Autor Wątek: Wykłady popularnonaukowe  (Przeczytany 44910 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 18784
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #105 dnia: Kwiecień 24, 2017, 11:36 »
Toruński Festiwal Nauki i Sztuki po raz siedemnasty
17.04.2017

Rzeka Wisła będzie wiodącym tematem 17. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który rozpocznie się 21 kwietnia. W tym roku zaplanowano 135 wykładów, pokazów, warsztatów, koncertów, spektakli i wystaw. Zaprezentują się przedstawiciele wielu dziedzin nauki z Polski i zagranicy.

Pomysłodawcy festiwalu od lat stawiają sobie za cel przygotowanie różnorodnego programu, który zainteresuje gości niezależnie od ich wieku. Rzeka Wisła - jako motyw przewodni - wybrana została nieprzypadkowo, gdyż w całym kraju, zgodnie z uchwałą Sejmu RP, obchodzony jest rok Wisły. W Toruniu w październiku 2016 r. odbyła się jego uroczysta inauguracja, która zorganizowana została w 550. rocznicę II pokoju toruńskiego.
 
W ramach festiwalu zaplanowano siedem imprez głównych, z których trzy poświęcone będą Wiśle. Odbędzie się m.in. dyskusja panelowa dotycząca kwestii regulacji dolnej Wisły, jak również wykład z pokazem przeprowadzony przez prof. dr. hab. Daniela Makowieckiego z Instytutu Archeologii UMK oraz dr. hab. Jarosława Dumanowskiego, prof. UMK "Powrót jesiotra? Zapomniane bogactwo rzek". Prof. Rafał Kapeliński z The London Film School, dr hab. Dariusz Brzostek z Katedry Kulturoznawstwa oraz mgr Marlena Hetman z Katedry Filologii Angielskiej na Wydziale Filologicznym UMK poprowadzą wykład połączony z pokazem filmowym "Zagadkowy rejs z nożem".
 
Pozostałe imprezy główne to: występ taneczno-wokalny "Podróż do Azji. Kulturalne Chiny w pigułce", który wykonają przedstawiciele University of Electronic Science and Technology of China, a także wykład z pokazem prof. Zhang Yi z Beijing Open University "W poszukiwaniu harmonii: tradycyjna medycyna chińska". Festiwal zwieńczy 25 kwietnia spektakl operowy w auli uczelni "Richard Heuberger - Bal w Operze".
 
"Pewną nowością tegorocznej edycji będzie sięgnięcie po tematy orientalne, które zaprezentują goście z odległych krajów. Chcemy wszystkim uczestnikom uatrakcyjnić to wydarzenie i pozwolić dotknąć i zobaczyć tradycje, które w Polsce nie są powszechnie znane" - powiedział odnosząc się do programu wydarzenia przewodniczący rady programowej TFNiS prof. dr hab. Wojciech Wysota.
 
"Wisła tak jak kiedyś scalała pokolenia, ludzi, powodowała, że czerpano z niej korzyści i była podstawą rozwoju przemysłu, tak teraz połączy całe rodziny. Chcemy pokazać potencjał rzeki, wody. Program jest tak pomyślany i wszechstronny, że zapraszamy całe rodziny - od dziadków po wnuków. Każdy, nawet najbardziej wymagający człowiek, znajdzie w nim kilka rzeczy dla siebie. Maraton filmowy rozpoczniemy pokazem filmu +Rejs+, którego akcja rozpoczęła się przecież na toruńskim Bulwarze Filadelfijskim. Toruń przez lata żył dzięki tej rzece i jest na jej drodze od wieków" - podkreślił PAP dyrektor programowy festiwalu Mieczysław Kunz. (...)
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413847,torunski-festiwal-nauki-i-sztuki-po-raz-siedemnasty.html

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 18784
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #106 dnia: Kwiecień 24, 2017, 11:39 »
"Halo Ziemia" nowym filmem wyprodukowanym w planetarium Niebo Kopernika
13.04.2017


Fot. materiały prasowe

Dlaczego tak bardzo potrzebujemy kontaktu z innymi? Czy internet naprawdę zbliża ludzi? Odpowiedzi na takie pytania poszukują twórcy filmu "Halo Ziemia". To drugi film stworzony w Studio Produkcyjnym Planetarium Niebo Kopernika i wyprodukowany przez Centrum Nauki Kopernik.

Film „Halo Ziemia” to animowany film o istocie porozumiewania się, zrealizowany w technologii fulldome i przeznaczony do oglądania na sferycznym ekranie planetarium.
 
"Od najdawniejszych czasów szukaliśmy kontaktu z innymi ludźmi. Krocząc tą drogą odkryliśmy pismo, radio, telefon, telegraf, a w końcu internet. Pokonywaliśmy bariery językowe, problemy związane z odległością i czasem przepływu informacji. Dzięki nowoczesnym technologiom i urządzeniom ułatwiających komunikowanie się zmieniamy świat oraz siebie samych. Połączeni niewidzialną siecią, pozostajemy ze sobą w nieustającym kontakcie" - podają twórcy produkcji.
 
Dzięki unikatowej technologii widzowie będą mogli oglądać film nie tylko za pomocą słów i merytorycznego przekazu, ale też doświadczać go dzięki obrazom, muzyce i dźwiękom okalającym ich ze wszystkich stron. W roli narratora wystąpił Zbigniew Zamachowski, a muzykę skomponował Jan Duszyński – autor oprawy muzycznej filmów „Jack Strong” czy „Pokłosie”.
 
Sam trailer filmu - jeszcze przed premierą - wyróżniono na międzynarodowym festiwalu filmowym w Jenie. Pierwszą polską produkcją przygotowaną z myślą o półokrągłym ekranie był film "Na skrzydłach marzeń". Powstał on również w planetarium Niebo Kopernika w 2013 roku.
 
Film będzie trwał 50 minut, a pierwsze pokazy zaplanowane są na koniec kwietnia.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413820,halo-ziemia-nowym-filmem-wyprodukowanym-w-planetarium-niebo-kopernika.html

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 18784
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #107 dnia: Kwiecień 24, 2017, 11:43 »
Rewitalizacja wieży ciśnień i park nauki w Ciechanowie ze wsparciem unijnym
24.04.2017

Ponad rok potrwa rewitalizacja unikatowej wieży ciśnień w Ciechanowie i budowa Eksploratorium Matematyki i Techniki w jej sąsiedztwie. Inwestycja otrzymała wsparcie unijne. Plany zakładają ścisłą współpracę placówki z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Remont wieży i park nauki wraz z pawilonem dydaktycznym zrealizuje za ponad 10,5 mln zł wybrane w przetargu Przedsiębiorstwo Budowlane „Ciechbud”. Całość prac powinna zakończyć się do połowy 2018 r. Umowę na dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków unijnych podpisali w piątek prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
 
Częścią projektu jest także rewitalizacja jednej z zabytkowych kamienic, gdzie powstanie Klub Młodego Odkrywcy i Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta, a także klubokawiarnia, galeria artystyczna i Klub Seniora. W tym przypadku wykonawca inwestycji zostanie dopiero wybrany w oddzielnym przetargu.
 
