Autor Wątek: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)  (Przeczytany 17387 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14365
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #900 dnia: Październik 17, 2020, 23:59 »
Nieoczekiwany sojusz na rzecz szerzenia wirusa: MZ, proepidemicy, Konfederacja, resort sprawiedliwości i Jego Miłomściwość
12 PAŹDZIERNIKA 2020 STEFAN KARCZMAREWICZ

Tytułowy sojusz nie jest do końca zamierzony i być może nie wszyscy uczestnicy zdają sobie z niego sprawę. Ale działa. Oto jak poszczególni partnerzy przyczyniają się do efektu, czyli do rozprzestrzeniania się epidemii.

Ministerstwo Zdrowia:

- dawno temu zezwoliło na noszenie maseczek z byle czego – czyli tzw. PiSzMo (skrót rozszyfrowany w poprzednim wpisie) – i nie odwołało tego zezwolenia, chociaż osoba z taką pseudoosłoną ani sama nie jest zabezpieczona, ani nie chroni innych; nie opublikowano również zaleceń dotyczących maseczek szytych samodzielnie, chociaż te z kolei przy użyciu odpowiednich materiałów mogą się okazać skuteczne.

- nie prowadzi żadnej akcji edukacyjnej dotyczącej możliwych następstw covidu (to, że Kur-Wizja w tym nie pomaga, jest oczywiste, bo Joseph Kur… ma absolutnie sami-Państwo-wiecie-gdzie ludzkie zdrowie i życie – ale to zupełnie inna historia), a przez to nie motywuje do zachowania zasad bezpieczeństwa, co z kolei sprzyja rozsiewowi zakażenia; kiedy chodziło o przekonanie ludu, że nic się nie dzieje, więc można iść na wybory – wszyscy z Łukaszem Pobożnym na czele wykazali ogromną determinację. Teraz jakoś im się nie chce.

- daje idiotyczne zalecenia profilaktyczne, jak np. określanie liczby ludzi w danym miejscu, a nie dystansu między nimi – w ten sposób jednym tramwajem może podróżować więcej osób, niż przebywać w sali teatru; to samo dotyczy godzin pracy lokali gastronomicznych: ryzyko zakażenia nie zależy od pory dnia, tylko od dystansu.

- szczyty proepidemicznej bezmyślności osiągnęło Ministerstwo Zdrowia aż trzy:

1. Trzydniowe vacatio legis we wprowadzaniu ograniczeń – czy mamy rozumieć, że wirusy przez ten czas grały ze sobą w gry planszowe, czekając na koniec zawieszenia broni?

2. Niespowodowanie odesłania dzieci od 12. roku życia wzwyż do nauki domowej, przynajmniej na kilka tygodni.

3. Absolutne pominięcie w ograniczeniach wszystkiego, co związane z instytucjami i imprezami kościelnymi.
(...)
https://lekarski.blog.polityka.pl/2020/10/12/nieoczekiwany-sojusz-na-rzecz-rozprzestrzeniania-epidemii-ministerstwo-zdrowia-proepidemicy-konfederacja-ministerstwo-sprawiedliwosci-i-jego-milomsciwosc/?nocheck=1

Covid-19 w szkołach. Dzieci bez objawów mogą zakażać nawet 3 tygodnie
15 PAŹDZIERNIKA 2020 Piotr Rzymski
(...)
Dlaczego wirus lubi szkoły?

Proszę więc wyobrazić sobie, co to wszystko oznacza. Ci, dla których covid-19 stanowi najmniejsze ryzyko, mogą odgrywać ogromną rolę w dynamice epidemii. Zakażone dziecko, bez jakiejkolwiek manifestacji covid-19, uczęszcza do szkoły. Tam wirus ma łatwiej. Bliski kontakt z rówieśnikami, brak maseczek. A roznosi się głownie drogą kropelkową i wcale nie potrzeba mu do tego kaszlu czy kichania. Wystarczy mówić. Obserwacje eksperymentalne wykazały, że w trakcie liczenia na głos od 1 do 100 człowiek może rozpylić nawet sześciokrotnie więcej drobnych kropelek niż podczas pojedynczego kaszlnięcia.

Dodajmy do tego jeszcze niekiedy kiepską, niewydajną wentylację w klasie. Wirus nawiązuje kolejne kontakty, ale bardzo często nie daje o sobie znać. Znoszony jest do domu, a tam znów nie ma większych barier, by tworzył kolejne łańcuchy zakażeń. Rodzice, osoby młode, często zdrowe, nie zawsze dotknięte będą większym spektrum objawów. Ból głowy, nieduży wzrost temperatury ciała, zmęczenie. W okresie jesiennym łatwo je zignorować, bo na ogół dopatrujemy się przyczyny w szarudze za oknem. By wykonać test, trzeba wybrać się do lekarza rodzinnego, a to przecież czas. Wielu zakażonych nie spełniało zresztą wprowadzonej przez resort reguły czterech objawów wymaganych do skierowania na test. Na szczęście została zniesiona. Komercyjna diagnostyka jest natomiast dla wielu nieosiągalna z powodu wysokiej ceny badania.

Wirus zyskuje dzięki temu kolejne szanse. Możliwe, że w taki sposób przedostanie się, przez kolejnych dorosłych, na dzieci, które rozniosą go w swojej szkole. Trafi na nauczyciela, u którego wystąpią bardziej wyraźne objawy, więc skierowany zostanie na test. Dopiero po potwierdzeniu covid-19 placówka przejdzie na nauczanie zdalne. Działając w ten sposób, nie spowolnimy rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2. Ile jest w Polsce klas, gdzie koronawirus, przy zupełnej nieświadomości kogokolwiek, już krąży? Nie wiadomo. Prędzej czy później zakazi osobę z grupy podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu.
(...)
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1975184,1,covid-19-w-szkolach-dzieci-bez-objawow-moga-zakazac-nawet-3-tygodnie.read?backTo=https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1975382,1,kolejny-zatrwazajacy-rekord-niemal-10-tys-nowych-zakazen-w-polsce.read

Szkoły podstawowe do zamknięcia? Dyrektorzy domagają się zmian systemowych
KLAUDIUSZ MICHALEC 16 X

Uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy chodzą do szkoły na terenie objętym żółtą strefą, będą mieli zajęcia w trybie mieszanym (hybrydowym). Ich rówieśnicy, którzy uczą się w placówkach objętych strefą czerwoną, będą teraz robili to w sposób zdalny. W takiej sytuacji są choćby licea w Warszawie. – W tej chwili to chyba decyzja jedyna z możliwych, biorąc pod uwagę skalę zachorowań – przyznaje Wojciech Bartczak. Wicedyrektor XXI LO im. Hugona Kołłątaja w Warszawie wspomina też, że potrzeba zmiany systemu. Podobnego zdania jest Danuta Kozakiewicz, dyrektorka SP nr 103 w Warszawie, która uważa, że szkoły podstawowe już teraz także powinny działać w trybie zdalnym: – Zamknięcie szkół podstawowych co najmniej od klasy piątej w górę powinno mieć miejsce, bo obawiam się tego, że jeśli w tej chwili tego nie zrobimy, to za moment i tak będziemy musieli, a w międzyczasie nastąpi wiele tragedii ludzkich – mówi w rozmowie z reporterem WP. Więcej w materiale WP.
https://wiadomosci.wp.pl/szkoly-podstawowe-do-zamkniecia-dyrektorzy-domagaja-sie-zmian-systemowych-6565356759369857v

Opracowano test, który wykryje wirusa SARS-CoV-2 w 5 minut
Katarzyna Gałązkiewicz 16 X

Naukowcy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Oksfordzkiego opracowali niezwykle szybki test diagnostyczny, który wykrywa i identyfikuje wirusy w mniej niż pięć minut. Badacze podkreślają, że innowacyjna metoda testowania może przyczynić się do większej kontroli epidemii COVID-19 na całym świecie.

1. Test błyskawicznie odróżnia SARS-CoV-2 od innych wirusów

Dzięki temu, że testy zostały wykonane nowoczesną metodą, są w stanie z dużą dokładnością odróżnić SARS-CoV-2 od negatywnych próbek klinicznych, a także od innych powszechnych patogenów układu oddechowego, takich jak grypa, infekcje sezonowe czy inne koronawirusy.

Innowacyjna metoda polega na pobieraniu wymazów z gardła od pacjentów z COVID-19, bez konieczności badań laboratoryjnych. Cząsteczki wirusa są znakowane w próbce krótkimi fluorescencyjnymi niciami DNA. Następnie za pomocą mikroskopu, zbierane są obrazy próbki.

Każdy obraz zawiera setki znakowanych fluorescencyjnie wirusów. Oprogramowanie szybko i automatycznie identyfikuje wirusa obecnego w próbce dzięki wykorzystaniu wiedzy o różnicach między poszczególnymi wirusami - m.in. odmiennym znakowaniem fluorescencyjnym.

2. Zalety nowoczesnych testów

Fizycy współpracowali z lekarzami klinicznymi z John Radcliffe Hospital w Oksfordzie. Wspólnie zweryfikowali test na próbkach pobranych od pacjentów z COVID-19, które zostały potwierdzone konwencjonalnymi metodami RT-PCR. Badacze wymienili szereg zalet opracowanych przez siebie testów.

"W przeciwieństwie do innych technologii, które z opóźnieniem wykrywają odpowiedź przeciwciał lub wymagają kosztownego, żmudnego i czasochłonnego przygotowania próbki, nasza metoda szybko wykrywa nienaruszone cząsteczki wirusa, co oznacza, że oznaczenie jest proste, niezwykle szybkie i opłacalne" - przekonuje profesor Achilles Kapanidis z Wydziału Fizyki w Oksfordzie.

"Diagnoza wirusowa w mniej niż 5 minut może sprawić, że testy będą powszechnie wykorzystywane, co pozwoli na większą kontrolę epidemii" - dodaje Nicolas Shiaelis, jeden ze studentów współpracujących przy projekcie.

Dr Nicole Robb podkreśla, że dzięki innowacyjnej metodzie testów możliwe będzie odróżnienie SARS-CoV-2 od innych sezonowych infekcji.

"Istotnym zmartwieniem w nadchodzących miesiącach zimowych są nieprzewidywalne skutki współwystępowania SARS-CoV-2 z innymi sezonowymi infekcjami. Wykazaliśmy, że nasz test może niezawodnie rozróżniać wirusy w próbkach klinicznych, co jest istotne ze względu na fakt istnienia kolejnej fazy pandemii COVID-19" - zauważa Robb.

Naukowcy podjęli rozmowy z inwestorami, którzy pomogą wdrożyć testy na rynek. Mają być dostępne na początku 2021 roku.

3. Polski test na COVID-19

Polska firma Inno-Gene już we wrześniu pochwaliła się pierwszym w Europie testem na koronawirusa, który można wykonać w ciągu 5-10 minut, a nie 1-3 dni, jak większość testów obecnych na rynku.

Poinformowano, że test, który opracowali Polacy, wykorzystuje sprawdzoną i wymyśloną w Japonii metodę testu RT-LAMP, który pozwala skrócić czas identyfikacji koronawirusa do 10 minut.

Spółka poinformowała, że prowadzi rozmowy z kilkoma zagranicznymi podmiotami zainteresowanymi zakupem testów RT-LAMP.

Test ma kosztować ok. 80 zł i być powszechnie dostępny.
https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-na-swiecie-powstal-test-na-covid-19-ktory-wykrywa-wirusa-w-mniej-niz-5-minut

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14365
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #901 dnia: Październik 18, 2020, 23:53 »
Niedziela: 8536 nowych zakażonych w kraju, 427 na Pomorzu i 86 w Gdańsku
Publikacja: 18 października 2020 r.

W niedzielę, 18 października, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 8536 nowych potwierdzonych zakażeniach w kraju, w tym 427 w województwie pomorskim. W związku z epidemią zmarło dziś 49 osób, w tym 5 na Pomorzu. Od początku epidemii: liczba oficjalnie potwierdzonych zachorowań w kraju to 175 766, w tym na Pomorzu 10 754, w kraju zmarły 3 573 osoby, w tym 173 na Pomorzu.

Według danych Ministerstwa Zdrowia, na Pomorzu zmarło pięć osób w związku z epidemią:
- 95-letnia  kobieta - powiat starogardzki
- 90-letni mężczyzna - miasto Sopot
- 88-letni mężczyzna - powiat gdański
- 82 -letni mężczyzna - powiat wejherowski
- 89-letni mężczyzna - powiat pucki.
Osoby zmarłe miały choroby współistniejące.

Potwierdzono 427 nowe przypadki koronawirusa w Pomorskiem. Z podziałem na miasta i powiaty:
86    osób miasto Gdańsk
44    osoby   powiat chojnicki
32    osoby   miasto Słupsk
28    osób powiat bytowski
27    osób powiat starogardzki
26    osób miasto Gdynia
26    osób powiat kartuski
22    osoby   powiat tczewski
20    osób powiat wejherowski
18    osób powiat pucki
17    osób powiat kwidzyński
16    osób powiat gdański
14    osób powiat kościerski
13    osób powiat malborski
11    osób powiat słupski
10    osób miasto Sopot
8      osób powiat lęborski
5      osób powiat człuchowski
3      osoby   powiat nowodworski
1      osoba   powiat sztumski

Łącznie 72 spośród wyżej wymienionych osób objętych jest kwarantanną. Nadzorem epidemiologicznym objęte są 474 osoby. W izolatorium leczonych  jest 27 osób, 313 osób jest hospitalizowanych. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą działania przeciwepidemiczne.
(...)
https://www.gdansk.pl/wiadomosci/sroda-3-zgony-osob-zakazonych-covid-19-na-pomorzu-w-kraju-974-nowe-przypadki-zachorowan,a,179594

Raport z dnia 18 października 2020 roku na temat Sars-CoV-2 w województwie pomorskim
 niedziela, 18 październik 2020 10:30

2. Zgony - Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny z przykrością informuje o zgonach 5 osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 z terenu województwa pomorskiego – 1 osoba powiat starogardzki (95 K), 1 osoba miasto Sopot (90 M), 1 osoba powiat gdański (88 M), 1 osoba powiat wejherowski (82 M), 1 osoba powiat pucki (89 M).
(...)
183. Ognisko związane z zakładem pracy – 4 przypadki, powiat malborski.
(...)
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1678-raport-z-dnia-18-pazdziernika-2020-roku-na-temat-sars-cov-2-w-wojewodztwie-pomorskim

Dane epidemiologiczne dotyczące zachorowań na COVID-19 w woj. pomorskim - STAN NA 18.10.2020 r. (załączniki)
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1679-dane-epidemiologiczne-dotyczace-zachorowan-na-covid-19-w-woj-pomorskim-stan-na-18-10-2020-r

ZACHODNIOPOMORSKIE 

Koronawirus. Nowe dane o zakażeniach w Szczecinie i województwie zachodniopomorskim - 18.10.2020
Karolina Nowak 18 października

Informujemy, że na terenie województwa zachodniopomorskiego mamy kolejne przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2­­:
 • pow. białogardzki – 4 osoby (3 kobiety w średnim wieku, 1 mężczyzna w średnim wieku)
 • pow. choszczeński – 5 osób (1 kobieta w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 1 młody mężczyzna, 2 starszych mężczyzn)
 • pow. drawski – 19 osób (2 kobiety w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 7 młodych mężczyzn, 7 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
 • pow. goleniowski – 14 osób (1 dziecko, 4 młode kobiety, 4 kobiety w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 2 starszych mężczyzn)
 • pow. gryficki – 7 osób (1 kobieta w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 1 mężczyzna w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
 • pow. gryfiński – 13 osób (3 kobiety w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 1 mężczyzna w średnim wieku, 6 starszych mężczyzn)
 • pow. kamieński – 3 osoby (2 młodych mężczyzn, 1 mężczyzna w średnim wieku)
 • pow. kołobrzeski – 14 osób (1 dziecko, 6 kobiet w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 4 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
 • pow. koszaliński + Koszalin – 40 osób (1 dziecko, 4 młode kobiety, 18 kobiet w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 3 młodych mężczyzn, 6 mężczyzn w średnim wieku, 5 starszych mężczyzn)
 • pow. myśliborski – 6 osób (1 dziecko, 2 kobiety w średnim wieku, 2 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
 • pow. policki – 28 osób (2 dzieci, 9 kobiet w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 8 mężczyzn w średnim wieku, 5 starszych mężczyzn)
 • pow. pyrzycki – 8 osób (5 kobiet w średnim wieku, 2 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
 • pow. sławieński – 11 osób (6 kobiet w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 4 mężczyzn w średnim wieku)
 • pow. stargardzki – 15 osób (2 dzieci, 1 młoda kobieta, 2 kobiety w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 1 młody mężczyzna, 4 mężczyzn w średnim wieku, 4 starszych mężczyzn)
 • pow. Szczecin – 98 osób (11 dzieci, 6 młodych kobiet, 29 kobiet w średnim wieku, 10 starszych kobiet, 14 młodych mężczyzn, 18 mężczyzn w średnim wieku, 10 starszych mężczyzn)
 • pow. szczecinecki – 26 osób (1 młoda kobieta, 11 kobiet w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 3 młodych mężczyzn, 4 mężczyzn w średnim wieku, 4 starszych mężczyzn)
 • pow. świdwiński – 3 osoby (1 kobieta w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 1 młody mężczyzna)
 • pow. Świnoujście – 2 osoby (1 kobieta w średnim wieku, 1 mężczyzna w średnim wieku)
 • pow. wałecki – 1 osoba (1 starszy mężczyzna)

RAZEM: 317 osób.

Ze względu na prowadzone dochodzenia epidemiologiczne liczby osób w poszczególnych powiatach mogą się zmieniać ze względu na występujące ogniska czy weryfikację adresu zamieszkania. Te informacje można śledzić na naszej stronie internetowej.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem- stan : 4541/47 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
https://szczecin.naszemiasto.pl/koronawirus-nowe-dane-o-zakazeniach-w-szczecinie-i/ar/c1-7951931

ŚLĄSK

Komunikat ŚPWIS z dnia 18.10.2020 r. godz. 10:30 dot. aktualnej sytuacji epidemiologicznej w woj. śląskim - koronawirus SARS-CoV-2

- liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej /ostatni raport: 16 003 / 15 253
- liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym /ostatni raport: 7 463 /7 819
- liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie: 475 781
- liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych: 112 767
- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach /ostatni raport: 30 100 / 29 126
- liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) /ostatni raport: 22 669 / 22 552
- liczba zgonów /ostatni raport: 665 / 659

W szpitalu w Zawierciu zmarł 70 – letni mężczyzna z Chorzowa.
W szpitalu w Bielsku-Białej zmarła 82 – letnia kobieta z Bielska-Białej.
W szpitalu w Częstochowie zmarł 81 – letni mężczyzna z Częstochowy.
W szpitalu w Tychach zmarł 84 - letni mężczyzna z Katowic.
W szpitalu w Orzeszu zmarła 79 – letnia kobieta z Mysłowic.
W szpitalu w Raciborzu zmarł 65 - letni mężczyzna z Rudy Śląskiej.

https://dziennikzachodni.pl/koronawirus-na-slasku-dzis-rekord-974-zakazen-w-gliwicach-zabrzu-katowicach-tychach-myslowicach-siemianowicach-czestochowie/ar/c1-15241475

https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=4034.msg143298#msg143298
« Ostatnia zmiana: Październik 19, 2020, 00:02 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14365
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #902 dnia: Październik 18, 2020, 23:53 »
Nie żyje były senator Stanisław Kogut. Był zakażony koronawirusem
oprac. Michał Litorowicz 18.10.2020 18:58

W szpitalu w Gorlicach zmarł Stanisław Kogut, były senator Prawa i Sprawiedliwości. Jak informuje lokalny portal miastoNS.pl, w ostatnich dniach potwierdzono, że był zakażony koronawirusem.


