Autor Wątek: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)  (Przeczytany 20962 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14994
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #915 dnia: Październik 20, 2020, 23:53 »
Lekarka: Przed epidemią nie było personelu. Teraz jest klęska
Opracowanie: Adam Zygiel 20 października (06:39)

Łóżko nie wyleczy pacjenta, ludzie są podstawą, a tych brakuje - powiedziała PAP dr Lidia Stopyra, specjalistka chorób zakaźnych i pediatra. W jej opinii szpital tymczasowy bez personelu medycznego to fikcja.

Sytuacja w Małopolsce jest jedną z najtrudniejszych w Polsce i choć statystyki dotyczące łóżek w całym kraju brzmią nie najgorzej, to przecież nie zawieziemy pacjenta z covidem z Krakowa np. na północ Polski, bo tam jest jeszcze jakieś miejsce. Dodatkowych łóżek potrzebujemy w granicach województwa, najlepiej powiatu, by transporty covidowe były jak najkrótsze. W tej chwili na transport dziecka z covidem czekamy kilkanaście godzin - powiedziała PAP dr Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Jak dodała, zachorowań przybywa i jest ich więcej niż myślimy. Jej zdaniem to rezultat tego, że mnóstwo ludzi nie robi testów, wielu z różnych względów udaje, że nie choruje.  (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-lekarka-przed-epidemia-nie-bylo-personelu-teraz-jest-kleska,nId,4803911

Dramatyczna sytuacja w Małopolsce. W każdym szpitalu brakuje pielęgniarek, ponad 300 jest na kwarantannie
Opracowanie: Sara Bounaoui 20 października (20:23)

Ponad 300 pielęgniarek w Małopolsce zachorowało na COVID-19, a wiele przebywa na kwarantannie. Brakuje ich w każdym szpitalu, a ponadto nie ma chętnych do tego zawodu – mówił przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Krakowie Tadeusz Wadas. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-dramatyczna-sytuacja-w-malopolsce-w-kazdym-szpitalu-brakuje-,nId,4804662

Morawiecki: zamówiliśmy ok. 80 tys. dawek remdesiviru. WHO: ten lek nie działa
OPRAC. MATEUSZ CZERNIAK 20 X

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że "w minionych miesiącach zamówiliśmy ok. 80 tys. dawek leku remdesivir, który wspomaga leczenie COVID-19, a w kolejnych miesiącach zamówimy po 20 tys. dawek". Jednak WHO ujawniło właśnie badanie, z którego wynika, że lek ten nie ratuje życia pacjentom cierpiącym na tę chorobę.
(...)
Jak pisze Wyborcza, "wielu ekspertów uważa, że na razie jedynym lekiem, który skutecznie zmniejsza śmiertelność u pacjentów z COVID-19, jest deksametazon".
https://tech.wp.pl/morawiecki-zamowilismy-ok-80-tys-dawek-remdesiviru-who-ten-lek-nie-dziala-6566490107849376a

Koronawirus w Polsce. "Jestem zawiedziony". Minister zdrowia apeluje do opozycji
OPRAC. KATARZYNA BOGDAŃSKA 20 X

- Jestem rozczarowany, że odwlekamy w czasie bardzo poważny problem, którym musimy się zająć. Nie chciałbym, żebyśmy tracili czas. Rozumiem, że opozycja używa argumentu, że chce jeszcze dostudiować te przepisy, ale chcę zapewnić, że są to przepisy, które nie kryją kontrowersji - powiedział w programie "Newsroom" minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapewnił, że przygotowane przez rząd regulacje pomogą i usprawnią walkę z koronawirusem. Dodał, że pomysły opozycji są w wielu miejscach zbieżne z tymi proponowanymi przez PiS. - Każdy dzień, każda godzina zwłoki to wszystko ma znaczenie - mówił szef resortu. Zapewnił, że są to narzędzia bardzo oczekiwane także przez medyków. Apelował do opozycji, by nie tracić energii na przepychanki. - Musimy działać szybko - podkreślił. Dodał, że boi się, że ustawa covidowa utknie w Senacie.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-jestem-zawiedziony-minister-zdrowia-apeluje-do-opozycji-6566696368391809v
https://www.politykazdrowotna.com/65733,ustawa-covidowa-i-informacja-premiera-sejm-za-odroczeniem-posiedzenia
https://www.politykazdrowotna.com/65758,koalicja-obywatelska-szykuje-poprawki-do-projektu-ustawy-covidowej
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-buble-w-ustawie-dosyc-tego-burdelu-opozycja-komentuje-porazk,nId,4804185
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-senat-nie-przyspieszy-posiedzenia-ws-najnowszej-ustawy-covid,nId,4804232
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-psl-zmienia-zdanie-chce-zwolania-posiedzenia-senatu-jeszcze-,nId,4804412
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-premier-apeluje-do-marszalka-senatu-o-przyspieszenie-prac-na,nId,4804717

https://www.politykazdrowotna.com/65730,diagnosci-laboratoryjni-przeciw-legalizacji-zdalnej-autoryzacji-badan
https://www.politykazdrowotna.com/65745,ratownicy-medyczni-zawieszaja-spotkania-z-mz
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-porazka-pis-w-sejmie-28-poslow-klubu-nie-glosowalo-m-in-kacz,nId,4804225

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-godziny-dla-seniorow-bedzie-nowelizacja-rozporzadzenia,nId,4804448

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-jaroslaw-kaczynski-o-pandemii-nastawiamy-sie-na-najczarniejs,nId,4804609

Samorząd lekarski o "katastrofalnych skutkach" zapisów ustawy covidowej
20 Października 2020, 13:30

Spodziewaliśmy się wsparcia, zachęty, wzmocnienia. W zamian za to w proponowanych regulacjach znajdujemy odbicie wrogich wypowiedzi polityków, obarczających nasze środowisko odpowiedzialnością za dramatyczną sytuację w ochronie zdrowia - komentuje Naczelna Rada Lekarska najnowszy projekt nowelizacji ustawy covidowej.

Jak wskazuje Naczelna Rada Lekarska po zapoznaniu się z poselskim projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID­­‑19, "dostajemy rozwiązania restrykcyjne, dyscyplinujące, dzielące środowisko, prowokujące konflikty wewnętrzne i z otoczeniem, co grozi dodatkowym osłabieniem zaufania do środowiska lekarskiego, a także pozostałych zawodów medycznych". (...)
https://www.politykazdrowotna.com/65760,samorzad-lekarski-o-katastrofalnych-skutkach-zapisow-ustawy-covidowej

https://www.politykazdrowotna.com/65769,zwiazek-lekarzy-o-projekcie-ustawy-covidowej

Dyrektor największego szpitala w Polsce stracił stanowisko
20 Października 2020, 16:50 Beata Pieniążek-Osińska

Dyrektor największego szpitala w Polsce stracił we wtorek stanowisko. Chodzi o Uniwersyteckie Centrum Kliniczne i prof. Roberta Krawczyka. Jak informuje TOK FM, to efekt podanych w poniedziałek przez stację informacji o tym, jak przygotowany do walki z COVID 19 był szpital przy ul. Lindleya, czyli jedna z trzech placówek wchodzących w skład UCK.

Jak podaje TOK FM, oficjalnie zwolnienie nie ma nic wspólnego z pandemią i brakiem przygotowania szpitala. (...)
https://www.politykazdrowotna.com/65774,dyrektor-najwiekszego-szpitala-w-polsce-stracil-stanowisko

Owsiak: Brońcie naszych łóżek! Nie ma zgody na oddanie ich chorym na koronawirusa
wtorek, 20 października 2020 19:43

(...) – Kiedy wojewoda mazowiecki przekształcił 34 geriatryczne łóżka Szpitala Wolskiego w Warszawie na walkę z COVID-19 (https://www.facebook.com/jerzyowsiak/posts/3375363132542655), to z ogromnym żalem, ale staraliśmy się zrozumieć tę wyjątkową decyzję. Myśleliśmy, że to jednorazowe zdarzenie w obliczu rosnących potrzeb walki z pandemią. Dzisiaj otrzymaliśmy prośbę ze Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie czy oddział ten może na potrzeby walki z COVID-19 przeznaczyć swoje łóżka do innego szpitala w Lublinie. Wysłaliśmy odpowiedź, że kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie. W totalnej zapaści psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej Fundacja WOŚP zakupiła kilka miesięcy temu 798 łóżek dla 34 oddziałów w Polsce https://www.wosp.org.pl/medycyna#sectionItemHead4252. Uczyniliśmy pierwszy krok, aby tej zapaści spróbować przeciwdziałać. Proszę więc podejmować odpowiedzialne decyzje, aby w przypadku walki z pandemią odpowiednio planować zakupy sprzętu medycznego. Wszystkie łóżka są produkcji polskiej i można je kupić w polskich fabrykach.
Szef WOŚP-u dodał, iż obawia się, że przekazane łóżka nigdy nie wróciłyby już na swoje miejsce: (...)
https://glos24.pl/owsiak-broncie-naszych-lozek-nie-ma-zgody-na-oddanie-ich-chorym-na-koronawirusa

https://glos24.pl/politechniki-krakowskiej-jest-nowe-ognisko

W SZPITALNYM LABORATORIUM WYKONANO JUŻ PONAD 17 TYSIĘCY TESTÓW
Autor: A. Karczewska 20.10.2020 13:09

Jacek Jaśkowiak przedstawił informacje dotyczące obecnej sytuacji w szpitalu miejskim przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu.

Jak poinformował prezydent Poznania w cotygodniowym raporcie, obecnie zakażonych jest 2016 mieszkańców Poznania oraz 1247 mieszkańców powiatu poznańskiego.

Obecnie sytuacja w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej w porównaniu do ubiegłego tygodnia nieco się uspokoiła. To efekt udostępnienia większej liczby łóżek tzw. „covidowych” w innych wielkopolskich placówkach, dzięki czemu poznański szpital został w pewnym stopniu odciążony.

Aktualnie w szpitalu hospitalizowanych jest 394 pacjentów, w tym 388 z potwierdzonym wynikiem testu na obecność Sars-CoV-2. Wśród nich jest 10 pensjonariuszy z Domów Pomocy Społecznej i Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych.

Aż 35 pacjentów jest podłączonych do respiratorów, które wspomagają ich oddychanie. Prezydent przekazał, że pozostało jeszcze 5 wolnych w pełni wyposażonych respiratorów, które posiadają wszelkie inne urządzenia i miejsce do obsługi. Poza nimi są jeszcze dostępne m.in. respiratory przenośne.

W izolatorium w Hotelu Ikar przebywa obecnie 91 osób.

Od marca w szpitalnym laboratorium wykonano 17 179 testów na obecność koronawirusa. Pozostałe wykonywane są również m.in. przez sanepid i inne podmioty w województwie.

Od początku epidemii, zmarło 405 zakażonych hospitalizowanych przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu. Odnotowano również 1519 przypadków ozdrowienia.
https://www.codziennypoznan.pl/artykul/2020-10-20/w-szpitalnym-laboratorium-wykonano-juz-ponad-17-tysiecy-testow

Polska w centrum uwagi. Fatalne wieści. "I co mają sobie pomyśleć?"
MATEUSZ RATAJCZAK 19 X

- I co mają pomyśleć Niemcy, gdy w mediach słyszą o koronakryzysie w Polsce? - mówi money.pl Jan Wróblewski, współzałożyciel sieci hoteli Zdrojowa Hotels. Branża już szykuje się na kolejne słabe miesiące. Bo bez turysty zagranicznego nie ma zysków. Choć liczebnie jest ich mniej, to wydają wyraźnie więcej.


Niemcy przestali przyjeżdżać do Polski (Fot: PAP, EPA)

Niemiecki dziennik "Die Welt" pyta wprost: "czy Polska będzie Włochami drugiej fali epidemii?". W materiale przywołuje apel Polskiej Akademii Nauk, która ostrzega, że zablokowana służba zdrowia to prawdziwa tragedia.

Materiał zobrazowany jest wykresem zakażeń w Polsce i w Niemczech. Linia pokazująca sytuację w Polsce od dawna "wyprzedza" niemiecką. (...)

Z kolei "Sueddeutsche Zeitung" sprawę określił krótko: "zapaść". Dziennik przypomina, że polscy specjaliści wskazywali, że tylko do poziomu 2 tys. zakażeń każdego dnia system będzie w pełni wydolny. Dziś mierzymy się za to z liczbami ponad cztery razy wyższymi. Jednocześnie dziennik przypominał, że masa specjalistów z Polski od dawna pracuje na Zachodzie - w tym również w Niemczech. (...)

- Branża turystyczna jest jedną z najbardziej poszkodowanych w wyniku obecnej pandemii - mówi money.pl Paula Kukłowicz, analityk z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. I jak wynika z danych: bez turystów z Niemiec i Wielkiej Brytanii ludzie żyjący z turystyki nie staną na nogi.

Turyści z Niemiec stanowią blisko 25 proc. wszystkich przyjezdnych. Z 20 mln przyjezdnych gości w 2019 roku, to nasi zachodni sąsiedzi stanowili 7 mln. Z kolei Brytyjczyków było tylko milion (a i tak stanowią jedną z głównych przyjezdnych nacji). Takiego uzależnienia nie sposób spotkać w innych miejscach. (...)
https://www.money.pl/gospodarka/niemieckie-media-krytycznie-o-polsce-turysci-z-zachodu-szybko-do-nas-nie-przyjada-6566350077921952a.html

20:49 Gdynia
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wystąpił do dyrektorów publicznych i niepublicznych szkół podstawowych z wnioskiem o pilne wprowadzenie hybrydowego trybu nauczania w Gdyni.
Jak powiedziała rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Gdyni Agata Grzegorczyk, prezydent zarazem zapowiedział, że w stosunku do szkół, dla których jest tzw. organem prowadzącym, za każdym razem wyda zgodę na przejście w taki tryb oraz osobiście zwróci się Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdyni z prośbą o przychylność w opiniowaniu wniosków, gdy będzie to niezbędne.
Decyzje Wojciecha Szczurka podyktowane są niekorzystnym rozwojem sytuacji epidemicznej i złymi prognozami. Do Prezydenta docierają liczne sygnały od nauczycieli oraz rodziców, którzy uważają, że kontynuowanie prowadzenia zajęć w trybie stacjonarnym jest niebezpieczne - dodała Grzegorczyk.

19:17 Szpitale polowe
Drugi szpital tymczasowy dla chorych na Covid-19 powstanie na warszawskiej Woli w hali Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego - poinformował portal Wirtualna Polska. Budowę placówki nadzoruje wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-koronawirus-w-czesci-wloch-centra-handlowe-beda-zamkniete-w-,nId,4803903

https://poranny.pl/koronawirus-w-podlaskiem-znamy-kolejne-miejsca-na-szpital-tymczasowy-sprawdz-gdzie-wojewoda-planuje-leczyc-pacjentow-z-covid19/ar/c14-15245182
https://opole.naszemiasto.pl/koronawirus-w-polsce-i-na-swiecie-we-wtorek-ponad-9-tys/ar/c1-7589073
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-restrykcje-covidowe-sa-niejasne-sady-uchylaja-mandaty,nId,4803923
https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/poranna-rozmowa/news-rzecznik-kep-wszystkich-obowiazuja-te-same-zasady-i-nie-ma-u,nId,4802486

Dyrektorka szkoły do premiera: Przehulał Pan nasz wspólny czas
Magdalena Partyła 20 października (21:26)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-dyrektorka-szkoly-do-premiera-przehulal-pan-nasz-wspolny-cza,nId,4804708

https://opinie.wp.pl/wybranowski-kompromitacja-pis-marazm-po-czyli-jak-przegrac-z-covid-19-opinia-6566687731714688a
« Ostatnia zmiana: Październik 21, 2020, 01:57 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14994
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #916 dnia: Październik 21, 2020, 23:45 »
Środa: ponad 10 tys. nowych zakażeń w kraju, 548 na Pomorzu, w tym 127 w Gdańsku. W związku z epidemią zmarło 130 osób
Publikacja: 21 października 2020 r.

We środę, 20 października, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 040 nowych potwierdzonych zakażeniach w kraju, w tym 548 w województwie pomorskim. W związku z epidemią zmarło w całym kraju 130 osób, w tym 4 na Pomorzu. W naszym regionie jest 210 ognisk zakażenia wirusem SARS- CoV-2.

W województwie pomorskim w ciągu minionej  zmarło 7 osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2:
4 osoby miasto Gdańsk: 83-letni mężczyzna, 68-letni mężczyzna, 94-letni mężczyzna, 91-letni mężczyzna
1 osoba miasto Słupsk: 57-letni mężczyzna
1 osoba powiat nowodworski: 63-letni mężczyzna
1 osoba powiat starogardzki: 82-letnia kobieta
 Spośród zmarłych 2 osoby nie miały chorób współistniejących.

548 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia SARS- CoV-2 w woj. pomorskim:
127 osób miasto Gdańsk
51 osób miasto Gdynia
49 osób powiat starogardzki
40 osób powiat kartuski
31 osób powiat wejherowski
31 osób miasto Słupsk
25 osób powiat pucki
23 osoby powiat gdański
23 osoby powiat malborski
19 osób powiat słupski
19 osób powiat kościerski
19 osób powiat lęborski
18 osób powiat tczewski
18 osób powiat kwidzyński
17 osób powiat bytowski
14 osób miasto Sopot
11 osób powiat chojnicki
6 osób powiat nowodworski
4 osoby powiat sztumski
3 osoby powiat człuchowski

Łącznie 71 spośród wyżej wymienionych osób objętych było kwarantanną, a 30 - nadzorem epidemiologicznym. W izolatorium leczone są 32 osoby, 359 osób jest hospitalizowanych.

Od początku epidemii koronawirus wystąpił u 12267 mieszkańców Pomorza, w tym w 2707 przypadkach w Gdańsku. W naszym regionie zmarło dotąd 191 osób.
(...)
https://www.gdansk.pl/wiadomosci/sroda-3-zgony-osob-zakazonych-covid-19-na-pomorzu-w-kraju-974-nowe-przypadki-zachorowan,a,179594

Dane epidemiologiczne dotyczące zachorowań na COVID-19 w woj. pomorskim - STAN NA 21.10.2020 r. (załączniki)
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1687-dane-epidemiologiczne-dotyczace-zachorowan-na-covid-19-w-woj-pomorskim-stan-na-21-10-2020-r

Raport z dnia 21 października 2020 roku na temat Sars-CoV-2 w województwie pomorskim
 środa, 21 październik 2020 10:34

2. Zgony - Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny z przykrością informuje
o zgonach 7 osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 z terenu województwa pomorskiego – 4 osoby miasto Gdańsk (83 M, 68 M, 94 M, 91 M), 1 osoba miasto Słupsk (57 M), 1 osoba powiat nowodworski (63 M), 1 osoba powiat starogardzki (82 K).
Spośród powyższych zmarłych 2 osoby nie miały chorób współistniejących.

202. Ognisko związane ze szpitalem – 9 przypadków zakażenia, powiat bytowski.
203. Ognisko związane z zakładem pracy – 2 przypadki, powiat chojnicki.
204. Ognisko związane ze żłobkiem – 2 przypadki, powiat malborski.
205. Ognisko związane z przedszkolem – 2 przypadki, powiat malborski.
206. Ognisko związane z zakładem pracy – 5 przypadków, miasto Słupsk.
207. Ognisko związane z przychodnią – 3 przypadki zakażenia, miasto Słupsk.
208. Ognisko związane ze szpitalem – 2 przypadki zakażenia, powiat wejherowski.
209. Ognisko związane z imprezą urodzinową – 5 przypadków, powiat kwidzyński.
210. Ognisko związane ze szkołą – 3 przypadki zakażenia, powiat gdański.
(...)
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1686-raport-z-dnia-21-pazdziernika-2020-roku-na-temat-sars-cov-2-w-wojewodztwie-pomorskim

ZACHODNIOPOMORSKIE

Koronawirus w województwie zachodniopomorskim. 58 nowych przypadków zakażeń w Koszalinie. 4 osoby zmarły
OPRAC.:Joanna Boroń 21 października

285 nowych przypadków i aż 4 ofiary śmiertelne — to smutny wirusowy bilans w zachodniopomorskim. W kraju liczby też są przerażające — właśnie przekroczyliśmy kolejną granicę — ponad 10 tysięcy nowych przypadków.

W naszym województwie najwięcej nowych przypadków to ponownie Szczecin (98), następny na liście jest Koszalin razem z powiatem koszalińskim — zanotowano tu 58 nowych przypadków.

Komunikat Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie:
pow. choszczeński – 21 osób (2 dzieci, 2 młode kobiety, 13 kobiet w średnim wieku, 1 młody mężczyzna, 2 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. drawski – 6 osób (1 młoda kobieta, 4 kobiety w średnim wieku, 1 mężczyzna w średnim wieku)
pow. goleniowski – 11 osób (1 dziecko, 4 kobiety w średnim wieku, 6 mężczyzn w średnim wieku)
pow. gryficki – 7 osób (1 dziecko, 1 młoda kobieta, 3 starsze kobiety, 2 mężczyzn w średnim wieku)
pow. gryfiński – 8 osób (2 kobiety w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 1 młody mężczyzna, 4 mężczyzn w średnim wieku)
pow. kołobrzeski – 6 osób (1 młoda kobieta, 3 kobiety w średnim wieku, 1 mężczyzna w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. koszaliński + m. Koszalin – 58 osób (1 dziecko, 6 młodych kobiet, 21 kobiet w średnim wieku, 4 starsze kobiety, 4 młodych mężczyzn, 18 mężczyzn w średnim wieku, 4 starszych mężczyzn)
pow. łobeski – 2 osoby (1 dziecko, 1 mężczyzna w średnim wieku)
pow. myśliborski – 1 osoba (1 mężczyzna w średnim wieku)
pow. policki – 33 osoby (4 młode kobiety, 8 kobiet w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 6 młodych mężczyzn, 12 mężczyzn w średnim wieku)
pow. pyrzycki – 6 osób (4 kobiety w średnim wieku, 1 mężczyzna w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. sławieński – 1 osoba (1 starszy mężczyzna)
pow. stargardzki – 20 osób (2 młode kobiety, 8 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 5 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
m. Szczecin – 98 osób (6 dzieci, 7 młodych kobiet, 44 kobiety w średnim wieku, 7 starszych kobiet, 6 młodych mężczyzn, 23 mężczyzn w średnim wieku, 5 starszych mężczyzn)
pow. szczecinecki – 6 osób (1 młoda kobieta, 1 kobieta w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 1 mężczyzna w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
m. Świnoujście – 1 osoba (1 starszy mężczyzna)

Z przykrością informujemy, że z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 4 osoby:
Kobieta, l.65 z Koszalina hospitalizowana w SPWSZ w Szczecinie
Kobieta l.73 ze Świnoujścia hospitalizowana w SPWSZ w Szczecinie
Mężczyzna l.56 z Koszalina hospitalizowany w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie
Mężczyzna l.75 z pow. stargardzkiego hospitalizowany w SPWSZ w Szczecinie
https://gk24.pl/koronawirus-w-wojewodztwie-zachodniopomorskim-58-nowych-przypadkow-zakazen-w-koszalinie-4-osoby-zmarly/ar/c1-15246878

https://gs24.pl/koronawirus-nowe-przypadki-jakie-obostrzenia-nowe-informacje-z-polski-woj-zachodniopomorskiego-szczecina-stargardu-mapa-21102020/ar/c1-15223694

ŚLĄSK

Komunikat ŚPWIS z dnia 21.10.2020 r. godz. 10:30 dot. aktualnej sytuacji epidemiologicznej w woj. śląskim - koronawirus SARS-CoV-2

- liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej /ostatni raport: 13 665 / 13 545
- liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym /ostatni raport: 4 824 / 5 207 
- liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie: 493 134
- liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych:  112 767
- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach /ostatni raport: 32 688 / 31 680
- liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) /ostatni raport: 23 476 / 23 082
- liczba zgonów /ostatni raport:  698 / 684 

   W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony. Zmarli:
w szpitalu w Katowicach 74-letnia kobieta z Chorzowa;
w szpitalu w Bielsku-Białej 80-letni mężczyzna z powiatu wodzisławskiego;
w szpitalu w Cieszynie: 83-letni mężczyzna z powiatu cieszyńskiego;
w szpitalu w Bytomiu zmarła 80-letnia kobieta z Piekar Śląskich;
w szpitalu w Częstochowie zmarli: 79-letni mężczyzna z powiatu częstochowskiego i
                                                  85-letni mężczyzna z powiatu pszczyńskiego;
w szpitalu w Raciborzu zmarli: 76-letnia kobieta z Rybnika i
                                             69-letni mężczyzna z Sosnowca;
w szpitalu w Rybniku zmarli: 68-letni mężczyzna z Bytomia,
                                          66-letnia kobieta z powiatu raciborskiego i
                                           91-letni mężczyzna z Gliwic;
w szpitalu w Gliwicach 68-letni mężczyzna z Knurowa;
w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju 83-letni mężczyzna z Rudy Śląskiej;
w szpitalu w Zawierciu 65-letni mężczyzna z powiatu zawierciańskiego.

https://dziennikzachodni.pl/koronawirus-na-slasku-1008-zakazen-najwiecej-w-gliwicach-zabrzu-czestochowie-poraju-katowicach-rudzie-slaskiej-chorzowie/ar/c1-15247030

https://dziennikzachodni.pl/430-nauczycieli-w-rybniku-na-zwolnieniach-lekarskich-szesc-przedszkoli-i-szkol-zawiesilo-zajecia/ar/c1-15248420

WIELKOPOLSKA

PONAD 750 NOWYCH PRZYPADKÓW ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM I AŻ 21 ZGONÓW ZAKAŻONYCH W WIELKOPOLSCE
Autor: Codzienny Poznań AK  21.10.2020 10:38

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 755 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem w Wielkopolsce. W całym kraju potwierdzono 10 040 przypadków. W Wielkopolsce zmarło ponad 20 zakażonych osób.

Jak informuje WUW, w związku z aktualizacją przez WSSE w Poznaniu danych dotyczących potwierdzonych zakażeń u mieszkańców Wielkopolski wprowadzono 1 zmianę korygującą - usunięto z wykazu przypadek dotyczący 1 mieszkańca powiatu słupeckiego z uwagi na jego zdublowanie we wcześniejszym komunikacie.

   W wielospecjalistycznym szpitalu miejskim przy ulicy Szwajcarskiej w Poznaniu zmarli: 
77-letnia kobieta, mieszkanka powiatu kościańskiego,
73-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu szamotulskiego,
74-letnia kobieta, mieszkanka powiatu szamotulskiego,
77-letnia kobieta, mieszkanka powiatu gostyńskiego,
87-letnia kobieta, mieszkanka powiatu międzychodzkiego,
79-letnia kobieta, mieszkanka powiatu nowotomyskiego,
89-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu pilskiego,
67-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu pilskiego,
73-letni mężczyzna, mieszkaniec powatu gnieźnieńskiego,
64-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu kaliskiego,
84-letnia kobieta, mieszkanka powiatu krotoszyńskiego,
79-letnia kobieta, mieszkanka powiatu krotoszyńskiego,
78-letnia kobieta, mieszkanka powiatu poznańskiego,
85-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu  poznańskiego,
49-letnia kobieta, mieszkanka powiatu poznańskiego ,
80-letni mężczyzna, mieszkniec powiatu poznańskiego ,
89-letnia kobieta, mieszkanka powiatu poznańskiego ,
78-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu poznańskiego.
 W szpitalu powiatowym w Jarocinie zmarł 84-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu jarocińskiego.
 W Godzieszach Wielkich (zgon w izolacji domowej) zmarł 87-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu kaliskiego.
 W pleszewskim centrum medycznym zmarła 43-letnia kobieta, mieszkanka powiatu pleszewskiego.

