Autor Wątek: Ziemia (zbiorczo)  (Przeczytany 27360 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8627
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #135 dnia: Grudzień 15, 2018, 23:30 »
Zbliża się kolejny El-Niño?
BY REDAKCJA ON 15 GRUDNIA 2018Wciąż nie wiadomo, czy zmiany klimatyczne doprowadzą do silniejszych zjawisk El Niño. Delegacje z około 200 krajów pracują obecnie na konferencji COP24 nad tym, jak ożywić porozumienie paryskie z 2015 roku, tymczasem szacuje się, że istnieje 75-80% szans na kolejne zjawisko El Niño w ciągu najbliższych miesięcy.

El Niño oraz powiązana La Niña to występujące w naturze skomplikowane zjawiska klimatyczne – i obecnie nie wiadomo, czy zmiany klimatyczne na nie wpłyną.

El Niño oraz La Niña są przeciwległymi fazami tak zwanej Oscylacji Południowej, występującymi w nieregularnych odstępach, pomiędzy co dwa a co siedem lat.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=04NPZP9U-sc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=04NPZP9U-sc</a>
https://www.youtube.com/watch?v=04NPZP9U-sc

El-Niño i La Niña

Jak widać w animacji powyżej pierwszym znakiem El Niño są słabnące pasaty i wyższe niż zwykle temperatury powierzchni mórz na wschodniej tropikalnej części Pacyfiku. To nie tylko wpływa na połów ryb wzdłuż wybrzeży Ameryki Południowej, ale również zmienia wzorce pogodowe na całym świecie, co może wywołać fale gorąca, susze, pożary oraz powodzie w różnych częściach świata.

Często w rok po El Niño następuje La Niña – gdy pasaty zyskują większą siłę, a wody na powierzchni tropikalnego Pacyfiku się ochładzają. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej istnieje prawdopodobieństwo na poziomie 75-80%, że pełnoskalowy El Niño rozpocznie się w ciągu następnych kilku miesięcy. (...)

https://kosmonauta.net/2018/12/zbliza-sie-kolejny-el-nino/#prettyPhoto
http://www.esa.int/pol/ESA_in_your_country/Poland/Zbliza_sie_kolejny_El_Nino

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 18664
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #136 dnia: Grudzień 15, 2018, 23:46 »
Ciekawe, czy ta prognoza co do El Nino się sprawdzi...

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8627
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #137 dnia: Styczeń 06, 2019, 11:46 »
Anak Krakatau z orbity
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 6 STYCZNIA 2019


Anak Krakatau okiem satelity SkySat – 2 stycznia 2019 / Credits – Planet

(...) Wulkan Krakatau, który niegdyś zajmował obszar, gdzie dzisiaj znajduje się Anak Krakatau, wybuchł 27 sierpnia 1883 roku. Była to jedna z największych zapisanych na kartach historii erupcji wulkanicznych. W wyniku tej erupcji powstało m.in. tsunami o wysokości ponad 35 metrów, pędzące przez Ocean Indyjski i Pacyfik z prędkością nawet ponad 500 km/h. Pył, który wówczas znalazł się w atmosferze, mógł pokryć nawet 3/4 powierzchni Ziemi.

Anak Krakatau rośnie w tempie kilku metrów rocznie. 22 grudnia 2018 roku doszło tam erupcji, która wywołała tsunami o wysokości kilku metrów. Obrazy satelitarne wykonane po erupcji potwierdziły, że doszło do osunięcia części wierzchołka Anak Krakatau. To właśnie to osunięcie prawdopodobnie wywołało tsunami. (...)

https://kosmonauta.net/2019/01/anak-krakatau-z-orbity/#prettyPhoto
https://blogs.agu.org/landslideblog/2019/01/03/anak-krakatau-3/

Offline ekoplaneta

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6255
 • One planet Once chance
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #138 dnia: Styczeń 25, 2019, 08:12 »
W skale księżycowej przywiezionej przez jedną z załóg Apollo 14 odnaleziono 2 gramowy odłamek skalny pochodzący najprawdopodobniej z Ziemi  8) Ten odłamek ma około 4-4.1 miliarda lat!!!!!

Led by research scientist Jeremy Bellucci and Professor Alexander Nemchin, team members working at the Swedish Museum of Natural History and Curtin University in Australia rose to the challenge. The result of their investigation is a 2 gram fragment of rock composed of quartz, feldspar, and zircon, all commonly found on Earth and highly unusual on the Moon.

Chemical analysis of the rock fragment shows it crystallized in a terrestrial-like oxidized system, at terrestrial temperatures, rather than in the reducing and higher temperature conditions characteristic of the Moon.