Stanisław Kogut Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Informację o śmierci byłego senatora Stanisława Koguta przekazał również Bartłomiej Orzeł - pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze.

Nie żyje Stanisław Kogut, były senator. Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie
- napisał urzędnik.

Stanisław Kogut nie żyje. Zasiadał w Senacie od 2005 do 2019 r.

Stanisław Kogut urodził się w 1953 r. w Białej Niżnej. Przez wiele lat był działaczem związkowym - od 1989 r działał w NSZZ "Solidarność". Od 1990 do 1998 r. był radnym gminy Grybów, a później zasiadał w sejmiku małopolskim.

Mandat senatora uzyskał po raz pierwszy w 2005 r., startując z list PiS w okręgu nowosądeckim. W izbie wyższej parlamentu zasiadał do 2019 r.

W 2017 r. prokuratura - na wniosek CBA - zawnioskowała o uchylenie Kogutowi immunitetu w związku z zamiarem przedstawienia mu zarzutów korupcyjnych. Senatorowie nie wyrazili zgody na aresztowanie polityka, wobec którego zastosowano ostatecznie poręczenie majątkowe. Został też zawieszony w prawach członka partii. W 2019 r. startował w wyborach do Senatu jako kandydat niezrzeszony. Nie uzyskał reelekcji i tym samym przestał obowiązywać jego immunitet. Na początku 2020 r. wraz z synem został zatrzymany przez CBA.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26409911,nie-zyje-byly-senator-stanislaw-kogut-byl-zakazony-koronawirusem.html

Zmarł Stanisław Kogut, były senator RP!
Autor Rafał Kmak Z dnia 2020-10-18Były polityk, senator RP Stanisław Kogut nie żyje. Zmarł w szpitalu w Gorlicach, potwierdzono u niego Covid-19. Miał 67 lat.

Stanisław Kogut (ur. 29 października 1953 w Białej Niżnej) – polski polityk, działacz związkowy, senator VI, VII, VIII i IX kadencji.

Ukończył Średnie Studium Zawodowe w Grybowie o profilu mechanicznym. Od 1972 zatrudniony w Polskich Kolejach Państwowych, był naczelnikiem Sekcji Naprawy Wagonów w Stróżach, należącej do Zakładu Taboru w Nowym Sączu oraz członkiem rady nadzorczej PKP S.A. (2000–2005).

Od 1989 działa w NSZZ „Solidarność”. Był przewodniczącym związku w węźle PKP w Stróżach, przewodniczącym okręgowej sekcji kolejarzy przy zarządzie Regionu Małopolska NSZZ „S”, a w latach 1997–2005 przewodniczącym Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność”. Działacz sportowy w klubie Kolejarz Stróże.

Od 1990 do 1998 był radnym gminy Grybów, następnie do 2005 zasiadał w sejmiku małopolskim I i II kadencji, od 2002 jako wiceprzewodniczący. W 1998 uzyskał mandat z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność (należał do Ruchu Społecznego AWS), cztery lata później z rekomendacji PiS.

W wyborach parlamentarnych w 1993 bez powodzenia kandydował do Sejmu z listy NSZZ „Solidarność”, a w wyborach w 2001 z listy Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy, która nie uzyskała mandatów. W wyborach w 2005 został wybrany na senatora VI kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nowosądeckim. W wyborach w 2007 po raz drugi uzyskał mandat senatorski, otrzymując 162 139 głosów. W wyborach w 2011 został ponownie wybrany z ramienia PiS do Senatu liczbą 102 185 głosów. W 2015 po raz kolejny uzyskał mandat senatora z ramienia PiS, otrzymując 111 782 głosy.

19 grudnia 2017 z Prokuratury Krajowej na wniosek Centralnego Biura Antykorupcyjnego wpłynął wniosek o uchylenie immunitetu polityka w związku z zamiarem przedstawienia mu zarzutów korupcyjnych. Tego samego dnia władze Prawa i Sprawiedliwości podjęły decyzję o zawieszeniu go w prawach członka ugrupowania. Senator zaprzeczył stawianym zarzutom i oświadczył, że sam się zrzeknie immunitetu. Zrezygnował następnie z funkcji przewodniczącego senackiej Komisji Infrastruktury, a 21 grudnia został z niej odwołany. 20 stycznia 2018 został senatorem niezrzeszonym. Senatorowie nie zgodzili się na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Stanisława Koguta, o co wnioskował prokurator, w związku z tym zastosował wobec niego zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe w wysokości 1 miliona złotych, które zostało wpłacone.

W wyborach w 2019 kandydował jako niezależny, nie uzyskując reelekcji i od listopada 2019 przestał chronić go immunitet. W styczniu 2020 wraz z synem został zatrzymany przez CBA.
źródło: Wikipedia
https://miastons.pl/sadeckie/zmarl-stanislaw-kogut-byly-senator-rp/
https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-stanislaw-kogut-nie-zyje-byly-senator-pis-byl-zakazony-koron,nId,4800442

Nie żyje proboszcz z Wielkopolski. Był chory na Covid-19
FABIAN SZUKAJ 18.10.2020 20:04

Z powodu Covid-19 zmarł wieloletni proboszcz parafii w Choryni (woj. wielkopolskie) ks. Marian Derkaczewski. Parafianie, którzy mieli w ostatnim czasie kontakt z proboszczem, proszeni są o kontakt z sanepidem w Kościanie.

Koronawirus w Polsce. O śmierci duchownego poinformowała na swojej stronie internetowej parafia pw. św. Katarzyny Sieneńskiej w Choryni niedaleko Kościana (woj. wielkopolskie), w archidiecezji poznańskiej.

Wielkopolskie. Nie żyje proboszcz parafii w Choryni. Chorował na Covid-19

„Z głębokim żalem zawiadamiamy, że do Domu Ojca odszedł drogi nam wszystkim śp. ks. prob. Marian Derkaczewski. Wieloletni Proboszcz naszej parafii” – napisano. Poinformowano również, że przyczyną śmierci kapłana był Covid-19. (...)
https://wiadomosci.radiozet.pl/Koronawirus/Koronawirus.-Nie-zyje-proboszcz-z-Wielkopolski.-Byl-chory-na-Covid-19

Jerzy Polaczek zakażony koronawirusem. Jego stan jest poważny. Poseł apeluje o opamiętanie
LUIZA PASTUSZKA 18 X

Jerzego Polaczek od środy przebywa w katowickim szpitalu. Stan zakażonego na koronawirusa posła jest poważny. "Dla kpiących z epidemii mam dwa słowa - opamiętajcie się!" - napisał w mediach społecznościowych.


Jerzy Polaczek z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa. Jego stan jest poważny (twitter, Fot: Tomasz Gzell)

Jerzy Polaczek o zakażeniu koronawirusem poinformował we wtorek. W środę karetka pogotowia zabrała go do szpitala MSWIA w Katowicach. Poseł przez cały dzień leży wówczas pod tlenem. "Dzisiaj po raz pierwszy czuję się lepiej. Oddział, na którym leżę jest pełny, wiele osób pod respiratorami. To wielka próba dla całego systemu ochrony zdrowia w Polsce" - napisał w czwartek na Twitterze.

Okazuje się, że stan posła PiS uległ pogorszeniu. W związku z tym polityk przez tydzień nie będzie aktywny na Facebooku. "Dzisiaj postanowiłem wyłączyć się z sieci FB. Tydzień absolutnej ciszy. To konieczne - wyniki tomografii płuc są złe - napisał Polaczek, dodając, że musi chronić swoje życie.

"Jestem tu najmniej ważny! Ten wpis traktuję jako przestrogę i chęć wpłynięcia na postawy ludzi. Dla kpiących z epidemii mam dwa słowa - OPAMIĘTAJCIE SIĘ! - podkreślił polityk.

Jerzy Polaczek zakażony. Poseł apeluje

Polityk wskazał jednocześnie, nasz kraj staje przed "czasem najwyższej próby". "To, w jakim zakresie epidemia nas dotknie, zależy przede wszystkim od społeczeństw, od tego czy będziemy odpowiedzialni, od tego czy będziemy respektować zarządzenia władz państwowych, w szczególności premiera i ministra zdrowia!" - napisał.
https://wiadomosci.wp.pl/jerzy-polaczek-zakazony-koronawirusem-jego-stan-jest-powazny-posel-apeluje-o-opamietanie-6565931875273344a

Przedsiębiorca z Leszna z koronawirusem w szpitalu: "Mam dosyć bełkotu o zmyślonym COVIDZIE"
Katarzyna Domagała 17 X

Oskar Baldys, przedsiębiorca z Leszna, który choruje na COVID-19 i zmaga się z ciężkim zapaleniem płuc, postanowił zaapelować do społeczeństwa, a szczególnie do wątpiących w pandemię, poprzez swoje media społecznościowe. Opublikował post wprost ze szpitalnego łóżka. W oddychaniu pomaga mu maszyna.

1. "Cały czas jestem pod tlenem, bez którego oczy wychodzą mi z orbit"

Oskar Baldys opublikował na profilu facebookowym poruszający wpis ze szpitala zakaźnego w Poznaniu. Mimo młodego wieku, u mężczyzny wystąpiły ciężkie objawy COVID-19. Ma ostre zapalenie płuc oraz poważną niewydolność oddechową. Obecnie – jak zaznacza – praktycznie cały czas korzysta z aparatury tlenowej.

"Witajcie, postanowiłem napisać ten post, bo już mi się dostatecznie zagotowało i mam dosyć czytania tych pierdół o zmyślonym COVIDzie. Otóż moi drodzy osobiście i bezdyskusyjnie to dementuje. COVID istnieje i zbiera swoje żniwo. Jeżeli do tej pory nie znaliście osobiście kogoś, kto go miał albo przechodzi to już znacie" - zaczyna swój post Oskar Baldys.

Pan Baldys zaznacza, że nigdy wcześniej nie chorował przewlekle. Jest mężczyzną w sile wieku.

"Nigdy na nic nie chorowałem, nigdy nie byłem ani jednego dnia w szpitalu aż tu nagle trach. W jeden dzień pozamiatany doszczętnie. (…) Powiem tylko tyle, że oprócz respiratora przeżyłem wszystko" – pisze.

"Cały czas "jestem pod tlenem", bez którego po minucie oczy wychodzą mi z orbit. Było źle, albo bardzo źle. Nieprzespane noce, 4 dni bez jedzenia, osłabienie niepozwalające praktycznie zrobić kroku, utrata smaku i węchu, potworne bóle głowy, gorączka, mdłości i sam już nie pamiętam co” - czytamy we wpisie przedsiębiorcy.

2. Pouczenie niedowiarków i apel o noszenie masek

Mężczyzna zaznacza, że opublikował wpis nie po to, by szukać współczucia, ale by uświadomić niedowiarkom, że koronawirus SARS-CoV-2 naprawdę istnieje i jest niebezpieczny.

"Piszę to z nadzieją, że jeden z drugim "znawców" tematu oprzytomnieje. (…) Karetki podjeżdżają tu co 10-15 min i są to bardzo trudne przypadki. Dlatego zastanów się jeden z drugim, co Ci daje pisanie tych kalumni? Bierzesz na siebie potężną odpowiedzialność, za innych, za ich bezpieczeństwo" – czytamy we wpisie.

Oskar Baldys zwrócił się również do reszty społeczeństwa o wspólną odpowiedzialność przestrzeganie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w dobie pandemii.

"Noście maski, zachowujcie odstępy, myjcie i dezynfekujcie ręce, bo jak tu traficie (co nie jest takie oczywiste, bo nie ma miejsc) to będziecie płakać krokodylimi łzami, a Ci co zatracili Boga w sobie, w 5 sekund przypomną sobie wszystkie modlitwy" - pisze.
https://portal.abczdrowie.pl/przedsiebiorca-z-leszna-z-koronawirusem-w-szpitalu-mam-dosyc-belkotu-o-zmyslonym-covidzie

Koronawirus. Leszno. Zakażony biskup udzielał sakramentu bierzmowania
LUIZA PASTUSZKA 18 X

Zakażenie koronawirusem wykryto u biskupa z parafii pw. św. Józefa w Lesznie (woj. wielkopolskie). Duchowny w czwartek udzielał sakramentu bierzmowania.

O pozytywnym wyniku testu na koronawirusa u biskupa poinformowała parafia w oficjalnym komunikacie. "Z przykrością informujemy drogich parafian i gości, iż dziś (17.10.2020 r.) przed wieczorną mszą świętą otrzymaliśmy informację o pozytywnym wyniku testu na COVID-19 u ks. biskupa Grzegorza Balcerka, który sprawował w naszej parafii sakrament bierzmowania w ostatni czwartek (15.10.2020)" - czytamy.

W informacji podkreślono jednocześnie, że księża czekają na wytyczne od sanepidu. Ponadto duchowni dobrowolnie poddali się kwarantannie. Wspólnota przeprosiła za zaistniałą sytuację, wyrażając nadzieję, że nikt z parafian nie ucierpi na zdrowiu. "Pamiętamy o was w modlitwie i prosimy o modlitwę w intencji księdza biskupa i naszej" - dodali.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-leszno-zakazony-biskup-udzielal-sakramentu-bierzmowania-6565977659038336a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-szpitale-nie-przyjely-kierowcy-karetki-z-covid-19-bedzie-kon,nId,4800478
« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2020, 23:57 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14365
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #903 dnia: Październik 18, 2020, 23:54 »
Koronawirus. Nowe przypadki zakażeń. Ekspert: zero powodów do optymizmu
OPRAC. MICHAŁ WRÓBLEWSKI 18 X

- Nie ma absolutnie żadnych powodów do optymizmu - mówi WP dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski. Wirusolog odnosi się do nowych przypadków zakażeń podanych przez Ministerstwo Zdrowia.

W sobotę 17 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9622 nowych zakażeniach. To rekord, jeśli chodzi o Polskę. W niedzielę było to 8536 przypadków zakażeń - czyli ponad 1000 mniej. - Czy to powód do optymizmu? Absolutnie nie - mówi Wirtualnej Polsce dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski.

Ekspert tłumaczy, że w weekendy i tuż po weekendzie testowanych jest mniej osób. - A do lekarza udają się ci, którzy naprawdę mają objawy - zauważa Dzieciątkowski.

Jak dodaje, "niedziela i poniedziałek to akurat te dni, gdzie możemy obserwować spadek liczby zakażonych". - Powód jest prosty: próbkowana jest mniejsza liczba obywateli - mówi wirusolog.

Odsetek wyników pozytywnych przeprowadzanych testów wynosi 22,9 proc. To wynik o wiele gorszy niż w większości państw europejskich. "Można więc przyjmować, że dziś znów jest najgorszy dzień od początku epidemii" - stwierdził na Twitterze publicysta "DGP" Patryk Słowik.
(...)
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-nowe-przypadki-zakazen-ekspert-zero-powodow-do-optymizmu-6565954718550656a

Ekspert: System opieki zdrowotnej musi iść w stronę masowych testów na Covid-19
18 października (06:15)

System opieki zdrowotnej musi iść w kierunku wykonywania masowo testów na obecność koronawirusa - mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Książek z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jak podkreśla, laboratoria są przygotowane do wykonywania dużej liczby testów. "Są także ludzie, którzy potrafią to robić i którzy robią to coraz lepiej – bo te kilka miesięcy też nas wiele nauczyło" - zaznacza specjalista.

Już od sześciu, siedmiu miesięcy powtarzamy, że testowanie jest jedynym sposobem na to, żeby dotrzeć do jak największej liczby zakażonych osób i tu się nic nie zmieniło. Musimy sobie tylko życzyć, żeby testowanie było na coraz większą skalę, ponieważ my od strony laboratoryjnej, od strony instytucjonalnej - jako osoby odpowiedzialne za wykonywanie tych testów - tak naprawdę mamy bardzo duże możliwości i stajemy na wysokości zadania - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Krzysztof Książek z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i jednocześnie kierownik uniwersyteckiego laboratorium, w którym wykonywane są testy na obecność koronawirusa.

Natomiast to, co jest najistotniejsze, i to, na co wszyscy zwracamy uwagę, to kwesta skali i dobór grup, które podlegają testowaniu. Obecnie, szczególnie w ostatnich tygodniach, obserwujemy stały wzrost liczby próbek, które do nas trafiają i to ewidentnie jest związane z kierowaniem na badanie przez lekarzy rodzinnych. Dostrzegalne jest także to, że wzrósł odsetek próbek dodatnich - na samym początku pandemii, w marcu, w kwietniu, mieliśmy wykrywalność na poziomie do 5 proc., a teraz - i to się już staje niemalże regułą - mamy do 20 proc. wyników dodatnich - dodaje ekspert.

Zdaniem naukowa, z jednej strony wzrost pozytywnych wyników testów świadczy o tym, że lekarze w sposób dość celowy i trafny kierują na testy pacjentów. Z drugiej strony należy zauważyć, że kierowani na badania są przede wszystkim pacjenci objawowi - a to, co od strony epidemiologicznej cały czas tutaj waży, to wciąż duże grupy, duże skupiska, które w przeważającej mierze są bezobjawowe - powiedział prof. dr hab. n. med. Krzysztof Książek.

"Musimy iść w stronę masowości testów"

My od dłuższego czasu, żeby nie powiedzieć od zawsze, nie testujemy w sposób przesiewowy. Ten przesiew dotyczy wybiórczo pacjentów np. w szpitalach. Natomiast w Polsce nie testujemy przesiewowo w sposób systemowy, czyli zakład po zakładzie, szkoła po szkole. Do tego modelu nie doszliśmy - dodaje. Według profesora z Poznania, system opieki zdrowotnej musi iść w kierunku wykonywania testów na obecność koronawirusa na masową skalę.
Musimy iść w stronę masowości testów i równocześnie jak najwyższego udoskonalenia badań. Szczególnie zależy nam na testach o wysokiej wiarygodności, zaopatrzonych we wszystkie możliwe kontrole, od kontroli pobrania wymazu, przez kontrolę izolacji RNA oraz pozytywnych i negatywnych kontrolach PCR. Tego typu testy ułatwiają interpretację wyników i ograniczają liczbę wyników wątpliwych. Minimalizują także ryzyko wydania wyniku fałszywie ujemnego - podkreśla.

