Autor Wątek: Wykłady popularnonaukowe  (Przeczytany 33409 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 12920
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #75 dnia: Styczeń 01, 2017, 21:02 »
Około 1,1 mln osób odwiedziło Centrum Nauki Kopernik w 2016 roku
30.12.2016

W 2016 roku Centrum Nauki Kopernik odwiedziło ok. 1,1 mln osób. Na tych, którzy odwiedzą placówkę w przyszłym roku, czekają nowe atrakcje: film "Halo Ziemia" przygotowany w planetarium Niebo Kopernika i cykl wykładów "Drogi do życia".

"W 2016 roku Centrum Nauki Kopernik odwiedziło 1,1 mln osób. Był to czas, kiedy zaczęliśmy zmieniać wystawy stałe. Chcieliśmy udoskonalić ekspozycję i dać naszym zwiedzającym możliwość jeszcze swobodniejszego eksperymentowania" - poinformowała rzeczniczka Centrum Nauki Kopernik Katarzyna Nowicka.
 
W 2017 roku wizyta w warszawskim Centrum Nauki Kopernik będzie świetną okazją do spotkania z wybitnymi naukowcami. Już 11 stycznia placówka rozpoczyna cykl otwartych wykładów "Drogi do życia", dotyczący najnowszych badań z dziedziny biologii i medycyny. Geny i medycyna, komórki macierzyste, terapie nowotworowe, regeneracja przerwanego rdzenia kręgowego – o tym będą mówili "kopernikowi" goście. Wyboru tematów i gości dokonała prof. Magdalena Fikus.
 
W ramach tego cyklu kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Wiesław Jędrzejczak opowie o bezcennej tkance, jaką jest krew. Biolog medyczny prof. Leonora Bużańska będzie mówiła o komórkach macierzystych, będących podstawą rozwoju organizmu. Z kolei dr Paweł Grzesiowski – lekarz, pediatra, immunolog, dyrektor Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w Warszawie - będzie tłumaczył, że szczepienia są i będą w przyszłości szeroko wykorzystywaną metodą profilaktyki, a także terapii chorób zakaźnych i niezakaźnych.
 
Rozmowy z wybitnymi znawcami Kosmosu połączone z multimedialnymi pokazami przez cały rok będą odbywały się w planetarium Niebo Kopernika. Pierwsze spotkanie pod nazwą "Prosto z nieba" odbędzie się już 12 stycznia. Prof. Grzegorz Pietrzyński będzie wyjaśniał, jak można mierzyć Wszechświat, jak wyznaczyć dokładną odległość galaktyk i co wpływa na dokładność tych pomiarów.
 
Na kwiecień 2017 roku planowana jest też premiera filmu "Halo Ziemia" wyprodukowanego w całości w planetarium Niebo Kopernika. Ziemi, ale z perspektywy Kosmosu, będzie można przyjrzeć się 3 czerwca podczas Pikniku Naukowego w Warszawie. W tym roku organizowany jest on pod hasłem "Ziemia".
 
Wiele "kosmicznych" atrakcji czeka latem na odwiedzających Park Odkrywców. Zielona przestrzeń wokół warszawskiego Kopernika zmieni się w stację badawczą, zbierającą informacje na temat powietrza, gleby, wody i roślin. Będzie można tam także skonstruować amatorskie rakiety i łaziki marsjańskie. Kolonizacja Kosmosu będzie także tematem przyszłorocznego festiwalu "Przemiany" organizowanego przez CNK.
 
Wizyta w Koperniku, to także okazja do wzięcia udziału w badaniach naukowych. Od 2015 roku CNK jest nie tylko placówką edukacyjną, ale także badawczą. "Współpracujemy z naukowcami i realizujemy interdyscyplinarne projekty badawcze, które pozwalają rozwijać nowe dziedziny badań w Polsce – tzw. learning sciences i visitor studies. Warto więc podczas wizyty w Centrum zgodzić się na krótką rozmowę z ankieterem – w ten sposób możemy przyczynić się do rozwoju nauki" - zachęca Nowicka.
 
W kolejny rok swojej działalności placówka wkroczy przez zupełnie nowe drzwi. Dosłownie, bo 20 grudnia 2016 r. rozpoczęła się przebudowa wejścia do Centrum Nauki Kopernik. Zmiany obejmą szatnię, stanowiska kasowe i przestrzeń wokół nich, a także bistro i sklepik. Po przebudowie zmienione zostaną zasady wejścia do Centrum i wprowadzone będą bilety elektroniczne. Aby wejść na teren wystaw, wystarczy przyłożyć bilet - na smartfonie lub wydrukowany - do czytników QR, które pojawią się w strefie wejścia. Prace potrwają do lutego 2017 r. (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412516,okolo-11-mln-osob-odwiedzilo-centrum-nauki-kopernik-w-2016-roku.html

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 12920
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #76 dnia: Styczeń 01, 2017, 21:13 »
Seria wykładów noblistów i światowej sławy uczonych w Polsce
13.12.2016

O przyszłości sprzętu i uzbrojenia wojskowego, a także wojskowych i cywilnych urządzeń technicznych, o nowych metodach diagnostycznych i leczniczych oraz profilaktyki zdrowotnej i możliwościach ich stosowania w wojskowej służbie zdrowia opowiedzą znakomici przedstawiciele nauk technicznych, medycyny, chemii i fizyki podczas otwartych wykładów i seminariów organizowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Projekt, koordynowany w MON przez podsekretarza stanu prof. dr. hab. Wojciecha Fałkowskiego, ma również służyć promocji polskiej nauki i techniki kojarzonej z wojskowymi uczelniami i instytutami badawczymi. Wykłady mają charakter otwarty, natomiast seminaria będą skierowane do ograniczonego kręgu specjalistów i osób zainteresowanych daną problematyką.

