Autor Wątek: Rosyjski program kosmiczny  (Przeczytany 201412 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam.Przybyla

• Weteran
  • Realista do bólu;-)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1350 dnia: Luty 04, 2020, 16:22 »
Rosjanie juz przygotowuja alternaytywe na LEO po koncu ISS na wypadek gdyby LOP okazal sie ... renderowa sciema;-)

Oczywiscie to bzdura, za 2-3 lata lecimy przeciez rekreacyjnie do pasow radiacyjnych wokol jowisza;-)
Z powazaniem
                              Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline ekoplaneta

• Weteran
  • One planet Once chance
« Odpowiedź #1351 dnia: Luty 04, 2020, 16:56 »
Niech Bigelow uważa. Bo Rosjanie chcą mu moduł ukraść  ;)

Online kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #1352 dnia: Luty 04, 2020, 17:23 »
Co poleci szybciej? SLS czy MLM? :) A może JWST?

Dmitry Rogozin about MLM #Nauka: "It is unlikely that MLM will be launched in November. If it arrives at Baikonur in March, at least 7 months will be required for electrical tests. I think the launch will be in late 2020 or early 2021." 

Przepraszam za żartobliwy ten tego postu. ;)

Offline ah

• Weteran
« Odpowiedź #1353 dnia: Luty 04, 2020, 18:32 »
Dobrze zorientowany w problemach rosyjskiego programu kosmicznego Anatolij Żak opublikował na Popular Mechanics artykuł pod znamiennym tytułem:
Everything You Need To Know About Russia’s (Possibly Fictional) Super Heavy Rocket
Całość podsumowuje najlepiej takie zdanie:
In recent years, Russia has demonstrated its ability to pull together considerable resources for big national projects, like the $50 billion spent on the Sochi Olympics. But money can't buy everything. The space program requires not only stable funding but also highly qualified and motivated workers and engineers, a wide range of technologies, test facilities, and competent management

Edit: tutaj natomiast artykuł rozżalonego pracownika jednej z firm na temat tego "managementu" przy budowie Wostocznego: https://pasmi.ru/archive/257066/ pod wiele mówiącym tytułem:
Nie tylko korupcja: problemy Wostocznego, o których milczą Rogozin i Putin
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2020, 18:44 wysłana przez ah »

Offline Adam.Przybyla

• Weteran
  • Realista do bólu;-)
« Odpowiedź #1354 dnia: Luty 04, 2020, 22:49 »
Niech Bigelow uważa. Bo Rosjanie chcą mu moduł ukraść  ;)
           ... ukradli mu to duzo wczesniej, juz za czasow Leonowa;-) Z powazaniem
                                                                                                                  Adam Przybyla

Offline byko

• Senior
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #1355 dnia: Luty 05, 2020, 11:15 »
Co poleci szybciej? SLS czy MLM? :) A może JWST?

Dmitry Rogozin about MLM #Nauka: "It is unlikely that MLM will be launched in November. If it arrives at Baikonur in March, at least 7 months will be required for electrical tests. I think the launch will be in late 2020 or early 2021." 

Przepraszam za żartobliwy ten tego postu. ;)

He he tak sobie pomyślałem że "Nauka" mogłaby posłużyć do szmuglu spirytusu do Kazachstanu - zatankowali to jako "balast" i wio przez granicę do Kazachstanu - wystrzelą jak już wszystko opchną i do zbiorników będzie można zamiast tego zatankować LOX i UDMH. Na razie księżycówka musi zostać w zbioronikach Nauki bo tam nikomu nie przyjdzie do głowy szukać:)

Online kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #1356 dnia: Luty 05, 2020, 19:34 »
Ciekawe jak by zareagował rosyjski sektor kosmiczny, gdyby dostał nawet połowę stabilnego finansowania z budżetu olimpijskiego. Można by wówczas zatrzymać i wyszkolić dużo kadry...

