Autor Wątek: ADM-Aeolus (opis misji)  (Przeczytany 4763 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25365
  • Very easy - Harrison Schmitt
ADM-Aeolus (opis misji)
« dnia: Luty 07, 2017, 07:38 »
ADM-Aeolus (Atmospheric Dynamics Mission) jest satelitą klimatycznym ESA przewidzianym do wyniesienia na orbitę pod koniec 2017 roku rakietą nośną  Vega. Obecnie w Tuluzie satelita ma zaplanowane testy sprawdzające. Główne  zadanie misji to pomiar parametrów wiatrów na Ziemi.

Studium wykonalności (faza A) misji ADM-Aeolus została z powodzeniem zakończona pod koniec 1999 roku.
W lipcu 2002 rozpoczęła się faza B, podczas której szczegółowej analizie zostały poddane  wszystkie podsystemy.
Pierwotnie oczekiwano, że do startu dojdzie w październiku 2007 roku.

Nazwa satelity wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza władcę wiatrów.
Misja satelity o masie 1100 kg została zaplanowana na 3 lata. W stanie złożonym satelita ma wysokość 4,6 m, długość 1,9 m, szerokość 2,0 m. Panele słoneczne zapewnią moc 2200 W przy końcu trwania zadania.



Instrument DWL (Doppler Wind Lidars) noszący nazwę Aladin umożliwi pomiar prędkości wiatrów oraz dostarczy danych na temat dystrybucji chmur w ziemskiej atmosferze. Aladin będzie monitorował warstwy atmosfery do wysokości 30 km. Badania będą prowadzone z orbity heliocentrycznej przebiegającej 400 nad Ziemią , co zapewni satelicie monitorowanie Ziemi zawsze w pozycji świtu lub zmierzchu. Orbita będzie miała inklinację wynoszącą 97 stopni. Unikalna pozycja satelity zapewni dokładne pomiary profili wiatrów także na obszarach, gdzie brak jest naziemnych stacji meteorologicznych,

Dane pozyskane z misji Aelous pozwolą w przyszłości dokładniej operacyjnie prognozować krótkoterminowo i  długoterminowo pogodę.

Aelous jest przygotowywany w  ramach programu Europejskiej Agencji Kosmicznej Living Planet Programme , który obejmuje misje typu Earth Explorer oraz Earth Watch.

Aelous to piąta z ośmiu zatwierdzonych do wyniesienia misji w klasie Earth Explorer:
GOCE start 17 marca 2009
SMOS start 2 listopada 2009
CryoSat start 08 kwietnia 2010
Swarm start 22 listopada 2013
Aeolus (2017)
Earthcare (2018)
Biomass (2020)
FLEX (2021/2022)

Poza tym planowane są w tej klasie misje :
CoReH2O
PREMIER

Satelita Aeolus będzie badał wiatry na Ziemi
Wysłane przez tuznik w 2016-09-08

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Arianespace podpisały umowę w celu zabezpieczeń podczas wprowadzenia na rynek satelity Aeolus. Jest to kamień milowy w kwestii lepszego poznania wiatrów na Ziemi.

Umowa o wartości 32.570.000 € została podpisana w siedzibie ESA w Paryżu, we Francji przez dyrektora Programów Obserwacji Ziemi ESA, Josefa Aschbacher oraz CEO Arianespace, Stéphane Izraelu, który powiedział:

"Przeprowadzanie badań pionierskimi laserami ultrafioletowymi nigdy wcześniej nie miało miejsca w przestrzeni kosmicznej, a satelita Aeolus zapewni informacje o aerozolach i chmurach. Będzie to nie tylko postęp w dziedzinie naszej wiedzy o dynamice atmosfery, ale również będą to bardzo potrzebne informacje służące do poprawy samej prognozy pogody".

Umieszczony na pokładzie laser generuje światło ultrafioletowe, które jest wysyłane wiązkami w kierunku Ziemi. To światło odbija się od cząsteczek powietrza oraz drobnych cząstek, takich jak kurz, lód i kropelki wody, które znajdują się w atmosferze.

