Autor Wątek: Wojskowe technologie rakietowe  (Przeczytany 410 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline misiekuba

 • Nowy
 • *
 • Wiadomości: 16
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 22, 2018, 12:03 »
Przyznam szczerze Juram, że gdy zobaczyłem iż, ktoś odpisał w tym wątku, to miałem nadzieję, że może ktoś wie gdzie można przeczytać artykuł "Development of the ILR-33 “AMBER” sounding rocket for microgravity experimentation", albo chciał podjąć jakąś konstruktywną wymianę zdań. Ale niestety widzę, że Ty jedynie powtarzasz moje postulaty sprzed kilku dni.

A swoją drogą, czy jest na tym forum już wątek militarno-kosmiczny? Jeśli nie, to może warto byłoby taki założyć. ;)


Kanarkusmaximusie, czy możesz utworzyć dwa wątki o rakietach militarnych? Jeden dotyczący Polski, drugi reszty świata? Albo chociaż jeden, omawiający wszystkie rakiety, efektory etc.

BTW, właściwa forma odmiany to Kanarkusmaximusie czy Kanarkusie Maximusie? ;)

Z racji iż, brak mi interakcji z innymi forumowiczami, pozwolę sobie chwilowo napisać ostatni post, który będzie - ku zgrozie części użytkowników forum ;) - ponownie wykraczał poza temat Bursztyna. 

Otóż, jeśli macie w jakikolwiek kontakt z ludźmi lub instytucjami, które mają potencjał do tworzenia technologii podwójnego zastosowania, to uczulcie ich, aby zainteresowali się tym tematem. Co roku olbrzymie pieniądze z naszym podatków, zamiast być wydatkowane na rozwój technologii, przepadają bezpowrotnie lądując z powrotem w budżecie centralnym.

Oto dowód: "(...) Zgodnie z wymaganiami określonymi w art.7 ust. 3b ustawy „o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP” udział wydatków przeznaczonych na badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie obronności państwa w stosunku do łącznych wydatkach na obronność, musi wynosić nie mniej niż 2,5%. Spełnienie tego wymogu w 2019 roku będzie „kosztowało” 1,119 mld PLN. Na kwotę tę składają się wydatki zapisane w części 28 budżetu „Nauka”, w rozdziale 75221 „Projekty badawcze i celowe w dziedzinie obronności” (dotacje na 200,0 mln PLN) oraz wydatki zapisane w części 29 budżetu „Obrona narodowa” w rozdziale 75280 „Działalność badawczo-rozwojowa” (wydatki majątkowe na 809,0 mln PLN i wydatki bieżące na 109,8 mln PLN). Podsumowując, w stosunku do 2018 roku planuje się wzrost wydatków na badania naukowe i prace rozwojowe o 88,5 mln PLN (8,6%). To tylko teoretycznie pozytywna informacja, bowiem wykonanie środków na ten cel latach 2016-2017 było na wyjątkowo niskim poziomie. W 2016 roku wyniosło 67,3%, a w 2017 roku jedynie 38,7%. Pokazuje to jednoznacznie, że ustanowiony w ustawie „o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP” poziom minimalnych nakładów na realizację prac badawczo-rozwojowych jest całkowicie oderwany od realiów w tym zakresie. Wydaje się wysoko prawdopodobne, że również w latach 2018-2019 wykonanie budżetu w ramach rozdziału 75280 będzie znacznie poniżej planów. (...)"
Cytat pochodzi z artykułu: http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/art,2,4,10973,armie-swiata,wojsko-polskie,wstepny-projekt-budzetu-mon-na-2019-rok

W samym tylko segmencie rakietowym jest przecież wiele obszarów do penetracji. Tak jak pisałem wcześniej, rakiety o wymiarach zbliżonych do Bursztyna, znajdują zastosowanie tak w segmencie obrony powietrznej, jak i artylerii rakietowej. Podobne zastosowanie mogłyby mieć technologie opracowane przy okazji SF200 i SF1000.

Kolejny obszar to ASOP, czyli Aktywne Systemy Obrony Pojazdów.
http://www.obrum.gliwice.pl/upload/downloads/spg/112/02_Dabrowski%20Komanski.pdf
http://www.obrum.gliwice.pl/upload/downloads/spg/112/03_Dabrowski%20Komanski.pdf

Nasi nawet zajęli się opracowywaniem krajowego rozwiązania tego typu: http://militarium.net/polski-zintegrowany-automatyczny-system-obrony-pojazdu-koncepcja-aktywnej-obrony-wozow-bojowych/
Przy czym, wyznaczający w tej dziedzinie trendy przemysł amerykański, rozszerzył ASOP, również na obszar obrony powietrznej pojazdów krótkiego zasięgu: https://www.defence24.pl/eurosatory-2018-nowe-rakiety-koncernu-lockheed-martin-rozwiazanie-dla-narwi

Rakieta klasy MHKT, powinna być całkowicie w zasięgu naszego przemysłu i naszych instytutów. Szczególnie, że w Polsce opracowuje się na potrzeby wojska - prawdopodobnie do podobnych zastosowań - również radar szumowy, który najpewniej mógłby współdziałać z tego typu rakietami.

