Autor Wątek: Ziemia (zbiorczo)  (Przeczytany 266236 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 974
  • Ciekłym metanem i ciekłym tlenem LCH4/LO2 Methalox
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #180 dnia: Maja 10, 2020, 22:24 »
Historycznie rekordowa powierzchniowo i zdrowotnie niebezpieczna szokująca arktyczna dziura ozonowa nad Arktyką wreszcie/szczęśliwie zamknęła się.

Na tym świeżo/niedawno otrzymanym szokującym zdjęciu satelitarnym:

Szokująca komputerowa grafika dobrze prezentująca szokująco za niski marcowy stan arktycznego stężenia poziomu ochronnego ozonu O3 nad Arktyką w marcu tego 2020 roku.

Te niepokojące dane satelitarne zostały owocnie zebrane z orbitującego nad ziemią satelity badawczego Sentinel 5P. Źródło: DLR/BIRA/ESA.



Nad biegunem północnym tej ziemi w marcu niespodziewanie otworzyła się historycznie rekordowa powierzchniowo zdrowotnie niebezpieczna szokująca arktyczna dziura ozonowa nad Arktyką niebezpiecznie pokrywająca rozległy powierzchniowo obszar ponad 3 razy większy od powierzchni Grenlandii.

Pod koniec kwietnia 2020 roku odpowiednio bogate w ochronny ozon O3 powietrze ostatecznie zamknęło tą rekordowo największą powierzchniowo kiedykolwiek dotychczas zarejestrowaną zdrowotnie niebezpieczną arktyczną dziurę ozonową nad Arktyką na północnej półkuli tej ziemi.

Takie zdrowotnie niebezpieczne dziury ozonowe regularnie powstają w stratosferycznych warstwach ziemskiej atmosfery odpowiednio bogatych w ochronny ozon O3 czyli w trójatomowe cząsteczki tlenu O3.

Ochronny ozon O3 na szczęście stale absorbuje/pochłania zdecydowaną większość tego zdrowotnie szkodliwego słonecznego promieniowania ultrafioletowego UVB i UVC stale emitowanego przez Słońce.

Corocznie nad Antarktydą potrzebna ochronna warstwa ozonowa O3 niebezpiecznie otwiera się z powodu sezonowych zmian w pokryciu ichniejszych chmur.

Nad Arktyką czyli na dalekiej peryferyjnej północy tej planety takie zdrowotnie niebezpieczne arktyczne dziury ozonowe na szczęście powstają znacznie rzadziej.

Ostatnia została tam zarejestrowana w marcu 2011 roku i była ona wówczas znacznie mniejsza powierzchniowo od tej rekordowej powierzchniowo która niespodziewanie/szokująco wystąpiła teraz.

Szokujące dzienne za niskie stężenie poziomu ochronnego ozonu O3 nad Arktyką między dniem 9 marca 2020 roku i dniem 1 kwietnia 2020 roku zostały detalicznie zarejestrowane za pomocą pokładowego instrumentu TROPOMI zainstalowanego na europejskim satelicie Sentinel 5P. Źródło: DLR/BIRA/ESA



Badacze z instytutu CAMS europejskiego programu Copernicus oficjalnie poinformowali oni dnia 23 kwietnia że ta historycznie rekordowa powierzchniowo zdrowotnie niebezpieczna arktyczna dziura ozonowa nad Arktyką w ochronnej warstwie ozonowej ziemi O3 nareszcie zamknęła się.

Historycznie rekordowa powierzchniowo arktyczna dziura ozonowa nad Arktyką stale utrzymywała się przez aż około jeden miesiąc częściowo z powodu znacznie przedłużonej koncentracji za zimnego arktycznego powietrza.