Inauguracyjny wykład prof. Roberta A. Schwartza z Rutgers Medical School w New Jersey (USA) na temat zagrażających życiu zmian skórnych wywoływanych lekami odbędzie się w dniu 15 grudnia br. o godz. 12.00 w Wojskowym Instytucie Medycznym. Seminarium naukowe z udziałem profesora odbędzie się następnego dnia na Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
 
Pozostałe wykłady są zaplanowane na rok 2017. Na przełomie kwietnia i maja do Polski przyjedzie Robert Gallo – amerykański lekarz, wirusolog, odkrywca pierwszego ludzkiego retrowirusa – HTLV-1 i współodkrywca wirusa HIV, współtwórca testu wykrywającego HIV, twórca i dyrektor Institute of Human Virology na Univeristy of Maryland School of Medicine w Baltimore.
 
W maju wykład wygłosie Shuji Nakamura – japoński fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2014 r. otrzymanej wspólnie z Isamu Akasakim i Hiroshi Amano za wynalezienie wydajnej diody emitującej niebieskie światło, od 1999 r. profesor inżynierii na University of California w Santa Barbara, pionier w zakresie badań nad technologią półprzewodników wytwarzających światło.
 
W czerwcu z polskimi słuchaczami spotka się Kurt Wüthrich – szwajcarski chemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2002 r. otrzymanej wspólnie z Koichi Tanaką i Johnem Fennem za prace nad grupą metod jądrowego rezonansu magnetycznego, umożliwiającą badanie trójwymiarowej struktury makrocząsteczek w roztworach, profesor w Scripps Research Institute w La Jolla (Kalifornia) i Swiss Federal Institute of Technology w Zurychu.

 
We wrześniu wykładał będzie Andrew Schally – amerykański biochemik i lekarz polskiego pochodzenia, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny w 1977 r. otrzymanej wspólnie z Rogerem Guilleminem i Rosalyn Sussman Yalow za odkrycie zjawiska wydzielania hormonów w podwzgórzu mózgu oraz badanie ich budowy i czynności (początek neuroendokrynologii), profesor w University of Miami Miller School of Medicine.
 
W przygotowaniu są również zaproszenia dla kolejnych naukowców. Więcej informacji można uzyskać pod adresem e-mailowym: podsekretarz@mon.gov.pl
 
PAP – Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412372,seria-wykladow-noblistow-i-swiatowej-slawy-uczonych-w-polsce.html

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 12920
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #77 dnia: Styczeń 01, 2017, 21:26 »
Rozstrzygnięto konkurs PAP i MNiSW dla popularyzatorów nauki
15.12.2016

Prof. Bogusław Pawłowski, dr Piotr Sułkowski, prof. Wojciech Dindorf, Chemiczne Koło Naukowe "Flogiston", Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Zdzisław Cozac - to laureaci konkursu Popularyzator Nauki 2016 organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce i resort nauki.

W konkursie nagradzane są osoby i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką. Wyniki 12. edycji konkursu ogłoszono w czwartek w Warszawie, podczas uroczystej gali w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).
 
"Ministerstwo bardzo chętnie +poddaje się+ popularyzacji nauki (...) Nauka jest czymś fantastycznym, ogromną pasją. I muszę tak trochę osobiście powiedzieć, że jest mi czasami przykro, że bohaterami zbiorowej wyobraźni są - z ogromną sympatią do sportowców i innych celebrytów - ludzie, którzy robią wielkie rzeczy, ale z całą miarą nie tak wielkie, jak naukowcy. Bo naukowcy, ich praca wywiera ogromny wpływ na nasze codzienne życie. Jest czymś, co po prostu zmienia świat" - mówił podczas uroczystości podsekretarz stanu w MNiSW Piotr Dardziński.
 
Jego zdaniem wszyscy powinniśmy intensywnie pracować nad tym, by bohaterami tej zbiorowej wyobraźni stawali się także naukowcy. "A tych fantastycznych naukowców mamy w Polsce wielu. A wśród nich tymi, którzy są creme de la creme są ci, którzy nie tylko potrafią uprawiać naukę, ale także z pasją o niej opowiadać. To jest bardzo trudne. Ale tylko ci, którzy sami się z nauką stykają, są w stanie tę naukę dobrze popularyzować (..) Wszyscy, którzy zostaną dzisiaj nagrodzeni są wybitnymi naukowcami, (...) którzy pasjonują się nauką i potrafią nauką zarażać innych. Bardzo chciałbym, by ten +wirus+ rozprzestrzeniał się jak najszybciej" - powiedział.
 
Prezes Polskiej Agencji Prasowej Artur Dmochowski zaznaczył, że to właśnie PAP jest "narzędziem, które służy rozprzestrzenianiu tego +wirusa+". "To my jesteśmy tym narzędziem, dzięki któremu informacje o konkursie, szerzej o tym, co się dzieje w nauce w Polsce docierają, że tak powiem +pod strzechy+" - zauważył. Jak podkreślił, udaje się to dzięki działającemu w ramach Polskiej Agencji Prasowej kilkunastoosobowemu zespołowi wyspecjalizowanych dziennikarzy, "chyba najlepszemu w Polsce", który zajmuje się właśnie sprawami nauki i redaguje największy portal poświęcony nauce - Nauka w Polsce.
 
"Dzięki temu zespołowi informacje o tym, co się dzisiaj tutaj wydarzy, czy szerzej - co codziennie się wydarza w polskiej nauce, docierają właściwie wszędzie. Ponieważ znajdują się one nie tylko na tym portalu specjalistycznym Nauka w Polsce, ale też w serwisach PAP, docierają od małych lokalnych gazet (...) poprzez największe polskie portale informacyjne, stacje telewizyjne i radiowe, po prostu wszędzie. Bo de facto wszystkie media korzystają z informacji PAP. Więc cieszę się bardzo i jest to zaszczyt dla nas, że możemy uczestniczyć w tak ważnym projekcie. Mam nadzieję, że ta długotrwała współpraca trwająca już kilkanaście lat, co nie zdarza się często w kontaktach między mediami a administracją państwa, będzie trwała jak najdłużej" - mówił prezes PAP.
 
Na "święcie polskiej nauki" powitał zebranych przewodniczący Kapituły konkursu prof. Michał Kleiber. "Mówię nauki, a nie popularyzacji nauki, bowiem chcę podkreślić, że popularyzacja nauki jest jej częścią, ważną częścią misji każdego uczonego. Nie wszyscy jeszcze w Polsce tak to traktują, ale sytuacja stale zmienia się na lepsze" - podkreślił. W jego ocenie popularyzacja nauki tak naprawdę jest "zapoznawaniem się z procesem badawczym, pokazywaniem dylematów, wielkich wyzwań, by kreować nowy stosunek do świata, by budować kreatywność u ludzi".
 
