Autor Wątek: Radziecki program księżycowy  (Przeczytany 15756 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Radziecki program księżycowy
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 12, 2014, 15:17 »
N1 i Saturn V byly praktycznie identycznej wysokosci - co do metra.
N1 i Saturn V mialy bardzo zblizone masy startowe - 2800 t.
Saturn V pozwolil na posadzenie dwoch astronautow na powierzchni Ksiezyca (w tym sprzet naukowy, pojazd do jazdy,itp.)
N1 pozwalal na ladowanie tylko jednego kosmonauty na Ksiezycu.
To tylko takie porownanie ktore zawsze mi przychodzi do glowy.

Można je ciągnąć, np.: Saturn V miał wszystkie starty udane, N1 wszystkie nieudane.

Ale z drugiej strony po N1 pozostały świetne silniki NK-33, do dziś używane w Antaresach, Sojuzie 2-1v. Aerojetowe kopie mają być wykorzystywane nawet w SLS. A co pozostało po Saturnie V?

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Radziecki program księżycowy
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 12, 2014, 15:46 »

Ale z drugiej strony po N1 pozostały świetne silniki NK-33, do dziś używane w Antaresach, Sojuzie 2-1v. Aerojetowe kopie mają być wykorzystywane nawet w SLS. A co pozostało po Saturnie V?

Świetny silnik, który ma być wykorzystany w drugim stopniu SLS  ;D Poza tym pozostały osiągnięcia misji Apollo, których bez Saturna V by nie było albo byłyby inne, no i piękne wrażenia ze startów  ;)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Radziecki program księżycowy
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 12, 2014, 16:17 »

Ale z drugiej strony po N1 pozostały świetne silniki NK-33, do dziś używane w Antaresach, Sojuzie 2-1v. Aerojetowe kopie mają być wykorzystywane nawet w SLS. A co pozostało po Saturnie V?

Świetny silnik, który ma być wykorzystany w drugim stopniu SLS  ;D Poza tym pozostały osiągnięcia misji Apollo, których bez Saturna V by nie było albo byłyby inne, no i piękne wrażenia ze startów  ;)
           ... oj duzo, samych informatykow 100 tysiecy zasililo gospodarke po zakonczonym programie. Wiele technologii wojskowych czy przydatnych w gospodarce. bez technologii dzialajacej w kosmosie nie ma co marzyc o energetyce jadrowej, a takie wtedy powstaly, bo to w sumie to te same podzespoly dzialajace we warunkach wysokeigo promieniowania. Nie da sie tego zrobic, no chyab ze ktos chce wszystko kupic, ale wtedy elektrownia jadrowa kosztuje *10;-) Z powazaniem
                                                                                                                          Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Radziecki program księżycowy
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 12, 2014, 16:31 »
Poza tym pozostały osiągnięcia misji Apollo, których bez Saturna V by nie było albo byłyby inne, no i piękne wrażenia ze startów  ;)

Chodziło mi o coś trochę innego. Jako laik w tej dziedzinie odnoszę wrażenie, że nieudany program N1 pozostawił przynajmniej po sobie świetne silniki, które pracują, w różnych wersjach, do dziś. Rosjanie rzucali się od ściany do ściany - nie wyszło z Księżycem, to robimy Saluty i Ałmazy, Amerykanie budują promy, to my też, nic to, że po jednym locie program anulujemy. Ale była jednak jakaś kontynuacja - choćby te silniki. Rakieta Energia też miała jakieś inne zastosowania (wprawdzie tylko jeden lot poza Buranem, ale zawsze).

Natomiast program Apollo, po osiągnięciu wybitnych sukcesów został totalnie zamknięty, gdyż NASA zmieniła całkowicie koncepcję dalszego rozwoju. STS nie miał chyba niczego wspólnego z Saturnem I lub V.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Radziecki program księżycowy
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 12, 2014, 16:31 »

Scorus

  • Gość
Odp: Radziecki program księżycowy
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 12, 2014, 16:34 »
No właśnie, Saturn był w dużej mierze straconą szansą. Na początku wyobrażano sobie, że cały amerykański program kosmiczny będzie oparty na rakietach tej rodziny. Stąd spora rozbudowa infrastruktury do testów komponentów tych rakiet. Niestety już na początku programu Apollo wiadomo było, że program dąży jedynie do kilku lądowań na Księżycu a potem ulegnie szybkiej likwidacji. Nie pomogły nawet próby rozwijania AAP, skończyło się tylko na Skylabie używającym komponentów zbudowanych na potrzeby lotów księżycowych. Wahadłowce w pierwotnym założeniu miały być dużo tańsze, szybsze w przygotowaniu do lotu i wykorzystywane masowo. Wyszło oczywiście jak zawsze.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Radziecki program księżycowy
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 12, 2014, 17:35 »
Chodziło mi o coś trochę innego. Jako laik w tej dziedzinie odnoszę wrażenie, że nieudany program N1 pozostawił przynajmniej po sobie świetne silniki, które pracują, w różnych wersjach, do dziś.
Tyle, że te silniki jako pozostałość po N1 przez 30 lat były składowane w jakimś magazynie. Kto wie czy gdyby nie zainteresowanie Amerykanów, to czy Rosjanie w ogóle by je gdzieś zastosowali.