Z drugiej strony - wydaje mi się, że wojskowy sektor kosmiczny Rosji ma się dobrze - od kilku lat są satelity, które się zbliżają do satelitów i potencjalnie szpiegują inne satelity. Teraz jeden fruwa obok amerykańskiego satelity szpiegowskiego. I działa!

Offline Adam.Przybyla

• Weteran
  • Realista do bólu;-)
« Odpowiedź #1357 dnia: Luty 05, 2020, 20:46 »
Ogolnie to nie pierwszy satelita ktory sobie ... fruwa;-) jakis czas temu amerykanie dostali prawdziwej furii,
bo jeden z satelitow zrobionych przez firme SSTL (anglia) dla chinczykow zaczal sobie fruwac i zmieniac trajektorie;-)
6 rodzaj wojsk amerykanskich tez ma chyba z kilka satelitow inspekcyjnych krazacych w poblizu GEO.
Dawniej satelity MITRE. Z powazaniem
                  Adam Przybyla

Offline ah

• Weteran
« Odpowiedź #1358 dnia: Luty 14, 2020, 20:56 »
Interesujący wywiad z generalnym dyrektorem RKK "Energia" Nikołajem Sewastjanowem:
https://www.energia.ru/ru/news/news-2020/news_02-13.html
Poza "urzędowym" optymizmem jest tam trochę o problemach rosyjskiego programu i samej korporacji.
  • MLM "Nauka", po znanych perypetiach ma się znaleźć na Bajkonurze w marcu, ale większą wagę przywiązują do ukończenia modułu NEM
  • "Orzeł/Federacja" po zmianach wymagań i problemach organizacyjno-technicznych, które niemal wstrzymały projekt, ruszył wreszcie w 2019. Obecnie opracowywana jest dokumentacja projektowa, rozpoczęto przygotowania do produkcji.
    Pierwszy egzemplarz ma lecieć w 2023 rakietą Angara-A5 z Wostocznego dla testów kluczowych technologii. Drugi (już z systemem podtrzymywania życia) do ISS w 2024 bezzałogowo, a w 2025 załogowo (czyżby ten sam?!)
  • W zeszłym roku wznowiono produkcję stopni DM-03 dla Protona, a po licznych opóźnieniach również dostarczono pierwszy booster dla Angary-A5 do Plesiecka
  • Trwają prace nad rakietami Sojuz-5 i superciężką (Jensiej), co powinno zaowocować pierwszym lotem "Orła" na orbitę Księżyca w 2028  ;) ;)
  • Wygląda na to, że po raz drugi(!) udało się Sewastjanowowi uratować RKK "Energia" przed bankructwem. Pierwszy raz, gdy był jej dyrektorem w latach 2005-2007, ale został zwolniony* i teraz, po tym jak został w zeszłym roku znowu dyrektorem i wprowadził program naprawczy.

*Na temat nieprzyjemnego zwolnienia:
- Niestety potem musiałem opuścić RKK Energia. Byłe kierownictwo Federalnej Agencji Kosmicznej nie poparło propozycji [...] która ostatecznie miała zapewnić samowystarczalność działań kosmicznych. Wtedy wszystkim wydawało się, że sowieckie podstawy technologiczne będą na zawsze konkurencyjne[...]W rezultacie, jak teraz widzimy, stracono czas, utracono konkurencyjność rosyjskiej technologii kosmicznej i narosły duże problemy finansowe.
O konfliktach ze starym zarządem:
...kryzys sam nie powstaje. Z reguły jest to wynik działalności człowieka. Przez osiem miesięcy starałem się naprawić sytuację bez zmiany przywództwa i struktury przedsiębiorstwa. Ale w końcu stało się jasne, że konieczna jest zmiana podziału pracy między menedżerami, mianowanie nowych, usuwanie [...] starych, w przeciwnym razie sytuacji nie da się naprawić.
Pod koniec odpowiada na pytanie, co trzeba zrobić, żeby wyprowadzić rosyjski program kosmiczny z kryzysu
« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2020, 21:08 wysłana przez ah »

Online kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #1359 dnia: Wczoraj o 11:44 »
Bardzo ciekawe podsumowanie. Dzięki! :)