Nieużytkowana od ponad 40 lat wieża ciśnień w Ciechanowie to konstrukcja wyróżniona ze względu na swą oryginalność w rankingu The World Geography. Z kolei kamienica, która został włączona do tego samego projektu rewitalizacyjnego, pochodzi z początku XX wieku, przed II wojną światową należała do żydowskiej rodziny Pianka, a kilka lat temu została wyłączona z użytkowania. Budżet całego przedsięwzięcia to ponad 13,7 mln zł, z czego ponad 6,3 mln zł pochodzi ze środków unijnych.
 
„Za nieco ponad rok zmieni się nie tylko to miejsce, ale przede wszystkim to odnowione miejsce zmieni Ciechanów” - powiedział o planowanej renowacji wieży ciśnień prezydent Ciechanowa, cytowany w komunikacie Urzędu Miasta.
 
„Stawiamy na wzrost potencjału turystycznego. Chcemy poprzez realizację tej inwestycji przyciągnąć do Ciechanowa turystów, przyciągnąć całe rodziny z dziećmi, aby przez zabawę, doświadczenia i eksperymenty edukować najmłodszych. To będzie miejsce spotkań i rozmów ciechanowian. To będzie atrakcyjna przestrzeń stanowiąca nowy symbol miasta” – dodał Kosiński.
 
Podobnie ocenił odnowienie wieży ciśnień marszałek Mazowsza. „Podróżując przez Ciechanów od kilkudziesięciu lat zawsze zwracałem uwagę na ten niszczejący obiekt, zastanawiałem się co z nim dalej będzie. Teraz pojawiła się szansa i bardzo ciekawa wizja. Dlatego ten projekt został tak wysoko oceniony. Przysłuży się on z pewnością do promocji Ciechanowa. To będzie znak firmowy Ciechanowa. Będzie też pełnił rolę edukacyjną, propagującą naukę, kulturę techniczną” – podkreślił Struzik.
 
Znajdującą się na peryferiach Ciechanowa, w miejscu najwyżej położonym w tym mieście, wieżę ciśnień, będącą zbiornikiem wyrównawczym sieci wodociągowej, wybudowano w połowie lat 70. XX wieku według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego. Wykonana ze stali konstrukcja składa się z torusa, czyli zbiornika o pojemności 1560 metrów sześc., który przypomina kształtem obwarzanek oraz stanowiącej wsparcie hiperboloidy jednopowłokowej o wysokości 22 metrów, zbudowanej z siatki 64 rur, której podstawa ma średnicę ponad 11 metrów, a szczyt - gdzie osadzony jest torus – prawie 18 metrów.
 
Jak wyjaśniła rzeczniczka ciechanowskiego Urzędu Miasta Renata Jeziółkowska, rewitalizacja wieży ciśnień, polegająca na przystosowaniu jej konstrukcji do nowych funkcji bez zasadniczej ingerencji w jej „matematyczny kształt”, obejmowała będzie m.in. wykonanie nowego poszycia zewnętrznego, konserwację konstrukcji wsporczej i zbiornika wyrównawczego oraz wykonanie oświetlenia. „Z obiektu ściśle inżynierskiego, technologicznego, wieża stanie się istotnym symbolem kulturowym Ciechanowa. Forma wieży stanie się współczesną rzeźbą” – dodała Jeziółkowska.
 
Zmieni się także teren wokół unikatowego obiektu, gdzie powstanie Eksploratorium Matematyki i Techniki. Będzie tam oczko wodne w formie pierścienia otaczającego podstawę wieży, a w pobliżu staną rzeźby i instalacje artystyczne. W wybudowanym specjalnie pawilonie, jak informuje ciechanowski Urząd Miasta, o powierzchni użytkowej ok. 600 metrów kw., znajdą się pomieszczenia edukacyjne przeznaczone m.in. na warsztaty multimedialne rozwijające zainteresowania matematyką, techniką i innymi naukami ścisłymi.
 
Ciechanów, w związku z planami utworzenia Eksploratorium Matematyki i Techniki, planuje rozwijać współpracę z warszawskim Centrum Nauki Kopernik (CNK) i środowiskiem naukowym. „Jestem bardzo wzruszona. Byłam od początku zachwycona tą wieżą, jej kształtem. To jest niezwykłe połączenie dwóch brył. To będzie miejsce, w którym nie będzie napisane +nie dotykać+. Wielokrotnie słyszałam o tego typu miejscach na świecie. Jest jedno bardzo znane w Nowym Jorku, drugie w Niemczech w mieście Giessen. To nie będzie taka czysta nauka, to będzie nauka związana mocno z naszym codziennym życiem. Słowo +matematyka+ nie będzie straszyło” – powiedziała prof. Magdalena Fikus z rady programowej CNK. (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413927,rewitalizacja-wiezy-cisnien-i-park-nauki-w-ciechanowie-ze-wsparciem-unijnym.html

Offline deathrider

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 1128
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #108 dnia: Maj 03, 2017, 13:40 »
Nie do końca wykład: -> wyjaśnienie mechaniki orbitalnej, kurs przygotowany przez NASA dla NAVAL Space Command

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #108 dnia: Maj 03, 2017, 13:40 »

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 18784
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #109 dnia: Maj 14, 2017, 09:27 »
Łódź/ W Centrum Nauki i Techniki EC1 powstaje strefa głębokiego kosmosu
11.05.2017

W Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi powstaje strefa głębokiego kosmosu. Znajdują się tu eksponaty opowiadające o najdalszych zakątkach Wszechświata oraz o tym, jak można je badać. Centrum ma rozpocząć działalność pod koniec tego roku.

Jak wyjaśnił Michał Buława z EC1 Łódź - Miasto Kultury, korzystając z ogromnego ekranu o ponad czterometrowej przekątnej widzowie "zanurzą się w głębinach kosmosu i z bliska obejrzą galaktyki znajdujące się nawet miliony lat świetlnych od Ziemi".
 
W strefie głębokiego kosmosu będzie też można np. wcielić się w rolę prawdziwych astronomów i zbadać odległość dzielącą Ziemię od odległych gwiazd. Umieszczone infografiki będą informować o metodach badania odległości w kosmosie. Uzupełnieniem strefy głębokiego kosmosu są dwa wyświetlacze sferyczne. Na jednym z nich widzowie będą mogli z przyjrzeć się powierzchniom różnych typów gwiazd (w tym np. Słońca). Na drugim obejrzą animacje pokazujące m.in. jak Ziemia wygląda z kosmosu, czy obrazujące zachodzące na naszym globie zmiany klimatyczne.
 