Zbyt długo i stale utrzymujące się za zimne arktyczne powietrze spowodowało tam powstanie chmur na dużych wysokościach które chemicznie wymieszały się z chemicznymi gazami zawierającymi w sobie zarówno chlor Cl i brom Br czyli z chemicznymi zanieczyszczeniami pochodzącymi z dotychczasowej wcześniejszej wieloletniej chemicznej działalności przemysłowej człowieka.

Negatywne/niebezpieczne zjawisko zdrowotnie niebezpiecznej antarktycznej dziury ozonowej nad Antarktydą niestety obserwuje się już od ponad 40 lat.

Od czasu historycznie ważnego globalnego podpisania koniecznego międzynarodowego protokołu montrealskiego sprzed równo 33 lat w 1987 roku który prawnie zakazał zarówno chemicznego wytwarzania i emitowania niebezpiecznych freonowych przemysłowych zanieczyszczeń CFC stopniowo i coraz bardziej niebezpiecznie niszczących potrzebny całemu światu ochronny ozon atmosferyczny O3 od 2000 roku pozytywnie i stale obserwuje się stopniowe kurczenie się wielkości/rozmiaru sezonowej corocznej zdrowotnie niebezpiecznej antarktycznej dziury ozonowej nad białą Antarktydą.

Zaszokowani tym gorzkim faktem naukowcy z NASA smutnie podają oni że poziom potrzebnego ozonu O3 nad Arktyką niespodziewanie osiągnął w marcu 2020 roku rekordowo za niski poziom.

Z detalicznej analizy tych detalicznie przeprowadzonych wielu obserwacji satelitarnych jednoznacznie wynika że ​​najniższy poziom ochronnego ozonu O3 nad Arktyką był dnia 12 marca 2020 roku przy niewystarczająco za niskim jego poziomie wynoszącym zaledwie 205 jednostek Dobsona.

Chociaż tak niepokojąco za niskie poziomy ochronnego ozonu O3 nad Arktyką na szczęście wciąż są za rzadkie to jednak nie są one historycznie bezprecedensowe.

Podobnie niepokojąco za niski poziom ochronnego ozonu O3 nad Arktyką wcześniej już dwukrotnie wystąpił w górnych warstwach arktycznej atmosfery czyli w ziemskiej stratosferze nad Arktyką w 1997 roku i potem w marcu 2011 roku.

Dla porównania:

Najniższa marcowa wartość biologicznie potrzebnego/koniecznego niemal całemu ziemskiemu biologicznemu życiu poziomu ochronnego ozonu O3 stale obserwowana w Arktyce wynosi zwykle około 240 jednostek Dobsona.



https://www.livescience.com/arctic-ozone-hole-closes.html

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/najwieksza-dziura-ozonowa-zarejestrowana-nad-arktyka-wreszcie-zamknela-sie

http://www.esa.int/Applications/Observing_the_Earth/Copernicus/Sentinel-5P/Unusual_ozone_hole_opens_over_the_Arctic

https://www.wlns.com/top-stories/the-largest-arctic-ozone-hole-ever-recorded-is-now-closed/
« Ostatnia zmiana: Czerwca 24, 2026, 18:06 wysłana przez Slavin »

Online kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 24218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #181 dnia: Czerwca 04, 2020, 11:40 »
Zobaczcie nowy chiński lotniskowiec! Złapany satelitarnie przez WorldView-1 w dniu 2 czerwca 2020, podczas prób morskich.
Nieco więcej o tym lotniskowcu:
https://news.usni.org/2020/06/01/chinas-newest-aircraft-carrier-now-conducting-sea-trials

Online kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 24218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #182 dnia: Czerwca 08, 2020, 17:34 »
Dwa spojrzenia na tropikalny ośrodek burzowy Cristobal, który wczoraj dziabnął wybrzeże USA w Teksasie - dość niedaleko Houston.

6 czerwca - z DSCOVR

7 czerwca:
https://lance4.modaps.eosdis.nasa.gov/cgi-bin/imagery/single.cgi?image=VNBCRI1M4M3_M4.A2020159.1924.jpg

Tegoroczny sezon huraganów może być naprawdę niezły - ledwo początek czerwca, a już trzeci ośrodek dostał nazwę/imię!

