Autor Wątek: SPD1 / Program Artemis  (Przeczytany 84205 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Borys

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 2103
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #855 dnia: Wrzesień 14, 2020, 16:06 »
Ale udziwniona architektura wynika z tego, że SLS i Orion są za słabe. FH jest jeszcze słabszy od SLS, więc trzeba by było już w ogóle nakombinować z dodatkowym statkiem-pchaczem wystrzelonym osobno tak jak to będzie wyglądać w lądowniku National Team.

Dwa starty FH w wersji jednorazowej to ciągle 5-10x taniej niż jeden start SLS. Spotkanie na LEO jest jakąś komplikacją, ale takie manewry robi się przecież regularnie.

Offline Rakietowy Bogdan

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 338
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #856 dnia: Wrzesień 14, 2020, 16:18 »
Byłoby znacznie taniej pod względem rakietowym, to na pewno. Jednak nie wydaje mi się, by Orion mógłby być wystrzelony na tak wąskiej rakiecie, jak już CST-100 miało problemy z Atlasem 5. Zawsze można powiedzieć po co Orion, Dragona 2 poślijmy. Tylko ten z kolei nie był projektowany typowo pod BEO. Mniejsze dV i problem z nietypowym kształtem utrudniający wchodzenie w atmosferę z odbijaniem się. Trzeba jeszcze dorzucić koszt zrobienia tego pchacza, zupełnie osobnego pojazdu.
Efekt-cofamy się o kilka lat, architektura robi się bardziej skomplikowana i oszczędności nic nie znaczą, bo ludzie w okręgach wyborczych kongresmenów tracą pracę. Trzeba środki po SLS przeznaczyć na coś innego, by im ją ponownie zapewnić. Danie pieniędzy SpaceX nie jest tym czymś innym.  Kongres staje sie też koszmarnie niechętny do dawania pieniędzy na HLS i cokolwiek innego, bo będzie miał poczucie zmarnowanych środków. Przykład SLS będzie wykorzystywany do okrajania budżetu NASA.

Offline Borys

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 2103
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #857 dnia: Wrzesień 14, 2020, 16:26 »
[...]Efekt-cofamy się o kilka lat, architektura robi się bardziej skomplikowana i oszczędności nic nie znaczą,[...]

Przypominam, że FH pierwszy raz poleciał 2.5 roku temu. Był czas na decyzje, które oszczędziłyby kupę czasu - a tak jest, jak jest.

Offline Rakietowy Bogdan

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 338
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #858 dnia: Wrzesień 14, 2020, 16:46 »
Dalej program by się cofnął, bo trzeba dostosować Dragona/zbudować pchacza itd. Jednak taka decyzja była niemożliwa, bo to nie jest tak, że NASA dostaje pieniądze i je głupio marnuje wybierając SLS. To kongres zmusza NASA do SLS i płaci za jej wykonanie. Z punktu widzenia NASA SLS jest za darmo, bo jakby jej nie było, to środków też by nie było. Dopóki kongres nie odstawia cyrków z niepłaceniem za SLS, a jak na razie płaci bardzo chętnie, dopóty nie można uznać tej rakiety za po prostu obciążenie dla NASA. Czy można by było lepiej w obecnym systemie politycznym USA? Wątpię. Elon musiałby sypać setki milionów do kieszeni odpowiednich osób i rozdrobnić produkcje po X stanach, co by spowodowało, że SpaceX zmieniłoby się w klasyczną i drogą firmę.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #858 dnia: Wrzesień 14, 2020, 16:46 »

Offline 0x3ffe

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 222
 • Rzeczpospolita Marsjańska
  • Moja gra mobilna - testujcie
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #859 dnia: Wrzesień 14, 2020, 17:20 »
Marek Florydziak napisał, że Charlie Bolden już nie popiera SLS. Były szef NASA miał powiedzieć że SLS zostanie wkrótce skasowany,  najprawdopodobniej w przyszłym roku

https://florydziak.com/blogger/2020/09/i-ty-brutusie.html

Rakieta gotowa do startu i teraz dopiero chcą ją kasować? Bez sensu. Tym bardziej że Starship jeszcze nie poleciał na LEO. Nawet jak poleci to jest ryzyko,  że jakby brakło Elona to nie wiadomo co byłoby z rakietami SPACE X? Moim zdaniem powinni jeszcze poczekać. Przynajmniej do pierwszych lotów Starshipa i New Glenna, którego wciąż nie możemy się doczekać.

Nie raz na tym forum przewidywałem taki scenariusz tego całego SLS'a (jak poleci w lot dziewiczy to będzie sukces), gdzie ta rakieta jest gotowa do startu ? Już skasowanie silnika J-2X było skandalem.
Moc obliczeniowa dwóch Commodore 64 wystarcza do lądowania na księżycu!