"Szczególnie dla młodych, którzy stoją w obliczu całego przyszłego życia, ten aspekt osobowości właśnie polegający na tym, by zrozumieć dylematy, zobaczyć zmagania, rozbudzić w sobie potrzebę lepszego zrozumienia tego, co się dookoła dzieje, jest niezwykle ważny" - zaakcentował prof. Kleiber. Jego zdaniem ważne, by zwłaszcza media kładły nacisk na popularyzację nowoczesnych osiągnięć i - jak ocenił - "mamy tu wszyscy jeszcze bardzo wiele do zrobienia". Wyraził nadzieję, że w kolejnym roku do konkursu będzie "bardzo dużo dobrych zgłoszeń" i pogratulował wszystkim tegorocznym laureatom.
 
Nagrodę główną - za całokształt działalności związanej z popularyzacją - Kapituła pod przewodnictwem prof. Kleibera przyznała prof. Bogusławowi Pawłowskiemu z Uniwersytetu Wrocławskiego.
 
Jako naukowiec profesor zajmuje się przede wszystkim ewolucją człowieka. Wiedzę upowszechnia od ponad 20 lat, udzielając wywiadów i pisząc artykuły. Ma na koncie ponad 150 dużych tekstów w prasie, dziesiątki wystąpień w radiu i telewizji. W mediach i na festiwalach nauki profesor opowiada o tym, skąd się wzięliśmy i dlaczego jesteśmy tacy, jacy jesteśmy.
 
Kapituła wybierała też laureatów w pięciu podstawowych kategoriach: Naukowiec, Animator, Instytucja, Zespół i Media.
 
W kategorii Naukowiec zwyciężył w tym roku dr Piotr Sułkowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który od 2013 r. koordynuje projekt "Zapytaj fizyka". Za pośrednictwem tego portalu każdy może przesłać pytanie do fizyków, którzy w najprostszy możliwy sposób próbują na to pytanie odpowiedzieć. W portalu można już znaleźć odpowiedzi na ponad 600 pytań. "W ostatnim roku odpowiedzieliśmy na ok. 300 pytań, czyli prawie codziennie pojawiała się jedna odpowiedź" - opowiada laureat nagrody.
 
Ważnym elementem projektu "Zapytaj fizyka" jest cykl wykładów - spotkań z ważnymi postaciami ze świata fizyki, które cyklicznie odbywają się na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2015 r. odbyło się kilkanaście wykładów, a wśród wykładowców byli m.in. profesorowie: Aleksander Wolszczan, Michał Heller, John Ellis, Agnieszka Zalewska, Andrzej Kajetan Wróblewski czy prof. Roger Penrose.
 
W kategorii Animator nagroda trafiła do prof. Wojciecha Dindorfa. Ten emerytowany nauczyciel popularyzacją nauki zajmuje się od 65 lat, prowadząc publiczne pokazy z fizyki w Polsce i za granicą. Jest też autorem serii 10 płyt pt. "Doświadczenia Wojciecha Dindorfa". Na swoim koncie ma ponad sto publikacji, m.in. w The Physics Teacher dostępnym w bibliotekach akademickich całego świata.
 
Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW) został nagrodzony w kategorii Instytucja. Jako samodzielna jednostka wydział powstał w 1969 roku i od początku zajmował się upowszechnianiem nauki. Organizowane przez FUW wydarzenia związane z popularyzacją wiedzy, pozwalają szerokiemu kręgowi zainteresowanych na lepsze zrozumienie świata i zastosowań współczesnych osiągnięć naukowych. Każdego roku w wydarzeniach popularyzatorskich organizowanych na tym wydziale uczestniczy około 15 tys. osób. FUW może się poszczycić m.in. portalem "Zapytaj fizyka", Letnią Szkołą Fizyki, "Fizyczną karuzelą", niezliczonymi wykładami otwartymi i pokazami w laboratoriach. Każdego roku w wydarzeniach popularyzatorskich organizowanych przez specjalistów placówki uczestniczy około 15 tys. osób.
 
W kategorii Zespół tytuł Popularyzatora Nauki 2016 przypadł Chemicznemu Kołu Naukowemu „Flogiston”, które działa przy Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej od 15 lat i od samego początku zajmuje się popularyzowaniem nauki. Flogiston jest pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Kongresu Młodych Chemików "YoungChem" dla studentów, doktorantów i młodych naukowców z całego świata. Członkowie koła zorganizowali cztery edycje Festiwalu Nauki "Skołowany Weekend", a w ramach codziennej działalności organizują pokazy i warsztaty. Są też obecni w mediach.
 
W kategorii Media nagrodę otrzymał Zdzisław Cozac, autor cyklu filmów popularnonaukowych - "Tajemnice początków Polski". Na cykl składa się pięć produkcji, dotyczących głównie średniowiecznej historii naszego kraju. Film prezentuje najnowsze ustalenia naukowców na temat chrztu Mieszka oraz chrystianizacji państwa pierwszych Piastów. Zdzisław Cozac przygotowuje właśnie kolejną produkcję w cyklu - dotyczącą Piastów poszerzających wielkopolskie terytoria.
 
Kapituła konkursu zdecydowała się też przyznać dwa wyróżnienia. Jedno z nich trafiło do dr Magdaleny Osial. Członkowie Kapituły docenili w ten sposób jej autorski projekt "Manufaktura Naukowców, czyli Uniwersytet Każdego Wieku". Celem projektu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży naukami ścisłymi oraz zachęcenie seniorów do wspólnej nauki z wnuczętami spędzającymi czas pod ich opieką.
 
Drugie wyróżnienie otrzymała red. Karolina Głowacka, która popularyzuje naukę w radiu od 7-8 lat. W "Radiowej Akademii Nauk" na antenie Radia TOK FM co tydzień podejmuje bieżące, gorące tematy ze świata nauki, a także te dotyczące odkryć polskich naukowców, szkolnictwa wyższego itp. Z kolei w sobotnie poranki prowadzi audycje popularnonaukowe, głównie dotyczące przyrody lub naukowo-technologiczne.
 