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 29418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #183 dnia: Czerwca 13, 2020, 11:47 »
15-21 maja: Australia, Pacyfik i Azja w 8k
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 13 CZERWCA 2020

(...) Poniższe nagranie, którego autorem jest Sean Doran, prezentuje region Australii, wschodniej części Azji oraz dużą część Pacyfiku w dniach 15-21 maja 2020. Maksymalna rozdzielczość tego nagrania to 8k. Nagranie powstało na podstawie danych z satelity Himawari-8, japońskiego satelity meteorologicznego, obserwującego tej region Ziemi od 2015 roku. (...)




Australia, Pacyfik i Azja w 8k pomiędzy 15 a 21 maja 2020 / Credits – JAXA, ‘Lord of the Dawn’ – Jesse Gallagher, Seán Doran

(...)
https://kosmonauta.net/2020/06/15-21-maja-australia-pacyfik-i-azja-w-8k/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #183 dnia: Czerwca 13, 2020, 11:47 »

Online kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 24218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #184 dnia: Lipca 03, 2020, 11:09 »
Aktualny stan lodu w Arktyce. Minimum będzie we wrześniu. Możliwe, że w tym roku będzie naprawdę mało lodu. Mocno topi się też Grenlandia.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 29418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #185 dnia: Lipca 09, 2020, 04:54 »
Zmiany lodu Grenlandii i Antarktydy przez 16 lat
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 7 LIPCA 2020

(...) Poniższe nagranie pochodzi z danych z misji ICESAT (2003-2010) oraz ICESAT-2 (wystrzelonej w 2018 roku). Dane z tych dwóch satelitów pozwoliły na porównanie stanu pokrywy lodowej na przestrzeni 16 lat. W większości przypadków zauważalny jest wyraźny spadek pokrywy lodowej, znacznie przewyższający przyrost w niektórych regionach.




miany pokryty lodowej przez 16 lat z danych satelitarnych / Credits – NASA Goddard

(...)
https://kosmonauta.net/2020/07/zmiany-lodu-grenlandii-i-antarktydy-przez-16-lat/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 29418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #186 dnia: Sierpnia 06, 2020, 02:49 »
Skutki potężnej eksplozji w Bejrucie widziane z orbity.



Satellite images show scale of Beirut blast
337 049 wyświetleń


4:47 PM · 5 sie 2020 Последствия взрыва в порту Бейрута 4 августа 2020 года. Фотография с российского спутника дистанционного зондирования Земли «Канопус-В»
https://twitter.com/roscosmos/status/1291023063404994560

https://www.euspaceimaging.com/beirut-lebanon-satellite-images-show-explosion-damage/

https://space.skyrocket.de/doc_sdat/kanopus-v.htm
https://fr.wikipedia.org/wiki/Canopus-V

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 29418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #187 dnia: Sierpnia 16, 2020, 04:39 »
Aktywny początek sezonu huraganów na Atlantyku
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 15 SIERPNIA 2020

Tegoroczny sezon huraganów na północnym Atlantyku rozpoczął się wyjątkowo aktywnie. Do 15 sierpnia powstało już jedenaście ośrodków tropikalnych, które otrzymały imiona.

Sezon huraganów na północnym Atlantyku tradycyjnie zaczyna się 1 czerwca i trwa do 30 listopada. (...)
https://kosmonauta.net/2020/08/aktywny-poczatek-sezonu-huraganow-na-atlantyku/

https://blogs.nasa.gov/hurricanes/2020/08/

Online kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 24218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #188 dnia: Sierpnia 27, 2020, 20:18 »
Trochę ujęć i nagrań huraganu Laura, co właśnie uderzył w USA.




