Autor Wątek: Commercial Lunar Payload Services (CLPS)  (Przeczytany 2200 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online ekoplaneta

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6801
 • One planet Once chance
Commercial Lunar Payload Services (CLPS)
« dnia: Listopad 30, 2018, 07:53 »
NASA wczoraj ogłosiła nowy program współpracy z firmami prywatnymi Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Program ma dotyczyć transportu ładunków na orbitę i powierzchnię Księżyca. Do podziału NASA ma na to 2,6 miliarda dolarów. Zgłosiło się 30 chętnych firm do tego programu w tym Blue Origin i SPACE X. Kontrakt wygrało 9 firm:
- Astrobotic Technology, Inc.: Pittsburgh
- Deep Space Systems: Littleton, Colorado
- Draper: Cambridge, Massachusetts
- Firefly Aerospace, Inc.: Cedar Park, Texas
- Intuitive Machines, LLC: Houston
- Lockheed Martin Space: Littleton, Colorado
- Masten Space Systems, Inc.: Mojave, California
- Moon Express: Cape Canaveral, Florida
- Orbit Beyond: Edison, New Jersey

Jak widać powyżej wśród finalistów nie ma naszych faworytów: Blue Origin i SPACE X  >:( za to jest pupilek rządu USA Lockhead Martin!  ???

Poniżej kilka koncepcji lądowników wybranych firm. Pytanie tylko czym te firmy będę wozić te ustrojstwa skoro nie mają swoich rakiet oczywiście z wyjątkiem LM?  ???  Ooo tutaj widać Falcona 9. Więc wiadomo czym ten ptaszek będzie latać!https://www.nasa.gov/press-release/nasa-announces-new-partnerships-for-commercial-lunar-payload-delivery-services

Online ekoplaneta

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6801
 • One planet Once chance
Odp: Commercial Lunar Payload Services (CLPS)
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 30, 2018, 07:55 »
No i nie mogę przeboleć, że BO i SPACE X nie przeszły! Mają tak zaawansowane hardware różnych urządzeń, że naprawdę dziwne, ze ich nie uwzględniono! New Shepard lata jak szalony i tylko czeka aby jego wersja księżycowa wyrwała się z okowów ziemskiej grawitacji  :( Silver Dragon to też byłby bardzo dobry wybór zwłaszcza do lotów do LOP ,,Gateway! Z podanych wcześniej obrazków wynika, że jak na razie NASA wybrała firmy mające zbudować małe lądowniki a nie konkretne lądowniki do przewozu towarów i ludzi na potrzeby programu załogowego! Takie coś ala Google Lunar X Prize za oczywiście lepszą cenę  :)

Również Marek Florydziak nie rozumie brak Blue Origin w tym programie:

https://florydziak.com/blogger/2018/11/spacex-i-blue-origin-nie-przeszly.html

Offline station

 • Sir
 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 2227
 • NASA: "Eventual slip to 2055"
Odp: Commercial Lunar Payload Services (CLPS)
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 30, 2018, 10:38 »
A czego się spodziewałeś? Rozsądnego wyboru ze strony Naszej? Z drugiej strony może i dobrze, że dają szansę i chcą rozpędzić mniejszych "prywaciarzy", ale oznacza to z pewnością wyraźnie wolniejszy rozwój wypadków, a szkoda. NASA po prostu narobiła w swoim stylu sporo szumu i zapodała kolejną tonę malowanych bzdur czyli renderów o niczym (na obecną chwilę). Pozostaje pytanie czy jakikolwiek plan księżycowy zostanie wdrożony fizycznie w życie do końca lat 20-tych.
Największe osiągnięcie NASA w drugiej dekadzie 21 wieku? .... Logo ARTEMIS

Online ekoplaneta

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6801
 • One planet Once chance
Odp: Commercial Lunar Payload Services (CLPS)
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 30, 2018, 11:04 »
A czego się spodziewałeś? Rozsądnego wyboru ze strony Naszej? Z drugiej strony może i dobrze, że dają szansę i chcą rozpędzić mniejszych "prywaciarzy", ale oznacza to z pewnością wyraźnie wolniejszy rozwój wypadków, a szkoda. NASA po prostu narobiła w swoim stylu sporo szumu i zapodała kolejną tonę malowanych bzdur czyli renderów o niczym (na obecną chwilę). Pozostaje pytanie czy jakikolwiek plan księżycowy zostanie wdrożony fizycznie w życie do końca lat 20-tych.

