Autor Wątek: Kosmiczne artykuły  (Przeczytany 15684 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8301
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kosmiczne artykuły
« Odpowiedź #255 dnia: Sierpień 25, 2018, 21:15 »
'NASA Selfies' and TRAPPIST-1 VR Apps Now Available
AUGUST 22, 2018The universe is at your fingertips with two new digital products from NASA.

The NASA Selfies app and NASA's Exoplanet Excursions virtual reality app were created to celebrate the 15th anniversary of the launch of NASA's Spitzer Space Telescope. Spitzer's incredible discoveries and amazing images are at the center of these new products. (...)
https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=7220

NASA udostępniła aplikację do robienia kosmicznych selfie
24.08.2018

Amerykańska agencja kosmiczna postanowiła ułatwić miłośnikom robienia selfie - wykonywanie takich zdjęć w kosmicznej scenerii. Wydała specjalną aplikację mobilną do tego celu. Drugim cyfrowym produktem od NASA jest aplikacja do urządzeń wirtualnej rzeczywistości.

Aplikacja mobilna (apka) o nazwie NASA Selfies została wydana z okazji 15. rocznicy działania Kosmicznego Teleskopu Spitzera. Wykorzystuje zdjęcia wykonane tym teleskopem – obecnie do wyboru jest 30 fotografii, natomiast później udostępnione zostaną także zdjęcia z innych misji kosmicznych, w tym z misji załogowych.

NASA Selfies pozwala wykonać selfie w wirtualnym skafandrze kosmicznym, pozując na tle wspaniałych kosmicznych miejsc, takich jak centrum Drogi Mlecznej, albo Mgławica w Orionie. Następnie można w łatwy sposób podzielić się fotografią ze znajomymi w mediach społecznościowych. Aplikacja jest dostępna na smartfony i tablety z systemami iOS oraz Android.

Drugą ciekawą aplikacją opublikowaną w ostatnich dniach przez NASA jest NASA’s Exoplanet Excursions. Jest ona przeznaczona dla urządzeń wirtualnej rzeczywistości i pozwala wybrać się na wycieczkę po systemie planetarnym TRAPPIST-1.

TRAPPIST-1 to jedyny znany w kosmosie system, który posiada aż siedem planet o rozmiarach podobnych do Ziemi. Astronomowie nie są w stanie uzyskać bezpośrednich zdjęć tych planet, więc w aplikacji wykorzystywane są artystyczne wyobrażenia (oparte o dane naukowe) jak mogą one wyglądać z bliska.

Aplikacja wirtualnej rzeczywistości dostępna jest dla gogli z serii Oculus oraz Vive. Oprócz tego udostępniono wideo 360 stopni pozwalające na obejrzenie systemu TRAPPIST-1 przy pomocy platformy wirtualnej rzeczywistości Google Cardboard (używa się jej wraz z kartonowymi goglami i smartfonem).

Wydawcą obu produktów jest NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie.

PAP - Nauka w Polsce
cza/ zan/
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C30714%2Cnasa-udostepnila-aplikacje-do-robienia-kosmicznych-selfie.html

http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=60.msg121593#msg121593

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8301
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kosmiczne artykuły
« Odpowiedź #256 dnia: Wrzesień 28, 2018, 07:11 »
Irlandia będzie szesnastym członkiem Europejskiego Obserwatorium Południowego
27 września 2018, 06:31

Dnia 26 września John Halligan T.D., irlandzki Minister Nauczania, Umiejętności, Innowacji, Badań i Rozwoju oraz Xavier Barcons, Dyrektor Generalny ESO, podpisali Porozumienie Akcesyjne, które doprowadzi do przystąpienia Irlandii do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) – najbardziej produktywnego obserwatorium astronomicznego na świecie. ESO czeka, aby powitać Irlandię i będzie współpracować z astronomami i przemysłem kraju dla postępów w najnowocześniejszej astronomii.

Po podpisaniu 26 września w Dublinie Porozumienia Akcesyjnego Irlandii irlandzcy astronomowie uzyskają dostęp do najbardziej zaawansowanych na świecie naziemnych teleskopów astronomicznych. Podpisanie porozumienia nastąpiło po jednomyślnej aprobacie irlandzkiego członkostwa przez Radę ESO podczas spotkania 6 czerwca 2018 r.

Formalny proces ratyfikacji irlandzkiego członkostwa w ESO jest już prawie ukończony, po zaakceptowaniu przez Dáil Éireann i Seanad Éireann —Zgromadzenie Narodowe i Senat. Procedura zostanie w pełni zrealizowana, gdy instrument ratyfikacyjny – oficjalny dokument – zostanie zdeponowany we francuskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, co powinno nastąpić w najbliższych dniach. Dzień złożenia depozytu będzie oficjalną datą akcesji Irlandii do ESO.