Liczy się także czas trwania reakcji - oczywiście, zależy nam w tym kontekście na testach trwających jak najkrócej. Są na rynku, faktycznie, metody testowania molekularnego, w których przypadku wynik pojedynczej próbki można uzyskać nawet w czasie godziny. Nie zawsze jednak wynik taki jest w 100 proc. pewny, gdyż metody te często cechują się znacząco mniejszą czułością niż metody klasyczne. I są do tego dużo droższe. Mamy w tym już pewne doświadczenie, które mówi, że nie zawsze coś, co jest robione bardzo szybko, jest czymś, co jest robione dobrze - zaznacza kierownik uniwersyteckiego laboratorium z Poznania.
Źródło: RMF FM/PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-ekspert-system-opieki-zdrowotnej-musi-isc-w-strone-masowych-,nId,4800240

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #903 dnia: Październik 18, 2020, 23:54 »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14365
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #904 dnia: Październik 18, 2020, 23:54 »
Prof. Włodzimierz Gut: Każdy ma prawie pewność spotkania osoby, która będzie zakażała
18 października (13:11)

Spotykając ludzi w dużym mieście, każdy ma prawie pewność spotkania osoby, która będzie zakażała koronawirusem, dlatego wszelkie ograniczenia naszej ruchliwości są bardzo wskazane - powiedział specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii prof. Włodzimierz Gut.

Wirusolog podkreślił, że to, jak będzie dalej wyglądał rozwój epidemii, będzie zależeć w dużej mierze od nas. Jeżeli będziemy stosować się do zaleceń, to przy takiej liczbie zakażeń koronawirusem, jaką mamy teraz, sytuacja powinna wyjaśnić się w ciągu dwóch tygodni. Wtedy krzywa zachorowań powinna się ustabilizować. Potem będziemy mieli do czynienia albo z jej spadkiem, albo w przypadku nie stosowania się do zaleceń - ze wzrostem.

Częstość zakażeń jest w tej chwili taka, że spotykając ludzi w dużym mieście, każdy ma prawie pewność spotkania osoby, która będzie zakażała. Wszelkie ograniczenia naszej ruchliwości są, więc bardzo wskazane - podkreśli prof. Włodzimierz Gut.

Jego zdaniem, należy unikać przypadkowych miejsc spotkań. Co innego, kiedy rodzina siada w tym samym składzie przy stole. Nawet co innego, jak pracownicy przebywają w jednym biurze. To nie są spotkania przypadkowe, to się da kontrolować. Znacznie gorzej jest wychwycić kontakty z przypadkowymi osobami - powiedział prof. Gut.

Wyjaśnił, że chodzi o kwestię kwarantanny, bo identyfikując daną osobę, obejmujemy kwarantanną osoby zdrowe, które miały z nią kontakt w celu przerwania łańcucha zakażeń. Jeżeli te osoby są łatwe do identyfikacji nie ma problemu, ale jeżeli są to osoby przypadkowe, z którymi na stałe nie utrzymujemy kontaktów, to wyłapanie takiej osoby staje się bardzo trudne, a tym samym ograniczenie tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa jeszcze trudniejsze - stwierdził wirusolog.

Dopytywany czy w związku z tak dużą liczbą zakażeń należałoby, więc zaostrzyć obostrzenia odpowiedział: "Mam nadzieję, że nie dojdziemy do sytuacji, w której będziemy mieli tylko określone godziny na zrobienie zakupów".
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-prof-wlodzimierz-gut-kazdy-ma-prawie-pewnosc-spotkania-osoby,nId,4800324

KIEDY ZAKAŻENIA NA KORONAWIRUSA ZACZNĄ SPADAĆ?
Autor: autorka: Agnieszka Ziemska 18.10.2020 09:09

Działanie obowiązujących restrykcji zobaczymy dwa tygodnie po ich wprowadzeniu; na pewno w pewnym stopniu odczujemy obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zaostrzenia lokalne - wyjaśnił wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z UJ. Wyraził nadzieję, że obostrzenia zapobiegną kolejnemu lockdownowi.

Wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zapytany w sobotę w TVP Info o to, czy jego zdaniem pełna mobilizacja w jesiennej walce z COVID-19 i "ostre hamowanie" rozwoju epidemii nie nastąpiły zbyt późno, powiedział: "to się okaże - może być troszkę za późno".

Dopytywany, czy należało "ostro hamować" tydzień lub dwa wcześniej, odparł: "może wystarczyło troszkę przyhamować dwa miesiące wcześniej".

"Ta tragedia, której się wszyscy boją, jeszcze się nie wydarza w tym momencie, natomiast wszyscy widzimy, że liczba przypadków rośnie dramatycznie. Codziennie osiągamy wartości, które do niedawna były nie do pomyślenia. Jeszcze chwilę temu zastanawialiśmy się, czy przekroczymy barierę tysiąca przypadków dziennie, teraz mówimy o 10 tysiącach przypadków" - podkreślił prof. Pyrć.

Na pytanie, kiedy widoczne będzie działanie wprowadzonych obostrzeń - w tym obowiązku zakrywania ust i nosa w całym kraju - odparł, że wiosną obserwowano to mniej więcej dwa tygodnie później.

"Maseczki na pewno w pewnym stopniu odczujemy. Myślę, że też wprowadzenie tych zaostrzeń lokalnych w części miejsc w Polsce" - powiedział, nawiązując do zróżnicowania restrykcji poprzez objęcie powiatów strefą żółtą lub czerwoną. "Zobaczymy dwa tygodnie po ich wprowadzeniu" - dodał.

Prof. Pyrć wyraził też nadzieję, że wprowadzone restrykcje zapobiegną konieczności powtórzenia lockdownu.

Wirusolog, zapytany o kwestię szczepień na grypę, podkreślił, że szczepienia na grypę są teraz bardzo ważne. "Oczywiście, szczepienie na grypę nie pomaga na Covid-19, nie złagodzi jej przebiegu, natomiast zapobiegnie koinfekcji, czyli tego, czego osobiście się dosyć boję w sezonie jesiennym" - powiedział.

Jego zdaniem, zapobiegnie to też przeciążeniu służby zdrowia. "Im więcej osób się zaszczepi, tym mniej osób będzie chorowało na grypę. Rozróżnienie grypy od Covid-19 to naprawdę nie jest prosta sprawa. W związku z tym jest większa szansa, że osoby, które tego naprawdę potrzebują, tę pomoc dostaną, jeżeli nie przeładujemy służby zdrowia" - podkreślił .

W sobotę odnotowano rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie u kolejnych 9622 osób. Zmarły 84 osoby, z których sześć chorowało tylko na wywołaną koronawirusem COVID-19. 78 osób miało choroby współistniejące. Resort zdrowia podał też, że w szpitalach przebywa 7612 chorych na COVID-19. 604 z nich podłączonych jest do respiratorów.
https://www.codziennypoznan.pl/artykul/2020-10-17/kiedy-zakazenia-na-koronawirusa-zaczna-spadac

Koronawirus w Polsce. 8536 nowych zakażeń. Prof. Boroń-Kaczmarska: "Nie jesteśmy gotowi na tworzenie szpitali polowych. Musimy walczyć o personel”
Katarzyna Domagała 18 X

Resort zdrowia poinformował o kolejnym wysokim przyroście zakażeń SARS-CoV-2 w kraju. Czy wprowadzone restrykcje spowolnią rozwój pandemii COVID-19 w Polsce? - Efekty nowych obostrzeń zależą głównie od społeczeństwa. Poznamy je bardzo szybko - w przyszłych dwóch tygodniach. Wtedy też rozegra się ogromna walka o personel medyczyny - komentuje prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka w dziedzinie chorób zakaźnych.

1. "Efekty nowych restrykcji zależą od społeczeństwa. Poznamy je w najbliższych tygodniach"
(...)
Liczba nowych przypadków co prawda jest o tysiąc mniejsza niż ubiegłej doby, jednak wciąż pozostaje wysoka. Prof. Annę Boroń-Kaczmarską, specjalistkę w dziedzinie chorób zakaźnych, pytamy, czy jej zdaniem nowe obostrzenia wystarczą, by spowolnić wyraźny wzrost zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w kraju i kiedy będziemy mogli spodziewać się pierwszych efektów.

- Uważam, że wprowadzone restrykcje wpłyną na zmniejszenie liczby zakażeń, jednak pod warunkiem, że całe społeczeństwo się do nich zastosuje. Pierwsze efekty zobaczymy szybko, bo w najbliższych dwóch tygodniach - komentuje specjalistka.

- Do tej pory niejednokrotnie miałam okazję obserwować ignorowanie przez niektórych obywateli zasad bezpieczeństwa, choćby noszenia maseczki ochronnej, co moim zdaniem przyczyniło się do zwiększenia liczby zakażeń. Aby spowolnić pandemię w kraju, powinien obowiązywać definitywny zakaz zgromadzeń, ponieważ nadal właśnie w takich okolicznościach najłatwiej się zakazić – komentuje prof. Boroń-Kaczmarska.

2. "Coraz więcej pacjentów wymaga hospitalizacji. Musimy walczyć o personel medyczny"

Zdaniem ekspertki największym problemem w walce z pandemią COVID-19 w Polsce, jest niewydolność służby zdrowia, która zbliża się do zapaści, a konkretnie braki w personelu medycznym w szpitalach. Podkreśla, że coraz więcej pacjentów wymaga hospitalizacji.

- Obserwujemy coraz więcej przypadków konieczności hospitalizacji pacjentów z COVID-19 i nie tylko. Brakuje nawet nie tyle aparatury – z tym sobie poradzimy - ale ludzi do opieki nad chorymi i obsługiwania urządzeń. Bez tego sobie nie poradzimy. Obecnie jest bardzo, bardzo trudno. Szczególnie brakuje specjalistów od chorób zakaźnych, ale także personelu umiejącego obsługiwać respiratory - komentuje prof. Boroń-Kaczmarska.

3. "Przekształcanie oddziałów i szpitali w zakaźne: tak. Tworzenie szpitali polowych: nie"

Obecnie niektóre oddziały i szpitale niejednoimienne przekształcane są w jednostki zakaźne, co zdaniem specjalistki częściowo usprawni leczenie chorych na COVID-19 i walkę z pandemią. Prof. Boroń-Kaczmarska przestrzega jednak, że właśnie tam najbardziej będzie brakować odpowiednio wyspecjalizowanych lekarzy i pielęgniarek. Jej zdaniem to obecnie jedyne słuszne rozwiązanie doraźne w kryzysowej sytuacji polskiej służby zdrowia, z jaką niewątpliwie mamy do czynienia.

Wiele mówi się ostatnio na temat tworzenia tzw. szpitali polowych, m.in. w halach targowych, szkołach czy salach koncertowych. Niektórzy specjaliści wręcz apelują do wojewodów i prezydentów miast, by pomogli w ich organizacji. Prof. Boroń-Kaczmarska jest jednak sceptyczna wobec takiego rozwiązania.

- Uważam, że na razie nie jesteśmy gotowi na to, by tworzyć szpitale polowe. Przygotowanie takich miejsc zgodnie z procedurami, jakie obowiązują w jednostkach medycznych, będzie bardzo trudne organizacyjnie. A to dlatego, że w miejscach, gdzie przebywają pacjenci, powinna być m.in. odpowiednia temperatura, bezpieczny dostęp do zimnej i ciepłej wody, miejsce dla personelu do dezynfekcji. Jest również wiele innych wymagań, aby taki szpital powstał – tłumaczy specjalistka.

4. "Wizyty na cmentarzach powinny być zewnętrznie kontrolowane"

Zbliża się 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych – święto, które w Polsce zazwyczaj obchodzone jest tłumnie i rodzinnie. Prof. Boroń-Kaczmarska proponuje, aby wizyty na cmentarzach nie były całkowicie zakazane, ale odbywały się w sposób zewnętrznie kontrolowany.

- Nie może być tak, że ludzie przychodzą na cmentarz całymi rodzinami. Wtedy prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się zakażenia jest bardzo wysokie. Na każdym cmentarzu powinien być ktoś, kto wpuszcza określoną liczbę osób i pilnuje, aby nie została ona przekroczona – mówi specjalista.

- Proponuję podejść do tego tematu z rozsądkiem i z odpowiedzialnością za zdrowie swoje i innych. Podobnie sprawa ma się z kościołami. Warto przypomnieć słowa wielu papieży, że kościół jest wszędzie. Modlić można się nie tylko w świątyni wraz z kilkudziesięcioma innymi osobami, ale również w samotności, w domu – dodaje prof. Anna Boroń-Kaczmarska.
https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-w-polsce-prof-boron-kaczmarska-nie-jestesmy-gotowi-na-tworzenie-szpitali-polowych-musimy-walczyc-o-personel-medyczyny

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14365
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #905 dnia: Październik 18, 2020, 23:54 »
Koronawirus. Rząd buduje szpital polowy. Będzie gotowy w tym tygodniu
SYLWESTER RUSZKIEWICZ 18 X

Jak ustaliła Wirtualna Polska, na Stadionie Narodowym powstaje pierwszy szpital polowy. W sobotę ruszyły pierwsze prace, nadzoruje je szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Kolejne szpitale dla chorych z koronawirusem mają powstać również w innych województwach.


Na Stadionie Narodowym powstaje pierwszy szpital polowy (East News, Fot: Mateusz Grochacki)

Według ustaleń WP, szpital będzie miał początkowo 500 łóżek. Docelowo znacznie więcej. W sobotę rozpoczęła się instalacja pierwszych łóżek. Za budowę szpitala odpowiada szef KPRM Michał Dworczyk.

- Wynika to z naszej strategii. W momencie kiedy zaczyna w stacjonarnych szpitalach brakować łóżek, będą uruchamiane szpitale polowe. W Agencji Rezerw Materiałowych jest ponad 80 tysięcy łóżek. Będą one sukcesywnie przekazywane kolejnym otwieranym szpitalom polowym - mówi WP osoba z otoczenia Kancelarii Premiera.

W najbliższych dniach ma zapaść decyzja o budowie kolejnych szpitali polowych. Nieoficjalnie - będą uruchomione w kilku województwach, w tym w Małopolsce.

W budowie pierwszej placówki na Stadionie Narodowym pomaga wojsko. Decyzja zapadła w ścisłym kierownictwie rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele.
(...)
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-rzad-buduje-szpital-polowy-bedzie-gotowy-w-tym-tygodniu-6566078552156832a
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-wp-pl-na-stadionie-narodowym-powstaje-szpital-polowy,nId,4800489

Koronawirus w Polsce. Lekarka z warszawskiego szpitala: Mamy coraz więcej pacjentów z ciężkimi zapaleniami płuc
Michał Dobrołowicz 18 października (16:49)

"Jest coraz więcej pacjentów z ciężkimi zapaleniami płuc" - przyznaje w rozmowie z RMF FM prof. Grażyna Rydzewska, kierownik Kliniki Gastroenterologii w Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Placówka przyjmuje teraz wyłącznie zakażonych koronawirusem. A właśnie na Mazowszu notowano w ostatnich dniach najwyższe w kraju bilanse nowych zakażeń SARS-CoV-2: tylko ostatniej doby potwierdzono ich w regionie ponad 1300. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-koronawirus-w-polsce-lekarka-z-warszawskiego-szpitala-mamy-c,nId,4800398

Lekarka: ćwiczymy wariant włoski, czasem odłączy się pacjenta na dwie godziny
MIKOŁAJ PIETRASZEWSKI 18.10.2020 17:54

Poniekąd już ćwiczymy wariant włoski. Robimy różne sztuki (...)  Czasami się odłączy pacjenta na dwie godziny, przesunie go w inne miejsce, a na to miejsce postawi się łóżko z pacjentem, który wymaga tlenoterapii. To jest metoda janosikowa „jednemu zabiorę, drugiemu dam”, ale to nie jest dobra metoda, bo odpowiadam za obu pacjentów – mówiła w Radiu ZET wojewódzka konsultant chorób zakaźnych dr Grażyna Cholewińska-Szymańska. (...)
https://wiadomosci.radiozet.pl/Koronawirus/Koronawirus.-Lekarka-cwiczymy-wariant-wloski-czasem-odlaczy-sie-pacjenta-na-dwie-godziny

Koronawirus. Polska. Dramatyczna relacja lekarza. "Módl się za nami bezradnymi"
JAKUB STASIAK3 godziny temu

Koronawirus. Sytuacja lekarzy i całego personelu medycznego w dobie pandemii staje się dramatyczna. Kolejne świadectwa medyków wskazują na to, że stan ten będzie się jedynie pogarszał. Jeden z nich postanowił podzielić się swoją historią z internautami.

(...) W ciągu dnia nie był w stanie znaleźć chwili na przerwę, więc jedynym pożywieniem tego dnia staje się zakupiony w pośpiechu rogal. Następnie lekarz znajduje moment na różaniec, który i tak "idzie mu z oporem", a zamiast "módl się za nami grzesznymi" odmawia "módl się za nami bezradnymi". Zanim pan Jacek zdążył odmówić tajemnicę, usłyszał dzwonek do drzwi, który sygnalizował wizytę kolejnego pacjenta.