 Od początku pandemii w Wielkopolsce odnotowano : zakażonych 17726, zgonów 452, ozdrowieńców 8242, aktywnych przypadków 9033 .

Nowe zakażenia (w tym: w Poznaniu - 141 osób, Lesznie - 22 osoby, Kaliszu - 6 osób, Koninie - 4 osoby):https://www.codziennypoznan.pl/artykul/2020-10-21/ponad-750-nowych-przypadko-zakazen-koronawirusem-w-wielkopolsce-ponad-10-tysiecy-w-calym-kraju

ŁÓDZKIE

Stan na 21.10.2020, godz. 13:11
Z przykrością informujemy o kolejnych zgonach w województwie łódzkim osób zakażonych koronawirusem. To:
– 70-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Radomsku. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu opoczyńskiego.
– 71-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w im. Biegańskiego w Łodzi. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu wieluńskiego.
– 89-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Wieluniu. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu wieluńskiego.
– 60-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Radomsku. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodziła z powiatu sieradzkiego.

W województwie łódzkim jest także 696 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Są to osoby w wieku od 4 miesiąca do 101 roku życia.

Dobre wiadomości dla mieszkańców województwa łódzkiego. Kolejne 116 osób wyzdrowiało.

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim:
• Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 14953
• Liczba osób aktualnie zakażonych: 7569
• Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 61
• Liczba osób objętych kwarantanną: 22384
• Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 1986
• Liczba osób, które wyzdrowiały: 7051
• Liczba osób, które zmarły: 333

Liczba testów wykonanych przez laboratoria w województwie łódzkim w poprzedniej dobie: 4065

Jednocześnie informujemy, że z ogólnej liczby potwierdzonych zakażeń usunięto 20 przypadków z m. Łodzi ze względu na ich wcześniejsze zaraportowanie oraz przesunięto jeden przypadek z powiatu wieluńskiego do powiatu zielonogórskiego.

Liczba osób z potwierdzonym badaniami laboratoryjnymi zakażeniem koronawirusem w województwie łódzkim to – 14953. Podział na powiaty przedstawia poniższa tabela:

https://www.radiozw.com.pl/koronawirus-w-wojewodztwie-lodzkim-raport-pazdziernik/

MAŁOPOLSKA

Małopolska [21.10]: Województwo nie znika z pierwszego miejsca. Ponad 1300 nowych zakażeń [AKTUALIZACJA]

zakażonych:  27 011 (+1 322)
zmarło: 372 (+14)
wyzdrowiało: 14 815 (+640)
aktywnych przypadków: : 11 780

Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 1322 osób, z:
Krakowa (523 osoby),
powiatu krakowskiego (120 osób),
powiatu nowotarskiego (75 osób),
powiatu myślenickiego (57 osób),
powiatu wadowickiego (53 osoby),
powiatu oświęcimskiego (52 osoby),
powiatu nowosądeckiego (52 osoby),
powiatu chrzanowskiego (51 osób),
powiatu miechowskiego (43 osoby),
powiatu tarnowskiego (37 osób),
Nowego Sącza (36 osób),
powiatu olkuskiego (34 osoby),
Tarnowa (33 osoby),
powiatu gorlickiego (29 osób),
powiatu brzeskiego (27 osób),
powiatu dąbrowskiego (21 osób),
powiatu wielickiego (21 osób),
powiatu suskiego (15 osób),
powiatu limanowskiego (14 osób),
powiatu bocheńskiego (12 osób),
powiatu tatrzańskiego (12 osób),
powiatu proszowickiego (5 osób).
Aktualnie 50 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji. Otrzymaliśmy także informację z WSSE w Krakowie o usunięciu jednego przypadku z raportu ozdrowieńców oraz siedmiu zdublowanych przypadków z raportu zbiorczego. Raporty skorygowano.

Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 27 011 osób.Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:


Zmiany ilości aktywnie chorych na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg:


WSSE poinformowało także o śmierci 14 osób w wieku od 47 do 92 lat, z:
Krakowa (5 osób),
powiatu nowosądeckiego (3 osoby),
powiatu suskiego (2 osoby)
powiatu dąbrowskiego (1 osoba),
powiatu olkuskiego (1 osoba),
powiatu oświęcimskiego (1 osoba),
powiatu tatrzańskiego (1 osoba).
Osiem osób miało choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 372.

Przekazujemy, że otrzymaliśmy informację z WSSE w Krakowie o kolejnych 640 ozdrowieńcach z naszego województwa, z:
którzy w większości przebywali w izolacji. W sumie w Małopolsce mamy 14 815 ozdrowieńców.
(...)
https://glos24.pl/juz-49-przypadkow-koronawirusa-w-malopolsce-kim-jest-kolejny-zarazony

PODKARPACKIE

Ponad 10 tysięcy nowych zakażeń w Polsce, w tym aż 881 na Podkarpaciu. Nie żyje 15 mieszkańców regionu [ŚRODA, 21 PAŹDZIERNIKA]
Wioletta Wojtkowiak 21 października

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 10 040 nowych przypadkach koronawirusa i o śmierci 130 osób. Na Podkarpaciu jest 881 zakażeń - tyle jeszcze nie było. Zmarło kolejnych 15 osób, które chorowały na COVID-19.
Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że w środę na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 65 osób, 15 691 poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 6 147 osób. Z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 569 osób.

Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 101 656 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 4 665 osób wyzdrowiało/zwolniono z izolacji. Ostatniej doby było to 283 osób z 25 powiatów województwa podkarpackiego.

Odnotowano 275 zgonów.

Z przykrością informujemy, że w dniach 11 – 20 października zmarło 15 mieszkańców województwa podkarpackiego - przekazuje sanepid.
   5 kobiet –
z powiatu dębickiego (76),
łańcuckiego (83),
ropczycko-sędziszowskiego (79),
rzeszowskiego (60) i
strzyżowskiego (95),
   10 mężczyzn –
z powiatu brzozowskiego (86, 79),
krośnieńskiego (94, 68),
leżajskiego (70),
przeworskiego (85),
ropczycko-sędziszowskiego (81) i
z miasta Rzeszów (61, 91, 79).

881 potwierdzonych przypadków w powiatach:
10 osób - bieszczadzki
14 osób – brzozowski
34 osoby – dębicki
40 osób – jarosławski
51 osób – jasielski
19 osób – kolbuszowski
10 osób – miasto Krosno
41 osób – krośnieński
10 osób – leski
33 osoby – leżajski
8 osób – lubaczowski
41 osób – łańcucki
60 osób – mielecki
2 osoby – niżański
48 osób – miasto Przemyśl
38 osób – przemyski
39 osób – przeworski
29 osób – ropczycko-sędziszowski
153 osoby – miasto Rzeszów
98 osób – rzeszowski
30 osób – sanocki
14 osób – stalowowolski
25 osób – strzyżowski
19 osób – miasto Tarnobrzeg
15 osób – tarnobrzeski
https://echodnia.eu/podkarpackie/ponad-10-tysiecy-nowych-zakazen-w-polsce-w-tym-az-881-na-podkarpaciu-nie-zyje-15-mieszkancow-regionu-sroda-21-pazdziernika/ar/c1-15246876
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2020, 19:56 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14994
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #917 dnia: Październik 21, 2020, 23:46 »
c.d.

DOLNY ŚLĄSK

Na Dolnym Śląsku stwierdzono 462 nowe zakażenia, 7 osób zmarło, 148 pacjentów wyzdrowiało
Aktualne dane dla naszego województwa to 10839 potwierdzonych przypadków, 239 zmarłych i 5171 wyleczone osoby

Wśród nowych przypadków zachorowań na COVID-19 były 462 osoby z województwa dolnośląskiego. Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia, Wałbrzycha, Jeleniej Góry i Legnicy oraz powiatów: bolesławieckiego, dzierżoniowskiego, głogowskiego, jaworskiego, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, legnickiego, lubańskiego, lubińskiego, lwóweckiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, polkowickiego, strzelińskiego, średzkiego, świdnickiego, trzebnickiego, wałbrzyskiego, wołowskiego, ząbkowickiego, zgorzeleckiego i złotoryjskiego.

Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego:
liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją: 16179
liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 3512
liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie lub potwierdzenie zachorowania na COVID-19: 554

(...)
https://wroclife.pl/nasze-miasto/koronawirus-wroclaw-2020/koronawirus-dolny-slask-21-pazdziernika/

Godz. 9.00 W szpitalu w Wałbrzychu zmarł 84-letni mężczyzna zakażony koronawirusem

Godz. 9.00 W szpitalu przy ul. Koszarowej jest dziś 138 zakażonych pacjentów, 4 przebywa na obserwacji, 9 jest podłączonych do respiratorów. W Bolesławcu leczone są 72 osoby, 10 pod respiratorem. W Wałbrzychu zaś szpital opiekuje się 41 osobami z koronawirusem, 1 jest pod respiratorem.

Godz. 10.30 Nie żyje siedem kolejnych osób z Dolnego Śląska, zakażonych koronawirusem.
Cztery osoby zmarły we wrocławskich szpitalach - starszy mężczyzna i starsza kobieta - przy Koszarowej oraz dwóch starszych mężczyzn w szpitalu przy Grabiszyńskiej.
Dwie osoby zmarły w szpitalu powiatowym w Głogowie - starsza kobieta i starszy mężczyzna.
Jedna - starszy mężczyzna - w Bolesławcu.
https://gazetawroclawska.pl/koronawirus-we-wroclawiu-nie-zyje-7-dolnoslazakow-w-polsce-ponad-10-tys-zakazen-21102020/ar/c1-15223552

KUJAWSKO-POMORSKIE

Kujawsko Pomorskie koronawirus. Najnowsze dane - skąd pochodzą osoby zakażone i zmarłe [21.10.2020 - raport]
Marcin Gołembiewski 21 października

Potwierdzone w środę (21 października) przez ministerstwo przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą 771 osób z województwa kujawsko-pomorskiego (rekord). 7 osób zmarło
Bydgoszcz 136
Grudziądz 23
Inowrocław 21
Toruń 194
Włocławek 17
powiat aleksandrowski 12
powiat brodnicki 18
powiat bydgoski 90
powiat chełmiński 26
powiat golubsko-dobrzyński 5
powiat grudziądzki 14
powiat inowrocławski 33
powiat lipnowski 9
powiat mogileński 15
powiat nakielski 8
powiat radziejowski 4
powiat sępoleński 7
powiat świecki 4
powiat toruński 73
powiat tucholski 2
powiat wąbrzeski 8
powiat włocławski 4
powiat żniński 10
w trakcie ustalania 38

Szpitale w Bydgoszczy, Grudziądzu i Rypinie przekazały informacje o zgonach 7 osób zakażonych wirusem SARS-Cov-2 w województwie kujawsko-pomorskim:

Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu poinformował zgonach dwóch mężczyzn w wieku 69 i 82 lata oraz kobiety w wieku 79 lat; mieli choroby współistniejące,
Szpital Uniwersytecki Nr 1 w Bydgoszczy poinformował o zgonie 76-letniej kobiety; miała choroby współistniejące,
Szpital w Rypinie poinformował o zgonie 72-letniego mężczyzny; miał choroby współistniejące,
Szpital Uniwersytecki Nr 2 w Bydgoszczy poinformował o zgonie 75-letniego mężczyzny; miał choroby współistniejące,
Szpital Zakaźny w Bydgoszczy poinformował o zgonie 82-letniego mężczyzny.
W Kujawsko Pomorskiem mamy również 90 nowych ozdrowieńców.

Koronawirus Kujawsko Pomorskie
Stan na 21.10.2020 r.:
liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 9 618,
liczba osób aktualnie w kwarantannie – 15 855,
liczba osób objętych nadzorem – 8 989,
liczba ozdrowieńców – 2 004,
liczba zgonów – 123,
liczba pobranych próbek – 225 742.
(...)
https://wloclawek.naszemiasto.pl/kujawsko-pomorskie-koronawirus-najnowsze-dane-skad-pochodza/ar/c1-7666119

LUBELSKIE

Rekord zakażeń koronawirusem w Lubelskiem! Potwierdzono ponad 650 nowych przypadków. Najwięcej w Lublinie. Zmarło 9 osób, w tym 36-latek
Patrycja Wójtowicz 21 października

W ciągu minionej doby w województwie lubelskim odnotowano 658 przypadków nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej w Lublinie.
W ciągu minionej doby w województwie lubelskim zmarło 9 osób:

w szpitalu Arion Szpitale Sp. z o.o. w Biłgoraju zmarł 83 – letni Pacjent z infekcją COVID-19. Pacjent pochodził z powiatu janowskiego, brak chorób współistniejących;
w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Chełmie zmarła 70-letnia Pacjentka z infekcją COVID-19. Pacjentka pochodziła z Chełma, miała choroby współistniejące;
w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej zmarła 58-letnia Pacjentka z infekcją COVID-19. Pacjentka pochodziła z powiatu radzyńskiego, miała choroby współistniejące;
w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej zmarł 92-letni Pacjent z infekcją COVID-19. Pacjent pochodził z powiatu radzyńskiego, miał choroby współistniejące;
w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Puławach zmarł 50 – letni Pacjent z infekcją COVID-19. Pacjent pochodził z powiatu radzyńskiego, brak chorób współistniejących;
w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej zmarł 63 – letni Pacjent z infekcją COVID-19. Pacjent pochodził z powiatu lubelskiego, miał choroby współistniejące;
w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim zmarł 36 - letni Pacjent z infekcją COVID-19. Pacjent pochodził z powiatu biłgorajskiego, miał choroby współistniejące;
w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Puławach zmarła 87 – letnia Pacjentka z infekcją COVID-19. Pacjentka pochodził z powiatu lubartowskiego, miała choroby współistniejące;
w szpitalu Arion Szpitale Sp. z o.o. w Biłgoraju zmarł 42 – letni Pacjent z infekcją COVID-19. Pacjent pochodził z powiatu lubartowskiego, miał choroby współistniejące.

Potwierdzone zakażenia koronawirusem w naszym regionie dotyczą:
- 158 osób z Lublina,
- 52 osób z Zamościa,
- 29 osób z Chełma,
- 6 osób z Białej Podlaskiej,
- 74 osób z powiatu lubelskiego,
- 55 osób z powiatu zamojskiego,
- 40 osób z powiatu puławskiego,
- 32 osób z powiatu kraśnickiego,
- 28 osób z powiatu świdnickiego,
- 25 osób z powiatu biłgorajskiego,
- 25 osób z powiatu opolskiego,
- 19 osób z powiatu łukowskiego,
- 18 osób z powiatu chełmskiego,
- 17 osób z powiatu lubartowskiego,
- 16 osób z powiatu radzyńskiego.
- 15 osób z powiatu ryckiego,
- 11 osób z powiatu łęczyńskiego,
- 10 osób z powiatu hrubieszowskiego,
- 10 osób z powiatu krasnostawskiego,
- 5 osób z powiatu włodawskiego,
- 4 osób z powiatu bialskiego,
- 4 osób z powiatu tomaszowskiego,
- 3 osób z powiatu parczewskiego,
- 2 osób z powiatu janowskiego.

- Do dnia 21 października 2020 roku potwierdzono łącznie 8267 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, odnotowano 3827 ozdrowieńców i zarejestrowano 139 zgonów. Aktualnie 14172 osób jest poddanych kwarantannie, a 398 objętych nadzorem epidemiologicznym - informuje Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody lubelskiego.
https://kurierlubelski.pl/rekord-zakazen-koronawirusem-w-lubelskiem-potwierdzono-ponad-650-nowych-przypadkow-najwiecej-w-lublinie-zmarlo-9-osob-w-tym/ar/c1-15246922

LUBUSKIE

Koronawirus w Polsce. Rekordowe 10.040 zakażeń w kraju! W Lubuskiem u 283 osób zdiagnozowano Covid-19! Zmarło 117 osób
Michał Korn 21 października

m. Gorzowa Wielkopolskiego (105),
gorzowskiego (36),
międzyrzeckiego (22),
nowosolskiego (21),
sulęcińskiego (19),
żarskiego (17),
m. Zielonej Góry (13),
żagańskiego (11),
zielonogórskiego (9),
strzelecko-drezdeneckiego (8 ),
słubickiego (8 ),
wschowskiego (7),
świebodzińskiego (5),
krośnieńskiego (2).

"Z przykrością informujemy o śmierci 1 osoby zakażonej koronawirusem. To 93-letnia kobieta, mieszkanka powiatu międzyrzeckiego" - podaje LUW. Łącznie, na terenie województwa, mamy 3193 zakażonych (w tym 1257 ozdrowieńców i 35 zgonów):
(...)
https://gazetalubuska.pl/koronawirus-w-polsce-rekordowe-10040-zakazen-w-kraju-w-lubuskiem-u-283-osob-zdiagnozowano-covid19-zmarlo-117-osob/ar/c1-15246606

https://gazetalubuska.pl/koronawirus-kolejne-trzy-rekordy-w-lubuskiem-trudna-sytuacja-w-dpsie-w-gorzowie-ktore-powiaty-nie-trafia-do-czerwonej-strefy/ar/c1-15247968

OPOLSKIE

Koronawirus Opolskie. 362 nowe przypadki zakażenia w województwie!
Magdalena Żołądź 21 października

362 zakażonych przybyło w województwie opolskim.
Brzeg - 16
Głubczyce - 13
Kędzierzyn- Koźle - 23
Kluczbork - 18
Krapkowice - 19
Namysłów - 18
Nysa - 56
Olesno - 39
Opole - 43, powiat opolski - 16
Prudnik - 24
Strzelce Op. - 77

W województwie opolskim minionej doby na Covid zmarło siedem osób.
Trzy osoby zmarłe pochodziły z powiatu głubczyckiego, dwie z powiatu namysłowskiego, jedna z powiatu oleskiego oraz jedna z powiatu kędzierzyńsko – kozielskiego.
W związku z chorobą COVID-19 w tym roku zmarło już 131 osób zamieszkujących na terenie województwa opolskiego.
https://opole.naszemiasto.pl/koronawirus-opolskie-362-nowe-przypadki-zakazenia-w/ar/c14-7957371

PODLASKIE

Koronawirus w Podlaskiem. 268 nowych zakażeń koronawirusem. Pięć kolejnych zgonów. Nowy rekord w Polsce - 10 040 zakażeń
Jerzy Doroszkiewicz21 października

Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje:
został potwierdzony osiemdziesiąty trzeci, osiemdziesiąty czwarty, osiemdziesiąty piąty, osiemdziesiąty szósty, osiemdziesiąty siódmy potwierdzony przypadek wystąpienia zgonu z powodu zachorowania na wirusa COVID-19 w województwie podlaskim.

To kobieta w wieku 78 lat, mieszkanka Suwałk, była hospitalizowana w Szpitalu w Suwałkach. Miała choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 74 lat, mieszkaniec Białegostoku, był hospitalizowany w Szpitalu w Białymstoku. Miał choroby współistniejące.
kobieta w wieku 80 lat, mieszkanka powiatu sejneńskiego, była hospitalizowana w Szpitalu w Sejnach. Miała choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 84 lat, mieszkaniec Białegostoku, był hospitalizowany w Szpitalu w Białymstoku. Miał choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 72 lat, mieszkaniec Białegostoku, był hospitalizowany w Szpitalu w Białymstoku. Miał choroby współistniejące.
Osoby z kontaktu zostały objęte nadzorem sanitarnym.

Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informują o dwustu sześćdziesięciu ośmiu kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. To:
➡ 93 osoby z Białegostoku - 90 w izolacji domowej, 3 hospitalizowane
➡ 21 osób z Suwałk - 18 w izolacji domowej, 3 hospitalizowane
➡ 2 osoby z Łomży w izolacji domowej
(...)
W sumie w województwie podlaskim odnotowano łącznie 5005 potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2.
https://poranny.pl/koronawirus-w-podlaskiem-268-nowych-zakazen-koronawirusem-piec-kolejnych-zgonow-nowy-rekord-w-polsce-10-040-zakazen/ar/c14-15246794

ŚWIĘTOKRZYSKIE

Koronawirus województwo świętokrzyskie: 2 zgony i 259 nowych zakażeń!
By Łukasz Grudniewskion 21 października, 2020

Zmarło 2 mieszkańców województwa świętokrzyskiego:
81-letnia kobieta z powiatu buskiego i
70-letni mężczyzna z powiatu koneckiego.
https://naostro.info/koronawirus-wojewodztwo-swietokrzyskie-2-zgony-i-259-nowych-zakazen/

RAPORT, 21 PAŹDZIERNIKA
W środę, 21 października Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach poinformował o śmierci trzech kolejnych osób z powiatu kazimierskiego. Było też dużo zakażeń - koronawirusa potwierdzono u aż 17 osób
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/koronawirus-w-powiecie-kazimierskim-zmarly-trzy-kolejne-osoby-duzo-ludzi-zakazonych-raport-21-pazdziernika/ar/c1-15242166

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/koszmar-trwa-259-kolejnych-zakazen-koronawirusem-w-swietokrzyskiem-zobacz-skad-sa-chorzy-lista/ar/c1-15247304

WARMIŃSKO-MAZURSKIE

348 zakażeń (4423)
112 wyzdrowień (1833)
4 zgony (63)

https://twitter.com/WMUW_Olsztyn/status/1318833358529613824

https://tko.pl/raport-koronawirus

https://olsztyn.eska.pl/koronawirus-na-warmii-i-mazurach-nowe-przypadki-zakazen-powiaty-21-pazdziernika-2020-aa-oFL8-rLku-FYVG.html

MAZOWSZE

Komunikat MPWIS z dnia 21 października 2020 r., przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie województwa mazowieckiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowania na COVID-19.

Stan aktualny na dzień 21 października 2020 godzina 16.00.

Województwo mazowieckie:
liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 39 470/ (7 152)
liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 6 (1 osoba w izolatorium na terenie woj. Śląskiego, 3 osoby na terenie woj. kujawsko- pomorskiego i 2 osoby na terenie woj. łódzkiego)
liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 6 400/ (1560)
liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zachorowania na COVID-19/ (ostatnia doba): 1 114/(128)
liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 571/ (15)
liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 13 791/(404)
**(dana przekazana do Ministerstwa Zdrowia na godzinę 9.00 na podstawie porannego raportu laboratorium)
** liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 27 762/ (1 162)
http://wsse.waw.pl/aktualnosci-i-komunikaty/komunikaty/komunikat-mpwis-z-dnia-21-pazdziernika-2020-r-przedstawiajacy-sytuacje-epidemiologiczna-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiego-zwi

============

Zmarł Dariusz Gnatowski, aktor serialu "Świat według kiepskich". Miał 59 lat
Autor Mirosław Haładyj 20 XAktor trafił do szpitala w stanie krytycznym. Niedługo później zmarł.

Dariusz Gnatowski, odtwórca roli Arnolda Boczka zmarł 20 października w krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Dietla. Jak podaje RMF FM, informację o śmierci aktora potwierdził zastępca dyrektora placówki.

Stacji udało się ustalić, że Gnatowski cierpiał na zapalenie płuc i ciężką niewydolność oddechową. Aktor miał 59 lat.

Dariusz Gnatowski był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W latach 90. prowadził w TVP 1 programy skierowane dla dzieci takie jak „Przewodnik Włóczykija” i „Słowa, słówka i półsłówka”. Popularność zyskał dzięki roli Arnolda Boczka w serialu „Świat według Kiepskich”. Od wielu lat zmagał się z cukrzycą.
https://glos24.pl/zmarl-dariusz-gnatowski-aktor-serialu-swiat-wedlug-kiepskich-mial-59-lat

Te objawy miał Gnatowski. Nie zdążyli wykonać mu testu na COVID-19
OPRAC. KAROLINA STANKIEWICZ  21 XDariusz Gnatowski odszedł w wieku 59 lat. Okazało się, że miał objawy koronawirusa, jednak zmarł, zanim poddano go testom.

(...) Informację o śmierci aktora potwierdził w rozmowie z WP przedstawiciel stacji Polsat. Jako pierwsza wiadomość podała stacja RMF FM, powołując się na Marcina Mikosa, zastępcę dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie. Jak ustalili reporterzy rozgłośni, Dariusz Gnatowski przebywał w placówce w związku z zapaleniem płuc i ciężką niewydolnością oddechową.

Teraz w rozmowie z TVN2 dyrektor szpitala powiedział: - Miał objawy koronawirusa, jednak nie zdążono wykonać mu testu ze względu na jego stan. (...)

Aktor zmagał się z otyłością i cukrzycą, która spowodowała poważne powikłania. Jednak dzięki wsparciu najbliższych udało mu się utrzymać dietę, dzięki której schudł 25 kg. Wyraźnie odmieniony pojawił się na ubiegłorocznej, wiosennej konferencji ramówkowej Polsatu. Nic nie zapowiadało wówczas jego przedwczesnej śmierci. (...)
https://gwiazdy.wp.pl/dariusz-gnatowski-mial-objawy-koronawirusa-nie-zrobiono-testu-6566978822199968a

Dariusz Gnatowski był zarażony koronawirusem
Opracowanie: Magdalena Partyła 21 X

Jak dowiedzieli się dziennikarze RMF FM, dzisiaj wyniki testu aktora na koronawirusa dostały służby sanitarno-epidemiologiczne. Okazało się, że Gnatowski był zakażony.  (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-dariusz-gnatowski-byl-zarazony-koronawirusem,nId,4807201

Zmarł kilka godzin po przyjęciu do szpitala. Wstrząsające słowa lekarza
KAROLINA WOŹNIAK 22 X

(...) W rozmowie z "Super Expressem" Marcin Mikos, zastępca dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie wyznał, że lekarze i pielęgniarki "włożyli mnóstwo serca, mnóstwo energii, by uratować Darka Gnatowskiego".

"Trafił do nas w bardzo ciężkim stanie, właściwie kilka godzin po przyjęciu do szpitala zmarł. To była bardzo trudna, bardzo żmudna akcja reanimacyjna, ogromny wysiłek lekarzy i pielęgniarek, którym bardzo dziękuję, bo włożyli mnóstwo serca, mnóstwo energii, by uratować Darka Gnatowskiego, niestety nie skończyło się to optymistycznie i Darka żegnamy" - wyjaśnił Marcin Mikos.

