Ankieta

Kiedy pierwszy start orbitalny Starship?

Do końca stycznia 2020
2 (8.3%)
Do końca 2020
7 (29.2%)
Do końca 2021
7 (29.2%)
Do końca 2022
1 (4.2%)
2023-2024
5 (20.8%)
2025-2030
2 (8.3%)
po 2030
0 (0%)

Głosów w sumie: 24

Głosowanie skończone: Sierpień 06, 2019, 10:15

Autor Wątek: BFR / ITS / MCT / Starship  (Przeczytany 301017 razy)

Offline artpoz

• Weteran
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2760 dnia: Październik 23, 2020, 10:55 »
Fajny pomysł z makietą lądownika księżycowego oraz baru w Starshipie.

Bar nie będzie w Starshipie tylko na górze High Bay.

Offline eRKa

• Pełny
  • Windą do nieba :)
« Odpowiedź #2761 dnia: Październik 23, 2020, 12:03 »
Właśnie nos wisi około 20 cm od podstawy na tle zachodzącego słońca

wspaniały widok....
Wreszcie po roku mamy ten sam widok po MK1 :)

Offline station

• Sir
  • Weteran
  • NASA: "Eventual slip to 2055"
« Odpowiedź #2762 dnia: Październik 23, 2020, 14:53 »
Nie wspominajmy już lepiej tego pierwszego egzemplarza z tektury i sklejki powleczonego sreberkiem po czekoladkach :)  Tutaj mamy raczej pełnoprawną wersję, która powinna za niedługi czas pofrunąć na 15 km i - oby - w całości powrócić na Ziemię. Przede wszystkim interesować mnie będzie faza końcowa testu czyli moment podejścia do lądowania...czy to wogóle wypali, przynajmniej za pierwszym razem...
Największe osiągnięcie NASA w drugiej dekadzie 21 wieku? .... Logo ARTEMIS

Offline Tantal

• Kościoła Latających Bojlerów Kapłan Naczelny
  • Pełny
  • per aspera ad astra
« Odpowiedź #2763 dnia: Październik 23, 2020, 15:47 »
To zależy Station, co rozumiesz przez słowo "wypali" ;)

Wydawało mi się jak statek był w częściach, że po złożeniu nadal będzie wyglądał jak konserwa wojskowa. A tymczasem, no, dość imponująco.

Ciekawe czemu wymieniają silniki? Czyżby jednak coś poszło nie tak przy teście statycznym? Na NSFie były dyskusje o jakichś dziwnych hukach/dźwiękach pod koniec odpalenia silników przy teście. Może wydarzyło się jednak coś non-nominal i wolą spróbować z innymi egzemplarzami...

Teraz jeszcze trochę czasu na integrację kapelusza z rdzeniem - ciekawe ile im z tym zejdzie, ale patrząc na ich tempo to pewnie nie więcej jak kilka dni. Potem jeszcze raz odpalenie silników i ....

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #2763 dnia: Październik 23, 2020, 15:47 »

Online wini

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #2764 dnia: Październik 23, 2020, 16:07 »
Jeżeli lądowanie będzie miało taki profil jak przy schodzeniu z orbity to będzie najtrudniejszym elementem przy najbliższym skoku. Chciałbym bardzo żeby im wyszło za pierwszym razem ale realistycznie patrząc to szanse na to nie są zbyt duże chyba.

Online wini

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #2765 dnia: Październik 26, 2020, 07:17 »
Podsumowanie ostatniego tygodnia
https://www.youtube.com/watch?v=As0xsWF6c08
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=As0xsWF6c08" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=As0xsWF6c08</a>

Offline artpoz

• Weteran
« Odpowiedź #2766 dnia: Październik 27, 2020, 00:09 »
SN8 uwolniony od dźwigu.

Offline station

• Sir
  • Weteran
« Odpowiedź #2767 dnia: Październik 27, 2020, 08:02 »
Nie sprawdziłem, przyznaję, ale koledzy zapewne wiedzą, czy SpaceX planuje lądować "ósemką" w rejonie miejsca startu? Czy lądowisko  ma być tym samym, na którym swój skok kończyła 5-tka i 6-tka? Jeśli tak - to mocno to ryzykowne szczerze mówiąc. W razie wiecie - "jebut-nomalii" - może nieźle przecież ucierpieć cała infrastruktura kompleksu, a tam ostatnio kolejny namiot przy namiocie, silos przy silosie i mnóstwo różnej maści kontenerów, budyneczków.
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2020, 08:53 wysłana przez station »

Online wini

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #2768 dnia: Październik 27, 2020, 08:58 »
Nie sprawdziłem, przyznaję, ale koledzy zapewne wiedzą, czy SpaceX planuje lądować "ósemką" w rejonie miejsca startu? Czy lądowisko  ma być tym samym, na którym swój skok kończyła 5-tka i 6-tka? Jeśli tak - to mocno to ryzykowne szczerze mówiąc. W razie wiecie - "jebut-nomalii" - może nieźle przecież ucierpieć cała infrastruktura kompleksu, a tam ostatnio kolejny namiot przy namiocie, silos przy silosie i mnóstwo różnej maście kontenerów.