Jak co roku redakcja PAP Nauka w Polsce przyznała też pozaregulaminowe Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. Otrzymała ją Katarzyna Nowicka, rzeczniczka prasowa Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
 
Laureaci i wyróżnieni otrzymali dyplomy i statuetki.
 
Konkurs Popularyzator Nauki, organizowany od 2005 r., jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w sposób przystępny dla każdego.
 
Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów popularnonaukowych red. Wiktor Niedzicki, archeolog prof. Andrzej Kokowski, a także instytucje, np. Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412396,rozstrzygnieto-konkurs-pap-i-mnisw-dla-popularyzatorow-nauki.html

Popularyzatorzy: upowszechnianie nauki to satysfakcja, ale i ciężka praca
16.12.2016

(...)"Nauka (…) wydaje się dla większości zwykłych ludzi czymś niedostępnym. Ciągle pokutuje ten mit, że nauka to laboratoria, białe fartuchy, to ludzie, którzy mówią niezrozumiałym językiem. A tak przecież nie jest, bo nauka nas otacza, jest z nami przez cały czas wokół nas. Tylko musimy ją dostrzec" - powiedziała Katarzyna Nowicka, rzeczniczka prasowa Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Otrzymała ona od redakcji serwisu PAP Nauka w Polsce pozaregulaminowe Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. (...)

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412404,popularyzatorzy-upowszechnianie-nauki-to-satysfakcja-ale-i-ciezka-praca.html
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 2017, 21:29 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 12920
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #78 dnia: Styczeń 08, 2017, 14:21 »
"Wielka klapa, czyli jak zepsuć swoją prezentację" - spotkanie z Wiktorem Niedzickim
03.01.2017

O najczęściej popełnianych błędach w czasie publicznych wystąpień opowie 12 stycznia w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN Wiktor Niedzicki, wieloletni popularyzator nauki, dziennikarz, wykładowca akademicki, z wykształcenia fizyk.

Spotkanie odbędzie się w ramach inicjatywy Warszawskiego Stowarzyszenia Biotechnologicznego „Symbioza”, która odbywa się pod hasłem "Feel the Flow". W ramach tego cyklu dyskutowane są zagadnienia dotyczące różnych aspektów rozwoju kariery naukowej. (...)

"Wielka klapa, czyli jak zepsuć swoją prezentację" to lekko zabawna opowieść o sztuce prezentacji - zapowiadają organizatorzy spotkania. Początkujący (i nie tylko) naukowcy będą mogli dowiedzieć się, jakie błędy są najczęściej popełniane w czasie publicznych prezentacji. Uczestnicy spotkania dowiedzą się też, co decyduje o powodzeniu (lub niepowodzeniu) prezentacji, czym jest wizerunek, czyli jak zrobić dobre (lub złe) wrażenie i jakie w tym wszystkim ma znaczenie mowa ciała.
 
Szczegółowe informacje na temat najbliższego i kolejnych spotkań w cyklu dostępne są na stronie: https://www.facebook.com/FeelTheFlowProject/
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412580,wielka-klapa-czyli-jak-zepsuc-swoja-prezentacje---spotkanie-z-wiktorem-niedzickim.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #78 dnia: Styczeń 08, 2017, 14:21 »

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 12920
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #79 dnia: Styczeń 08, 2017, 14:22 »
Warsztaty na temat popularyzacji nauki z finalistą FameLab
03.01.2017

"Jak popularyzować wyniki badań i projektów młodych naukowców?" - to tytuł warsztatów, które poprowadzi 17 stycznia finalista konkursu FameLab - Dariusz Aksamit w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej (CZIiTT PW) w Warszawie.

Nawet najlepiej przemyślany i zrealizowany projekt, mimo swego geniuszu i innowacyjności, nie podbije rynku, jeśli będzie schowany do szuflady. Jak pochwalić się skutecznie swoimi osiągnięciami? Jak dotrzeć do potencjalnych odbiorców? W jaki sposób mówić, żeby nie tylko nas zrozumieli, ale też żeby porwał ich nasz pomysł? Jakich grzechów nie popełniać w trakcie procesu komunikacji naukowej, czyli informowania o swoich odkryciach? Pomocne w odpowiedzi na te pytanie może być spotkanie z Dariuszem Aksamitem - finalistą konkursu FameLab.
 
Aksamit jest fizykiem medycznym, doktorantem z Wydziału Fizyki PW. Wcześniej pracował w Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej oraz Centrum Nauki Kopernik. Jest prezesem Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.
 
Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale niezbędna jest wcześniejsza rejestracja za pomocą formularza zamieszczonego na stronie: https://goo.gl/forms/env2ytARNQRNDb0y1.
 
Spotkanie jest jedną z inicjatyw CZIiTT PW zorganizowanych w ramach pierwszych urodzin tej placówki. "Chcielibyśmy wspólnie podsumować ten okres" - czytamy na stronie internetowej CZIiTT PW. Dlatego centrum zaplanowało na 17 stycznia również prezentacje oferty działów CZIiTT PW, seminarium na temat badań projektów innowacyjnych i warsztaty z Virtul Reality oraz finansowania start-upów.
 
Szczegółowy program dostępny na stronie: http://www.cziitt.pw.edu.pl/urodziny-cziitt-pw-17-stycznia-2017-r-zapraszamy/
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412591,warsztaty-na-temat-popularyzacji-nauki-z-finalista-famelab.html

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 12920
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #80 dnia: Styczeń 09, 2017, 19:20 »
"Drogi do życia" - od środy w Centrum Nauki Kopernik
09.01.2017

O tym, w jaki sposób biologia i medycyna wpływają na poznawanie świata i jak go zmieniają, dowiedzą się uczestnicy nowego cyklu wykładów w Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie. Pierwsze spotkanie z cyklu "Drogi do życia" odbędzie się w środę 11 stycznia.