Aktor miał trafić do szpitala z ostrą niewydolnością oddechową. Lekarz przypomniał jednak o tym, że "każda osoba, nawet publiczna, ma prawo do pewnej strefy prywatności". "[...] nie chciałbym wchodzić tutaj w szczegóły. Mogę powiedzieć tylko, że trafił z bardzo ciężką niewydolnością oddechową, z potężnym obrzękiem i to był naprawdę bardzo ciężki stan i mimo naszego wysiłku nie udało się go uratować". (...)
https://teleshow.wp.pl/zmarl-kilka-godzin-po-przyjeciu-do-szpitala-wstrzasajace-slowa-lekarza-6567324032400032a

Zmarł trener Marek Żołądź. To on wyciągał chłopaków na prostą. Miał koronawirusa
20 Października 2020, 22:54 Marek Wawrzynowski

Były trener Podhala Nowy Targ Marek Żołądź, który zmarł w wieku zaledwie 45 lat, był dobrym duchem lokalnej społeczności. Wychował wielu piłkarzy, m.in. Filipa Piszczka z Cracovii. Miał pozytywny wynik badań na COVID-19.


Materiały prasowe / nkp.podhale.pl / Na zdjęciu: Marek Żołądź

Tydzień temu w poniedziałek trener Marek Żołądź gorzej się poczuł. Był osłabiony, zadzwonił więc na teleporadę. Lekarz stwierdził, że to nie COVID-19. W niedzielę stracił przytomność. Tym razem przeprowadzono badanie, które wykazało wynik pozytywny. Jednak diagnoza - wciąż niepotwierdzona - jest taka, że najprawdopodobniej cierpiał na niezdiagnozowaną białaczkę i to faktycznie ona go zabiła. Koronawirus niestety to przyspieszył.

Niektórzy mówią, że mógł zdziałać więcej. Najpierw jako zawodnik, potem jako trener. Jako piłkarz najwyżej zaszedł do 3. ligi. Grał u trenera Lucjana Franczaka w Górniku Wieliczka. Miał 22 lata i doznał kontuzji, która właściwie skończyła marzenia o wielkiej piłce. Przyjechał na Podhale, tu poznał żonę i został do końca swoich dni. Czy mógł wyjechać? Tak, ale inne rzeczy były dla niego ważniejsze. Był dobrym mężem, ojcem, tu się realizował. (...)
https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/905784/zmarl-trener-marek-zoladz-to-on-wyciagal-chlopakow-na-prosta-mial-koronawirusa
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2020, 20:00 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14994
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #918 dnia: Październik 21, 2020, 23:46 »
c.d.

Nie żyje poznańska policjantka z podejrzeniem koronawirusa. "Zapewniono jej właściwą opiekę. Miała wykonane trzy testy"
Łukasz CieślaŁukasz Cieśla 21 października

Policja potwierdziła śmierć policjantki Renaty Pawłowicz, która – jak wynika z informacji od anonimowej osoby – na komisariacie Poznań Północ miała wielokrotny kontakt z zakażonymi koronawirusem. Policja twierdzi jednak, że żaden z trzech testów na koronawirusa nie potwierdził u niej Covid-19.

Renata Pawłowicz była zastępcą komendanta komisariatu Poznań Północ. Zmarła we wtorek późnym wieczorem w Szpitalu Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. Miała 54 lata.

Policja w Poznaniu zapewnia, że kobiecie zapewniono właściwą opiekę

Czy rzeczywiście, jak wynika z anonimu, jej przełożony odmawiał jej pójścia na kwarantannę? Poznańska policja stanowczo temu zaprzecza. Wskazuje również, że żaden z trzech testów na koronawirusa nie potwierdził u niej Covid-19.

- Tydzień temu, w środę 14 października, policjantka przyszła do pracy w takim stanie, że zaniepokoił on jej współpracowników. Wyglądała na osobę chorą. Doszło do rozmowy z przebywającym na urlopie komendantem Mirosławem Gogołkiem, który powiedział jej, by poszła do domu, zadbała o siebie i odpoczęła. W czwartek i piątek nie było jej w pracy, przy czym w czwartek powiadomiła telefonicznie, że stoi w kolejce do pobrania wymazu. W niedzielę przed południem komendant Gogołek dostał informacje z sanepidu, że wynik testu na koronawirusa dał u policjantki negatywny wynik. Również w niedzielę okazało się, że policjantka trafiła do szpitala przy ul. Lutyckiej

– relacjonuje przebieg wydarzeń Iwona Liszczyńska z zespołu prasowego KWP w Poznaniu.

Policjantka z Poznania miała wykonane trzy testy na koronawirusa

Renata Pawłowicz, ze szpitala przy Lutyckiej, została skierowana do Szpitala Przemienienia Pańskiego przy ul. Długiej w Poznaniu. Zmarła w nim we wtorek późnym wieczorem. Przyczyną zgonu miała być inna choroba, ale policja nie informuje, jakie to schorzenie doprowadziło do jej zaskakującej śmierci.

- Policjantka miała wykonane łącznie trzy testy na koronawirusa, wszystkie dały negatywne wyniki. Zapewniam, że kierownictwo komendy miejskiej i wojewódzkiej dołożyły wszelkich starań, aby zapewnić jej właściwą opiekę. Jej śmierć to dla nas bardzo przykra informacja, również dla mnie osobiście, bo ją znałam i bardzo lubiłam – mówi nam Iwona Liszczyńska z zespołu prasowego KWP w Poznaniu.
https://poznan.naszemiasto.pl/nie-zyje-poznanska-policjantka-z-podejrzeniem-koronawirusa/ar/c1-7957715

Jerzy Owsiak ma koronawirusa. "Nie bagatelizujcie nawet najmniejszych objawów"
21 października (09:40)


Jerzy Owsiak/Mateusz Marek /PAP

Testy wykazały, że Jerzy Owsiak jest zakażony koronawirusem. "Apeluję do Was: nie bagatelizujcie nawet najmniejszych objawów. Dbajcie o siebie" - napisał twórca WOŚP na Facebooku.

Pierwsze objawy zakażenia wystąpiły u Jerzego Owsiaka w piątek wieczorem.

(...) poczułem typowe objawy grypy - ból mięśni, gorączka 38 stopni. Byłem przekonany, że może to być tylko grypa, ale na wszelki wypadek zgłosiłem wraz z żoną chęć zrobienia testów. Weekend był trudny, ale powoli objawy mijały. W poniedziałek myślałem, że jak to typowa grypa: przyszła i po prostu odchodzi. We wtorek zrobiliśmy jednak testy i okazało się, że wynik jest pozytywny - czytamy we wpisie twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.   

Jerzy Owsiak dodał, że jego przypadek pokazuje, "jak bardzo różną formę przybiera koronawirus": Gdyby pandemia nie była obecna we wszystkich przekazach medialnych, uznałbym to za coś, co w życiu już zdarzyło mi się nieraz i dzisiaj byłbym już w Fundacji. Wyniki testu zmieniły jednak te plany o 180 stopni.

Owsiak zaapelował również: Nie bagatelizujcie nawet najmniejszych objawów. Dbajcie o siebie. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-jerzy-owsiak-ma-koronawirusa-nie-bagatelizujcie-nawet-najmni,nId,4806224

Maryla Rodowicz zakażona koronawirusem
Opracowanie: Nicole Makarewicz 21 X

Maryla Rodowicz podzieliła się z fanami informacją, że ma koronawirusa. Legendarna piosenkarka poinformowała, że czuje się dobrze.

"Królowa ma coronę. Nawiedzili mnie kosmonauci, medycy i dobrze się mną zaopiekowali" - napisała Maryla Rodowicz.


https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-maryla-rodowicz-zakazona-koronawirusem,nId,4807489

TYLKO NA PUDELKU: Radosław Majdan ma koronawirusa!
Radosłąw Majdan ma koronawirusa! (ONS)Jak udało nam się dowiedzieć, Radosław Majdan ma koronawirusa. Mąż Małgorzaty Rozenek-Majdan przebywa obecnie w szpitalu. Poprosiliśmy o komentarz menedżera gwiazdy, który lakonicznie stwierdził, że Majdan ma "dobrą opiekę":
(...)
https://www.pudelek.pl/tylko-na-pudelku-radoslaw-majdan-ma-koronawirusa-6567065138506400a

Zygmunt Solorz i Marian Kmita zakażeni koronawirusem
Jeden z najbogatszych Polaków Zygmunt Solorz, właściciel m.in. grupy Cyfrowy Polsat, oraz szef sportu w Polsacie Marian Kmita uzyskali pozytywny wynik tekstu na obecność koronawirusa. Rzecznik Grupy Polsat zapewnia, że Solorz przechodzi chorobę bezobjawowo i pracuje normalnie, tyle że w trybie zdalnym.

"Zygmunt Solorz jest zakażony koronawirusem, czuje się dobrze i przechodzi chorobę bezobjawowo. Pracuje z domu" - powiedział Matwiejczuk. Portal Wirtualnemedia.pl ustalił, że koronawirusa wykryto również u Mariana Kmity, dyrektora sportu w Grupie Polsat. W jego przypadku Tomasz Matwiejczuk nie przekazuje żadnych informacji. - Nie mamy w zwyczaju informować o stanie zdrowia naszych pracowników - powiedział nam Matwiejczuk. (...)
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/zygmunt-solorz-zakazony-koronawirusem-pracuje-zdalnie

https://www.onet.pl/kultura/onetkultura/koronawirus-w-polsce-artysci-i-celebryci-ktorzy-chorowali-na-covid-19/tmv9l43,681c1dfa

Łukasz Szumowski z koronawirusem. Nowe informacje ws. stanu zdrowia
OPRAC. KAROLINA KOŁODZIEJCZYK 21 X

Jak podaje "Super Express", były szef resortu zdrowia wrócił już do domu i czuje się dobrze. Według gazety, która powołuje się na słowa informatora, Łukasz Szumowski "miał kartotekę z czerwoną gwiazdką, wiec absolutnie nikt poza jego lekarzem prowadzącym nie ma wglądu do jego badań".

- Wejście do sali było na kod - "Super Express" cytuje jedną z osób z otoczenia Szumowskiego. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/lukasz-szumowski-z-koronawirusem-nowe-informacje-ws-stanu-zdrowia-6566932793920160a
=============
12:36 PM · 21 paź 2020  Polityka Zdrowotna @PolitykaZdrowot
Sytuacja jest poważna, dlatego wprowadzamy drastyczne środki. Liczba czerwonych stref dochodzi do 300, przy liczbie powiatów 380 - @MZ_GOV_PL
https://twitter.com/PolitykaZdrowot/status/1318863625596141569

"Mamy jedną godność". Dr Paweł Grzesiowski traci posadę
Magdalena Partyła 21 października (21:19)

"Mamy jedną godność, by mówić to co się myśli trzeba być niezależnym. Nie pracuję już w CMKP" - napisał na Twitterze dr Paweł Grzesiowski. Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego podlega Ministerstwu Zdrowia.


Paweł Grzesiowski/Piotr Szydłowski /RMF FM

Podlegające Ministerstwu Zdrowia Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego nie przedłużyło umowy Grzesiowskiemu. "Dali mi do zrozumienia, że to za krytykę sposobu, w jaki rząd walczy z epidemią" - przyznaje lekarz w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

"Bardzo dziękuję współpracownikom ze Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP za współpracę" - napisał dr Paweł Grzesiowski. Prowadził tam zajęcia z epidemiologii, zdrowia publicznego, na temat szczepień oraz zakażeń szpitalnych.

Krytyka ustawy antycovidowej

Kilkanaście godzin wcześniej Grzesiowski napisał na swoim Twitterze: "Nowa ustawa antycovidowa nie daje żadnej wartości dodanej. Nie tworzy nowych mechanizmów wzmocnienia struktury opieki zdrowotnej. Wprowadza dyktaturę polityki w medycynie za pół marchewki. Pokaz siły słabego państwa, wobec grupy zawodowej, która walczy o Wasze zdrowie i życie".

Dokumenty w sprawie przedłużenia umowy złożyłem w czerwcu. Po tym wpisie mogłem przypuszczać, że umowa ze mną nie zostanie przedłużona o kolejny rok. Dano mi jasno do zrozumienia, że to za krytykę - przyznaje w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" dr Grzesiowski.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-mamy-jedna-godnosc-dr-pawel-grzesiowski-traci-posade,nId,4807476

Adam Niedzielski: 20-30 procent nowych zakażonych trafi do szpitali. Musimy zwiększyć obostrzenia
Edyta Bieńczak Dzisiaj, 21 października (14:19)

Z naszych badań wynika, że 20-30 procent nowych zakażonych trafi do szpitali. Przy obecnych bilansach to 2-3 tysiące nowych pacjentów dziennie - przekazał w czasie wystąpienia w Sejmie minister zdrowia Adam Niedzielski. Zauważył również, że "na początku mieliśmy do czynienia z ogniskami - które jest o wiele łatwiej zwalczać", natomiast w tej chwili dwie trzecie przypadków pochodzą już "ze źródeł rozproszonych", spoza ognisk. Zwrócił także uwagę, że liczba tzw. czerwonych stref dochodzi już do 300 - przy ogólnej liczbie powiatów wynoszącej 380 - i podkreślił: "Musimy zwiększyć obostrzenia. (…) W tej chwili testujemy wydolność (systemu opieki zdrowotnej)". (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-adam-niedzielski-20-30-procent-nowych-zakazonych-trafi-do-sz,nId,4806422

W Polsce osoby po Covid-19 będą poddawane rehabilitacji. To pierwszy taki projekt w Europie
Opracowanie: Katarzyna Wójcik 21 października (21:03)

Szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Aministracji w Głuchołazach jako pierwszy w kraju i Europie rozpoczął rehabilitację pacjentów, którzy przeszli Covid-19. Lekarze i naukowcy nie tylko zajęli się leczeniem, ale będą także chcieli jak najwięcej dowiedzieć się o długotrwałych skutkach choroby. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-w-polsce-osoby-po-covid-19-beda-poddawane-rehabilitacji-to-p,nId,4807424

Tak źle jeszcze nie było. 4 tys. pracowników oświaty w Małopolsce na zwolnieniach lub kwarantannie
Marek Wiosło 21 października (16:24)

Niespotykana do tej pory absencja uczniów w szkołach w Małopolsce. W zastraszającym tempie ubywa też nauczycieli. W całym województwie już prawie 4 tys. pracowników oświaty przebywa na zwolnieniach lub kwarantannie. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-tak-zle-jeszcze-nie-bylo-4-tys-pracownikow-oswiaty-w-malopol,nId,4807181

A.Niedzielski: przygotowujemy się także na najczarniejszy scenariusz
21 Października 2020, 13:09 Beata Pieniążek-Osińska

Przygotowujemy się na każdy scenariusz, także najczarniejszy - podkreślił w środę w Sejmie minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak mówił, dzisiejsza liczba nowych zakażeń powyżej 10 tys. to "realne obciążenie dla systemu ochrony zdrowia", bo oznacza, że ok. 200 pacjentów trafi pod respiratory. Jednocześnie wskazał, że liczba czerwonych stref dochodzi do 300 (obecnie ponad 150) przy liczbie powiatów 380, więc trzeba zwiększyć obostrzenia, aby bronić zdrowia ludzi, ale też granicy wydolności systemu ochrony zdrowia.

- Dzisiejsze wyniki mówią same za siebie (...) To realne obciążenie dla systemu ochrony zdrowia. Z badań naszych ekspertów, 20-30 proc. nowych zakażeń trafi do szpitala, więc będzie 2-3 tys. nowych pacjentów, a z nich ok. 10-20 proc. będzie wymagało opieki respiratorowej, więc blisko 200 osób z zapotrzebowaniem na respirator - mówił szef resortu zdrowia w Sejmie po wystąpieniu premiera, który przedstawiał informację na temat stanu przygotowania państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i wywoływanej nim choroby COVID-19, a także wirusa grypy w czasie pandemii koronawirusa.

Według A. Niedzielskiego, skala nowych zachorowań, "pokazuje kierunek w jakim musimy rozbudowywać naszą infrastrukturę". - Przygotowujemy się na każdy scenariusz, także najczarniejszy. Rozwijamy obecnie głównie bazę łóżkową - poinformował minister. (...)
https://www.politykazdrowotna.com/65804,aniedzielski-przygotowujemy-sie-takze-na-najczarniejszy-scenariusz

Koronawirus w Polsce znów rekordowy. Takiej sytuacji nie było od początku epidemii
MATEUSZ RATAJCZAK 21 X

(...) Rekord dnia, rekord tygodnia, rekord miesiąca. Ze słowem "rekord" powinniśmy się oswajać. Od początku miesiąca służby wykryły zakażenia u ponad 111 tys. zakażonych. A ostatnia doba to ponad 10 tys. wykrytych infekcji.

Jak wynika z codziennej informacji resortu zdrowia, w ciągu doby służby przeprowadziły blisko 60 tys. testów. Co piąty dał wynik pozytywny, czyli potwierdził obecność wirusa.

To ważna informacja. W tej chwili testy przeprowadzane są wyłącznie u osób, które mają objawy. Nie prowadzimy akcji testowania osób, które "tylko" miały kontakt z kimś zarażonym, nie ma też pełnych badań w firmach. Z danych WHO wynika, że tylko 20 proc. chorych ma przeprowadzone testy. Co to oznacza? 10 tys. potwierdzonych przypadków przypada na kolejne 50 tys. niepotwierdzonych infekcji. (...)
https://www.money.pl/gospodarka/koronawirus-w-polsce-znow-rekordowy-takiej-sytuacji-nie-bylo-od-poczatku-epidemii-6567003358739072a.html

21:00 Czwarta fala epidemii?
Na razie zakładamy następujący scenariusz: trzeba się przygotować na być może trzecią falę, czwartą falę. Kiedy będzie szczepionka? Tego nie wiemy. Drugi, może trzeci kwartał przyszłego roku - powiedział w Polsat News Morawiecki.
Szef rządu poinformował również, że będzie rekomendował na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, by "cała Polska od soboty była strefą czerwoną".

16:37 Śląsk
Kilkadziesiąt osób z ewangelickiego domu opieki w Dzięgielowie w powiecie cieszyńskim ma koronawirusa. To od kilku dni jedno z największych ognisk zakażenia w województwie śląskim.
48 osób jest zakażonych także w domu opieki społecznej przy ul. Karmelkowej we Wrocławiu. Większość to pensjonariusze.
Koronawirus pojawił się również między innymi w prywatnym domu opieki Orpea.

06:00
Osoby regularnie uprawiające sport rzadziej zapadają na infekcje górnych dróg oddechowych, są też mniej narażone na zgon z powodu grypy czy zapalenia płuc - przypominają eksperci. Dlatego ich zdaniem aktywność fizyczna podczas pandemii to podstawa profilaktyki zdrowotnej.
W opinii specjalistów ponowne zamknięcie klubów fitness, siłowni i pływalni może odbić się na zdrowiu, odporności i samopoczuciu społeczeństwa. Bardzo wiele osób ograniczy bowiem aktywność fizyczną.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-ponad-milion-zakazen-w-hiszpanii-rosja-chce-stworzyc-szczepi,nId,4806117

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/premier-dzis-decyzja-w-sprawie-szkol-nauczanie-zdalne-lub-hybrydowe/16334r3,79cfc278
https://www.politykazdrowotna.com/65803,premier-o-dzialaniach-rzadu-w-obliczu-pandemii-covid-19

https://www.politykazdrowotna.com/65809,warszawa-szpital-czerniakowski-w-calosci-dla-pacjentow-covidowych

https://www.politykazdrowotna.com/65818,kiedy-i-jakiej-wielkosci-dostawy-szczepionki-przeciwko-grypie

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-unijne-szkolenia-dot-covid-19-tylko-jeden-polski-szpital-bie,nId,4804789

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-epidemia-uderza-w-handel-znaczaco-zmalala-liczba-wizyt-w-gal,nId,4806134

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-szpital-na-stadionie-narodowym-potrzeba-ponad-500-osob-do-pr,nId,4807212

https://opinie.wp.pl/swietlik-w-wielkim-zagrozeniu-nie-ma-miejsca-na-eksperymenty-opinia-6567049288657568a

https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-byly-dowodca-sil-zbrojnych-apeluje-do-premiera-6566962321296000a
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2020, 20:01 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #918 dnia: Październik 21, 2020, 23:46 »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14994
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #919 dnia: Październik 21, 2020, 23:47 »
Koronawirus. Wskaźnik R zdradza brutalną prawdę o epidemii
TOMASZ MOLGA 21 X

"Epidemia koronawirusa w Polsce wymknęła się już spod kontroli, na co wskazuje wzrost współczynnika reprodukcji SARS-CoV-2. Trzeba wprowadzać nowe obostrzenia, bo te sprzed tygodnia są już nieaktualne" - alarmują Michał Rogalski i współpracujący z nim niezależni analitycy danych o epidemii.

W ciągu tygodnia przybyło w Polsce 57 tys. zakażonych. Czerwonymi strefami powinny być teraz objęte nie 152 powiaty, ale nawet 252, w których mieszka ponad 28 mln Polaków. Co gorsza, wzrósł tzw. wskaźnik zaraźliwości wirusa opisywany przez epidemiologów jako R. Po ostatnich rekordach wynosi około 1,7. Jakie to ma znaczenie?

Według raportu "Zrozumieć COVID-19" ekspertów Polskiej Akademii Nauk taka wartość oznacza, że "epidemia jeszcze w tym roku przekroczy wydolność służby zdrowia".

Koronawirus. Współczynnik zarażania R. Co mówi o epidemii w Polsce?

Przed takim czarnym scenariuszem epidemii ostrzegają Michał Rogalski, autor najbardziej kompletnej bazy danych o epidemii koronawirusa w Polsce, oraz niezależni analitycy, którzy na podstawie jego arkuszy wyliczają trendy. Codziennie publikują w mediach społecznościowych porcję wykresów i tabelek. Korzystają z nich m.in. lekarze i politycy.

- Nasze wyliczenia przekonują, że należy podjąć radykalne kroki, inaczej grozi nam scenariusz z Lombardii na początku epidemii. Nie będzie można pomóc wszystkim chorym. Zaczną oni umierać. Nie dlatego, że COVID-19 grozi śmiertelnymi powikłaniami, ale z braku opieki medycznej - mówi Wirtualnej Polsce Michał Rogalski.

- To już się dzieje. Pojawiły się pierwsze relacje mediów o pacjentach, którzy zmarli, zanim przyjęto ich w szpitalu - dodaje.

Rozmówca WP powołuje się właśnie na wskaźnik R, który opisuje zdolność wirusa do rozprzestrzeniania w społeczeństwie. Jeśli R jest poniżej jednego, epidemia wygasa. Jeśli znacząco oddala się od 1, grozi nam katastrofa. Według tego wskaźnika rządy na całym świecie decydują o wprowadzaniu lub luzowaniu obostrzeń.

Michał Rogalski i autorzy obliczeń nie są epidemiologami. Zapewniają jednak, że wyliczają go zgodnie z naukową metodologią. Podobną wartość R dla Polski podaje Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Stanach Zjednoczonych oraz kilka innych eksperckich serwisów.

Koronawirus. Łukasz Szumowski o wskaźniku R

Jeszcze kilka miesięcy temu politycy lubili posługiwać się wskaźnikiem R. W maju ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił, że skoro "wskaźnik zakażania R" spadł poniżej 1, można luzować obostrzenia. Wtórował mu premier Mateusz Morawiecki podkreślający, że "wygrywamy walkę z koronawirusem". Ostatnio o wskaźniku R przycichło.

Jego wartość oblicza Ministerstwo Zdrowia, lecz podaje tę liczbę nieregularnie. Według ostatnich wyliczeń MZ z 1 października, wskaźnik R wynosił już 1,36.

Potem nastąpiła seria rekordów w dziennych zakażeń: 10 października było 5300 przypadków, 15 października już 8099, a 20 października 9291.

Dlatego analitycy spodziewają się, że kolejny oficjalny odczyt wskaźnika R będzie wyższy.

Właśnie przed tym ostrzegali matematycy Uniwersytetu Warszawskiego i Państwowego Zakładu Higieny.

"Przy założeniu, że współczynnik reprodukcji R wzrośnie nieznacznie (10-20 proc. obecnej wartości) wzrost zachorowań będzie obserwowany, ale nie nastąpi szybki wybuch epidemii. Jednak już przy wzroście o 50 proc. obecnej wartości, dynamika rozwoju epidemii wchodzi w fazę nadkrytyczną i w szczycie zachorowań przypadającym pod koniec kwietnia osiąga liczbę 1 mln chorych" - czytamy w ich raporcie z lipca 2020 roku.

Koronawirus. Cała Polska czerwoną strefą?

Z opracowań niezależnych analityków wynika, że wiele działań polskich polityków było spóźnionych. Ostatni podział na słynne czerwone i żółte strefy niemal od razu stał się nieaktualny. Zgodnie z metodologią Ministerstwa Zdrowia, już 252 powiatów powinno stać się czerwonymi strefami. Decyzje wydawane są raz w tygodniu i urzędnicy czekają z decyzją do czwartku. Tymczasem trendy wskazują, że wkrótce cała Polska stanie się jedną wielką czerwoną strefą.

- W pierwszym etapie epidemii w Polsce brakowało maseczek, rękawiczek i płynu do dezynfekcji. Dziś mamy równie groźną sytuację i znowu zabrakło przygotowania. Brakuje miejsc, na których można położyć chorych z COVID-19 - komentuje Rogalski.

W poniedziałek opisywaliśmy luki w systemie testowania pacjentów z COVID-19. Prawdopodobnie województwa opolskie i podkarpackie są już najbardziej zakażonymi koronawirusem regionami w Polsce. Wykonuje się tam znacznie mniej testów niż w innych regionach. Tymczasem ponad połowa ludzi zgłaszających się na testy uzyskała wynik pozytywny.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-wskaznik-r-zdradza-brutalna-prawde-o-epidemii-6566750951246464a

Koronawirus w Polsce. Ekspert: "zmierzamy w kierunku katastrofy humanitarnej"
MAGDALENA NAŁĘCZ 21 X

- W tej chwili nie choruje 10 tys. osób dziennie, bo niedoszacowanie jest 5-10-krotne. Realnie dziś zachorowało od 50 do 100 tys. Polaków. To są prawdziwe dane, które muszą uświadomić ludziom, że wirus jest wszędzie wokół nas - twierdzi dr Paweł Grzesiowski. Immunolog podkreśla, że nie wytrzymujemy tempa, w jakim uderza w nas COVID-19.

- Przełamaliśmy pięciocyfrową barierę psychologiczną zakażeń. Bardzo ciężka sytuacja będzie dotyczyć przede wszystkim szpitali i OIOM-ów - powiedział w rozmowie z WP ekspert ds. profilaktyki zakażeń dr Paweł Grzesiowski.

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu 10 040 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 130 osób. Zdaniem immunologa jednym z większych problemów jest to, że epidemia jest rozłożona nierównomiernie na przestrzeni kraju.

Eksperta niepokoi przede wszystkim województwo śląskie, gdzie wykryto 1008 nowych zakażeń. - To jest bardzo zła informacja. To jest aglomeracja o bardzo dużym zagęszczeniu ludności. Mnóstwo ludzi dojeżdża do pracy transportem publicznym - podkreśla dr Grzesiowski. I zauważa, że przeprowadzenie akcji izolacyjnej na tym terenie może okazać się wyjątkowo utrudnione.

Koronawirus. Co z weselami? Jasne słowa dr. Pawła Grzesiowskiego

Z nieoficjalnych informacji RMF FM wynika, że rząd zastanawia się nad całkowitym zakazem organizacji wesel. W ocenie dr. Grzesiowskiego każde działanie prewencyjne w tym momencie redukuje liczbę zakażeń. - Wiemy, że sieją (zakażenia - red.) wesela, sieją szkoły, dyskoteki, imprezy. Trzeba je zawieszać - uważa ekspert.

