Autor Wątek: [Kosmonauta.net] Na Pomorzu powstanie kosmiczny inkubator?  (Przeczytany 563 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Piękny Roman

  • Gość
[Kosmonauta.net] Na Pomorzu powstanie kosmiczny inkubator?
« dnia: Listopad 04, 2016, 13:00 »
Na Pomorzu powstanie kosmiczny inkubator?

[html]W Polsce powstanie inkubator przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej wyspecjalizowany w transferze technologii satelitarnych. Pomorze zabiega o stworzenie oddziału w Gdańsku.
            

W Polsce powstanie inkubator przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej wyspecjalizowany w transferze technologii satelitarnych. Pomorze zabiega o stworzenie oddziału w Gdańsku.


Inkubatory przedsiębiorczości ESA BIC to koordynowana i współfinansowana przez Europejską Agencję Kosmiczną sieć ośrodków zlokalizowanych w kilkunastu krajach Europy. Celem jest wspieranie zdolnych naukowców i przedsiębiorców, którzy pracują przy projektach wykorzystania technologii satelitarnych w rozwiązaniach biznesowych.


– Za kandydaturą Gdańska przemawia bardzo wiele. Na Pomorzu działają liczne firmy z sektora kosmicznego, mamy siedzibę Polskiej Agencji Kosmicznej i sprzyjające środowisko inwestycyjne. Co więcej – to tutaj koncertuje się potencjał branży transportowej, a to właśnie ona generuje ogromne zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania. Z takim zapleczem możemy, a wręcz powinniśmy liczyć na powstanie oddziału ESA BIC w Trójmieście. – mówi Maciej Mickiewicz, Wiceprezes Blue Dot Solutions.


– Potencjał Europy w zakresie możliwości wykorzystania technik satelitarnych jest ogromny. Wiąże się on głównie z rozwojem konstelacji satelitów Galileo i Copernicus (grupy satelitów zajmujące się pozycjonowaniem i obrazowaniem Ziemi). Skuteczne biznesowe wykorzystanie tych technologii, np.: w transporcie lotniczym i morskim


Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 10683
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: [Kosmonauta.net] Na Pomorzu powstanie kosmiczny inkubator?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 05, 2019, 14:26 »
Podpisanie konsorcjum polskiego ESA BIC
BY REDAKCJA ON 5 MARCA 2019


Podpisanie umowy konsorcjum ESA-BIC Poland / MPiT

Czwartego marca 2019 w Warszawie podpisano umowę konsorcjum polskiego centrum inkubacji biznesowej ESA.

Inkubatory przedsiębiorczości ESA BIC to koordynowana i współfinansowana przez Europejską Agencję Kosmiczną sieć ośrodków zlokalizowanych w kilkunastu krajach Europy. Celem jest wspieranie zdolnych naukowców i przedsiębiorców, którzy pracują przy projektach wykorzystania technologii satelitarnych w rozwiązaniach biznesowych. Docelowo w każdym państwie członkowskim tej agencji powinien powstać inkubator ESA BIC.

W Polsce rozmowy na temat ESA BIC toczą się od 2015 roku. Do 2017 roku toczyły się one niezależnie w kilku regionach, w tym na Pomorzu. Wówczas Pomorze występowało wspólnie z Małopolską przy koncepcji stworzenia ESA BIC.

Na przełomie 2017 i 2018 roku do roli lidera ESA BIC włączyła się Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP). Rolą ARP jest liderowanie wszystkim konsorcjom, które się zawiązały wokół inicjatywy ESA BIC. Ostatecznie w skład konsorcjum weszły cztery “człony” z całej Polski. Oprócz ARP (lidera) trzej partnerzy to:

- Blue Dot Solutions – lider części Gdańsk – Kraków,

- Województwo Podkarpackie – lider części Rzeszów,

- Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej – lider części Warszawa – Łódź – Wrocław.

Wyżej wspomniane podmioty wraz z ARP stworzą w najbliższych miesiącach aplikację na ESA BIC, która jeszcze w tym roku powinna być negocjowana z ekspertami ESA.

Umowa na polskie konsorcjum ESA BIC została podpisana przez wspomnianych wyżej partnerów 4 marca w siedzibie ARP w Warszawie. W imieniu Blue Dot Solutions umowę podpisywał dr Michał Moroz. Pod umową podpisali się również przedstawiciele ARP, Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej oraz Województwa Podkarpackiego.


Umowa konsorcjów zostala podpisana podczas Konstelacji 2018, uroczystości wręczenia nagród dla osób i podmiotów szczególnie rozwijających sektor kosmiczny w Polsce.

Nagrody zostały przyznane w następujących kategoriach:

Kosmiczna firma roku – Astronika
Zagraniczny sukces – ICEYE Polska
Nadzieja sektora kosmicznego – Gordon Wasilewski
Nagroda specjalna – Studenckie Koło Astronautyczne PW-Sat2

Źródło: https://kosmonauta.net/2019/03/podpisanie-konsorcjum-polskiego-esa-bic/#prettyPhoto