Z radością witamy Irlandię jako najnowszego członka naszej organizacji. Irlandzka dojrzała i kwitnąca społeczność astronomiczna doda szeroką gamę doświadczenia do Krajów Członkowskich ESO, wzmacniając pozycję ESO w forpoczcie światowej astronomii. Irlandzcy astronomowie uzyskają dostęp do szeregu najbardziej zaawansowanych na świecie astronomicznych teleskopów naziemnych i będą mieli szansę wzięcia udziału w budowie instrumentów następnej generacji, we współpracy z pozostały Krajami Członkowskimi ESO. Bardzo oczekujemy współpracy z irlandzkimi partnerami przemysłowymi przy budowie i użytkowaniu najnowocześniejszych teleskopów ESO.

                               Xavier Barcons, Dyrektor Genearlny ESO

Akcesja ugruntuje pozycję irlandzkiej naukowej społeczności astronomicznej w ramach światowej astronomii. Dzięki członkostwo w ESO, Irlandia uzyska dostęp do całego zestawu światowej klasy teleskopów i instrumentów ESO, w tym do Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) na górze Paranal oraz Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) na płaskowyżu Chajnantor, jak również da szansę na wniesienie swojego wkładu w budowę Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT) w najbliższych latach.

Wstępując do ESO, Irlandia dodaje kolejny etap do swojej już bogatej historii astronomicznej, sięgającej stuleci. Przez kilkadziesiąt lat w XIX wieku w Irlandii znajdował się największy na świecie teleskop — Leviathan of Parsonstown — 1,8-metrowy teleskop zwierciadlany w Birr Castle (którego tereny są obecnie domem dla I-LOFAR, będącego częścią rozległego na całą Europę radioteleskopu do niskich częstotliwości). Aktywna irlandzka społeczność naukowa i przemysł nowoczesnych technologii wspierały członkostwo w ESO od wielu lat, a teraz uzyskają dostęp do licznych instrumentów i szans przemysłowych.

W przemowie wygłoszonej podczas podpisywania umowy, Minister Halligan wskazał ten ważny krok w procesie uzyskiwania członkostwa przez Irlandię: „Cieszę się, że podpisuję porozumienie akcesyjne z Europejskim Obserwatorium Południowym. Jest to kulminacja całej pracy Rządu i ESO, a także irlandzkiej społeczności astrofizyków. Jako członek wiodącej na świecie organizacji badawczej w astronomii, Irlandia uzyska szansę na dostęp do świetnych badań naukowych, innowacji, współpracy i kontraktów przemysłowych. Znaczące inwestycje w naszą społeczność naukową pokazują, że Rząd Irlandii kontynuuje zaangażowanie w badania i rozwój, zarówno w sektorze akademickim, jak i przemysłowym.”

Źródło: ESO
https://www.space24.pl/irlandia-bedzie-szesnastym-czlonkiem-europejskiego-obserwatorium-poludniowego

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8301
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kosmiczne artykuły
« Odpowiedź #257 dnia: Październik 06, 2018, 21:06 »
Kraków/ Zaprezentowano pierwsze dane z detektora cząstek CREDO
05.10.2018

W Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie zaprezentowano w czwartek pierwsze dane o wartości naukowej, zebrane przez smartfony uczestników międzynarodowego projektu CREDO. Smartfony te tworzą globalny detektor cząstek promieniowania kosmicznego.

Dane zaprezentowano podczas trwającego w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk (IFJ PAN) CREDO Week 2018 - całotygodniowego ciągu wykładów, warsztatów i spotkań naukowców i entuzjastów zaangażowanych w budowę ogólnoplanetarnego detektora cząstek promieniowania kosmicznego Cosmic Ray Extremely Distributed Observatory (CREDO).

Pierwszą podgrupą detektorów działających w ramach Obserwatorium CREDO są smartfony wyposażone w aplikację CREDO Detector dla systemu Android. Przekształca ona smartfony rozrzucone po całym świecie w jedno urządzenie badawcze o unikatowych możliwościach detekcyjnych. Jak informuje IFJ PAN w przesłanym PAP komunikacie, rozproszona infrastruktura CREDO dojrzała już do momentu, w którym stało się możliwe rozpoczęcie wiarygodnych obserwacji.

"Współczesna nauka stoi przed wyzwaniami o wyjątkowej skali technicznej złożoności. Przy idących w miliardy euro kosztach budowy obecnych akceleratorów i detektorów, nierzadko wznoszonych całe dekady, każdy alternatywny, dobrze przemyślany projekt jest czymś wartym uwagi" - mówi cytowany w komunikacie dyrektor IFJ PAN prof. Marek Jeżabek. "Dlatego wraz z partnerami zaangażowaliśmy się w stworzenie CREDO: projektu nie tylko taniego i stosunkowo łatwego w realizacji, ale przede wszystkim mogącego przy społecznym zaangażowaniu dostarczyć wyjątkowych danych o najbardziej fundamentalnych aspektach naszej fizycznej rzeczywistości" - dodaje.

