Autor Wątek: Wykłady popularnonaukowe  (Przeczytany 19188 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8794
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #165 dnia: Lipiec 22, 2018, 08:16 »
39. Zjazd PTA – Olsztyn, wrzesień 2019
BY REDAKCJA ON 22 LIPCA 2018

Zarząd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego ustalił termin przyszłorocznego spotkania polskich astronomów. Konferencja odbędzie się w Olsztynie od 9 do 12 września 2019 r. (...)

Olsztyn ma długie astronomiczne tradycje, m.in. przez kilka lat przebywał tu Mikołaj Kopernik, a na jednej ze ścian w olsztyńskim zamku zachowała się m.in. tablica doświadczalna wykonana przez słynnego astronoma. Bardziej współcześnie, miasto znane jest z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Planetarium powstało w 1973 roku, z kolei Obserwatorium rozpoczęło działalność sześć lat później. Do najnowszych astronomicznych akcentów miasta należy działalność Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który w miejscowości Bałdy niedaleko Olsztyna posiada stację wchodzącą w skład międzynarodowego systemu radioteleskopów LOFAR. Stacja ta rozpoczęła pracę w 2015 roku. (...)

Dodatkowo konferencji towarzyszyć będzie spotkanie organizacji pozarządowych zajmujących się astronomią i tematyką kosmosu. Zostanie zorganizowane w weekend poprzedzający 39. Zjazd PTA, czyli 7-8 września 2019 r.

Warto dodatkowo zwrócić uwagę, iż w roku 2019 będą przebiegały także globalne obchody 100 lat Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). Z tej okazji zostaną zorganizowane różnorodne akcje popularyzujące astronomię, w tym w ramach imprez popularnonaukowych towarzyszących 39. Zjazdowi PTA. (...)

Strona internetowa PTA dostępna jest pod tym adresem.

Dziękujemy Panu Krzysztofowi Czartowi za nadesłanie wiadomości.

(PTA)
https://kosmonauta.net/2018/07/39-zjazd-polskiego-towarzystwa-astronomicznego-odbedzie-sie-w-olsztynie-we-wrzesniu-2019/

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8794
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #166 dnia: Sierpień 30, 2018, 23:17 »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=ENPDqQcy7ZA" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=ENPDqQcy7ZA</a>

Link do materiału: https://www.youtube.com/watch?v=ENPDqQcy7ZA

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8794
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #167 dnia: Wrzesień 25, 2018, 22:59 »
9. Noc w Instytucie Lotnictwa
BY REDAKCJA ON 25 WRZEŚNIA 2018

(...) 9 Noc w Instytucie Lotnictwa odbędzie się w piątek, 12 października 2018 w godz. 17-23 w al. Krakowskiej 110/114 w Warszawie. Program imprezy zawiera wiele nowości, ale także sprawdzone i uwielbiane przez warszawską publiczność atrakcje. (...)

Gwiazdą całego wieczoru będzie jedyny polski kosmonauta, Mirosław Hermaszewski. O fotografii lotniczej opowie natomiast niekwestionowany autorytet w tej dziedzinie – Sławomir „Hesja” Krajniewski. (...)

Ta jedyna noc w roku będzie rzadką okazją zwiedzenia laboratoriów Instytutu Lotnictwa. Będzie można zobaczyć m.in. tunel aerodynamiczny, w którym trenowali polscy skoczkowie narciarscy, rakietę ILR-33 „Bursztyn”, która po ostatniej edycji Nocy zaliczyła swój pierwszy udany start, bezzałogowiec MOSUPS, system antydronowy SUDIL, robot do układania taśm kompozytowych oraz silniki lotnicze. Udostępniony zostanie także taras widokowy, z którego będzie można zrobić wyjątkowe zdjęcia lub obejrzeć gwiazdy przez teleskop. (...)

Szczegółowy program i harmonogram atrakcji: www.nocwinstytucielotnictwa.pl/atrakcje.

https://kosmonauta.net/2018/09/9-noc-w-instytucie-lotnictwa/

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8794
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #168 dnia: Grudzień 23, 2018, 18:42 »
Setna rocznica Międzynarodowej Unii Astronomicznej
BY REDAKCJA ON 23 GRUDNIA 2018


Rocznicowe logo IAU

W 2019 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) będzie obchodzić swoją setną rocznicę (IAU100), a także stulecie astronomicznych przełomów, które ukształtowały naukę, technologię i kulturę. Trwające przez cały rok obchody mają na celu także wskazanie, jak istotna jest astronomia jako narzędzia w edukacji, rozwoju i dyplomacji.