The team's analyses are providing additional details about the sample's history. The rock crystallized about 20 kilometers beneath Earth's surface 4.0-4.1 billion years ago. It was then excavated by one or more large impact events and launched into cislunar space.

http://www.moondaily.com/reports/Earths_Oldest_Rock_Found_on_the_Moon_999.html

Teraz już wiem, że warto bliżej i dokładnie zbadać Księżyc! Takie próbki Ziemi sprzed miliardów lat to rewelacja i złoty graal geologii pozwalający nam prześledzić dzieje naszej Ziemi  8)

Offline Slavin

 • Senior
 • ****
 • Wiadomości: 563
 • Metanem i tlenem z odzyskiem
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #139 dnia: Luty 06, 2019, 20:49 »
Dane satelitarne: zagwarantowano dalszy monitoring poziomu mórz i oceanów.Najdokładniejsze obecnie źródło informacji na temat niebezpiecznie podnoszących się poziomów oceanów i mórz na Ziemi - misja satelitarna Jason-3 - będzie dostarczać nowe dane jeszcze przez co najmniej dwa lata.

Satelita okołobiegunowy Jason-3 17 stycznia 2019 roku obchodził trzecią rocznicę swego pierwszego okrążenia Ziemi. Ale to nie jest zwykła rocznica - jego misja została przedłużona.

Na pokładzie tego satelity znajdują się czujniki radiometryczne, które mierzą czas potrzebny na odbijanie się emitowanych fal od powierzchni oceanów i ich powrót. Dzięki temu realizowany jest globalny pomiar poziomów ziemskich oceanów i mórz - z dokładnością do kilku centymetrów. Informacje te w połączeniu z pomiarami aktualnego położenia satelity umożliwiają  globalne mapowanie wysokości powierzchni mórz - co każde 10 dni. W dalszej perspektywie oznacza to wieloletnie obserwacje zmieniającej się topografii ziemskich wód oraz związanych z nią zmian klimatu. Dodatkowo wykonywane są pomiary wysokości fal i prędkości wiatrów na powierzchni mórz i oceanów oraz mapowanie lokalnych zmian poziomu mórz.

Dane z satelity Jason-3 mogą zatem pomóc w prognozowaniu pogody i klimatu na potrzeby między innymi badań oceanograficznych i klimatycznych, ocen średniego wzrostu poziomu oceanów na skutek ocieplenia klimatu, ale także dla żeglugi i przemysłu morskiego, wojska oraz monitorowania rozmaitych zagrożeń naturalnych związanych ze zmianami pogody (cyklony, tsunami, powodzie).

Misja Jason-3 jest efektem współpracy europejskiej agencji EUMETSAT, francuskiej agencji kosmicznej CNES (National Centre for Space Studies) oraz amerykańskich NOAA i NASA. Choć z początkiem tego roku Jason-3 oficjalnie zakończył swe zaplanowane początkowo operacje, będzie pracował dalej. Wynika to z faktu, że sam satelita i jego wszystkie instrumenty nadal działają wyjątkowo dobrze. Rozszerzenie jego misji oznacza w praktyce, że poza niemożliwymi na dziś dzień okolicznościami można oczekiwać jeszcze co najmniej dwóch lat bardzo dokładnych danych dotyczących mórz i oceanów.

"Pomiary z wysokościomierza Jason-3 mają kluczowe znaczenie dla monitorowania klimatu" - podsumowuje Remko Scharroo, naukowiec misji z EUMETSAT. "W ciągu ostatnich 25 lat satelity serii Jason i ich poprzedniki mierzyły średni poziom ziemskich wód przyrastający o około 3 mm na rok. Niedawno zaobserwowano pierwszy sygnał świadczący o tym, że wzrost ten przyspiesza."

Pomiary poziomów wód prowadzone są od wczesnych lat dziewięćdziesiątych. Badania te rozpoczęły się wraz z uruchomieniem misji NASA/CNES TOPEX/Poseidon w 1992 roku. Były następnie kontynuowane przez satelity Jason-1 (2001-2013) i Jason-2, który rozpoczął swą misję w roku 2008 i także jest wciąż operacyjny.

Meteorolodzy nadal korzystają też z wysokiej jakości pomiarów prędkości wiatru i stanu morza, które są kluczowymi czynnikami usprawniającymi złożone modelowanie komputerowe potrzebne do prognozowania pogody. Pomiary poziomu wód są danymi wejściowymi dla wielu operacyjnych aplikacji oceanicznych, takich jak przykładowo monitorowanie prądów oceanicznych prowadzone przez europejską usługę monitorowania środowiska morskiego Copernicus (CMEMS) czy prognozowanie powstawania i przebiegu huraganów przez NOAA.

