Ankieta

Jakie firmy powinny otrzymać finansowanie w rundzie CCtCap programu CCP?

Boeing / Atlas V / CST-100
8 (15.7%)
Sierra Nevada Corp. /Atlas V / Dream Chaser
17 (33.3%)
SpaceX / Falcon 9 / Dragon 2
26 (51%)

Głosów w sumie: 25

Autor Wątek: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe  (Przeczytany 328761 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6854
Odp: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #345 dnia: Kwietnia 11, 2014, 20:41 »
Kilka dni temu odbył się panel z udziałem NASA i przedstawicieli firm biorących udział w CCP. Poniżej kilka najważniejszych informacji według relacji Parabolic ARc:

NASA
- NASA analizuje możliwość możliwość większej częstotliwości lotów do ISS niż dwa na rok.

SpaceX
- Falcon Heavy zostanie dostarczony na wyrzutnię kosmodromu Vandenberg pod koniec 2014, start odbędzie się na początku 2015,
- firma zatrudnia już prawie 4 tys. pracowników.

Boeing

- firma ma partnerstwo z Bigelowem, który pracuje nad stacja orbitalną,
- jest kilka "wonderful" pomysłów na nazwę dla CST-100, ale zostanie ona nadana dopiero w następnej rundzie CCP,
- Boeing jest zainteresowany wykorzystaniem CST-100 również jako statku cargo.

Sierra Nevada
- następne loty testowe odbędą się jesienią, już z awioniką do lotów orbitalnych,
- bezzałogowy orbitalny lot testowy - listopad 2016,
- firma również jest zainteresowana lotami cargo do ISS.

Źródło: http://www.parabolicarc.com/2014/04/10/nasa-partners-provide-updates-commercial-crew/
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2014, 20:44 wysłana przez JSz »

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #346 dnia: Kwietnia 11, 2014, 23:53 »
Dlaczego tylko SpaceX musi w ramach tych tzw.kamieni milowych przetestować system ucieczkowy swojej kapsuły zarówno na ziemi jak i w locie?Co prawda to ich rakieta ale chyba Boeing jak i SN też powinni taki test przejść.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6854
Odp: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #347 dnia: Kwietnia 12, 2014, 09:29 »
Boeing też takie testy musi przeprowadzić jeśli chce mieć kontrakt na loty. Milestones sami producenci proponowali NASA we wnioskach. Wynika z tego, że Boeing planuje takie testy dopiero w następnej rundzie CCP. Znalazłem, że w 2011 r. Boeing oświadczył "If NASA selects Boeing for a development contract with sufficient funding, ULA will provide launch services for an autonomous orbital flight, a transonic autonomous abort test launch, and a crewed launch, all in 2015" (link). Czyli w przyszłym roku, o ile te terminy są aktualne (bo lot załogowy raczej na pewno nie).

Niewątpliwie SpaceX jest do przodu, ale też prace nad kapsułą rozpoczął jeszcze w ramach COTS.

Natomiast skrzydlak Dream Chaser chyba nie będzie miał LAS-u. Jak jest rozwiązana sprawa bezpieczeństwa podczas startu - nie wiem.

Offline mikii77

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 268
  • LOXem, naftą i SOLIDem
Odp: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #348 dnia: Kwietnia 12, 2014, 09:39 »
Natomiast skrzydlak Dream Chaser chyba nie będzie miał LAS-u. Jak jest rozwiązana sprawa bezpieczeństwa podczas startu - nie wiem.
SNC chce wykorzystać silniki manewrowe(te hybrydowe) jako LAS.
Go Elon, Go!!!

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #348 dnia: Kwietnia 12, 2014, 09:39 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6854
Odp: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #349 dnia: Kwietnia 12, 2014, 09:47 »
Dzięki Mikii77! To jedna z zalet małego wahadłowca, że nie potrzebuje osobnego LAS-u :)

Przy okazji: na NSF ukazał się obszerny artykuł świetnie podsumowujący cały program CCP: http://www.nasaspaceflight.com/2014/04/growing-importance-nasas-commercial-crew-program/. Tytuł znamienny: "The growing importance of NASA’s Commercial Crew Program". Miejmy nadzieję, że politycy dzieląc pieniądze na FY2015 będą podobnego zdania...

