Autor Wątek: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa  (Przeczytany 62589 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6086
Odp: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa
« Odpowiedź #540 dnia: Czerwiec 06, 2020, 21:57 »
Jak wiadomo choćby z powyższego artykułu na Kosmonaucie, zaczątek stacji okołoksiężycowej Gateway mają stanowić dwa moduły: PPE (power and propulsion element) i habitat HALO (habitation and logistics outpost). PPE ma wykonać - jak ogłoszono w maju - firma Maxar Technologies.

Natomiast wczoraj NASA ogłosiła, że projekt habitatu HALO wykona znana firma Northrop Grumman. A właściwie jej oddział, stanowiący dawniej odrębną firmę Orbital Science (tę od Antaresa i Cygnusa). NG za wykonanie do końca 2020 r. projektu habitatu HALO - ale nie za jego zbudowanie, otrzyma 187 mln USD (https://www.nasa.gov/press-release/nasa-awards-northrop-grumman-artemis-contract-for-gateway-crew-cabin).

Następny kontrakt, który zostanie podpisany przed końcem roku, ma już dotyczyć wykonania HALO i najprawdopodobniej otrzyma go również NG, chyba że coś porządnie sknoci. Habitat będzie oczywiście oparty na Cygnusie.

Obydwa te moduły, PPE i HALO, mają zostać razem wyniesione na orbitę okołoksiężycową w 2023 r., o czym też już pisaliśmy. Przypuszcza się, że rakietą będzie Falcon Heavy, ale oficjalna decyzja ma zostać podjęta przez NASA do jesieni tego roku.

A oto obrazek tych dwóch połączonych modułów wzięty ze strony NASA, ale trudno mi powiedzieć, na ile jest on zgodny z tym, co zobaczymy za trzy lata:


Offline station

  • Sir
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2340
  • NASA: "Eventual slip to 2055"
Odp: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa
« Odpowiedź #541 dnia: Czerwiec 06, 2020, 23:57 »
Jeżeli dopiero pod koniec tego roku NASA zacznie się przyglądać temu co zaproponuje w swoim projekcie NG, to rok 2023 jako wyniesienie obu modułów na orbitę wokółksiężycową należy potraktować z dużym przymróżeniem oka. Pierwsze moduły w ramach Gateway polecą zapewne nie wcześniej niż w roku 2025.
Największe osiągnięcie NASA w drugiej dekadzie 21 wieku? .... Logo ARTEMIS

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa
« Odpowiedź #541 dnia: Czerwiec 06, 2020, 23:57 »