Autor Wątek: 30 Kongres Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU).  (Przeczytany 158 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Slavin

 • Senior
 • ****
 • Wiadomości: 517
 • Metanem i tlenem z odzyskiem
30 Kongres Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU).
« dnia: Sierpień 23, 2018, 18:45 »


W Wiedniu rozpoczęła się dzisiaj wielka konferencja astronomiczna: 30. Kongres Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). Przez kilkanaście dni naukowcy z całego świata będą prezentowali wyniki swoich badań i omawiali zagadnienia nurtujące badaczy Wszechświata. Podczas konferencji zaprezentowana zostanie także Urania.

W konferencji, która potrwa od 20 do 31 sierpnia 2018 r. weźmie udział aż 3046 astronomów z 89 krajów. Program obejmuje 7 kilkudniowych sympozjów, 15 trwających równolegle sesji tematycznych, 9 spotkań poszczególnych sekcji tematycznych IAU, a także prelekcje ogólne i wydarzenia specjalne.

W pierwszym dniu konferencji zainaugurowano m.in. rocznicową wystawę na 100-lecie Międzynarodowej Unii Astronomicznej zatytułowaną "Above and Beyond". Ma ona charakter open-source i powstała przy udziale polskiego studia Science Now. W tym i kolejnym roku wystawa będzie podróżować po różnych miastach, m.in. zawita do Warszawy.

Właściwie równolatką Międzynarodowej Unii Astronomicznej jest Urania. Z tej okazji polskie czasopismo zostanie zaprezentowane podczas specjalnej rocznicowej sesji IAU.

W trakcie konferencji odbędzie się kilka tysięcy prelekcji naukowych oraz prezentacji w formie plakatów (posterów). Poniżej zamieszczamy ogólne tytuły poszczególnych sympozjów i spotkań tematycznych, co daje obraz poruszanych zagadnień.

Symposia

IAUS 343 - Why Galaxies Care About AGB Stars:
A Continuing Challenge through Cosmic Time
IAUS 344 - Dwarf Galaxies: From the Deep Universe to the Present
IAUS 345 - Origins: From the Protosun to the First Steps of Life
IAUS 346 - High-mass X-ray binaries: illuminating the passage from massive binaries to merging compact objects
IAUS 347 - Early Science with ELTs (EASE)
IAUS 348 - 21st Century Astrometry: crossing the Dark and Habitable frontiers
IAUS 349 - Under One Sky: The IAU Centenary Symposium

Focus Meetings

FM1 - A Century of Asteroid Families
FM2 - Warm and Hot Baryonic Matter in the Cosmos
FM3 - Radio Galaxies: Resolving the AGN phenomenon
FM4 - Magnetic fields along the star-formation sequence
FM5 - Understanding historical observations to study transient phenomena
FM6 - Galactic Angular Momentum
FM7 - Radial metallicity gradients in star forming galaxies
FM8 - New Insights in Extragalactic Magnetic Fields
FM9 - Solar Irradiance: Physics-Based Advances
FM10 - Nano Dust in Space and Astrophysics
FM11 - JWST: Launch, Commissioning, and Cycle 1 Science
FM12 - Calibration and Standardization Issues in UV-VIS-IR Astronomy
FM13 - Global Coordination of International Astrophysics and Heliophysics Activities from Space and Ground
FM14 - IAU’s role on global astronomy outreach, the latest challenges and bridging different communities
FM15 - Astronomy for Development

Division Meetings

Division A - Fundamental Astronomy
Division B - Facilities, Technologies and Data Science
Division C - Education, Outreach and Heritage
Division D - High Energy Phenomena and Fundamental Physics
Division E - Sun and Heliosphere
Division F - Planetary Systems and Bioastronomy
Division G - Stars and Stellar Physics
Division H - Interstellar Matter and Local Universe
Division J - Galaxies and Cosmology

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) to organizacja skupiająca zawodowych astronomów. Liczy sobie ponad 10 tysięcy członków z ponad 100 krajów, w tym z Polski.Fragment wystawy "Above and Beyond" na stulecie Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Fot.: K. Czart.Niektóre ze stoisk różnych instytucji naukowych podczas 30. Kongresu Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Wiedniu. Fot.: K. Czart.Prezydent IAU - Silvia Torres-Peimbert oraz Piero Benvenuti - Sekretarz Generalny IAU podczas ceremonii otwarcia 30. Kongresu Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). Fot.: K. Czart.

http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/3000-astronomow-zaczelo-obrady-w-wiedniu-4582.html

https://astronomy2018.univie.ac.at/

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 7571
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: 30 Kongres Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU).
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 24, 2018, 11:51 »
Wystawa „Above and Beyond” na stulecie odkryć astronomicznych
21.08.2018


Rocznicowa wystawa Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) IAU pt. "Above and Beyond". Źródło: IAU.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) przygotowała wystawę z okazji zbliżającego się stulecia powstania tej organizacji. Wystawa będzie prezentowana w różnych miejscach na świecie, w tym w Polsce. W jej zaprojektowaniu udział miało polskie studio Science Now.

