Autor Wątek: SatRevolution  (Przeczytany 9538 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 9089
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #60 dnia: Grudzień 01, 2017, 02:08 »
Polskie satelity wyniesie na orbitę amerykańska firma
27.11.2017


Prototyp satelity "Światowid". Fot. PAP/ Jakub Kamiński 31.01.2017

Amerykańska firma NanoRacks zawarła z wrocławskim SatRevolution kontrakt w sprawie wyniesienia na orbitę pierwszych polskich satelitów komercyjnych: Światowita i Rusałki. Ich wystrzelenie planowane jest na koniec trzeciego kwartału 2018 roku.

Zgodnie z zapowiedziami SatRevolution Światowid i Rusałka zostaną wyniesione w przestrzeń kosmiczną wspólnie, w jednej wyrzutni typu P-POD. Przygotowania do operacji już trwają. Wartość projektu wynosi 3 mln zł.

Rakieta Antares z nieco ponad trzytonowym ładunkiem wystartuje we wrześniu 2018 roku z Wallops Island w amerykańskim stanie Virginia. Wyleci ona na niską orbitę okołoziemską, po czym zacumuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Następnie cały ekwipunek wraz ze Światowidem i Rusałką zostanie rozładowany z modułu transportowego.

"Wystrzelenie nastąpi jednocześnie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), a zatem wysokość, na jakiej ostatecznie znajdą się satelity będzie wynosiła ok. 375 km. Do operacji użyjemy rakiety Antares 230, która – poza wyniesieniem satelitów – będzie miała za zadanie dostarczyć zaopatrzenie astronautom znajdującym się na ISS" - mówi współzałożyciel wrocławskiej firmy SatRevolution S.A. Grzegorz Zwoliński.

Światowit został stworzony z myślą o zaawansowanych badaniach promieniowania kosmicznego oraz zakłóceń elektromagnetycznych. Satelita ma kształt niewielkiego prostopadłościanu, a jego maksymalna waga wynosi 2 kg. Wszystkie elementy zostały wykonanie w technologii druku 3D. Wyposażenie satelity obejmuje zaawansowany system otwierania paneli fotowoltaicznych, czujniki pozwalające na badanie przestrzeni kosmicznej i wysuwany uchwyt do kamery wraz z obiektywem.

SatRevolution S.A. powstała w czerwcu 2016 r. Specjalizuje się w projektowaniu i seryjnej produkcji sztucznych satelitów na potrzeby międzynarodowych agencji kosmicznych oraz innych podmiotów, zarówno prywatnych, jak i publicznych. Prowadzi też prace badawcze nad innymi rozwiązaniami z zakresu technologii kosmicznych. Partnerem firmy jest Wrocławskie Centrum Badań EIT+. (PAP)

mk/ lm/
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27355%2Cpolskie-satelity-wyniesie-na-orbite-amerykanska-firma.html

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 9089
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #61 dnia: Marzec 25, 2018, 07:39 »
Pierwszy polski satelita komercyjny ma zostać umieszczony na orbicie w 2018 r.
22.03.2018

Pierwszy polski satelita komercyjny Światowid ma zostać umieszczony na orbicie w 2018 roku. Fundusze Kvarko i Infini, inwestujące w innowacyjne spółki, zainwestowały 3 mln zł w firmę, która pracuje nad tym nanosatelitą - poinformował w środę fundusz Kvarko.

Jak wskazano, inwestycja została przeprowadzona w ramach programu Bridge Alfa, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

"Kvarko, inwestujący w innowacyjne spółki naukowe i technologiczne, wywodzące się głównie z polskich jednostek naukowych, zainwestował 1,5 mln zł w spółkę SatRevolution, która pracuje nad pierwszym polskim satelitą komercyjnym o nazwie Światowid" - wskazano. Kolejne środki pochodzą z funduszu Infini, który na mocy umowy z NCBR prowadzi działalność w zakresie współfinansowania projektów B+R we wczesnych fazach rozwoju. "Łączna kwota inwestycji obu funduszy wynosi 3 mln zł" - czytamy.

Środki pozyskane przez SatRevolution mają być przeznaczone na "przeprowadzenie prac związanych z przygotowaniem Światowida do wystrzelenia na orbitę, budowę platformy SR-NANO-BUS oraz prace nad technologiami satelitarnymi". Dodano, że pierwszy wyprodukowany satelita typu Światowid ma zostać umieszczony na orbicie Ziemi jeszcze w 2018 roku.