Amerykanie mimo wszystko po latach też wracają do starych silników. W zeszłym roku testowano generator gazowy z F1:

http://www.collectspace.com/news/news-012113a.html
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2014, 17:45 wysłana przez Air Q »
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Radziecki program księżycowy
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 12, 2014, 21:03 »
W rzeczy samej, obie konstrukcje są zaprzeczeniem dobrych praktyk inżynierskich.
Nie widze co w Aresie jest zaprzeczeniem dobrych praktyk....
Bardzo podobna filozofia konfiguracji do Tytana IV. Lub obecnego Atlasa.
No i ostatecznym sprawdzianem jest jak to bedzie dzialac i nie mam zadnej watpilowosci ze jesli tylko bedzie okazja (mala szansa) to Ares bedzie dzialal bez zarzutu.

Kiedyś mi się obiło o uszy, że gdyby wystrzelić obie rakiety z jednego miejsca(np. równik) to N1 mogłaby wynieść większy ładunek. Wiadomo, jest różnica szer. geograficznej między C Canaveral a Bajkonurem, ale aż mi się nie chce wierzyć.
Chyba bujda. Te 30% wiekszego udzwigu Satuna V jest dzieki znacznie wydajniejszym wodorowym silnikom wyzszych stopni, szerokosc geograficzna pomaga ale beda to tylko male procenty.

Poza tym pozostały osiągnięcia misji Apollo, których bez Saturna V by nie było albo byłyby inne, no i piękne wrażenia ze startów  ;)
Bardzo dobrze powiedziane!!
Pozostala tez sposcizna budowania silnikow wodorowych bo o ile sie nie myle Saturn V je uzyl jako pierwszy...
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2014, 21:38 wysłana przez olasek »

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Radziecki program księżycowy
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 12, 2014, 21:48 »
W rzeczy samej, obie konstrukcje są zaprzeczeniem dobrych praktyk inżynierskich.
Nie widze co w Aresie jest zaprzeczeniem dobrych praktyk....

Poszukaj po starych wątkach. Temat był wałkowany do znudzenia.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Radziecki program księżycowy
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 12, 2014, 22:12 »
Byl, co nie znaczy ze merytorycznie i na ten wlasnie temat.
Z drugiej strony krytki pod Adresem Aresa sa zanane, zadna nie byla oparta na tym ze nie bedzie dzialac tylko ze za drogi i po odejsciu Grifftha z NASA przyszli inni ktorym sie zachcialo innych rakiet, innego modelu ekploracji ... smierc Aresa nie ma nic wspolnego z "praktykami inzynierskimi", raczej z polityka.

Offline 0x3ffe

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 308
  • Rzeczpospolita Marsjańska
    • Moja gra mobilna - testujcie
Odp: Radziecki program księżycowy
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 12, 2014, 23:32 »

Ale z drugiej strony po N1 pozostały świetne silniki NK-33, do dziś używane w Antaresach, Sojuzie 2-1v. Aerojetowe kopie mają być wykorzystywane nawet w SLS. A co pozostało po Saturnie V?

Świetny silnik, który ma być wykorzystany w drugim stopniu SLS  ;D Poza tym pozostały osiągnięcia misji Apollo, których bez Saturna V by nie było albo byłyby inne, no i piękne wrażenia ze startów  ;)

to już chyba nieaktualne Nasa zamraża program silnika J-2X bo w sumie to nie jest potrzebny :D
http://blog.al.com/breaking/2013/10/nasa_disputes_charge_that_j-2x.html


Ciekawy artykuł między innymi o Sowieckim programie księżycowym:

http://gadzetomania.pl/2012/07/16/wielcy-przegrani-cz-2-radziecki-program-ksiezycowy
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2014, 23:44 wysłana przez 0x3ffe »
Moc obliczeniowa dwóch Commodore 64 wystarcza do lądowania na księżycu!

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Radziecki program księżycowy
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 13, 2014, 00:36 »
A ja słyszałem, czy czytałem gdzieś, że pierwszym człowiekiem na Księżycu wg. sowieckich planów miał być Aleksiej Leonow....

Offline 0x3ffe

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 308
  • Rzeczpospolita Marsjańska
    • Moja gra mobilna - testujcie
Odp: Radziecki program księżycowy
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 13, 2014, 00:43 »
A ja słyszałem, czy czytałem gdzieś, że pierwszym człowiekiem na Księżycu wg. sowieckich planów miał być Aleksiej Leonow....

No cóż plany były wielkie, a na księżycu nie było ani Gagarina ani Leonowa, Gagarin w 68 roku zginął, może Leonow miał go zastąpić? a może były inne czynniki ? pewnie już się nie dowiemy
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2014, 00:45 wysłana przez 0x3ffe »
Moc obliczeniowa dwóch Commodore 64 wystarcza do lądowania na księżycu!

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Radziecki program księżycowy
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 13, 2014, 00:47 »
No cóż plany były wielkie, a na księżycu nie było ani Gagarina ani Leonowa, Gagarin w 68 roku zginął, może Leonow miał go zastąpić? a może były inne czynniki ? pewnie już się nie dowiemy

Gagarina ani Leonowa na Ksieżycu nie było, ale może jeszcze polecą. Mam tu na myśli statki kosmiczne noszące ich imiona, o ile Rosjanie wreszcie wyruszą poza LEO  ;)

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Radziecki program księżycowy
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 13, 2014, 01:16 »
A ja słyszałem, czy czytałem gdzieś, że pierwszym człowiekiem na Księżycu wg. sowieckich planów miał być Aleksiej Leonow....
Takie byly plany, nawt sam Leonow o tym mowil.

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Radziecki program księżycowy
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 24, 2019, 14:34 »
Od Anatolija Żaka - wczesna koncepcja kosmicznego tankowca 21K dla kompleksu księżycowego 19K:
http://www.russianspaceweb.com/21k.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Radziecki program księżycowy
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 24, 2019, 14:34 »