Autor Wątek: OneWeb - 648 satelitów do internetu  (Przeczytany 4367 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 14365
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 30, 2017, 12:27 »
Ruszyła europejska linia montażowa OneWeb Satellites
Środa, 28 Czerwca 2017

Firma OneWeb Satellites uruchomiła swoją linię montażową w Tuluzie, sercu produkcji Airbusa, aby rozpocząć kompleksową walidację, testy oraz integrację swoich pierwszych satelitów, które zostaną wysłane na orbitę już za nieco ponad dziewięć miesięcy.

OneWeb Satellites jest wspólnym przedsięwzięciem OneWeb, globalnej firmy komunikacyjnej, której misją jest zapewnienie przystępnego cenowo dostępu do Internetu wszystkim ludziom na Ziemi, oraz Airbus Defence and Space, a pierwsze przyjęte przez nią zamówienie obejmuje produkcję 900 satelitów komunikacyjnych dla floty satelitów OneWeb operującej na niskiej orbicie okołoziemskiej. Zakład w Tuluzie, mający powierzchnię 4 600 metrów kwadratowych, będzie używany do celów walidacji metod produkcji wymaganych w celu wytworzenia wysokowydajnych satelitów na skalę, jakiej jeszcze nigdy dotąd nie osiągnięto, usunięcia ryzyka powodowanego przez wszelkie potencjalne problemy oraz utworzenia ram dla większej i mieszczącej więcej linii produkcyjnych fabryki OneWeb Satellites w pobliżu Centrum Kosmicznego im. J. F. Kennedy'ego na Florydzie. Po przejściu kompleksowego zestawu testów, pierwszych 10 pilotażowych, zbudowanych w Tuluzie satelitów stanowić będzie pierwsze maszyny we flocie OneWeb.

Linia montażowa będzie zawierała najnowocześniejszą automatykę, sprzęt testowy oraz możliwości zbierania danych pozwalających skrócić czas montażu i zapewnić środki potrzebne do analizy wydajności fabryki oraz usprawniania procesów. Gdy satelity na niej produkowane znajdą się na orbicie, będą dostarczać cenne dane, które pozwolą potwierdzić poprawność projektu tych pojazdów kosmicznych oraz wprowadzać w nim drobne poprawki, jeśli takowe będą konieczne. Umożliwi to wykrywanie i korektę wszelkich anomalii procesu produkcyjnego.


Ilustracja: Airbus Defence & Space

Obok budowania floty satelitów, OneWeb Satellites będzie także dostarczać Airbusowi spersonalizowane wersje wysokowydajnych satelitów, platform i podstawowych technologii, aby wesprzeć sprzedaż dokonywaną przez niego na rzecz stron trzecich, takich jak inni operatorzy komercyjni i rządowi na całym świecie. Mini satelity pochodzące z ogromnej linii produkcyjnej stworzą nowe paradygmaty kosztowe i wydajnościowe dla wszystkich podmiotów chcących czerpać korzyści z możliwości, jakie satelity mogą dać na rynkach obserwacji Ziemi, czujników oraz telekomunikacji.

Rozwój tego zakładu wspierany jest przez Bpifrance w ramach francuskiego programu PIA (Programme d’Investissements d’Avenir).

http://www.space24.pl/619558,ruszyla-europejska-linia-montazowa-oneweb-satellites
« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2018, 23:51 wysłana przez Orionid »

Online kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 20997
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 01, 2017, 19:12 »
Takie pytanie, czy te 4600 metrów kwadratowych to dużo czy mało jak na halę produkcyjną? Jak to wygląda w innych typach przemysłu?

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 14365
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 30, 2018, 00:04 »
Pierwszy lot OneWeb pod koniec roku
BY MICHAŁ MOROZ ON 29 SIERPNIA 2018

(...) Obecnie spółka ma już podpisaną umowę z Virgin Orbit na przeprowadzenie 39 lotów wynoszących na pokładzie LauncherOne, jak również porozumienie o współpracy z Blue Origin na pięć lotów na pokładzie rakiety New Glenn.