Geny i medycyna, komórki macierzyste, terapie nowotworowe, regeneracja przerwanego rdzenia kręgowego – o tym między innymi będą mówić zaproszeni goście, którzy podzielą się wiedzą o rezultatach badań i najnowszych osiągnięciach. Wykładom towarzyszy kawiarnia naukowa – miejsce do nieformalnych spotkań i rozmów bezpośrednich.
 
Pomysłodawczynią cyklu "Drogi do życia" jest biofizyk, genetyk i członkini Rady Programowej CNK – prof. Magdalena Fikus.
 
Pierwsze spotkanie odbędzie się w środę 11 lutego o godz. 19.00 w CNK. Tego dnia będzie można posłuchać wystąpienia biolog medycznej, kierownika Pracowni Bioinżynierii Komórek Macierzystych w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN, prof. Leonory Bużańskiej - na temat komórek macierzystych, które są podstawą rozwoju organizmu, a u dorosłego człowieka odpowiadają za odnowę i regenerację tkanek. Badaczka wyjaśni, dlaczego stanowią nadzieję współczesnej medycyny, i dlaczego budzą strach.
 
W najbliższą środę zaplanowano również wykład lekarza, kierownika Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Wiesława Jędrzejczaka. Naukowiec przybliży tematykę związaną z krwią, powszechnie i błędnie kojarzoną jedynie z czerwoną cieczą znajdującą się w naczyniach, złożoną z komórek krwi i osocza.
 
Kolejne spotkania odbywać będą się co środę do 8 lutego. Wstęp na nie jest wolny.
 
Program spotkań dostępny jest na stronie internetowej.
Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412645,drogi-do-zycia---od-srody-w-centrum-nauki-kopernik.html

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 12920
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #81 dnia: Styczeń 14, 2017, 15:17 »
W radiowej Trójce twa teraz rozmowa z Markiem Oramusem i Maciejem Parowskim o Stanisławie Lemie

Tutaj można posłuchać rozmowy zatytułowanej Stanisław Lem, czyli zjawisko wielowymiarowe

http://www.polskieradio.pl/9/5648/Artykul/1715516,Stanislaw-Lem-czyli-zjawisko-wielowymiarowe
 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2017, 02:53 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 12920
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #82 dnia: Styczeń 18, 2017, 02:59 »
'To Space and Back', Professor David C Hilmers, former NASA astronaut

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=oW26il5f45A" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=oW26il5f45A</a>

link do materiału https://www.youtube.com/watch?v=oW26il5f45A

Opublikowany 26 mar 2012

Professor Hilmers is a veteran of four space shuttle missions and has logged over 493 hours in space including the first flight after the Challenger accident. He was a Marine Corps Colonel, aviator and electrical engineer before serving as a NASA astronaut. Following this, he attended medical school and is now an associate professor in the Departments of Internal Medicine and Pediatrics at the Baylor College of Medicine in Houston, Texas.

In addition to teaching, his clinical pursuits have included international HIV, paediatrics special needs, emergency medicine, tropical medicine, nutrition, and inpatient internal medicine. He has done international volunteer service and disaster relief work in many countries.

Prior to delivering his LJMU Roscoe Lecture, Professor Hilmers visited local schools including St Anselm's Grammar School in Wirral where he talked to over 300 students about his experiences. He also visited LJMU's Astrophysics Research Institute (ARI).

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 12920
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #83 dnia: Styczeń 26, 2017, 19:28 »
Dzika przyroda na fotografiach w toruńskim Młynie Wiedzy
17.01.2017


Podrzucanie termita. Fot. Willem Kruger, RPA. Źródło: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Sto fotografii dzikiej przyrody autorstwa 79 fotografów z 22 krajów - będzie można oglądać od 4 lutego w toruńskim Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. To pokonkursowa wystawa najstarszego festiwalu fotografii przyrodniczej na świecie – „Wildlife Photographer of The Year”.

Wystawę tworzą prace z dorocznego konkursu fotograficznego „Wildlife Photographer of the Year 2016”, organizowanego od 1965 roku. "Dzisiaj jest to najbardziej ceniony i największy w świecie konkurs w zakresie fotografii przyrody, dostępny dla zawodowców i amatorów, także dla młodzieży i dzieci" – wyjaśnia rzecznik Młyna Wiedzy Marcin Centkowski.
 
Na najnowszą, 52. edycję konkursu, zgłoszono 50 tys. zdjęć, wykonanych przez ponad 4 tys. fotografów, z 95 krajów. Na wystawę składają się wyłącznie fotografie nagrodzone i wyróżnione w 16 kategoriach. Jest ich sto, autorstwa 79 fotografów z 22 krajów. Oglądając bardzo osobiste, pojedyncze kadry, czy zestawy zdjęć, widać, że wszystkich autorów łączą frapujące obrazy, znakomita narracja i wspólny cel: miłość do przyrody i chęć zaszczepienia takiej postawy u odbiorców ich dzieł.
 
Do zdobycia nagrody w konkursie „Wildlife Photographer of The Year” aspiruje większość fotografów przyrody. Zdobywają je, jeśli obraz zawiera w sobie połączenie oryginalnego spojrzenia, szczęścia i znajomości przyrody, co wcale nie musi wymagać uzbrojenia w najlepszy sprzęt i wojaży po całym świecie. "Można się o tym przekonać oglądając zdjęcia, którym towarzyszy historia jego powstania, a także opis jakim sprzętem została wykonana dana fotografia" – dodaje Marcin Centkowski.
 
Toruńskie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie gościło ekspozycję po raz czwarty. Najnowsza edycja wystawy będzie dostępna do 27 lutego br.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412726,dzika-przyroda-na-fotografiach-w-torunskim-mlynie-wiedzy.html

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 12920
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #84 dnia: Styczeń 26, 2017, 19:28 »
Kraków/ Małopolskie Centrum Nauki powstanie na Czyżynach
24.01.2017

Małopolskie Centrum Nauki, prezentujące i popularyzujące osiągnięcia współczesnej nauki powstanie w krakowskich Czyżynach przy al. Bora Komorowskiego. W poniedziałek małopolscy radni wyrazili zgodę na zakup działek pod tę inwestycję.

