Autor Wątek: Dragonfly - misja drona na Tytana  (Przeczytany 6299 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Robek

• Senior
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dragonfly - misja drona na Tytana
« Odpowiedź #45 dnia: Lipiec 02, 2019, 23:55 »
Liczę na to, że tak będzie! :)
(A na serio - może warto rozpocząć dyskusję o tym jak to forum może wyglądać, albo w którą stronę to wszystko może sie rozwinąć?)

Jak dla mnie forum wygląda bardzo dobrze, nie widzę powodu żeby to zmieniać, i wydaje mi sie że im więcej sie dzieje to tym więcej ludzi tutaj zagląda, bo przy pierwszym starcie FH, to tutaj na forum to chyba nawet setki ludzi było, przy ewentualnym załogowym lądowaniu na powierzchni Księżyca, które może być za te 10 do 15 lat, to na tym forum sie zbierze kilkanaście tysięcy ludzi, albo i więcej.

Wybacznie ale nawet nie chiało mi sie szukać, z jaką rakietą będzie startował dragonfly, ale chyba to wszystko liczą na największą rakiete którą posiada NASA, czyli coś nieco poniżej 30 ton na LEO, a jak w 2026 roku, ruszy BFR, to tak dużą rakietą, to można dragonfly, wysłać na Tytana w 2 lata? może nawet szybciej.

Online ekoplaneta

• Weteran
  • One planet Once chance
« Odpowiedź #46 dnia: Sierpień 29, 2019, 16:40 »
Ciekaw jestem czy doświadczenie zdobyte podczas misji marsjańskiego helikopterka w ramach programu Mars 2020 Rover będzie przydatne dla Dragonfly? Oczywiście parametry techniczne dronów tu będą odmienne ale mam na myśli bardziej rozwój autonomicznej inteligencji potrzebnej do działania oraz odnajdywania się helikopterka w terenie.

Osobiście uważam, iż doświadczenie zdobyte podczas latania Mars Helicopter będzie bezcenne dla misji Dragonfly  :)

Offline wini

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #47 dnia: Sierpień 29, 2019, 22:51 »
Ciekaw jestem czy doświadczenie zdobyte podczas misji marsjańskiego helikopterka w ramach programu Mars 2020 Rover będzie przydatne dla Dragonfly? Oczywiście parametry techniczne dronów tu będą odmienne ale mam na myśli bardziej rozwój autonomicznej inteligencji potrzebnej do działania oraz odnajdywania się helikopterka w terenie.

Osobiście uważam, iż doświadczenie zdobyte podczas latania Mars Helicopter będzie bezcenne dla misji Dragonfly  :)

Dopiero co to samo napisałem w wątku o misji marsjańskiej:D Myślę, że masz racje, dużo rzeczy będzie dobrym sprawdzianem i nauką dla misji na Tytana;)

Online station

• Sir
  • Weteran
  • NASA: "Eventual slip to 2055"
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 30, 2019, 08:54 »
Zakładając rzecz jasna, że helikopterek za szybko nie wykręci nam jakiegoś numeru i nie przewróci się po 20 sekundach lotu, to inźynierowie sprawdzać będą przede wszystkim oprogramowanie sterujące autonomią pojazdu. Nie wiem jak bardzo zaawansowany jest procesor oraz software sterujący tym helikopterkiem, ale w przypadku Dragonfly nie ma po prostu innej opcji jak instalacja bardzo wydajnego software'u, który da tej misji po prostu sens i szanse realizacji. Dla mnie ten helikopterek jest trochę takim inżynieryjnym stricte fruwającym odpowiednikiem Sojourner'a. Wtedy nieśmiało wypuszczono na poiwierzchnię Marsa tę drogą, sześciokołową zabawkę, teraz podobnie rzecz ma się z fruwajkiem. Tak wylatując w przyszłość to mimo wszystko nie wierzę we fruwające, marsjańskie pojazdy załogowe, nie pozowli na to ta rozrzedzona atmosfera, ale takie droniki to badania terenu okalającego przyszłe bazy - czemu nie.
Największe osiągnięcie NASA w drugiej dekadzie 21 wieku? .... Logo ARTEMIS

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 30, 2019, 08:54 »

Online ekoplaneta

• Weteran
  • One planet Once chance
« Odpowiedź #49 dnia: Sierpień 30, 2019, 12:17 »
Station spodobała mi się twoja nazwa helikopterka:,, fruwajka "  ;D

Offline Orionid

• Weteran
  • Very easy - Harrison Schmitt
« Odpowiedź #50 dnia: Marzec 16, 2020, 12:58 »
Nauka misji Dragonfly
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 16 MARCA 2020

(...) Pod koniec lutego 2020 NASA zaprezentowała nagranie opisujące sposoby wykonywania pomiarów naukowych. Dzięki pokładowym instrumentom Dragonfly będzie poszukiwać “cegiełek” związków organicznych oraz wody. Ponadto, Dragonfly pobierze także podpowierzchniowe próbki materii za pomocą wiertła. Zebrane próbki zostaną przebadane na pokładzie Dragonfly – niektóre z nich zostaną także podgrzane. Dzięki temu możliwe będzie wyznaczenie związków organicznych oraz ich skrętności.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=GlwzLPytW9A" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=GlwzLPytW9A</a>
https://www.youtube.com/watch?v=GlwzLPytW9A&feature=emb_title

Nauka misji Dragonfly / Credits – NASA Goddard

(...)
https://kosmonauta.net/2020/03/nauka-misji-dragonfly/

Why is NASA Sending Dragonfly to Titan? Here are Five Reasons
By Lonnie Shekhtman February 25, 2020

(...) Titan’s dense atmosphere offers a key benefit to scientific exploration, especially combined with its low gravity (1/7th of Earth’s) and frigid temperatures (-290 Fahrenheit, -179 Celsius, 94 Kelvin). These three features will help Dragonfly stay easily aloft above Titan’s surface and to fly faster and farther with little energy. In fact, Dragonfly is expected to fly more than 100 miles (160 kilometers) over a nearly three-year mission — that’s almost double the distance traveled by all the Mars rovers combined. (...)
https://solarsystem.nasa.gov/news/1184/why-is-nasa-sending-dragonfly-to-titan-here-are-five-reasons/

Online ekoplaneta

• Weteran
  • One planet Once chance
« Odpowiedź #51 dnia: Październik 10, 2020, 21:46 »
Niestety start Titan Dragonfly przełożony na 2027 rok. Oficjalnie przez koronawirusa. Zmiana danych startu nie zmieni daty przybycia do Tytana ani programu misji.

https://www.nasa.gov/feature/dragonfly-launch-moved-to-2027

Nie wiem czemu mi się wydaje, że za tą zmianą stoi kasa, której na wszystkie planowane przez NASA misje bezzałogowe nie wystarczy. Opóźnią start Tytańskiej Ważki i parę groszy kapnie dla innych  ;)

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #51 dnia: Październik 10, 2020, 21:46 »