I dodaje: "w tej chwili nie choruje 10 tys. osób dziennie, bo niedoszacowanie jest 5-10-krotne". - Realnie dziś zachorowało od 50 do 100 tys. Polaków. To są prawdziwe dane, które muszą uświadomić ludziom, że wirus jest wszędzie wokół nas - stwierdził Grzesiowski.

Obecnie chorzy na COVID-19 zajmują 757 respiratorów. - To się podwoiło w ciągu 7 dni. Tempo wzrostu liczby chorych. To jest najgorsze - podkreśla.

Zdaniem eksperta "nie wytrzymujemy tego tempa”. - Sytuacja w tej chwili zaczyna rozwijać się w kierunku katastrofy humanitarnej, czyli zdarzenia masowego typu trzęsienia ziemi czy powodzie. Mamy w krótkim czasie bardzo dużo chorych wymagających segregacji, transportu i opieki medycznej - zauważa dr Grzesiowski.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-ekspert-zmierzamy-w-kierunku-katastrofy-humanitarnej-6567002296355456a

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14994
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #920 dnia: Październik 21, 2020, 23:47 »
Lekarz: mamy teraz to, co Włosi i Hiszpanie w marcu. Krzywe zakażeń i śmiertelności są takie same
Monika Mikołajska data publikacji: 21.10.2020, 12:40

- My mamy teraz to, co Włosi, Hiszpanie i Francuzi w marcu. Nasze krzywe zachorowań i śmiertelności są u nas takie, jak u nich były wtedy - komentuje sytuację epidemiczną w Polsce i środowy rekord zakażeń dr hab. Tadeusz M. Zielonka, specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych.
(...)
"Epidemia wymknęła nam się spod kontroli"

Widząc dobowe statystyki zakażeń dr hab. Tadeusz Zielonka nie jest zaskoczony. - Przyczyna jest oczywista. 9 tys. chorych zakazi odpowiednio więcej ludzi niż 200 czy 1 200 - mówi.

Niestety w jego opinii epidemia wymknęła nam się spod kontroli. - Świadczy o tym wysoki wskaźnik zakaźności, który sięga obecnie ok. 1,7, co oznacza, że jeden chory zaraża niemal dwie zdrowe osoby.

Przypomnijmy, współczynnik reprodukcji wirusa informuje, na jakim etapie jest epidemia. Jeśli wynosi mniej niż 1, oznacza to, że epidemia wygasa, ponieważ jeden zakażony zaraża mniej niż jedną kolejną osobę.

- Spójrzmy na krzywe przebiegu zakażenia. U nas epidemia od początku - czyli od marca, miała charakter "pełzający" - nie było piku w górę, nie było piku w dół. Ten skok nastąpił teraz - mówi specjalista. - Mamy teraz to, co Włosi, Hiszpanie i Francuzi w marcu. Nasze krzywe zachorowań i śmiertelności są u nas takie, jak u nich były wtedy.

"W pewnym momencie będziemy musieli wprowadzić lockdown, ale będzie na to za późno"

- Żeby uchronić się przed sytuacją we wspomnianych krajach, w marcu wprowadziliśmy ostre restrykcje - zamknęliśmy granice, szkoły, urzędy... Wszystko stanęło - przypomina dr Zielonka. W jego opinii teraz potrzebny jest pełny lockdown, choć, jak zaznacza, zgody społecznej na to nie ma.

- Absolutnie fatalną rzeczą w tej sytuacji jest to, że nie wykorzystaliśmy tych sześciu początkowych miesięcy epidemii (czyli okresu, w którym nie było gwałtownych skoków zachorowań i zgonów) na to, żeby się przygotować - ocenia. Więcej, jak twierdzi, obecnie pod względem mentalnym jesteśmy nawet gorzej przygotowani do epidemii niż w marcu. - Wtedy byliśmy bardziej wystraszeni i gotowi do poświęceń - zaznacza specjalistę chorób płuc.

Wszyscy zadają sobie pytanie, co nas czeka? Biegiem przyszłych wypadków bardzo zaniepokojony jest nasz ekspert. - Jeżeli pandemia będzie się tak szerzyć, jak obecnie, będą umierać ludzie, "zatka się" ochrona zdrowia, to w pewnym momencie będziemy musieli wprowadzić lockdown, ale będzie na to za późno.

Jest jeszcze inne zagrożenie, na które zwraca uwagę Tadeusz Zielonka. - Zaczyna się robić chłodno, będziemy ogrzewać mieszkania i znów powróci kwestia smogu. To oznacza jeszcze więcej zakażeń, bo smog nasila infekcje wirusowe, ale też zaostrza inne choroby - POChP, udary, zawały... Będzie więc napór do szpitali i do lekarzy osób i z COVID-19 i z tymi innymi chorobami, ale te same osoby i miejsca nie będą w stanie sprostać wszystkim wymogom - tłumaczy.

Jak podkreśla specjalista, bardzo dobrym pomysłem jest tworzenie szpitali tymczasowych dla zakażonych koronawirusem (mają powstać w każdym województwie). - Tylko moje fundamentalne pytanie brzmi: kto tam będzie pracował? Przez te pół roku nie przygotowaliśmy żadnej kadry, a przecież o tym, że nadciągnie druga fala wiedzieliśmy od miesięcy, mówił o tym minister Szumowski. Co więcej, o problemach m.in. kadrowych służby zdrowia wiemy od lat. I nic z tym nie zrobiliśmy - podkreśla dr hab. Tadeusz M. Zielonka.

Do tej pory w Polsce z powodu koronawirusa zachorowało 202 579 osób, zmarło 3 851 chorych.
https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,koronawirus-w-polsce--ponad-10-tys--zakazen-w-ciagu-doby--lekarz--mamy-teraz-to--co-wlosi-i-hiszpanie-w-marcu,artykul,59056471.html

Prof. Andrzej Horban, doradca premiera: Rządzący nie zrobili wszystkiego, by przygotować nas do jesiennej fali koronawirusa Robert Mazurek 21 października (08:02) Aktualizacja: Dzisiaj, 21 października (12:52)


Andrzej Horban/Rafał Guz /PAP

"Na pewno nie zrobiono wszystkiego, to jest oczywista oczywistość (…). Skala wyobrażenia rządzących nie objęła tak dużej liczby zakażeń" - tak prof. Andrzej Horban - krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych i główny doradca premiera ds. walki z pandemią koronawirusa - odpowiedział w Porannej rozmowie w RMF FM na pytanie o to, czy nie "przespaliśmy" wakacji i zrobiliśmy wszystko, by przygotować się na jesienną falę epidemii koronawirusa. Zaznaczył, że obecny poziom 10 tysięcy potwierdzanych dziennie zakażeń SARS-CoV-2 to "górna granica możliwości systemu, który w tej chwili (…) jest wdrożony, bez demolowania służby zdrowia".

Robert Mazurek: Panie profesorze, tak patrzę, przyglądam się panu, a gdzie pańskie podkrążone oczy? Skoro ma być pan twarzą walki z Covid-19, to trzeba wyglądać jak minister Szumowski.

Prof. Andrzej Horban: (śmiech) Postaramy się. Brodę już mam siwą.

Dobrze, jest broda. Oczy lekko podkrążone. Profesor medycyny, czyli wszystko się zgadza. Tak w ogóle poza tym, to też wszystko się zgadza. Wiadomo, z czym ma pan walczyć. Ma pan walczyć z koronawirusem, czyli diagnoza jest. A czy jest jeszcze jakieś lekarstwo? Czyli: wiemy jak to robić?

Prof. Andrzej Horban: Między Bogiem a prawdą oczywiście wiemy. Ponieważ nie jest to pierwsza epidemia choroby zakaźnej, która się przytrafiła w dziejach ludzkości. Ja może bym aż tyle sobie wieku nie przypisywał, jak ludzkość, ale już te 40 parę lat w zakaźnym pracuje. Więc troszeczkę epidemii przeżyliśmy. Generalnie zasady są znane.

Tak, tylko że zakaźnicy mają proste zasady: najlepiej wszystkich pozamykać w izolatkach i proste. W końcu wyzdrowieją. Trochę im tam pomożemy, nie zaszkodzimy. Innych nie zakazimy. Ale w skali kraju tego zrobić się nie da, prawda?

Właściwie ma pan rację. Robimy to samo w skali kraju. Ponieważ jeżeli nie mamy możliwości zapobiegania, czyli w tym przypadku nie mamy szczepionki, która powinna być skuteczna i chronić nas przed zakażeniem, nie mamy właściwie leczenia, nie mamy takiej pigułki, którą możemy podać - i buch, nagle Łazarzu wstań, po dwóch dniach człowiek jest zdrowy. W związku z tym to, co możemy zastosować, to jest - jak słusznie pan zauważył - pewien wariant izolatek. Niefarmakologiczne metody prewencji.

Tak, tylko myśmy to już ćwiczyliśmy, ćwiczyli wiosną. Wtedy ogłoszono lockdown. Rzeczywiście to się udało, to znaczy liczba zakażeń, była taka, że modlilibyśmy się o taką dzisiaj. Tylko że, wie pan, to jest tak, że jak nie umrzemy na to, to umrzemy na co innego. Umrzemy wtedy z biedy, kiedy nie będziemy pracować.

Z której strony się człowiek nie obróci...

Zawsze z tyłu. Tak, wiemy.

Tak jest.

To niech pan... Przepraszam, bardzo tyle to i ja wiem. Pan jest mądry człowiek, uczony, profesor, główny doradca, to co pan doradzi premierowi Morawieckiemu, żeby jednak zaostrzył te zakazy, doprowadził do drugiego lockdownu nie nazywając go lockdownem?

Coś w tym stylu. Lockdown to kompletne zamknięcie i oczywiście wiemy, czym to się skończy. Może być sukcesem pięknym, jeżeli chodzi o epidemię. Tylko problem polega na tym, żeby lekarstwo nie było gorsze od choroby. Bardzo łatwo jest zamknąć w tym momencie jeszcze raz i spróbować, czy to się uda. Natomiast prawdopodobnie gospodarka by tego nie wytrzymała. W związku z tym zaczynamy stopniować już...

Tak, słyszymy, że będzie teraz będą zakazane wesela, ale czy to wszystko pomoże?

Tego nie wiemy oczywiście, bo przyszłości nikt nie zna. Ale bardzo dokładnie w tej chwili śledzimy epidemię. Jeżeli państwo popatrzą na słupki, krzywe, czy jak je zwał, to na wiosnę mieliśmy mniej więcej 500 zachorowań dziennie. Rozpoznanych przypadków, precyzyjnie mówiąc. Teraz mamy 10 tysięcy. I to jest górna granica możliwości systemu, który w tej chwili działa.

10 tysięcy zakażeń, jak pan mówi, to jest górna granica odporności służby zdrowia w Polsce?

Nie, nie. Systemu, który w tej chwili jest wdrożony. Bez demolowania służby zdrowia. To jest dokładnie druga część, którą możemy zdemolować przy pomocy tej epidemii.

Czy my, czy rząd, nie przespaliśmy wakacji? Czy nie popełniono błędu? Wiedząc, że nadciąga druga fala koronawirusa nie zrobiono wszystkiego, żeby przygotować służbę zdrowia na to?

Na pewno wszystkiego nie zrobiono. To jest oczywista oczywistość. Co widać teraz. Skala wyobrażenia - nazwijmy to rządzących - nie objęła tak dużej liczby zakażeń. My to teoretycznie wiemy jako zakaźnicy, ponieważ klasyczną ewolucją wirusa przenoszonego, jakiegokolwiek, nie tylko drogą oddechową, ale tamtędy najłatwiej jest transmitowany, jest to, że z upływem tygodni czy miesięcy ten wirus, który jest przenoszony z człowieka na człowieka się zmienia. To znaczy sam się nie zmienia, tylko typ transmitowany. Bo jeżeli ktoś choruje na chorobę wywołaną przez wariant wirusa, który daje ciężki przebieg, to po prostu, jak słusznie pan zauważył, wędruje do szpitala.

No dobrze, ale to już ponad pół roku, od kiedy mamy tego wirusa. Rozumiem, że lekarze już wiedzą o nim coraz więcej. Spytałem celowo o rząd, bo pan 15 października w TVN 24 powiedział tak: że można było wcześniej zamknąć szkoły średnie i to by pomogło.

Być może.

To może teraz jest coś, czego nie robimy, a co powinniśmy zrobić by sobie pomóc?

W tej chwili mamy jeszcze 2-3 dni, żeby zobaczyć, jak zadziałały do tej pory wprowadzone interwencje, czyli te wszystkie... niechodzenie dzieci do szkół, maski na twarz, dystans, itd.

Czyli weekendowe wyniki, z początku przyszłego tygodnia, to będą wyniki, po których będziemy mogli sprawdzić, czy to coś dało, tak?

Wcześniej. Dzisiaj, jutro, pojutrze.

Wraz z tym, że mamy tego koronawirusa już pół roku, rośnie też liczba domorosłych znawców zagadnienia, którzy przekonują, że to wszystko jest ściema. Ale pojawiają się też przeróżne wypowiedzi osób, których fachowości nie jesteśmy w stanie zweryfikować, bo ot podpisują się - jakiś profesor, tylko nie wiemy do końca, czego profesor, ale pal licho - pytanie jest proste. Czy powikłania po koronawirusie są groźniejsze niż powikłania po grypie? Pytam, dlatego że może nie są i może nie ma się czego bać? E tam, koronawirus.

Najgorszym powikłaniem zakażenia jest zejście śmiertelne. To już po tym się nie ma czego bać.

Bardzo nas pan pocieszył.

Bardzo się cieszę. Ale to tylko 3% ludzi, ponieważ wirus łagodnieje, to być może będzie 1%, a może nawet i poniżej, tego jeszcze nie wiemy, ale idzie zdecydowanie w kierunku mniejszego odsetka. Jeżeli ktoś ma ciężkie zapalenie płuc, śródmiąższowe, to istnieje uzasadniona obawa, że jego pęcherzyki płucne zostały zalane płynem wysiękowym. Zostaną zniszczone bezpowrotnie. W związku z tym jego wydolność oddechowa będzie gorsza o te powiedzmy 20-30%.

https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/poranna-rozmowa/news-prof-andrzej-horban-doradca-premiera-rzadzacy-nie-zrobili-ws,nId,4804624

Koronawirus. Kolejny rekord zakażeń. Prof. Andrzej Horban, doradca premiera: "To jest świetny wynik"
OPRAC. RADOSŁAW OPAS 21 X

Koronawirus w Polsce. W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 10 040 zakażeń. Tym samym Polska odnotowała kolejny dobowy rekord zachorowań. Co o kolejnej przekroczonej granicy sądzi krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban? - To jest świetny wynik. Czy 9, czy 10 tys., to jest żadna różnica. Obawialiśmy się bardzo, że będzie 12-15 tys. - stwierdził ekspert w programie "Newsroom WP". Podkreślił przy tym, że "2 tygodnie temu zostały wprowadzone pewne regulacje, mające na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa". - Jeżeli patrzymy, że ta krzywa już nie startuje jak rakieta, tylko stabilizuje się na pewnym poziomie, to jest naprawdę bardzo dobra wiadomość. Bardzo bym chciał, żeby ta wiadomość była powtórzona jutro i w piątek - tłumaczył prof. Horban. Czy możemy więc mówić o pierwszym symptomie wypłaszczenia? - Tak można powiedzieć: tak, to jest pierwszy symptom. Jesteśmy na dobrej drodze, mam nadzieję - dodał doradca premiera. Jak zaznaczył, "jeżeli ustabilizowało się na tym poziomie, to można jeszcze 1-3 dni poczekać i zobaczyć, co będzie się dalej działo". Podkreślił jednak, że aktualnie liczby nowych zakażeń "są bardzo wysokie". - Transmisja wirusa w społeczeństwie w tej chwili jest potężna. Ten wirus zaraża łatwo, dużo łatwiej niż na wiosnę - stwierdził.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-kolejny-rekord-zakazen-prof-andrzej-horban-doradca-premiera-to-jest-swietny-wynik-6567049033828481v
« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2020, 01:05 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14994
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #921 dnia: Październik 22, 2020, 23:53 »
Czwartek: już ponad 12 tys. nowych zakażeń w kraju i 710 (wczoraj 548) na Pomorzu, w tym 116 w Gdańsku. W Pomorskiem zmarło 7 osób
Publikacja: 22 października 2020 r.

We czwartek, 22 października, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 107 nowych potwierdzonych zakażeniach w kraju, w tym 710 w województwie pomorskim. W związku z epidemią zmarło w całym kraju 168 osób, w tym 7 na Pomorzu. W naszym regionie w izolatorium leczonych jest 26 osób, 373 osoby są hospitalizowane.

W województwie pomorskim w ciągu minionej zmarło 7 osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2:
3 osoby z powiatu chojnickiego: 85-letni mężczyzna, 72-letni mężczyzna, 70-letni mężczyzna,
1 osoba z powiatu kwidzyńskiego: 85-letnia kobieta
1 osoba z powiatu puckiego: 62-letni mężczyzna,
1 osoba z powiatu tczewskiego: 70-letnia kobieta,
1 osoba z powiatu wejherowskiego: 25-letni mężczyzna.
Wszystkie osoby zmarłe miały choroby współistniejące.

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje dziś o 710 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia SARS- CoV-2 w województwie pomorskim (od początku pandemii jest ich 12 977):
116 osób miasto Gdańsk
68 osób powiat wejherowski
62 osoby powiat bytowski
58 osób miasto Gdynia
48 osób powiat chojnicki
41 osób powiat starogardzki
41 osób powiat kartuski
41 osób powiat kościerski
34 osoby powiat malborski
30 osób miasto Słupsk
24 osoby powiat słupski
22 osoby powiat lęborski
20 osób powiat tczewski
20 osób powiat sztumski
20 osób powiat pucki
18 osób powiat kwidzyński
17 osób powiat nowodworski
13 osób powiat gdański
10 osób powiat człuchowski
7 osób miasto Sopot

Łącznie 104 spośród wyżej wymienionych osób objętych było kwarantanną. Nadzorem epidemiologicznym objętych było 10 osób. W izolatorium leczonych jest 26 osób, 373 osoby są hospitalizowane.
(...)
https://www.gdansk.pl/wiadomosci/sroda-3-zgony-osob-zakazonych-covid-19-na-pomorzu-w-kraju-974-nowe-przypadki-zachorowan,a,179594

Dane epidemiologiczne dotyczące zachorowań na COVID-19 w woj. pomorskim - STAN NA 22.10.2020 r. (załączniki)
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1690-dane-epidemiologiczne-dotyczace-zachorowan-na-covid-19-w-woj-pomorskim-stan-na-22-10-2020-r

Raport z dnia 22 października 2020 roku na temat Sars-CoV-2 w województwie pomorskim
 czwartek, 22 październik 2020 10:32

2. Zgony - Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny z przykrością informuje
o zgonach 7 osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 z terenu województwa pomorskiego – 3 osoby powiat chojnicki (85 M, 72 M, 70 M), 1 osoba powiat kwidzyński (85 K), 1 osoba powiat pucki (62 M), 1 osoba powiat tczewski (70 K), 1 osoba powiat wejherowski (25 M)
Osoby zmarłe miały choroby współistniejące.

212. Ognisko związane z zakładem pracy – 3 przypadki, powiat nowodworski.
213. Ognisko związane z zakładem pracy – 2 przypadki, powiat malborski.
214. Ognisko związane ze szpitalem – 4 przypadki zakażenia, powiat starogardzki.
215. Ognisko związane z przedszkolem – 5 przypadków, powiat kartuski.
216. Ognisko związane z zakładem pracy – 6 przypadków, powiat malborski.
217. Ognisko związane ze szkołą – 3 przypadki zakażenia, powiat kartuski.
218. Ognisko związane ze szpitalem – 7 przypadków zakażenia, miasto Gdynia.
219. Ognisko związane ze szkołą – 4 przypadki zakażenia, powiat tczewski.
220. Ognisko związane z przedszkolem – 2 przypadki, powiat malborski
221. Ognisko związane ze szkołą – 4 przypadki zakażenia, powiat malborski.
222. Ognisko związane ze szkołą – 2 przypadki zakażenia, miasto Gdynia.
223. Ognisko związane ze Środowiskowym Domem Samopomocy – 14 przypadków zakażenia, miasto Gdańsk.
224. Ognisko związane ze szkołą – 3 przypadki zakażenia, powiat bytowski.
225. Ognisko związane ze szkołą – 2 przypadki zakażenia, powiat bytowski.
226. Ognisko związane ze szkołą – 4 przypadki zakażenia, powiat bytowski.
227. Ognisko związane ze szkołą – 4 przypadki zakażenia, powiat kościerski i 1 przypadek powiat bytowski.
228. Ognisko związane ze szkołą – 2 przypadki zakażenia, miasto Gdynia.
(...)
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1689-raport-z-dnia-22-pazdziernika-2020-roku-na-temat-sars-cov-2-w-wojewodztwie-pomorskim

ZACHODNIOPOMORSKIE

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim. Ponad 500 przypadków zakażeń w regionie, 107 w Szczecinie - 22.10.2020
OPRAC.:Sylwia Polachowska 22 października

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim - 22.10.2020
W czwartek rano Sanepid poinformował, że na terenie województwa zachodniopomorskiego jest 515 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2:­­­­
pow. białogardzki – 12 osób (2 dzieci, 5 kobiet w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 1 młody mężczyzna, 2 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. choszczeński – 18 osób (4 młode kobiety, 9 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 3 mężczyzn w średnim wieku)
pow. drawski – 26 osób (2 młode kobiety, 8 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 6 młodych mężczyzn, 7 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. goleniowski – 18 osób (1 młoda kobieta, 9 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 4 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
pow. gryficki – 8 osób (3 kobiety w średnim wieku, 1 młody mężczyzna, 3 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. gryfiński – 9 osób (3 kobiety w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 3 mężczyzn w średnim wieku)
pow. kamieński – 2 osoby (1 młoda kobieta, 1 mężczyzna w średnim wieku)
pow. kołobrzeski – 29 osób (14 kobiet w średnim wieku, 6 starszych kobiet, 1 młody mężczyzna, 5 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
pow. koszaliński + m. Koszalin – 85 osób (2 dzieci, 2 młode kobiety, 10 kobiet w średnim wieku, 5 starszych kobiet, 6 młodych mężczyzn, 54 mężczyzn w średnim wieku, 6 starszych mężczyzn)
pow. łobeski – 5 osób (2 kobiety w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 2 starszych mężczyzn)
pow. myśliborski – 6 osób (1 młoda kobieta, 1 kobieta w średnim wieku, 1 młody mężczyzna, 3 mężczyzn w średnim wieku)
pow. policki – 21 osób (2 dzieci, 1 młoda kobieta, 7 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 4 młodych mężczyzn, 4 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. pyrzycki – 5 osób (1 młoda kobieta, 1 kobieta w średnim wieku, 3 mężczyzn w średnim wieku)
pow. sławieński – 38 osób (3 dzieci, 1 młoda kobieta, 20 kobiet w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 10 mężczyzn w średnim wieku)
pow. stargardzki – 58 osób (5 dzieci, 4 młode kobiety, 26 kobiet w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 3 młodych mężczyzn, 12 mężczyzn w średnim wieku, 5 starszych mężczyzn)
m. Szczecin – 107 osób (3 dzieci, 4 młode kobiety, 38 kobiet w średnim wieku, 10 starszych kobiet, 9 młodych mężczyzn, 35 mężczyzn w średnim wieku, 8 starszych mężczyzn)
pow. szczecinecki – 21 osób (2 dzieci, 1 młoda kobieta, 7 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 2 młodych mężczyzn, 4 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
pow. świdwiński – 11 osób (1 młoda kobieta, 3 kobiety w średnim wieku, 5 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
m. Świnoujście – 17 osób (9 kobiet w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 4 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
pow. wałecki – 19 osób (2 dzieci, 2 młode kobiety, 6 kobiet w średnim wieku, 3 młodych mężczyzn, 5 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
RAZEM: 515 osób

- Z przykrością informujemy, o śmierci osób zakażonych koronawirusem:
mężczyzna l. 54 z Koszalina hospitalizowany w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie,
kobieta l. 76 z pow. kołobrzeskiego hospitalizowana w SPWSZ w Szczecinie,
mężczyzna l. 81 z pow. kołobrzeskiego hospitalizowany w SPWSZ w Szczecinie,
mężczyzna l. 97 ze Szczecina hospitalizowany w SPWSZ w Szczecinie,
mężczyzna l. 42 z pow. wałeckiego hospitalizowany w SPSK nr 2 w Szczecinie,
kobieta l. 65 ze Szczecina hospitalizowana w SPWSZ w Szczecinie,
mężczyzna l. 49 ze Szczecina hospitalizowany w SPWSZ w Szczecinie,
mężczyzna l. 60 z pow. szczecineckiego hospitalizowany w 107 Szpitalu Wojskowym w Wałczu - przekazała Małgorzata Kapłan z WSSE w Szczecinie.
https://gs24.pl/koronawirus-w-woj-zachodniopomorskim-ponad-500-przypadkow-zakazen-w-regionie-107-w-szczecinie-22102020/ar/c14-15248796

ŚLĄSK

Komunikat ŚPWIS z dnia 22.10.2020 r. godz. 10:30 dot. aktualnej sytuacji epidemiologicznej w woj. śląskim - koronawirus SARS-CoV-2

- liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej /ostatni raport: 16 001 / 13 665
- liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym /ostatni raport: 5 410 / 4 824 
- liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie: 500 616
- liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych:  112 767
- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach /ostatni raport: 33 856 / 32 688
- liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) /ostatni raport: 23 817 / 23 476
- liczba zgonów /ostatni raport: 716 / 698

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony.
 W Szpitalu w Raciborzu zmarli: 59-letni mężczyzna z Chorzowa oraz
59-letni mężczyzna z Częstochowy;
w Szpitalu w Cieszynie zmarli: 92-letni mężczyzna z Wisły oraz
 81-letni mężczyzna z powiatu żywieckiego;
w Szpitalu w Częstochowie zmarli: 67-letni mężczyzna z Częstochowy,
  79-letni mężczyzna z Częstochowy,
  92-letni mężczyzna z powiatu częstochowskiego,
  84-letnia kobieta z Częstochowy,
  91-letnia kobieta z powiatu częstochowskiego oraz
  76-letnia kobieta z Częstochowy;
w Szpitalu w Chorzowie zmarł 87-letni mężczyzna z Częstochowy;
w Szpitalu w Dąbrowie Górniczej zmarła 49-letnia kobieta z Czeladzi;
w Szpitalu w Bielsku-Białej zmarł 85-letni mężczyzna z Jaworzna;
w Szpitalu w Rybniku zmarli: 72-letnia kobieta z Rybnika,
  53-letni mężczyzna z powiatu rybnickiego oraz
  32-letni mężczyzna z powiatu wodzisławskiego;
w Szpitalu w Żorach zmarł 72-letni mężczyzna z Rybnika;
w Szpitalu w Wodzisławiu Śląskim zmarł 83-letni mężczyzna z Wodzisławia Śląskiego.

https://dziennikzachodni.pl/koronawirus-na-slasku-dzisiaj-nowy-rekord-1168-przypadkow-zakazen-w-zabrzu-rudzie-rybniku-gliwicach-katowicach-czestochowie/ar/c1-15249080

WIELKOPOLSKA

PONAD 1500 NOWYCH ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W WIELKOPOLSCE
Autor: Codzienny Poznań AK 22.10.2020 10:37

W Wielkopolsce odnotowano ponad 1500 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W całym kraju w ciągu doby potwierdzono 12 107 zakażeń i 168 zgonów.