Wraz ze 100 ustanowionymi krajowymi komitetami IAU100 i ponad 700 wydarzeniami w 72 krajach zarejestrowanymi do tej pory, IAU przygotowuje się na rok pełen ciekawych projektów. (...)

https://kosmonauta.net/2018/12/setna-rocznica-iau/#prettyPhoto

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8794
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #169 dnia: Luty 01, 2019, 23:03 »
Lutowe kosmiczne prezentacje:

(...)

Poza heliosferę: misja Voyagerów
Warszawa – 7 lutego 2019 – 19:00 – 20:30

Pod koniec 2018 r. szerokim echem odbiła się informacja o przekroczeniu przez sondę Voyager 2 granicy heliosfery. W ten oto sposób sonda, wystrzelona jeszcze w latach 70. XX w. i przeznaczona pierwotnie do badania planet zewnętrznych, znalazła się (podobnie jak w 2012 r. Voyager 1) w ośrodku międzygwiazdowym. To obszar oddalony od Słońca 30 razy bardziej niż Ziemia. Czym jest heliosfera? Jak oddziałuje z materią międzygwiazdową? W jaki sposób obie sondy pokonały tak daleki dystans? Na te pytania odpowie dr hab. Romana Ratkiewicz podczas lutowego spotkania „Prosto z nieba” w Planetarium Niebo Kopernika.

Romana Ratkiewicz – polska astrofizyk, doktor habilitowana nauk technicznych. Jest zaangażowana w budowę modeli heliosfery. Specjalizuje się w modelach opisujących oddziaływanie wiatru słonecznego z lokalną materią międzygwiazdową. Profesor nadzwyczajny Centrum Badań Kosmicznych PAN (Pracownia Fizyki Układu Słonecznego i Astrofizyki) oraz warszawskiego Instytutu Lotnictwa. Publikuje w „The Astrophysical Journal”, „Astronomy and Astrophysics”, „Acta Astronomica”, „Geophysical Research Letters”, „Advances in Space Research”. Przez dwa lata pracowała w NASA Ames Research Center, California, USA. Wielokrotnie zapraszana do współpracy w takich ośrodkach jak Max Planck Institute of Aeronomy i Bonn University, Niemcy, Instytut Astrofizyki w Paryżu, Francja, University of California, Riverside, USA. W 2001 r. odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla nauki polskiej.
http://www.niebokopernika.pl/szczegoly-wydarzenia/repertoire/detail/prosto-z-nieba-poza-heliosfere-misja-voyagerow/

(...)
https://weneedmore.space/02-2019/

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8794
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #170 dnia: Luty 28, 2019, 20:36 »
Galaktyka kobiet – III edycja
BY REDAKCJA ON 28 LUTEGO 2019Czym jest inżynieria dotyku? Co się bada na biegunach polarnych? Jak wiele kobiet zajmuje się naukami ścisłymi? „Galaktyka kobiet” to okazja, by osobiście poznać wyjątkowe naukowczynie i dać im się zainspirować. Najbliższa okazja już 8 marca w godz. 15.00-17.00, w planetarium Centrum Nauki Kopernik!

Projekt skierowany jest do uczennic szkół średnich, zainteresowanych tematyką kosmiczną, nowymi technologiami i zawodami przyszłości. A także tych, które jeszcze nie mają sprecyzowanych planów zawodowych i dopiero szukają własnej drogi. Możliwość bezpośredniego spotkania z pasjonatkami, zajmującymi się ciekawymi i innowacyjnymi zagadnieniami naukowymi może być bardzo cennym doświadczeniem dla młodzieży na tym etapie edukacji.