Pod koniec roku pierwsze 10 satelitów o masie 145 kg każdy ma wynieść spółka Arianespace za pomocą rakiety Sojuz. Następnie spółka ma wykonać kolejne 20 startów, które wyniosą od 34 do 36 satelitów na orbitę. Pierwsze satelity OneWeb trafią na orbitę o wysokości 1200 km. Kolejne będą wynoszone na wysokość 500 km i już samodzielnie będą podnosić swój pułap. (...)
https://kosmonauta.net/2018/08/pierwszy-lot-oneweb-pod-koniec-roku/

OneWeb, Arianespace target December-February for first Soyuz launch
by Caleb Henry — August 27, 2018

(...) OneWeb’s first launch will carry production-grade satellites, not prototypes, according to the company. While the subsequent 20 Arianespace-Soyuz launches will carry 34 to 36 satellites to an altitude of 500 kilometers, the first launch will carry just 10 satellites straight to their 1,200-kilometer orbit, eliminating the need for orbit raising with each satellite’s onboard propulsion.

OneWeb is building 900 satellites through a joint venture with Airbus Defence and Space, but has signaled a desire to operate around 2,000 satellites. Additional launch providers include Virgin Orbit, which has a contract for 39 LauncherOne missions, and Blue Origin, which has a memorandum of understanding for five New Glenn launches. (...)
https://spacenews.com/oneweb-arianespace-target-december-february-for-first-soyuz-launch/

Online kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 20997
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 08, 2020, 22:16 »
Za nami start OneWeb - czy są może jakieś nagrania?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 08, 2020, 22:16 »

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 14365
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 09, 2020, 19:48 »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=tYiZlYKKZgA" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=tYiZlYKKZgA</a>
https://www.youtube.com/watch?v=tYiZlYKKZgA&feature=emb_title

Post poświęcony startowi https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3863.msg141283#msg141283

Offline Slavin

 • Senior
 • ****
 • Wiadomości: 656
 • Metanem i tlenem z odzyskiem
Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 30, 2020, 11:10 »
OneWeb - największa konkurencja dla sieci Starlink bankrutuje.

Na zdjęciu: Model satelity OneWeb na niskiej orbicie okołoziemskiej. Źródło: OneWeb.


Firma OneWeb budująca na orbicie wokół Ziemi megakonstelację satelitów dostępu do Internetu zgłosiła wniosek upadłościowy do sądu federalnego w Nowym Jorku.

Firma OneWeb była dotychczas największą konkurencją dla budowanej przez SpaceX megakonstelacji satelitów telekomunikacyjnych Starlink. OneWeb planował zbudowanie sieci 648 satelitów, która mogłaby świadczyć usługi satelitarnego dostępu do Internetu. Do tej pory firma umieściła na orbicie 74 satelity, a ostatni start orbitalny był przeprowadzony w marcu 2020 r.

Firma ciągle starała się pozyskać inwestorów. Zewnętrzni analitycy sugerowali, że do ukończenia flotylli firma musiałaby pozyskać jeszcze ponad 7 miliardów dolarów. Dotychczas największym inwestorem startupu pozostawał japoński bank SoftBank.

Jak podkreśla firma w oficjalnym komunikacie na decyzję rozpoczęcia sądowego procesu upadłościowego wpływ miała pandemia COVID-19, która utrudniła pozyskanie środków od kolejnych inwestorów. Niestabilne rynki finansowe wprowadziły w kłopoty m.in. SoftBank.

Firma przed złożeniem wniosku o upadłościowego zwolniła około 85% ze swoich 531 pracowników. Warto tutaj napisać, że OneWeb zdecydował się na zastosowanie Rozdziału 11 Kodeksu Upadłościowego w USA. Jest to najbardziej skomplikowany z procesów upadłościowych, który umożliwia jednak dalsze działanie firmy pod ochroną sądową przed wierzycielami.