Według Buławy strefa głębokiego kosmosu w Centrum Nauki i Techniki to "idealne dopełnienie oferty i repertuaru funkcjonującego już w EC1 najnowocześniejszego w Polsce Planetarium.
 
Łódzkie Centrum Nauki i Techniki, które powstaje w zachodniej części rewitalizowanego kompleksu dawnej łódzkiej elektrowni EC1, ma rozpocząć działalność pod koniec tego roku. Szacuje się, że rocznie będzie odwiedzać je ok. 430 tys. osób.
 
Znajdą się w nim trzy ścieżki edukacyjne, adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. "Przetwarzanie energii" to ścieżka oparta o skansenową część elektrowni, natomiast uzupełnieniem ścieżki "Mikroświat i makroświat" będzie sferyczne kino 3D. "Historia wiedzy i cywilizacji" zaprezentuje wiedzę z dziedziny chemii, fizyki i nauk przyrodniczych oraz jej wykorzystanie w codziennym życiu człowieka.
 
Na ekspozycję Centrum złoży się ponad 140 instalacji – praktycznie każda będzie interaktywna. Najnowsze technologie połączone zostaną z odrestaurowanymi oryginalnymi urządzeniami zabytkowej elektrowni.
 
Koszt przygotowania ekspozycji Centrum ma wynieść 45,5 mln zł, z czego 18,3 mln zł EC1-Miasto Kultury otrzymało z UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2022.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414138,lodz-w-centrum-nauki-i-techniki-ec1-powstaje-strefa-glebokiego-kosmosu.html

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 18784
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #110 dnia: Maj 14, 2017, 09:29 »
Lubawa będzie gościć międzynarodową konferencję o Koperniku
12.05.2017


„Kopernik na Ziemi Lubawskiej” to tytuł międzynarodowej konferencji, która odbędzie się 23 maja br. w Lubawie – informuje Fundacja Nicolaus Copernicus.

W trakcie konferencji naukowcy przedstawią najnowszy stan badań nad pobytem Mikołaja Kopernika w Lubawie w 1539 roku. Uczestnicy spotkania omówią również obserwacje astronomiczne, które mogli wspólnie prowadzić z lubawskiego zamku Mikołaj Kopernik, Joachim Retyk i biskup Tiedemann Giese. Będzie można również posłuchać wykładu o kolegach Mikołaja Kopernika z czasów studiów w Akademii Krakowskiej.
 
„To właśnie w Lubawie Kopernik za namową biskupa Tiedemanna Giesego oraz swojego ucznia Retyka podjął decyzję i wyraził zgodę na publikację drukiem swojego dzieła De Revolutionibus” – mówi Robert Szaj, dyrektor generalny Fundacji Nicolaus Copernicus, która jest organizatorem konferencji.
 
W trakcie konferencji realizowane będą zdjęcia do najnowszego filmu dokumentalnego o Koperniku pt. „Tajemnice De Revolutionibus”. Poza tym w Lubawie nagrania do swoich programów będą realizować dziennikarze Telewizji Polskiej oraz brytyjskiej BBC.
 
Konferencja otrzymała wsparcie od Urzędu Miasta w Lubawie, samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wśród zaproszonych prelegentów są m.in. profesor André Goddu ze Stonehill College z USA, dr Pietro Daniel Omodeo z Instytutu Historii Nauki Maxa Plancka w Berlinie, czy profesor Jarosław Włodarczyk, dyrektor Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, a także naukowcy z Torunia, Olsztyna i Gdańska.
 
Udział w konferencji jest bezpłatny, wymagane jest jednak wcześniejsze zgłoszenie udziału e-mailowo lub telefonicznie. Przebieg konferencji będzie tłumaczony na język polski i język angielski. Zapowiadana jest także transmisja na żywo w internecie na stronie http://www.fundacjacopernicus.pl
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414142,lubawa-bedzie-goscic-miedzynarodowa-konferencje-o-koperniku.html

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 18784
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #111 dnia: Maj 25, 2017, 19:49 »
Nauczyciele mogą wziąć udział VII Letniej Szkole Astronomicznej
22.05.2017

 Nauczyciele mogą wziąć udział w Letniej Szkole Astronomicznej, która odbędzie się pod koniec czerwca w Izerskim Parku Ciemnego Nieba. Do wzięcia udziału w wydarzeniu zachęcają: European Association for Astronomy Education (EAAE) oraz Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach (MOA).

Letnia Szkoła Astronomiczna dla nauczycieli jest organizowana już po raz siódmy. Oprócz nauczycieli mogą w niej wziąć udział także inne osoby zainteresowane doskonaleniem metod nauczania astronomii i rozwoju własnych umiejętności w tym zakresie.
 
Szkoła letnia odbędzie się między 27 a 30 czerwca b.r. w Stacji Turystycznej Orle położonej w Izerskim Parku Ciemnego Nieba. Program przewiduje wykłady prowadzone przez zawodowych astronomów, praktyczne warsztaty i obserwacje nieba. Uczestnicy będą mogli korzystać z pracowni wyposażonej w teleskopy, aparaty fotograficzne i laptopy.
 
W planie zajęć przewidziano m.in. rowerową „misję badawczą” do Plutona na Polanie Izerskiej oraz wizytę w wieży widokowej na Smerku po czeskiej stronie granicy. Jest to trasa o długości ponad 11 km, którą najlepiej pokonać na rowerach – można je będzie wypożyczyć w sąsiednich miejscowościach. Odbędzie się też Dyskusyjny Klub Filmowy Fizyków.
 
Uczestnictwo w szkole letniej jest bezpłatne, należy opłacić jedynie noclegi (koszt od 10 zł do 50 zł za noc w zależności od rodzaju noclegu). Organizatorzy zwracają też uwagę, że w okolicy brakuje sklepów i w związku z tym sugerują więc zamówienie całodziennego wyżywienia w bufecie stacji turystycznej.
 
Więcej informacji na temat szkoły letniej oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć pod adresem http://moa.edu.pl/vii-letnia-szkola-polskiego-oddzialu-eaae-2017/
 
European Association for Astronomy Education (EAAE) to organizacja, której celem jest promocja edukacji nauk ścisłych, a w szczególności astronomii. Została utworzona w 1995 roku w Atenach w wyniku działań podjętych po konferencji na temat nauczania astronomii w szkołach średnich, zorganizowanej przez Unię Europejską oraz Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).
 
EAAE współpracuje z głównymi europejskimi organizacjami badawczymi w dziedzinie nauk ścisłych, takimi jak CERN, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) w celu organizowania warsztatów, szkół letnich i konferencji dla nauczycieli.
 