Warto rozważyć „pracę w nauce”. Innowacyjne firmy oraz instytuty badawcze wciąż szukają młodych osób, które potrafią krytycznie myśleć, są kreatywne i nie boją się wyzwań. Już dziś mają dla nich imponujący, stale powiększający się zestaw zawodów, a wkrótce pojawią się zupełnie nowe – takie, które jeszcze nie istnieją. Z tej oferty korzystają najczęściej chłopcy. Dziewczęta rzadziej są angażowane w aktywności związane z techniką i naukami ścisłymi. Pora, by odwrócić ten trend. Pomóc w tym mogą rozmowy z kobietami, które osiągają sukces naukowy, spełniają się w swojej pracy i postępują wbrew stereotypom. 

Spotkanie jest bezpłatne. Zapraszamy na nie grupy szkolne, ale i uczennice indywidualnie. A także uczniów, bo choć w Galaktyce rządzą kobiety, nie zamykamy drzwi przed chłopcami. Wydarzenie trwa dwie godziny i składa się z dwóch części: wspólnego zapoznania się oraz rozmów z ekspertkami w podgrupach. Całość odbywa się w planetarium, więc mamy okazję skorzystać także z jego unikatowego klimatu. Wystąpieniom towarzyszą projekcje rozgwieżdżonego nieba, bliskich i odległych planet, a także urządzeń pracujących dla nas w Kosmosie. Rozmowy indywidualne prowadzone są w otoczeniu wystawy „Patrz: Ziemia”, na której można m.in. spojrzeć oczami astronautów i astronautek na naszą planetę. (...)

https://kosmonauta.net/2019/02/galaktyka-kobiet-iii-edycja/

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8794
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #171 dnia: Marzec 24, 2019, 08:27 »
Wystawa zegarów słonecznych w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
19 mar 2019W dniu 20 marca br. w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego  odbędzie się otwarcie wystawy „Sol Omnia Regit, gnomoniczne opowieści z Wieży Matematycznej”. Na wydarzenie zaprasza dyrektor placówki prof. dr hab. Jan Harasimowicz. Uroczystość rozpocznie się o godz. 13.00 w Wieży Matematycznej w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. 

"Słońce rządzi wszystkim. Jest to fakt tak oczywisty, że – podobnie jak siła ciążenia – aż trudny do pojęcia. Spostrzeżenie, że ruch Słońca jest powtarzalny i przewidywalny, a więc stanowi użyteczne narzędzie pozwalające na planowanie życia społecznego, wyznacza początki ludzkiej kultury i cywilizacji. Materializacją tej myśli jest zegar słoneczny – przyrząd służący do wyznaczania czasu i jego pomiaru według położenia Słońca.

Zegary słoneczne oraz sposoby pomiaru czasu przybierały w historii różne formy. Zależały one od pojmowania upływu czasu, stopnia zrozumienia zasad pozornego ruchu Słońca po nieboskłonie, zróżnicowania potrzeb religijnych, społecznych i ekonomicznych. Wraz z innymi przyrządami gnomonicznymi zegary słoneczne należały do najbardziej precyzyjnych instrumentów naukowych swoich epok, będąc fundamentem rozwoju astronomii i instrumentarium technicznego w wielu dziedzinach. (...)

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/wystawa-zegarow-slonecznych-w-muzeum-uniwersytetu-wroclawskiego

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8794
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #172 dnia: Marzec 26, 2019, 18:30 »
Koncert pod gwiazdami w planetarium Centrum Nauki Kopernik
BY REDAKCJA ON 26 MARCA 2019https://kosmonauta.net/2019/03/koncert-pod-gwiazdami-w-planetarium-centrum-nauki-kopernik/#prettyPhoto

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8794
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #173 dnia: Marzec 28, 2019, 23:52 »
Podpisano umowę na modernizację Planetarium Śląskiego
27.03.2019

W ciągu 18 miesięcy Planetarium Śląskie w Chorzowie zostanie gruntownie przebudowane, by w przyszłości zmienić się w Park Nauki popularyzujący wiedzę na temat zjawisk z dziedziny sejsmologii, meteorologii i astronomii. Znajdzie się też tam symulator lotów w kosmos.

Prace budowlane za 66 mln zł wykona firma Budimex. W środę przedstawiciele władz wojewódzkich, planetarium i wykonawcy podpisali z tą spółką umowę w tej sprawie. Koszt całej modernizacji planetarium, wraz z wyposażeniem, to 136 mln zł.