"Ziemskie oceany wywierają ogromny wpływ na globalny klimat, a nigdy wcześniej nie mieliśmy tak dokładnych obserwacji tempa wzrostu poziomu mórz i zmian cyrkulacji oceanów w czasie, ważnego wskaźnika zmiany klimatu" - uważa Josh Willis, naukowiec z NASA /JPL.

Wszystkie zaangażowane w projekt strony wyraziły także chęć kontynuowania misji Jason-3 także po roku 2021 - o ile satelita będzie nadal działał dobrze. Na listopad 2020 roku zaplanowano też wysłanie na orbitę pierwszego z nowej serii satelitów obserwujących oceany i morze, Jason-CS A.


Na zdjęciu: Monitoring poziomu wód na Ziemi - Morze Śródziemne. Źródło: CNES/LEGOS.CLS

https://www.eumetsat.int/website/home/News/DAT_4224832.html

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/dane-satelitarne-zagwarantowano-dalszy-monitoring-poziomu-morz-i-oceanow

https://sealevel.jpl.nasa.gov/applications/


Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8627
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #140 dnia: Luty 24, 2019, 19:36 »
Swarm pomaga określić magnetyczną północ na smartfonach
BY REDAKCJA ON 23 LUTEGO 2019

(...) Dzięki misji Swarm badacze ustalili, że biegun przemieszcza się w nieoczekiwany dotychczas sposób. Oznacza to, że model był zbyt niedokładny, i nie mógł pozostać niezmieniony do czasu kolejnej planowanej aktualizacji. W związku z tym właśnie opublikowano nadprogramową aktualizację.

Misja Swarm Europejskiej Agencji Kosmicznej rozpoczęła się w 2013 roku i od tego czasu śledzi zmiany pola magnetycznego Ziemi oraz położenie magnetycznego bieguna północnego.

Pomiary dokonywane przez Swarm są wykorzystywane w celu pogłębiania naszej wiedzy naukowej na temat pola magnetycznego Ziemi. Mają też znaczenie praktyczne, jak wykazało ich zastosowanie w aktualizacji światowego modelu magnetycznego, który codziennie jest wykorzystywany przez miliardy ludzi, nawet jeśli nie są oni tego świadomi. (...)

https://kosmonauta.net/2019/02/swarm-pomaga-okreslic-magnetyczna-polnoc-na-smartfonach/
https://m.esa.int/pol/ESA_in_your_country/Poland/Swarm_pomaga_okreslic_magnetyczna_polnoc_na_smartfonach

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8627
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #141 dnia: Marzec 04, 2019, 21:47 »
Atmosfera ziemska rozciąga się do Księżyca, a nawet dalej
BY REDAKCJA ON 4 MARCA 2019

Najdalsza część atmosfery naszej planety rozciąga się znacznie poza orbitę księżycową – na prawie dwukrotną odległość do Księżyca.

Ostatnie odkrycia oparte na obserwacjach prowadzonych przez Europejską Agencję Kosmiczną i NASA w ramach misji SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) wykazały, że gazowa warstwa otaczająca Ziemię sięga aż do 630 000 km lub na odległość wynoszącą 50-krotność średnicy naszej planety.
„Księżyc przelatuje przez ziemską atmosferę”, mówi Igor Baliukin z Rosyjskiego Instytutu Badań Kosmicznych, główny autor publikacji prezentującej wyniki badań.

„Nie byliśmy tego świadomi dopóki nie przeanalizowaliśmy obserwacji sprzed ponad dwóch dekad, które przeprowadziła sonda SOHO”, kontynuuje.


Geokorona Ziemi / credits: ESA

W miejscu, w którym atmosfera zlewa się z przestrzenią kosmiczną, znajduje się chmura atomów wodoru zwana geokoroną. SWAN, jeden z instrumentów sondy SOHO, dzięki wykorzystaniu wyjątkowo dokładnych czujników prześledził obecność wodoru i dokładnie określił, jak daleko sięgają granice geokorony.

Obserwacje można było przeprowadzić jedynie w pewnych okresach roku, w których Ziemia i jej geokorona były widoczne dla instrumentu SWAN.

W przypadku planet, w których egzosferze znajduje się wodór, para wodna często bywa zaobserwowana w pobliżu powierzchni. Tak jest w przypadku Ziemi, Marsa i Wenus. (...)

https://kosmonauta.net/2019/03/atmosfera-ziemska-rozciaga-sie-do-ksiezyca-a-nawet-dalej/#prettyPhoto
https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1029/2018JA026136
http://www.sci-news.com/space/earths-hydrogen-geocorona-06932.html

Offline ah

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 341
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #142 dnia: Marzec 08, 2019, 13:42 »