Offline station

 • Sir
 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 2366
 • NASA: "Eventual slip to 2055"
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #860 dnia: Wrzesień 15, 2020, 00:33 »

Nie raz na tym forum przewidywałem taki scenariusz tego całego SLS'a (jak poleci w lot dziewiczy to będzie sukces), gdzie ta rakieta jest gotowa do startu ? Już skasowanie silnika J-2X było skandalem.

Nie jesteś wyjątkiem.
Na tym forum to niemal każdy od początku twierdził, że SLS to klasyczna, wiecznie nienasycona pijawka, która w końcu - za przeproszeniem - zdechnie na wyraźne życzenie Kongresu. Jedno wydaje się być coraz bardziej pewne - SLS będzie przypuszczalnie ostatnim tzw. Samodzielnym podejściem NASA do jakiegokolwiek poważniejszego planu eksploracji BEO. Zmieniające się warunki świadczenia usług transportu na orbitę, coraz większy udział stricte prywatnych środków kreujących w pełni innowacyjne podejście w tej branży spowoduje już zapewne za parę lat koniecznośc całkowitej zmiany strategii NASA, co zresztą już sie objawia planami prywatnych transportowców na Gateway, prób przyciągnięcia interesantów do ledwo tlącego się programu księżycowego czy komercjalizacji starzejącej się ISS. NASA sama w sobie jest niestety reliktem mijajacej epoki a lobbistyczne kombinacje pod banderą wiecznie faworyzowanego przez nią Boeing’a też już powoli się kończą, zwłaszcza w zestawieniu ze świeżym podejściem prywatnych przecsiębiorstw ze SpaceX na zdecydowanym czele. Wszystko mamy czarne na białym.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 15, 2020, 00:51 wysłana przez station »
Największe osiągnięcie NASA w drugiej dekadzie 21 wieku? .... Logo ARTEMIS

Offline Marek B

 • Junior
 • **
 • Wiadomości: 73
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #861 dnia: Wrzesień 15, 2020, 21:27 »
SLS jest drogi, bo z założeń taki ma być, ma zapewniać pieniądze firmom, pracę wyborcom, głosy kongresmenom. Błędnym jest założenie, że jak zostanie skasowany SLS, to te środki się uwolnią i będzie można je dać np. SpaceX, czy na badania kosmosu. To jest patologia, to budzi sprzeciw, ale niestety tak jest. I tak sytuacja się poprawia, towarowe Dragony XL na Gateway, HLS. NASA odchodzi od Cost+, a do tego ta pijawa Boeing wylądowała na cenzurowanym i nie dostaje nic nowego. Jest ryzyko, że jakby stracili te SLS, to zrobiliby wszystko, wykorzystali każdego lobbyste, by utopić całą resztę. Może zresztą już próbują, bo się obrazili w kwestii lądownika.
To nie patologia, tylko utrzymywanie zasobów głównie ludzkich. Bez technologii opracowanych przez podatników nie było by ani Musków ani Bezosów, bo nie mieli by kasy na takie B+R o ryzyku nie wspominając.

Offline Rakietowy Bogdan

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 338
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #862 dnia: Wrzesień 15, 2020, 22:02 »
NASA sama w sobie jest niestety reliktem mijajacej epoki a lobbistyczne kombinacje pod banderą wiecznie faworyzowanego przez nią Boeing’a też już powoli się kończą, zwłaszcza w zestawieniu ze świeżym podejściem prywatnych przecsiębiorstw ze SpaceX na zdecydowanym czele. Wszystko mamy czarne na białym.
Nie tyle jest reliktem, co jak sam zauważyłeś zmienia się jej rola z konstruktora na zleceniodawcę. Zauważmy, że wszystkie ambitniejsze prywatne plany są współfinansowane przez NASA. Nawet Starship poprzez HLS otrzymał mało, bo mało, ale jednak jakieś środki. Tak naprawdę bez NASA nie byłoby mowy o rozwoju komercji. Być może SpaceX wyjdzie na prowadzenie w kreowaniu własnego programu, ale do tego potrzebne są pieniądze, które z pewnością pozyska głównie od rządu w ramach innych projektów. Na razie należy się cieszyć z tych powolnych ewolucyjnych zmian.

Offline Mikkael

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 1860
 • "Per aspera ad astra"
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #863 dnia: Wrzesień 18, 2020, 12:48 »
Nie sądzę, by SLSa tak szybko skasowano. Byłaby to wielka (jeszcze większa?) kompromitacja nie tylko Boeinga, ale i w ogóle dla NASA. Moim zdaniem raczej będziemy świadkami jego eksploatacji przez pewien czas - może do lat 30-tych. Może nawet powstanie wersja IB. A potem stopniowo zestaw SLS/Orion wyprze Super Heavy/Starship.
GG 8698011

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #863 dnia: Wrzesień 18, 2020, 12:48 »