Aplikacja CREDO Detector jest rozwijana w ramach międzynarodowej inicjatywy zapoczątkowanej i koordynowanej przez naukowców z IFJ PAN. Nadzór nad utrzymaniem i rozbudową aplikacji sprawuje Politechnika Krakowska, zaś za gromadzenie i przetwarzanie danych odpowiada Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez program Visegrad Grants w ramach International Visegrad Fund (IVF).

"We wcześniejszych testach projektu CREDO uczestniczyło kilka tysięcy użytkowników. Z kolei zaprezentowane dziś dane i wykresy to efekt zaangażowania kilkuset pasjonatów nauki z około 20 krajów. Im więcej nas będzie, tym większa szansa na wartościowe odkrycia" - podkreśla kierownik projektu CREDO dr hab. Piotr Homola z IFJ PAN, cytowany w komunikacie.

Pomiary z użyciem smartfonów polegają na rejestrowaniu i porównywaniu czasów detekcji cząstek. Obecnie przyjmuje się, że nadlatujące z kosmosu wysokoenergetyczne cząstki docierają do Ziemi przypadkowo i w miarę jednorodnie ze wszystkich kierunków. Jednak w 1983 r. sieć detektorów promieniowania kosmicznego w ciągu pięciu minut zaobserwowała nad Manitobą 32 przypadki tzw. wielkich pęków atmosferycznych - czyli kaskad cząstek wtórnych, zainicjowanych przez wysokoenergetyczne promieniowanie kosmiczne oddziałujące z ziemską atmosferą. Jak podkreśla IFJ PAN, było to bardzo wyraźne odchylenie od oczekiwanej liczby detekcji - spodziewano się bowiem tylko jednego pęku atmosferycznego.

Podobnych odchyleń poszukuje Quantum Gravity Previewer - eksperyment realizowany obecnie przez CREDO. Mają one być wykrywane za pomocą smartfonów w różnych miejscach na Ziemi.

Jak podkreślono w komunikacie IFJ PAN, wychwycenie korelacji między zdarzeniami rejestrowanymi przez różne detektory (w tym smartfony), pozwoliłoby zdobyć nowe informacje nie tylko o zdarzeniach zachodzących z udziałem ekstremalnie energetycznych cząstek zwykłej materii, ale być może również o właściwościach cząstek ciemnej materii, naturze kwantowej grawitacji, a potencjalnie nawet o najgłębszej strukturze samej czasoprzestrzeni.

"Wykresy, które zaprezentowaliśmy dzisiaj, powstały na podstawie surowych danych" - zaznacza dr Homola, dodając, że na przełomowe wnioski trzeba będzie jeszcze poczekać. "Na tym właśnie polega cała filozofia pracy projektu CREDO. Nie jesteśmy fabryką naukową, dostarczającą społeczeństwu gotowych, wypieszczonych wyników. U nas nauka naprawdę dzieje się na żywo, na oczach użytkowników. Co więcej, oni w tym procesie mogą aktywnie uczestniczyć, a nawet korzystając z najświeższych danych mogą prowadzić własne analizy" - dodaje.

Twórcy projektu zapowiadają, że oprogramowanie projektu CREDO - w tym aplikacja CREDO Detector - będzie udostępnione dla każdego na licencji MIT. Oznacza to, że może być ono rozwijane i używane w innych projektach naukowych, szkolnych, a nawet komercyjnych.

PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31280%2Ckrakow-zaprezentowano-pierwsze-dane-z-detektora-czastek-credo.html

Offline ekoplaneta

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6142
 • One planet Once chance
Odp: Kosmiczne artykuły
« Odpowiedź #258 dnia: Listopad 29, 2018, 12:22 »
Wg badań słynne plejstoceńskie późnoplejstoceńskie wizerunki zwierząt i innych stworzeń z jaskinii np. w Lascaux mogą przedstawiać gwiazdozbiory, odpowiednik greckich gwiazdozbiorów oraz pokazywać różnego rodzaju wydarzenia w czasie np. przeloty komet itp.

The artworks, at sites across Europe, are not simply depictions of wild animals, as was previously thought. Instead, the animal symbols represent star constellations in the night sky, and are used to represent dates and mark events such as comet strikes, analysis suggests.

http://www.terradaily.com/reports/Prehistoric_cave_art_reveals_ancient_use_of_complex_astronomy_999.html

Jeśli to prawda to niesamowite, że późno-plejstoceńscy ludzie rozumni już mili swoje konstelacje!  :o Zresztą australijscy Aborygeni technicznie stojący na równi z plejstoceńskimi europejczykami również mają swoją rozbudowaną i ciekawą kosmologię!  :)