Frakcja światła jest odbijana z powrotem do satelity i tym samym zbierana i mierzona przez teleskop Aladin. Ruch cząsteczek powietrza to cząstki lub kropelki, które przyczyniają się do tego, że światło odbite zmienia nieco częstotliwość. Aby móc porównać częstotliwości, wróciliśmy z różnych wysokości z oryginalnym laserem, natomiast wiatry poniżej satelity mogą zostać dowolnie ustalane.

Pomimo licznych niepowodzeń ostatnie badania pokazują, że satelita Aeolus jest dość przygotowany, aby podjąć się wymagającego zadania, które przed nim stoi. Rakieta Vega można umieścić na niskiej orbicie satelity o masie od 300 do 1500 kg.

Pierwszy satelita obserwacyjny ESA wyniesiony na orbitę w 2015 r. przy pomocy Vega to Sentinel-2A.


Źródło: ESA
Opracował:
Adam Tużnik
Źródło: http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/satelita-aeolus-pomoze-badaniu-wiatrow-na-ziemi-2477.html

Więcej informacji: VEGA TO LAUNCH ESA’S WIND MISSION

SATELITA DO BADAŃ WIATRU ZMIERZA NA TESTY KOŃCOWE
30 Styczeń 2017



Droga do realizacji misji Aeolus może i była długa i wyboista, ale rozwój nowatorskiej technologii kosmicznej, z samej natury, jest wyzwaniem. Gdy satelitę wyposażono już w rewolucyjny instrument, dalsza ścieżka wydaje się dużo prostsza. Aktualnie satelita zmierza do Francji na ostatnią rundę testów przed transportem na miejsce, z którego zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną pod koniec roku.

Aeolus ma na swoim pokładzie jeden z najbardziej wyrafinowanych instrumentów przeznaczonych do wyniesienia w przestrzeń kosmiczną: Aladin, w skład którego wchodzą dwa silne lasery, potężny teleskop i bardzo czułe odbiorniki. Instrument będzie wysyłał pulsy promieniowania ultrafioletowego w kierunku atmosfery ziemskiej w celu profilowania wiatrów na naszej planecie. To całkowicie nowe podejście do mierzenia wiatrów z przestrzeni kosmicznej. Dotychczas takie pomiary obejmowały śledzenie ruchu chmur, zaburzeń powierzchni mórz lub wnioskowanie o sile wiatru z odczytów temperatury.


Profilowanie globalnych wiatrów

Aeolus został zbudowany przede wszystkim w celu powiększania naszej wiedzy o Ziemi. Pionowe przekroje atmosfery, wraz z informacjami o aerozolach i chmurach, poszerzą naszą wiedzę o dynamice atmosfery, wniosą swój wkład także do badań klimatu. Aeolus ma również do odegrania bardzo ważną rolę praktyczną, bowiem wykonywane przez niego pomiary będą dostarczane na bieżąco i zwiększą nasze możliwości prognozowania pogody. Po długiej fazie budowy Aladin w końcu mógł zostać zintegrowany z satelitą w zakładach Airbus Defence and Space w Stevenage w Wielkiej Brytanii w sierpniu ubiegłego roku.


Dumnie wyprostowany

Anders Elfving, menedżer projektu Aeolus w ESA powiedział: „Przez ostatnie miesiące brytyjski zespół przy pomocy kolegów z Tuluzy we Francji intensywnie pracował nad integracją Aladina z satelitą, kontrolą spasowania i analizą, czy cały satelita pracuje bez zarzutu”. Teraz, gdy satelita jest już złożony, pora przetransportować go do Tuluzy, gdzie odbędą się testy sprawdzające, czy wytrzyma on wibracje i hałas powstające podczas wynoszenia w przestrzeń kosmiczną. „Kolejna runda testów jest bardzo ważna i wiem, że zespół czeka tylko na okazję, aby z dumą dowieść, że zbudował satelitę, który przetrwa ciężką podróż na szczycie rakiety”, dodaje Elfving. Następnie Aeolus zostanie przetransportowany do Liege w Belgii, gdzie zostanie sprawdzony w komorze termicznej i próżniowej.