Z kolei Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach (MOA) to placówka z ponad 50-letnią tradycją. Jest to placówka oświatowo-wychowawcza umożliwiająca rozwijanie zainteresowań i uzdolnień przez młodzież w astronomii, informatyce, fotografii i innych dziedzinach. (PAP)
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414272,nauczyciele-moga-wziac-udzial-vii-letniej-szkole-astronomicznej.html

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 18784
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #112 dnia: Maj 28, 2017, 08:58 »
Kraków/ Docs+Science, czyli pokazy filmów naukowych – od 29 maja
23.05.2017

Dziesięć filmów przybliżających różne oblicza nauki znalazło się w programie czwartej edycji Docs+Science - cyklu bezpłatnych projekcji filmowych, organizowanych w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Przegląd obrazów poświęconych nauce rozpocznie się 29 maja.

Do 2 czerwca widzowie będą mieli okazję obejrzeć 10 filmów m.in. „Nieśmiertelny las", „Ciało jako archiwum", „Złote geny", „Maszyna ludzkich marzeń". Filmom towarzyszą spotkania z uczonymi i dyskusje. Projekcje będą odbywały się w salach Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
 
„Docs+Science realizuje misję popularyzacji nauki, przy okazji 10 filmów mieliśmy okazję przeprowadzić niezwykłe dyskusje z ekspertami i twórcami filmów. W jednym miejscu spotkali się ludzie, którzy prawdopodobnie nigdzie indziej nie mogliby się spotkać" - mówiła o ubiegłorocznej edycji Marta Seweryn z Fundacji AGH, współorganizującej przegląd.
 
Prof. Maciej Manecki z Katedry Mineralogii, Petrografii i Geochemii AGH ocenił, że popularyzacja nauki przez pokazywanie filmów, których bohaterami są naukowcy, a tematami różnorodne zagadnienia naukowe, jest „bardzo potrzebną dziedziną działalności filmowej".
 
„Obiema rękami podpisuję się pod ideą festiwalu filmów naukowych, bo tych filmów po prostu brakuje" - powiedział Piotr Augustynek, reżyser filmu "Dosięgnąć nieba".
 
Docs+Science odbędzie się w ramach 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Festiwal potrwa w stolicy Małopolski od 28 maja do 4 czerwca. Jednym z patronów medialnych Docs+Science jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414290,krakow-docsscience-czyli-pokazy-filmow-naukowych--od-29-maja.html

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 18784
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #113 dnia: Maj 28, 2017, 09:00 »
8. Interaktywy Piknik Wiedzy – „Dzień Odkrywców” w Rzeszowie
25.05.2017

Pokazy łazika marsjańskiego Legendary IV, który w ub. roku wygrał prestiżowe zawody w USA, rekonstrukcji balonu braci Montgolfier, czy wystawa fotografii NASA z lotów na Marsa znajdą się wśród atrakcji 8. Interaktywnego Pikniku Wiedzy – „Dzień odkrywców” w Rzeszowie.

Impreza odbędzie się w sobotę, ale już w piątek wieczorem na Uniwersytecie Rzeszowskim odbędzie się inauguracja wydarzenia pod nazwą „Dzień Odkrywców – PRELUDIUM”. W programie wykład popularnonaukowy, pokazy, warsztaty oraz zwiedzanie obserwatorium astronomicznego.
 
W czasie tegorocznego „Dnia Odkrywców”, którego zasadnicza część odbędzie się tradycyjnie w sobotę w centrum miasta, oprócz stałych wystawców, zaprezentują się też tacy, którzy po raz pierwszy wezmą udział w tym święcie nauki i techniki, największej tego typu imprezie na Podkarpaciu.
 
Współorganizatorka „Dnia Odkrywców” Marlena Proszak poinformowała PAP, że będą to m.in. cztery koła naukowe studentów Politechniki Rzeszowskiej, którzy na swoich stoiskach zaprezentują eksperymenty fizyczne, mobilne roboty oraz zapoznają zwiedzających z problematyką dostępności wody.
 
Szczególną atrakcją będzie pokaz łazika marsjańskiego Legendary IV prezentowanego przez drużynę Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, która w ub. roku, już po raz drugi, wygrała prestiżowe zawody łazików marsjańskich - University Rover Challenge w USA.
 
Pasjonatów kosmosu zainteresuje też na pewno wystawa zdjęć NASA z misji kosmicznej łazika Curiosity na Marsa.
 
„Największą gabarytowo atrakcją będzie rekonstrukcja balonu słynnych braci Montgolfier, którym będzie się można wznieść ponad Zamek Rzeszowski” – powiedziała Proszak. Balon będzie jednak na uwięzi.
 
Uczestnicy pikniku naukowego będą mogli zapoznać się też m.in. z biologią roślin, kuchnią molekularną, odkrywaniem tajemnic DNA i działania enzymów oraz fizjologią i anatomią ludzkiego organizmu, wziąć dział w eksperymentach chemicznych i fizycznych, a także obejrzeć świat pod mikroskopem.
 
Debiutujące na imprezie ekipy ze szkół średnich z Rzeszowa zademonstrują m.in. sterowanie układami elektronicznymi sterowania oraz wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowotnej i farmacji; animatorzy Fundacji „Art of Science” z Lublina zajmą się zjawiskami fal i ich wizualizacją, a pochodząca z Mińska Mazowieckiego ekipa Delta Optical zaprosi na warsztaty biologiczne oraz pokazy astronomiczne z użyciem nowoczesnych teleskopów do obserwacji Słońca.
 
Zdaniem Proszak ciekawie będzie też na stoisku Narodowego Centrum Badań Jądrowych (ze Świerku pod Warszawą), które pokaże symulator reaktora Agata oraz wiele eksperymentów pokazujących zagadnienia związane z naturalną radioaktywnością.
 
Organizatorami 8. Interaktywnego Pikniku Wiedzy „Dzień Odkrywców” są: Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy „ExploRes” i firma Polimedia z Rzeszowa przy wsparciu Polskiego Radia Rzeszów, Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego.
 
PAP - Nauka w Polsce

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414329,8-interaktywy-piknik-wiedzy--dzien-odkrywcow-w-rzeszowie.html

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 18784
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #114 dnia: Czerwiec 07, 2017, 08:32 »
Muzeum Techniki: bezprawnie zamknięto muzeum; Ratusz: zabezpieczamy zbiory
05.06.2017

Straż PKiN zaryglowała drzwi Muzeum Techniki - powiedział PAP wicedyrektor placówki Kazimierz Zieliński. Uznał to za "jaskrawe naruszenie własności" i zapowiedział kroki prawne. Stołeczny Ratusz poinformował, że działanie to ma na celu zabezpieczenie zbiorów Muzeum.