"Błagam, proszę, zakładaj maskę i nie wychodź z domu, jeśli nie musisz. Nie każ mi mówić, patrząc prosto w oczy, że ktoś z twojej rodziny umrze w domu, bo nie ma dla niego miejsca w szpitalu. To ponad moją wytrzymałość" - kończy swój apel. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-poruszajace-slowa-lekarki-pisze-ze-to-wojna-6565911638035104a

Ograniczenia w sklepach i gastronomii. Prof. Simon nie gryzie się w język
Agnieszka Kopacz  16-10-2020 (14:51)

- Z czym my wojujemy? Wprowadźmy możliwość zakupów w niedzielę, to przecież ten ruch się rozrzedzi - tak o wprowadzeniu ograniczeń w sklepach i restauracjach mówi prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Gość programu "Newsroom" popiera wprowadzenie ograniczeń w sklepach, ale twierdzi, że można by było sprawę "załatwić" w znacznie prostszy sposób, czyli właśnie zawieszając zakaz handlu w niedzielę. Przypomnijmy, że od najbliższej soboty w strefach czerwonych ponownie obowiązuje limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych oraz 5 osób na kasę w mniejszych placówkach. Prof. Simon skomentował również kwestię ograniczeń w gastronomii. - Bardzo dobrze, bo zagęszczone kluby bez wentylacji były źródłem zakażeń. We Wrocławiu mieliśmy wielu chorych stamtąd, szczególnie cudzoziemców - mówi ekspert.
https://moneyv.wp.pl/gospodarka/ograniczenia-w-sklepach-i-gastronomii-prof-simon-nie-gryzie-sie-w-jezyk-6565284372060289v.html

https://wiadomosci.radiozet.pl/Koronawirus/Prof.-Simon-koronawirus-to-Holokaust-ludzi-starszych

Koronawirus w Polsce. Kolejki przed punktami pobrań. "Jesteśmy na granicy"
KLAUDIUSZ MICHALEC5 godzin temu

Od kilkunastu dni w Polsce lawinowo przybywa chorych na COVID-19. Przed mobilnymi punktami pobrań ustawiają się olbrzymie kolejki. Czekać na pobranie wymazu trzeba nawet kilka godzin. – Te kolejki znikąd się nie biorą. Nie należy się spodziewać, że one z dnia na dzień gdzieś się upłynnią – mówi Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych. – Procent pozytywnych wyników w stosunku do wykonanych testów rośnie. Ostatnio było to średnio 12 procent – dodaje. Jak twierdzi prezes KIDL, diagnostycy nie są w stanie wykonać więcej testów dziennie niż 70 tysięcy: – My jesteśmy na granicy – dodaje. Więcej w materiale wideo.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-kolejki-przed-punktami-pobran-jestesmy-na-granicy-6565971558676097v

Prezydent Sopotu: obostrzenia za późno o 4 tygodnie. To lukrowanie katastrofy
MIKOŁAJ PIETRASZEWSKI 17.10.2020 08:00


fot. Wojciech Stróżyk/REPORTER

- Oceniam te obostrzenia jako spóźnione o cztery tygodnie. To lukrowanie katastrofy – mówi Gość Radia ZET prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Gdynia, Sopot i Gdańsk są objęte czerwoną strefą. (...)
https://wiadomosci.radiozet.pl/Gosc-Radia-ZET/Koronawirus.-Prezydent-Sopotu-obostrzenia-za-pozno-o-4-tygodnie

Restrykcje sanitarne i ich ekonomiczne skutki. Nowy tydzień w polityce
Michał Dobrołowicz 18 października (15:12)

(...) Nowy tydzień to także kolejna aktualizacja listy powiatów z największymi obostrzeniami. Teraz w czerwonej strefie mieszka ponad 70 procent ludności Polski. Informacje o regionach, gdzie zakażeń jest najwięcej oraz o ewentualnych nowych restrykcjach poznamy prawdopodobnie w czwartek. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-restrykcje-sanitarne-i-ich-ekonomiczne-skutki-nowy-tydzien-w,nId,4800307

Pomyłka sanepidu. Polityk opozycji otrzymał wynik testu na obecność koronawirusa szefa MSWiA
OPRAC. MICHAŁ WRÓBLEWSKI 18 X


Szef MSWiA Mariusz Kamiński (PAP, Fot: PAP)
(...)
W pewnym momencie senator Michał Kamiński przyznał zaskakującą rzecz: przez omyłkę otrzymał wynik testu na obecność koronawirusa jednego z najważniejszych polityków PiS, szefa MSWiA i koordynatora ds. służb specjalnych Mariusza Kamińskiego.

Kamiński stwierdził, że natychmiast po tym, jak zdał sobie sprawę z pomyłki, usunął przesłane mu dane. Jak wyjaśniał senator, długo czekał na wyniki swojego testu na obecność koronawirusa.

- Po ponagleniach otrzymałem z sanepidu poufne dane medyczne, jakim jest wynik należący do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego - powiedział Michał Kamiński ku zaskoczeniu prowadzącego i gości "Śniadania w Polsat News".

W ten sposób Kamiński - jak sam stwierdził - starał się wykazać, że działanie instytucji sanitarnych w Polsce jest na niskim poziomie. Wicemarszałek Senatu przekazał, że należący do niego wynik testu okazał się ujemny.
https://wiadomosci.wp.pl/pomylka-sanepidu-polityk-opozycji-otrzymal-wynik-testu-na-obecnosc-koronawirusa-szefa-mswia-6565998129076864a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-w-kosciele-bylo-za-duzo-ludzi-proboszcz-stanie-przed-sadem,nId,4800322

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-zamykane-firmy-walcza-o-przetrwanie-i-czekaja-na-pomoc-nowy-,nId,4800386

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14365
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #906 dnia: Październik 18, 2020, 23:54 »
Do lutego w Polsce umrze 35 tys. osób. W USA prawie 400 tys. IHME wydaje kolejną prognozę rozwoju pandemii
Monika Zieleniewska data publikacji: 16.10.2020, 22:04

Działający przy uniwersytecie waszyngtońskim Instytut Pomiarów i Oceny Stanu Zdrowia (IHME) zaktualizował swój model rozwoju epidemii koronawirusa. Według nowego opracowania w Polsce do lutego 2021 roku na COVID-19 umrze 35 277 osób. Dla porównania w tym samym okresie w stanach Zjednoczonych ma być już 389 087 ofiar koronawirusa, czyli o 78 proc. więcej niż obecnie.

1 lutego, przy powszechnym stosowaniu masek, liczba wykrywanych w ciągu doby zakażeń wyniesie w Polsce ok. 21 tysięcy, a gdyby obostrzenia zostały poluzowane nawet 101 tysięcy - prognozuje model IHME

Z wykresów IHME wynika, że na początku grudnia osób hospitalizowanych na COVID-19 ma być w Polsce ok. 56 tys., a zapotrzebowanie na łóżka z respiratorem ma wynieść ok. 4,7 tys.

Aktualny model IHME mówi, że do 1 lutego 2021 r. USA odnotuje wzrost ofiar śmiertelnych koronawirusa o ok. 78 proc.

Eksperci z CDC i WHO krytykują pomysł budowania odporności populacyjnej zawarty w Deklaracji z Great Barrington

Jaki scenariusz napisał instytut IHME dla pandemii koronawirusa w Polsce?

Przypomnijmy, że IHME opracowuje modele rozwoju pandemii na świecie od wiosny. Wtedy szczyt pierwszej fali prognozowano w naszym kraju na 27 - 29 kwietnia. Szacowano, że liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa osiągnie wtedy 72 dziennie, a ostatni przypadek zgonu na COVID-19 nastąpi około 18 czerwca. Łączna liczba ofiar miała sięgnąć 2 tys. 540 osób. Jednocześnie podano, że błąd statystyczny może się wahać w granicach od 14 do 202 zgonów. Z ówczesnej analizy wynikało też, że Polska w krytycznym momencie będzie potrzebować 557 łóżek z respiratorami, więc nie powinniśmy mieć problemów ze sprzętem.

Poprzednia prognoza IHME: 800 zgonów dziennie z powodu COVID-19 w grudniu
https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,koronawirus-w-polsce--800-zgonow-dziennie-z-powodu-covid-19-w-grudniu--zaskakujaca-prognoza,artykul,68366637.html

Tymczasem obecna liczba ofiar zakażenia koronawirusem w Polsce to 3 tys. 308 osób. A aktualizowany co tydzień model bardzo różni się od tego opracowanego w kwietniu. Instytut nadal podaje jednak prognozy alternatywne - dotyczące sytuacji powszechnego stosowania maseczek oraz luzowania obostrzeń.

Z udostępnionych na stronie IHME wykresów wynika, że 1 lutego przy powszechnym stosowaniu masek, liczba wykrywanych w ciągu doby zakażeń wyniesie ok. 21 tysięcy, a gdyby obostrzenia zostały poluzowane nawet 101 tysięcy. W tym samym dniu dobowa liczba ofiar przy powszechnym stosowaniu masek ma wynieść ok. 190, a w sytuacji poluzowania obostrzeń - nawet ok. 1227.

Model wskazuje, że przy poluzowaniu obostrzeń szczyt pandemii koronawirusa przypadnie w Polsce na początku stycznia, a liczba ofiar może wynieść ok. 1746 dziennie.

Instytut prognozuje również ogólną liczby zakażeń włączając osoby, które nie wykonały testu na obecność koronawirusa. Przy poluzowaniu obostrzeń w drugiej połowie grudnia wirusem SARS-CoV-2 może się zainfekować nawet 283 tysiące osób dziennie.

Jeśli chodzi o osoby hospitalizowane, to model określa, że na początku grudnia ich liczba może wynieść ok. 56 tysięcy, natomiast zapotrzebowanie na łóżka z respiratorem ma sięgać ok. 4,7 tysiąca.

W stosunku do prognozy sprzed tygodnia liczba przewidywanych ofiar koronawirusa na 1 lutego 2021 r. wzrasta o ok. 5 tysięcy.

Zgony z powodu COVID-19 wzrosną w USA do lutego o prawie 80 proc.

Liczba przypadków infekcji koronawirusem w Stanach Zjednoczonych zbliża się już do 8 milionów, a liczba zgonów to blisko 218 tysięcy. Model IHME prognozuje, że ich liczba wzrośnie do lutego o 171 tysięcy. USA odnotuje wtedy najprawdopodobniej ok. 389 tys. 87 ofiar śmiertelnych koronawirusa. To wzrost o 78 proc.

Podobnie jak w Polsce, sytuacja epidemiologiczna będzie o wiele lepsza, jeśli wszyscy obywatele zaczną nosić maseczki. W tym wypadku IHME przewiduje do lutego 314 tys. zgonów. Natomiast, jeśli kary za brak maseczki zostaną w USA złagodzone, umrzeć może nawet ponad 477 tys. osób.

Poprzednia prognoza dla USA: może umrzeć 300 tys. Amerykanów
https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-na-swiecie,koronawirus--usa--do-grudnia-moze-umrzec-300-tys--amerykanow,artykul,92031322.html

Zaktualizowano również prognozę dotyczącą rozwoju pandemii wśród młodszej części amerykańskiego społeczeństwa. Zgonów ma być mniej niż w poprzedniej. Model sprzed kilku dni przewidywał do 1 lutego ok. 395 tys. zgonów osób młodych.

Naukowcy, którzy opracowują modele spodziewają się, że liczba ofiar śmiertelnych kronawirusa w USA zacznie w najbliższym tygodniu lub dwóch rosnąć. Łączą to z opóźnieniem drugiej fali pandemii w stosunku do Europy. Przewidują też, że dzienna liczba ofiar przekroczy w styczniu 2000 osób, nawet jeśli w wielu stanach zostaną ponownie wprowadzone mandaty za brak maseczki w przestrzeni publicznej.

Liczba nowych przypadków COVID-19 wzrosła o ponad 10 proc. w ciągu ubiegłego tygodnia w 35 stanach. Najwięcej odnotowały stany: Arkansas, Illinois, Michigan, Karolina Północna i Ohio. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa od czwartku w USA rejestruje się średnio 52 tys. 345 nowych infekcji dziennie, to o 16 proc. więcej niż w ubiegłym tygodniu.

Najlepszą bronią przeciwko nowemu koronawirusowi będzie szczepionka

Amerykańscy eksperci do spraw zdrowia są przekonani, że jedynym remedium na pandemię koronawirusa jest szczepionka. Jednocześnie zwracają uwagę, że dążenie do uzyskania odporności stadnej to niebezpieczny pomysł.

- Nie możemy pozwolić wirusowi na niekontrolowane rozprzestrzenianie się społeczeństwie - komentuje dr Thomas Frieden, były dyrektor CDC.

Dr Frieden odniósł się w ten sposób do niedawnych prób promowania odporności stadnej, jako najlepszej odpowiedzi na pandemię.

Szczepionka ma być dostępna w USA do końca roku. Jednak politycy, którzy mają nadzieję na opanowanie kryzysu gospodarczego, „kupili” pomysł na nieograniczoną transmisję wirusa w celu uzyskania odporności populacyjnej.

Deklaracja z Great Barrington. Nowa strategia: chronić bezbronnych, reszta może funkcjonować "normalnie"
Urzędnicy Białego Domu odcięli się przed dziennikarzami od kontrowersyjnej deklaracji naukowców (Deklaracja z Great Barrington) optującej za takim podejściem. Krytykuje ją również w liście otwartym 80 wybitnych naukowców z całego świata. Piszą oni, że zawarte w deklaracji pomysły to „niebezpieczny błąd, niepoparty dowodami naukowymi”, a ich realizacja grozi „znaczącą zachorowalnością i śmiertelnością w całej populacji”.

- Każda infekcja jest potencjalnym zagrożeniem dla innych, ponieważ nawet jeśli czujemy się dobrze i pokonujemy ją bez problemów, możemy zarazić kogoś, kto na nią umrze - mówi dr Frieden. - I to właśnie dzieje się w naszym kraju.

Dr Frieden dodał, że nie da się chronić tylko osób wrażliwych. A nieograniczona transmisja wirusa doprowadziłaby do powtarzających się epidemii, ponieważ nie ma dowodów na to, że osoby zakażone uzyskują trwałą odporność (co przewiduje deklaracja).

Czym jest odporność stadna i jak może pomóc opanować epidemię?

- Koncepcja odporności stadnej naprawdę wywodzi się od szczepionek - zauważa Frieden. - Kiedy zaszczepisz wystarczającą liczbę osób, choroba przestaje się rozprzestrzeniać. Ale musi to być 60, 80 lub 90 proc. populacji, w zależności od rodzaju infekcji.

Stanowisko Friedena podziela Maria Van Kerkhove z WHO, która twierdzi, że brak ograniczeń w rozprzestrzenianiu się wirusa i budowanie odporności stadnej doprowadziłyby do niepotrzebnych zakażeń i zgonów.
https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-na-swiecie,do-lutego-w-polsce-umrze-35-tys--osob--w-usa-prawie-400-tys--ihme-wydaje-kolejna-prognoze-rozwoju-pandemii,artykul,71349401.html

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14365
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #907 dnia: Październik 19, 2020, 23:55 »
Poniedziałek: prawie 7500 nowych zakażonych w kraju, 481 na Pomorzu i 102 w Gdańsku
Publikacja: 19 października 2020 r.

W poniedziałek, 19 października, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7482 nowych potwierdzonych zakażeniach w kraju, w tym 481 w województwie pomorskim. W związku z epidemią zmarło dziś 41 osób, w tym 4 na Pomorzu. Od początku epidemii: liczba oficjalnie potwierdzonych zachorowań w kraju to 183 248, w tym na Pomorzu 11 235, w kraju zmarły 3 614 osoby, w tym 177 na Pomorzu. Sytuacja w szkołach naszego województwa: 194 uczniów i 170 nauczycieli zakażonych, 5158 uczniów i 459 nauczycieli w kwarantannie.

Kolejne osoby (4), które według danych Ministerstwa Zdrowia zmarły na Pomorzu w związku z epidemią:
64-letnia mieszkanka Gdyni
74-letni mieszkaniec Gdyni
94-letnia mieszkanka powiatu wejherowskiego
83-letni mieszkaniec powiatu kartuskiego
Jedna z powyższych osób nie miała chorób współistniejących, 3 pozostałe - miały.

Potwierdzono 481 nowych przypadków koronawirusa w Pomorskiem. Z podziałem na miasta i powiaty:
102 osoby w Gdańsku
58 osób w powiecie starogardzkim
45 osób w Gdyni
37 osób w powiecie kartuskim
32 osoby w powiecie wejherowskim
24 osoby w powiecie chojnickim
23 osoby w powiecie tczewskim
23 osoby w powiecie gdańskim
20 osób w powiecie bytowskim
18 osób w powiecie kościerskim
16 osób w powiecie puckim
13 osób w powiecie kwidzyńskim
11 osób w powiecie słupskim
11 osób w powiecie sztumskim
10 osób w powiecie człuchowskim
10 osób w Słupsku
10 osób w powiecie lęborskim
Łącznie 113 spośród wyżej wymienionych osób objętych jest kwarantanną.

Nadzorem epidemiologicznym objętych jest 16 osób.
W izolatorium leczonych  jest 27 osób, 332 osób jest hospitalizowanych.
(...)
https://www.gdansk.pl/wiadomosci/sroda-3-zgony-osob-zakazonych-covid-19-na-pomorzu-w-kraju-974-nowe-przypadki-zachorowan,a,179594

Dane epidemiologiczne dotyczące zachorowań na COVID-19 w woj. pomorskim - STAN NA 19.10.2020 r. (załączniki)
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1682-dane-epidemiologiczne-dotyczace-zachorowan-na-covid-19-w-woj-pomorskim-stan-na-19-10-2020-r

Raport z dnia 19 października 2020 roku na temat Sars-CoV-2 w województwie pomorskim
 poniedziałek, 19 październik 2020 10:41

Nowe przypadki zakażenia SARS- CoV-2 – 481 nowych potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 w woj. pomorskim –  razem 11235 (10754+ 481).

2. Zgony - Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny z przykrością informuje
o zgonach 4 osoby z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 z terenu województwa pomorskiego – 2 osoby miasto Gdynia (74 M i 64 K), 1 osoba powiat wejherowski (94 K),
1 osoba powiat kartuski (83 M).
1 osoba zmarła nie miała chorób współistniejących, 3 osoby zmarłe miały choroby współistniejące
(...)
191 Turnus rehabilitacyjny - 4 przypadki zakażenia, powiat gdański.
(...)
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1680-raport-z-dnia-19-pazdziernika-2020-roku-na-temat-sars-cov-2-w-wojewodztwie-pomorskim

ZACHODNIOPOMORSKIE 

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim. Tym razem poniżej 300 przypadków. Ale znowu bardzo dużo w Szczecinie. W Polsce 7 482 - 19.10.2020
OPRAC.:Tomasz Kuczyński 19 października

W województwie zachodniopomorskim mamy kolejnych 217 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2:­­­­

pow. białogardzki – 5 osób (1 kobieta w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 1 mężczyzna w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. choszczeński – 1 osoba (1 starsza kobieta)
pow. drawski – 3 osoby (2 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. goleniowski – 6 osób (2 kobiety w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 1 młody mężczyzna, 1 mężczyzna w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. gryficki – 3 osoby (1 kobieta w średnim wieku, 1 mężczyzna w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. gryfiński – 16 osób (1 dziecko, 6 kobiet w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 4 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. kamieński – 4 osoby (1 kobieta w średnim wieku, 1 mężczyzna w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
pow. kołobrzeski – 9 osób (5 kobiet w średnim wieku, 3 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. koszaliński + m. Koszalin – 24 osoby (2 młode kobiety, 6 kobiet w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 10 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
pow. policki – 17 osób (7 kobiet w średnim wieku, 1 młody mężczyzna, 8 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. pyrzycki – 3 osoby (1 starsza kobieta, 1 mężczyzna w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. sławieński – 1 osoba (1 kobieta w średnim wieku)
pow. stargardzki – 10 osób (1 dziecko, 2 kobiety w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 2 młodych mężczyzn, 1 mężczyzna w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
m. Szczecin – 93 osoby (3 dzieci, 2 młode kobiety, 39 kobiet w średnim wieku, 18 starszych kobiet, 1 młody mężczyzna, 17 mężczyzn w średnim wieku, 13 starszych mężczyzn)
pow. szczecinecki – 9 osób (1 dziecko, 2 kobiety w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 2 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
pow. świdwiński – 1 osoba (1 kobieta w średnim wieku)
m. Świnoujście – 5 osób (1 dziecko, 1 starsza kobieta, 2 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. wałecki – 7 osób (2 kobiety w średnim wieku, 3 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
RAZEM: 217 osób
https://gs24.pl/koronawirus-w-woj-zachodniopomorskim-tym-razem-ponizej-300-przypadkow-ale-znowu-bardzo-duzo-w-szczecinie-w-polsce-7-482-19102020/ar/c1-15242456

https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=4034.msg143299#msg143299
« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2020, 00:40 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14365
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #908 dnia: Październik 19, 2020, 23:55 »
Nie żyje Rafał Dymowski. Były reprezentant Polski był zakażony koronawirusem
Łukasz Witczyk 19 Października 2020, 12:28

W wieku 48 lat zmarł Rafał Dymowski. To były siatkarski reprezentant Polski i zawodnik Stali Nysa czy AZS-u Częstochowa. Był zakażony koronawirusem.