Światowid ma należeć do grupy tzw. nanosatelitów – ze względu na niewielkie wymiary zewnętrzne (10x10x20 cm) oraz niską masę (poniżej 2 kg). "Nanosatelity mogą być produkowane taniej, i w znacząco krótszym czasie, niż ich klasyczne odpowiedniki, co pozwala na większą wydajność w dostarczeniu gotowych produktów na rynek" - wyjaśniono.

Jak dodano, wartość rynku nanosatelitów i mikrosatelitów w 2017 roku wyniosła 1,21 mld dol. i wzrośnie do poziomu 3,49 mld dol. w 2022 roku.

Wśród własności Światowida wymieniono m.in. możliwość obrazowania Ziemi w rozdzielczości 4m (uzyskana dzięki wykorzystaniu nowatorskiego obiektywu), modułowość konstrukcji pozwalająca na łatwe rozbudowanie systemu w zależności od potrzeb klientów, pozwalająca na zastosowanie platformy do różnego rodzaju misji kosmicznych, czy zwiększona odporność na promieniowanie.

"Po zakończeniu prac na konstrukcją Światowida, planujemy stworzenie konstelacji nanosatelitów (roju) złożonej docelowo z 66 sztuk tego nanosatelity. Taka liczba satelitów gwarantować będzie 4-godzinny czas rewizyty (wykonania zdjęcia przez satelitę z roju w tym samym miejscu co poprzedni). W przyszłości, poprzez dalsze rozszerzanie liczby urządzeń na orbicie, możliwe będzie osiągnięcie liczby satelitów pozwalającej na obrazowanie powierzchni Ziemi w czasie niemal rzeczywistym" - zaznaczył, cytowany w komunikacie, prezes SatRevolution Grzegorz Zwoliński. (PAP)

autor: Magdalena Jarco
edytor: Sonia Sobczyk
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C28824%2Cpierwszy-polski-satelita-komercyjny-ma-zostac-umieszczony-na-orbicie-w-2018

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 18906
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 25, 2018, 10:36 »
Jak to skomentować? :) Pewnie nie wszystkie inwestycje w Polsce zakończą się sukcesem!

Offline Rafał

 • Senior
 • ****
 • Wiadomości: 586
 • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #63 dnia: Lipiec 19, 2018, 10:31 »
Nie śledziłem i na forum chyba też nie śledziliśmy, ale według http://www.rp.pl/Biznes/307189957-Polskie-firmy-kosmiczne-lacza-sily.html:
- w maju testowali prototyp satelity w misji balonowej
- teraz podpisali umowę ze Space Garden (ta od bazy w Pile)
- współpracują od roku nad KRAKsatem i to ma być obiecany satelita w 2018 (?)

Czyżby zaczęli nabierać kształtu?

Offline velo

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 1975
  • Blue Dot Solutions
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #64 dnia: Lipiec 19, 2018, 14:03 »
Nic z tego wielkiego nie będzie. Nadal tylko PR ;)
Your mind if software. Program it. Your body is a shell. Change it. Death is a disease. Cure it. Extinction is approaching. Fight it.

Offline Rafał

 • Senior
 • ****
 • Wiadomości: 586
 • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #65 dnia: Lipiec 21, 2018, 16:20 »

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 18906
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #66 dnia: Lipiec 21, 2018, 17:27 »
Wydaje mi się, że trudno osądzać "z zewnątrz". Sat Revolution zrobiło naprawdę błędną kampanię informacyjną, ze złymi grafikami i napompowanymi zapowiedziami - trudno z tego przefiltrować prawdziwe informacje.

Byłoby fajnie, gdyby jakiś konkretny satelita od nich znalazł się na ISS i został umieszczony na orbicie (oraz hehe zadziałał), ale trudno na podstawie dostępnych informacji w ogóle oceniać.

Offline OrestesGaolin

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 134
 • Dominik Roszkowski
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #67 dnia: Sierpień 01, 2018, 16:47 »
Z mojego prywatnego researchu wynika, że mają lecieć na Antaresie w listopadzie, ale nigdzie poza stroną Guntera nie ma takich informacji. W tym samym locie ma być również krakowski KrakSat, ale mimo że jest to drużyna studencka, to nie ma zbyt wiele informacji o tym projekcie, a jedyne zdjęcia pokazują model (chyba) wydrukowany na drukarce 3D

Offline pkuligowski

 • Zarejestrowany
 • *
 • Wiadomości: 6
 • Piotr Kuligowski
  • PW-Sat2
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #68 dnia: Sierpień 24, 2018, 21:36 »
https://nt.interia.pl/raporty/raport-kosmos/polacy-w-kosmosie/news-swiatowid-gotowy-do-testow,nId,2622494

Cytuj
ŚWIATOWID GOTOWY DO TESTÓW

Na realizację tych działań firma otrzymała grant w ramach projektu "Dolnośląski Bon na Innowacje". Dzięki pozyskanym funduszom, SatRevolution nawiąże współpracę z partnerem naukowym, który zapewni infrastrukturę do testów: wibracyjnego i zgodności elektromagnetycznej. Trzeci test urządzenia spółka przeprowadzi samodzielnie, we własnej komorze termiczno-próżniowej.