Aeolus w drodze

„Wciąż przed nami wiele krytycznych kroków. Potrzebujemy ostatecznego dowodu na to, że laser i złożony system optyczny dobrze współpracują z radiatorami termicznymi i w warunkach próżni. Jestem jednak pewny, że zespoły satelity, operacyjny i startowy wykonają swoją pracę zgodnie z planem”, mówi Elfving. Kiedy wszystkie te kroki zostaną wykonane, pod koniec roku satelita zostanie przetransportowany do europejskiego portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej, skąd zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną na szczycie rakiety Vega.

http://m.esa.int/pol/ESA_in_your_country/Poland/Satelita_do_badan_wiatru_zmierza_na_testy_koncowe'


Aeolus to measure wind speeds


ESA - Securing Aeolus against atomic oxygen

ADM-Aeolus (Earth Explorer 4) http://space.skyrocket.de/doc_sdat/adm-aeolus.htm
ADM-Aeolus (Atmospheric Dynamics Mission)
ADM-AEOLUS OPERATIONS
http://m.esa.int/Our_Activities/Observing_the_Earth/The_Living_Planet_Programme/Earth_Explorers/ADM-Aeolus/ESA_s_wind_mission
http://esamultimedia.esa.int/docs/EarthObservation/AEOLUS_factsheet_March2016.pdf (pdf)
http://www.pa.op.dlr.de/aeolus/Campaigns_Pub/Reitebuch1_ADM_Feb08.pdf (pdf)
https://earth.esa.int/web/guest/missions/esa-future-missions/adm-aeolus
http://spacenews.com/cost-schedule-woes-on-2-lidar-missions-push-esa-to-change-contract-procedures/
http://m.esa.int/Our_Activities/Observing_the_Earth/The_Living_Planet_Programme/Earth_Explorers/ADM-Aeolus/Aladin_wind_probe_ready_for_Aeolus

4 October 2002 http://m.esa.int/Our_Activities/Observing_the_Earth/ESA_set_to_contribute_to_better_global_weather_forecasting_as_the_Earth_Explorer_ADM-Aeolus_mission_advances
15 January 2014
http://m.esa.int/Our_Activities/Observing_the_Earth/The_Living_Planet_Programme/Earth_Explorers/ADM-Aeolus/Wind_laser_survives_extremes
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2023, 10:39 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25365
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: ADM-Aeolus (opis misji)
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 14, 2017, 08:23 »
Europejski satelita pogodowy na ostatniej prostej do wystrzelenia
WTOREK, 24 STYCZNIA 2017, 10:30


Ilustracja: Airbus Defence & Space

Zamówiony przez Europejską Agencję Kosmiczną satelita Aeolus do obserwacji wiatrów opuści zakłady w Stevenage w Wielkiej Brytanii w celu przeprowadzenia końcowych testów. Aeolus będzie mierzył globalne prędkości wiatrów w poziomych warstwach do wysokości 30 km nad powierzchnią Ziemi i zwiększy dokładność liczbowych prognoz pogody. Sprzęt usprawni badania i modelowanie klimatu.

Aeolus, satelita do obserwacji wiatrów zamówiony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), w ciągu następnych kilku dni opuści Stevenage w Wielkiej Brytanii i rozpocznie pierwszy etap swojej podróży w kosmos. Pojedzie do Tuluzy we Francji, gdzie zostanie poddany końcowym testom, zanim trafi do Gujany Francuskiej, skąd zostanie wyniesiony na orbitę przez europejską rakietę Vega. Start przewidziany jest wstępnie na grudzień 2017 roku.

Statek kosmiczny o masie 1,7 tony zbudowany przez Airbus Defence and Space jest wyposażony w instrument LIDAR (Light Detection And Ranging) o nazwie Aladin, który wykorzystuje efekt Dopplera do mierzenia prędkości wiatru na różnych wysokościach. Zamontowany na satelicie sprzęt badawczy pozwoli na dokładne badanie występujących na Ziemi wiatrów, z dokładnością do 1 m/s dla pułapu od 0 do 16 km i 2 m/s dla pułapu od 16 do 30 km. Pomiary będą wykonywane nad sprawdzanym obszarem, co 0,1 s, a następnie uśrednianie dla okresu 7 s podczas, których satelita pokonuje dystans 50 km.