Cały teren pod budowę Małopolskiego Centrum Nauki obejmie około 4 hektary w sąsiedztwie Muzeum Lotnictwa Polskiego. W jego skład wchodzą działki gminy Kraków w użytkowaniu wieczystym Muzeum Lotnictwa Polskiego, działka Politechniki Krakowskiej oraz dwie działki prywatne.
 
Jak poinformował podczas sesji sejmiku marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa, szacuje się, że powierzchnia użytkowa MCN będzie wynosić ok. 10 tys. m. kw. W budynku powstaną miejsca dla wystawy stałej i wystaw czasowych, laboratoriów oraz przeznaczone do prowadzenia warsztatów i innych zajęć.
 
Na zewnątrz budynku powstaną tereny zielone z przeznaczeniem na rekreację i organizację widowisk plenerowych.
 
Według zamierzeń samorządu województwa Małopolskie Centrum Nauki będzie unikatowym miejscem, prezentującym aktualne osiągnięcia naukowe, a także w atrakcyjny i oryginalny sposób zachęcający dzieci i młodzież do zgłębiania tajników nauki i wykorzystywania ich na co dzień.
 
Inwestycja powstanie przy wsparciu funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-20.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412831,krakow-malopolskie-centrum-nauki-powstanie-na-czyzynach.html

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 12920
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #85 dnia: Styczeń 27, 2017, 09:47 »
Stolica/ W piątek na II Narodowym Kongresie Żywieniowym o roli diety w prewencji raka
26.01.2017


O tym, jak istotną rolę odgrywa nasz sposób odżywiania w rozwoju nowotworów złośliwych, będą w piątek w stolicy dyskutować eksperci m.in. w dziedzinie dietetyki, onkologii i gastroenterologii podczas II Narodowego Kongresu Żywieniowego.

W tym roku wydarzenie organizowane przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) będzie przebiegać pod hasłem „Żywność i żywienie w prewencji i leczeniu chorób – postępy 2016”. Jak informuje na stronie IŻŻ jego dyrektor prof. Mirosław Jarosz, który przewodniczy Komitetowi Naukowemu kongresu, uczestnicy obrad będą się przede wszystkim zastanawiać, czy Polskę czeka epidemia nowotworów złośliwych i w jaki sposób możemy istotnie zmniejszyć zachorowalność na nowotwory.
 
O roli diety w rozwoju nowotworów świadczą wyniki badań epidemiologicznych, które coraz częściej wskazują na związek nadwagi i otyłości z tymi schorzeniami. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ocenia, że od 7 proc. do 41 proc. chorób nowotworowych w różnych lokalizacjach naszego ciała może być spowodowanych nadmierną masą ciała.
 
Jak czytamy w zapowiedzi kongresu, na sesji I zostaną przedstawione najnowsze badania naukowe Instytutu Żywności i Żywienia, które są podsumowaniem kilkudziesięciu lat i ukazują, jak zmiany w żywieniu i stylu życia Polaków wpłynęły na występowanie różnych nowotworów złośliwych.
 
W sesji II omawiane będą zalecenia dotyczące żywienia oraz aktywności fizycznej, które mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka; odbędzie się też debata, w której udział zapowiedzieli przedstawiciele Ministra Zdrowia oraz Polskiej Unii Onkologii. Kolejna sesja będzie poświęcona odżywianiu i aktywności ruchowej u chorych na nowotwory, u których doszło do zaburzeń stanu odżywienia organizmu. Wezmą w niej udział cenieni eksperci m.in. z: Centrum Zdrowia Dziecka, Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu oraz Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Obrady kongresu zakończy sesja IV, na której omówione zostaną rekomendacje dotyczące stylu życia po wyleczeniu nowotworu.
 
Podczas kongresu zaplanowano również konferencję prasową (o godz. 11.30), podczas której eksperci zaprezentują mediom m.in. wyniki najnowszych badań, które pokazują jak zmiany w żywieniu i stylu życia Polaków z ostatnich kilkudziesięciu lat wpłynęły na częstość występowania różnych nowotworów złośliwych.
 
Patronat medialny nad kongresem, którego otwarcie przewidziano na godz. 9.00 na PGE Narodowym w Warszawie, objęła Polska Agencja Prasowa.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412884,stolica-w-piatek-na-ii-narodowym-kongresie-zywieniowym-o-roli-diety-w-prewencji-raka.html

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 12920
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #86 dnia: Luty 03, 2017, 21:16 »
Szczątki mamutów na wystawie w Poznaniu
02.02.2017

Kości, zęby i ciosy mamutów włochatych można obejrzeć na wystawie czasowej "Mamut i jego myśliwi" w poznańskim Muzeum Archeologicznym. Te olbrzymie zwierzęta żyły w Europie do końca epoki lodowcowej (ok. 15 tys. lat temu).

Mamuty włochate osiągały ponad 3 m wysokości i ważyły do 6 ton. W Europie pojawiły się ok. 500 tys. lat temu, ale wiek najstarszych szczątków z terenu Polski szacowany jest na ok. 54 tys. lat.
 
"Mamuty odgrywały ważną rolę w życiu ludzi. Ceniono nie tylko ich mięso - z kości wykonywano szałasy, które pokrywano ich skórami, natomiast z olbrzymich ciosów wytwarzano narzędzia i figurki" - powiedziała PAP kurator wystawy, dr Małgorzata Winiarska-Kabacińska z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
 
Na ekspozycji prezentowane są zęby trzonowe, żebro, krąg piersiowy, fragmenty ciosów i czaszki, kość piszczelowa, udowa oraz ramienna, należące do mamutów, których szczątki znaleziono głównie na terenie Wielkopolski. Do odkryć dochodziło najczęściej przypadkowo, a ich znalazcy przekazali je muzealnikom lub służbom konserwatorskim.
 
Na wystawie można uzyskać informacje o wyglądzie, zachowaniach i trybie życia mamutów.
 
Uzupełnieniem wystawy są pradziejowe ostrza krzemienne, które mogły być wykorzystywane przez ludzi do polowań, w tym również na mamuty. W środowisku naukowym trwa dyskusja na temat relacji między ludźmi a mamutami - opowiada dr Winiarska-Kabacińska. Z pewnością wykorzystywano padłe zwierzęta lub te, które były ofiarami innych drapieżników. Z terenu Polski nie ma zbyt wielu dowodów polowań na mamuty: na kościach prezentowanych na wystawie brak jest śladów ich obrabiania czy też uszkodzeń wskazujących na polowanie jako przyczynę śmierci.
 