OneWeb może teraz zreorganizować swoją działalność i zmienić strukturę kapitałową, aby wrócić na ścieżkę rentowności i uniknąć likwidacji. Obecnie największym wierzycielem firmy jest europejski operator rakietowy Arianespace, z którym firma podpisała kontrakt w 2015 r. na 21 lotów rakiety Sojuz. Poza tym w ramach osobnej umowy debiutancki lot rakiety Ariane 6 pod koniec 2020 r. miał również wynosić satelity dla tej konstelacji.

Nie wiadomo jaka przyszłość czeka brytyjską firmę, ale w przeszłości w podobnej sytuacji były inne firmy budujące duże sieci telekomunikacyjne i udawało im się wyjść z kłopotów. Koronnym przykładem jest Iridium. Firma zbudowała pierwszą dużą sieć satelitów 20 lat temu po czym ogłosiła bankructwo. W ostatnich latach ta sama firma zbudowała 2. generację swojej sieci i działa nadal na rynku.

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/oneweb-najwieksza-konkurencja-dla-sieci-starlink-bankrutuje

https://www.oneweb.world/media-center/oneweb-files-for-chapter-11-restructuring-to-execute-sale-process


Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 14365
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 30, 2020, 15:07 »
Koronawirus wtargnął do kosmosu. Firma szykująca internet z satelitów zbankrutowała
Przegląd prasy dzisiaj 08:28

OneWeb kilka lat temu podpisała umowę na wystrzeliwanie satelitów z francuską firmą ArianEspace, która postanowiła w tym celu wykorzystać rosyjskie rakiety nośne Sojuz

OneWeb kilka lat temu podpisała umowę na wystrzeliwanie satelitów z francuską firmą ArianEspace, która postanowiła w tym celu wykorzystać rosyjskie rakiety nośne Sojuz

Airbus i linie lotnicze Delta tworzą sojusz na rzecz ułatwienia dostępu do internetu w samolotach
Z powodu koronawirusa bankructwo ogłosiła brytyjska firma OneWeb. Spółka w kooperacji z Airbusem i Rosjanami zamierzała za pomocą satelitów zapewnić na całym globie dostęp do szerokopasmowego internetu - pisze “Gazeta Wyborcza”.

W sobotę polskiego czasu brytyjska firma OneWeb złożyła do sądu w Nowym Jorku wniosek o ochronę przed wierzycielami na czas reorganizacji. To znaczy, że spółka zbankrutowała i szuka nabywcy swojego biznesu. Jednocześnie OneWeb zapowiedziała zwolnienia swoich pracowników, nie precyzując, ilu osób chce się pozbyć - czytamy w "Gazecie Wyborczej". (...)
https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/koronawirus-wtargnal-do-kosmosu-firma-szykujaca-internet-z-satelitow-zbankrutowala/k4qdnyv

Offline ah

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 1160
Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 04, 2020, 19:03 »
Grupa przedsiębiorstw z Zhejiang zamierza przejąć OneWeb:
http://www.spaceflightfans.cn/70685.html#more-70685

Online wini

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 2182
 • LOXem i ropą! ;)
  • Kosmonauta.net
Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 03, 2020, 15:35 »
Marek donosi, że OneWeb został uratowany/wykupiony:

https://florydziak.com/blogger/2020/07/one-web-oficjalnie-uratowany.html

Online kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 20997
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 03, 2020, 16:13 »
Marek donosi, że OneWeb został uratowany/wykupiony:

https://florydziak.com/blogger/2020/07/one-web-oficjalnie-uratowany.html
Warto sie temu przyjrzeć z bliska. Wśród znajomych Brytyjczyków z branży widzę dużo żartów i sprzeciwów w tej kwestii.

Online kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 20997
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 21, 2020, 12:30 »
Właśnie się pojawiła informacja, że Arianespace będzie wspierać 16 kolejnych startów dla OneWeb za pomocą Sojuzów. Następny start w grudniu.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: OneWeb - 648 satelitów do internetu
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 21, 2020, 12:30 »