Jak informuje WUW, w związku z aktualizacją przez WSSE w Poznaniu danych dotyczących potwierdzonych zakażeń u mieszkańców Wielkopolski wprowadzono 7 zmian korygująych z  uwagi na zdublowanie przypadków zakażeń we wcześniejszym komunikacie.  Usunięto z wykazu przypadki dotyczące:

- 1 mieszkanki powiatu wrzesińskiego,
- 2 mieszkańców powiatu tureckiego,
- 1 mieszkańca powiatu średzkiego,
- 1 mieszkanki powiatu ostrowskiego,
- 1 mieszkanki powiatu gostyńskiego,
- 1 mieszkańca powiatu kępińskiego.

W wielospecjalistycznym szpitalu miejskim przy ulicy Szwajcarskiej w Poznaniu zmarli:
81-letnia mieszkanka powiatu tureckiego,
85-letnia mieszkanka powiatu ostrowskiego,
70-letni mieszkaniec powiatu krotoszyńskiego,
91-letnia mieszkanka powiatu poznańskiego,
83-letni mieszkaniec powiatu gnieźnieńskiego,
74-letni mieszkaniec powiatu nowotomyskiego,
73-letnia mieszkanka powiatu ostrowskiego,
88-letni mieszkaniec powiatu ostrowskiego,
74-letnia mieszkanka powiatu jarocińskiego,
81-letni mieszkaniec powiatu krotoszyńskiego,
79-letni mieszkaniec powiatu wolsztyńskiego,
66-letnia mieszkanka powiatu wolsztyńskiego.
W SP ZOZ w Pleszewie zmarła 79-letnia mieszkanka powiatu grodziskiego,
 a w izolacji domowej 82-letni mieszkaniec powiatu śremskiego. 


Od początku pandemii w Wielkopolsce odnotowano : zakażonych 19242, zgonów 14, ozdrowieńców 8545, aktywnych przypadków 10231.

Nowe zakażenia (w tym: 270 osób, Lesznie - 56 osób, Kaliszu - 32  osoby, Koninie - 10 osób):


https://www.codziennypoznan.pl/artykul/2020-10-22/ponad-1500-nowych-zakazen-koronawirusem-w-wielkopolsce

https://www.codziennypoznan.pl/artykul/2020-10-22/w-szpitalu-w-wolicy-koncza-sie-miejsca-dla-zakazonych-wystarczylo-kilka-dni

ŁÓDZKIE

Stan na 22.10.2020, godz. 12:55
Z przykrością informujemy o kolejnych zgonach w województwie łódzkim osób zakażonych koronawirusem. To:
– 45-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Kutnie. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu kutnowskiego.
– 100-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w im. Biegańskiego w Łodzi. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego.
– 51-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w CKD w Łodzi. Pacjent pochodziła z powiatu pabianickiego.
– 63-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w im. Biegańskiego w Łodzi. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodziła z powiatu łódzkiego.
– 65-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w im. Biegańskiego w Łodzi. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodziła z powiatu łódzkiego.
– 67-letni mężczyzna. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodziła z powiatu łowickiego.
– 72-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w im. Biegańskiego w Łodzi. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodziła z powiatu kutnowskiego
– 78-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w im. Biegańskiego w Łodzi. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodziła z powiatu łowickiego.
– 81-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w im. Biegańskiego w Łodzi. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodziła z powiatu łódzkiego-wschodniego
– 91-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w im. Biegańskiego w Łodzi. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodziła z powiatu łódzkiego.

W województwie łódzkim jest 880 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.

Dobre wiadomości dla mieszkańców województwa łódzkiego. Kolejne 203 osoby wyzdrowiały.

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim:
• Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 15816
• Liczba osób aktualnie zakażonych: 8219
• Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 43
• Liczba osób objętych kwarantanną: 20010
• Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 1993
• Liczba osób, które wyzdrowiały: 7254
• Liczba osób, które zmarły: 343

Liczba testów wykonanych przez laboratoria w województwie łódzkim w poprzedniej dobie: 3851

Jednocześnie informujemy, że z ogólnej liczby potwierdzonych zakażeń usunięto 12 przypadków z m. Łodzi, 5 z powiatu łódzkiego-wschodniego ze względu na ich wcześniejsze zaraportowanie oraz przesunięto jeden przypadek z powiatu pajęczańskiego do powiatu radomszczańskiego.

Liczba osób z potwierdzonym badaniami laboratoryjnymi zakażeniem koronawirusem w województwie łódzkim to – 15816. Podział na powiaty przedstawia poniższa tabela:

https://www.radiozw.com.pl/koronawirus-w-wojewodztwie-lodzkim-raport-pazdziernik/

MAŁOPOLSKA

Małopolska [22.10]: Już blisko 13 tys. aktywnych przypadków w województwie! [AKTUALIZACJA]

Małopolska [22 października]
zakażonych:  28 342  (+1 430 )
zmarło: 405 (+33)
wyzdrowiało: 15 226 14 815 (+413)
aktywnych przypadków: : 12 664 (+884)

1430 zakażeń w Małopolsce i aż 490 w Krakowie. To bilans wczorajszej doby. Ile jest dokładnie zakażeń chyba nie wie nawet sam małopolski sanepid. Dziś ze statystyk usunięto aż 99 pozycji z powiatu krakowskiego i miasta Krakowa. Jak poinformowano powodem był "niezależne od WSSE niewłaściwe przekazanie danych przez osoby sprawozdające".

Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 1430 osób. To mieszkańcy miast i powiatów:
Krakowa (490 osób),
krakowskiego (218 osób),
nowotarskiego (89 osób),
wielickiego (80 osób),
tarnowskiego (48 osób),
myślenickiego (46 osób),
Tarnowa (44 osoby),
suskiego (43 osoby),
wadowickiego (41 osób),
oświęcimskiego (40 osób),
nowosądeckiego (38 osób),
olkuskiego (35 osób),
gorlickiego (32 osoby),
chrzanowskiego (32 osoby),
brzeskiego (29 osób),
bocheńskiego (27 osób),
limanowskiego (25 osób),
Nowego Sącza (23 osoby), 
powiatu miechowskiego (23 osoby),
dąbrowskiego (13 osób),
proszowickiego (8 osób)
powiatu tatrzańskiego (6 osób).
Aktualnie 73 osoby są hospitalizowane, pozostałe przebywają w izolacji.Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:


Zmiany ilości aktywnie chorych na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg:


Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 28 342 osób. 

Niestety w ciągu ostatniej doby odnotowano też wysoką liczbę zgonów na COVID, w tym aż 7 z powiatu krakowskiego. W sumie w Małopolsce zmarły 33 osoby, w wieku od 50 do 95 lat, z powiatów i miast:
krakowskiego (7 osób),
Krakowa (6 osób),
tatrzańskiego (4 osoby),
limanowskiego (3 osoby),
Tarnowa, Nowego Sącza i powiatów: nowosądeckiego, myślenickiego (po 2 osoby)
powiatów: tarnowskiego, oświęcimskiego, olkuskiego, chrzanowskiego i suskiego (po 1 osobie).
Dwadzieścia pięć osób miało choroby współistniejące.
Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 405.

WSSE w Krakowie poinformowało też o kolejnych 413 ozdrowieńcach z naszego województwa, z:
Otrzymaliśmy także informację z WSSE w Krakowie o usunięciu dwóch przypadków z raportu ozdrowieńców – raport skorygowano. W sumie w Małopolsce mamy 15 226 ozdrowieńców. 

WSSE w Krakowie przekazała także informację o usunięciu 99 zdublowanych przypadków z raportu zbiorczego.
Źródło informacji: WSSE w Krakowie.
(...)
https://glos24.pl/juz-49-przypadkow-koronawirusa-w-malopolsce-kim-jest-kolejny-zarazony

https://glos24.pl/malopolska-kolejny-wzrost-zakazen-gigantyczne-kolejki-do-testow-czy-nowe-restrykcje-wyplaszcza-epidemie
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2020, 20:07 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14994
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #922 dnia: Październik 22, 2020, 23:54 »
c.d.

PODKARPACKIE

10 zgonów i 777 nowych zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu. W Polsce ponad 12 tysięcy przypadków, zmarło 168 osób! [22 PAŹDZIERNIKA]
Wioletta Wojtkowiak 22 października

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o rekordowej liczbie nowych przypadków koronawirusa ostatniej doby - jest ich 12 107. Na Podkarpaciu pozytywny wynik badania otrzymało 777 osób. Zmarło kolejne 10 mieszkańców naszego regionu.
Na Podkarpaciu badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 12 433 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 4988 osób wyzdrowiało lub zostało zwolnionych z izolacji. Odnotowano już w sumie 285 zgonów.

W dniach 9 i 18 – 21 października zmarło 10 mieszkańców województwa podkarpackiego:
Kobieta z powiatu dębickiego (96 lat),
Kobieta z powiatu mieleckiego (95 lat)
Kobieta z powiatu mieleckiego (87 lat),
Kobieta z powiatu przeworskiego (70 lat)
Kobieta z powiatu sanockiego (65 lat) - nie miała chorób współistniejących
Mężczyzna powiatu brzozowskiego (74 lata),
Mężczyzna z powiatu dębickiego (68 lat),
Mężczyzna z powiatu łańcuckiego (83 lata),
Mężczyzna z powiatu mieleckiego (72 lata)
Mężczyzna z powiatu stalowowolskiego (88 lat)

777 przypadków koronawirusa potwierdzono w powiatach:
7 osób - bieszczadzki
15 osób – brzozowski
74 osoby – dębicki
60 osób – jarosławski
25 osób – jasielski
55 osób – kolbuszowski
25 osób – miasto Krosno
61 osób – krośnieński
3 osoby – leski
29 osób – leżajski
20 osób – lubaczowski
16 osób – łańcucki
50 osób – mielecki
4 osoby – niżański
53 osoby – miasto Przemyśl
11 osób – przemyski
23 osób – przeworski
17 osób – ropczycko-sędziszowski
90 osób – miasto Rzeszów
66 osób – rzeszowski
35 osób – sanocki
16 osób – stalowowolski
6 osób – strzyżowski
6 osób – miasto Tarnobrzeg
10 osób – tarnobrzeski

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że w czwartek przed południem na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostają 62 osoby, 17 680 poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 6551 osób. Z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 609 osób.

https://echodnia.eu/podkarpackie/10-zgonow-i-777-nowych-zakazen-koronawirusem-na-podkarpaciu-w-polsce-ponad-12-tysiecy-przypadkow-zmarlo-168-osob-22-pazdziernika/ar/c1-15249042

DOLNY ŚLĄSK

Na Dolnym Śląsku stwierdzono 610 nowych zakażeń, 11 osób zmarło, 176 pacjentów wyzdrowiało
Aktualne dane dla naszego województwa to 11449 potwierdzonych przypadków, 250 zmarłych i 5347 wyleczonych osób

Wśród nowych przypadków zachorowań na COVID-19 było 610 osób z województwa dolnośląskiego. Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia, Wałbrzycha, Jeleniej Góry i Legnicy oraz powiatów: bolesławieckiego, dzierżoniowskiego, głogowskiego, górowskiego, jaworskiego, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, legnickiego, lubańskiego, lubińskiego, lwóweckiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, polkowickiego, strzelińskiego, średzkiego, świdnickiego, trzebnickiego, wałbrzyskiego, wołowskiego, wrocławskiego, ząbkowickiego, zgorzeleckiego i złotoryjskiego.

Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego:
liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją: 15685
liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 3170
liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie lub potwierdzenie zachorowania na COVID-19: 617


https://wroclife.pl/nasze-miasto/koronawirus-wroclaw-2020/koronawirus-dolny-slask-22-pazdziernika/

Godz. 10.20 O śmierci dziesięciu osób z Dolnego Śląska poinformował dziś sanepid. Najwięcej, bo aż pięć - to pacjenci szpitala w Bolesławcu (trzech starszych mężczyzn, starsza kobieta i kobieta w średnim wieku). Dwóch starszych mężczyzn zmarło w szpitalach we Wrocławiu - przy Grabiszyńskiej i Koszarowej. Jeden starszy mężczyzna zmarł w Wałbrzychu, a jeden - w Świdnicy. Starszy mężczyzna – mieszkaniec naszego regionu – zmarł w szpitalu w Poznaniu.

Godz. 9.00 W szpitalu przy ul. Koszarowej zmarł 77-letni mężczyzna zakażony koronawirusem. 11 pacjentów szpitala jest obecnie podłączonych do respiratorów, 5 jest w stanie ciężkim.
https://gazetawroclawska.pl/az-12-tysiecy-zakazen-w-polsce-610-na-dolnym-slasku-nie-zyje-168-osob-22102020/ar/c1-15223552

KUJAWSKO-POMORSKIE

Znów rekordy - 905 nowych przypadków koronawirusa w Kujawsko Pomorskiem. W sumie 214 686 osób 4 019 zgonów [22.10 2020]
OPRAC.:Marcin Gołembiewski 22 października

Urząd Wojewódzki poinformował o kolejnych 906 przypadkach zakażeń koronawirusem w województwie kujawsko-pomorskim:
Bydgoszcz 155
Grudziądz 30
Inowrocław 20
Toruń 192
Włocławek 34
powiat aleksandrowski 34
powiat brodnicki 41
powiat bydgoski 54
powiat chełmiński 1
powiat golubsko-dobrzyński 13
powiat grudziądzki 8
powiat inowrocławski 21
powiat lipnowski 52
powiat mogileński 8
powiat nakielski 22
powiat radziejowski 10
powiat rypiński 12
powiat sępoleński 6
powiat świecki 3
powiat toruński 63
powiat tucholski 9
powiat wąbrzeski 11
powiat włocławski 28
powiat żniński 16
w trakcie ustalania 63

Z wykazu osób zakażonych usunięty został 1 zdublowany przypadek zakażenia w powiecie grudziądzkim.

Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu przekazał informację o zgonach dwóch kobiet (78 i 87 lat) zakażonych wirusem SARS-CoV-2. 87-letnia kobieta miała choroby współistniejące.

W Kujawsko Pomorskiem mamy również 212 ozdrowieńców.

Koronawirus Kujawsko Pomorskie
Stan na 22.10.2020 r.:
liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 10 523,
liczba osób aktualnie w kwarantannie – 18 874,
liczba osób objętych nadzorem – 9 656,
liczba ozdrowieńców – 2 216,
liczba zgonów – 125,
liczba pobranych próbek – 229 867.
https://wloclawek.naszemiasto.pl/znow-rekordy-905-nowych-przypadkow-koronawirusa-w-kujawsko/ar/c14-7905133

LUBELSKIE

Zgony z powody COVID-19. W woj. lubelskim zmarło siedem osób
EP 22 października

O śmierci 168 kolejnych osób z infekcją COVID-19 poinformowało w czwartkowym komunikacie ministerstwo zdrowia. Wśród nich jest siedmiu pacjentów z woj. lubelskiego. Publikujemy szczegółowe informacje.

W Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim zmarł 95-letni pacjent z infekcją COVID-19. Pacjent pochodził z powiatu tomaszowskiego, miał choroby współistniejące;

W Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim zmarła 74-letnia pacjentka z infekcją COVID-19. Kobieta pochodziła z powiatu zamojskiego, miała choroby współistniejące;

W szpitalu w Poniatowej zmarł 60-letni pacjent z infekcją COVID-19. Mężczyzna pochodził z powiatu opolskiego, miał choroby współistniejące;

W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łęcznej zmarła 77-letnia pacjentka z infekcją COVID-19. Pacjentka pochodziła z powiatu łęczyńskiego, miała choroby współistniejące;

W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Puławach zmarła 88–letnia pacjentka z infekcją COVID-19. Pacjentka pochodziła z powiatu ryckiego, miała choroby współistniejące;

W Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Chełmie zmarła 67-letnia pacjentka z infekcją COVID-19. Kobieta pochodziła z powiatu krasnostawskiego, miała choroby współistniejące;

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Lublinie zmarł 78-letni pacjent z infekcją COVID-19. Pacjent pochodził z powiatu lubelskiego, miał choroby współistniejące.
https://kurierlubelski.pl/zgony-z-powody-covid19-w-woj-lubelskim-zmarlo-siedem-osob/ar/c1-15249094

Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem w woj. lubelskim dotyczą:
143 osoby z Lublina,
8 osób z Białej Podlaskiej,
6 osób z Zamościa,
67 osób z powiatu lubelskiego,
30 osób z powiatu lubartowskiego,
25 osób z powiatu puławskiego,
25 osób z powiatu łęczyńskiego,
24 osób z powiatu świdnickiego,
23 osób z powiatu ryckiego,
20 osób z powiatu łukowskiego,
10 osób z powiatu parczewskiego,
6 osób z powiatu krasnostawskiego,
5 osób z powiatu zamojskiego,
4 osób z powiatu włodawskiego,
3 osób z powiatu radzyńskiego,
3 osób z powiatu tomaszowskiego,
3 osób z powiatu bialskiego,
2 osób z powiatu biłgorajskiego,
2 osób z powiatu kraśnickiego,
2 osób z powiatu opolskiego.
Od początku pandemii w woj. lubelskim koronawirusa wykryto u 8678 osób.

- Aktualnie 17 421 osób jest poddanych kwarantannie, a 504 objętych nadzorem epidemiologicznym - informuje Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody lubelskiego.
https://kurierlubelski.pl/12-107-nowych-zakazen-koronawirusem-w-polsce-w-tym-411-w-woj-lubelskim-sprawdz-najnowsze-statystyki/ar/c1-15248904

LUBUSKIE

Koronawirus w Polsce. 12.107 nowych i potwierdzonych przypadków zakażeń w kraju. W Lubuskiem odnotowano 283 zakażonych! To kolejny rekord
Jakub Kłyszejko 22 października

Mamy 283 nowe osoby zakażonych koronawirusem w województwie lubuskim. Jak informuje Lubuski Urząd Wojewódzki, pacjenci pochodzą z powiatów:

m.Zielonej Góry(67),
międzyrzeckiego(54),
zielonogórskiego(20),
m. Gorzowa Wielkopolskiego(33),
żagańskiego(33),
żarskiego(28),
nowosolskiego(20),
strzelecko-drezdeneckiego(15),
gorzowskiego(8 ),
świebodzińskiego(8 ),
słubickiego(5),
sulęcińskiego(4),
krośnieńskiego(1),
wschowskiego(1),
spoza Polski(1).

"Z przykrością informujemy o śmierci 1 osoby zakażonej koronawirusem. To 67-letnia mieszkanka powiatu świebodzińskiego.
Informujemy również, że WSSE dokonał korekty 1 zdublowanego przypadku. Ministerstwo Zdrowia podaje w raporcie 297 zakażeń, by wyrównać ogólną liczbę zakażonych dla województwa." - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Łącznie, na terenie województwa, mamy 3490 zakażonych (w tym 1324 ozdrowieńców i 36 zgonów):

Dostępność łóżek w Lubuskiem
Ogólna liczba łóżek dla pacjentów COVID-19 /liczba łóżek zajętych - 707/307
Ogólna liczba respiratorów dla pacjentów COVID-19/liczba respiratorów zajętych - 26/15
Liczba wydanych decyzji nakładających obowiązek na szpitale - 21

Dobowy raport dotyczący koronawirusa w Lubuskiem - wtorek 20 października
222 osoby hospitalizowane;
5517 osób w kwarantannie (nałożonej przez inspekcje sanitarne);
2067 osób objętych nadzorem epidemiologicznym;
1324 osób wyleczonych z COVID-19;
(...)
https://gazetalubuska.pl/koronawirus-w-polsce-12107-nowych-i-potwierdzonych-przypadkow-zakazen-w-kraju-w-lubuskiem-odnotowano-283-zakazonych-to-kolejny/ar/c14-15248870

OPOLSKIE

W czwartek 404 nowe zakażenia koronawirusem w regionie. W kraju kolejny dzień z dobowym rekordem zachorowań na Covid-19
Natalia Popczyk 22 października

W województwie opolskim mamy aż 404 nowe zakażenia koronawirusem. Łącznie od początku epidemii to już 6 302 przypadki.

Zmarło dziewięciu mieszkańców naszego regionu z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.
Cztery osoby zmarłe pochodziły z powiatu nyskiego,
dwie z Opola,
jedna z powiatu oleskiego,
jedna osoba pochodziła z powiatu kędzierzyńsko – kozielskiego oraz
jedna osoba pochodziła z powiatu brzeskiego.
Z związku z chorobą COVID-19 w bieżącym roku zmarło 140 osób zamieszkujących na terenie województwa opolskiego.

Nowe zakażenia koronawirusem w województwie opolskim
powiat brzeski - 10
powiat głubczycki - 26
powiat kędzierzyńsko-kozielski - 74
powiat kluczborski - 14
powiat krapkowicki - 15
powiat namysłowski - 13
powiat nyski - 49
powiat oleski - 56
powiat opolski - 25
Opole - 39
powiat prudnicki - 32
powiat strzelecki - 53
Dziś z raportu zbiorczego potwierdzonych przypadków WSSE usunięto 2 zdublowane przypadki zachorowań. W związku z tym rzeczywista liczba zakażeń na dziś wynosi 404.
https://opole.naszemiasto.pl/w-czwartek-404-nowe-zakazenia-koronawirusem-w-regionie-w/ar/c1-7959331

PODLASKIE

Koronawirus w Podlaskiem. Trzy zgony, 224 nowe zakażenia koronawirusem w Podlaskiem, w Polsce nowy rekord - 12 107!
Jerzy Doroszkiewicz 22 października

Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje:

został potwierdzony osiemdziesiąty ósmy, osiemdziesiąty dziewiąty i dziewięćdziesiąty potwierdzony przypadek wystąpienia zgonu z powodu zachorowania na wirusa COVID-19 w województwie podlaskim.
To:
kobieta w wieku 87 lat, mieszkanka powiatu zambrowskiego, była hospitalizowana w Szpitalu w Zambrowie. Miała choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 63 lat, mieszkaniec powiatu wysokomazowieckiego, był hospitalizowany w Szpitalu w Białymstoku. Miał choroby współistniejące.
kobieta w wieku 67 lat, mieszkanka powiatu wysokomazowieckiego, była hospitalizowana w Szpitalu w Zambrowie. Miała choroby współistniejące.

Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informują o dwustu dwudziestu czterech kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. To:


https://poranny.pl/koronawirus-w-podlaskiem-trzy-zgony-224-nowe-zakazenia-koronawirusem-w-podlaskiem-w-polsce-nowy-rekord-12-107/ar/c14-15248964

https://poranny.pl/koronawirus-bialystok-i-woj-podlaskie-raport-12-107-nowych-zakazen-w-kraju-zmarlo-juz-4-019-osob-22102020/ar/c1-14859521

ŚWIĘTOKRZYSKIE

Dramat! Jest informacja o śmierci 16 zakażonych koronawirusem mieszkańcach Świętokrzyskiego
Paula Goszczyńska 22 października

W czwartek, 22 października, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 16 kolejnych ofiarach koronawirusa w regionie świętokrzyskim. To osoby w różnym wieku.
Zmarli to:
- 70-letni i 74-letni mężczyzna z powiatu skarżyskiego,
- 89-letnia kobieta i 80-letni mężczyzna z powiatu koneckiego,
- 64-letni mężczyzna i 53-letnia kobieta z powiatu sandomierskiego,
- 76-letnia i 85-letnia kobieta z powiatu kieleckiego,
- 77-letni i 88-letni mężczyzna z powiatu starachowickiego,
- 85-letnia kobieta z powiatu ostrowieckiego,
- 69-letni i 70-letni mężczyzna z powiatu buskiego,
- 69-letni i 86-letni mężczyzna oraz 89-letnia kobieta z powiatu kazimierskiego.

Przypomnijmy jednak, że o wszystkich osobach oprócz tych z powiatu kieleckiego informowaliśmy już we wcześniejszych materiałach po uzyskaniu informacji z powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

W naszych szpitalach zmarło 122 zakażone osoby z tego 120 było mieszkańcami naszego regionu. Jeden mieszkaniec naszego regionu, powiatu skarżyskiego zmarł w szpitalu poza Świętokrzyskiem. W sumie więc zmarło już 121 osób z województwa świętokrzyskiego.
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/dramat-jest-informacja-o-smierci-16-zakazonych-koronawirusem-mieszkancach-swietokrzyskiego/ar/c1-15249176

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/przerazajacy-rekord-az-486-nowych-zakazen-koronawirusem-w-swietokrzyskiem-zobacz-kto-zachorowal-lista/ar/c1-15249142

WARMIŃSKO-MAZURSKIE

na 22 października godz. 10:30
 312 zakażeń (4734)
43 wyzdrowienia (1876)
4 zgony (67)

https://twitter.com/WMUW_Olsztyn/status/1319194327650893824

MASOWE ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM W OLSZTYNIE I NA WARMII I MAZURACH
By red 22 października 2020

Zaskakujące wyniki z warmińsko-mazurskiego. Czegoś takiego nie odnotowano od początku epidemii!
312 zakażeń (4734):
58 Olsztyn;
47 powiat iławski;
29 powiat ostródzki;
22 Elbląg;
21 powiat elbląski;
21 powiat giżycki;
19 powiat mrągowski;
18 powiat działdowski;
13 powiat bartoszycki;
12 powiat nidzicki;
10 powiat olsztyński;
10 powiat szczycieński;
8 powiat kętrzyński;
7 powiat piski;
6 powiat olecki;
5 powiat węgorzewski;
4 powiat lidzbarski;
1 powiat braniewski;
1 powiat nowomiejski;

Nowe ogniska: szpital rehabilitacyjny w Górowie Iławeckim, szpital w Pasłęku, zakład opieki długoterminowej w Lubawie.

Korekta:
-> osoba z Olsztyna została wykazana podwójnie.
-> osoba zakażona z powiatu szczycieńskiego została błędnie przypisana do Olsztyna.

43 wyzdrowienia (1876):

4 zgony (67):
mężczyzna lat 85, powiat piski, szpital Ostróda, choroby współistniejące;
kobieta lat 80, powiat nidzicki, szpital Ostróda, choroby współistniejące;
mężczyzna lat 59, powiat kętrzyński, szpital Kętrzyn;
mężczyzna lat 71, powiat olsztyński, szpital Ostróda, choroby współistniejące.
(...)
https://tko.pl/63464,2020,10,22,masowe-zakazenia-koronawirusem-w-olsztynie-i-na-warmii-i-mazurach

MAZOWSZE

Komunikat MPWIS z dnia 22 października 2020 r., przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie województwa mazowieckiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowania na COVID-19.

Stan aktualny na dzień 22 października 2020 godzina 16.00.