Online kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 24218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #189 dnia: Września 09, 2020, 11:52 »
Planet pochwalił się takim oto zdjęciem ze SkySat. Te satelity chyba mają rozdzielczość rzędu 80 cm.

Online kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 24218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #190 dnia: Października 09, 2020, 22:19 »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6544
  • Realista do bólu;-)
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #191 dnia: Grudnia 03, 2020, 13:32 »
Kosmos zaczyna sie na Ziemi, jak to lanie ktos kiedys powiedzial, japonczycy chyba to wymyslili;-)
Do dzialan kosmicznych nie potrzebuja zupelnie wahadlowcow, serio. Zbieraja skalki na antarktydzie i buduja tam domki, badaja jaskinie pod ziemia, wszystko w kontekscie przyszlych misji ksiezycowych czy marsjanskich i to nie tylko z nazwy.
Co mozna staraja sie wyciagnac ze zdjec satelitarnych z duzym nastawieniem na kwestie opadow i ogolnie wody.
A jak cos to proboja  zwikszyc dokladnosc pomiarow np. poprzez badania nad  rozdzielczoscia teleskopow.
Ni ezapominaja tez o tym, ze wazny jest tworzenie przestrzeni kontaktow (networking):
czy to loklanie za pomoca biblioteki czy zdalnie, wysylajac pracownikow na studia zagraniczne.
A jak ja pamietam, to kiedys w radiu byl zawsze taki pan, co jak mial mowic o kosmosie, to zawsze mowil
o wahadlowcach, pewnie nic nie mogl zrobic, bo nie mial ... wahadlowca, wiele lat tak gadal, moze
nic nie potrafil zrobic i potrzebowal wymowke ... na wahadlowca ...
Z powazaniem
                 Adam Przybyla
Zrodla:
https://science.slashdot.org/story/20/08/24/1959234/a-tiny-space-rock-holds-clues-about-the-evolution-of-life?utm_source=slashdot&utm_medium=twitter
http://www.ihub-tansa.jaxa.jp/topics_sustainablehousing_GD.html
https://twitter.com/ISAS_JAXA/status/1296777211450519554
https://pc.watch.impress.co.jp/docs/news/yajiuma/1215443.html
https://twitter.com/ayano_kova/status/1310381269293789185
https://www.eorc.jaxa.jp/earthview/2020/tp200811.html
https://twitter.com/satellite_jaxa/status/1326815324268756992
https://twitter.com/satellite_jaxa/status/1329344362015199233
https://twitter.com/Astro_Naoko/status/1310937030759714817
https://twitter.com/Astro_Soichi/status/1332680528655368196/photo/1
http://www.kenkai.jaxa.jp/research/observation/observation.html
https://twitter.com/ThevoyageP/status/1331857329826852867
https://twitter.com/jaxabiz/status/1306831444778524673



https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8799
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #192 dnia: Grudnia 03, 2020, 16:31 »
Który to był pan co latami opowiadał o wahadłowcach?

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6544
  • Realista do bólu;-)
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #193 dnia: Grudnia 03, 2020, 16:52 »
Który to był pan co latami opowiadał o wahadłowcach?
         ... wiesz nie wiem, gdybym mial sie przejmowac kazdym gosciem, ktory redukuje swoj dysonans poznawczy
przed cala ta publika to bym sie zalamal;-) Po prostu zal goscia ... Z powazaniem
                                                                             Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 29418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #194 dnia: Grudnia 16, 2020, 03:13 »
Cyklon Gati
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 12 GRUDNIA 2020

Dwudziestego drugiego listopada cyklon Gati uderzył w Somalię. Jest to najsilniejszy cyklon jaki uderzył w to państwo od początku satelitarnych obserwacji zjawisk tego typu. (...)
https://kosmonauta.net/2020/12/cyklon-gati/

https://earthobservatory.nasa.gov/images/147576/gati-makes-historic-landfall-in-somalia

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #194 dnia: Grudnia 16, 2020, 03:13 »