Autor Wątek: [Kosmonauta.net] CZ-5 na wyrzutni startowej  (Przeczytany 277 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Piękny Roman

  • Gość
[Kosmonauta.net] CZ-5 na wyrzutni startowej
« dnia: Październik 31, 2016, 22:28 »
CZ-5 na wyrzutni startowej

Nowa ciężka chińska rakieta CZ-5 została 28 października przetransportowana na wyrzutnię startową.

Nowa ciężka chińska rakieta CZ-5 została 28 października przetransportowana na wyrzutnię startową.


Wyprowadzanie CZ-5 na wyrzutnię startową / Credits - CNSA

Wyprowadzanie CZ-5 na wyrzutnię startową / Credits – CNSA


Rakieta „Długi Marsz – 5” (Chang Zheng – 5, CZ-5) to najnowsza chińska rakieta nośna. Ta rakieta została zaprojektowana do wynoszenia większych ładunków na niską orbitę okołoziemską (LEO) i poza bezpośrednie otoczenie Ziemi. Nośność CZ-5 to około 25 ton na LEO i około 14 ton na orbitę geostacjonarną transferową (GTO), czyli wartość zbliżoną do amerykańskiej rakiety Delta IV Heavy. Prace nad CZ-5 (finansowane) trwają od 2007 roku, wcześniej trwały prace koncepcyjne i rozwój potrzebnych technologii.


Rakiety CZ-5 będą startować z nowego kosmodromu Wenchang położonego na wyspie Hajnan, znajdującej się na Morzu Południowochińskim. W porównaniu z innymi chińskimi kosmodromami lokalizacja Wenchang jest bardziej korzystna m.in. dla lotów na orbitę geostacjonarną (GEO).


Pierwszy start CZ-5 ma nastąpić 3 listopada 2016. W ramach przygotowań do startu rakietę CZ-5 wyprowadzono na wyrzutnię startową 28 października. Na pokładzie tej CZ-5 na orbitę zostanie wyniesiony satelita SJ 17 (Shijian 17), o którym niewiele wiadomo.Wyjazd CZ-5 na wyrzutnię / Credits – CCTV+

(PFA, Tw)Source: CZ-5 na wyrzutni startowej