Województwo mazowieckie:
liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 45 368/ (8 241)
liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 6 (1 osoba w izolatorium na terenie woj. Śląskiego, 3 osoby na terenie woj. kujawsko- pomorskiego i 2 osoby na terenie woj. łódzkiego)
liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 6 592/ (1347)
liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zachorowania na COVID-19/ (ostatnia doba): 1 155/(137)
liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 587/ (16)
liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 14 146/(356)
**(dana przekazana do Ministerstwa Zdrowia na godzinę 9.00 na podstawie porannego raportu laboratorium)
** liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 29 341/ (1 579)
http://wsse.waw.pl/aktualnosci-i-komunikaty/komunikaty/komunikat-mpwis-z-dnia-22-pazdziernika-2020-r-przedstawiajacy-sytuacje-epidemiologiczna-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiego-zwi

=============

Złe wieści z Katowic. COVID-19 zabrał kolejną młodą osobę
Ewelina Kolecka 22.10.2020 21:42

Marcin Krupa, prezydent Katowic, za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował o śmierci zakażonego koronawirusem pracownika MOSiR. Zmarły pan Artur w chwili śmierci miał zaledwie 39 lat. Pozostawił żonę i dzieci.

Jak podał Marcin Krupa na Facebooku, zmarły pan Artur był pracownikiem lodowiska Jantor. Prezydent Katowic złożył wyrazy współczucia dla całej rodziny 39-latka, w tym żony oraz dzieci.

Szanowni Państwo, dotarły dziś do nas bardzo smutne wiadomości. Dzisiaj rano zmarł, zakażony koronawirusem, pracownik naszej jednostki organizacyjnej – MOSiR-u. Pan Artur był pracownikiem lodowiska Jantor. Na ręce małżonki, dzieci i całej rodziny pragnę złożyć wyrazy głębokiego współczucia – napisał Marcin Krupa na Facebooku.

Nie żyje pracownik MOSiR Katowice. Miał koronawirusa

Według ustaleń "Dziennika Zachodniego" pierwsze doniesienia o przypadkach koronawirusa wśród pracowników MOSiR Katowice pojawiły się w środę 14 października. W konsekwencji doszło do zamknięcia obiektu, a personel skierowano na kwarantannę.
https://www.o2.pl/informacje/zle-wiesci-z-katowic-covid-19-zabral-kolejna-mloda-osobe-6567485864647360a
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2020, 20:10 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14994
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #923 dnia: Październik 22, 2020, 23:55 »
c.d.

Koronawirus. Nie żyją kolejni księża z diecezji tarnowskiej. Byli zakażeni?
RADOSŁAW OPAS 22 X

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo. Dramatyczna sytuacja panuje w diecezji tarnowskiej, gdzie w środę zmarło kolejnych dwóch księży. Czy duchowni byli zakażeni? Łącznie w ciągu ostatniego tygodnia w diecezji stwierdzono dziesięć zgonów.

O śmierci kapłanów poinformowała diecezja tarnowska. Zmarł ks. Józef Puchała (83 lata), emerytowany proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie oraz ks. Antoni Tworek (84 lata), emerytowany proboszcz parafii Chełm.

To kolejne przypadki zgonów duchownych, jakie w ostatnich dniach odnotowano na terenie małopolskiej diecezji. Najwięcej stwierdzono 16 października, kiedy to zmarło aż 4 kapłanów: ks. Wincenty Krzyżak, ks. Stanisław Trytek, ks. Andrzej Klimek oraz ks. Antoni Piś. W sumie od 15 października zginęło 10 księży.

Kuria diecezjalna nie przekazała jednak w swoich komunikatach, czy duchowni byli zakażeni koronawirusem. Pewne jest natomiast, że ognisko COVID-19 pojawiło się niedawno w Domu Księży Emerytów im. św. Józefa w Tarnowie. Zakażonych zostało co najmniej 40 księży.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-nie-zyja-kolejni-ksieza-z-diecezji-tarnowskiej-byli-zakazeni-6567388324887264a

Walczy o życie. Gwiazdor TVP nie miał szansy zrobić testu na COVID-19
OSKAR NETKOWSKI 22 X

Gerard Makosz przebywa w domu pod opieką partnerki w fatalnym stanie zdrowotnym. Wszystkie objawy mężczyzny wskazują na koronawirusa, ale nie zdążył zrobić jeszcze testu. Iwona Mazurkiewicz relacjonuje przebieg jego choroby.


Gerard Makosz (East News, Fot: East News)

Iwona Mazurkiewicz i Gerard Makosz to jedni z najbardziej lubianych uczestników drugiego sezonu "Sanatorium miłości". Senior prawie że od początku nie krył, że zależy mu na koleżance z turnusu. Jak się okazuje, najwyraźniej oboje postanowili dać szansę tej relacji.

Zakochani stanęli przed poważną próbą. Gerard rozchorował się i walczy o życie.

- Gerard zachorował. Pojawiła się wysoka gorączka 39,8, 40 stopni i trudności z oddychaniem, pot lejący się strumieniami tak, że trzeba było co pół godziny zmieniać koszulkę. Ja też miałam w tym czasie gorączkę, ale mniejszą i chorowałam tylko dwa dni, a Gerard zupełnie opadł z sił. Pierwsza myśl - koronawirus, ale nawet nie mieliśmy czasu na testy, trzeba było działać - powiedziała kobieta serwisowi "Pomponik".

Iwona dodała, że lekarz, który zajął się jej ukochanym stwierdził poważne zmiany w jego płucach i wystawił e-receptę na leki.

Kobieta nie kryje, że bała się, że straci Gerarda.

- Ja się po prostu trzęsłam ze strachu, miałam ból w piersi i sama byłam chora, ale na szczęście krótko. Najgorszy moment to ten, w którym sama musiałam zrobić mu podskórny zastrzyk z heparyny. Pomógł mi film instruktażowy w internecie i poradziłam sobie - wyznała Iwona "Pomponikowi".
https://teleshow.wp.pl/walczy-o-zycie-gwiazdor-tvp-nie-mial-szansy-zrobic-testu-na-covid-19-6567330340235904a

Koronawirus. Gdańsk. Dyrektor WSSE zakażony
LUIZA PASTUSZKA 22 X

Tomasz Augustyniak otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Szef pomorskiego Sanepidu o zakażeniu poinformował w mediach społecznościowych.

"Przed chwilą potwierdzono u mnie zakażenie koronawirusem. Badania przeprowadzono w związku z utrzymującymi się klasycznymi dla zakażenia objawami" - napisał na Twitterze Tomasz Augustyniak.

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny podkreślił jednocześnie, że mimo objęcia kwarantanną pozostałych pracowników sanepidu, to placówka funkcjonować będzie tak, jak dotychczas. "Dużo zdrowia dla wszystkich" - spuentował Augustyniak.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-gdansk-dyrektor-wsse-zakazony-6567456709327584a

==========

Ograniczenia dla seniorów, szkoły podstawowe częściowo zdalnie. Znamy nową listę obostrzeń
Opracowanie: Magdalena Partyła 22 X
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-ograniczenia-dla-seniorow-szkoly-podstawowe-czesciowo-zdalni,nId,4809597

Nauczanie hybrydowe i zdalne. Minister zdrowia: szkoły są rozsadnikiem epidemii
OPRAC. RADOSŁAW OPAS 22 X

Szkoły podstawowe już niedługo przejdą na nauczanie zdalne lub hybrydowe? Decyzję w tej sprawie w czwartek ma ogłosić rząd. Na temat stacjonarnych zajęć lekcyjnych jasno wypowiedział się minister zdrowia Adam Niedzielski

Szef resortu zdrowia skomentował aktualną sytuację epidemiczną. Jego zdaniem jest ona "bardzo poważna". - Wydaje mi się, że jest przestrzeń na kolejne obostrzenia - stwierdził Adam Niedzielski w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Ministra zapytano też o możliwe zmiany w szkołach podstawowych. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w środę, że wyższe klasy już wkrótce przejdą najprawdopodobniej na nauczanie zdalne lub hybrydowe. Jak na ten pomysł zapatruje się Niedzielski?

- Szkoły są bardzo ważnym elementem utrzymania ciągłości życia gospodarczego, ale one są rozsadnikiem epidemii. Dzieci przechodzą to bezobjawowo, przynoszą do domów. To nie jest tylko hipoteza - przekonywał.
https://wiadomosci.wp.pl/nauczanie-hybrydowe-i-zdalne-minister-zdrowia-szkoly-sa-rozsadnikiem-epidemii-6567361046661792a

A. Niedzielski: spodziewamy się 15 tys. zachorowań na koniec tygodnia
22 Października 2020, 13:20
https://www.politykazdrowotna.com/65868,a-niedzielski-spodziewamy-sie-15-tys-zachorowan-na-koniec-tygodnia

Szpitale mają oddać 10 procent personelu. „To niewykonalne, absurd”
Marek Wiosło 22 października

Do końca dnia wszystkie szpitale w Małopolsce mają przesłać do urzedu wojewódzkiego odpowiedź dotyczącą przekazania części personelu szpitalnego do walki z epidemią. "To niewykonalne" - grzmią dyrektorzy szpitali. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-szpitale-maja-oddac-10-procent-personelu-to-niewykonalne-abs,nId,4809171

Godz. 16.40 We Wrocławiu pojawiło się największe ognisko koronawirusa od początku epidemii. Zakażonych ma być blisko pół tysiąca słuchaczy Akademii Wojsk Lądowych przy ul. Czajkowskiego we Wrocławiu - dowiedział się nieoficjalnie portal GazetaWroclawska.pl. Co więcej, zakażenia z tej uczelni nie są wliczane do liczby przypadków koronawirusa we Wrocławiu, bo wojsko nie musi zgłaszać ich tutejszemu sanepidowi. Oznacza to, że w rzeczywistości we Wrocławiu chorych jest dziś nawet dwa razy więcej, niż mówią oficjalne statystyki.
https://gazetawroclawska.pl/az-12-tysiecy-zakazen-w-polsce-610-na-dolnym-slasku-nie-zyje-168-osob-22102020/ar/c1-15223552

Koronawirus. Witold Łaszek siedem razy oddał osocze. Teraz przekonuje: Tak łatwo możesz uratować czyjeś życie
Katarzyna Grzęda-Łozicka 21 X

29-letni Witold Łaszek przeszedł zakażenie koronawirusem w marcu. Jako ozdrowieniec oddał osocze aż 7 razy. Dziś bez wątpienia odpowiada, że zrobiłby to po raz kolejny, jeśli nadal miałby odpowiednią ilość przeciwciał. (...)
https://portal.abczdrowie.pl/witold-laszek-siedem-razy-oddal-osocze-teraz-przekonuje-w-prosty-sposob-mozesz-uratowac-czyjes-zycie
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-lekarze-apeluja-do-ozdrowiencow-o-oddawanie-osocza-pomaga-le,nId,4807403

Nie potrzebujemy kolejnego lockdownu. Kraj zamknie się sam
KONRAD BAGIŃSKI 22 X

Spustoszenie – tak można określić sposób, w jaki koronawirus obchodzi się z naszym państwem. Zamykane są urzędy, chorują nauczyciele, policjanci i pracownicy sanepidu. - Boję się, że zabraknie nam ludzi – mówi w rozmowie z money Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

(...) Dodaje, że obecnie prawie 400 tysięcy osób jest na kwarantannie, z czego znaczna część to osoby czynne zawodowo. A ubytek takiej liczby rąk do pracy nie może pozostać bez wpływu na krajową gospodarkę.

- Nie można mówić, że obecna sytuacja zagraża bezpieczeństwu ekonomicznemu państwa. Ale z pewnością dobitnie pokazuje skalę dezorganizacji i braku przygotowania do pandemii – zaznacza Łaszek.

Słabnie rządowa ochrona

Liczebność bezpośredniej ochrony premiera Morawieckiego jest oczywiście tajemnicą, ale wiadomo, że premiera wozi i chroni od kilkunastu do dwudziestu kilku funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa.

Wczoraj dowiedzieliśmy się, że siedmiu z nich ma koronawirusa. A to oznacza, że kolejnych kilkunastu bądź kilkudziesięciu pójdzie na kwarantannę. W formacji liczącej ok. 2200 osób nie jest to liczba nieznacząca. (...)

Nie mamy na razie danych o tym, ilu nauczycieli zniknęło ze szkół. Są jednak takie placówki, w których została połowa kadry, bo reszta jest albo chora, albo na kwarantannie. W Krakowie koronawirus rozłożył 10 proc. nauczycieli.
https://www.money.pl/gospodarka/nie-potrzebujemy-kolejnego-lockdownu-kraj-zamknie-sie-sam-6567420928969440a.html

https://turystyka.wp.pl/niemcy-strefa-zagrozenia-koronawirusowego-rozszerzona-na-cala-polske-6567388412979904a

Czy cmentarze powinny być zamknięte 1 listopada? Marek Balicki apeluje do Polaków
OPRAC. HANNA SZCZESIAK 22 X

Od jakiegoś czasu powraca pytanie, czy w związku z kolejnymi rekordami zakażeń koronawirusem cmentarze powinny być zamknięte 1 listopada. Zdaniem byłego szefa resortu zdrowia Marka Balickiego decyzja w tej kwestii powinna zapaść w najbliższych dniach. – Raczej należy dążyć do ograniczenia. W dużych miastach lepsze byłoby zamknięcie cmentarzy – mówił były minister w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski. Balicki przypomniał również o apelach do seniorów, by we Wszystkich Świętych zrezygnowali z odwiedzenia grobów bliskich, a zamiast tego zrobili to kilka dni wcześniej lub później. – Rekomendowałbym, żebyśmy w tym roku w sobotę i niedzielę cmentarzy nie odwiedzali – mówi jednoznacznie Balicki.
https://kobieta.wp.pl/czy-cmentarze-powinny-byc-zamkniete-1-listopada-marek-balicki-apeluje-do-polakow-6567432464995969v

Koronawirus: W polskich szkołach tylko najmłodsze dzieci? Ponad 12 tys. zakażonych w ciągu doby [RAPORT DNIA]
 22 października

19:35
W systemie hybrydowym działają 1202 szkoły podstawowe i 267 przedszkoli. Całkowicie zdalną naukę wprowadzono w 369 szkołach podstawowych i w 207 przedszkolach - poinformował resort edukacji. Sposób nauczania zmieniono w tych placówkach po uzyskaniu zgody sanepidu.

17:13 Warszawa
Od początku roku szkolnego potwierdzono 405 przypadków zakażenia koronawirusem nauczycieli, uczniów i pracowników warszawskich szkół. Zakażonych zostało 198 pedagogów. Teraz w kilku placówkach wprowadzone zostało nauczanie zdalne, a w prawie pięćdziesięciu hybrydowe - poinformowała rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka.

16:00 Poznań
U ponad 30 członków personelu poznańskiego szpitala dziecięcego zdiagnozowano SARS-CoV-2. Placówka wstrzymała przyjęcia pacjentów na oddziały chirurgii i laryngologii - poinformowała w czwartek rzeczniczka szpitala.
Rzecznik prasowy SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu Urszula Łaszyńska przekazała PAP, że zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono u ponad 30 członków personelu szpitala. Natomiast ta liczba za chwilę będzie pewnie nieaktualna. Cały czas spływają wyniki testów, które wykonujemy na bieżąco - zaznaczyła.

11:45 Rzecznik rządu na kwarantannie
Rzecznik rządu Piotr Müller udaje się na kwarantannę w związku z tym, że miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Poinformował, że obecnie czuje się dobrze.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-koronawirus-w-polskich-szkolach-tylko-najmlodsze-dzieci-pona,nId,4808844

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/gospodarka/news-wyzsze-rachunki-i-wypadki-w-kuchni-dgp-o-mankamentach-pracy-,nId,4808859

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-w-tym-trudnym-czasie-musimy-byc-solidarni-politycy-i-muzycy-,nId,4809001

https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-sluzba-zdrowia-potrzebuje-pilnych-zmian-prof-jaroslaw-fedorowski-wskazuje-co-nalezy-zmienic-wideo

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-po-pandemii-15-proc-lekarzy-chce-odejsc-z-rynku-pracy,nId,4809113

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-sejm-zdecydowal-ws-ustawy-covidowej,nId,4809373

https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-urzedzie-miasta-krakowa-ponad-50-zakazonych-6567324077214336a

https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-gniezno-seria-zakazen-w-szpitalu-psychiatrycznym-6567393620191968a

https://www.politykazdrowotna.com/65897,szef-mon-wojsko-zapewni-ponad-1-tys-lozek-covidowych
https://www.politykazdrowotna.com/65870,1-tys-lozek-w-prywatnych-szpitalach-dla-pacjentow-z-covid
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2020, 20:11 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14994
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #924 dnia: Październik 22, 2020, 23:55 »
Dr Dzieciątkowski: Jestem przerażony tym, co się dzieje w Polsce. Koronawirusa puszczono samopas
Tatiana Kolesnychenko 22 X

W Polsce padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem - ponad 12 tys. potwierdzonych przypadków w ciągu doby, zmarło 168 osób. - Jestem przerażony tym, co się dzieje w Polsce. Tak wysokie liczby przypadków na dobę sugerują, że wirus został puszczony samopas - opowiada wirusolog dr hab. Tomasz Dzieciątkowski. - Mam żal do rządu, który nie wykorzystał w pełni letnich miesięcy, żeby przeanalizować sytuację i poszukać możliwych rozwiązań. Zostaliśmy pozostawieni sami sobie - dodaje.

1. "Zostaliśmy pozostawieni sami sobie"

W czwartek 22 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych przypadkach zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Z raportu wynika, że w ciągu doby zakażenie zostało potwierdzone u 12 107 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 168 osób, w tym 31 pacjentów, którzy nie byli obciążeni przewlekłymi chorobami.

- Jestem przerażony tym, co się dzieje w Polsce. Tak wysokie liczby przypadków na dobę sugerują, że wirus został puszczony samopas. Nie zakażamy się już w ramach jednego ogniska, przykładowo w pracy, na imprezie czy w szkole. Teraz wirus swobodnie krąży w społeczeństwie i do zakażeń dochodzi przez przypadek – opowiada dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Niestety, ale najprawdopodobniej epidemia koronawirusa wymknęła się spod kontroli - podkreśla.

Dr Dzieciątkowski ma żal do rządu, który - jak twierdzi lekarz - nie wykorzystał w pełni letnich miesięcy, żeby przeanalizować sytuację i poszukać możliwych rozwiązań.

- Wiadomo było, że jesienią i zimą będzie tylko gorzej. Wszyscy przypuszczali, że dodatkowo nadejdzie sezon grypowy. Teraz, kiedy to się dzieję, widać, że nie zostały opracowane żadne konkretne strategie walki z COVID-19. Zostaliśmy pozostawieni sami sobie – opowiada dr Dzieciątkowski.

2. Ludzie będą umierać, bo nie będzie komu udzielić im pomocy

Najbardziej w tej chwili dr Dzieciątkowski obawia się o wydolność systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

- Już nieżyjący minister zdrowia Zbigniew Religa kiedyś powiedział: "Z samymi łóżkami to możemy burdel otworzyć, a nie klinikę kardiochirurgii". W tym przypadku jest analogicznie: do obsługi łóżek szpitalnych są potrzebni wykwalifikowani ludzie, a my ich nie mamy. W tej chwili cierpimy za kilkadziesiąt lat zaniedbań w systemie opieki zdrowotnej, w kształceniu lekarzy, pielęgniarek, diagnostów laboratoryjnych czy ratowników. Wszystkich specjalistów, od których ten system jest zależny – opowiada dr Dzieciątkowski. - Co z tego, że każdy będzie miał prywatny respirator, skoro sami siebie nie zaintubujemy? – dodaje.

Dr Dzieciątkowski zaznacza, że spora część zakażonych to personel medyczny.

- Lekarze i pielęgniarki są najbardziej narażeni, ponieważ są na pierwszej linii frontu. Jest to przerażające, ponieważ choruje nie tylko personel szpitali zakaźnych, ale i chirurg, kardiolog czy ginekolog. Oznacza to, że za chwilę nie będzie komu zrobić badania u pacjenta kardiologicznego, przeprowadzić operacji albo złożyć złamaną nogę. Prowadzi to do jednego: niestety ludzie mogą umierać w szpitalach, mogą umierać we własnych domach, bo nie będzie komu udzielić im pomocy – opowiada dr Dzieciątkowski.

3. Drugi lockdown w Polsce?

Dr Dzieciątkowski zwraca uwagę, że coraz więcej osób musi poddawać się kwarantannie, ponieważ miało do czynienia z osobami zakażonymi koronawirusem.

- Tylko w ubiegłym tygodniu zupełnie nieświadomie miałem kontakt z trzema osobami, u których później potwierdzono zakażenie. Oczywiście, nikt specjalnie nie chciał skierować mnie na wymaz, więc musiałem wykonać badania na własny rachunek. Na szczęście wynik okazał się ujemny, ale nikt mi nie zagwarantuje, że zaraz sytuacja się nie powtórzy – opowiada dr Dzieciątkowski.

Wirusolog zwraca też uwagę na rozpaczliwą sytuację w szkołach, gdzie za chwilę nie będzie nauczycieli. - Od początku mówiłem, że dzieci mogą wrócić do szkół, ale powinny nosić maseczki, podobnie jak i cały personel. Teraz widzimy skutki marginalizowania bezpieczeństwa – opowiada dr Dzieciątkowski.

Jednocześnie zdaniem wirusologa drugi lockdown w Polsce raczej nie jest możliwy.

- To nie jest XVII wiek i nie możemy tak po prostu się zamknąć na kilka lat w domu na wsi. Musimy pracować, musimy żyć dalej – podkreśla dr Dzieciątkowski.

Zdaniem eksperta w miarę możliwości powinno się ograniczać skupiska ludzkie. - Przykładowo osoby, które mogą, powinny pracować zdalnie. Te, które takiej możliwości nie mają, powinny bezwzględnie stosować się do zasad bezpieczeństwa – dystans, maseczka, mycie rąk. Te zasady, podobnie jak i przestrzeganie kwarantanny oraz masowe testowanie stanowią obecnie podwaliny ograniczania szerzenia się SARS-CoV-2 w społeczeństwie.
https://portal.abczdrowie.pl/dr-dzieciatkowski-koronawirus-puszczono-w-samopas

Koronawirus. Zabraknie łóżek w szpitalach? Prof. Gut odkrywa brutalną prawdę
BARTOSZ KOŁODZIEJCZYK 22 X

Koronawirus. We wtorek padł kolejny rekord zakażeń. We wtorek odnotowano ponad 12 tys. nowych przypadków. Zmarło 168 osób. W rozmowie z Wirtualną Polską prof. Włodzimierz Gut wskazuje, skąd biorą się nowe zakażenia oraz jak ważne jest właściwa ocena ws. liczby covidowych łóżek.

Koronawirus. Prof. Gut: 15 tys. zakażeń możemy przekroczyć już jutro

Takiego obrotu zdarzeń spodziewał się prof. Włodzimierz Gut, wirusolog. W rozmowie z Wirtualną Polską zaznaczył, że czwartki są statystycznie dniami, kiedy odnotowujemy największy przyrost zakażeń koronawirusem.

Ekspert skomentował też słowa ministra Adama Niedzielskiego, który mówił podczas ostatniej konferencji prasowej, że już w najbliższy poniedziałek możemy przekroczyć granicę 15 tys. zakażeń. - Byłbym bardzo zdziwiony. Jeżeli padnie taki wynik, to w przyszłą środę albo czwartek... lub już jutro, w piątek - mówi prof. Gut.

- To, z czym mamy do czynienia w tej chwili, to jest mieszanka zabaw sobotnio-niedzielnych, które trwają mimo obostrzeń. Do tego dochodzi to, co rozproszyło się w wyniku transmisji koronawirusa między resztą społeczeństwa - dodaje wirusolog.

Koronawirus. Winny powrót do szkół? Prof. Gut wskazuje na inny problem

Zdaniem eksperta gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem to efekt wzmocnionej aktywności międzyludzkiej z września tego roku. - Młodzież wróciła do miejsc pobytu i dzieli się swoimi wrażeniami - podkreśla prof. Gut.

Jednocześnie dodaje, że winy nie do końca należy szukać w powrocie uczniów do szkół. - Z punktu widzenia wirusologii ważniejsze jest to, co młodzi będą robić w wolnym czasie, a nie to, czym zajmują się w szkole. Podczas zajęć można ich zorganizować tak, by się nie stykali, a na zewnątrz robią to, na co mają ochotę i często nie jest to zgodne z obostrzeniami - zaznacza wirusolog.

Prof. Włodzimierz Gut skomentował też strategię walki z koronawirusem, którą przedstawił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. - Wraz ze wzrostem liczby zakażeń, rośnie też liczba testów. Musimy pamiętać jednak, że im więcej się ich robi, tym łatwiej o błąd - tłumaczy ekspert.

By zobrazować, na czym ten błąd polega, prof. Gut przywołał liczbę testów, która została wykonana w środę. - Na te 60 tys. wykonanych testów, błędne będzie około 1 proc. Błędnie wykonane testy to często efekt metody ich przeprowadzania. Nasza - pobierania wymazu z gardła - sama w sobie ma wadę. Ten test jest bardzo czuły, co może zaważyć na ostatecznym wyniku testu - podkreśla ekspert.

Zdaniem wirusologa potrzebne jest też zabezpieczenie dodatkowej liczby łóżek. - Nikt nie wie, ile będzie ich potrzeba. Niesie to za sobą też pewne konsekwencje. Tych łóżek będą pozbawione inne osoby, często niezakażone koronawirusem. Nie można mieć jabłka i zjeść jabłka - tłumaczy i dodaje, że złotym środkiem będzie taka ocena sytuacji, w której nie pozbawi się łóżek osób z koronawirusem, ale także tych potrzebujących innej opieki medycznej.

Koronawirus. Nowe obostrzenia w lokalach? Ekspert zdradza wątpliwości

Prof. Gut wskazał też na dwa miejsca, które mogą przyczyniać się do dalszych wzrostów zakażeń koronawirusem. - To bary i restauracje. Życie towarzyskie, oparte jest na miejscach, gdzie spotykają się ludzie - zaznacza.

Ekspert co do zasady zgadza się z koniecznością wprowadzenia większych restrykcji w tych miejscach, o czym donosił ostatnio portal Money.pl, jednak ma do tego pewne zastrzeżenia. - Obostrzenia mają to do siebie, że są dobre, jeżeli są realizowane zgodnie z założeniami - podkreśla.

- Jeżeli zostają one tylko na papierze albo się je omija, to skutki będą takie, że nie będzie z nich żadnych korzyści. Tak samo jest z maseczkami. Jeżeli nakaz będzie przez nas omijany, to samo rozporządzenie nie ma żadnego sensu. Potrzebna jest odpowiedzialność - dodaje prof. Włodzimierz Gut.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-zabraknie-lozek-w-szpitalach-prof-gut-odkrywa-brutalna-prawde-6567358474111648a

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14994
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #925 dnia: Październik 22, 2020, 23:56 »
"Czekają nas trzy zarazy: COVID, grypa i smog". Dr Zielonka o zwiększeniu liczby zachorowań na koronawirusa przez smog
Katarzyna Grzęda-Łozicka 22 X

Dr Tadeusz Zielonka przewiduje wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w okresie jesienno-zimowym. Ekspert nie ma dobrych wiadomości i wskazuje na wyraźny związek między zanieczyszczeniem powietrza a większą zapadalnością na COVID-19. - Zanieczyszczenia powietrza odgrywają rolę "pojazdów transportowych", dzięki którym wirus dostaje się do naszych dróg oddechowych - ostrzega lekarz.