Na ile się orientuje to tak. Chyba nie mają innego miejsca. Tam poza tym nowym namiotem nie mają żadnego innego. A on jest chyba tylko tymczasowym magazynem. W pobliżu stanowiska startowego są zbiorniki z tlenem i paliwem ale platforma do lądowania jest bardziej oddalona. Idealne to widać na nagraniu poniżej (polecam zobaczyć bo jest naprawdę świetnie cały kompleks pokazany i opisany) gdzieś koło 6:20. W ogóle to nagranie dopiero uświadamia jak duże jest to przedsięwzięcie.
Co do samego lotu, wydaje mi się, że będą się starali jak największą jego część spędzić nad wodą.

https://www.youtube.com/watch?v=gB_b1CGAvJQ
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=gB_b1CGAvJQ" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=gB_b1CGAvJQ</a>

EDIT: Przy okazji, od środy planowane są zamknięcia dróg więc wtedy powinny się zacząć testy. Gdzieś widziałem plotkę, że jak wszystko pójdzie dobrze to lot może być nawet w przyszłym tygodniu.
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2020, 09:02 wysłana przez wini »

Offline station

• Sir
  • Weteran
« Odpowiedź #2769 dnia: Październik 27, 2020, 10:16 »
Wiesz, mnie już bardziej zastanawia czy mimo wszystko nie powinni (próbować) lądować w dużo większej odległości od kompleksu (wiem, kwestia miejsca), ale wystarczy sobie przecież wyobrazić taki, czarny scenariusz, że SN-8 schodzi z planowej ścieżki podejścia do lądowania i z całym impetem wlatuje w tę infrastrukturę ze zbiornikami tudzież pozostałymi elementami wyposażenia. Przecież po czymś takim może być niezłe pobojowisko... Podziwiam w tym momencie SpaceX za ....nie wiem...odwagę? poczucie pewności dobrze wykonanej roboty? ....

Offline artpoz

• Weteran
« Odpowiedź #2770 dnia: Październik 27, 2020, 11:46 »
Ciekawe kiedy ma się odbyć ta zapowiadana prezentacja Muska na temat Starshipa. Miał być październik, jest już końcówka a tu cisza... Ktoś coś wie?

Online wini

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #2771 dnia: Październik 27, 2020, 12:46 »
Ciekawe kiedy ma się odbyć ta zapowiadana prezentacja Muska na temat Starshipa. Miał być październik, jest już końcówka a tu cisza... Ktoś coś wie?

To jest z przed paru dni z twittera:
https://www.reddit.com/r/spacex/comments/jguuqc/elon_musk_on_twitter_regarding_starship/

wychodzi, że z prezentacji zostanie tylko update informacji na stronie internetowej, ale fajnie byłoby jakby Tim Dott faktycznie dał rade zrobić wywiad w Boca.

Wiesz, mnie już bardziej zastanawia czy mimo wszystko nie powinni (próbować) lądować w dużo większej odległości od kompleksu (wiem, kwestia miejsca), ale wystarczy sobie przecież wyobrazić taki, czarny scenariusz, że SN-8 schodzi z planowej ścieżki podejścia do lądowania i z całym impetem wlatuje w tę infrastrukturę ze zbiornikami tudzież pozostałymi elementami wyposażenia. Przecież po czymś takim może być niezłe pobojowisko... Podziwiam w tym momencie SpaceX za ....nie wiem...odwagę? poczucie pewności dobrze wykonanej roboty? ....
Tylko gdzie? Mają co mają i z tym pracują. Nowe miejsce to nowe prace i co gorsza nowe pozwolenia. Myślę że sam kompleks jest raczej bezpieczny, to jakieś 3km od stanowiska startowego, chyba w przeciwnym kierunku niż będzie lot. Ryzyko zawsze jakieś będzie, choćby przy startowaniu i wznoszeniu, można je tylko minimalizować ale nie da się go uniknąć. Co do lądowania to podejrzewam że w razie zejścia z trajektorii to albo będzie odskok w kierunku oceanu (tak jak to robi F9) albo dezintegracja. Tak naprawdę bardzo zależy od profilu lotu, nie wiemy co wymyślili więc ciężko oceniać.

Offline artpoz

• Weteran
« Odpowiedź #2772 dnia: Październik 27, 2020, 15:27 »
Zapewne po testach naziemnych, na parę dni przed planowanym lotem na stronie FAA pojawi się TFR, czyli informacja o zakazie lotów w rejonie lotu testowego.

Offline Tantal

• Kościoła Latających Bojlerów Kapłan Naczelny
  • Pełny
  • per aspera ad astra
« Odpowiedź #2773 dnia: Październik 27, 2020, 16:10 »
Do skoku naprawdę nie zostało wiele. Jeszcze tylko static fire z ssaniem paliwa z dziobowych zbiorników (nie wiedziałem o tym elemencie szacując wcześniej start na ostatnią dekadę października). Pewnie kilka dni licząc jakieś scruby, np. do końca tego tygodnia i w przyszłym tygodniu lot.

Tak jak wini pisze - ryzyko zawsze jakieś będzie. Skoro przy SN5 i SN6 wyszło dobrze, to miejmy nadzieję i teraz. Najwyraźniej czują się na tyle pewnie, że nie chcą powtarzać prób lądowania nad oceanem jak z Falconami. W końcu system finalnie ma przewozić ludzi, którzy mają przeżyć ten szalony manewr podchodzenia do ziemi z balansowaniem jak przy spacerze na linie.

Czy na prezentację nie jest szykowana wersja pomalowanego na biało dzioba symulującego lądownik księżycowy?

Offline artpoz

• Weteran
« Odpowiedź #2774 dnia: Październik 27, 2020, 16:28 »
Czy na prezentację nie jest szykowana wersja pomalowanego na biało dzioba symulującego lądownik księżycowy?

Wygląda na to, że prezentacja odwołana. Zamiast niej ma być raport na stronie.
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2020, 16:30 wysłana przez artpoz »

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #2774 dnia: Październik 27, 2020, 16:28 »