Autor Wątek: Śmieci na orbicie  (Przeczytany 50681 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 20689
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #195 dnia: Styczeń 28, 2020, 10:05 »
Możliwe, że jutro w nocy dojdzie do kolizji dwóch nieczynnych satelitów:

Cytuj
We are monitoring a close approach event involving IRAS (13777), the decommissioned space telescope launched in 1983, and GGSE-4 (2828), an experimental US payload launched in 1967.

Przelot z zaledwie kilkunastoma metrami separacji?
Cytuj

On Jan 29 at 23:39:35 UTC, these two objects will pass close by one another at a relative velocity of 14.7 km/s (900km directly above Pittsburgh, PA). Our latest metrics on the event show a predicted miss distance of between 15-30 meters.

Jakie jest ryzyko kolizji?

Cytuj
These numbers are especially alarming considering the size of IRAS at 3.6m x 3.24m x 2.05m. The combined size of both objects increases the computed probability of a collision, which remains near 1 in 100.

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 20689
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #196 dnia: Styczeń 29, 2020, 14:42 »
Ryzyko kolizji spadło do 1/1000:
Cytuj

Our latest data on the IRAS / GGSE 4 event shows potential miss distances of 13-87 meters, with a lowered collision probability currently at 1 in 1000. Time of closest approach remains at 2020-01-29 23:39:35.707 UTC

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 20689
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #197 dnia: Styczeń 29, 2020, 23:47 »
Ostatnia predykcja: około 50 metrów separacji. Kolejne info około 3 nad ranem, już po zbliżeniu.

Zobaczymy jak będzie!

Offline astropl

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 4541
 • Zmieściłem się w Sojuzie :)
  • Loty Kosmiczne
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #198 dnia: Styczeń 30, 2020, 04:37 »
Nic się nie stało.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #198 dnia: Styczeń 30, 2020, 04:37 »

Online suchyy

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 398
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #199 dnia: Luty 10, 2020, 00:12 »
Ostatnio trochę eksperymentowałem z prostym aparatem Olympus PEN EPL9 (z wymienną optyką), tzn. czy da się go wykorzystać do focenia gwiazd. Robiąc 8 lutego (po 18:31) zdjęcia fragmentu gwiazdozbioru Kasjopei przez przypadek utrwaliłem na matrycy aparatu niewidoczny gołym okiem (w warunkach miejskich) przelot sztucznego satelity. Analizując później przy pomocy wtyczki: satelity do programu Stellarium (wirtualne planetarium) w oparciu o bazę TLE satelitów z CelesTrak okazało się, że jest to jeden z wielu śmieci, jakie powstały po zestrzeleniu przez Chińczyków swojego satelity Fengyun 1C (w trakcie testu Chińskiej rakiety antysatelitarnej). Ot taki przypadek mi się przytrafił z tą fotką, biorąc pod uwagę fakt, że fota zrobiona tym obiektywem obejmuje obszar ok. 14 x 17 stopni kątowych - poniżej przedstawiam dla zainteresowanych (pierwszy załącznik to zrzut ze Stellarium).

Aparat: Olympus PEN EPL9, mocowanie "sztywne": statyw z montażem azymutalnym.
Obiektyw: manualny (z czasów PRL-u  ;) ) HELIOS-44M-4 58mm/F2 (odpowiednik: 116mm dla FF) z adapterem M42-M4/3 - fotki z niego pozostawiają wiele do życzenia, ale na razie nie mem nic "jaśniejszego"!
Czas naświetlania: 4 sek, przesłona: 2.8, ISO: 320

Zdjęcie robione w trudnych warunkach miejskich (świecące nieopodal latarnie), na dodatek Księżyc w pełni! W celu pokazania słabo widocznego śladu po śmieciu satelitarnym, "światła" podciągnąłem w programie Olympus Workspace. Na zdjęciu widać gwiazdy do ok. 10 mag.

Na czwartym zrzucie foto z symulacji 3D (źródło: CelesTrak - Fengyun 1C DEB) wszystkich śmieci po satelicie Fengyun 1C. Jak widać trooochę tego jest!  :o
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2020, 21:42 wysłana przez suchyy »
Pozdrawiam: Jurek (suchyy).