1. Jak smog wpływa na rozprzestrzenianie koronawirusa?

O związku między koronawirusem a smogiem naukowcy alarmowali kilka miesięcy temu.

Już w kwietniu pojawiły się prace włoskich i duńskich naukowców, którzy wskazywali, że zanieczyszczenie powietrza na Północy Włoch było jednym z czynników, który sprzyjał bardzo szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa i ciężkiemu przebiegowi infekcji u zakażonych w tym rejonie.

Do podobnych wniosków doszli eksperci z brytyjskiego Office for National Statistics, którzy analizowali przypadki zgonów wśród zakażonych koronawirusem. Na tej podstawie wysnuli tezę, że oddychanie smogiem, zwiększa ryzyko śmierci u chorujących na COVID-19 nawet o 6 proc.

- Zwracałem na to uwagę już wiosną. To były pierwsze obserwacje, kiedy się zaczęła pandemia. Widać to było na przykładzie Włoch, gdzie wiele zachorowań dotyczyło Doliny Padu, czyli tej głównej zanieczyszczonej strefy włoskiej. Włosi wykazywali silną korelację między COVID-em a smogiem. Takie same korelacje wykazano później w Stanach, pokazując, że koronawirus dotykał przede wszystkim mieszkańców wschodniego i zachodniego wybrzeża - przypomina dr hab. Tadeusz Zielonka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który jest przewodniczącym Koalicji Lekarzy i Naukowców na rzecz Zdrowego Powietrza.

Ekspert zwraca uwagę, że istnieje silny związek między liczbą przypadków infekcji wirusowych a stężeniem pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10. Dobitnie pokazał to okres lockdownu.

- Lockdown spowodował ogromny spadek zanieczyszczeń powietrza. Te spadki zanieczyszczeń np. związkami azotu, które są pochodną spalania ropy w silnikach spalinowych, w niektórych krajach sięgały 55 proc. W Polsce było to oceniane na 38 proc., czyli był to bardzo znaczący spadek. To z kolei przełożyło się na ograniczenie szerzenia się koronawirusa - twierdzi ekspert.

2. Koronawirus wykorzystuje smog jako środek transportu

Dr Tadeusz Zielonka zauważa, że koronawirus może osadzać się na smogu i przemieszczać na drobinkach pyłu zwieszonego w powietrzu. Dzięki nim dłużej się utrzymuje i łatwiej dociera do naszych płuc.

- Z wcześniejszych badań niedotyczących tylko koronawirusa, wiemy, że wirusy unoszą się w powietrzu, a zanieczyszczenia powietrza są dla nich nośnikiem. Wirus osadza się na tych cząstkach pyłu. My wdychamy jakieś drobne pyły, a na nich są wirusy. W związku z tym zanieczyszczenia powietrza odgrywają rolę pojazdów transportowych, dzięki którym one dostają się do naszych dróg oddechowych - tłumaczy pulmunolog.

- Dla nas to są drobne pyły, ale dla wirusów o nanometrowych wielkościach, to są olbrzymie cząstki, które stają się ich kulami transportowymi - dodaje.

Ekspert wskazuje na jeszcze jedno niebezpieczeństwo: zanieczyszczenia powietrza mogą zwiększać podatność na infekcje układu oddechowego i pogarszać ich przebieg. To może oznaczać, że osoba mieszkająca w rejonie, gdzie stężenie pyłu jest wysokie, jest bardziej podatna na zakażenie, jak również rozwój przewlekłych chorób układu oddechowego, bo pyły uszkadzają śluzówkę dróg oddechowych.

- Te pyły to są substancje chemiczne, które działają drażniąco na śluzówkę, uszkadzają ją, a uszkodzona śluzówka staje się łatwiejszą zdobyczą dla wirusów. Smog odgrywa w przypadku koronawirusa podwójną rolę: zapewnia mu transport i ułatwia wniknięcie wirusa do organizmu - zaznacza dr Zielonka.

3. Dr Zielonka: Czekają nas trzy zarazy: COVID, grypa i smog

Dr Zielonka uważa, że w najbliższych miesiącach czekają nas kolejne wzrosty zakażeń koronawirusem. Jednym z czynników, który będzie wpływać na wzrost zachorowań, jest osłabienie naszego układu oddechowego właśnie przez smog. - To nie wirus jest silniejszy, tylko my słabsi - ostrzega.

- Ludzie zaczęli palić w piecach, zaczęli palić śmieciami i produkować smog. To spowoduje zwiększoną liczbę zakażeń z powodu osłabienia naszej odporności i uszkodzenia dróg oddechowych stanowiących naszą barierę przed wirusem. Wirus pozostał ten sam, ale my sami teraz jesteśmy słabsi, częściowo za sprawą smogu.

Ekspert zauważa, że największe zagrożenie w sezonie jesienno-zimowym, z którym będziemy musieli się zmierzyć to kumulacja infekcji grypy i koronawirusa przy osłabieniu organizmu przez smog.

- Dlaczego wirusy łatwiej atakują zimą? Problem infekcji w sezonie jesienno-zimowym jest spowodowany tym, że my jesteśmy wtedy słabsi, bardziej podatni na infekcje, a tę podatność zawdzięczamy m.in. zanieczyszczeniom powietrza. Oczywiście jest to jeden z czynników składowych. To jest gra sił, na którą ma wpływ m.in. ilość i zjadliwość wirusa, stan naszej odporności, stan naszych śluzówek, kondycja dróg oddechowych i stan powietrza.

- Czekają nas trzy zarazy: grypa, COVID i smog. I dopiero wtedy będzie dramatyczna sytuacja, kiedy te trzy plagi się nałożą - dodaje ekspert z Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
https://portal.abczdrowie.pl/czekaja-nas-trzy-zarazy-covid-grypa-i-smog-dr-zielonka-o-zwiekszeniu-zachorowan-na-koronawirusa-przez-smog

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14994
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #926 dnia: Październik 23, 2020, 22:07 »
Piątek: liczby wciąż rosną. Ponad 13,5 tys. nowych zakażeń w kraju - 741 na Pomorzu, 108 w Gdańsku
Publikacja: 23 października 2020 r.

W czwartek, 22 października, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 632 nowych potwierdzonych zakażeniach w kraju, w tym 741 w województwie pomorskim. W związku z epidemią zmarły w całym kraju 153 osoby, w tym 7 na Pomorzu. Od początku epidemii w kraju odnotowano w sumie 228 318 zachorowań, z czego 4172 osoby zmarły. Na Pomorzu mamy łącznie 13 718 zakażeń i 205 zgonów. W naszym regionie jest obecnie ponad 240 ognisk zakażenia koronawirusem.

KOLEJNE ZGONY NA POMORZU - 7 osób (od początku epidemii 205):
78-letni mężczyzna, mieszkaniec Gdańska
84-letni mężczyzna, mieszkaniec Gdańska
75-letni mężczyzna, mieszkaniec Gdyni
69-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu kartuskiego
50-letnia kobieta, mieszkanka powiatu starogardzkiego
57-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu puckiego
63-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu puckiego
3 osoby zmarłe nie miały chorób współistniejących, 4 osoby zmarłe miały choroby współistniejące.

STATYSTYKA NOWYCH ZAKAŻEŃ NA POMORZU, Z PODZIAŁEM NA MIASTA I POWIATY:
108 osób - miasto Gdańsk
88 osób - powiat wejherowski
77 osób - miasto Gdynia
49 osób - powiat kartuski
49 osób - powiat pucki
47 osób - powiat lęborski
36 osób - powiat bytowski
33 osoby - powiat starogardzki
31 osób - powiat tczewski
29  osób - miasto Słupsk
29 osób - powiat słupski
27 osób - powiat kościerski
24 osoby - powiat nowodworski
22  osoby - powiat malborski
21 osób - powiat chojnicki
21  osób - powiat gdański
18 osób - powiat kwidzyński
14 osób - powiat sztumski
13 osób - miasto Sopot
5 osób - powiat człuchowski
Łącznie 97 spośród wyżej wymienionych osób objętych było kwarantanną.
(...)
https://www.gdansk.pl/wiadomosci/sroda-3-zgony-osob-zakazonych-covid-19-na-pomorzu-w-kraju-974-nowe-przypadki-zachorowan,a,179594

Dane epidemiologiczne dotyczące zachorowań na COVID-19 w woj. pomorskim - STAN NA 23.10.2020 r. (załączniki)
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1692-raport-z-dnia-23-pazdziernika-2020-roku-na-temat-sars-cov-2-w-wojewodztwie-pomorskim

Raport z dnia 23 października 2020 roku na temat Sars-CoV-2 w województwie pomorskim
 piątek, 23 październik 2020 10:30

Nowe przypadki zakażenia SARS- CoV-2 – 741 nowych potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 w woj. pomorskim – razem 13718 (12977+ 741).

Nadzorem epidemiologicznym objętych było 13 osób.
W izolatorium leczonych jest 27 osób, 384 osoby są hospitalizowane.

2. Zgony - Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny z przykrością informuje
o zgonach 7 osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 z terenu województwa pomorskiego – 2 osoby powiat pucki (63M, 56M), 2 osoby m. Gdańsk (78M, 84M), 1 osoba powiat starogardzki (50K), 1 osoba powiat kartuski (69M), 1 osoba m. Gdynia (75M)
3 osoby zmarłe nie miały chorób współistniejących, 4 osoby zmarłe miały choroby współistniejące.

229 Ognisko związane ze szkołą – 2 przypadki, powiat malborski.
Ognisko związane ze szpitalem – 1 przypadek zakażenia, powiat tczewski.
Ognisko związane z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym – 12 przypadków, powiat nowodworski.
Ognisko związane z zakładem pracy – 2 przypadki, powiat t
Ognisko związane ze szpitalem – 3 przypadki zakażenia, miasto Gdańsk.
Ognisko związane z przedszkolem – 5 przypadków, powiat pucki.
Ognisko związane z zakładem pracy – 4 przypadki, miasto Gdańsk.
Ognisko związane ze szkołą – 2 przypadki, powiat wejherowski.
Ognisko związane z zakładem pracy – 6 przypadków, powiat bytowski.
Ognisko związane z weselem - 5 przypadków, powiat bytowski.
Ognisko związane z Domem Pomocy Społecznej – 4 przypadki zakażenia, powiat tczewski.
Ognisko związane ze szkołą – 3 przypadki, powiat bytowski.
241 Ognisko związane z zakładem pracy – 3 przypadki, miasto Gdańsk.
(...)
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1692-raport-z-dnia-23-pazdziernika-2020-roku-na-temat-sars-cov-2-w-wojewodztwie-pomorskim

ZACHODNIOPOMORSKIE

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim. Ponad 550 przypadków zakażeń w regionie, 152 w Szczecinie - 23.10.2020
OPRAC.: Olimpia Dudek 23 października

W województwie zachodniopomorskim mamy 558 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - 23.10.2020:
Na terenie województwa zachodniopomorskiego mamy kolejne przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2:­­­­

pow. białogardzki – 13 osób (3 dzieci, 4 kobiety w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 3 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
pow. choszczeński – 21 osób (1 dziecko, 5 młodych kobiet, 3 kobiety w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 8 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. drawski – 20 osób (3 młode kobiety, 6 kobiet w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 3 młodych mężczyzn, 2 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
pow. goleniowski – 8 osób (2 kobiety w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 1 mężczyzna w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
pow. gryficki – 37 osób (4 dzieci, 4 kobiety w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 6 młodych mężczyzn, 21 mężczyzn w średnim wieku)
pow. gryfiński – 13 osób (2 dzieci, 5 kobiet w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 3 mężczyzn w średnim wieku)
pow. kamieński – 3 osoby (1 dziecko, 1 młoda kobieta, 1 kobieta w średnim wieku)
pow. kołobrzeski – 26 osób (1 dziecko, 2 młode kobiety, 10 kobiet w średnim wieku, 4 starsze kobiety, 2 młodych mężczyzn, 5 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
pow. koszaliński + m. Koszalin – 87 osób (3 dzieci, 6 młodych kobiet, 31 kobiet w średnim wieku, 6 starszych kobiet, 6 młodych mężczyzn, 31 mężczyzn w średnim wieku, 4 starszych mężczyzn)
pow. łobeski – 5 osób (1 dziecko, 1 kobieta w średnim wieku, 2 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. myśliborski – 5 osób (1 dziecko, 2 kobiety w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
pow. policki – 32 osoby (3 dzieci, 1 młoda kobieta, 11 kobiet w średnim wieku, 6 starszych kobiet, 3 młodych mężczyzn, 7 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. pyrzycki – 20 osób (1 dziecko, 1 młoda kobieta, 8 kobiet w średnim wieku, 4 starsze kobiety, 5 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. sławieński – 7 osób (2 młode kobiety, 2 kobiety w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 1 mężczyzna w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. stargardzki – 36 osób (2 dzieci, 13 kobiet w średnim wieku, 8 starszych kobiet, 1 młody mężczyzna, 8 mężczyzn w średnim wieku, 4 starszych mężczyzn)
m. Szczecin – 152 osoby (15 dzieci, 17 młodych kobiet, 51 kobiet w średnim wieku, 17 starszych kobiet, 11 młodych mężczyzn, 35 mężczyzn w średnim wieku, 6 starszych mężczyzn)
pow. szczecinecki – 29 osób (1 dziecko, 1 młoda kobieta, 9 kobiet w średnim wieku, 5 starszych kobiet, 9 mężczyzn w średnim wieku, 4 starszych mężczyzn)
pow. świdwiński – 15 osób (1 dziecko, 4 młode kobiety, 5 kobiet w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 1 młody mężczyzna, 3 mężczyzn w średnim wieku)
m. Świnoujście – 17 osób (7 kobiet w średnim wieku, 4 starsze kobiety, 4 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
pow. wałecki – 12 osób (4 dzieci, 6 kobiet w średnim wieku, 2 mężczyzn w średnim wieku)

Z przykrością informujemy, o śmierci osób zakażonych koronawirusem:
Mężczyzna l. 56 z pow. białogardzkiego hospitalizowany w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie
Mężczyzna l 62 z Koszalina hospitalizowany w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie
Kobieta l. 90 z Koszalina hospitalizowana w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie
Mężczyzna l. 69 z pow. stargardzkiego hospitalizowana w SPWSZ w Szczecinie
Kobieta l. 88 z pow. łobeskiego hospitalizowana w Drawskim Centrum Specjalistycznym

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem- stan : 6329/64 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)
https://gs24.pl/koronawirus-w-woj-zachodniopomorskim-ponad-550-przypadkow-zakazen-w-regionie-152-w-szczecinie-23102020/ar/c14-15251286

ŚLĄSK

Komunikat ŚPWIS z dnia 23.10.2020 r. godz. 10:30 dot. aktualnej sytuacji epidemiologicznej w woj. śląskim - koronawirus SARS-CoV-2

- liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej /ostatni raport: 19 273 / 16 001
- liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym /ostatni raport: 6 490 / 5 410
- liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie: 509 529
- liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych:  112 767
- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach /ostatni raport: 35 161 / 33 856
- liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) /ostatni raport: 24 081 / 23 817
- liczba zgonów /ostatni raport: 736 / 716

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony.
W Szpitalu w Cieszynie zmarła 85-letnia kobieta z Cieszyna;
w Szpitalu w Tychach zmarł 78-letni mężczyzna z Częstochowy;
w Szpitalu w Gliwicach zmarł 78-letni mężczyzna z powiatu częstochowskiego;
w Szpitalu w Katowicach zmarli: 87-letni mężczyzna z Częstochowy oraz
   72-letnia kobieta z Rudy Śląskiej;
w Szpitalu w Rudzie Śląskiej zmarła 84-letnia kobieta z Rudy Śląskiej;
w Szpitalu w Częstochowie zmarł 77-letni mężczyzna z Częstochowy;
w Szpitalu w Katowicach – Ochojcu zmarli: 74-letni mężczyzna z Czeladzi oraz
   76-letni mężczyzna z Sosnowca;
w Szpitalu w Bytomiu zmarł 52-letni mężczyzna z Mysłowic;
w Szpitalu w Orzeszu zmarli: 88-letni mężczyzna z Siemianowic Śląskich,
   88-letnia kobieta z Katowic oraz
    87-letni mężczyzna z Katowic;
w Szpitalu w Bielsku-Białej zmarła 80-letnia kobieta z Myszkowa;
w Szpitalu w Raciborzu zmarli: 58-letni mężczyzna z powiatu rybnickiego oraz
    61-letni mężczyzna z powiatu pszczyńskiego;
w Szpitalu w Rybniku zmarli: 88-letnia kobieta z Rybnika oraz
    63-letni mężczyzna z powiatu wodzisławskiego;
w Szpitalu w Żorach zmarł 71-letni mężczyzna z Żor;
w NZOZ Zakładzie Pulmonologii w Tarnowskich Górach zmarł 81-letni mężczyzna z powiatu tarnogórskiego.

https://dziennikzachodni.pl/dramatyczny-rekord-zakazen-koronawirusem-13-632-w-calej-polsce-w-wojewodztwie-slaskim-1305/ar/c1-15251182

WIELKOPOLSKA

KOLEJNY DZIEŃ Z PONAD 1000 NOWYCH PRZYPADKÓW ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W WIELKOPOLSCE
Autor: Codzienny Poznań AK 23.10.2020 10:34

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1050 nowych, potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi przypadkach zakażenia koronawirusem w Wielkopolsce. W całym kraju przybyło 13632 zakażonych osób, a zmarło 154 pacjentów.

Jak informuje WUW, w związku z aktualizacją przez WSSE w Poznaniu danych dotyczących potwierdzonych zakażeń u mieszkańców Wielkopolski wprowadzono 2 zmiany korygujące z  uwagi na zdublowanie przypadków zakażeń we wcześniejszym komunikacie.  Usunięto z wykazu przypadki dotyczące:
- 1 mieszkanki powiatu konińskiego
- 1 mieszkańca powiatu poznańskiego

 W wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim przy ulicy Szwajcarskiej w Poznaniu zmarli:
72-letnia mieszkanka powiatu poznańskiego,
73-letni mieszkaniec powiatu poznańskiego,
70-letni mieszkaniec powiatu gostyńskiego.
71-letnia mieszkanka powiatu ostrzeszowskiego
   W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie zmarli:
 85-letni mieszkaniec powiatu tureckiego
63-letni mieszkaniec powiatu śremskiego
W NZOZ w Kole zmarła: 91-letnia mieszkanka powiatu kolskiego,
 W SP ZOZ w Międzychodzie zmarł: 88-letni mieszkaniec powiatu międzychodzkiego
 W SP ZOZ w Śremie zmarła: 85-letnia mieszkanka powiatu grodziskiego
 
Od początku pandemii w Wielkopolsce odnotowano : zakażonych 20292, zgonów 475, ozdrowieńców 8805, aktywnych przypadków 11012 .
Nowe zakażenia (w tym: w Poznaniu - 167 osób, Lesznie - 23 osoby, Kaliszu - 6  osób, Koninie - 26 osób):https://www.codziennypoznan.pl/artykul/2020-10-23/kolejny-dzien-z-ponad-1000-nowych-przypadkow-zakazen-koronawirusem-w-wielkopolsce

https://www.codziennypoznan.pl/artykul/2020-10-19/interwencja-policji-podczas-mszy-trydenckiej-w-poznaniu-ksiadz-zatrzymany-i-przewieziony-do-komisariatu

ŁÓDZKIE

Stan na 23.10.2020, godz. 13:28
Z przykrością informujemy o kolejnych zgonach w województwie łódzkim osób zakażonych koronawirusem. To:
– 73-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Wieluniu. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu wieluńskiego.
– 74-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Wieluniu. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu wieruszowskiego.
– 76-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Radomsku. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu radomszczańskiego.
– 82-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Zgierzu. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu piotrkowskiego.
– 83-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Radomsku. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu radomszczańskiego.
– 66-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w im. Biegańskiego w Łodzi. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodziła z powiatu łódzkiego.
– 73-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu Radomsku. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu radomszczańskiego.
– 81-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w im. Biegańskiego w Łodzi. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu łódzkiego.
– 84-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu Radomsku. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu radomszczańskiego.
– 84-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w im. Biegańskiego w Łodzi. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu skierniewickiego.
– 86-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Zgierzu. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu piotrkowskiego.
– 91-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Wieluniu. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu wieluńskiego.

W województwie łódzkim jest także 808 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.

Dobre wiadomości dla mieszkańców województwa łódzkiego. Kolejne 261 osób wyzdrowiało.

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim:
• Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 16614
• Liczba osób aktualnie zakażonych: 8744
• Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 41
• Liczba osób objętych kwarantanną: 25546
• Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 2133
• Liczba osób, które wyzdrowiały: 7515
• Liczba osób, które zmarły: 355

Liczba testów wykonanych przez laboratoria w województwie łódzkim w poprzedniej dobie: 2647

Jednocześnie informujemy, że ogólnej liczby potwierdzonych zakażeń usunięto 8 przypadków z miasta Łodzi z powodu ich podwójnego zaraportowania oraz przesunięto 2 przypadki z powiatu pajęczańskiego do powiatu radomszczańskiego.

Liczba osób z potwierdzonym badaniami laboratoryjnymi zakażeniem koronawirusem w województwie łódzkim to – 16614. Podział na powiaty przedstawia poniższa tabela:

https://www.radiozw.com.pl/koronawirus-w-wojewodztwie-lodzkim-raport-pazdziernik/

MAŁOPOLSKA

Małopolska [23.10]: Ponad 1,5 tys. zakażeń. W Krakowie znowu najwięcej [AKTUALIZACJA]

Małopolska [23 października]
zakażonych:  29 896  (+1 554 )
zmarło: 423 (+18)
wyzdrowiało: 16 196 (+971)
aktywnych przypadków: 13 277 (+568)

Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie SARS-CoV-2 u kolejnych 1558 osób, z:
Krakowa (612 osób),
powiatu krakowskiego (111 osób),
wadowickiego (74 osoby),
tarnowskiego (69 osób),
limanowskiego (64 osoby),
suskiego (59 osób),
nowosądeckiego (57 osób
nowotarskiego (57 osób),
chrzanowskiego  (48 osób),
myślenickiego  (48 osób),
wielickiego (48 osób),
bocheńskiego (46 osób),
Tarnowa (44 osoby),
Nowego Sącza (36 osób),
powiatu oświęcimskiego (36 osób),
powiatu olkuskiego (34 osoby),
miechowskiego (26 osób),
brzeskiego (24 osoby),
tatrzańskiego (18 osób),
dąbrowskiego (17 osób),
gorlickiego (16 osób)
oraz proszowickiego (14 osób).

Aktualnie 66 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji.WSSE w Krakowie przekazała także informację o usunięciu 4 przypadków z raportu zbiorczego – raport skorygowano.
Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 29 896 osób.

Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:


Zmiany ilości aktywnie chorych na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg:


Niestety WSSE w Krakowie przekazała również informację o śmierci 18 osób w wieku od 40 do 85 lat, z:
Krakowa (4 osoby),
Nowego Sącza (3 osoby),
powiatu nowosądeckiego (3 osoby),
olkuskiego (3 osoby),
wielickiego (1 osoba),
suskiego (1 osoba),
bocheńskiego (1 osoba),
brzeskiego (1 osoba),
i chrzanowskiego (1 osoba).
Jedenaście osób miało choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 423.

Dzisiaj przybyło kolejnych 971 ozdrowieńcach z województwa, z:
Otrzymaliśmy także informację z WSSE w Krakowie o usunięciu jednego przypadku z raportu ozdrowieńców – raport skorygowano. W sumie w Małopolsce jest 16 196 ozdrowieńców.
(...)
https://glos24.pl/juz-49-przypadkow-koronawirusa-w-malopolsce-kim-jest-kolejny-zarazony
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2020, 20:16 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14994
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #927 dnia: Październik 23, 2020, 22:08 »
c.d.

PODKARPACKIE

852 zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu. W Polsce 13 632 przypadki, 153 zgony [23 PAŹDZIERNIKA]
Wioletta Wojtkowiak 23 października

Ministerstwo Zdrowia informuje w piątek o 13 632 nowych przypadkach koronawirusa i o śmierci 153 osób. To także kolejna rekordowa doba na Podkarpaciu. Zakażenie potwierdzono u 852 osób.

Do piątku badaniami laboratoryjnymi potwierdzono na Podkarpaciu 13 285 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 5 260 osób wyzdrowiało lub zostało zwolnione z izolacji - ostatniej doby 272

Odnotowano w sumie 299 zgonów.
Zmarło 14 mieszkańców województwa podkarpackiego:
Kobieta z powiatu dębickiego (82 lata),
Dwie kobiety z powiatu jarosławskiego (92 lata, 73 lat),
Kobieta z powiatu jasielskiego (82 lata),
Trzy kobiety z powiatu łańcuckiego (90 lat, 76 lat, 60 lat),
Kobieta z powiatu rzeszowskiego (90 lat)
Kobieta z Rzeszowa (67 lat),
Dwóch mężczyzn z powiatu dębickiego (90 lat, 87 lat),
Mężczyzna z powiatu jasielskiego (38 lat) - nie miał chorób współistniejących
Mężczyzna z powiatu lubaczowskiego (76 lat)
Mężczyzna z powiatu sanockiego (80 lat).

Nowe 852 potwierdzone przypadki:
• 9 – bieszczadzki
• 40 – brzozowski
• 54 – dębicki
• 65 – jarosławski
• 41 – jasielski
• 24 – kolbuszowski
• 8 – miasto Krosno
• 17 – krośnieński
• 3 – leski
• 47 – leżajski
• 3 – lubaczowski
• 37 – łańcucki
• 48 – mielecki
• 6 – niżański
• 47 – miasto Przemyśl
• 72 – przemyski
• 25 – przeworski
• 23 – ropczycko-sędziszowski
• 114– miasto Rzeszów
• 68 – rzeszowski
• 32 – sanocki
• 13 – stalowowolski
• 33 – strzyżowski
• 16 – miasto Tarnobrzeg
• 7 – tarnobrzeski
https://echodnia.eu/podkarpackie/852-zakazenia-koronawirusem-na-podkarpaciu-w-polsce-13-632-przypadki-153-zgony-23-pazdziernika/ar/c1-15251374

DOLNY ŚLĄSK

Na Dolnym Śląsku stwierdzono 667 nowych zakażeń, 6 osób zmarło, 123 pacjentów wyzdrowiało
Aktualne dane dla naszego województwa to 12116 potwierdzonych przypadków, 256 zmarłych i 5470 wyleczonych osób

Wśród nowych przypadków zachorowań na COVID-19 było 667 osób z województwa dolnośląskiego. Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia, Wałbrzycha, Legnicy i Jeleniej Góry oraz powiatów: bolesławieckiego, dzierżoniowskiego, głogowskiego, górowskiego, jaworskiego, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, legnickiego, lubańskiego, lubińskiego, lwóweckiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, polkowickiego, strzelińskiego, średzkiego, świdnickiego, trzebnickiego, wałbrzyskiego, wołowskiego, wrocławskiego, ząbkowickiego, zgorzeleckiego i złotoryjskiego.

Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego:
liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją: 18621
liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 3848
liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie lub potwierdzenie zachorowania na COVID-19: 690

https://wroclife.pl/nasze-miasto/koronawirus-wroclaw-2020/koronawirus-dolny-slask-23-pazdziernika/

https://gazetawroclawska.pl/koronawirus-we-wroclawiu-nowe-rekordy-zakazen-w-polsce-i-na-dolnym-slasku-23102020/ar/c1-15223552

KUJAWSKO-POMORSKIE

Kujawsko Pomorskie koronawirus. Najnowsze dane - skąd pochodzą osoby zakażone i zmarłe [23.10.2020 - raport]
Marcin Gołembiewski 23 października

Potwierdzone w piątek (23 października) przez ministerstwo przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą 1207 osób z województwa kujawsko-pomorskiego (rekord).
Zmarło aż 21 osób.

Urząd Wojewódzki poinformował o kolejnych 1209 zakażeniach koronawirusem w województwie kujawsko-pomorskim.
Dotyczą osób z miast:
Bydgoszcz 179
Grudziądz 33
Inowrocław 45
Toruń 192
Włocławek 44
powiat aleksandrowski 73
powiat brodnicki 26
powiat bydgoski 70
powiat chełmiński 24
powiat golubsko-dobrzyński 19
powiat grudziądzki 13
powiat inowrocławski 43
powiat lipnowski 13
powiat mogileński 23
powiat nakielski 50
powiat radziejowski 35
powiat rypiński 9
powiat sępoleński 24
powiat świecki 24
powiat toruński 53
powiat tucholski 23
powiat wąbrzeski 1
powiat włocławski 19
powiat żniński 13
spoza województwa 1 (pow. radomszczański)
w trakcie ustalania 160

Z wykazu osób zakażonych usunięte zostały zdublowane przypadki zakażeń: z powiatu chełmińskiego (1) i golubsko-dobrzyńskiego (1).

Szpitale w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Radziejowie, Mogilnie i WSSE w Bydgoszczy przekazały informację o 21 zgonach osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Wśród zmarłych, 20 osób miało choroby współistniejące:
Szpital Uniwersytecki Nr 2 w Bydgoszczy 84-K
Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy 84-K
Szpital Zakaźny w Toruniu 83-K, 84-K
Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu 64-M, 79-K, 87-K, 82-K, 72-M, 96-M
Szpital Radziejów 72-K, 90-K, 85-K, 68-M, 83-M (brak chorób współistniejące)
Szpital Mogilno 64-M, 85-K, 80-K, 74-M, 81-M
zgon w domu (Piotrków Kujawski) 80-K

W Kujawsko Pomorskiem mamy 96 nowych ozdrowieńców.

Koronawirus Kujawsko-Pomorskie
Stan na 23.10.2020 r.:
liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 11 730,
liczba osób aktualnie w kwarantannie – 20 011,
liczba osób objętych nadzorem – 10 409,
liczba ozdrowieńców – 2 312,
liczba zgonów – 146,
liczba pobranych próbek – 233 571.
https://wloclawek.naszemiasto.pl/kujawsko-pomorskie-koronawirus-najnowsze-dane-skad-pochodza/ar/c1-7666119

LUBELSKIE

Kolejne zakażenia koronawirusem w Polsce. Ponad 13 tys. przypadków w kraju, aż 743 w Lubelskiem
Patrycja Wójtowicz 23 października

Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Lubelskiem dotyczą:
- 244 osób z Lublina,
- 23 osób z Zamościa,
- 15 osób z Chełma,
- 4 osób z Białej Podlaskiej,
- 97 osób z powiatu lubelskiego,
- 55 z powiatu zamojskiego,
- 38 osób z powiatu puławskiego,
- 36 osób z powiatu świdnickiego,
- 34 osób z powiatu łęczyńskiego,
- 27 osób z powiatu opolskiego,
- 26 osób z powiatu janowskiego,
- 22 osób z powiatu radzyńskiego,
- 20 osób z powiatu łukowskiego,
- 18 osób z powiatu hrubieszowskiego,
- 16 osób z powiatu włodawskiego,
- 15 osób z powiatu tomaszowskiego,
- 12 osób z powiatu lubartowskiego,
- 10 osób z powiatu bialskiego,
- 9 osób z powiatu biłgorajskiego,
- 7 osób z powiatu ryckiego,
- 6 osób z powiatu kraśnickiego,
- 4 osób z powiatu chełmskiego,
- 3 osób z powiatu parczewskiego,
- 2 osób z powiatu krasnostawskiego.

- Do dnia 23 października 2020 roku potwierdzono łącznie 9421 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, odnotowano 4353 ozdrowieńców i zarejestrowano 155 zgonów. Aktualnie 19899 osób jest poddanych kwarantannie, a 555 objętych nadzorem epidemiologicznym - informuje Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody lubelskiego.

https://kurierlubelski.pl/kolejne-zakazenia-koronawirusem-w-polsce-ponad-13-tys-przypadkow-w-kraju-az-743-w-lubelskiem/ar/c1-15251002

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie poinformowała o śmierci 9 pacjentów:

– w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim zmarł 79-letni pacjent z infekcją COVID-19. Pacjent pochodził z powiatu tomaszowskiego, miał choroby współistniejące;
 – w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Podlaskim zmarł 92-letni pacjent z infekcją COVID-19. Pacjent pochodził z powiatu radzyńskiego, miał choroby współistniejące;
– w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Puławach zmarła 85-letnia pacjentka z infekcją COVID-19. Pacjentka pochodziła z powiatu puławskiego, miała choroby współistniejące;
– w szpitalu Arion Szpitale Sp. z o.o. w Biłgoraju zmarła 74-letnia pacjentka z infekcją COVID-19. Pacjentka pochodziła z powiatu biłgorajskiego, miała choroby współistniejące;
– w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim zmarła 82-letnia pacjentka z infekcją COVID-19. Pacjentka pochodziła z Lublina, miała choroby współistniejące;
– w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Lublinie zmarł 78- letni pacjent z infekcją COVID-19. Pacjent pochodził z powiatu lubelskiego, miał choroby współistniejące;
– w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej zmarła 69-letnia pacjentka z infekcją COVID-19. Pacjentka pochodził z powiatu łęczyńskiego, miała choroby współistniejące;
– w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej zmarł 56-letni pacjent z infekcją COVID-19. Pacjent pochodził z powiatu parczewskiego, brak chorób współistniejących;
 –  w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Puławach zmarł 77-letni pacjent z infekcją COVID-19. Pacjent pochodziła z powiatu puławskiego, miał choroby współistniejące.

Do 23 października 2020 r. w województwie lubelskim potwierdzono łącznie 9421 przypadków zakażenia koronawirusem, 4353 ozdrowieńców i 155 zgonów.

Aktualnie 19899 osób jest poddanych kwarantannie, a 555 objętych nadzorem epidemiologicznym.
https://radio.lublin.pl/2020/10/lubelskie-743-nowych-przypadkow-zakazenia-koronawirusem-zmarlo-9-osob/

LUBUSKIE

Koronawirus w Lubuskiem. Odnotowano 469 nowych przypadków zakażenia! Zmarły 2 osoby!
 23 październik Autor:  Miłosz Balcerzak

Zmarły dwie osoby zakażone koronawirusem.
To 80-letnia mieszkanka powiatu gorzowskiego i
94-letnia mieszkanka Gorzowa Wielkopolskiego.

Potwierdzono też kolejne przypadki zakażenia COVID-19. Odnotowano je u 469 osób.
Pacjenci pochodzą z powiatów m. Zielonej Góry (124), m. Gorzowa Wielkopolskiego (114), międzyrzeckiego (58), zielonogórskiego (37), gorzowskiego (29), krośnieńskiego (19), żagańskiego (19), sulęcińskiego (14), żarskiego (14), nowosolskiego (12), świebodzińskiego (10), wschowskiego (9), słubickiego (6), strzelecko-drezdeneckiego (4).

W Lubuskiem zakażenie COVID-19 zdiagnozowano do tej pory u 3940 osób, z czego 1443 wyzdrowiały a 38 zmarło.

WSSE dokonał korekty 20 zdublowanych przypadków. Ministerstwo Zdrowia podaje w raporcie 449 zakażeń, by wyrównać ogólną liczbę zakażonych dla województwa.
(...)
https://www.newslubuski.pl/interwencje/9498-koronawirus-rekord-zakazen-w-lubuskiem-i-kolejne-ofiary.html

OPOLSKIE

W piątek 401 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie opolskim. W kraju rekord zakażeń
Natalia Popczyk 23 października

Na Opolszczyźnie mamy 401 nowych zakażeń koronawirusem. To już 6703 potwierdzone przypadki.

Służby informują również o śmierci jednego mieszkańca naszego regionu, pochodzącego z powiatu oleskiego z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Z związku z chorobą COVID-19 w bieżącym roku zmarło 141 osób zamieszkujących na terenie województwa opolskiego.

Nowe zakażenia koronawirusem w województwie opolskim
powiat brzeski - 16
powiat głubczycki -17
powiat kędzierzyńsko-kozielski - 72
powiat kluczborski - 19
powiat krapkowicki - 28
powiat namysłowski - 33
powiat nyski - 40
powiat oleski - 37
powiat opolski - 28
Opole - 35
powiat prudnicki - 36
powiat strzelecki - 40
https://opole.naszemiasto.pl/w-piatek-401-nowych-przypadkow-zakazenia-koronawirusem-w/ar/c1-7961175

PODLASKIE


https://twitter.com/PodlaskiUW/status/1319556872240812032

Koronawirus w Podlaskiem zabrał kolejne 4 osoby. 226 nowych zakażeń. W Polsce nowy rekord - 13 632 zakażeń i 153 zgony
Jerzy Doroszkiewicz 23 października

Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje:

został potwierdzony dziewięćdziesiąty pierwszy , dziewięćdziesiąty drugi, dziewięćdziesiąty trzeci, dziewięćdziesiąty czwarty potwierdzony przypadek wystąpienia zgonu z powodu zachorowania na wirusa COVID-19 w województwie podlaskim.
To
kobieta w wieku 47 lat, mieszkanka Białegostoku. Miała choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 70 lat, mieszkaniec Białegostoku. Miał choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 74 lat, mieszkaniec Grajewa, był hospitalizowany w Szpitalu w Grajewie. Miał choroby współistniejące.
kobieta w wieku 67 lat, mieszkanka powiatu hajnowskiego, była hospitalizowana w Szpitalu w Hajnówce. Miała choroby współistniejące.
https://poranny.pl/koronawirus-w-podlaskiem-zabral-kolejne-4-osoby-226-nowych-zakazen-w-polsce-nowy-rekord-13-632-zakazen-i-153-zgony/ar/c1-15251326

ŚWIĘTOKRZYSKIE [4]

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/straszny-rekord-az-639-nowych-zakazen-koronawirusem-w-swietokrzyskiem-zobacz-kto-zachorowal-lista/ar/c1-15251410

https://naostro.info/koronawirus-wojewodztwo-swietokrzyskie-639-zakazen-i-4-zgony/

WARMIŃSKO-MAZURSKIE

23 października godz. 10:30
365 zakażeń (5099)
143 wyzdrowienia (2019)
5 zgonów (72)

https://twitter.com/WMUW_Olsztyn/status/1319556668867346434

5 zgonów (72):
kobieta lat 65, powiat ostródzki, szpital Elbląg;
mężczyzna lat 64, powiat iławski, szpital Ostróda;
mężczyzna lat 65, Elbląg, szpital Elbląg;
mężczyzna lat 60, powiat olsztyński, szpital Ostróda;
kobieta lat 85, powiat węgorzewski, ZOL Rudziszki;
Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.
(...)
https://tko.pl/63576,2020,10,23,kolejny-rekord-zakazen-w-polsce-i-na-warmii-i-mazurach-zmarlo-5-osob

MAZOWSZE

Komunikat MPWIS z dnia 23 października 2020 r., przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie województwa mazowieckiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowania na COVID-19.

Stan aktualny na dzień 23 października 2020 godzina 16.00.

Województwo mazowieckie:
liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 48 844/ (8 946)
liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 7 (1 osoba w izolatorium na terenie woj. Śląskiego, 3 osoby na terenie woj. kujawsko- pomorskiego, 2 osoby na terenie woj. łódzkiego 1 osoba woj. dolnośląskiego)
liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 6 870/ (1237)
liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zachorowania na COVID-19/ (ostatnia doba): 1 248/(180)
liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 607/ (20)
liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 14 546/(400)
**(dana przekazana do Ministerstwa Zdrowia na godzinę 9.00 na podstawie porannego raportu laboratorium)
** liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 31 416/ (2 075)
http://wsse.waw.pl/aktualnosci-i-komunikaty/komunikaty/komunikat-mpwis-z-dnia-23-pazdziernika-2020-r-przedstawiajacy-sytuacje-epidemiologiczna-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiego-zwi

=======

Orędzie premiera. Mateusz Morawiecki: solidarni zwyciężymy!
OPRAC. BARTOSZ KOŁODZIEJCZYK 23 X

Orędzie premiera. Mateusz Morawiecki przedstawił, jak wygląda walka z koronawirusem w Polsce. Prezes rady ministrów przypomniał o nowych obostrzeniach i zaapelował do Polek i Polaków o ich przestrzeganie. - Życie, zdrowie i miejsca pracy Polaków są najważniejsze. Zróbmy to wspólnie! - zaapelował. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/oredzie-premiera-mateusz-morawiecki-solidarni-zwyciezymy-6567828848745152a

Premier: cała Polska w czerwonej strefie, nowe obostrzenia
23 Października 2020, 11:58
https://www.politykazdrowotna.com/65928,premier-cala-polska-w-czerwonej-strefie-nowe-obostrzenia
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-nowe-obostrzenia-i-restrykcje-w-walce-z-koronawirusem-co-mus,nId,4810967
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-mateusz-morawiecki-jesli-nowe-obostrzenia-nie-zadzialaja-moz,nId,4811144

A.Niedzielski: przed nami krytyczny tydzień
23 Października 2020, 12:19

- Przed nami krytyczny tydzień, bo przesądzi się czy nadal będziemy mieli do czynienia z dalszą wykładniczą eskalacją pandemii, czy ten charakter wzrostu zachorowań się zmieni - mówił w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji, podczas której premier przedstawił nowe obostrzenia. Minister podkreślał, że jeżeli charakter wykładniczy utrzyma się, to w przyszłym tygodniu będzie 20-25 tys. nowych zachorowań dziennie i byłby to "scenariusz gorszy od czarnego". Jak przekonywał, musimy zrobić wszystko, aby zatrzymać tempo rozwoju epidemii.

- Przed nami krytyczny tydzień, bo przesądzi się czy nadal będziemy mieli do czynienia z dalszą wykładniczą eskalacją pandemii, czy ten charakter wzrostu zachorowań się zmieni. Niestety spełniają się czarne scenariusze, które mówiły jeszcze tydzień temu, że w tym tygodniu będziemy testowali poziom 15 tys. dziennych zachorowań. I z tą sytuacją mamy do czynienia - wskazał minister.

- Jeżeli ta tendencja by się utrzymała, to w przyszłym tygodniu patrząc na wykładniczy charakter rozwoju epidemii, będziemy narażeni na ryzyko testowania 20- 25 tys. dziennych zachorowań. Taki scenariusz jest już gorszym od czarnego - dodał.

Jak zapewniał, nasza służba zdrowia cały czas zachowuje wydolność, sprawność operacyjną. - Oczywiście pojawiają się różne historie pojedyncze, ale proszę pamiętać, że jesteśmy w trudnym czasie. My oczywiście reagujemy, staramy się im przeciwdziałać, ale jesteśmy już dawno poza strefą komfortu - mówił A. Niedzielski.

- Musimy zrobić wszystko, aby zahamować dalszy rozwój pandemii - przekonywał.

Jak zapewnił, są podejmowane działania, aby zapewnić odpowiednią liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19. - Ambitny cel, to abyśmy dysponowali 30 tys. łóżek na koniec miesiąca, na przełomie października i listopada. Ale infrastruktury nie da się rozbudowywać w nieskończoność, bo chodzi przede wszystkim o kadrę - mówił i dodał, że wczoraj Sejm przyjął ustawę, która ma być wsparciem dla medyków. Wyraził nadzieję, że Senat jak najszybciej przeproceduje tę ustawę "zdając sobie sprawę z powagi sytuacji".

Minister wskazał, że celem nowych obostrzeń jest zmniejszenie tempa rozwoju epidemii.

- Jest szansa że przejdziemy do liniowego charakteru wzrostu. Taki scenariusz pozwoli utrzymać się na poziomie 13-18 tys. ( dziennych zachorowań - przyp. red. ) w przyszłym tygodniu - mówił A. Niedzielski.

Podkreślał, że "najskuteczniejszym narzędziem walki z pandemią jest nasza codzienna postawa". - Bardzo się cieszę, że standard noszenia maseczki jest stosowany także przez osoby, które wcześniej kontestowały to rozwiązanie. To, że wczoraj posłowie Konfederacji uczestniczyli w obradach w maseczkach, odbieram jako wyraz troski o nasze wspólne dobro - dodał.
https://www.politykazdrowotna.com/65931,aniedzielski-przed-nami-krytyczny-tydzien
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-niedzielski-musimy-bronic-wydolnosci-systemu-ochrony-zdrowia,nId,4810953
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2020, 20:17 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14994
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #928 dnia: Październik 23, 2020, 22:08 »
Koronawirus w Polsce. Profesor Andrzej Horban: trzeba zrobić prawie lockdown
OPRAC. KRYSTIAN WINOGRODZKI 23 X

Doradca Mateusza Morawieckiego ds. pandemii koronawirusa uważa, że uruchomienie szpitali polowych to czarny scenariusz. Profesor Andrzej Horban obawia się, czy nie zabraknie personelu medycznego. Nowe obostrzenia nazywa środkiem pomiędzy zabiciem branż a ochroną zdrowia.

Profesor Andrzej Horban przyznał, że na początku nie był entuzjastą szpitali polowych, bo wydawało mu się, że epidemia koronawirusa może zostać wyhamowana. Uważa, że jeśli szpitale tymczasowe zostaną uruchomione, to wówczas wejdzie w życie czarny scenariusz, ale do tego droga jest daleka. Krajowy Konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych przekonywał w Radiu Zet, że stara się nie dopuścić do takiej sytuacji.

Koronawirus. Polska. Profesor Andrzej Horban: 1 pielęgniarka na 10 łóżek nie da rady

Ekspert obawia się, że jeśli ludzie będą pakowani do szpitali polowych to wówczas może zabraknąć personelu medycznego, bo on też choruje na COVID-19. - Jeśli będzie jedna pielęgniarka na 10 łóżek to ona nie przełoży pacjentów dwa razy z brzucha na plecy w ciągu godziny - mówi główny doradca premiera Mateusza Morawieckiego ds. walki z pandemią koronawirusa.

Krajowy Konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych uważa, że sytuacja jest nadzwyczajna i trzeba ograniczyć zachorowania, żeby nie dopuścić do zdemolowania systemu. - Przy przekroczeniu 10, 12 czy 15 tysięcy zakażeń dziennie trzeba wprowadzić bardzo zdecydowane posunięcia. Na razie chcemy zrobić prawie lockdown - tłumaczy prof. Horban. Celem ma być ochrona osób starszych i tych z innymi chorobami, bo one ciężej przechodzą infekcję i jest duża możliwość, że wylądują w szpitalu.

Koronawirus w Polsce. Ekspert o gastronomii: staramy się nie dopuścić do zabicia branż

Doradca szefa rządu zdradził, że główny plan zakłada zamrożenie gastronomii od poniedziałku. - Wizyta w pubie czy restauracji w sobotni wieczór to zaproszenie wirusa do bardzo dużej transmisji. Staramy się nie dopuścić do zabicia branż. Trzeba wyważyć pomiędzy pozbawianiem ludzi środków do życia, a ochroną zdrowia zagrożonych osób. To trudna decyzja - podsumowuje w Radiu Zet prof. Horban.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-profesor-andrzej-horban-trzeba-zrobic-prawie-lockdown-6567687062473408a

Koronawirus w Polsce. Prof. Horban: Serdecznie pozdrawiam ruch antyszczepionkowy
23 X

- Tak wygląda świat bez szczepionek. Proszę się przyglądać - stwierdził podczas piątkowej konferencji prasowej prof. Andrzej Horban.

Cała Polska strefą czerwoną. Od soboty zostają zaostrzone wytyczne sanitarne. Prof. Andrzej Horban odniósł się do nowych wytycznych rządu, podkreślając, że sukces w walce z pandemią będzie zależeć od nas wszystkich.

Zaczął swoje wystąpienie jednak od słów skierowanych do przemawiających przed nim szefa rządu Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia: Widzę że pan premier i minister mocno podciągnęli się w wiedzy wirusologicznej.

- To nie są restrykcje. To są środki zapobiegające - zaznaczył jednak prof. Horban, główny doradca rządu.

- Jeżeli chcemy wiedzieć, jak wygląda świat bez szczepionek, proszę obserwować. Bardzo serdecznie pozdrawiam ruch antyszczepionkowy - powiedział profesor.

Dodał, że wciąż nie mamy leku na koronawirusa. - Szczepionka będzie albo nie będzie. Może zdążymy ją zrobić, a może nie. W związku z tym pozostają nam więc jedynie działania niefarmakologiczne.
https://www.money.pl/gospodarka/koronawirus-w-polsce-prof-horban-serdecznie-pozdrawiam-ruch-antyszczepionkowy-6567716647537344a.html

Prof. A.Horban: To nie są restrykcje, ale środki ratujące życie ludzkie
23 Października 2020, 12:52
https://www.politykazdrowotna.com/65935,prof-ahorban-to-nie-sa-restrykcje-ale-srodki-ratujace-zycie-ludzkie
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-koronawirus-w-polsce-jest-bardziej-zarazliwy-ale-mniej-smier,nId,4811164

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 14994
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #929 dnia: Październik 23, 2020, 22:08 »
Chory na Covid-19 zmarł w domu. W pobliżu nie było karetki
Maciej Pałahicki 23 października (12:44)

Pacjent z Limanowej w Małopolsce zakażony koronawirusem zmarł w domu, bo w pobliżu nie było żadnej karetki. Jak mówią ratownicy medyczni, takich sytuacji będzie więcej, bo czas przekazania pacjenta z Covid-19 trwa od 6 do 12 godzin.

W Limanowej w swoim domu zmarł 89-letni mężczyzna, u którego stwierdzono Covid-19.

Wieczorem miał silne duszności i problem z oddychaniem. Rodzina wezwała pogotowie ratunkowe. Okazało się jednak, że nigdzie w okolicy nie było wolnej karetki. Najbliższy zespół ratownictwa znajdował się w oddalonym o ponad 20 km Łącku.

W trakcie dojazdu karetki do chorego wysłano strażaków.

Niestety stan pacjenta się pogorszył i doszło do zatrzymania krążenia. Resuscytacja prowadzona przez strażaków, a potem załogę karetki nie przyniosła rezultatu i mężczyzna zmarł.

Jak mówi rzecznik tarnowskiego pogotowania ratunkowego Krzysztof Krzemień, sytuacja w regionie jest coraz gorsza. Karetki z pacjentami chorymi na Covid-19 stoją przed szpitalami od 6 do nawet 12 godzin. W tym czasie nie ma kto ruszyć na pomoc kolejnym potrzebującym ratunku.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-chory-na-covid-19-zmarl-w-domu-w-poblizu-nie-bylo-karetki,nId,4811169

https://www.o2.pl/informacje/mlody-nauczyciel-z-zawiercia-zmarl-na-covid-19-jest-data-pogrzebu-6567661742361344a

Koronawirus. Radosław Majdan: Tylko sen dawał mi ulgę [WYWIAD]
Mateusz Skwierawski 23 Października 2020, 11:38

- Takiego zmęczenia nie czułem nigdy w życiu, a przecież grałem kilka lat w piłkę i raczej się nie oszczędzałem - mówi Radosław Majdan, były piłkarz, który przechodzi COVID-19.


Radosław Majdan WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Radosław Majdan

Radosław Majdan ma koronawirusa. Przebywa w szpitalu

Mateusz Skwierawski, WP SportoweFakty: Jak pan się czuje?

Radosław Majdan, były piłkarz reprezentacji Polski: Jestem w szpitalu, staram się mało mówić, żeby oszczędzać gardło. Słychać po moim głosie, że mocno ucierpiał, ale najgorszy czas już na szczęście za mną. Przyznam jednak, że koronawirus totalnie mnie rozłożył.

Jak to rozumieć?

Potwornie mnie osłabił. Do tego stopnia, że nie byłem w stanie wejść pod prysznic i się wykąpać. Takiego zmęczenia nie czułem nigdy w życiu, a przecież grałem kilka lat w piłkę i raczej się nie oszczędzałem. Do tego dochodziły inne bóle: przede wszystkim głowy. Rozrywało mi ją. Przez kilka dni leżałem w domu, w zasadzie ciągle spałem. Tylko to dawało mi ulgę. Myślałem, że będzie coraz lepiej, a było tylko gorzej.

Co było dalej?

Doszedł nienaturalny kaszel, dusiło mnie. Do tego stan podgorączkowy, apatia. Brałem antybiotyk, ale nie pomagał. Po kilku dniach w domu stwierdziłem, że nie ma już na co czekać i trzeba jechać do szpitala. Lekarze zrobili mi tomografię i zdecydowali, że sytuacja jest na tyle poważna, że muszę zostać. U mnie szczególnie rozwinęło się zapalenie płuc. Po każdym oddechu dostawałem ataków kaszlu. Na początku choroby czułem osłabienie, w pewnym momencie wydawało się, że stan zdrowia się poprawia, ale później koronawirus zaatakował naprawdę mocno.

Bał się pan?

Szpital traktowałem jako ostateczność, ale doszło do mnie, że jest na tyle źle, że muszę się tam zgłosić. Miałem poczucie, że jest ze mną bardzo nie w porządku. Tak jak jeszcze nigdy nie było.

Jak jest teraz?

Kaszel powoli mija, nie mam już gorączki. Jeżeli wszystko dobrze się ułoży i będę się czuł coraz lepiej, jest szansa, że opuszczę szpital na początku przyszłego tygodnia. Cieszę się, że rodzina jest zdrowa. Żona pomaga, jak może. Dba o mnie i stara się nie wychodzić z domu. Bardzo martwiłem się o syna, Henia. Całe szczęście - jest zdrowy. W szpitalu mam bardzo dobrą opiekę. Leżę na sali z jednym panem i razem się wspieramy.
https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/906180/koronawirus-radoslaw-majdan-tylko-sen-dawal-mi-ulge-wywiad

https://wiadomosci.wp.pl/jerzy-owsiak-zakazony-koronawirusem-tworca-wosp-o-swoim-stanie-zdrowia-6567492753128192a

https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-pomorze-szef-sanepidu-i-dyrektor-wydzialu-zdrowia-zakazeni-wojewoda-na-kwarantannie-6567735141743360a

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #929 dnia: Październik 23, 2020, 22:08 »