Rafał Dymowski Materiały prasowe / Na zdjęciu: Rafał Dymowski

Tragiczną informację o śmierci Rafała Dymowskiego przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych klub Stal Nysa. Dymowski był jego zawodnikiem w latach 1996-2003 oraz w sezonie 2004/05. Grał także dla AZS-u Częstochowa. Na swoim koncie miał także występy w siatkarskiej reprezentacji Polski.

"Z wielkim żalem zawiadamiamy, że odszedł od nas były wieloletni reprezentant naszego Klubu oraz reprezentacji Polski - Rafał Dymowski. Reprezentował barwy naszego klubu w latach 1996 - 2003 oraz w sezonie 2004/2005. Rodzinie oraz najbliższym składamy najszczersze kondolencje" - przekazano w komunikacie.

Jak przekazał w mediach społecznościowych syn byłego siatkarza, Rafał Dymowski był zakażony koronawirusem. Zmarł we wczesnych godzinach porannych w poniedziałek 19 października. "Niestety - przegrał ciężką walkę z covidem" - napisał Paweł Dymowski na Facebooku.

Były siatkarz reprezentacji Polski miał 48 lat. W ostatnich dniach lekarze stoczyli walkę o jego życie, ale choroba COVID-19 miała ostry przebieg i Dymowskiego nie udało się uratować.
https://sportowefakty.wp.pl/siatkowka/905568/nie-zyje-rafal-dymowski-byly-reprezentant-polski-byl-zakazony-koronawirusem
https://sportowefakty.wp.pl/siatkowka/905615/tytan-pracy-usmiech-rzadko-znikal-z-jego-twarzy-koledzy-wspominaja-rafala-dymows

Nie żyje 39-letni ksiądz Tomasz Blicharz. Nieoficjalnie: miał koronawirusa
19.10.2020 8:45Smutne wieści z Diecezji Rzeszowskiej. W wieku zaledwie 39 lat zmarł ksiądz Tomasz Blicharz z Zaczernia koło Rzeszowa. Jak donosi "Fakt", ksiądz był zakażony koronawirusem.

Diecezja Rzeszowska przekazała bardzo smutną wiadomość. 17 października w wieku zaledwie 39 lat zmarł ksiądz Tomasz Blicharz. Kapłan służył w parafii z Zaczernia koło Rzeszowa. Według "Faktu" ksiądz miał COVID-19 - chorobę wywoływaną przez koronawirusa. Cierpiał też ponoć na choroby współistniejące, w tym cukrzycę. Diecezja Rzeszowska nie potwierdziła tych informacji.

To był dusza człowiek. Zabawny, zawsze uśmiechnięty. Miał świetny kontakt z młodzieżą - mówią parafianie w rozmowie z "Faktem".

Parafia opłakuje swojego ulubionego księdza. Wierni nie mogą uwierzyć w jego śmierć. Duchowny aktywnie uczestniczył w życiu lokalnej społeczności. Uczył w szkole religii, a uczniowie darzyli go szacunkiem i sympatią. Ksiądz związany był również z klubem piłkarskim KS Zaczernie. Często pojawiał się na meczach, a niekiedy nawet grał.

Był bardzo lubiany przez młodzież i dzieci, do których często zwracał się "aniołeczki kochane". Dziękujemy Ci za słowa, które do nas kierowałeś – słowa proste, zawierające Bożą mądrość i miłość - napisali nauczyciele i uczniowie jednej ze szkół.

8 października ksiądz Tomasz źle się poczuł. Kapłan wziął zwolnienie i nie pojawił się na lekcji religii. Trafił do szpitala i stwierdzono u niego zakażenie koronawirusem - informuje "Fakt". Duchowny był podłączony do respiratora.

Pogrzeb odbędzie się 20 października 2020 r. (wtorek) w Sanktuarium Pana Jezusa Przemienionego w Cmolasie. O godz. 12.30 rozpocznie się nabożeństwo różańcowe, a o godz. 13.00 Msza św. pogrzebowa (Msza św. będzie transmitowana na kanałach YouTube i na Facebooku na profilu "Młodzi w Cmolasie – i da się inaczej") - poinformowała Diecezja Rzeszowska.
https://www.o2.pl/informacje/nie-zyje-39-letni-ksiadz-tomasz-blicharz-nieoficjalnie-mial-koronawirusa-6566249882852000a

Zmarł biskup Jan Szarek. Chorował na COVID-19
Radio Lublin przez Radio Lublin 8 października 2020

Zmarł biskup kościoła ewangelicko-augsburskiego Jan Szarek. Miał 84 lata. Chorował na COVID-19.

Biskup Jan Szarek urodził się w 1936 w Bielsku. W 1960 roku został absolwentem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. W tym samym roku został księdzem – we wrześniu obchodził jubileusz 60-lecia kapłaństwa.
 
Przez lata pełnił funkcje wikariusza, proboszcza, a także konseniora w diecezji cieszyńskiej. W 1991 roku Synod Kościoła wybrał go zwierzchnikiem Kościoła ewangelickiego w Polsce. 3 maja 1991 roku w kościele Świętej Trójcy w Warszawie został konsekrowany na biskupa.

W 1993 został wybrany na prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej. W latach 90. trzykrotnie spotykał się z przebywającym w Polsce papieżem Janem Pawłem II w Warszawie, Wrocławiu  i Drohiczynie.

W 2000 roku został wybrany przez Synod na pierwszego prezesa Diakonii Polskiej. W 2001 otrzymał tytuł doktora honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Zmarł dziś w szpitalu w Cieszynie. Data pogrzebu nie jest jeszcze znana.
https://radio.lublin.pl/2020/10/zmarl-bp-jan-szarek-chorowal-na-covid-19/

Dwóch duchownych wzięło udział w uroczystości. Zabił ich koronawirus, kolejne osoby są zakażone
Ewa Furtak 15 października 2020 | 07:01


Kilkanaście dni temu odbyła się ważna uroczystość ewangelickich duchownych, biskupa Jana Szarka ( w środku)oraz księdza Emila Gajdacza (z prawej). Obaj umarli na COVID-19, zakażonych jest więcej osób. (FB)

Uroczystość odbyła się 27 września w kościele „Eben-Ezer” w Dzięgielowie. Obchodzono jubileusz 60-lecia ordynacji 84-letniego biskupa Jana Szarka, byłego zwierzchnika luteran w Polsce oraz 80-lecie urodzin księdza Emila Gajdacza znanego m.in. z zaangażowania w działania na rzecz starszych osób.

Uroczyste nabożeństwo poprowadzili ksiądz Marek Londzin, proboszcz dzięgielowskiej parafii oraz zwierzchnik diecezji cieszyńskiej biskup Adrian Korczago. Oprawę wydarzenia zapewnił parafialny chór. Obaj duchowni bardzo czekali na to wydarzenie, cieszyli się, że spotkają się z ludźmi, tęsknili za takimi kontaktami.

Koronawirus. Jubilaci zachorowali po uroczystości
- Teksty biblijne czytały siostra Helen i diak. Helena Gajdacz. Wota biblijne nad bp. Janem Szarkiem wypowiedzieli ks. Emil Gajdacz i ks. Marek Londzin, a nad pastorostwem ks. Emilem i diak. Heleną Gajdaczami bp Jan Szarek i Londzin - relacjonuje portal cieszyn.luteranie.pl.

Na pamiątkowej fotografii biskup Szarek i ksiądz Gajdacz stoją obok siebie. Biskup Szarek zmarł 8 października na oddziale zakaźnym Szpital Śląskiego w Cieszynie. Stwierdzono u niego pozytywny wynik testu na koronawirusa. Jeszcze w poniedziałek rozmawiał ze znajomymi, w czwartek już nie żył.

13 października umarł ksiądz Gajdacz, także zakażony koronawirusem. Chorują także inni uczestnicy uroczystości. Pozytywny wynik testu otrzymał biskup diecezji cieszyńskiej Adrian Korczago.

Koronawirus w domu pomocy

Diakonat Żeński „Eben-Ezer” w Dzięgielowie prowadzi Domu Opieki „Emaus”. Placówka działa jak dom pomocy społecznej, przyjmuje pensjonariuszy bez względu na wyzwanie, ma blisko 90 miejsc dla osób w podeszłym wieku. Ksiądz Gajdacz w 1984 roku został mianowany duszpasterzem diakonatu „Eben-Ezer”.

Jak poinformowała jeszcze we wtorek Alina Kucharzewska, rzeczniczka prasowa wojewody śląskiego, przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono niestety także w placówce w Dzięgielowie. - Na 89 wszystkich osób wykryto zakażenia u 12 mieszkańców i 7 opiekunów. Chora kadra przebywa w izolacji domowej, z kolei zakażeni mieszkańcy są odizolowani od pozostałych osób i zabezpieczeni - informował rzeczniczka.

Niech tragedia będzie przestrogą

Ewangelicy są poruszeni tym, co się wydarzyło. Zmarli duchowni byli bardzo lubiani i szanowani, cieszyli się wielkim autorytetem. - Trzeba to nagłośnić, ku przestrodze, może uda się w ten sposób zapobiec kolejnej tragedii. Nie róbmy teraz takich wydarzeń, nie można nawet na chwilę stracić czujności - mówi jeden z cieszyńskim ewangelików.

Pogrzeb biskupa Szarka odbędzie się w sobotę w Bielsku-Białej. Termin pogrzebu księdza Gajdacza nie jest jeszcze znany. Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP mówi, że biskup Jerzy Samiec przekazuje duchownym, ale też całemu Kościołowi, zalecenia w związku z sytuacją pandemiczną. Dzieje się to regularnie, przy zmianach w rozporządzeniach czy w nawiązaniu do komunikatów rządu.

W niedzielę biskup skierował też list z prośbą o modlitwę prosząc również o odpowiedzialne działania. Napisał w nim m.in.: „Proszę o modlitwę za siebie nawzajem, abyśmy nie ulegając panice i pamiętając o otwartości na siebie, jednocześnie potrafili żyć i działać w odpowiedzialności”.

- Na pewno jednak nie ustaniemy w podkreślaniu tego, by być ostrożnymi i odpowiedzialnymi - zapewnia Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

Ksiądz Marek Londzin ma ujemny wynik testu. W środę przywoził do placówki prowadzonej przez  „Eben-Ezer” środki ochrony. Apeluje o przestrzeganie wszystkich zasad bezpieczeństwa, o ostrożność. - Nie cofniemy czasu, ale niech to będzie przestrogą. Wszystkich nas trochę uśpiły te spokojniejsze miesiące latem. To jest czas, kiedy czasem nie wiadomo, jaką podjąć decyzję. Wszyscy jesteśmy zmęczeni, coraz trudniej nam wytrzymywać życie w izolacji - mówi ksiądz Londzin.
https://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/7,88025,26396085,dwoch-duchownych-wzielo-udzial-w-uroczystosci-zabil-ich-koronawirus.html

Koronawirus. Biskup Edward Dajczak zakażony
OPRAC. RADOSŁAW OPAS 19 X

Pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 zdiagnozowano też u biskupa diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edwarda Dajczaka. Zakażony jest również biskup pomocniczy Krzysztof Włodarczyk.O zakażeniu wśród biskupów poinformował rzecznik prasowy Kurii Biskupiej w Koszalinie ks. Wojciech Parfianowicz. Duchowny potwierdził, że zarówno biskup Dajczak, jak i biskup Włodarczyk odebrali pozytywny wynik badań w niedzielę wieczorem.

"Źródłem zakażenia jest prawdopodobnie jeden z pracowników kurii, u którego obecność wirusa stwierdzono 13 października br. Obaj biskupi mieli z nim krótki kontakt, dlatego od momentu kiedy otrzymał on pozytywny wynik testu, pozostają w kwarantannie" - napisał rzecznik kurii w komunikacie.

Koronawirus. Biskupi zakażeni

Ks. Parfianowicz dodał, że obaj chorzy kapłani czują się dobrze i na obecną chwilę nie wymagają hospitalizacji.

"Pozostając w izolacji domowej, solidaryzują się z wszystkimi chorymi oraz przebywającymi na kwarantannie. Zapewniają o swojej modlitwie w ich intencji oraz sami proszą o duchowe wsparcie" - przekazał rzecznik kurii" - przekazał ksiądz.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-biskup-edward-dajczak-zakazony-6566289865931424a

https://wiadomosci.wp.pl/stanislaw-kogut-nie-zyje-syn-ujawnia-nie-zmarl-na-covid-19-6566384834488992a

Koronawirus w Polsce. Mariusz Błaszczak na kwarantannie
NATALIA DURMAN 19 X

"Po stwierdzeniu wczoraj koronawirusa u osoby, z którą miałem kontakt, służby sanitarne wydały decyzję kierującą mnie na kwarantannę" - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.

"W czasie izolacji będę pracował, podejmował decyzje oraz będę w kontakcie z dowódcami i współpracownikami. Nie mam żadnych objawów choroby" - dodał minister.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-mariusz-blaszczak-na-kwarantannie-6566299340745376a

Jarosław Kaczyński na kwarantannie. Miał kontakt z posłem PiS, który ma COVID-19
SYLWESTER RUSZKIEWICZ 19 X

Jak nieoficjalnie ustaliła Wirtualna Polska, prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński udał się na kwarantannę po tym, jak okazało się, że miał kontakt z posłem PiS Michałem Jachem. Parlamentarzysta otrzymał w niedzielę pozytywny wynik na obecność koronawirusa.

- Test wyszedł pozytywnie. O wyniku zostałem poinformowany w niedzielę. W tej chwili w Polsce to nic nadzwyczajnego. Jestem w szpitalu, czuję się dobrze. Moja rodzina przebywa na kwarantannie - mówi Wirtualnej Polsce poseł PiS, szef sejmowej komisji obrony narodowej Michał Jach.

- Zachowuję wszelkie reżimy sanitarne, stosuję się do wytycznych. Wszyscy, z którymi miałem styczność w określonym czasie, zostali poinformowani o moim pozytywnym teście na COVID-19. Ich dane zostały przekazane do Sanepidu, do odpowiednich służb sanitarnych - dodaje polityk PiS.

Pytany o okoliczności spotkania z prezesem Jarosławem Kaczyńskim uciął temat. - To moja prywatna sprawa. Nie mam w tej kwestii nic do dodania - powiedział jedynie. Nieoficjalnie prezes Kaczyński miał widzieć się z posłem Jachem pod koniec ubiegłego tygodnia. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/jaroslaw-kaczynski-na-kwarantannie-mial-kontakt-z-poslem-pis-ktory-ma-covid-19-6566364373351040a

Koronawirus. Mandaty za brak maseczki. Policja podała statystyki
OPRAC. RADOSŁAW OPAS 19 X

Koronawirus. Rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka przekazał w poniedziałek statystyki dotyczące mandatów za brak maseczki ochronnej. W ciągu ostatniej doby funkcjonariusze nałożyli 3690 kar za niezakrywanie ust i nosa. Udzielono też 1080 pouczeń.
(...)
Koronawirus w policji. Ilu funkcjonariuszy się zakaziło?

Z danych policji wynika, że od chwili wybuchu pandemii pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa zdiagnozowano u 2214 policjantów i 264 pracowników policji. Wyzdrowiało natomiast 870 policjantów oraz 115 pracowników policji.

Kwarantanną wciąż objętych jest 2160 funkcjonariuszy, zakończyło ją 11280 policjantów.

- Te liczby pokazują, że wirus nie omija mundurowych, mimo zachowywanych środków ostrożności. Liczba zarażonych z dnia na dzień jest większa - dodał insp. Mariusz Ciarka.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-mandaty-za-brak-maseczki-policja-podala-statystyki-6566309855001216a

Koronawirus w Wojsku Polskim. MON: blisko tysiąc zakażeń
MICHAŁ SKORUPKA 16-10-2020 (12:05)

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że obecnie koronawirusem SARS-CoV-2 zarażonych jest ponad 600 żołnierzy i blisko 350 podchorążych. Resort zapewnia, że aktualna sytuacja nie ma wpływu na gotowość bojową.

W opublikowanym komunikacie, Ministerstwo Obrony Narodowej zapewnia, że wdrożone zostały dodatkowe zalecenia dla wojskowych, a służba odbywa się w reżimie sanitarnym. Podkreślono, że obecna sytuacja nie wpływa na gotowość bojową.

Wcześniej minister Mariusz Błaszczak poinformował, że wojskowa służba zdrowia jest zaangażowana w pomoc pacjentom. Zaznaczył, że wojsko dysponuje 14 szpitalami, 4 ośrodkami medycyny prewencyjnej oraz 2 kontenerowymi szpitalami i wykwalifikowaną kadrą.

Szef MON dodał, że w przygotowywaniu są dwa kolejne kontenerowe szpitale. - Pozostaję w stałym kontakcie z wojskową kadrą medyczną - zapewnił na Twitterze.
https://tech.wp.pl/koronawirus-w-wojsku-polskim-mon-blisko-tysiac-zakazen-6565243259947680a

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14365
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #909 dnia: Październik 19, 2020, 23:56 »
Koronawirus w Polsce. 7482 nowe przypadki. Raport Ministerstwa Zdrowia 19 października. Dr Zielonka: "Wirus pozostał ten sam, ale my jesteśmy słabsi"
Katarzyna Grzęda-Łozicka 19 X

7482 nowe przypadki zakażeń koronawirusem i 41 ofiar śmiertelnych związanych z COVID-19. Dr Tadeusz Zielonka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego punktuje błędy władzy i przyznaje, że Polska latem zmarnowała czas na odpowiednie przygotowanie do kolejnego uderzenia wirusa SARS-CoV-2. A teraz wprowadzane są chaotyczne rozwiązania.

