Autor Wątek: Górnictwo Kosmiczne  (Przeczytany 62695 razy)

Offline Matias

• Moderator Globalny
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #75 dnia: Kwiecień 02, 2016, 18:14 »
Pewną nadzieję, dla tych którzy są optymistami i poszukują takich "sygnałów", jest w tym wypadku wykładniczo postępujący rozwój technologii, który może zauważalnie przyspieszyć i doprowadzić do małych rewolucji. Bardzo ciekawie w rozłożeniu na czynniki pierwsze zostało to opisane w tym długim opracowaniu ogólnej strategii działania SpaceX na blogu waitbutwhy (na wykopie też 1-2 miesiące temu polski przekład się znalazł).

LooZ^

• Gość
« Odpowiedź #76 dnia: Maj 10, 2016, 16:25 »
Wyścig się rozpędza ;)

Deep Space Industries ma wielkie plany, włącznie z budowaniem wielkich konstrukcji w kosmosie ;)

https://www.facebook.com/Vocativ/videos/1225005037511729/

velo

• Gość
« Odpowiedź #77 dnia: Maj 10, 2016, 18:38 »
Plany to oni mogą mieć :) zobaczmy jak z realizacją.

Na razie widzę, że szumnie działają - ale w porównaniu do Planetary Resources, jakoś ciągle nie widzę hardware'u

Offline Borys

• Weteran
« Odpowiedź #78 dnia: Maj 10, 2016, 18:50 »
Wyścig się rozpędza ;)

Deep Space Industries ma wielkie plany, włącznie z budowaniem wielkich konstrukcji w kosmosie ;)

https://www.facebook.com/Vocativ/videos/1225005037511729/

Poza krótką zapowiedzią satelity kurdupla i wizualizacjami dla onanistów nic konkretnego tam nie ma :-/

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #78 dnia: Maj 10, 2016, 18:50 »

Offline station

• Sir Astronaut
  • Weteran
« Odpowiedź #79 dnia: Maj 11, 2016, 10:59 »
jak to Borys zwykłes mawiać - "PowerPoint wszystko zniesie"...no w tym przypadku akurat soft 3D do płodzenia dzikich fantazji. :)

Jesli mi konkretnie zapłacą - to mogę się przyłączyć i zwizualizować im cokolwiek, ważne by fajnie to wyglądało na przysłowiowym "papierze" ;)
« Ostatnia zmiana: Maj 11, 2016, 11:04 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

velo

• Gość
« Odpowiedź #80 dnia: Maj 11, 2016, 14:04 »
Station - jak chcesz to pisz do nich ;) może będziesz mógł się w graficznej CV pochwalić zleceniem z firmy kosmicznej z Doliny Krzemowej  8)

Offline Politolog

• LOXem i ropą! ;)
Polskie górnictwo Kosmiczne -Obywatelski Projekt Ustawy ( 2 wersje )
« Odpowiedź #81 dnia: Maj 22, 2016, 23:16 »
Zapraszam wszystkich entuzjastów i zainteresowanych na stronę https://www.facebook.com/Polskie-G%C3%B3rnictwo-Kosmiczne-Polish-Mining-Space-1307174005962813/
Strona jest poświęcona obywatelskiej inicjatywie -Polskiego Górnictwa Kosmicznego , nowego prawa kosmicznego na wzór amerykańskiego prawodawstwa , które pozwalałoby obywatelom RP eksploatować surowce naturalne z asteroid, jak i nabywać do nich prawo własności.
na stronie 2 Projekty Ustawy
Jesteśmy w kontakcie z Poselskim Zespołem ds. Przemysłu Kosmicznego i Eksploracji Kosmosu
zapraszam do dyskusji i współpracy

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #82 dnia: Maj 23, 2016, 09:31 »
Czy można poprosić o listę osób, które są tym zespołem od tej obywatelskiej inicjatywy? Czy jest szansa na skrótowe przedstawienie Waszych kompetencji?

