Mysle, ze pojawiaja sie pewne alternatywy, oczywiscie to co teraz napisze mozecie traktowac jako dosc mocno niepotwierdzona
prognoze. Zakladajac, ze deep space gateway powstalaby zdecydowanie blizej:
http://aviationweek.com/space/opinion-nasa-s-deep-space-gateway-wrong-placeco oczywiscie wiazaloby sie z wyjsciem poza LEO, co juz byloby poteznym krokiem do przodu, ale nie wiazaloby sie
z jakakolwiek proba wypraw w strone Ksiezyca czy tym bardziej Marsa (w kazdym razie nie przez najblizsze 30-40 lat),
to do takich misji spokojnie wystarczylaby rakiet an miare falcon heavy, ktora wynosilaby Oriona.
Gdyby sie okazalo, ze ameryki na nowe apollo nie stac, bylaby to dla niej realna alternatywa.
Koszt takiej bazy w GEO bylby tylko o rzad wielkosci wiekszy niz ISS, ale od biedy przy wspoludziale innych panstw
moznaby cos takiego zrobic. Wykorzystanie niistniejacych jeszcze silnikow jonowych duzych mocy bylby tu niezbedne
do dowozu materialow, ale w perspektywie 10 lat mozna by cos takiego juz zaczac budowac. Orion wydaje sie wystarczajacy aby
operowac z zaloga ludzka od LEO do GEO i zapewniac jej wlasciwa ochrone przed promieniowaniem. Z powazaniem
Adam Przybyla