"Znaleziska szczątków mamutów nie są w naszym kraju wyjątkowe - w sumie znaleziono je już w ok. 260 miejscach" - dodaje archeolog.
 
Prezentowane szczątki pochodzą ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Poznaniu i z Instytutu Geologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
 
Wystawa "Mamut i jego myśliwi", która odbywa się w ramach cyklu "Bliskie spotkania z...", będzie czynna w poznańskim Muzeum Archeologicznym do końca marca br.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412956,szczatki-mamutow-na-wystawie-w-poznaniu.html

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 12920
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #87 dnia: Luty 09, 2017, 21:21 »
Warsztaty dla licealistów zafascynowanych fizyką i CERN
06.02.2017


Wielki Zderzacz Hadronów w ośrodku naukowo-badawczym CERN na przedmieściach Genewy w Szwajcarii. Fot. PAP/Paweł Supernak 15.11.2016

Uczniowie szkół średnich, którym niestraszna jest fizyka cząstek, będą mieli okazję osobiście włączyć się w eksperymenty prowadzone w Wielkim Zderzaczu Hadronów. Naukowcy z trzech warszawskich instytucji zapraszają na warsztaty w ramach programu CERN Masterclasses.

Nau­kow­cy z Na­ro­do­we­go Cen­trum Ba­dań Ją­dro­wych (NCBJ), Wy­dzia­łu Fi­zy­ki Uni­wer­sy­te­tu War­szaw­skie­go (FUW) i Po­li­tech­ni­ki War­szaw­skiej (PW) włączają się w 13. edycję Międzynarodowych Warsztatów Fizyki Cząstek Masterclasses 2017. Naukowcy pracujący na co dzień w eksperymentach przy akceleratorze LHC w CERN: CMS i ALICE przybliżą uczniom szkół średnich nie tylko piękno poznawania tajemnic Wszechświata, ale również odpowiedzą na nurtujące pytania. Każdy z nich spędzi jeden dzień jak student fizyki.
 
O warsztatach poinformowano na stronie NCBJ.
 
Warsztaty podzielone są na dwie części - pierwsza zaplanowana jest na sobotę 4 marca, a druga - na sobotę 1 kwietnia br.
 
Zajęcia rozpoczną się wykładami. Dr Adam Kisiel z PW wraz z dr Krzysztofem Turzyńskim i dr Arturem Kalinowskim z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego wprowadzą uczniów w tematykę fizyki cząstek elementarnych oraz omówią jeden z dwóch eksperymentów ALICE lub CMS, znajdujące się przy Wielkim Zderzaczu Hadronów w ośrodku badań jądrowych CERN w Genewie.
 
Po serii wykładów odbędą się warsztaty. Poprowadzą je dr Łukasz Granczykowski i dr Małgorzata Janik z PW, dr Małgorzata Kazana z NCBJ oraz dr Artur Kalinowski, dr Andrzej Pyskir i dr Marek Walczak z UW. W trakcie ćwiczeń uczniowie poznają specyfikę pracy w wielkich eksperymentalnych zespołach międzynarodowych. Najcenniejszym doświadczeniem będzie jednak samodzielnie przeprowadzona analiza rzeczywistych danych z eksperymentów (do przeprowadzenia ćwiczenia nie jest potrzebna znajomość programowania).
 
Na zakończenie wyniki otrzymane przez uczniów zostaną przedstawione uczestnikom warsztatów z innych krajów. W taki sam sposób, jak fizycy z Warszawy łączą się na codzienne spotkania i dyskusje, zostanie nawiązane połączenie wideo z CERN oraz ośrodkami, które będą uczestniczyły w warsztatach (dyskusja odbędzie się w języku angielskim).
 
Warsztaty odbywają się na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Pasteura 5) od godziny 10.00 i trwają do 17.15. W sobotę, 4 marca, tematem przewodnim będzie eksperyment CMS, a 1 kwietnia ALICE. Zajęcia są bezpłatne.
 
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy przez stronę internetową.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413005,warsztaty-dla-licealistow-zafascynowanych-fizyka-i-cern.html

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 12920
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #88 dnia: Luty 11, 2017, 02:39 »
Sellin: rząd chce powstania Narodowego Muzeum Techniki
10.02.2017

Ministrowie kultury, rozwoju oraz nauki, chcą utworzyć Narodowe Muzeum Techniki, co zabezpieczy zbiory Muzeum Techniki i Przemysłu. Jednak wcześniej prowadząca je Naczelna Organizacja Techniczna "musi uporządkować swoje sprawy" - powiedział Jarosław Sellin w czwartek.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin odpowiadał w czwartek na forum sejmowym na pytania posłów PiS dotyczące przyszłości Muzeum Techniki i Przemysłu, które od dłuższego czasu ma poważne problemy finansowe.
 
Sellin przypomniał, że obecnie muzeum jest instytucją prywatną nieposiadającą osobowości prawnej. Zarządza nim Naczelna Organizacja Techniczna (NOT). Od lat placówka nie miała zagwarantowanego stałego finansowania i nie szukano sposobu, aby go znaleźć. Sellin podkreślał, że do problemów Muzeum Techniki przyczyniła się także NOT. "Nie starano się na przykład o żadne granty ani z zakresu edukacji ani na inwestycje, choć takie programy, chociażby te, które są w gestii ministra kultury, lub ze środków europejskich, które są dostępne dla organizacji pozarządowych, były dla muzeum dostępne. Nie złożono jednak ani jednego wniosku o takie środki" - mówił Sellin.
 
Muzeum Techniki i Przemysłu już od lat brakowało stałych dochodów, nie płacono więc czynszu za pomieszczenia wynajmowane od należącej do m.st. Warszawy spółki PKiN. Rosnący dług spowodował wypowiedzenie przez PKiN umowy najmu i nakaz opuszczenia pomieszczeń muzeum do 30 września 2016 r.
 