1. Ochłodzenie i smog będą powodować wzrost zakażeń
(...)
Liczba zakażeń jest nieco niższa niż w ciągu ostatnich dni. Eksperci zwracają uwagę na ważną kwestię: dużą ilość pozytywnych wyników badań, przy mniejszej liczbie wykonywanych testów w ciągu weekendu. Wczoraj wykonano 36 tys. testów na obecność koronawirusa, przedwczoraj 37,2 tys.

Poprosiliśmy o komentarz dotyczący przyczyn przyrostów zakażeń dr. Tadeusza Zielonkę, specjalistę chorób płuc i chorób wewnętrznych. Zdaniem pulmunologa zwiększone zachorowania w ostatnim czasie to wynik m.in. pogorszenia pogody i ochłodzenia, które przyszło.

- Ludzie zaczęli palić w piecach, zaczęli palić śmieciami i produkować smog. To spowoduje zwiększoną liczbę zakażeń z powodu osłabienia naszej odporności i uszkodzenia dróg oddechowych stanowiących naszą barierę przed wirusem. Wirus pozostał ten sam, ale my sami teraz jesteśmy słabsi, częściowo za sprawą smogu - tłumaczy dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka, specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych, z Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Przewodniczący Koalicji Lekarzy i Naukowców na rzecz Zdrowego Powietrza.

2. Dr Zielonka: Jeśli liczba zakażonych będzie rosnąć, to nasza służba zdrowia z powodu braku kadr się zawali. Pytanie tylko, kiedy

Dr Zielonka zwraca uwagę na niewykorzystany czas, który mieliśmy na przygotowanie do kolejnej fali wirusa SARS-CoV-2. Zdaniem eksperta, Polska w przeciwieństwie do wielu innych państw, nie podjęła odpowiednich działań by być gotowa na gwałtowny przyrost zakażeń jesienią i zimą.

- Spójrzmy na Francję, która się cały czas przygotowywała, uzbrajała po uszy i ostatnio ogłosiła kompleksową strategię na najbliższe tygodnie. To jest skandal, co się działo w Polsce, bo mnóstwo rzeczy można było zrobić, a szczególnie przygotować odpowiednie miejsca i kadrę oddzielne dla chorych zakażonych i niezakażonych. Mówienia teraz: skąd mogliśmy wiedzieć, że tak to się potoczy, jest niepoważne. Wystarczy sięgnąć do jakiegokolwiek artykułu z wiosny, wszyscy eksperci mówili, że tak będzie, że jesienią będzie zwiększona liczba zachorowań - mówi.

- Już kilka miesięcy temu mówiłem, że ta liczba będzie potrójnie zwiększona, bo będzie koronawirus i dodatkowo grypa, i smog, co potęgować będzie liczbę hospitalizacji i zgonów - twierdzi dr Zielonka.

W szpitalach w całym kraju rośnie liczba zajętych łóżek i pacjentów, którzy wymagają podłączenia pod respiratory. Zajętych jest 8 375 tzw. łóżek covidowych na ok. 14 700 dostępnych i 672 respiratorów z 1100 dostępnych. Jednak lekarze od dawna alarmują, że oficjalne dane nie oddają stanu faktycznego.

Ekspert z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie ma wątpliwości, że system opieki zdrowotnej w Polsce jest na skraju załamania. Personel medyczny jest coraz bardziej przeciążony i rozgoryczony chaotycznymi rozwiązaniami wprowadzanymi przez rząd.

- Jeśli liczba zakażonych będzie rosnąć to nasza służba zdrowia z powodu braku kadr się zawali. Pytanie tylko, kiedy? Można będzie ustawą zmusić lekarzy, pielęgniarki i salowe do pracy, tylko to jest droga donikąd. Jeśli zdecydujemy się na przymus, to trzeba sobie zadać pytanie, co potem. Bo jeśli teraz stracimy tę ostatnią garstkę lekarzy i personelu medycznego, ludzi oddanych mentalnie chorym, to ja nie wiem, jaki będzie los społeczeństwa bez tych kadr - ostrzega pulmunolog.

- Parafrazując, jeśli sposobem na pełne kościoły na mszach, byłoby przykucie łańcuchami do ławek tych którzy przyszli, to proszę mi wierzyć, że to nie poprawi religijności społeczeństwa. Trzeba sobie zdać sprawę, że pomimo krytycznej sytuacji spowodowanej pandemią, chorzy będą potrzebować lekarzy po COVIDzie, żebyśmy zatem dzisiaj nie wylali dla COVIDu dziecka z kąpielą, niszcząc te kadry, które nam jeszcze zostały.
https://portal.abczdrowie.pl/raport-ministerstwa-zdrowia-19-pazdzienika

Prof. Włodzimierz Gut: Dystans praktycznie w Polsce nie istnieje, a maseczki nosi prawidłowo 40 procent ludzi
Robert Mazurek 19 października (08:02)

"Jeżeli chodzi o poziom (zakażeń koronawirusem), który nam grozi, to zależy to od zachowania społeczeństwa" - podkreślał w Porannej rozmowie w RMF FM wirusolog prof. Włodzimierz Gut. "Powiem tu krótko. Dlaczego było dobrze? Było dobrze, ponieważ użycie masek sięgało ponad 70 procent (…). I tzw. dystans społeczny został zredukowany o 60 procent. Najkorzystniej było dokładnie 13 kwietnia - potem zaczęło nam wszystko rosnąć, w związku z czym doszliśmy do poziomu bardzo ryzykownego, gdzie jeden zakażony przypada na mniej więcej 500 osób. A z tyloma się dziennie spotykamy" - stwierdził ekspert.

(...) Czy to oznacza, że służba zdrowia już po prostu nie daje rady z koronawirusem i musimy się uciekać do nadzwyczajnych rozwiązań?

Ja się posługuję źródłami międzynarodowymi - nie będę czerpał z naszych: jeśli chodzi o ilość szpitali, wcale nie jest to tak najgorsza sprawa. Gorzej jest ze szpitalami dedykowanymi, bo one były przewidziane po prostu na określoną ilość zachorowań - tak, jak było wiosną. Nie da się tak w ciągu jednego dnia: hop, błyśniemy, staje szpital. Jest problem obsługi, wyposażenia. Wyposażenie prawdopodobnie się znajdzie, bo już krzyk był, że za dużo jest respiratorów.

Tak, respiratory można dokupić, ale nie dokupimy lekarzy czy pielęgniarek, którzy je obsługują - i to jest rzeczywiście chyba wąskie gardło. Ale ja mam pytanie, panie profesorze, takie, które każdy z nas sobie zadaje. Codziennie około 10-11 słyszymy, ile było wczoraj zakażeń. To są w tej chwili jakieś absolutnie astronomiczne liczby. Do jakiego poziomu dojdziemy?

Jeżeli chodzi o poziom, który nam grozi, to zależy to od zachowania społeczeństwa. Powiem krótko. Dlaczego było dobrze? Było dobrze, ponieważ użycie masek sięgało ponad 70 procent, czyli 90 procent wymagań. Bo mówi się, że jeżeli 95 procent włoży maski, to jest ta bariera odpowiadająca temu, o czym wszyscy marzą, czyli odporności stadnej. I tzw. dystans społeczny został zredukowany o 60 procent. Najkorzystniej było dokładnie 13 kwietnia - potem nam wszystko zaczęło rosnąć, w związku z czym doszliśmy do poziomu bardzo ryzykownego, gdzie jeden zakażony przypada na mniej więcej 500 osób - a z tyloma się dziennie spotykamy. (...)
https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/poranna-rozmowa/news-prof-wlodzimierz-gut-dystans-praktycznie-w-polsce-nie-istnie,nId,4800319

Koronawirus. Czy powinniśmy ponownie zamknąć szkoły? Prof. Gut wyjaśnia
Ewa Rycerz 19 X

- Nie należy w obecnej chwili zamykać szkół, ponieważ przyniosłoby to więcej szkody niż pożytku – mówi prof. Włodzimierz Gut, wirusolog. Według eksperta właśnie w ten sposób unikniemy niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wirusa.

1. Prof. Gut: Nie popełniajmy błędu Włochów

W poniedziałek 19 października odnotowano 7482 przypadki zakażenia koronawirusem. W życie weszły także obostrzenia dotyczące szkół ponadpodstawowych i uczelni wyższych. Nauka w tych placówkach w zależności od strefy, w jakiej się znajdują, będzie odbywać się hybrydowo bądź zdalnie. Zarówno rodzice, jak i nauczyciele pytają jednak wprost: kiedy państwo wprowadzi naukę w stu procentach zdalną? Pracownicy szkół sugerują, że obecna sytuacja jest bardzo trudna, a oni czują się narażeni.

- Ja to rozumiem, ale wprowadzenie nauki zdalnej, szczególnie w szkołach podstawowych, nie rozwiąże problemu. Obecnie mamy do czynienia z zakażeniami rozproszonymi, niepochodzącymi z placówek edukacyjnych – precyzuje prof. Gut.

Ekspert podkreśla, że szkoły są środowiskiem o charakterze stałym. Na co dzień spotykają się w nich te same osoby, a zakażenie najczęściej przychodzi z zewnątrz.

- Ten błąd popełnili już Włosi. Zamknęli szkoły jeszcze zanim wybuchła epidemia, a liczba zakażeń była stosunkowo nieduża. Nic to nie dało, ponieważ uczniowie placówek ponadpodstawowych zaczęli spotykać się poza szkołą i w ten sposób rozprzestrzeniali wirusa – mówi prof. Gut. – Tego chcemy uniknąć.

Tymczasem eksperci z Zespołu Modelu Epidemiologicznego ICM Uniwersytetu Warszawskiego podkreślają, że to właśnie dzieci, szczególnie te najmłodsze, stwarzają najwyższe ryzyko zakażenia koronawirusem dla osób starszych, ponieważ zakażenie przechodzą najczęściej bezobjawowo. Przesłanką do tego jest wzrost zachorowań wśród osób pomiędzy 30. a 40. rokiem życia.

Prof. Włodzimierz Gut uspokaja jednak. – Źródłem zakażenia jest aerozol wydzielany w trakcie kichania, kaszlu, także w czasie oddychania bądź mówienia, choć w mniejszym stopniu. Jeśli dziecko przechodzi infekcję bezobjawowo, to jakie jest prawdopodobieństwo, że nas zarazi? – pyta wirusolog. I od razu odpowiada. – Na pewno mniejsze niż to po kontakcie z osobą z objawami. Owszem, w domu takiego dziecka dojdzie do zakażenia, ale właśnie dlatego powinniśmy trzymać dystans od innych, by nie zakażać – wyjaśnia ekspert.

2. Edukacja hybrydowa może być rozwiązaniem

Prof. Włodzimierz Gut podkreśla, by w walce z koronawirusem działać punktowo. Tam, gdzie doszło do zakażenia należy wprowadzać naukę zdalną bądź hybrydową.

- Nie należy jednak przy tym panikować. Ja wiem, że to wszystko jest trudne i ma swoją cenę, ale zamykanie szkół naprawdę nie jest dobrym pomysłem – mówi wirusolog. – Jeżeli źródłem zakażenia będą szkoły, na pewno zostaną zamknięte, ale obecnie tak nie jest – podsumowuje.
https://parenting.pl/czy-powinnismy-zamknac-szkoly-prof-gut-wyjasnia

https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/522608-czy-nalezy-zamykac-szkoly-prof-gut-bron-boze
https://parenting.pl/koronawirus-powinnismy-zamknac-szkoly-prof-maria-ganczak-wyjasnia-dlaczego-wideo
« Ostatnia zmiana: Październik 19, 2020, 23:59 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14365
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #910 dnia: Październik 19, 2020, 23:56 »
Szpital na Stadionie Narodowym. Znamy szczegóły jego funkcjonowania
Opracowanie: Magdalena Partyła 19 października

Chcemy, by szpital tymczasowy dla chorych na Covid-19 na PGE Stadionie Narodowym był gotowy do funkcjonowania jak najszybciej; to kwestia dni nie tygodni - zapewnił szef KPRM Michał Dworczyk. Zaznaczył, że "to nie jest szpital na teraz", bo służba zdrowia mimo trudności nadal działa. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-szpital-na-stadionie-narodowym-znamy-szczegoly-jego-funkcjon,nId,4802457
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-szpital-polowy-powstaje-na-stadionie-narodowym-beda-podobne-,nId,4801940

Prywatne szpitale dadzą 1000 łóżek. Nowy pomysł na walkę z Covid-19
Konrad Bagiński 19 X

"Włączenie prywatnej służby zdrowia do walki z Covid-19" – to najnowszy pomysł ministra zdrowia. Prywatne firmy medyczne przygotują kolejny tysiąc łóżek dla chorych. A będzie ich nawet 15-20 tys. dziennie w przyszłym tygodniu.
(...)
Eksperci pytani przez wcześniej przez money.pl o to, jak prywatne przychodnie i szpitale miałyby się włączyć w walkę z pandemią, wydawali się zaskoczeni. Do tej pory taki pomysł nie pojawiał się w dyskusji na temat zwalczania Covid-19.

Prywatne przychodnie i szpitale mają w Polsce kilkanaście procent rynku, dwie trzecie ich przychodów generują kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Problem w tym, że prywatne szpitale i przychodnie rzadko kiedy są przygotowane do leczenia pacjentów "covidowych".

Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, Andrzej Matyja zwrócił w rozmowie z money.pl uwagę na fakt, że prywatna służba zdrowia może zająć się pacjentami "niecovidowymi", by odciążyć placówki publiczne. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-kontra-sluzba-zdrowia-dramatyczne-nagrania-z-karetek-6566260931070624a

Szkoły, które miały być szpitalami. Jak Polska przygotowała się do trzeciej wojny światowej
ŁUKASZ MICHALIK 19 X

Liczba zakażonych wciąż rośnie - w niedzielę 19 października wynosiła ponad 9000 osób. Docierają informacje o braku miejsc w niektórych szpitalach - dlatego rząd chce budować szpital polowy w Warszawie. Na podobne problemy epidemiczne dobrze przygotowane były... władze PRL. (...)
https://tech.wp.pl/szkoly-ktore-mialy-byc-szpitalami-jak-polska-przygotowala-sie-do-trzeciej-wojny-swiatowej-6495540238681729a

Minister zdrowia: Część szpitali powiatowych zajmie się wyłącznie chorymi na Covid-19. Włączą się prywatne placówki
Edyta Bieńczak 19 października

Prywatne lecznictwo musi włączyć się w walkę z koronawirusem - ogłosił w czasie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, informując równocześnie o deklaracji współpracy ze strony sektora prywatnego. Jak zapowiedział: do środy wypracowana zostanie lista prywatnych szpitali, które utworzą tzw. łóżka covidowe. Szef resortu zdrowia ogłosił również, że część szpitali powiatowych skierowana zostanie wyłącznie do walki z Covid-19. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-minister-zdrowia-czesc-szpitali-powiatowych-zajmie-sie-wylac,nId,4802092

Projekt PiS: Tydzień na wskazanie osób do walki z epidemią i zmiany ws. kontroli noszenia maseczek
Mariusz Piekarski 19 października

Samorządy lekarskie i pielęgniarskie dostaną siedem dni na wskazanie osób, które można skierować do pracy przy zwalczaniu epidemii. Między innymi takie zapisy znajdują się w projekcie Prawa i Sprawiedliwości nad którym we wtorek, na specjalnym posiedzeniu, ma pracować Sejm. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-projekt-pis-tydzien-na-wskazanie-osob-do-walki-z-epidemia-i-,nId,4802454

Lockdown jednak możliwy? Rząd niepokojąco zmienia zdanie
OPRAC. JAKUB CEGLARZ 19 X

Od jednoznacznych zapowiedzi sprzed kilku tygodni, że "drugi lockdown nie wchodzi w grę" do dzisiejszego "sytuacja jest dynamiczna" i "trudno się wypowiadać". Rząd coraz mniej kategorycznie mówi o tym, że polskiej gospodarce nie grozi ponowne zamknięcie z powodu epidemii. (...)
https://www.money.pl/gospodarka/lockdown-jednak-mozliwy-rzad-niepokojaco-zmienia-zdanie-6566444214725248a.html

Koronawirus. Adam Niedzielski potwierdza słowa Jacka Sasina ws. lekarzy
OPRAC. MAGDALENA NAŁĘCZ 19 X

- Wydawano wiele skierowań i poleceń, których personel nie podejmował. Bywało z tym różnie - powiedział Adam Niedzielski. Minister zdrowia przyznał, że słowa Jacka Sasina na temat części pracowników personelu medycznego mają pokrycie w rzeczywistości. (...)

- W tym tygodniu wypłaszczenia nie należy się spodziewać. Jeśli będzie się pojawiało, to w perspektywie dwóch tygodni - zapowiedział w rozmowie z Polsat News Adam Niedzielski. (...)

Niedzielski zapewnił, że kraj jest przygotowany "na wszystkie scenariusze". Koncepcja budowy szpitali tymczasowych została opracowana z wyprzedzeniem i pewne decyzje dotyczące tej kwestii zapadały "dwa, trzy tygodnie temu". - Rząd i służby działają tak, żeby nie powtórzył się scenariusz włoski - zaznaczył minister.

I przyznał, że odnośnie do początku października zakładano wykrywanie ok. 3 tys. zakażeń dziennie. Niedzielski skomentował również ostatnie krytyczne wobec działań rządu wypowiedzi posła klubu PiS i byłego szefa NFZ Andrzeja Sośnierza. - Pan Sośnierz nie wie niestety dużo na temat działań, które są prowadzone - uznał
Źródło: Polsat News
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-adam-niedzielski-potwierdza-slowa-jacka-sasina-ws-lekarzy-6566425427974784a

Krystyna Ptok: W jednym ze szpitali pielęgniarki przeszły szkolenie z obsługi respiratora. Jednodniowe
Opracowanie: Sara Bounaoui,Karol Pawłowicki,Marcin Zaborski 19 października (18:02)

Marcin Zaborski dopytywał w Popołudniowej rozmowie w RMF FM przewodniczącą OZZPiP, czy nie znajda się takie pielęgniarki, które nie chcą pracować przy pacjentach zakażonych koronawirusem. Jak tłumaczyła Krystyna Ptok – wyboru nie ma. „Zostają wypisani pacjenci, którzy leczeni są w trybie normalnym i przekształcony zostaje oddział na covidowy. My nie mamy wyboru, czy chcemy, czy nie chcemy. Jesteśmy stawiani w sytuacji dokonanej”. W odpowiedzi przytoczyła również historię z jednego z polskich szpitali, gdzie dyrektor szpitala przeprowadził jednodniowe szkolenie z obsługi respiratora. Pielęgniarki zaś musiały podpisać dokument poświadczający, że szkolenie – które powinno trwać przynajmniej trzy tygodnie – przeszły. (...)

