Autor Wątek: Wykłady popularnonaukowe  (Przeczytany 17193 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8301
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #165 dnia: Lipiec 22, 2018, 08:16 »
39. Zjazd PTA – Olsztyn, wrzesień 2019
BY REDAKCJA ON 22 LIPCA 2018

Zarząd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego ustalił termin przyszłorocznego spotkania polskich astronomów. Konferencja odbędzie się w Olsztynie od 9 do 12 września 2019 r. (...)

Olsztyn ma długie astronomiczne tradycje, m.in. przez kilka lat przebywał tu Mikołaj Kopernik, a na jednej ze ścian w olsztyńskim zamku zachowała się m.in. tablica doświadczalna wykonana przez słynnego astronoma. Bardziej współcześnie, miasto znane jest z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Planetarium powstało w 1973 roku, z kolei Obserwatorium rozpoczęło działalność sześć lat później. Do najnowszych astronomicznych akcentów miasta należy działalność Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który w miejscowości Bałdy niedaleko Olsztyna posiada stację wchodzącą w skład międzynarodowego systemu radioteleskopów LOFAR. Stacja ta rozpoczęła pracę w 2015 roku. (...)

Dodatkowo konferencji towarzyszyć będzie spotkanie organizacji pozarządowych zajmujących się astronomią i tematyką kosmosu. Zostanie zorganizowane w weekend poprzedzający 39. Zjazd PTA, czyli 7-8 września 2019 r.

Warto dodatkowo zwrócić uwagę, iż w roku 2019 będą przebiegały także globalne obchody 100 lat Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). Z tej okazji zostaną zorganizowane różnorodne akcje popularyzujące astronomię, w tym w ramach imprez popularnonaukowych towarzyszących 39. Zjazdowi PTA. (...)

Strona internetowa PTA dostępna jest pod tym adresem.

Dziękujemy Panu Krzysztofowi Czartowi za nadesłanie wiadomości.

(PTA)
https://kosmonauta.net/2018/07/39-zjazd-polskiego-towarzystwa-astronomicznego-odbedzie-sie-w-olsztynie-we-wrzesniu-2019/

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8301
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #166 dnia: Sierpień 30, 2018, 23:17 »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=ENPDqQcy7ZA" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=ENPDqQcy7ZA</a>

Link do materiału: https://www.youtube.com/watch?v=ENPDqQcy7ZA

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8301
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #167 dnia: Wrzesień 25, 2018, 22:59 »
9. Noc w Instytucie Lotnictwa
BY REDAKCJA ON 25 WRZEŚNIA 2018

(...) 9 Noc w Instytucie Lotnictwa odbędzie się w piątek, 12 października 2018 w godz. 17-23 w al. Krakowskiej 110/114 w Warszawie. Program imprezy zawiera wiele nowości, ale także sprawdzone i uwielbiane przez warszawską publiczność atrakcje. (...)

Gwiazdą całego wieczoru będzie jedyny polski kosmonauta, Mirosław Hermaszewski. O fotografii lotniczej opowie natomiast niekwestionowany autorytet w tej dziedzinie – Sławomir „Hesja” Krajniewski. (...)

Ta jedyna noc w roku będzie rzadką okazją zwiedzenia laboratoriów Instytutu Lotnictwa. Będzie można zobaczyć m.in. tunel aerodynamiczny, w którym trenowali polscy skoczkowie narciarscy, rakietę ILR-33 „Bursztyn”, która po ostatniej edycji Nocy zaliczyła swój pierwszy udany start, bezzałogowiec MOSUPS, system antydronowy SUDIL, robot do układania taśm kompozytowych oraz silniki lotnicze. Udostępniony zostanie także taras widokowy, z którego będzie można zrobić wyjątkowe zdjęcia lub obejrzeć gwiazdy przez teleskop. (...)

Szczegółowy program i harmonogram atrakcji: www.nocwinstytucielotnictwa.pl/atrakcje.

https://kosmonauta.net/2018/09/9-noc-w-instytucie-lotnictwa/

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8301
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #168 dnia: Grudzień 23, 2018, 18:42 »
Setna rocznica Międzynarodowej Unii Astronomicznej
BY REDAKCJA ON 23 GRUDNIA 2018


Rocznicowe logo IAU

W 2019 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) będzie obchodzić swoją setną rocznicę (IAU100), a także stulecie astronomicznych przełomów, które ukształtowały naukę, technologię i kulturę. Trwające przez cały rok obchody mają na celu także wskazanie, jak istotna jest astronomia jako narzędzia w edukacji, rozwoju i dyplomacji.

Wraz ze 100 ustanowionymi krajowymi komitetami IAU100 i ponad 700 wydarzeniami w 72 krajach zarejestrowanymi do tej pory, IAU przygotowuje się na rok pełen ciekawych projektów. (...)

https://kosmonauta.net/2018/12/setna-rocznica-iau/#prettyPhoto

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8301
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #169 dnia: Luty 01, 2019, 23:03 »
Lutowe kosmiczne prezentacje:

(...)

Poza heliosferę: misja Voyagerów
Warszawa – 7 lutego 2019 – 19:00 – 20:30

Pod koniec 2018 r. szerokim echem odbiła się informacja o przekroczeniu przez sondę Voyager 2 granicy heliosfery. W ten oto sposób sonda, wystrzelona jeszcze w latach 70. XX w. i przeznaczona pierwotnie do badania planet zewnętrznych, znalazła się (podobnie jak w 2012 r. Voyager 1) w ośrodku międzygwiazdowym. To obszar oddalony od Słońca 30 razy bardziej niż Ziemia. Czym jest heliosfera? Jak oddziałuje z materią międzygwiazdową? W jaki sposób obie sondy pokonały tak daleki dystans? Na te pytania odpowie dr hab. Romana Ratkiewicz podczas lutowego spotkania „Prosto z nieba” w Planetarium Niebo Kopernika.

Romana Ratkiewicz – polska astrofizyk, doktor habilitowana nauk technicznych. Jest zaangażowana w budowę modeli heliosfery. Specjalizuje się w modelach opisujących oddziaływanie wiatru słonecznego z lokalną materią międzygwiazdową. Profesor nadzwyczajny Centrum Badań Kosmicznych PAN (Pracownia Fizyki Układu Słonecznego i Astrofizyki) oraz warszawskiego Instytutu Lotnictwa. Publikuje w „The Astrophysical Journal”, „Astronomy and Astrophysics”, „Acta Astronomica”, „Geophysical Research Letters”, „Advances in Space Research”. Przez dwa lata pracowała w NASA Ames Research Center, California, USA. Wielokrotnie zapraszana do współpracy w takich ośrodkach jak Max Planck Institute of Aeronomy i Bonn University, Niemcy, Instytut Astrofizyki w Paryżu, Francja, University of California, Riverside, USA. W 2001 r. odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla nauki polskiej.
http://www.niebokopernika.pl/szczegoly-wydarzenia/repertoire/detail/prosto-z-nieba-poza-heliosfere-misja-voyagerow/

(...)
https://weneedmore.space/02-2019/