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6544
  • Realista do bólu;-)
Odp: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #350 dnia: Kwietnia 13, 2014, 22:50 »
Kilka dni temu odbył się panel z udziałem NASA i przedstawicieli firm biorących udział w CCP. Poniżej kilka najważniejszych informacji według relacji Parabolic ARc:

NASA
- NASA analizuje możliwość możliwość większej częstotliwości lotów do ISS niż dwa na rok.
   ... super sprawa. wiecej lotow szybszy rozwoj, stopniowa ewolucja rozwiazan - bez duzego ryzyka.

SpaceX
- Falcon Heavy zostanie dostarczony na wyrzutnię kosmodromu Vandenberg pod koniec 2014, start odbędzie się na początku 2015,
- firma zatrudnia już prawie 4 tys. pracowników.

Ciekawe, niedwano bylo tylko  ... 2000.


Boeing[/b]
- firma ma partnerstwo z Bigelowem, który pracuje nad stacja orbitalną,
- jest kilka "wonderful" pomysłów na nazwę dla CST-100, ale zostanie ona nadana dopiero w następnej rundzie CCP,
- Boeing jest zainteresowany wykorzystaniem CST-100 również jako statku cargo.
   ... ooo, bardzo ciekawia wiadomosc, statki zalogowe nie podlegaja tak szybkiej ewolucji - bo ruzyko jest za duze,
a tak mozna testowac rozwiazania na werscjach "towarowych" z mniejszym ryzykiem starl ludzkich i zatrzymania calego programu.

Sierra Nevada
- następne loty testowe odbędą się jesienią, już z awioniką do lotów orbitalnych,
- bezzałogowy orbitalny lot testowy - listopad 2016,
- firma również jest zainteresowana lotami cargo do ISS.

Źródło: http://www.parabolicarc.com/2014/04/10/nasa-partners-provide-updates-commercial-crew/
To samo co w przypadku boeinga, przy okazji ciekawe, czy to zaklada wersje bezzalogowe obu pojazdow. Pytanie czy beda w stanie cumowac
jak dragon czy raczej bedzie to juz bardziej automatyczne ala ... poczciwy progres, ktory robi to juz od dziesiecioleci?;-)
Z powazaniem
         Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 24218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #351 dnia: Kwietnia 13, 2014, 23:09 »
Bardzo ciekawe informacje - w szczególności odnośnie rozwoju zatrudnienia SpaceX. To taki mały miernik skali działalności tej firmy. :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6854
Odp: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #352 dnia: Kwietnia 14, 2014, 00:21 »
Myślę, że deklaracje zarówno Boeinga jak i SNC dotyczące usług cargo wiążą się z planowanym drugim konkursem COTS, która NASA planuje niebawem ogłosić. To przede wszystkim stworzyłoby popyt na ich statki przynajmniej dwukrotnie większy niż sam transport załóg.

Zatem konkurencja w COTS2 może być bardzo ostra, bo SpaceX i Orbital pewno nie odpuszczą, ATK też pewnie będzie chciał wcisnąć się. Przy okazji: NASA zdaje się zamierza najpierw zawrzeć dodatkowe kontrakty w ramach COTS, by zapewnić ciągłość dostaw, bo COTS2 przy znacznie wyższych wymaganiach nie zaowocuje chyba tak od razu z dostawami.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6854
Odp: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #353 dnia: Kwietnia 21, 2014, 19:40 »


Dzisiaj ogłoszono, że nowym kierownikiem programu CCP została Kathy Lueders.

Jest to bardzo ważny wybór, gdyż Lueders obejmuje tę funkcję w końcowym etapie programu, który ma doprowadzić do lotów na orbitę. Ale przyznaję, że wcześniej o niej nie słyszałem bądź nie zwróciłem na to nazwisko uwagi.  Na stronie NASA można znaleźć więcej informacji o niej: http://www.nasa.gov/content/nasa-selects-commercial-crew-program-manager/.


Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6854
Ukazał się na kosmonaucie.net świetny artykuł Vela pt. "Następny lot Falcona 9R już 10 maja", który wbrew temu tytułowi zawiera także interesującą i treściwą analizę sytuacji w amerykańskiej załogówce (http://www.kosmonauta.net/2014/05/nastepny-lot-falcona-9r-juz-10-maja/). Polecam!