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski przypomniał, że chorzowskie planetarium, które "od kilkudziesięciu lat uczy i inspiruje kolejne pokolenia, teraz zyska nie tylko nowe oblicze, ale i najnowocześniejsze urządzenia, które przybliżać będą młodym ludziom naukę w nowoczesny sposób. Jestem przekonany, że to będzie jedna z największych atrakcji regionu, odwiedzana nie tylko przez naszych mieszkańców, ale i tysiące osób z całej Polski” – powiedział Chełstowski.

Członek zarządu woj. śląskiego Izabela Domogała podkreśliła, że po modernizacji planetarium zostanie wzbogacone o nowe funkcje. Budynek będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych, także osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu.

Domogała zaznaczyła, że prace, które wykona Budimex to tylko część inwestycji. Zostanie ogłoszonych ok. 30 przetargów na wyposażenie obiektu. Całkowity koszt modernizacji jest szacowany na 136 mln zł, z czego środki z Unii Europejskiej to 82, 5 mln, dotacja z budżetu państwa – 9, 7 mln, a środki własne województwa - 43, 8 mln zł.

Radosław Górski z zarządu Budimeksu ocenił, że krótki termin wykonania prac - do końca 2020 r. - „będzie trudny”. Zwrócił uwagę, że obiekt jest objęty opieką konserwatorską. Wyraził nadzieję na dobrą współpracę z inwestorami i podejmowanie przez nich szybkich decyzji.

Planetarium po przebudowie ma łączyć tradycję z nowoczesnością. Jak mówił dyrektor placówki, Lech Motyka,

Ponieważ budynek planetarium wpisany jest na listę zabytków, nie można naruszyć jego kształtu, dlatego rozbudowa została skierowana pod ziemię. Nowe obiekty znajdą się we wzgórzu, które jest cokołem dla dzisiejszych zabudowań. W ten sposób instytucja zyska dodatkowych 2,5 tys. m kw. powierzchni.

Całkowita powierzchnia planetarium po rozbudowie wyniesie ponad 7 tys. m kw. Znajdą się tam między innymi sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna prezentująca w nowatorski sposób zagadnienia z trzech dziedzin nauki: sejsmologii, meteorologii oraz astronomii.

W specjalnych pokojach klimatycznych będzie można na własnej skórze sprawdzić, jak wilgotność powietrza wpływa na odczuwanie temperatury. Prezentowana będzie także kilkumetrowa kolumna pogodowa, gdzie będzie można wytworzyć mgłę, tornado, chmurę, opad deszczu lub śniegu. Powstanie także symulator pozwalający na wirtualny lot w kosmos.

Sporo zmieni się w przestrzeni wokół planetarium. W pobliżu zostanie wybudowana wieża widokowa, z której będzie można podziwiać panoramę sąsiednich miast. Na zewnątrz kompleksu powstanie plac zabaw z urządzeniami pozwalającymi na prowadzenie doświadczeń z dziedziny mechaniki nieba oraz prezentację niektórych zjawisk np. siły odśrodkowej. Zmodernizowana zostanie również główna sala projekcyjna, gdzie wymienione zostaną fotele, ekran, system dźwiękowy i projekcyjny.

Historyczny główny projektor Zeissa (zbudowany na podstawie planów z 1926 r.) wykorzystywany od ponad 62 lat, zostanie zastąpiony przez nowoczesny system analogowo-cyfrowy, ale pozostanie częścią ekspozycji jako świadectwo historii badań naukowych. Jego funkcję zajmie hybrydowy system projekcji. Gwiazdy będą prezentowane za pomocą analogowego projektora, a dzięki systemowi cyfrowych rzutników, pracujących w rozdzielczości 8K, będzie można wyświetlać dowolne ruchome obrazy na sferycznym ekranie.

Działające od 1955 r. Planetarium Śląskie jest największym i najstarszym tego rodzaju obiektem w Polsce. Znajduje się w Parku Śląskim - położonym między Katowicami, Chorzowem i Siemianowicami Śląskimi. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C33391%2Cpodpisano-umowe-na-modernizacje-planetarium-slaskiego.html

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8794
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #174 dnia: Kwiecień 06, 2019, 11:35 »
Szczecin/ Astronomiczne "dyżury solarne" – od kwietnia
31.03.2019


Bruksela, Belgia, 20.03.2015. Zaćmienie słońca widziane ponad Łukiem Triumfalnym w Parku Pięćdziesięciolecia w Brukseli,  (ukit) PAP/Radek Pietruszka

Obserwacje Słońca przez teleskopy solarne i prezentacje bezpiecznych metod oglądania najbliższej nam gwiazdy organizuje szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. "Dyżury solarne" będą odbywały się w każdą środę od kwietnia do czerwca w Szczecinie.