Offline Politolog

• LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #83 dnia: Maj 24, 2016, 13:36 »
Projekty są przygotowane przez doktorantów politologii i prawa spec. prawo własności przemysłowej,
Przygotowane są tak aby były zgodne z opinią Międzynarodowego Instytutu Prawa Kosmicznego - http://www.iislweb.org/docs/SpaceResourceMining.pdf
zaproszenie do współpracy otrzymały także  min. Instytut Prawa Lotniczego i Kosmicznego Uczelni Łazarskiego oraz Zakład Międzynarodowego Prawa Lotniczego i Kosmicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Jeśli szukacie Państwo specjalistów od prawa górnictwa kosmicznego to takowych na świecie nie ma ze względu na zupełnie nowe zjawisko.

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #84 dnia: Maj 24, 2016, 14:24 »
Czy można poznać nazwiska tych doktorantów? Czy są oni aktywni w dziedzinie kosmicznej i współpracują ze społecznością oraz specjalistami polskiego sektora kosmicznego?

Moje główne obawy - mam nadzieję, że jestem w tym przypadku w dużym błędzie - są związane z tym, że takie inicjatywy często powstają niejako "za plecami" i bez udziału osób, które aktywnie działają w sektorze. W związku z tym często zamiast konkretnych rozwiązań powstają takie głupoty, że naprawdę nie wiadomo od czego rozpocząć. Już było kilka takich niechlubnych przypadków w Polsce.

Offline kniklas

• Nowy
  • *
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #85 dnia: Maj 25, 2016, 13:32 »
Szanowni Państwo,

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN
zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową, organizowaną pod patronatem honorowym Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. "Kosmos w prawie i polityce, prawo i polityka w kosmosie".
Konferencja odbędzie się w dniu 10 czerwca br., w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w Warszawie, ul. Hoża 20.
Rejestracja na konferencję jest obowiązkowa i dostępna na stronie : www.kosmos.wpia.uw.edu.pl

Pozdrawiam,
Kamil N.

velo

• Gość
« Odpowiedź #86 dnia: Maj 25, 2016, 15:32 »
Dzięki za info - mam nadzieje, że pojawi się spora reprezentacja forum :)

Offline jsc

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #87 dnia: Maj 26, 2016, 20:04 »

Offline byko

• Senior
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #88 dnia: Maj 31, 2016, 08:42 »
A jak bardzo Deep in Space jest to Industris?

Offline Orionid

• Weteran
  • Very easy - Harrison Schmitt
« Odpowiedź #89 dnia: Sierpień 11, 2016, 11:06 »
Prospector-1 to nazwa pierwszej komercyjnej misji do planetoidy. Zadaniem sondy, która ma wylądować na planetoidzie bliskiej Ziemi jest określenie jej wartości pod względem pozyskiwania zasobów w ramach kosmicznego górnictwa. Wybór odpowiedniej planetoidy jest dopiero kwestią przyszłości.

Deep Space Industries ogłosiła właśnie  swój  plan dotyczący  takiej misji.
Start sondy ma się odbyć przed końcem tej dekady.

Prospector-1 to mała  sonda masie 50 kg, która ma być niedroga  i wydajna. 
System napędowy ma być oparty na odrzucie   przegrzanej pary wodnej, która  ma wygenerować ciąg.
Pozyskiwanie na początku wody z planetoid ma zapewnić  paliwo dla przyszłych kosmicznych statków, które mają być tankowane w kosmosie.

Prospector-1 ma  zmapować powierzchnię  jak i zbadać głębiej strukturę  asteroidy.

Na razie trwa oczekiwanie na start Prospectora-X w 2017,  który ma przetestować na orbicie niezbędne technologie dla przyszłych misji.

czy wiadomo jaką rakietą ma być wyniesiony Prospector-X ?
Zbyt ogólnie w artykule jest mowa o niskich kosztach  zastosowanych rozwiązań.
A bez taniego pozyskiwania kosmicznych surowców jest to droga donikąd.
Założenia racjonalne, ale czy się spełnią?
Na razie pozostaje czekać na rozwój wydarzeń.

https://deepspaceindustries.com/first-commercial-interplanetary-mission/
http://spacenews.com/deep-space-industries-unveils-first-asteroid-prospecting-spacecraft/
EDIT: http://kosmonauta.net/2016/08/deep-space-industries-oglasza-misje-prospector-1/
http://www.space24.pl/429916,misja-gornicza-w-kosmosie-przed-koncem-dekady
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2016, 06:34 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #89 dnia: Sierpień 11, 2016, 11:06 »