Na renderkach widać, że te lądowniki małe będą, bardziej przydatne do badań naukowych. Może miejsce dla SPACE X i BO NASA zostawi na czas większych ładunków? Ale rzeczywiście szkoda zmarnowanej szansy  :( No i jaki jest termin wysyłania tych sond kosmicznych? Jakoś żadnego terminu w ostatnich wiadomościach NASA nie znalazłem. Terminy są za to na wcześniejszych prezentacjach. Pytanie tylko ile z tego wyjdzie, bo Trump za dwa lata albo i trzy kończy kadencję a jak do tej pory nie zbudują nic większego to nowy plan NASA znowu pójdzie do piachu jak preziem zostanie ktoś inny  >:(

Offline JSz

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 5886
Odp: Commercial Lunar Payload Services (CLPS)
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 30, 2018, 11:31 »
No i nie mogę przeboleć, że BO i SPACE X nie przeszły! Mają tak zaawansowane hardware różnych urządzeń, że naprawdę dziwne, ze ich nie uwzględniono! New Shepard lata jak szalony i tylko czeka aby jego wersja księżycowa wyrwała się z okowów ziemskiej grawitacji  :( Silver Dragon to też byłby bardzo dobry wybór zwłaszcza do lotów do LOP ,,Gateway!

Mógłbyś wskazać źródła mówiące, że Blue i SpaceX mają jakieś pomysły na lądowniki księżycowe? Bo New Shepard nie ma niczego wspólnego z czymś takim, a RedDragon jest anulowany (Dragon 2 to też całkiem inna bajka). Ciekaw jest, co te firmy zaproponowały w konkursie.

Online ekoplaneta

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6801
 • One planet Once chance
Odp: Commercial Lunar Payload Services (CLPS)
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 30, 2018, 12:00 »
O źródła trzeba by zapytać Marka:

NASA ma dziś ogłosić listę dziewięciu firm które dostaną od firmy pieniądze w ramach nowego programu CLPS – komercyjnego transportu towarów na orbitę i powierzchnię Księżyca. Oferty zgłosiło 30 firm w tym Blue Origin i SpaceX. Jednak pieniądze z 2.6 miliarda dolarów do podziału dostanie 9 firm: Lockheed Martin, Astrobotic, Firefly Aerospace, Masten Space Systems, Moon Express, Draper, Intuitive Machines, Deep Space Systems oraz Orbit Beyond. Kilka z nich znacie z wzmianek na blogu. Ale dlaczego Lockheed Martin???

https://florydziak.com/blogger/2018/11/spacex-i-blue-origin-nie-przeszly.html

Chyba sam znalazłem:

http://www.parabolicarc.com/2018/07/19/list-interested-vendors-nasas-commercial-lunar-payload-services-program/
« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2018, 12:03 wysłana przez ekoplaneta »

Online ekoplaneta

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6801
 • One planet Once chance
Odp: Commercial Lunar Payload Services (CLPS)
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 30, 2018, 12:17 »
No i sprawa się wyjaśnia. Chodzi tu o transport, który pomoże w naukowych badaniach Ksieżyca:

During a public event held today (Nov. 29), the agency unveiled nine new partners that will be designing and building lunar landers aimed at facilitating scientific exploration of the moon. In addition to the specific companies chosen, NASA Administrator Jim Bridenstine also announced that the program running those contracts — the Commercial Lunar Payload Services program — is now part of the science section of NASA's bureaucracy, not the human exploration section.

The general idea is that these companies will be able to compete for contracts to deliver NASA science experiments to the surface of the moon by flying lunar landers on rocket launches purchased from other commercial space companies. Those individual contracts would substitute for NASA needing to build those capacities itself.

https://www.space.com/42582-nasa-moon-partners-private-companies-unveiled.html

Czyli według mnie jest to pierwsza odsłona partnerstwa. Kolejne, mające na celu budowę lądowników i statków do transportu towarów oraz ludzi dla misji załogowych możemy się spodziewać w dalszej kolejności.