A jak już jesteśmy przy Amerykanach. Opracowują oni obecnie również technologię, umożliwiającą wykorzystanie haubic samobieżnych kalibru 155mm jako broni na potrzeby obrony powietrznej:
https://www.businessinsider.com/pentagon-soon-test-next-generation-supersonic-projectile-2018-2?IR=T
https://breakingdefense.com/2018/01/86000-5600-mph-hyper-velocity-missile-defense/
http://www.nationaldefensemagazine.org/articles/2018/1/26/sco-developing-affordable-flexible-missile-defense-weapon-system

Dlaczego to jest ważne? Bo haubica samobieżna kalibru 155mm o kryptonimie Krab, to wielka chluba i duma naszego przemysłu. A kolejna haubica tego kalibru, o kryptonimie Kryl jest obecnie przez naszą zbrojeniówkę dopracowywana. Co więcej kaliber ten jest podstawowym kalibrem w NATO, więc opracowanie podobnego rozwiązania, do tego nad którym pracują obecnie Amerykanie, miałoby nie tylko wielki potencjał innowacyjny, ale i eksportowy. (Kto wie, może bazą do opracowania tego typu rozwiązania jest pocisk podobny do tego: http://www.leonardocompany.com/documents/63265270/66960114/body_VULCANO_155MM_2013_1.pdf , ale to tak na marginesie.)

Jeśli ktoś nie widzi podwójnego zastosowania w tego typu rozwiązaniach to przypominam ten oto artykuł: https://www.space24.pl/haubica-wystrzeli-polsko-ukrainska-rakiete-sondujaca

W razie pilnego kontaktu lub gdybyście wiedzieli coś o artykule "Development of the ILR-33 “AMBER”...", zapraszam na prv.

I zupełnie na koniec, dla ciekawskich. Krótki filmik o tym, jak wygląda system Obrony Powietrznej klasy Narew/Wisła, oparty o rakiety zbliżone do Bursztyna: https://www.youtube.com/watch?v=FB67AMcPnDg 

Offline JSz

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 5671
Odp: Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 22, 2018, 15:10 »
Miśku Kubo, ja też niemerytorycznie. Mam dostęp do niektórych czasopism Elseviera, sprawdzę w poniedziałek, czy do tego też. Jeśli tak, to wyślę Ci e-mailem. Ale zwyczajowym sposobem jest poproszenie któregoś z autorów np. poprzez Research Gate, zob.: https://www.researchgate.net/publication/321290924_Development_of_the_ILR-33_AMBER_sounding_rocket_for_microgravity_experimentation. Szkoda że nie napisałeś, o jakie pismo chodzi.

Co do braku interakcji, przypuszczam że mało kto na tym Forum interesuje się artylerią rakietową, a nawet jeśli, to nie na tyle by móc podjąć z Tobą merytoryczną dyskusję. Długość postów też nie ułatwia... :)

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 18767
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 22, 2018, 21:14 »
Uważam, że warto wydzielić najnowsze posty do nowego wątku. Proponuję wstawić go do działu Technologie.
Tytuł wątku - może "Technologie rakietowych pocisków artyleryjskich"? Jak uważacie?

Offline misiekuba

 • Nowy
 • *
 • Wiadomości: 16
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 23, 2018, 22:15 »
Hej!

@JSz, wielkie dzięki. :) A co do ResearchGate, to jak już wspominałem, za jego pośrednictwem starałem się dostać dostęp do artykułu o postępach przy SF200 i SF1000, ale bez efektów. Dlatego, najpewniej za wcześnie, uznałem że ta funkcja to "podpucha". ;)

@Kanarkusmaximus a może Wojskowe technologie rakietowe? Wtedy nie zamykamy się tylko na artylerii. W przeciwnym razie, byłby potrzebny kolejny wątek dla rakiet obrony powietrznej i jeszcze jeden dla pocisków manewrujących. A pewnie i rakiety hipersoniczne zasługiwałyby na osobny wątek. ;)

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 18767
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Wojskowe technologie rakietowe
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 24, 2018, 10:36 »
Przeniosłem ostatnie posty do nowego działu! Dzięki Miśku-Kubo za sugestię tytułu!

Offline JSz

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 5671
Odp: Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 24, 2018, 13:20 »
@JSz, wielkie dzięki. :) A co do ResearchGate, to jak już wspominałem, za jego pośrednictwem starałem się dostać dostęp do artykułu o postępach przy SF200 i SF1000, ale bez efektów. Dlatego, najpewniej za wcześnie, uznałem że ta funkcja to "podpucha". ;)

Mam ten artykuł, ściągnąłem przy okazji kilka innych o podobnej tematyce. Podaj mi na PW adres, na które mogę Ci je przesłać.

A na Research Gate wszystko finalnie zależy od autora: czy zagląda w ogóle na swój profil, i czy w ogóle chce mu się udostępniać.