Przyznany przez Województwo Dolnośląskie i Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej grant, zostanie przeznaczony na współpracę SatRevolution z wybranym w drodze konkursu ofert partnerem naukowym.

- Nawiążemy współpracę z jednostką naukową, instytutem badawczym lub inną placówką o statusie centrum badawczo-rozwojowego, która wesprze nas w realizacji naszych planów. Obecnie pracujemy nad finalizacją projektu satelity Światowid, jednocześnie wspierając projekt KRAKSat. Naszym celem jest pozyskanie jak najdokładniejszych, specjalistycznych danych, które potwierdzą gotowość satelitów do wylotu na orbitę - powiedział Grzegorz Zwoliński, Prezes SatRevolution.   

Dzięki pozyskanym funduszom i merytorycznemu wsparciu, SatRevolution będzie mógł przeprowadzić nie tylko testy Światowida, ale także wspieranego przez spółkę satelity KRAKSat. Stworzony we współpracy ze studentami krakowskich uczelni AGH i UJ satelita typu CubeSat, jako pierwszy na świecie wykorzysta ferrofluid (ciecz magnetyczną) do sterowania swoim położeniem.

Trzy rodzaje testów Światowida, w tym jeden w samodzielnie zaprojektowanej komorze SatRevolution, w ramach współpracy z wybranym podmiotem, przeprowadzi dwa rodzaje testów: testy wibracyjne oraz testy na zgodność elektromagnetyczną.

- Dzięki testowi wibracyjnemu będziemy mogli odpowiednio przygotować satelitę do przetrwania lotu, a test na zgodność elektromagnetyczną pozwoli sprawdzić czy emituje on zakłócenia. Satelita, przez 30 minut od momentu startu, nie może wysyłać absolutnie żadnych sygnałów. Mogłoby to zakłócić pracę innych urządzeń działających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie testów w tym zakresie - dodał Grzegorz Zwoliński.

Jednak najważniejszym dla SatRevolution testem będzie ten przeprowadzony we własnej komorze termiczno-próżniowej, która oddaje warunki panujące na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Różnica temperatur może wynosić tam nawet 200oC, co sprawia, że urządzenie musi być wyjątkowo odporne na ekstremalne warunki temperaturowo-próżniowe. Obudowa Światowida jest stworzona z  wysokowytrzymałego stopu aluminium, glinu i magnezu, określanego jako Scalmalloy, co zapewnia bezawaryjną pracę satelity w tak ekstremalnych warunkach.

Docelowo Światowid zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety Antares i statku kosmicznego Cygnus na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), z której zostanie bezpośrednio wprowadzony na niską orbitę okołoziemską (LEO).

Ze względu na wydłużający się proces pozyskania niezbędnych pozwoleń radiowych, SatRevolution, w porozumieniu z certyfikowanym przewoźnikiem NASA (NanoRacks), zadecydował o przesunięciu wylotu satelity na kwiecień 2019 roku.

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 9089
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #69 dnia: Październik 12, 2018, 08:15 »
Pierwszy polski komercyjny satelita Światowid zostanie wystrzelony w kosmos w kwietniu
11.10.2018

W kwietniu przyszłego roku satelita Światowid już będzie po wszystkich testach. Poleci na międzynarodową stację kosmiczną i stamtąd zostanie wystrzelony na orbitę - powiedział PAP prezes SatRevolution Grzegorz Zwoliński.

Światowid to pierwszy w Polsce komercyjny satelita. "Został całkowicie stworzony w Polsce, bazując na polskiej myśli technologicznej, od komputera pokładowego po całą konstrukcję" - powiedział PAP prezes SatRevolution Grzegorz Zwoliński.

Ma wymiary 20 x 10 x 10 cm. Dzięki zastosowanej technice Światowid będzie mógł robić zdjęcia w świetle widzialnym, co umożliwi obserwacje m.in. podnoszenia się wód, stanu powietrza, zmian pogody.

