Autor Wątek: Miniwahadłowiec Space Rider - następca IXV  (Przeczytany 1016 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online ekoplaneta

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6302
 • One planet Once chance
Miniwahadłowiec Space Rider - następca IXV
« dnia: Marzec 03, 2017, 21:51 »
Na swoim blogu Marek Florydziak umieścił ciekawy artykuł:

http://florydziak.com/blogger/2017/03/nastepca-ixv.html

Okazuje się, że ESA będzie kontynuować technologie testowane podczas lotu IXV i zbuduje w ciągu kilku lat jego następcę o imieniu Space Rider. Ma on służyć do wynoszenia na LEO lekkich ładunków  :)

A tutaj link do oryginalnej strony ESA na ten temat:

http://www.lockheedmartin.com/uk/news/press-releases/2016-press-releases/work-begins-on-pioneering-european-spacecraft.html

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 18767
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Miniwahadłowiec Space Rider - następca IXV
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 04, 2017, 16:59 »
Ekoplaneto: do wynoszenia i sprowadzania! :)

Muszę przyznać, że taka era małych automatycznych wahadłowców bardzo mi się podoba. Nie wszystko musi wracać na Ziemię wraz z załogą.

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8794
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Miniwahadłowiec Space Rider - następca IXV
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 30, 2017, 12:06 »
ESA buduje kosmiczny samolot
28 CZERWCA 2017 Paweł ZiemnickiEuropejska Agencja Kosmiczna pracuje nad promem kosmicznym. Nowatorska platforma umożliwi obniżenie kosztów wyniesienia ładunków na LEO. Rezultaty doświadczeń czy badań przeprowadzonych na orbicie będą ponadto bezpiecznie sprowadzane na powierzchnię Ziemi.

Niewielki wahadłowiec, nad którym pracują inżynierowie ESA, nosi nazwę Space Rider. Mierząc 5 m długości będzie o połowę mniejszy od tajnego amerykańskiego Boeinga X-37B i 11 razy krótszy od promu takiego jak Atlantis czy Discovery. Na niską orbitę okołoziemską będzie wynosić go europejska rakieta Vega-C, startując z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej.

Pojedyncza misja Space Ridera ma przeciętnie trwać kilka miesięcy. Standardowo pojazd będzie wysyłany na orbitę o wysokości około 400 km, ale można też umieszczać go nieco wyżej czy niżej, na trajektoriach o najróżniejszej inklinacji. Na koniec lotu, po wejściu w ziemską atmosferę, ten kosmiczny samolot będzie lądował na pasie startowym.

Ładownia nowego pojazdu ESA zostanie przystosowana do umieszczania w niej najróżniejszych typów ładunku, przy czym jego łączna masa to maksymalnie 800 kg. Statek umożliwi realizowanie doświadczeń naukowych w warunkach mikrograwitacji, testowanie w kosmosie innowacyjnych technologii, czy realizowanie działań edukacyjnych.

Jak podaje portal SpaceNews, w latach 20-tych obecnego stulecia Europejska Agencja Kosmiczna planuje zarabiać udostępnianiu przestrzeni ładunkowej swoich wahadłowców nie tylko rządom, ale także klientom komercyjnym. Cena wysłania w podroż na orbitę i z powrotem 1 kg ładunku tym środkiem transportu ma wynosić 9 200 USD. Operatorem lotów Space Ridera zostanie najprawdopodobniej Arinespace, czyli ta sama firma, która odpowiada za starty rakiet Vega.

W 2019 r. prototyp wahadłowca ESA zostanie zrzucony z balonu lub helikoptera, by przekonać się, jak sprawdza się on w locie szybowym i podczas lądowania. Debiutancki lot orbitalny statku zaplanowano natomiast na rok 2020. Wówczas wyląduje on na wyspie Santa Maria, wchodzącej w skład atlantyckiego archipelagu Azorów.