Z danych, które otrzymuje związek zawodowy ze swoich jednostek wynika, że w Polsce od początku epidemii w tej chwili zakażonych jest 1506 pielęgniarek. I utrzymuje się to na poziomie nawet 20-40 proc. ogółu zakażonych osób - przekazała w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związki Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Jak dodała, zmarły cztery pielęgniarki - były to zarówno osoby z chorobami współistniejącymi, jak i całkiem zdrowe. (...)
https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/popoludniowa-rozmowa/news-krystyna-ptok-w-jednym-ze-szpitali-pielegniarki-przeszly-szk,nId,4802195

Koronawirus. Minister ostrzega. "Nawet 20 tys. zakażeń w przyszłym tygodniu"
OPRAC. BARTOSZ KOŁODZIEJCZYK 19 X

Koronawirus. Polska wciąż zmaga się z tysiącami zakażeń dziennie. O tym, że sytuacja jest poważna, mówił na konferencji minister zdrowia. - W przyszłym tygodniu możemy wejść w 15-20 tys. zakażeń dziennie - podkreślił Adam Niedzielski.

- Zajętych jest 60 proc. łóżek szpitalnych w skali kraju. Niektóre szpitale powiatowe będą zajmowały się tylko i wyłącznie walką z koronawirusem. Pulę łóżek zwiększyliśmy obecnie do 15 tysięcy - mówił minister zdrowia.
(...)
To nie wszystko. Minister Zdrowia zaznaczył, że wkrótce możemy spodziewać się nawet kilkunastu tysięcy zakażeń dziennie. - Ten wzrost nie zahamował. On przez weekend zawsze jest mniejszy. Możemy spodziewać się, że w przyszły tydzień wejdziemy z liczbą nawet 15-20 tysięcy zakażeń - podkreślił. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-minister-ostrzega-nawet-15-tys-zakazen-w-przyszlym-tygodniu-6566325840317088a

22:52 Poznań
Tymczasowy szpital dla chorych na COVID-19 powstanie na Międzynarodowych Targach Poznańskich - przekazał wieczorem prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.
Prezydent Poznania dodał, że szczegóły przedsięwzięcia przedstawi wkrótce razem z wojewodą wielkopolskim Łukaszem Mikołajczykiem.
W poniedziałek Jaśkowiak poinformował również, że w miejskim szpitalu im. J. Strusia, będącym największą placówką w regionie leczącą pacjentów z COVID-19, hospitalizowanych jest obecnie 400 osób. Szpital może przyjąć 420 pacjentów.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-koronawirus-granica-kanady-z-usa-nadal-zamknieta-najwyzszy-p,nId,4801839

"To jest kaplica! Kim wy jesteście?”. Ksiądz wyniesiony z domu zakonnego przez policję
Opracowanie: Nicole Makarewicz 19 października

Awanturą zakończyła się interwencja policji w domu zakonnym salezjanów w Poznaniu. Mundurowi wynieśli z celi duchownego, który odprawiał nabożeństwo różańcowe. W trakcie modlitw nie przestrzegano obowiązku noszenia maseczek i wymaganego dystansu. Rzecznik Inspektorii Towarzystwa Salezjańskiego, komentując sprawę, podkreślił, że ksiądz, którego dotyczyła interwencja policji, od 2018 roku nie jest salezjaninem, bo w 2018 roku został wydalony ze zgromadzenia i "bezprawnie zamieszkuje na terenie domu zakonnego". (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-to-jest-kaplica-kim-wy-jestescie-ksiadz-wyniesiony-z-domu-za,nId,4802252

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-polacy-wierza-w-skutecznosc-dzialan-rzadu-ws-koronawirusa-so,nId,4800422

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-zmiany-w-szkolach-srednich-i-wyzszych-od-poniedzialku-pracuj,nId,4800506

https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-sopockie-sanatorium-przeksztalcone-w-izolatorium,nId,4802187
« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2020, 01:42 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14365
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #911 dnia: Październik 20, 2020, 23:51 »
Wtorek: ponad 9200 nowych zakażonych w kraju, 484 na Pomorzu i 97 w Gdańsku
Publikacja: 20 października 2020 r.

We wtorek, 20 października, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9291 nowych potwierdzonych zakażeniach w kraju, w tym 484 w województwie pomorskim. W związku z epidemią zmarło dziś 107 osób, w tym 7 na Pomorzu. Od początku epidemii: liczba oficjalnie potwierdzonych zachorowań w kraju to 192 539, w tym na Pomorzu 11 719, w kraju zmarły 3 721 osoby, w tym 184 na Pomorzu.

Kolejne osoby (7), które według danych Ministerstwa Zdrowia zmarły na Pomorzu w związku z epidemią:
4 osoby powiat kartuski: 89-letni mężczyzna, 88-letni mężczyzna, 82-letnia kobieta, 87-letni mężczyzna,
2 osoby powiat pucki: 36-letnia kobieta, 97-letnia kobieta,
1 osoba miasto Gdynia: 32-letnia kobieta.
Jedna osoba zmarła nie miała chorób współistniejących, 6 osób zmarłych miało choroby współistniejące.

Potwierdzono 484 nowe przypadki koronawirusa w Pomorskiem. Z podziałem na miasta i powiaty:
97 osób miasto Gdańsk
72 osoby powiat kartuski
64 osoby powiat wejherowski
38 osób powiat starogardzki
31 osób miasto Gdynia
22 osoby powiat pucki
19 osób powiat tczewski
18 osób powiat bytowski
18 osób powiat chojnicki
15 osób miasto Sopot
15 osób miasto Słupsk
15 osób powiat gdański
14 osób powiat słupski
10 osób powiat kwidzyński
10 osób powiat lęborski
7 osób powiat kościerski
7 osób powiat człuchowski
6 osób powiat malborski
4 osoby powiat sztumski
2 osoby powiat nowodworski

Łącznie 83 spośród wyżej wymienionych osób objętych było kwarantanną. Nadzorem epidemiologicznym objętych było 12 osób. W izolatorium leczonych jest 27 osób, 343 osoby są hospitalizowane.
(...)
https://www.gdansk.pl/wiadomosci/sroda-3-zgony-osob-zakazonych-covid-19-na-pomorzu-w-kraju-974-nowe-przypadki-zachorowan,a,179594
 
Raport z dnia 20 października 2020 roku na temat Sars-CoV-2 w województwie pomorskim
 wtorek, 20 październik 2020 10:30

2. Zgony - Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny z przykrością informuje
o zgonach 7 osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 z terenu województwa pomorskiego – 4 osoby powiat kartuski (89 M, 88 M, 82 K, 87 M), 2 osoby powiat pucki (36 K, 97 K), 1 osoba m. Gdynia ( 32 K).

191 Turnus rehabilitacyjny - 4 przypadki zakażenia, powiat gdański.
Ognisko związane ze szpitalem – 6 przypadków zakażenia, miasto Gdańsk.
Ognisko związane z zakładem pracy – 4 przypadki, powiat chojnicki.
Ognisko związane ze szpitalem – 8 przypadków zakażenia, powiat starogardzki.
Ognisko związane ze szpitalem – 4 przypadków zakażenia, powiat wejherowski.
Ognisko związane z kultem religijnym – 3 przypadki, miasto Gdańsk.
Ognisko związane ze szkołą – 3 przypadki zakażenia, powiat wejherowski.
Ognisko związane ze szpitalem – 3 przypadki zakażenia 2 osoby z personelu i 1 pacjent), miasto Gdynia.
Ognisko związane ze szkołą – 3 przypadki zakażenia, miasto Gdynia.
Ognisko związane ze szkołą – 2 przypadki zakażenia, powiat malborski.
Ognisko związane ze stacją dializ – 2 przypadki zakażenia, powiat tczewski.
202 Ognisko związane ze szpitalem – 5 przypadków zakażenia, powiat bytowski.
(...)
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1683-raport-z-dnia-20-pazdziernika-2020-roku-na-temat-sars-cov-2-w-wojewodztwie-pomorskim

Dane epidemiologiczne dotyczące zachorowań na COVID-19 w woj. pomorskim - STAN NA 20.10.2020 r. (załączniki)
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1684-dane-epidemiologiczne-dotyczace-zachorowan-na-covid-19-w-woj-pomorskim-stan-na-20-10-2020-r

ZACHODNIOPOMORSKIE

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim. 213 przypadków, 66 osób ze Szczecina - 20.10.2020
OPRAC.: Olimpia Dudek 20 października

Na terenie województwa zachodniopomorskiego mamy kolejne przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2:­­­­
pow. białogardzki – 2 osoby (1 młoda kobieta, 1 mężczyzna w średnim wieku)
pow. choszczeński – 3 osoby (2 dzieci, 1 starszy mężczyzna)
pow. drawski – 3 osoby (1 młoda kobieta, 2 kobiety w średnim wieku)
pow. goleniowski – 2 osoby (1 młoda kobieta, 1 starszy mężczyzna)
pow. gryficki – 3 osoby (1 kobieta w średnim wieku, 1 młody mężczyzna, 1 mężczyzna w średnim wieku)
pow. gryfiński – 11 osób (1 dziecko, 1 młoda kobieta, 3 kobiety w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 4 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. kołobrzeski – 15 osób (2 dzieci, 1 młoda kobieta, 4 kobiety w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 4 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
pow. koszaliński + m. Koszalin – 43 osoby (2 dzieci, 2 młode kobiety, 16 kobiet w średnim wieku, 7 starszych kobiet, 4 młodych mężczyzn, 7 mężczyzn w średnim wieku, 5 starszych mężczyzn)
pow. łobeski – 3 osoby (1 kobieta w średnim wieku, 2 starsze kobiety)
pow. myśliborski – 4 osoby (1 dziecko, 1 kobieta w średnim wieku, 1 mężczyzna w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. policki – 16 osób (1 dziecko, 2 młode kobiety, 9 kobiet w średnim wieku, 1 młody mężczyzna, 3 mężczyzn w średnim wieku)
pow. pyrzycki – 5 osób (3 kobiety w średnim wieku, 2 mężczyzn w średnim wieku)
pow. sławieński – 7 osób (1 kobieta w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 2 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
pow. stargardzki – 14 osób (2 dzieci, 5 kobiet w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 2 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
m. Szczecin – 66 osób (1 dziecko, 5 młodych kobiet, 26 kobiet w średnim wieku, 12 starszych kobiet, 1 młody mężczyzna, 16 mężczyzn w średnim wieku, 5 starszych mężczyzn)
pow. szczecinecki – 1 osoba (1 mężczyzna w średnim wieku)
pow. świdwiński – 12 osób (2 dzieci, 4 kobiety w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 4 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
m. Świnoujście – 2 osoby (1 kobieta w średnim wieku, 1 mężczyzna w średnim wieku)
pow. wałecki – 1 osoba (1 młody mężczyzna)
RAZEM: 213 osób

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem- stan : 4971/47 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)
https://gs24.pl/koronawirus-w-woj-zachodniopomorskim-213-przypadkow-66-osob-ze-szczecina-20102020/ar/c14-15244650

ŚLĄSK

Komunikat ŚPWIS z dnia 20.10.2020 r. godz. 10:30 dot. aktualnej sytuacji epidemiologicznej w woj. śląskim - koronawirus SARS-CoV-2

liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej /ostatni raport: 13 545 / 14 414 
- liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym /ostatni raport: 5 207 / 7 193
- liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie: 486 579
- liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych:  112 767
- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach /ostatni raport: 31 680 / 30 785
- liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) /ostatni raport: 23 082 / 22 728 
- liczba zgonów /ostatni raport:  684 / 669   

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony. Zmarli:
w szpitalu w Bystrej 80-letni mężczyzna z Bielska-Białej;
w szpitalu w Bielsku-Białej 91-letnia kobieta z Czechowic-Dziedzic;
w szpitalu w Cieszynie: 75-letnia kobieta  z Bielska-Białej,
  70-letni mężczyzna z Wisły i
  76-letni mężczyzna z Rudy Śląskiej;
w Cieszynie 87-letni mężczyzna z powiatu cieszyńskiego;
w szpitalu w Bytomiu zmarł 83-letni mężczyzna z powiatu tarnogórskiego i
   89-letni mężczyzna z Jaworzna;
w szpitalu w Świętochłowicach zmarła 50-letnia kobieta z Świętochłowic;
w szpitalu w Częstochowie zmarł 93-letni mężczyzna z Częstochowy;
w szpitalu w Raciborzu zmarła 90-letnia kobieta z Częstochowy;
w szpitalu w Kędzierzynie Koźlu 92-letni mężczyzna z Katowic;
w szpitalu w Rudzie Śląskiej 65-letnia kobieta z Rudy Śląskiej i
   87-letnia kobieta z Rudy Śląskiej;
w szpitalu w Rybniku 65-letni mężczyzna z Rybnika.

https://dziennikzachodni.pl/koronawirus-w-woj-slaskim-895-zakazen-wzrost-w-katowicach-chorzy-tez-min-z-rybnika-gliwic-chorzowa-w-polsce-ponad-9-tys/ar/c1-15244758

WIELKOPOLSKA

PRAWIE 1200 NOWYCH PRZYPADKÓW ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W WIELKOPOLSCE
Autor: Codzienny Poznań AK 20.10.2020 10:33

We wtorkowym raporcie, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1187 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Wielkopolsce. W całej Polsce potwierdzono ponad 9200 przypadków i 107 zgonów.

Jak informuje WUW, w związku z aktualizacją przez WSSE w Poznaniu danych dotyczących potwierdzonych zakażeń u mieszkańców Wielkopolski wprowadzono 1 zmianę korygującą - usunięto z wykazu przypadek dotyczący 1 mieszkańca powiatu poznańskiego z uwagi na jego zdublowanie we wcześniejszym komunikacie.

W  wielospecjalistycznym szpitalu miejskim przy ulicy Szwajcarskiej w Poznaniu zmarli: 
 60-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu gnieźnieńskiego,
 68-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu rawickiego,
 74-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu złotowskiego,
 69-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu wolsztyńskiego.
 W pleszewskim centrum medycznym zmarła 43-letnia kobieta, mieszkanka powiatu pleszewskiego.

Od początku pandemii w Wielkopolsce odnotowano : zakażonych 16972, zgonów 431, ozdrowieńców 8004, aktywnych przypadków 8537.
Nowe zakażenia (w tym w Poznaniu - 270 osób, Lesznie - 7 osób, Kaliszu - 13 osób, Koninie -13 osób.):
https://www.codziennypoznan.pl/artykul/2020-10-20/prawie-1200-nowych-przypadkow-zakazen-koronawirusem-w-wielkopolsce

https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=4034.msg143353#msg143353

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14365
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #912 dnia: Październik 20, 2020, 23:52 »
Koronawirus. Zmarła krakowska nauczycielka
JAN ROJEWSKI 20 X

W jednym z krakowskich szpitali zmarła nauczycielka zarażona koronawirusem. Wcześniej była leczona przez POZ. Miała 42 lata.

Nauczycielka była anglistką w dwóch krakowskich szkołach. W latach 2013-2016 uczyła w szkole Sióstr Prezentek w Krakowie. Następnie przeszła do Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki. Jak ustalili reporterzy "Gazety Wyborczej" do szpitala im. Józefa Dietla nauczycielka trafiła na piętnaście minut przed śmiercią. Koronawirus spowodował u niej ciężką niewydolność oddechową. Nie miała chorób współistniejących.

Na stronie internetowej szkoły podstawowej zamieszczono nekrolog nauczycielki. - Zawsze uśmiechnięta, życzliwa i pomocna. Będzie nam Ciebie brakowało. Odpoczywaj w pokoju - czytamy.

To czwarty nauczyciel zmarły z powodu zakażenia koronawirusem w Polsce. We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9291 nowych przypadkach zarażenia koronawirusem. Z powodu epidemii COVID-19 w poniedziałek zmarło 108 osób.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-zmarla-krakowska-nauczycielka-6566703288494720a

Zmarła nauczycielka zakażona koronawirusem. Do szpitala trafiła 15 minut wcześniej
Katarzyna Wójcik 20 października (16:50)

O śmierci Agnieszki Klimczyk poinformowano na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 64 w Krakowie, gdzie pracowała nauczycielka. Wpis zamieściła również placówka Sióstr Prezentek w Krakowie, w której wcześniej uczyła kobieta.

Z wielkim żalem, smutkiem i zaskoczeniem przyjęliśmy wiadomość o nagłej śmierci p. Agnieszki Klimczyk, która w latach 2013-2016 była nauczycielem języka angielskiego w naszym gimnazjum. Pani Agnieszka zmarła 16 października, o godz. 18:15 - czytamy w komunikacie szkoły Sióstr Prezentek.

Zawsze uśmiechnięta, życzliwa i pomocna. Będzie nam Ciebie brakowało. Odpoczywaj w Pokoju! - napisała z kolei kadra Szkoły Podstawowej nr 64.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-zmarla-nauczycielka-zakazona-koronawirusem-do-szpitala-trafi,nId,4804340

Kraków: Zmarła nauczycielka zakażona koronawirusem. Miała 42 lata
wtorek, 20 października 2020 18:16 Autor Mirosław Haładyj

O śmierci poinformowała Szkoła Podstawowa nr 64 im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie.

Na stronie szkoły czytamy:
"Zawsze uśmiechnięta, życzliwa i pomocna. Będzie nam Ciebie brakowało. Odpoczywaj w Pokoju!"

TVN24.pl dotarł do informacji według których zmarła trafiła do szpitala w stanie krytycznym. "Gazeta Wyborcza" napisała, że kobieta miała ostrą niewydolność oddechową a do lecznicy trafiła "15 minut przed śmiercią". Naszej redakcji udało się ustalić, że 42 -latka zmarła mimo podjętej akcji reanimacyjnej.

Nieoficjalnie mówi się, że nauczycielka i jej bliscy nie mogli doprosić się o skierowanie na test na koronawirusa. Nie udało nam się potwierdzić tych informacji. Wiadomo jednak, że młoda kobieta nie widnieje w statystykach sanepidu wśród osób, które zmarły z powodu zakażenia Covid-19
- napisała "Gazeta Wyborcza".
(...)
https://glos24.pl/krakow-zmarla-nauczycielka-zakazona-koronawirusem-miala-42-lata

Wałcz. Kapucyn Sebastian Majcher nie żyje. Walczył z COVID-19
OPRAC. MAGDALENA NAŁĘCZ 20 X

Kapucyni z Wałcza poinformowali o śmierci swojego współbrata. Zmarł zakażony koronawirusem br. Sebastian Majcher.

"Dzisiaj w nocy, po walce z COVID-19, zmarł br. Sebastian Majcher OFM Cap, który wielokrotnie posługiwał w naszej parafii. Bratu Sebastiana - Piotrowi oraz całej Jego rodzinie (naszemu parafianinowi) najserdeczniejsze wyrazy współczucia i zapewnienie o modlitwie - przekazano na profilu polskiej parafii rzymskokatolickiej św. Jana Pawła w Swindon na Facebooku.