"Minister kultury, choć nie jest stroną tego sporu, w uznaniu ogromnej wartości historycznej zgromadzonych kolekcji, oraz w poszanowaniu wieloletnich doświadczeń pracowników tej placówki, skierował wtedy list do prezydent m.st. Warszawy deklarując wolę utworzenia Narodowego Muzeum Techniki - nowej państwowej instytucji kultury na bazie tych zbiorów i pracowników dotychczasowego Muzeum Techniki i Przemysłu. Minister Gliński zadeklarował wolę współprowadzenia nowego muzeum przez 3 resorty: kultury, rozwoju oraz nauki i szkolnictwa wyższego; przy udziale NOT-u jako współzałożyciela. Zaproponował też współprowadzenie placówki władzom Warszawy, które jednak zwlekały z jednoznaczną odpowiedzią przez kolejne 4 miesiące" - mówił Sellin.
 
W listopadzie minister Gliński rozesłał projekt listu intencyjnego o utworzeniu nowego Narodowego Muzeum Techniki. "Na tym etapie wydawało się, że nowe muzeum może powstać już w styczniu 2017 r. Niestety, zarząd NOT-u zakwestionował niektóre zapisy listu intencyjnego domagając się nie zatrudnienia a przejęcia pracowników obecnie pracujących w muzeum, a także spłaty przez państwo zadłużenia NOT-u względem pracowników" - mówił sekretarz stanu w MKiDN.
 
"Działania takie byłoby jednak niezgodne z prawem, ponieważ NOT to organizacja pozarządowa, prywatna, posiadająca osobowość prawną i prowadząca samodzielną politykę finansową. W tej sytuacji negocjacje utknęły w martwym punkcie. Dodatkowo NOT, widząc, że sprawa spłaty części długów przez państwo nie jest możliwa, wycofał się z dotychczasowej deklaracji darowania swych zbiorów Narodowemu Muzeum Techniki i zaproponował ministrowi kultury ich kupno, co zupełnie zmienia dotychczasowe ustalenia" - mówił Sellin.
 
"Mimo to w trosce o dobro tej placówki trzej wicepremierzy - Gliński, Gowin i Morawiecki - podtrzymują wolę utworzenia Narodowego Muzeum Techniki, ale zmienione warunki postawione przez NOT wymagają dalszych rozmów. Pod koniec stycznia z kolei wiceprezydent Warszawy zadeklarował, że miasto jednak jest zainteresowane współfinansowaniem nowej placówki. Rozmowy więc trwają. Chcemy powstania Narodowego Muzeum Techniki, będzie to instytucja trzech resortów: MKiDN, Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego a także m.st. Warszawy, ale Naczelna Organizacja Techniczna musi najpierw uregulować swoje sprawy" - dodał Sellin.
 
Muzeum Techniki i Przemysłu, największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce, ma w swoich zbiorach około 15 tys. eksponatów m.in. jedyny działający egzemplarz Enigmy, pierwszy polski szybowiec z 1894 r., cadillac marszałka Józefa Piłsudskiego, czy szafy grające z XIX w. Na stronie muzeum w połowie stycznia pojawiły się informacje o tym, że rozpoczęto procedury zwolnień grupowych.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 12920
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #89 dnia: Luty 16, 2017, 17:19 »
Dni Darwina odbędą się we Wrocławiu
16.02.2017Z okazji tegorocznych Dni Darwina naukowcy zapraszają w najbliższy weekend, 18-19 lutego, na wykłady i debatę na temat ewolucji, które odbędą się w Instytucie Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz na wycieczkę po Muzeum Przyrodniczym UWr.

Organizatorami imprezy są Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów. Spotkanie odbędzie się już po raz czwarty.
 
Jak informują organizatorzy wrocławskich Dni Darwina, festiwal ma na celu pokazanie znaczenia teorii ewolucji dla rozwoju wszelkich nauk, zarówno ścisłych, jak i społecznych czy humanistycznych. Ma też przypominać o znaczeniu dorobku Darwina i kontynuatorów jego pracy dla rozwoju naszej cywilizacji oraz stawiać pytania o jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo - na sposób, w jaki patrzymy na świat.
 
Na sobotę zaplanowano cztery wykłady, w czasie których będzie można wysłuchać m.in. wystąpień na temat ewolucyjnych aspektów rywalizacji o status czy "ewolucji boga w naszych umysłach". Pierwszy dzień zakończy debata na temat miejsca teorii ewolucji w szkole, którą przewrotnie zatytułowano: "Darwin w szkole - potrzebny czy nie?".
 
W niedzielę odbędzie się wycieczka z przewodnikiem po Muzeum Przyrodniczym i kolejne wykłady dotyczące m.in. kreacjonizmu i ewolucji w kontekście polityki.
 
Wśród prelegentów znajdą się m.in. naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, Jagiellońskiego oraz działacze Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów i Klubu Sceptyków Polskich.
 
Festiwal odbędzie się w dużej sali wykładowej Instytutu Biologii Środowiskowej UWr. przy ul. Sienkiewicza 21 we Wrocławiu. Na wszystkie wykłady obowiązuje wstęp wolny. Szczegółowy program dostępny jest na stronie: http://www.psr.org.pl/gdzie-dzialamy/wroclaw/item/1011-zapraszamy-na-iv-wroclawskie-dni-darwina.
 
Dni Darwina to święto dla uczczenia rocznicy urodzin angielskiego przyrodnika, twórcy teorii ewolucji - Karola Darwina (ur. 12 lutego 1809 r.). Ideą jest promocja doniosłej dla świata nauki koncepcji ewolucjonizmu i jej popularyzacja. Oprócz aspektu biologicznego istotne miejsce w przygotowywanym programie obchodów na całym świecie jest powiązanie wątków humanistycznych, artystycznych. Koncepcja takiej formuły obchodów rocznicy urodzin słynnego przyrodnika narodziła się pod koniec lat 90. XX wieku w USA. Obecnie impreza organizowana jest corocznie przez uniwersytety i inne instytucje naukowe na całym świecie.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413158,dni-darwina-odbeda-sie-we-wroclawiu.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #89 dnia: Luty 16, 2017, 17:19 »