Autor Wątek: Utrata łączności z DMSP-19  (Przeczytany 856 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Utrata łączności z DMSP-19
« dnia: Marzec 07, 2016, 00:47 »
Cytuj
Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna (NOAA) utraciła możliwość przesyłania kontaktów do satelity DMSP-19. Był to jeden z dwóch głównych satelitów meteorologicznych świadczących usługi dla Amerykańskich Sił Powietrznych.
Problem pojawił się 11 Lutego. W systemie odbioru fal radiowych na pokładzie doszło do niespodziewanej podwyżki temperatury. Od tego czasu ponawiane są próby odsykania kontroli nad satelitą. W tej chwili operatorzy nie są w stanie przesłać żadnych nowych wiadomości do satelity, choć DMSP-19 cały czas nadaje sygnał. Satelita został zastąpiony przez rezerwowego DMSP-17, który na orbicie znajduje się od 2006 roku.

Awaria DMSP-19 oznacza, że Amerykańskie Siły Powietrzne mogą mieć utrudniony dostęp do danych meteorologicznych. US Air Force otrzyma nowego, testowego satelitę meteorologicznego nie wcześniej, niż w 2017 roku. Sam program satelitów DMSP nie został przedłużony w 2015 roku, zaś lot satelity numer 20 został skasowany. Jednocześnie w satelicie numer 13 eksplodowała bateria na początku zeszłego roku tworząc ponad 50 tysięcy śmieci kosmicznych. Inne satelity serii będą bacznie obserwowane, ponieważ podobny problem może się powtórzyć w ich przypadku

Amerykańskie Siły Powietrzne obsługują jeszcze pięć satelitów (od numeru 14 do 18), z czego najstarszy został wystrzelony w 1997 roku. Satelita DMSP-19 będzie teraz bacznie obserwowany, również przez środowiska amatorskie. Satelita pracował od kwietnia zeszłego roku, kiedy został wystrzelony przez rakietę Atlas V.

Żródło: http://www.kosmonauta.net/2016/03/noaa-utracila-kontakt-z-satelita-dmsp-19/?pk_campaign=feed&pk_kwd=noaa-utracila-kontakt-z-satelita-dmsp-19

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 18685
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Utrata łączności z DMSP-19
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 19, 2016, 19:44 »
USAF: trwała utrata najnowszego satelity pogodowego
CZWARTEK, 28 LIPCA 2016, 9:22
Marcin Kamassa

Przedstawiciele amerykańskich sił powietrznych zakończyli śledztwo w sprawie awarii jednego ze swoich najnowszych satelitów meteorologicznych, DMSP F-19 (Defense Meteorological Satellite Program: Flight 19). Jak wynika z raportu przedstawionego 25 lipca br., przyczyną utraty kontroli nad obiektem był spadek mocy uniemożliwiający działanie szyfrowanego systemu sterowania. Stwierdzono przy tym, że w obecnych okolicznościach awaria jest niemożliwa do usunięcia i dalsze próby przywrócenia sprawności satelity nie będą podejmowane. Zapewniono również, że instrument orbitalny zachowuje stabilną i przewidywalną trajektorię, a jego dalszy stan będzie na bieżąco monitorowany pod kątem ewentualnych zagrożeń kolizyjnych.

Utracony satelita pogodowy US Air Force znajduje się na orbicie od kwietnia 2014 roku. Problemy z jego działaniem zaczęły się niecałe dwa lata po jego wystrzeleniu - w lutym 2016 roku. Zawiódł wówczas system zdalnego wydawania komend, powodując utratę kontroli nad satelitą z naziemnego centrum obsługi. Część funkcjonalności została jednak zachowana, a obiekt do tej pory przesyła fragmentaryczne dane pogodowe, telemetryczne i diagnostyczne. Ich jakość ma jednak nieuchronnie ulegać degradacji z powodu postępujących odchyleń w pozbawionych kontroli przyrządach pomiarowych. (...)

Źródło: http://www.space24.pl/419755,usaf-trwala-utrata-najnowszego-satelity-pogodowego
http://spacenews.com/u-s-air-force-blames-power-failure-for-loss-of-dmsp-f19-weather-satellite/
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2016, 19:46 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Utrata łączności z DMSP-19
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 19, 2016, 19:44 »