W 2019 roku wypadnie rocznica stulecia założenia Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU), która jest organizacją jednoczącą astronomów zawodowych z całego świata. Członkami tej organizacji jest ponad 10 tysięcy naukowców, w tym wielu Polaków. W związku z okrągłą rocznicą IAU planuje inicjatywy skierowane do społeczeństw, mające przybliżyć stulecie odkryć astronomicznych. Jedną z nich ma być wystawa zatytułowana „Above and Beyond”.

Wystawa została zainaugurowana 20 sierpnia b.r. w Wiedniu, a w kolejnych miesiącach i w roku 2019 odwiedzi miasta w różnych krajach, takie jak np. Bruksela (Belgia), Garching (Niemcy), Lejda (Holandia), Paryż (Francja), Rzym (Włochy), Warszawa (Polska).

IAU podkreśla, że wystawa ma charakter open-source. Wszystkie materiały są udostępnione na licencji Creative Commons, co oznacza że można z nich korzystać na zasadzie otwartego dostępu. Czyli na przykład gdy jakaś instytucja będzie chciała skopiować wystawę w danym kraju, nie będzie miała z tym problemów licencyjnych.

Wystawa prezentuje astronomiczne przełomy, jakie nastąpiły w ciągu ostatnich stu lat. Przy czym wszystko jest pokazane w taki sposób, aby uświadomić odbiorcom, że rozwój nauki to proces ciągły. Wystawa obraca się wokół trzech pytań, które były aktualne sto lat temu i są aktualne obecnie: Jaki jest rozmiar i struktura Wszechświata? Czy istnieje życie poza Ziemią? Co stanowi energię gwiazd, jak zaczynają świecić i co się dzieje gdy umierają?

Strona internetowa wystawy ma adres 100exhibit.iau.org. (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C30675%2Cwystawa-above-and-beyond-na-stulecie-odkryc-astronomicznych.html

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 7571
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: 30 Kongres Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU).
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 24, 2018, 11:52 »
Trzy tysiące astronomów spotkało się w Wiedniu
21.08.2018

Ponad 3 tys. astronomów z 89 krajów, w tym z Polski, spotkało się w Wiedniu podczas 30. Kongresu Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Wydarzenie potrwa do końca sierpnia.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) to organizacja zrzeszająca zawodowych astronomów. W jej szeregach znajduje się ponad 10 tysięcy astronomów. Jej zadaniem jest m.in. światowa koordynacja badań astronomicznych i wspomaganie międzynarodowej współpracy w tym zakresie.

Co trzy lata w różnych krajach organizowany jest kongres IAU. W tym roku odbywa się w Wiedniu w Austrii od 20 do 31 sierpnia.

Zakres dyskutowanych na konferencji zagadnień obejmuje przekrój zainteresowań współczesnych badaczy Wszechświata. W ramach konferencji zaplanowano sympozja, sesje tematyczne, spotkania, setki wystąpień, dyskusji i prezentacje posterowe.

Osobne sesje będą poświęcone przygotowaniom do wykorzystania przez naukowców dwóch teleskopów nowej generacji: Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST), czyli budowanego przez NASA następcy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, a także Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT), który z kolei jest budowany przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Podczas kongresów IAU podejmowane są też decyzje związane z ogólnoświatową polityką naukową, ustandaryzowaniem definicji i pojęć. W poprzednich latach bywały one szeroko komentowane w mediach, tak jak to miało miejsce w 2006 roku podczas Kongresu IAU w Pradze, gdy zdecydowano o pozbawieniu Plutona statusu planety. W 2018 roku na pierwszy plan wysuwają się przygotowania do stulecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej, które przypadnie w roku 2019. W związku z tym organizacja chce w skali globalnej zorganizować szereg inicjatyw skierowanych do społeczeństw, związanych z popularyzacją astronomii i nauki oraz pokazania stu lat odkryć astronomicznych, które zmieniły poglądy ludzkości na Wszechświat. (PAP)

cza/ zan/
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C30681%2Ctrzy-tysiace-astronomow-spotkalo-sie-w-wiedniu.html