NASA will re-examine the private market periodically for new and emerging lunar delivery capabilities, and may offer additional companies an opportunity to join Commercial Lunar Payload Services through a contract process called on-ramping.

http://www.moondaily.com/reports/NASA_Announces_New_Partnerships_for_Commercial_Lunar_Payload_Delivery_Services_999.html

Online ekoplaneta

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6801
 • One planet Once chance
Odp: Commercial Lunar Payload Services (CLPS)
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 30, 2018, 12:39 »
Trochę szczegółów dotyczących lądownika Lockheed Martin, nazywającego się McCandless Lunar Lander .
Otóż konstrukcja tego lądownika ma się opierać na sprawdzonej już konstrukcji lądownika Phoenix i InSight  :)

Lockheed Martin's lander design builds on four decades of experience engineering deep space missions, including Mars landers. The McCandless Lunar Lander is based on the proven design of the InSight lander - which just touched down on the Martian surface on Monday, Nov. 26 - and the Phoenix lander - which successfully arrived at Mars in May 2008.

Lądownik będzie mógł dowieźć na powierzchnię Srebrnego Globu ładunek o masie kilkuset kilogramów:


The McCandless Lunar Lander is capable of transporting large payloads weighing hundreds of kilograms - including stationary scientific instruments, deployable rovers, or even sample return vehicles - to the surface of the Moon.

The lander uses a proven propulsive landing approach that relies upon on-board radars and a set of rocket thrusters firing 10 times a second to slow to just five mph before touching down. Once on the lunar surface, the lander can provide power, communications and thermal management for sophisticated payloads.


http://www.moondaily.com/reports/Lockheed_Martin_Selected_for_NASAs_Commercial_Lunar_Lander_Payload_Services_Contract_999.html

Referencje lądownika przedstawione przez LM mnie przekonują, szkoda tylko, że na obrazku wygląda on mało interesująco  ;) Poza tym doświadczenie firmy w budowie i użytkowaniu udanych lądowników Phoenix i InSight jest najlepszą referencją jaką mogła sobie wystawić jakakolwiek firma w tym i przyszłych tego typu konkursach.  :)

Offline wini

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 1937
 • LOXem i ropą! ;)
  • Kosmonauta.net
Odp: Commercial Lunar Payload Services (CLPS)
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 30, 2018, 16:27 »
No i nie mogę przeboleć, że BO i SPACE X nie przeszły! Mają tak zaawansowane hardware różnych urządzeń, że naprawdę dziwne, ze ich nie uwzględniono! New Shepard lata jak szalony i tylko czeka aby jego wersja księżycowa wyrwała się z okowów ziemskiej grawitacji  :( Silver Dragon to też byłby bardzo dobry wybór zwłaszcza do lotów do LOP ,,Gateway!

Mógłbyś wskazać źródła mówiące, że Blue i SpaceX mają jakieś pomysły na lądowniki księżycowe? Bo New Shepard nie ma niczego wspólnego z czymś takim, a RedDragon jest anulowany (Dragon 2 to też całkiem inna bajka). Ciekaw jest, co te firmy zaproponowały w konkursie.

Lądownikiem SpaceX będzie BFS a Blue Origin też jakoś niedawno ogłaszało plany budowy lądownika księżycowego z tego co pamiętam miał się nazywać Blue Moon.

Tylko tutaj mówimy o mniejszej skali. Myślę, że podejście jest fajne. Próbują wprowadzić do eksploracji podejście podobne z programu CRS. Docelowo ma powstać kilka (część firm odpadnie po drodze) uniwersalnych lądowników Księżycowych, najpierw małych, ale to ma być wyjście do prac nad większymi w tym przeznaczonymi dla ludzi. Mam nadzieję, że takie podejście komercyjne się sprawdzi i tutaj, dałoby to "kopa" sektorowi prywatnemu i na pewno zwiększyłoby ilość tego typu kontraktów.
Oczywiście na internecie już pojawiają się głosy, że to tylko przykrywka żeby wpompować więcej kasy w LM:P

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 10912
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Commercial Lunar Payload Services (CLPS)
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 01, 2018, 18:24 »
NASA wybiera 9 firm do kontraktów CLPS
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 1 GRUDNIA 2018

Agencja NASA dopuściła dziewięć amerykańskich firm do ubiegania się o kontrakty na komercyjne dostarczanie ładunku na Księżyc.