Aladin emituje impulsy ultrafioletowego światła laserowego w dół atmosfery i gromadzi odbite światło za pomocą dużego teleskopu o średnicy 1,5 metra. Światło to jest następnie analizowane na pokładzie satelity przez bardzo czułe odbiorniki, aby określić dopplerowskie przesunięcie sygnału w znajdujących się na różnych wysokościach warstwach atmosfery. Dane Aeolusa zapewnią dokładne informacje o profilach wiatrów w skali globalnej i posłużą meteorologom do zwiększenia dokładności prognoz pogody.

Statek kosmiczny opuści Stevenage 29 stycznia br. i zostanie przewieziony do Tuluzy (Intespace) w specjalnym konwoju. Testy będą obejmować symulację startu rakiety Vega z wykorzystaniem specjalnych urządzeń wibracyjnych i akustycznych. Następnie satelita trafi do specjalistycznych zakładów CSL w belgijskim Liege, gdzie zostanie poddany termicznym testom próżniowym, które symulują środowisko przestrzeni kosmicznej, a także kompletnym próbom działania systemu instrumentów.

Aeolus zostanie rozmieszczony na wysokości 320 kilometrów nad Ziemią, a jego przewidywany okres użytkowania wynosi trzy lata, prawdopodobnie do końca 2020 roku.
http://www.space24.pl/533250,europejski-satelita-pogodowy-na-ostatniej-prostej-do-wystrzelenia

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25365
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: ADM-Aeolus (opis misji)
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 15, 2017, 09:58 »
Sonda Aeolus na finiszu przygotowań przedstartowych
BY MACIEJ MICKIEWICZ ON 15 LUTEGO 2017


Sonda Aeolus w trakcie przygotowań do wysłania do Tuluzy / Źródło: Airbus Defence and Space

Trwają przygotowania do ostatnich testów europejskiego satelity Aeolus, który został już wyposażony w swój unikalny, rewolucyjny wręcz instrument pomiarowy.

Orbiter Aeolus po wyniesieniu na orbitę wokół Ziemi będzie za pomocą emitowanych błysków światła ultrafioletowego wyznaczał profile wiatrów wiejących w atmosferze. Dotychczas takie badania prowadzono poprzez śledzenie ruchu chmur, pomiar zmian powierzchni mórz (fal) lub odczytu kierunku i siły wiatru po odczycie profili temperatur powietrza.

Wspomniane możliwości zapewni instrument o nazwie Aladyn, składający się z dwóch potężnych laserów, teleskopu oraz czułych sensorów odbiorczych. Aeolus zapewni lepsze zrozumienie Ziemi, dynamiki atmosfery i klimatu. Dzięki szybko realizowanym obserwacjom dane z orbitera będą również uwzględniane w prognozach pogody.


lustracja obrazująca pomiar profilu wiatrów, aerozoli i chmur w atmosferze (30 kilometrów od Ziemi ku górze) / Źródło: ESA/ATG medialab

Po wybudowaniu satelity w zakładach koncernu Airbus Defence and Space w brytyjskim Stevenage będzie on teraz wystawiony na serię testów w ośrodku Airbusa we francuskiej Tuluzie (odporność na wibracje i hałas podczas startu na rakiecie). Wreszcie Aeolus trafi do belgijskiego Liege, gdzie przejdzie testy w komorze próżniowej (w tym termiczne).

Inżynierowie muszą być między innymi pewni, że system optyczny satelity z laserami będzie dobrze współdziałał z radiatorami. Po wszystkich testach Aeolus zostanie przetransportowany poprzez Ocean Atlantycki do europejskiego ośrodka lotów kosmicznych w Kourou w Gujanie Francuskiej, gdzie będzie przygotowany do lotu na rakiecie Vega pod koniec tego roku.

(ESA)
http://kosmonauta.net/2017/02/sonda-aeolus-na-finiszu-przygotowan-przedstartowych/#prettyPhoto

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ADM-Aeolus (opis misji)
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 15, 2017, 09:58 »