Wicedyrektor Muzeum Techniki Kazimierz Zieliński powiedział PAP, że w piątek rano "straż Pałacu Kultury wspierana przez policję w sposób bezprawny wtargnęła i zaryglowała drzwi Muzeum". "Wpuścili kilkoro pracowników, odmawiając jednak wstępu zwiedzającym. Wycieczki, które przybyły do Muzeum nie miały możliwości go zwiedzić. Nie było to w żaden sposób umotywowane, jest absolutny brak jakiegoś dialogu. Według nas to po prostu wrogie działania urzędnicze, ponieważ Pałac Kultury należy do m.st Warszawa. W naszym rozumieniu usiłują oni w ten sposób znacjonalizować zbiory przez 62 lata zbierane przez Naczelną Organizację Techniczną" - powiedział w piątek PAP Kazimierz Zieliński.
 
Jak zaznaczył, stołeczny Ratusz wezwał w piątek Muzeum do wydania lokalu, a placówka "stanowczo odmówiła" wydania zajmowanych pomieszczeń, ponieważ "jest i była w niezakłócanym posiadaniu tej nieruchomości".
 
"Posiadamy do niej tytuł prawny i wszelkie próby siłowe wtargnięcia do lokalu i pozbawienia nas nad nim władztwa mogą wypełniać znamiona przestępstwa, naruszenia miru domowego. Prokuratura i organy ścigania zostaną o tym niezwłocznie powiadomione. Jeżeli natomiast m.st. Warszawa wylegitymuje się prawomocnym, opatrzonym rygorem natychmiastowej wykonalności tytułem wykonawczym wydanym przez sąd, wówczas ten lokal będziemy musieli wydać. Na razie czegoś takiego nie ma" - podkreślił.
 
Jego zdaniem doszło do "jaskrawego naruszenia" ich własności. "Mamy lokal, mamy tutaj nasze zbiory, tu pracujemy i tu przychodzą do nas zwiedzający z całego kraju, także cudzoziemcy. Te działania to metody jak +czyścicieli kamienic+, chyba mają już w tym trochę doświadczenia. Raz nam wyłączają prąd na cały dzień, wtedy nie możemy przyjmować zwiedzających. Dzisiaj nam zaryglowali wejście. Kilkoro pracowników jest w środku, ale nie wpuścili obsługi sal i nie dopuścili do otwarcia kasy, odpędzili zwiedzających. Pracownicy, którzy są w środku, są wypuszczani i wpuszczani, ale tak naprawdę to dzieje się według widzimisię straży PKiN, która pilnuje wejścia do Muzeum" - mówił Zieliński.
 
"Zarząd Pałacu Kultury usiłował na nas wymóc przekazanie lokalu, a my do tego nie jesteśmy gotowi, nie byliśmy w żaden sposób o tym ostrzeżeni. W zasadzie był brak jakiegokolwiek dialogu w tej sprawie. Tylko naprawdę wrogie działania urzędnicze. Dalej będziemy się bronili środkami prawnymi. Nie mamy własnej umundurowanej służby muzealnej, ale wykorzystamy wszystkie środki prawne do obrony naszej własności. Pracują już nad tym nasi prawnicy" - zapowiedział wicedyrektor Muzeum Techniki.
 
Poproszony przez PAP o komentarz rzecznik prasowy stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk podkreślił, że podjęte działania mają na celu zabezpieczenie zbiorów Muzeum. Odniósł się do decyzji p.o. stołecznego konserwatora zabytków Michała Krasuckiego, który orzekł o zabezpieczeniu zabytków ruchomych, stanowiących eksponaty Muzeum Techniki i ich zajęcie poprzez przekazanie Muzeum Warszawy "do czasu usunięcia zagrożenia dla tych zabytków". Orzeczenie to ma związek z decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 25 maja br. o wpisaniu do rejestru zabytków z rygorem natychmiastowej wykonalności zabytków techniki stanowiących zbiory Muzeum Techniki.
 
Największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce, Muzeum Techniki i Przemysłu, od lat boryka się z problemami finansowymi. W czerwcu 2016 r. zarząd Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, gdzie mieści się muzeum, wypowiedział umowę najmu; powodem było zadłużenie placówki, na które złożyły się m.in. zaległości w opłatach za czynsz. Pod koniec ub.r. zarząd PKiN wezwał Muzeum do opróżnienia zajmowanych pomieszczeń. Na początku br. zarząd główny Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej, prowadzący Muzeum, podjął uchwałę o postawieniu placówki w stan likwidacji.
 
W decyzji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisie do rejestru zabytków zaznaczono, że "zaistniała pilna potrzeba zabezpieczenia zbiorów muzealnych przed ewentualnym rozproszeniem unikatowej kolekcji zabytków techniki". A fakt likwidacji placówki i "wynikające z zadłużenia potrzeby właściciela zbiorów" powodują, że zabytki mogą zostać sprzedane.
 
W swoim piśmie Stołeczny Konserwator Zabytków napisał też m.in., że uzyskał informacje, iż "rozpoczęto czynności polegające na wywozie z obecnego miejsca przechowywania archiwum muzeum (...) Na tej podstawie ustalono, iż istnieje uzasadniona obawa wywiezienia pozostałych zbiorów".
 
"Art. 50 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami przewiduje, że w przypadku wystąpienia zagrożenia dla zabytku ruchomego wpisanego do rejestru, polegającego na możliwości jego zniszczenia, uszkodzenia, kradzieży, zaginięcia lub nielegalnego wywiezienia za granicę, wojewódzki konserwator zabytków może wydać decyzję o zabezpieczeniu tego zabytku, w formie ustanowienia czasowego zajęcia, do czasu usunięcia zagrożenia. Czasowe zajęcie zabytku ruchomego polega na przekazaniu go, w zależności od rodzaju zabytku, do muzeum, archiwum lub biblioteki" - zaznacza Stołeczny Konserwator Zabytków.
 
Dlatego, jak wyjaśnił rzecznik ratusza, konieczne było zabezpieczenie pomieszczeń, w których znajduje się muzealna kolekcja, do czasu aż ukonstytuuje się nowa instytucja kultury, która będzie się nimi opiekować. Odniósł się w ten sposób do uchwały przyjętej na początku maja przez radnych stolicy o utworzeniu od 1 czerwca br. Narodowego Muzeum Techniki współprowadzonego przez miasto, ministrów kultury oraz nauki. Nowa instytucja ma nie być obciążona długiem, ma on pozostać przy Federacji NOT, która zarządzała zbiorami muzeum.
 
Muzeum Techniki i Przemysłu NOT rozpoczęło działalność w 1955 r., kontynuując prace przedwojennego Muzeum Przemysłu i Techniki. (PAP)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414470,muzeum-techniki-bezprawnie-zamknieto-muzeum-ratusz-zabezpieczamy-zbiory.html

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 18784
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #115 dnia: Czerwiec 10, 2017, 19:40 »
MKiDN: jest porozumienie ws. utworzenia Narodowego Muzeum Techniki
08.06.2017

Z inicjatywy ministra kultury doszło do porozumienia z MNiSW oraz władzami Warszawy w celu utworzenia Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie - poinformowało w środę MKiDN. Resort podał, że współorganizatorzy są gotowi prowadzić rozmowy z NOT ws. uregulowania jego zadłużenia.

Największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce, Muzeum Techniki i Przemysłu, od lat boryka się z problemami finansowymi. W czerwcu 2016 r. zarząd Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, gdzie mieści się muzeum, wypowiedział umowę najmu; powodem było zadłużenie placówki, na które złożyły się m.in. zaległości w opłatach za czynsz. Pod koniec ub.r. zarząd PKiN wezwał Muzeum do opróżnienia zajmowanych pomieszczeń. Na początku br. zarząd główny Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej, prowadzący Muzeum, podjął uchwałę o postawieniu placówki w stan likwidacji. W piątek wicedyrektor placówki Kazimierz Zieliński poinformował PAP, że straż PKiN zaryglowała drzwi Muzeum Techniki. Uznał to za "jaskrawe naruszenie własności" i zapowiedział kroki prawne. Stołeczny Ratusz przekazał, że działanie to ma na celu zabezpieczenie zbiorów Muzeum.
 
"Brak systemowego rozwiązania i złe zarządzanie doprowadziło MTiP do zapaści i do wszczęcia procedury jego likwidacji. MKiDN, MNiSW oraz władze Warszawy, chcąc uratować cenne zbiory przed rozproszeniem, postanowiły utworzyć Narodowe Muzeum Techniki, które podejmie i rozwinie misję zapoczątkowaną przez inż. Kazimierza Jackowskiego - założyciela i pierwszego dyrektora Muzeum Techniki i Przemysłu, zamordowanego w Katyniu" - napisano w środowym komunikacie MKiDN.
 
Ministerstwo poinformowało, że inicjatywę wspierają także ministerstwa rozwoju i finansów. "Porozumienie w sprawie utworzenia nowego Muzeum jest odpowiedzią na katastrofalną sytuację, w jakiej znalazło się Muzeum Techniki i Przemysłu prowadzone przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelną Organizację Techniczną (FSN-T NOT)" - podkreśliło MKiDN.
 
Jak informuje resort kultury, obecnie trwa obiegowa procedura podpisywania umowy o utworzeniu Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie. "Umowa 1 czerwca została podpisana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a następnie przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 8 czerwca br. oczekiwane jest podpisanie umowy przez Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy" - podało ministerstwo kultury.
 
MKiDN poinformowało także, że współorganizatorzy Narodowego Muzeum Techniki "liczą na współpracę z FSN-T NOT w zakresie przekazania zbiorów MTiP, likwidowanego przez NOT, pod opiekę nowego Muzeum".
 
"Zadanie prowadzenia MTiP zostało powierzone bowiem NOT w celu zachowania najcenniejszych osiągnieć polskiej myśli technicznej, w celu społecznym. Przez wiele lat NOT realizowała to zadanie z należną uwagą. Współorganizatorzy Narodowego Muzeum Techniki są przekonani, że FSN-T NOT przekazując zbiory do nowo utworzonej placówki - po pierwsze zdejmie z siebie ciężar opieki nad nimi, po drugie potwierdzi i zamknie znaczącym gestem swoją kilkudziesięcioletnią społeczną misję prowadzenia MTiP" - przekonuje ministerstwo kultury.
 
W komunikacie resortu kultury dodano, że "współorganizatorzy są gotowi prowadzić rozmowy z NOT nt. pomocy w znalezieniu ścieżek uregulowania zadłużenia NOT względem spółki zarządzającej Pałacem Kultury i Nauki i wobec byłych pracowników MTiP".
 
Muzeum Techniki i Przemysłu NOT rozpoczęło działalność w 1955 r., kontynuując prace przedwojennego Muzeum Przemysłu i Techniki. (PAP)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414522,mkidn-jest-porozumienie-ws-utworzenia-narodowego-muzeum-techniki.html

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 18784
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #116 dnia: Czerwiec 30, 2017, 11:24 »
Łódź/ Kino sferyczne 3D w Centrum Nauki i Techniki pokaże mikro i makroświat
30.06.2017

Kino sferyczne 3D prezentujące niewidzialny dla ludzkiego oka mikro i makroświat ma być jedną z największych atrakcji powstającego w Łodzi Centrum Nauki i Techniki EC1. Interaktywna edukacyjna placówka ma rozpocząć działalność pod koniec roku.

Jak poinformował dyrektor CNiT EC1 Paweł Żuromski kino sferyczne 3D w kształcie kopuły będzie integralną częścią jednej z trzech edukacyjnych ścieżek w Centrum zatytułowanej "Mikroświat – Makroświat". Zwiedzający wystawę na interaktywnych stanowiskach i instalacjach będą mogli zobaczyć obiekty niewidzialne dla ludzkiego oka – m.in. struktury atomowe, cząstki elementarne, a także najdalsze zakątki wszechświata, obiekty kosmiczne i urządzenia do eksploracji kosmosu.
 
"Kino sferyczne będzie uzupełnieniem i integralną częścią tej ekspozycji. Będą w nim wyświetlane krótkie tematyczne filmy, które w szerszym kontekście ukażą zjawiska oglądane wcześniej na wystawie. Atrakcją jest to, że ten niedostępny świat będzie można zobaczyć z bliska w trójmiarze" – tłumaczył.
 
Kino 3D mieści się w srebrzystej kuli w miejscu, w którym historycznie zainstalowany był drugi turbogenerator dawnej łódzkiej elektrowni EC1. Swoim wyglądem przypomina działające już w tym kompleksie Planetarium, lecz - jak podkreślił jego kierownik Tomasz Kisiel - od tej atrakcji kino sferyczne odróżnia użyta technologia 3D oraz fakt, że prezentowane w nim filmy mają bezpośrednio korespondować z elementami interaktywnymi wystawy.
 
"Dzięki temu na pokazie te same oglądane wcześniej na ekspozycji zagadnienia można zrozumieć trochę inaczej i w innym, pełniejszym kontekście. Gdybyśmy rozdzielali te dwa doświadczenia, naprawdę sporo byśmy stracili" – zaznaczył.
 
Tematy wyświetlanych tam filmów mają być zróżnicowane. W "Nanocam" goście będą mogli poznać tajniki najmniejszych cząstek otaczającego świata. "Astronauta 3D" pokaże praktyczne problemy, z jakimi stykają się kosmonauci. Starsi widzowie będą zaś mogli obejrzeć m.in. "Paszport do Wszechświata", gdyż – jak zaznaczono - repertuar kina 3D ma być ustalany z myślą o wszystkich grupach wiekowych. Docelowo ma być wyświetlanych rotacyjnie do 10 filmów trwających ok. 30 minut.
 
Kula mieści dziesięciometrowy ekran sferyczny i może w niej przebywać jednocześnie do 45 widzów. Filmy wyświetlane są w technologii 4K z pięciu projektorów. Wyposażenie kina kosztowało ok. 3,5 mln zł.
 