Duchowny przebywał w szpitalu w Szczecinie. Był zakażony koronawirusem. COVID-19 wykryto u niego na początku października. Tydzień temu jego stan znacznie się pogorszył - podał portal se.pl.

Br. Majcher przyjął święcenia w roku 2004. Od 2015 r. pracował w Wałczu w parafii św. Antoniego. Zajmował się m.in. Ruchem Światło-Życie.
https://wiadomosci.wp.pl/walcz-kapucyn-sebastian-majcher-nie-zyje-walczyl-z-covid-19-6566681896401536a

Zmarł br. Sebastian Majcher, kapucyn z Wałcza


https://koszalin.gosc.pl/doc/6581665.Zmarl-br-Sebastian-Majcher-kapucyn-z-Walcza

Nie żyje zakonnik ze Stalowej Woli. Był zakażony koronawirusem
Marcin Radzimowski 20 październikaW poniedziałek wieczorem zmarł brat Sebastian Majcher z Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Stalowej Woli - Rozwadowie.
20 X

"Wczoraj, w godzinach wieczornych, przegrywając walkę z Covid-19, odszedł do Domu Ojca br. Sebastian Majcher OFMCap. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie..." - poinformowali bracia na swoim profilu facebookowym.
https://echodnia.eu/podkarpackie/nie-zyje-zakonnik-ze-stalowej-woli-byl-zakazony-koronawirusem/ar/c1-15245498

Koronawirus. Nie żyje biskup Bogdan Wojtuś
OPRAC. VIOLETTA BARAN 20 X

We wtorek zmarł biskup senior Bogdan Wojtuś. Duchowny był chory na COVID-19. W sobotę trafił do szpitala.


Koronawirus. Nie żyje biskup Bogdan Wojtuś (Wikimedia Commons, Fot: Krzysztof Mizera)

O śmierci biskupa seniora poinformowała Archidiecezja Gnieźnieńska. Emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji zmarł w szpitalu w Poznaniu. Trafił tam w sobotę, gdy jego stan się pogorszył.

Bogdan Wojtuś miał 83 lata. Święcenia kapłańskie przyjął w 1961 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie.

Był wykładowcą teologii moralnej w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. W maju 1982 r. został mianowany rektorem tej uczelni.

24 września 1988 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Sakry biskupiej udzielił mu prymas Polski kard. Józef Glemp.

Biskup Wojtuś przeszedł na emeryturę we wrześniu 2012 roku.
Źródło: archidiecezja.pl
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-nie-zyje-biskup-bogdan-wojtus-6566693166258816a

Maja Ostaszewska ma koronawirusa. "COVID rozpanoszył się w naszym domu"
OPRAC. ALEKSANDRA SOKOŁOWSKA 20 XMaja Ostaszewska przez ostatni czas nie czuła się najlepiej. Od 10 dni przebywa w domu z objawami koronawirusa. "Ból głowy i całego ciała, jakiego nie znałam, jaki nie pozwala spać. Cały czas na środkach przeciwbólowych. Gorączka i dreszcze, brak węchu i smaku, potworna słabość, zawroty głowy" – napisała aktorka na swoim profilu na Instagramie.

(...) Ostaszewska opisała dolegliwości, które towarzyszyły zakażeniu koronawirusem. Bolała ją głowa i całe ciało. To nie pozwalało jej zasnąć. Przez cały czas była na środkach przeciwbólowych. "Gorączka i dreszcze, brak węchu i smaku, potworna słabość, zawroty głowy. Podróż do kuchni czy łazienki była wyzwaniem" – stwierdziła aktorka. Przyznała też, że kiedy mijał kolejny, ósmy dzień bez poprawy, pojawił się lęk, co będzie dalej. "Ale nie możesz wezwać lekarza, żeby przyszedł, osłuchał cię i ocenił sytuację. Mocno wyczerpana starasz się sama ocenić swój stan. Nie masz pewności, czy właściwie. Cały czas niepokój o bliskich..." – napisała Ostaszewska.

Teraz już aktorka zdrowieje, mija czwarty dzień bez dolegliwości. Przed nią jeszcze kilka dni izolacji. Nie zapomina jednak o funkcjonowaniu "systemu". - Informacja o wyniku testu i że zgłaszają nas do sanepidu przyszła mailem i już nikt się do nas więcej nie odezwał, nie zainteresował. Dopiero po 9-ciu dniach miałam siłę, żeby poświęcić ponad godzinę, żeby dodzwonić się do sanepidu. Jednak cały czas mieliśmy pomoc, wsparcie bliskich i przyjaciół – stwierdziła.

Ostaszewska w swoim poście zwróciła uwagę na sytuację osób, które koronawirusa przechodzą samotnie. "Proszę Was, jeśli sami nie obawiacie się COVID-19 pomyślcie o nich. Pomyślcie o innych. O tym, że dla nich może to być śmiertelne zagrożenie. Pomyślcie o personelu medycznym, który narażając własne zdrowie, walczy dzień i noc o życie pacjentów" - poprosiła. Aktorka zaapelowała też do obserwatorów. Zwróciła uwagę na to, że powinniśmy nosić maseczki, myć i dezynfekować dłonie i słuchać się lekarzy i epidemiologów. "Dziś to nie jest kwestia tego, w co wierzymy, dziś to kwestia empatii. Bądźcie zdrowi".
https://kobieta.wp.pl/maja-ostaszewska-ma-koronawirusa-covid-rozpanoszyl-sie-w-naszym-domu-6566644785506976a

https://gwiazdy.wp.pl/lukasz-ploszajski-jego-ojciec-walczy-o-zycie-od-miesiaca-jest-podlaczony-do-tlenu-6566691390917248a

https://wiadomosci.wp.pl/jaroslaw-kaczynski-na-kwarantannie-kulisy-pracy-prezesa-pis-6566646834203264a
« Ostatnia zmiana: Wczoraj o 20:38 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14365
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #913 dnia: Październik 20, 2020, 23:52 »
Koronawirus w Polsce. 9291 nowych przypadków. Raport Ministerstwa Zdrowia z 20 października
Katarzyna Grzęda-Łozicka 20 X

(...) Dobowe przyrosty utrzymują się od kilkunastu dni na niepokojąco wysokim poziomie. Prof. Włodzimierz Gut nie ma wątpliwość, że w najbliższych dniach te liczby nie będą mniejsze. Ekspert ocenia, że w ciągu tygodnia dziennie może być dwa razy więcej chorych.

- Na razie mamy częstość bieżących zakażeń na poziomie 1 na 500 przypadków. To oznacza, że liczba rzeczywistych zakażeń w społeczeństwie może być kilkakrotnie wyższa, niż podają oficjalne raporty. Przy tych parametrach, jakie mamy, tempo, które narzuciliśmy, to jest podwajanie liczby chorych w okresie półtora tygodnia.

W szpitalach w całym kraju rośnie liczba zajętych łóżek i pacjentów, którzy wymagają podłączenia pod respiratory. Tylko w ciągu doby do szpitali trafiło kolejnych 587 pacjentów zakażonych koronawirusem, a 53 chorych zostało podłączonych pod respiratory. Zajętych jest 8 962 tzw. łóżek covidowych i 725 respiratorów z 1100 dostępnych.

Prof. Gut nie ma dobrych wiadomości, jeśli chodzi o liczbę zakażeń wśród młodych ludzi i coraz większą liczbę przypadków śmiertelnych związanych z COVID-em.

- Na szczęście ciężki przebieg dotyczy 1 proc. chorych. W wielu przypadkach wystarczy leczenie w domu lub umieszczenie tych pacjentów w izolatoriach. Wśród zakażonych widzimy rzeczywiście więcej młodych osób, ale są to wzrosty proporcjonalne do ogólnego wzrostu przypadków koronawirusa. Musimy się liczyć, że to oznacza, że wśród tych młodych chorujących na COVID-19 też będą się pojawiać ciężkie przebiegi i zgony - mówi prof. Gut.

- Za dwa tygodnie może się okazać, że zacznie spadać liczba nowych przypadków, ale zacznie rosnąć liczba zgonów wśród zakażonych. Najpierw się zakażamy, po tygodniu jest potwierdzane zakażenie, od tego czasu do zgonu mija ok. dwa-trzy tygodnie. Musimy być gotowi, że za kilka tygodni będziemy obserwowali rekordowe liczby zgonów, w związku z coraz większą liczbą zachorowań - dodaje ekspert.

2. Kiedy epidemia zwolni?

Prof. Gut po raz kolejny przypomina, że jedyną szansą na wyhamowanie epidemii w Polsce jest stosowanie się do nakazów sanitarnych, a więc noszenie maseczek i zachowanie dystansu. Konieczne jest jeszcze skuteczniejsze wyłapywanie osób, które narażają siebie i innych, łamiąc zalecenia.

Jeżeli taktyka się sprawdzi, na efekty trzeba będzie poczekać nawet trzy tygodnie. Wirusolog ostrzega, że jeżeli się nie opamiętamy jako społeczeństwo, konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe.

- Jedyna rzecz to rozsądne zachowanie, ale jeżeli w końcu się opamiętamy jako społeczeństwo, to efekty zobaczymy dopiero za dwa-trzy tygodnie. Jeżeli to będą tylko nakazy, a nie będzie ich realizacji, to nie będzie żadnego efektu. Ja rozumiem teorię wypierania ze świadomości tego, czego się boimy, ale to nie jest metoda. To jest metoda na samozarażenie - ostrzega wirusolog.
https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-w-polsce-raport-ministerstwa-zdrowia-20-pazdziernika

Starosta: „Sytuacja jest bardzo poważna". Wyczerpują się możliwości zwiększania miejsc dla chorych
Autor Mirosław Haładyj poniedziałek, 19 października 2020 20:13

(...) W poniedziałkowym raporcie Ministerstwa Zdrowia z 19 października (na dzień powstania artykułu) województwo Małopolskie znalazło się na pierwszym miejscu jeżeli chodzi o liczbę nowych przypadków – 1204. To nie najlepsza informacja dla województwa w którym tylko cztery powiaty znajdują się w strefie żółtej. Wynik jest tym gorszy, że przez dwa dni, sobotę i niedzielę, małopolskie laboratoria wykonały w sumie 5 948 testów, podczas, gdy tylko w piątek było ich 4 813, a więc tylko 1135 mniej. Ponadto w piątek przy prawie 5 tysiącach testów było 1 264 zakażeń. W niedzielę przy mniejszej o 1 688 ilości wykonanych testów (3 125) nowych przypadków jest ich niewiele mniej, bo 1204.

Ponadto, warto odnotować, że 69 przypadków to dzieci w wieku 0-18 lat. Reszta zakażonych, czyli 1135 osób, to dorośli powyżej 18 roku życia. Wysokie ilości nowych zakażeń przełożyły się na ilość aktywnie chorych, których liczba przekroczyła ilość 10 tys. Obecnie w województwie z Covid-19 zmaga się 10 239 osób. (...)
https://glos24.pl/starosta-niestety-sytuacja-jest-bardzo-powazna-wzrost-zachorowan-jest-lawinowy

https://opole.naszemiasto.pl/pol-roku-przespane-medycy-mowia-jak-jest-w-ochronie-zdrowia/ar/c1-7953777

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14365
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #914 dnia: Październik 20, 2020, 23:53 »
Dr Serednicki: Coraz częściej chorują osoby o ponadprzeciętnej wydolności, maratończycy, ratownicy górscy
Marek Wiosło 19 października (09:06)

"Mamy znaczą grupę chorych, których do tej pory nie dotyczyły żadne udokumentowane choroby. Mamy co raz więcej takich osób jak ratownicy górscy, ludzie uprawiający ultramaratony" – mówi dr Wojciech Serednicki, konsultant wojewody małopolskiego ds. intensywnej terapii. W rozmowie z RMF FM przyznaje, że choć polski system ochrony zdrowia jest profesjonalny, to wszyscy są też bardzo zmęczeni i bardzo napięci. Pytany o to, czy na Tauron Arenie w Krakowie powstanie szpital polowy, dr Serednicki odpowiada, że decyzja należy do wojewody, ale "musimy przygotować się na scenariusze najbardziej pesymistyczne". Podkreśla, jak ważne jest, by społeczeństwo zdało sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie ze sobą epidemia koronawirusa. "Żadna metoda lockdownu w bogatych krajach nie okazała się metodą zdecydowanie lepszą. Każda ma swoje plusy i minusy. Jako lekarz chciałbym, żeby wszyscy siedzieli w domach, ale to nie jest możliwe" – przyznał.
(...)
Problem, że my cały czas poruszamy się w sytuacji, w której dobrych rozwiązań nie ma, są tylko lepsze, mniej złe i bardziej złe. Wydaje się, że to jednak organizowanie tych kilku szpitali w Małopolsce dedykowanych w zakresie intensywnej terapii dla chorych na Covid-19 jest lepszym pomysłem. Łatwiejsze organizacyjnie i daje większe bezpieczeństwo dla chorych, ale również dla terapeutów, bo bez terapeutów nie można leczyć, bez lekarzy, pielęgniarek. (...)

Próbujemy zbudować taki oddział wstępnej intensywnej terapii, gdzie nie będzie prowadzone leczenie respiratorowe, tylko będzie prowadzone leczenie z użyciem innych technik wspomagania oddychania. Ze zwiększonym monitoringiem tak, aby do intensywnej terapii trafiali tylko ci pacjenci, którzy absolutnie, niezbędnie tego potrzebują. (...)

Kontenerowe szpitale polowe powstające na świecie to jest odpowiedź na sytuację, w którą dostępna baza miejsc leczenia chorych będzie niewystarczająca. Znowu to nie jest dobry wybór, tylko nie ma żadnego innego. To jest najmniej zły wybór z możliwych. Nauczyłem się przez ostatnie 7 miesięcy robić plany raczej w kierunku 2 dni lub 2 tygodni do przodu. Dynamika rozwoju pandemii w tej chwili w Małopolsce wykazuje 5 proc. około wzrostu dzienne. Oceniamy wszystkie modele matematyczne. My musimy przygotować się na te scenariusze najbardziej pesymistyczne. (...)
Społeczeństwo powinno rozumieć zagrożenie i ograniczyć swoją aktywność do tej, która jest niezbędna. Mam troje dzieci, wiem co to znaczy, jeżeli nie chodzą do szkoły. Ale też wiem, że są superreprodukcjami zakażeń, bo mogą przechodzić wszystko bezobjawowo. Nie wiem, czy do szkół dzieci powinny chodzić czy nie. To jest decyzja Głównego Inspektora Nadzoru Sanitarnego, ale wiem na pewno, że tłoczenie się w kolejce do kas jest niemądre, że można poczekać kilka minut dłużej, by kupić niezbędne rzeczy. Tutaj przenieśmy odrobinę wysiłek na obywateli, żeby zrozumieli, że to zagrożenie jest naprawdę poważne, że to wszystko zależy od nas. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-dr-serednicki-coraz-czesciej-choruja-osoby-o-ponadprzecietne,nId,4801921

Koronawirus. Spełnia się czarny scenariusz. Naukowcy ostrzegali o tym już w lipcu
TOMASZ MOLGA 20 X

Nawet jeśli Polacy będą powszechnie nosić maseczki ochronne, to liczba dziennych zakażeń koronawirusem jeszcze w październiku przekroczy 20 tysięcy. Według szacunków wywoła to gigantyczny kryzys w polskiej służbie zdrowia i kilkadziesiąt tysięcy ofiar śmiertelnych COVID-19. (...)

Chodzi o datę szczytu drugiej fali zachorowań. Według szacunków IHME 3 grudnia ponad 5300 chorych może wymagać podania tlenu lub podłączenia do respiratorów. Łączna liczba osób hospitalizowanych pacjentów wyniesie ponad 58 tysięcy. (...)

Według nowego opracowania w Polsce do lutego 2021 r. na COVID-19 może umrzeć 35 tys. osób. Dla porównania w tym samym okresie w Czechach liczba ofiar COVID-19 może sięgnąć 12 tys., a w Niemczech 57 tys. osób.

Liczby podane przez ministra zdrowia wcale nie dziwią analityków. Rekord 15 tys. zakażeń przewiduje m.in. Ryszard Łukoś z firmy ExMetrix, która analizuje dane od początku epidemii w Polsce.

- Obecnie do podwojenia się aktywnych przypadków osób chorych dochodzi co około 7 dni. W naszym modelu przewidywaliśmy, że liczbę 300 tys. zakażeń osiągniemy na początku listopada, jednak może stać się to szybciej. Około połowy listopada osiągniemy 350 tys. zakażeń - mówi Ryszard Łukoś, analityk ExMetrix. Do tej pory sprawdzalność prognoz tej firmy wynosiła 94 proc.

- Skutek wprowadzonych obostrzeń zobaczymy za tydzień lub dwa. To jedna z cech epidemii koronawirusa. Przez to, że objawy COVID-19 pojawiają się po tygodniu, a służby potrzebują kilku dni na test pacjenta, obserwowane dziś wyniki epidemii to obraz przeszłości - dodaje.

Naukowcy ostrzegali. Ostatni raport dzień przed wyborami

Przed niekontrolowanym wybuchem epidemii w październiku ostrzegał zespół naukowców złożony z matematyków Uniwersytetu Warszawskiego oraz ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH. 26 czerwca opublikowali raport na temat jesiennej fali zachorowań na COVID. Ostrzegali oni, iż należy obserwować tzw. wskaźnik R - opisujący zaraźliwość wirusa. Jeśli schodzi poniżej 1, oznacza to, że epidemia wygasa. Jeśli oddala się od jedynki, oznacza to groźbę niekontrolowanego wybuchu zachorowań.

"Już przy wzroście o 50 proc. obecnej wartości dynamika rozwoju epidemii wchodzi w fazę nadkrytyczną i w szczycie zachorowań przypadającym pod koniec kwietnia osiąga liczbę 1 mln chorych" - czytamy w raporcie na temat jesieni 2020.

Z opracowań naukowców UW i PZK wynikało, że nie należy bagatelizować informacji o przygasającej epidemii. Co ciekawe, 11 lipca, czyli dzień przed wyborami prezydenckimi, opublikowali ostatni z alarmistycznych raportów i odtąd nie ukazał się żaden nowy komentarz. Aktualizowane są jedynie wyliczenia i wykresy. Według tych prognoz w całym sezonie grypowym na COVID-19 miałoby zachorować 1,1 miliona Polaków. Epidemia miałaby wywołać 37 tys. zgonów.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-spelnia-sie-czarny-scenariusz-naukowcy-ostrzegali-o-tym-juz-w-lipcu-6566419275279008a

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #914 dnia: Październik 20, 2020, 23:53 »