Satelita przeszedł pod koniec września testy w komorze temperaturowo-próżniowej. "Był narażany na niską temperaturę i ekstremalnie wysoką, od -65 stopni Celsjusza do ok. plus 120 stopni Celsjusza" - powiedział kierownik rozwoju SatRevolution Tomasz Poźniak.

Prowadzone są prace, które pozwalają ocenić działanie poszczególnych modułów satelity, czy nie zaszły w nich fizyczne uszkodzenia.

"Będziemy musieli jeszcze raz przeprowadzić te same testy i będziemy przechodzić do testów wibracyjnych, a później do testów zgodności elektromagnetycznej EMC" - powiedział Zwoliński.

Testy wibracyjne przeprowadza się w celu sprawdzenia, czy satelita przetrwa wyniesienie w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety nośnej. Innymi słowy, symuluje się drogę Światowida na niską orbitę okołoziemską.

Z kolei testy zgodności elektromagnetycznej (EMC) polegają na zweryfikowaniu, czy uruchomiony satelita z wyłączonym radiem, nie zakłóci działania innych przyrządów znajdujących się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Trzeba jednak odnotować, że przez pierwsze pół godziny od wyprowadzenia nanosatelity w przestrzeń kosmiczną z pokładu ISS, komunikacja radiowa z satelitą będzie musiała pozostać bezwzględnie wyłączona.

"Testy są wymogiem nie tylko firmy, która satelitę wynosi, ale też NASA, ponieważ nasz Światowid będzie wylatywał z międzynarodowej stacji kosmicznej" - tłumaczył prezes SatRevolution.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, urządzenie do kwietnia przyszłego roku zostanie dokładnie sprawdzone m.in. pod kątem mechanicznym, elektronicznym.

A to będzie oznaczać, że w kwietniu Światowid poleci na międzynarodową stację kosmiczną i stamtąd zostanie wystrzelony na orbitę.

PAP - Nauka w Polsce, Magdalena Jarco
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31343%2Cpierwszy-polski-komercyjny-satelita-swiatowid-zostanie-wystrzelony-w-kosmos

Offline astropl

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 4236
 • Zmieściłem się w Sojuzie :)
  • Loty Kosmiczne
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #70 dnia: Listopad 15, 2018, 08:50 »
Jak donosi NSF:

NET March 1 - Cygnus NG-11 (CRS-11), Światowid, KrakSat, [...] - Antares 230 - MARS LP-0A.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Karol Wójcicki

 • Junior
 • **
 • Wiadomości: 65
 • Z głową w gwiazdach
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #71 dnia: Kwiecień 16, 2019, 12:08 »
Ej... jutro o 22:43 ma wystartować Antares 230 ze Światowidem na pokładzie  :o
Celem ma być ISS z którego ma być później polski cube-sat wyrzucony na orbitę.

 :o :o :o

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 9089
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #72 dnia: Kwiecień 18, 2019, 17:29 »
Pierwsze polskie nanosatelity są już w kosmosie. Wielki sukces wrocławskiej firmy
17.04.2019, aktualizacja: 18.04.2019 08:21,   autor: Jarek Ratajczak(...) – Światowid będzie latał na orbicie od 12 do 15 miesięcy. Później spali się w atmosferze. Ale to dopiero początek, w planach mamy wysłanie w kosmos konstelacji liczącej tysiąc satelitów ScopeSat – mówi Grzegorz Zwoliński, prezes zarządu SatRevolution.

Dlaczego Światowid? – Jesteśmy zauroczeni twórczością Andrzeja Sapkowskiego i chcieliśmy, by to było coś polskiego, no i wyszedł nam Światowid – wyjaśnia prezes.

8 km na sekundę, 300 km nad ziemią

Dwukilogramowy Światowid to satelita obserwacyjny. W środku ma komputer, anteny i systemy do obracania satelity, mierzenia pola grawitacyjnego i robienia zdjęć. Na orbicie będzie lecieć z prędkością 8 km na sekundę.

– Światowid wykona zdjęcia z dokładnością 50 cm na piksel, przez satelitę ważącego zaledwie 10 kg – to rekord świata – mówią pomysłodawcy. Obecnie średnia zdjęć robionych z tak małych obiektów wynosi 3-5 m na piksel i robią je satelity ważące co najmniej 150 kilogramów – wylicza Grzegorz Zwoliński.