NASA ogłosiła wybór dziewięciu firm do możliwości ubiegania się o kontrakty w ramach Commercial Lunar Payload Services (CLPS) w dniu 29 listopada. CLPS ma być jednym z pierwszych kroków ku długoterminowym badaniom Księżyca oraz (docelowo) załogowej eksploracji tego globu.  (...)

https://kosmonauta.net/2018/12/nasa-wybiera-9-firm-do-kontraktow-clps/

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 10912
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Commercial Lunar Payload Services (CLPS)
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 01, 2018, 23:11 »
Foust Forward | For NASA’s return to the moon, a little something to cheer about
by Jeff Foust — November 30, 2018


NASA Administrator Jim Bridenstine talks via satellite with Andrea Mosie, Apollo sample laboratory manager, and NASA astronaut Stan Love from NASA’s Johnson Space Center in Houston during NASA's Commercial Lunar Payload Services (CLPS) announcement Nov. 29, 2018 at NASA headquarters in Washington. Credit: NASA/Bill Ingalls.

“Foust Forward” appears in every issue of SpaceNews magazine. This column runs in the Dec. 3, 2018 issue.

When NASA announced its Commercial Lunar Payload Services program earlier this year, there was some question at first about how to pronounce its vowel-less acronym, CLPS. The consensus soon was to insert an imaginary “i” in the middle, so that it sounded like “clips.”

Maybe, though, it should be pronounced “claps.” There was certainly a lot of clapping at NASA Headquarters Nov. 29 when NASA announced the nine companies it selected to participate in CLPS. Clapping when representatives of the companies were paraded onstage. Clapping for a promotional video that kicked off the event. Clapping for NASA astronaut Stan Love who, on a video link from the Johnson Space Center, bounced across a floor wearing a harness to simulate the moon’s one-sixth gravity. Clapping even for a Mars spacecraft, InSight, that landed on the planet three days earlier. (“We’re still on that Mars high,” quipped Thomas Zurbuchen, NASA associate administrator for science.)
(...)
https://spacenews.com/foust-forward-for-nasas-return-to-the-moon-a-little-something-to-cheer-about/

Offline station

 • Sir
 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 2227
 • NASA: "Eventual slip to 2055"
Odp: Commercial Lunar Payload Services (CLPS)
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 02, 2018, 01:18 »
...czyżby kolejny event by NASA z oklaskiwaniem niekończących się gruszek na wierzbie?… Nie lepiej zaoszczedzić tę kasę na coś pożytecznego a nie wyrzucać wszystko na kolejny festiwal gadających głów?
Największe osiągnięcie NASA w drugiej dekadzie 21 wieku? .... Logo ARTEMIS

Offline ah

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 1017
Odp: Commercial Lunar Payload Services (CLPS)
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 31, 2019, 13:59 »
Dzisiaj o 19:00 naszego czasu transmitowane na NASA TV:
Cytuj
NASA to Announce Selection of Science Commercial Moon Landing Services,
Hold Media Teleconference
https://www.nasa.gov/press-release/nasa-to-announce-selection-of-science-commercial-moon-landing-services-hold-media


« Ostatnia zmiana: Maj 31, 2019, 14:00 wysłana przez ah »

Offline ah

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 1017
Odp: Commercial Lunar Payload Services (CLPS)
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 31, 2019, 19:38 »
I znamy już zwycięzców I etapu:
https://www.nasa.gov/press-release/nasa-selects-first-commercial-moon-landing-services-for-artemis-program


Cytuj
 • Astrobotic of Pittsburgh has been awarded $79.5 million and has proposed to fly as many as 14 payloads to Lacus Mortis, a large crater on the near side of the Moon, by July 2021.
 • Intuitive Machines of Houston has been awarded $77 million. The company has proposed to fly as many as five payloads to Oceanus Procellarum, a scientifically intriguing dark spot on the Moon, by July 2021.
 • Orbit Beyond of Edison, New Jersey, has been awarded $97 million and has proposed to fly as many as four payloads to Mare Imbrium, a lava plain in one of the Moon’s craters, by September 2020

« Ostatnia zmiana: Maj 31, 2019, 19:42 wysłana przez ah »

Offline JSz

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 5886
Odp: Commercial Lunar Payload Services (CLPS)
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 31, 2019, 20:09 »
Okazuje się, że:

Cytuj
Jeff Foust  @jeff_foust 41 min.41 minut temu

Both Intuitive Machines and OrbitBeyond have said they’ll launch on Falcon 9 (but don’t think they’ve announced signed contracts yet); Astrobotic, which previously said it would fly as a secondary on an Atlas 5, now says it’s assessing its launch options.

Czyli że wstępnie: 2 x Falcon 9, 1 x Atlas 5.