

Adam, w oddzielnym wątku (możesz go też założyć) - możesz podać linki do takich informacji? :)

Offline Adam.Przybyla

• Weteran
  • Realista do bólu;-)
« Odpowiedź #212 dnia: Luty 08, 2019, 19:27 »
Wiesz co, pamietam, ze sciagnalem sobie jakis zbior przeciekow i komendami linukoswymi przeszukalem na obecnosc
slow kluczowych dotyczacych elektroniki, informatyki itp. Jeden z tekstow dotyczyl wlasnie tego co zalawtiali przy okazji,.
jakies misji kosmicznej. O ile pamietam szukalem slow FPGA, linux i podobne. Zabij mnie, nie pamietam dokladnych linkow.
Jak mam linki to od razu podaje. Z powazaniem
                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com