Obudowy wrocławskich satelitów zostały wykonana ze specjalnego stopu aluminium o wyprofilowanych ściankach. Dzięki temu urządzenie jest odporne nie tylko na wszelkie wibracje, które napotka podczas lotu, ale też na promieniowanie kosmiczne. Wysoka trwałość zewnętrznych elementów zapewnia także odporność na częste, a zarazem gwałtowne zmiany temperatury – od -150 °C do 300 °C, bo takich można spodziewać się na orbicie.

Zdjęcia Światowida chce mieć ONZ i Wrocław

Zdjęciami zrobionymi przez wrocławskie satelity SatRevolution zainteresowany jest m.in. Instytut ONZ do spraw Badań i Szkoleń (ang. UNITAR), który chce wykorzystać dane satelitarne w ramach swojego programu UNOSAT.

Wykonanymi przez nanosatelity pomiarami i zdjęciami zainteresowane jest także miasto Wrocław. 3 kwietnia br. przedstawiciele gminy i wrocławskiej spółki podpisali list intencyjny w tej sprawie. Sygnatariuszami listu są także Instytut Rozwoju Terytorialnego i Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej.

– Chcemy rozpocząć badania nad możliwością stworzenia oprogramowania wykorzystującego dane satelitarne do zastosowań w urzędach. Chodzi m.in. o zanieczyszczenia w powietrzu, stan przyrody czy wilgotność, i co ważne, to wszystko będzie dostępne w czasie rzeczywistym – mówi Grzegorz Zwoliński.

Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia podkreśla ogromne możliwości tego projektu dla samorządu: – Będziemy w stanie m.in. monitorować zawartość chlorofilu w roślinach, badać jakość gleby w mieście, a także, w szerszym niż teraz zakresie, analizować natężenie ruchu pojazdów. Bardzo liczymy na ten projekt i będziemy go wspierać – zaznacza wiceprezydent.


Pierwszy z lewej strony - Grzegorz Zwoliński, prezes Zarządu SatRevolution, źródło: SatRevolution

Obecnie SatRevolution realizuje trzy projekty: Światowid – proof-of-concept pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego Ziemi, który ma stanowić podwaliny pod konstelację nanosatelitów obrazowania Ziemi w czasie rzeczywistym; KRAKSat – nowatorski eksperyment ferrofluidowego koła zamachowego na niskiej orbicie okołoziemskiej (projekt realizowany z AGH w Krakowie) oraz AMICal Sat  – projekt satelity obserwacyjnego zórz polarnych w warunkach słabego oświetlenia (projekt realizowany we współpracy z Centrum Kosmicznym Uniwersytetu w Grenoble).

https://www.wroclaw.pl/biznes/start-satelitow-swiatowid-i-kraksat-satrevolution-wroclaw

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 9089
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #73 dnia: Kwiecień 18, 2019, 21:40 »
Polskie satelity wyniesie na orbitę amerykańska firma
27.11.2017

(...) Światowit został stworzony z myślą o zaawansowanych badaniach promieniowania kosmicznego oraz zakłóceń elektromagnetycznych. Satelita ma kształt niewielkiego prostopadłościanu, a jego maksymalna waga wynosi 2 kg. Wszystkie elementy zostały wykonanie w technologii druku 3D. Wyposażenie satelity obejmuje zaawansowany system otwierania paneli fotowoltaicznych, czujniki pozwalające na badanie przestrzeni kosmicznej i wysuwany uchwyt do kamery wraz z obiektywem. (...)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27355%2Cpolskie-satelity-wyniesie-na-orbite-amerykanska-firma.html

Pierwsze polskie nanosatelity są już w kosmosie. Wielki sukces wrocławskiej firmy
17.04.2019, aktualizacja: 18.04.2019 08:21,   autor: Jarek Ratajczak

(...) – Światowid wykona zdjęcia z dokładnością 50 cm na piksel, przez satelitę ważącego zaledwie 10 kg – to rekord świata – mówią pomysłodawcy. Obecnie średnia zdjęć robionych z tak małych obiektów wynosi 3-5 m na piksel i robią je satelity ważące co najmniej 150 kilogramów – wylicza Grzegorz Zwoliński. (...)
https://www.wroclaw.pl/biznes/start-satelitow-swiatowid-i-kraksat-satrevolution-wroclaw

Czy aby na pewno pierwsze polskie nanosatelity?
Te 10 kg to raczej przesada.
Czekamy na zdjęcia.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2019, 21:42 wysłana przez Orionid »

Offline wini

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 1524
 • LOXem i ropą! ;)
  • Kosmonauta.net
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #74 dnia: Kwiecień 19, 2019, 09:29 »
Ciekawa inicjatywa, trzymam kciuki żeby im wyszło:)