W założeniu Space Rider ma być tani w produkcji i eksploatacji, a jego przygotowanie go do każdej następnej misji powinno być nieskomplikowane. Ma on składać się w możliwie dużym stopniu z ogólnodostępnych (off-the-shelf) części. Konstrukcja pojazdu bazuje na sukcesie pojazdu ESA Intermediate Experimental Vehicle (IXV), który w 2015 roku odbył udany lot suborbitalny, udanie lądując z użyciem spadochronu.

Space Ridera konstruują Thales Alenia Space oraz Lockheed Martin. Prace koordynuje Italian Aerospace Research Centre (Centro Italiano Ricerche Aerospaziali – CIRA).

http://www.space24.pl/619195,esa-buduje-kosmiczny-samolot
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2018, 10:47 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8794
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Miniwahadłowiec Space Rider - następca IXV
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 20, 2018, 11:11 »
Space RIDER poleci w 2021 roku
BY ALEKSANDER FIUK ON 19 LISTOPADA 2018

Podczas konferencji PhiWeek, która odbywała się między 12 a 16 listopada we włoskim ESRIN zapowiedziano pierwszy lot pojazdu Space RIDER na 2021 rok.

Space RIDER to bezzałogowy samolot kosmiczny opracowywany przez Europejską Agencję Kosmiczną jako następca prototypowego IXV (Intermediate eXperimental Vehicle). Samolotem kosmicznym jest obiekt latający, który w atmosferze ma właściwości lotne samolotu, a w przestrzeni kosmicznej może operować jako statek kosmiczny. Cechą charakterystyczną maszyn tego rodzaju jest obecność skrzydeł. Do samolotów kosmicznych zaliczają się również m.in. amerykańskie wahadłowce z programu STS czy Dream Chaser jak również radzieckie Burany.

Stworzenie Space RIDERa ma na celu redukcję kosztów związanych z wysyłaniem w kosmos misji bezzałogowych oraz promowanie użytku wielorazowego elementów statków kosmicznych. Według danych publikowanych przez ESA pojazd ma być długi na 2-5m, móc umieścić na orbicie do 800kg ładunku i osiągać orbitę na wysokości 800km nad powierzchnią Ziemi. Cena wyniesienia 1kg osiągnie 40 tys. dolarów amerykańskich. Za taką kwotę można obecnie wysłać 1kg w kosmos – choć jest to raczej wygórowana cena za samo wyniesienie. W cenie Space RIDER umożliwi również powrót ładunku na Ziemię.

Zgodnie z zapowiedziami, pojazd powinien zostać wystrzelony w 2021 roku z Kourou w Gujanie Francuskiej na rakiecie Vega-C, która swój dziewiczy lot odbędzie w 2019, a wyląduje na lotnisku Santa Maria na portugalskich Azorach. Następnie, w ciągu kolejnych miesięcy planowanych jest jeszcze kilka misji, po zakończeniu których pojazdy RIDER zostaną najprawdopodobniej przeznaczone także do obsługi zamówień komercyjnych.(...)
https://kosmonauta.net/2018/11/space-rider-poleci-w-2021-roku/

ESA targets 2021 for Space Rider demo flight
by Tereza Pultarova — November 13, 2018

(...) Space Rider, a continuation of ESA’s Intermediate Experimental Vehicle (IXV), which flew in space in 2015, will be able to carry up to 800 kilograms of payload for orbital missions lasting as long as two months. The platform would allow payload to be exposed to microgravity and the space environment for a longer period, after which it would be returned to the Earth.

“We plan to have a number of demonstration missions to demonstrate a range of capabilities – in orbit demonstration and validation, defense and security applications and, of course, commercial opportunities,” Linares said. (...)
https://spacenews.com/esa-targets-2021-for-space-rider-demo-flight/
https://asgardiaspacenews.com/esas-space-rider-demo-flight/

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=O-HVCpANfQc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=O-HVCpANfQc</a>
https://www.youtube.com/watch?v=O-HVCpANfQc

https://space.skyrocket.de/doc_sdat/space-rider.htm