Online suchyy

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 398
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #200 dnia: Luty 11, 2020, 19:24 »
Wygląda na to, że to ten konkretny śmieć po Fengyun 1C utrwalił się na foto (zrzuty poniżej - źródło: CelesTrak Fengyun 1C Debris)

Śmieć utrwalił się na trzech fotach, robionych w krótkich odstępach czasu: TUTAJ (oglądać na pełnym ekranie) umieściłem film (Time Lapse) na YT z przelotu Fengyun 1C Deb 31303 na tle gwiazdozbioru Kasjopei. Akurat testowałem aplikację smartfonową (OI Share) do zdalnego wyzwalania aparatu Olympusa (zamiast wężyka spustowego - bo ten mój PEN nie ma już możliwości podpięcia takowego!) i dlatego z zapałem "klikałem" po kilka zdjęć tego samego obszaru.  ;) Dzięki temu ślad widoczny jest na kilku fotach, z których wyraźnie widać, że szczątek satelitarny rotował i właśnie puścił zajączka - pewnie dlatego się utrwalił (co za fart  :o )!
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2020, 18:04 wysłana przez suchyy »
Pozdrawiam: Jurek (suchyy).

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 13016
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #201 dnia: Luty 24, 2020, 10:30 »
Polskie teleskopy pomagają śledzić zagrożenia na orbicie - kosmiczne śmieci
25.01.2020  Ludwika Tomala

Satelity telekomunikacyjne, nawigacyjne czy obserwacyjne, które na co dzień ułatwiają nam życie, wymagają ochrony przed kosmicznymi śmieciami. Polska dzięki - m.in. robotycznym teleskopom - pomaga śledzić te kosmiczne śmieci i informować o zagrożeniach - mówili przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej.

"Kosmiczne śmieci stanowią zagrożenie dla całej infrastruktury w kosmosie" - powiedział w piątek w rozmowie z PAP prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) Michał Szaniawski. Wymienił, że ochrony przed kosmicznymi kolizjami wymagają m.in. satelity nawigacyjne, satelity obserwacyjne, meteorologiczne, ale i prywatne satelity telekomunikacyjne.

Ekspert w dziedzinie kosmicznego bezpieczeństwa Arkadiusz Chimicz z PAK sprecyzował, że na orbicie znajduje się teraz 5 polskich satelitów: dwa satelity BRITE (Lem i Heweliusz), KRAKsat, PWSat2 oraz Światowid. Na orbicie znajduje się też polsko-fiński projekt ICEYE. "Musimy dbać o nasz krajowy interes i nasze satelity zabezpieczać" - powiedział prezes PAK.

I tak np. niewiele brakowało, a 25 grudnia 2019 r. uległby zniszczeniu polski satelita BRITE2-PL Heweliusz, służący do obserwacji zmian jasności gwiazd. Satelita znalazł się w odległości zaledwie 11 metrów od odrzuconego członu rakiety Pegasus. Obydwa obiekty poruszały się wobec siebie z prędkością około 15 tys. km/h. Gdyby się zderzyły, na orbicie znalazłoby się zapewne bardzo wiele odłamków (a więc nowych kosmicznych śmieci), z których każdy stanowiłyby zagrożenie dla innych satelitów. A przy tak ogromnych prędkościach nawet kilkumilimetrowy element zamienia się w rodzaj pocisku.

Dlatego ważnym elementem polityki związanej z programami kosmicznymi jest monitorowanie kosmicznych śmieci i ostrzeganie przed nimi - m.in. operatorów satelitów. Satelity wyposażone w silnik - odpowiednio wcześnie ostrzeżone - mogą bowiem wykonać manewr i uniknąć zderzenia.

Arkadiusz Chimicz poinformował, że teraz na orbicie śledzonych jest 20 tys. obiektów (to np. czynne i nieczynne satelity, ich części) ale potencjalnie zagrożenie może nieść aż 1 mln obiektów - satelitę uszkodzić może bowiem nawet obiekt o średnicy 1 cm. A z rosnącą liczbą satelitów, które trafiają na orbitę, problem ten będzie coraz trudniejszy.

Szaniawski poinformował, że PAK jest członkiem europejskiego konsorcjum, które realizuje unijny program dotyczący świadomości sytuacyjnej w kosmosie. W ramach tego konsorcjum PAK uzyskała grant na operowanie siecią sensorów monitorujących kosmiczne śmieci - to kilkanaście teleskopów i stacja laserowa. W kolejnym kroku PAK planuje rozbudowę tej sieci o kolejne sensory.

