Autor Wątek: USA 32 - szpiegować satelity szpiegowskie! ;)  (Przeczytany 1278 razy)

suchyy i 3 Gości przegląda ten wątek.

Online suchyy

• Senior
Odp: USA 32 - szpiegować satelity szpiegowskie! ;)
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 12, 2020, 23:25 »
Informacja dla Kolegów fotografujących / filmujących satelity, którzy chcieliby zapolować i potwierdzić niezwykłe migotanie (pięć błysków na sekundę) satelity USA-32. W drugiej połowie grudnia będą doskonałe (o ile dopisze pogoda) warunki do obserwacji tego satelity nad Polską. W ciągu każdej doby będziemy mogli obserwować aż do czterech przelotów (przed wschodem i po zachodzie Słońca) i to zarówno w kierunkach S->N, jak i N->S. Zachęcam do wcześniejszego zapoznania się z efemerydami na Heavens-Above dla Waszych miejscówek obserwacyjnych, aby dobrze zaplanować sesje foto. Przypominam na jakich elewacjach udało mi się upolować migotanie USA-32.

11-04-2020 / 21:20:15CEST / N->S / obserwacja przypadkowa (przelot przez gwiazdozbiór Warkocz Bereniki):

zoom:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

07-08-2020 / 21:47:49CEST / S->N / obserwacja planowana (przelot przez gwiazdozbiór Orła):

zoom:

Zdjęcia seryjne robiłem w trudnych warunkach miejskiego smogu świetlnego aparatem Olympus PEN E-PL9 (nastawionym na automat: time-lapse i zamocowanym na statywie) z adapterem M42-m4/3 i obiektywem manualnym Vivitar 28mm (56mm dla FF) f/2.5 ISO: 800, ekspozycja każdego foto: 5 sek. z interwałem: ok 3 sek. Pliki RAW (Olympusowskie ORF) obrabiałem w dedykowanym Olympus Workspace (powiększenia ze zdjęć: GIMP) i składałem wszystkie fotki do kupy (w jedno) w programie: Startrails, a szybki retusz po składance: IrfanView64.

Zapraszam na polowanie!  ;)  :)
« Ostatnia zmiana: Październik 17, 2020, 17:26 wysłana przez suchyy »
Pozdrawiam: Jurek (suchyy).

Online suchyy

• Senior
« Odpowiedź #16 dnia: Dzisiaj o 20:33 »
Ostatnio pogrzebałem trochę w necie, czego rezultatem jest aktualizacja (dodanie ciekawych linków) w pierwszym poście tego wątku. Zainteresowanym tematem polecam również cykl czterech niezwykle interesujących artykułów, które ukazały się w TSR (The Space Reviev), w 2012 r. na podstawie odtajnionych TOP SECRET:

Cytat: autor Dwayne A. Day pisze
O tej serii: Informacje w tej serii pochodzą z wielu źródeł, ale głównymi źródłami są różne wersje The SIGINT Satellite Story odtajnione w 2015 i 2016 roku, odtajnienie dokumentu AFTRACK oraz dokumenty opublikowane w programie satelitarnym Samos. Część 2 dotyczy AFTRACK, część 3 z innymi satelitami Agena SIGINT, a część 4 z P-11 i innymi małymi satelitami SIGINT.

The wizard war in orbit (part 1) Early American signals intelligence satellites
The wizard war in orbit (part 2) Black black boxes
The wizard war in orbit (part 3a) SIGINT satellites go to war
The wizard war in orbit (part 3b) SIGINT satellites go to war
The wizard war in orbit (part 4) P-11, FARRAH, RAQUEL, DRACULA, and KAL-007

Pozdrawiam: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #16 dnia: Dzisiaj o 20:33 »