"Zamierzamy pokazać mieszkańcom Szczecina, że zjawiska zachodzące na powierzchni gwiazdy dziennej mogą być tak samo interesujące, jak obserwacje nocnego nieba" – powiedział PAP Marcin Biskupski ze szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Dodał, że dyżury solarne będą przeznaczone dla wszystkich osób zainteresowanych astronomią, niezależnie od wieku.

Obserwacje – jak zapowiadają organizatorzy – będą prowadzone kilkoma rodzajami teleskopów, w tym przeznaczonymi do oglądania Słońca. "Będzie można zobaczyć m.in. wybuchy masy słonecznej, granulacje gwiazdy i inne szczegóły jej powierzchni" – powiedział Biskupski.

Uczestnicy mają się też dowiedzieć, jak oglądać gwiazdę dzienną metodą rzutowania Słońca na kartkę czy dzięki użyciu prostych filtrów. "Będziemy przypominać – bo tego nigdy za wiele – że nie wolno patrzeć bezpośrednio na Słońce; ale pokażemy też +domowe+ sposoby na bezpieczne obserwacje" – tłumaczył Biskupski. Dodał, że przy sprzyjających warunkach, będzie także można obserwować Księżyc i planety tuż przed zachodem Słońca.

Dyżury astronomiczne będą się odbywać w każdą środę od kwietnia do czerwca w obserwatorium Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Na stronie astronomia.szczecin.pl znajdują się szczegóły dotyczące bezpłatnych spotkań i formularz zapisów. (PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C33446%2Cszczecin-astronomiczne-dyzury-solarne-od-kwietnia.html

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8794
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #175 dnia: Kwiecień 06, 2019, 20:11 »
Yuri’s Night w Gdańsku
BY REDAKCJA ON 6 KWIETNIA 2019


Yuri's Night / Credits - organizatorzy Yuri's Night

Trzynastego kwietnia w Gdańsku w klubie Ziemia odbędzie się Yuri’s Night.

Co roku na całym świecie organizowanych jest wiele imprez pod nazwą Yuri’s Night. Te wydarzenia odbywają się z okazji pierwszego lotu człowieka w kosmos.

Trzynastego kwietnia 2019 (sobota) w Gdańsku w klubie Ziemia (al. Grunwaldzka 476) odbędzie się Yuri’s Night. Wstęp od godziny 20:00 CEST. (...)

https://kosmonauta.net/2019/04/yuris-night-w-gdansku/#prettyPhoto

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8794
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #176 dnia: Kwiecień 09, 2019, 16:08 »
Koncert pod gwiazdami: Karol Lipiński-Brańka i Sonia Markiewicz
BY REDAKCJA ON 9 KWIETNIA 2019

12, 26 kwietnia oraz 17 maja 2019 w Planetarium Niebo Kopernika odbędzie się koncert pod gwiazdami.

W piątki o godzinie 19:00 Planetarium Niebo Kopernika zaprasza na koncert pod gwiazdami. Czas trwania wydarzenia: 45 min.
Bilety do nabycia poprzez stronę organizatora.

W programie:
C. Debussy (1862-1918) – Clair de Lune
A. Dvořák (1841-1904) – Měsíčku na nebi hlubokém
K. Kishi (1909-1937) – Tsuki
G. Fauré (1845-1924) – Clair de Lune
H. M. Górecki (1933-2010) – Mała Fantazja
A. Pärt (*1935) – Fratres     
A. Igudesman (*1973) – Preludia horoskopowe: Byk, Waga, Panna, Lew

https://kosmonauta.net/2019/04/koncert-pod-gwiazdami-karol-lipinski-branka-i-sonia-markiewicz/

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 18767
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #177 dnia: Kwiecień 09, 2019, 19:41 »
Z chęcią bym się wybrał na to wydarzenie, ale niestety nie będę wówczas w Wawie. Ktoś się tam wybiera?