Premierową projekcję dla publiczności zaplanowano razem z otwarciem Centrum Nauki i Techniki EC1, czyli w grudniu br. Obecnie – jak poinformował Żuromski – trwa końcowy etap w zakresie aranżacji i wyposażania ekspozycji.
 
Edukacyjna placówka powstaje w zachodniej części rewitalizowanego kompleksu dawnej elektrowni EC1. Znajdą się w nim trzy ścieżki edukacyjne, adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Dwie pozostałe to "Przetwarzanie energii" - m.in. z multimedialnym mappingiem wyświetlany na oryginalnym turbogeneratorze firmy Brown Boveri oraz "Historia wiedzy i cywilizacji" prezentująca wiedzę z dziedziny chemii, fizyki i nauk przyrodniczych oraz jej wykorzystanie w codziennym życiu człowieka.
 
Łącznie na ekspozycję Centrum złoży się ponad 140 instalacji – praktycznie każda będzie interaktywna. Najnowsze technologie połączone zostaną z odrestaurowanymi oryginalnymi urządzeniami zabytkowej elektrowni.
 
Szacuje się, że rocznie to miejsce będzie odwiedzać ok. 430 tys. osób.
 
Koszt przygotowania ekspozycji Centrum ma wynieść 45,5 mln zł, z czego 18,3 mln zł EC1-Miasto Kultury otrzymało z UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2022. (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414810,lodz-kino-sferyczne-3d-w-centrum-nauki-i-techniki-pokaze-mikro-i-makroswiat.html

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 18784
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #117 dnia: Lipiec 09, 2017, 16:45 »
Wybrano koncepcję architektoniczną nowego budynku CNK
05.07.2017

Wrocławska pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci wygrała konkurs na koncepcję architektoniczną nowego budynku Centrum Nauki Kopernik w Warszawie - Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego (PPK). Wyniki ogłoszono w środę w Warszawie.

W konkursie wzięło udział 35 pracowni z kraju i z zagranicy.
 
Zwycięzca otrzymał nagrodę wysokości 50 tys. zł. W najbliższym czasie podpisze umowę na realizację projektu budowlanego i wykonawczego. Prace projektowe powinny być wykonane w technologii BIM i zakończone w kwietniu 2018 r. W tym samym roku ogłoszony zostanie przetarg na generalnego wykonawcę, którego zadaniem będzie ukończenie budowy do końca 2020 r.
 
Pracownia będzie interdyscyplinarnym i międzysektorowym ośrodkiem badawczo-rozwojowym w dziedzinie edukacji (tzw. learning studies). Połączy badania z zakresu antropologii, edukacji, psychologii i socjologii oraz nowych technologii i nauk inżynieryjnych, by na kanwie zdobytej wiedzy tworzyć prototypy i innowacyjne rozwiązania edukacyjne, wspierające rozwój kompetencji kluczowych w XX wieku – poinformował w przesłanym PAP komunikacie wydział prasowy Urzędu m.st. Warszawy.
 
„Autorom pracy przyznano pierwszą nagrodę za właściwe odniesienie się do budynku w zakresie kontynuacji linii zabudowy, prawidłowe uzupełnienie tkanki urbanistycznej w obszarze opracowania konkursowego oraz prawidłowe wytworzenie pierzei ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie. Wykreowano prostą i elegancką w formie bryłę budynku z ukształtowanymi w niej podcieniami w narożnikach od strony północnej i południowej. Autorzy pracy zaproponowali odniesienie się do relacji pomiędzy istniejącym budynkiem Centrum Nauki Kopernik a projektowanym budynkiem Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, polegające na poszukiwaniu indywidualnych środków wyrazu wynikających z planowanych w obiekcie przyszłych działań i jego funkcji” – uzasadnił wybór sąd konkursowy pod przewodnictwem Jerzego Grochulskiego.
 
„Siedziba Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, jaką zbudujemy na warszawskim Powiślu, to kolejny ważny element w przestrzeni miasta. Stworzymy tu przestrzeń współpracy edukacji, nauki i biznesu” – powiedziała cytowana w komunikacie wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Jej zdaniem konkurs na koncepcję architektoniczną to było prawdziwe wyzwanie dla projektantów. „Zależało nam, aby wyłoniony w drodze konkursu projekt, wyróżniał się wysoką jakością architektury, wpisywał w pejzaż miasta” - dodała.
 
Jak podało biuro prasowe m.st. Warszawy, Centrum Nauki Kopernik wraz z projektem budowy PPK znajduje się na skróconej liście instytucji, mogących się ubiegać o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego w konkursie 1.1 - Działalność badawczo – rozwojowa jednostek naukowych - Typ projektów - Wsparcie infrastruktury badawczo – rozwojowej jednostek naukowych. Do końca października 2017 r. zostanie złożony wniosek o dofinansowanie planowanej budowy i wyposażenia badawczego budynku. CNK będzie ubiegać się o około 25 mln zł. Środki własne zebrane przez Kopernika i zapewnione przez sponsorów zabezpieczą pozostałą część inwestycji. Wyniki konkursu RPO WM będą znane w marcu 2018 r.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414892,wybrano-koncepcje-architektoniczna-nowego-budynku-cnk.html

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 18784
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #118 dnia: Lipiec 09, 2017, 16:49 »
Czymże jest życie? Wywiad-rzeka z Magdaleną Fikus
07.07.2017Nie tylko o swoim życiu, ale i o tym, czym w ogóle jest życie, opowiada badaczka prof. Magdalena Fikus w cyklu rozmów z Ireną Cieślińską. No bo kiedy da się wolną rękę dwóm świetnym popularyzatorkom nauki, można być pewnym, że tematy rozmów nie skończą się na wspomnieniach z młodości...

"Pani inżynier od życia" to cykl rozmów, z których wyłania się ciekawa historia życia Magdaleny Fikus (ur. 1936 r.). Badaczka opowiada o trudnych latach studiów w ZSRR, pracy w zakładzie Davida Shugara, twórcy polskiej szkoły biofizyki molekularnej, małżeństwie z dziennikarzem Dariuszem Fikusem, stażu w USA na Uniwersytecie Stanforda. Opowiada też o początkach Warszawskiego Festiwalu Nauki - pierwszego w Polsce festiwalu nauki.
 
Oczywiście nie brakuje tu też opowieści o dzieciństwie, młodości, rodzinie, przyjaciołach, życiu uczuciowym.
 
Dobrze się jednak składa, że z jedną z najbardziej cenionych polskich popularyzatorek nauki rozmawia Irena Cieślińska, która również popularyzacją nauki zajmuje się nie od dziś (to dyrektor programowa Centrum Nauki Kopernik i dziennikarka naukowa). Zawsze więc, kiedy w rozmowie pojawia się temat zawadzający o naukę, Cieślińska zaczyna drążyć... Są więc rozmowy o GMO, o walce z otyłością czy o wadach gentycznych. Między paniami czuć sympatię i nić porozumienia, dzięki czemu książkę czyta się z przyjemnością.
 