Jedno tylko sformułowanie wydaje mi się nazbyt optymistyczne: "Pierwsze loty amerykańskich astronautów w nowych, komercyjnych pojazdach miały odbyć się pod koniec 2017 roku. Ten termin na pewno będzie mocno przyśpieszony". Nie jest to zbyt życzeniowe stwierdzenie?

Niedawno podkomitet Białego Domu, noszący nazwę The Commerce, Justice and Science Appropriations Subcommittee, przygotowujący corocznie prezydencki projekt budżetu NASA, podał swoją propozycję na FY2015. W pozycji "Commercial Crew" figuruje 785 mln USD. Jest to więcej, niż NASA otrzymała na ten cel w FY2014 (696 mln), ale i tak mniej niż prezydent wnioskował na FY2014 (848 mln). (Źródło: http://www.parabolicarc.com/2014/05/01/52272/)

Jeśli to się nie zmieni, nie będzie żadnego przyspieszenia.

Chyba że SpaceX stwierdzi, że warto znacząco doinwestować w Dragona 2 z własnych funduszy, by wyjść przed konkurencję i zgarnąć kontrakty...

velo

  • Gość
Co do optymistycznego sformułowania...

Mogę powiedzieć tak - czytam między słowami to, co jest na L2 ;)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6854
Bardzo ciekawy film pokazała Bloomberg TV, zatytułowany "Star Wars: The Battle to Build the Next Shuttle". M.in. Musk mówi, że cena za miejsce wyniesie 20 mln USD, jak już wcześniej podawał, ale pod warunkiem, że odbędą się przynajmniej 4 loty rocznie i będzie komplet miejsc.

Na NSF oczywiście od razu to przeliczono, z tym że nie wiadomo co oznacza "komplet". Czy 7 x 4 = 28 licząc razem z pilotem? W każdym razie wychodzi koszt 560 mln USD rocznie. Przy znacznie niższym zapotrzebowaniu cena za miejsce będzie znacznie wyższa, może nawet tyle co w Sojuzie. Z tym że zawsze można będzie dołożyć cargo, i chyba tak NASA to kalkuluje.

Film (11,5 min): http://www.bloomberg.com/video/star-wars-the-battle-to-build-the-next-shuttle-GYBY6msZSKqUp41iUWoAFA.html?cmpid=yhoo

LooZ^

  • Gość
Jaki wpływ na cenę mogą mieć przestarzałe systemy bezpieczeństwa których wymaga NASA? M.in. to o czym pisał ostatnio florydziak w kwestii radarowych systemów bezpieczeństwa?

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Musk mówi, że cena za miejsce wyniesie 20 mln USD, jak już wcześniej podawał, ale pod warunkiem, że odbędą się przynajmniej 4 loty rocznie i będzie komplet miejsc.
To akurat nic nowego,dawno już o tym słyszałem.W obecnej sytuacji politycznej powinni przestać rozmydlać fundusze na kilka firm tylko w pełni dofinansować jeden najtańszy i najbardziej perspektywiczny projekt czyli Dragonridera tymbardziej że konkurencja nie będzie miała czym wysyłać swoich statków .Jedna kapsuła zupełnie wystarczy do obsługi ISS.Więcej lotów=mniejsza cena jednostkowa.Oczywiście konkurencja jest ważna ale mogą doszlusować później do firmy Muska,póki co jak najprędzej powinno się złamać rosyjski monopol na loty załogowe na stację.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6854
Zgadza się - cenę już znaliśmy. Nowością natomiast są warunki, przy jakich będzie ona osiągnięta.

Chęć wprowadzenia dwóch firm do obsługi ISS wynika zapewne nie tylko z powodu zapewnienia konkurencji, ale także dysponowania dwoma systemami na wypadek, gdyby któryś został uziemiony. To kwestie bezpieczeństwa załogi.

Sojuz wprawdzie nie ma rezerwy, ale to rakieta sprawdzona od wielu, wielu lat, podobnie jak kapsuła. Rakiety i statki CCP jeszcze przynajmniej przez jakiś czas takie nie będą.

Polskie Forum Astronautyczne