Astronom prof. Maciej Konacki z PAK wyjaśnił PAP, że część z polskich teleskopów monitorujących kosmiczne śmieci powstała 10 lat temu w ramach projektu naukowego Solaris. W ramach niego naukowcy szukali planet obiegających układ gwiazd podwójnych. Zrobotyzowane teleskopy powstały np. w Argentynie, RPA czy Australii - przy istniejących obserwatoriach astronomicznych. Kiedy jest pogodna noc kopuła teleskopu się otwiera, a teleskop - komunikujący się z polskimi operatorami za pośrednictwem Internetu - wykonuje zdjęcia nieba zgodnie z listą zadań.

Po jakimś jednak czasie okazało się, że teleskopy mogą znaleźć nowe zastosowanie - mogą śledzić kosmiczne śmieci. "Z naszymi kompetencjami doskonale wpasowaliśmy się więc w dziedzinę, która na duże znaczenie komercyjne, ale i cywilizacyjne" - podsumował prof. Konacki. Dodał, że teleskopy bez problemu są w stanie obserwować na orbicie obiekty - np. niedziałające już satelity - o rozmiarach 10cm x 10cm x 10cm. Dzięki temu można poznać orbity kosmicznych śmieci i wyliczyć ich przyszłą pozycję. "A to niezbędne, aby prognozować kolizje obiektów" - powiedział astronom.

"Powtarzanie obserwacji jest niezbędne" - powiedział prof. Konacki. Wyjaśnił, że orbita kosmicznego śmiecia nie jest dana raz na zawsze - ulega zmianom. "I to jest źródło problemów" - skomentował prof. Konacki.

Zaznaczył, że jedna sieć teleskopów nie jest w stanie prognozować orbit wszystkich kosmicznych śmieci, ale jeśli dane te połączy się z danymi z innych sieci - w sumie są to setki teleskopów na całym świecie - przewidywanie kosmicznych zderzeń staje się precyzyjniejsze.

Przedstawiciele PAK zwracali uwagę na szanse, jakie rodzą się dla polskich podmiotów w związku z narodzinami nowego sektora usług. A jest to aktywne usuwanie śmieci kosmicznych i serwisowanie obiektów na orbicie. Na razie - zwracają uwagę eksperci - jest na rynku nisza w tym zakresie i może to być dobry czas, aby ją zagospodarować.


PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C80466%2Cpolskie-teleskopy-pomagaja-sledzic-zagrozenia-na-orbicie-kosmiczne-smieci

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 20689
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #202 dnia: Luty 27, 2020, 10:01 »
Była właśnie deorbitacja śmiecia kosmicznego po prawie 47 latach:
Cytuj
The Agena D stage which launched the still-secret NRO JUMPSEAT 3 satellite into Molniya orbit in 1973 reentered at about 1330 UTC Feb 25 over central Africa after 46.5 years in space. Final orbit was around 120 x 400 km.

Online Adam.Przybyla

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 4858
 • Realista do bólu;-)
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #203 dnia: Kwiecień 09, 2020, 10:45 »
Japonczycy przymierzaja sie do misji czyszczacych na orbicie, w taki dosc obrazowy sposob pokazuja po co to robia jak:
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=ZM2QMBGU9xE" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=ZM2QMBGU9xE</a>
Z powazaniem
                          Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 13016
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #204 dnia: Maj 20, 2020, 12:38 »
Eksplozja stopnia Fregat-SB
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 20 MAJA 2020

(...) Ósmego maja 2020 roku doszło do eksplozji tego stopnia. W wyniku eksplozji zarejestrowano 65 nowych szczątków stopnia Fregat-SB. Do eksplozji doszło 8 maja, pomiędzy godziną 06:02 a 07:51 CEST.

Z dostępnych danych wynika, że eksplozja prawdopodobnie była wynikiem “wewnętrznych czynników” niż kolizji z innym obiektem (meteoroidem lub innym śmieciem kosmicznym). (...)
https://kosmonauta.net/2020/05/eksplozja-stopnia-fregat/

https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=59.0

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #204 dnia: Maj 20, 2020, 12:38 »