Fikus nie wstydzi się mówić, o tym, z czym nierozłącznie wiąże się praca naukowca - setkach nieudanych prób i doświadczeń, a także o badaniach, które okazały się niepotrzebne. "W naszym domu był duży stół, przy nim taka ława, a ja niemal codziennie siadałam po pracy na tej ławie i mówiłam: >>Znowu mi nie wyszło<<. Marta, moja córka, przywołuje to jako bodaj najsilniejsze wspomnienie z dzieciństwa. (...) Do tego, żeby być naukowcem, trzeba mieć szczególny charakter" - mówi Fikus.
 
Opowiada, że "jedyny taki prawdziwie twórczy okres w moim życiu to jest festiwal nauki". I przypomina, jak wyglądały początki tego pierwszego w Polsce festiwalu, kiedy zwykli obywatele mieli okazję zajrzeć do laboratoriów i posłuchać o badaniach naukowców (Ja wybrałam swoją pracę dziennikarki naukowej między innymi dzięki temu, że jako dzieciak chodziłam na te festiwale, więc czytałam o tym z tym większą ciekawością).
 
Prof. Fikus opowiada, że w 1996 r. jej dawny szef, David Shugar był w Edynburgu podczas tamtejszego festiwalu nauki. "Zgarnął fizyków, paru chemików, biologów i opowiedział o tym, co widział. Rzucił: >>Może byśmy się postarali zrobić coś takiego w Polsce?<<. Było nas ze dwadzieścia zaangażowanych w sprawę osób" - wspomina prof. Fikus. To jej właśnie zaoferowano, aby została dyrektor pierwszego festiwalu, ale ona ze skromności odmówiła i zgodziła się tylko na funkcję wicedyrektor. Prof. Fikus teraz trochę żałuje, że nie zgodziła się wtedy szefować festiwalowi. Ale i tak zaznacza: "to była bezwzględnie największa przygoda mojego życia".
 
Moim zdaniem trochę zbyt wiele razy rozmowa schodzi na tematy polityczne... Jednak rozmowa o tym, czym według nauki jest życie, która zamyka książkę, to na pewno fragment, do którego warto dotrzeć.
 
Książka "Pani inżynier od życia - rozmowa z Magdaleną Fikus" Ireny Cieślińskiej ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne.
 
PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414900,czymze-jest-zycie-wywiad-rzeka-z-magdalena-fikus.html

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 18784
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #119 dnia: Lipiec 21, 2017, 19:14 »
Łódź/ Ekspozycja Mikro i Makro Świat powstaje w Centrum Nauki i Techniki EC1
21.07.2017

Na ukończeniu są już prace przy stałej ekspozycji Mikro i Makro Świat w powstającym łódzkim Centrum Nauki i Techniki EC1. W interaktywny sposób przybliży ona zwiedzającym niewidzialne dla ludzkiego oka obiekty - m.in. struktury atomowe oraz odległy Wszechświat.

Jak poinformował w czwartek dyrektor CNiT EC1 Paweł Żuromski, "Mikro i Makro Świat" będzie jedną z trzech edukacyjnych ścieżek nowoczesnej placówki popularyzującej naukę, która swoją działalność ma rozpocząć w grudniu br.
 
"Ekspozycja na interaktywnych stanowiskach i instalacjach zaprezentuje obiekty, które są niewidoczne dla ludzkiego oka. Dlatego że są one bardzo małe – rzędu milionowych części metra – i to jest to, co zostanie ukazane w sferze mikro świata, a w części makro przybliżymy ogromne obiekty wielokrotnie przekraczające obszar Ziemi, ale niewidoczne dla nas, bo oddalone o tysiące lat świetlnych" – powiedział.
 
Jak wyjaśnił kierownik działu ekspozycji CNiT EC1 Michał Buława, ta edukacyjna ścieżka będzie składać się z pięciu stref. Są to: struktura materii, która opisuje i prezentuje kwarki, budowę atomów i kryształy; nanolab, gdzie m.in. z pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego będzie można poznać wszystkie aspekty nanotechnologii; głęboki kosmos - opowiadający o najdalszych zakątkach Wszechświata i o tym, jak można je badać; człowiek w kosmosie – opisujący eksplorowanie pozaziemskiej przestrzeni przez ludzi i statki kosmiczne.
 
Uzupełnieniem i integralną częścią tej ekspozycji jest kino sferyczne 3D w kształcie kopuły. Będą w nim wyświetlane krótkie tematyczne filmy, które w szerszym kontekście ukażą zjawiska oglądane wcześniej na wystawie.
 
Buława podkreślił, że większość stanowisk i instalacji jest interaktywna. "M.in. w strefie struktury materii znajdują się stanowiska, takie jak maszyna losująca pierwiastki z quizem, czy cztery stoły dotykowe z grą, w której buduje się związki chemiczne. Pewnym uzupełnieniem będą trzy multidyscyplinarne laboratoria" - wskazał.
 
Dyrektor Żuromski poinformował, że większość stref Mikro i Makro Świata jest już gotowa i obecnie są w fazie testowania przez grupy szkolne. "W trakcie wyposażana pozostaje jeszcze strefa człowiek w kosmosie. Tam prace potrwają dłużej, bo w większości znajdą się w niej prototypowe eksponaty" – wyjaśnił.
 
Edukacyjna placówka powstaje w zachodniej części rewitalizowanego kompleksu dawnej elektrowni EC1. Znajdą się w nim trzy ścieżki edukacyjne, adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Dwie pozostałe to "Przetwarzanie energii" - m.in. z multimedialnym mappingiem wyświetlany na oryginalnym turbogeneratorze firmy Brown Boveri oraz "Historia wiedzy i cywilizacji" prezentująca wiedzę z dziedziny chemii, fizyki i nauk przyrodniczych oraz jej wykorzystanie w codziennym życiu człowieka.
 
Łącznie na ekspozycję Centrum złoży się ponad 140 instalacji – praktycznie każda będzie interaktywna. Najnowsze technologie połączone zostaną z odrestaurowanymi oryginalnymi urządzeniami zabytkowej elektrowni.
 
Szacuje się, że rocznie to miejsce będzie odwiedzać ok. 430 tys. osób.
 
Koszt przygotowania ekspozycji Centrum ma wynieść 45,5 mln zł, z czego 18,3 mln zł EC1-Miasto Kultury otrzymało z UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2022. (PAP)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,415066,lodz-ekspozycja-mikro-i-makro-swiat-powstaje-w-centrum-nauki-i-techniki-ec1.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #119 dnia: Lipiec 21, 2017, 19:14 »