Autor Wątek: Koronawirus na świecie  (Przeczytany 6665 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 16354
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #165 dnia: Październik 05, 2020, 23:54 »
Nowy Jork wprowadzi częściowy lockdown. Zamknięte będą niektóre firmy i szkoły
Opracowanie: Adam Zygiel 5 października (06:15)

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio zapowiedział w niedzielę zamknięcie mniej istotnych dla gospodarki miasta firm oraz szkół w dziewięciu najbardziej dotkniętych przez epidemię częściach dzielnic Brooklyn i Queens. Zarządzenie to ma obowiązywać od środy.

(...) Dziś niestety nie pora na świętowanie. Dzisiaj jest trudniejszy dzień - ocenił de Blasio podczas konferencji prasowej poświęconej kryzysowi epidemiologicznemu. Jego decyzję musi jeszcze zatwierdzić gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo, który wydał w niedzielę oświadczenie krytykujące lokalne władze w całym stanie za ich bezradność w obliczu rozprzestrzeniania się wirusa. Gubernator argumentował m.in., że w 20 najbardziej zakażonych obszarach w stanie Nowy Jork odsetek testów na obecność koronawirusa z pozytywnym wynikiem wynosił w sobotę 4,8 procent.

Zamkniętych ma zostać 100 szkół publicznych i 200 prywatnych na Broolynie i w Queens. Według dziennika "The New York Times" większość z tych ostatnich jest zlokalizowanych w skupiskach ortodoksyjnych Żydów. Burmistrz de Blasio podkreślił w niedzielę, że zamknięcie niektórych szkół jest podyktowane działaniami prewencyjnymi. Nie był to łatwy wybór i pozwolę sobie wyraźnie to powiedzieć: nie dostrzegamy na razie żadnych problemów w tych szkołach. Musimy jednak być proaktywni w kwestii bezpieczeństwa i zdrowia nowojorczyków - powiedział de Blasio. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-nowy-jork-wprowadzi-czesciowy-lockdown-zamkniete-beda-niekto,nId,4774244

Trump opuści szpital. "Czuję się lepiej niż 20 lat temu"
Opracowanie: Sara Bounaoui 5 października (21:01)

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że dziś wyjdzie ze szpitala. "Czuję się naprawdę dobrze! Nie bójcie się koronawirusa. Nie pozwólcie, by zdominował on wasze życie" - pisze Trump.

"Wychodzę dziś ze świetnego Centrum Medycznego Waltera Reeda. Czuję się naprawdę dobrze! Nie bójcie się koronawirusa. Nie pozwólcie, by zdominował on wasze życie. Opracowaliśmy naprawdę świetne leki i wiedzę. Czuję się lepiej niż 20 lat temu" - napisał na Twitterze Donald Trump. (...)

Prezydent USA Donald Trump spełnia wszystkie kryteria dla wypisania ze szpitala - poinformował jego lekarz Sean Conley.

Stan zdrowia Trumpa w ciągu ostatniej doby poprawił się; minęły też ponad 72 godziny, od kiedy miał ostatni raz gorączkę - powiedział na konferencji prasowej Conley. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-trump-opusci-szpital-czuje-sie-lepiej-niz-20-lat-temu,nId,4774996

Koronawirus. Hiszpania zamyka kolejne miasta. Znaczny spadek zakażeń we Francji [RAPORT DNIA]
Dzisiaj, 5 października

21:18 Hiszpania zamyka kolejne miasta
Ze względu na alarmująco szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa, władze hiszpańskiego regionu Kastylii i Leon zdecydowały o zamknięciu od wtorku dwóch miast, Leon i Palencii - poinformowała w poniedziałek regionalna minister ds. zdrowia Veronica Casado.
Obecnie w ponad 570 gminach na terenie całego kraju obowiązują różnego rodzaju restrykcje w celu powstrzymania pandemii. Mieszka w nich ponad 11 mln osób, tj. prawie 1/4 ludności Hiszpanii. Ograniczenia w przemieszczaniu się wprowadzono dotąd w 35 miejscowościach i dotyczą 5,4 mln osób - poinformowała w poniedziałek publiczna telewizja RTVE.

15:58 WHO: Co dziesiąta osoba na świecie mogła się już zarazić koronawirusem
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, koronawirusem mogło zakazić się dotychczas już około 10 proc. ludności świata - oznajmił w poniedziałek dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych dr Michael Ryan.
Zaprezentowane przez eksperta szacunki oznaczają, że prawdziwa liczba infekcji koronawirusem może być ponad 20-krotnie wyższa od tej oficjalnej.
Zgromadzone przez WHO dane mówią obecnie o ponad 35 milionach potwierdzonych przypadków Covid-19. Szacuje się, że na świecie żyje ponad 7,6 miliarda ludzi.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-koronawirus-hiszpania-zamyka-kolejne-miasta-znaczny-spadek-z,nId,4774239

https://www.theguardian.com/world/live/2020/oct/05/coronavirus-live-news-global-covid-cases-pass-35m-walter-reed-doctor-calls-donald-trump-drive-insanity
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2020, 23:56 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 16354
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #166 dnia: Październik 06, 2020, 23:53 »
Szef WHO z nadzieją o szczepionce na koronawirusa
Opracowanie: Magdalena Partyła 6 października (17:34)

„Jest nadzieja, że przed końcem tego roku będziemy mieć szczepionkę na koronawirusa” – mówi dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. Nie zdradził jednak żadnych szczegółów. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-szef-who-z-nadzieja-o-szczepionce-na-koronawirusa,nId,4776817

Donald Trump opuścił szpital i wrócił do Białego Domu
Opracowanie: Sara Bounaoui 6 października (02:01)

W Białym Domu będzie kontynuował swoje leczenie zakażony koronawirusem prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Jego stan zdrowia jest na tyle dobry, że mógł opuścić szpital. "Czuję się naprawdę dobrze! Nie bójcie się koronawirusa. Nie pozwólcie, by zdominował on wasze życie" - stwierdził amerykański przywódca we wpisie na Twitterze. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-donald-trump-opuscil-szpital-i-wrocil-do-bialego-domu,nId,4774996

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-ke-podpisuje-umowe-na-dostawe-remdesiviru-lek-wkrotce-trafi-,nId,4777072

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-szybciej-wykryjemy-koronawirusa-naukowcy-opracowali-nowa-wer,nId,4776826

https://www.theguardian.com/world/live/2020/oct/06/coronavirus-live-news-french-icu-patients-highest-since-may-trump-to-participate-in-next-debate

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 16354
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #167 dnia: Październik 07, 2020, 23:59 »
Rekord zakażeń w Czechach. Prawie 4,5 tys. nowych przypadków koronawirusa
Opracowanie: Malwina Zaborowska 7 października (09:59)

O 4457 nowych przypadków wzrósł łączny bilans zakażeń koronawirusem w Czechach - poinformował resort zdrowia tego kraju. Przyrost z wtorku jest o prawie 700 przypadków większy od dotychczasowego dziennego rekordu odnotowanego w piątek. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-rekord-zakazen-w-czechach-prawie-4-5-tys-nowych-przypadkow-k,nId,4778557

Ukraina. Petro Poroszenko z koronawirusem. Pogorszył się stan jego zdrowia
OPRAC. KATARZYNA BOGDAŃSKA 7 X

Pogorszył się stan chorego na COVID-19 byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Zachorowała również jego córka. Niepokojące informacje przekazała żona polityka.

We wtorek 29 września Petro Poroszenko, były prezydent Ukrainy przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych, że wykryto u niego koronawirusa. W sobotę 3 października chory na COVID-19 Poroszenko trafił do szpitala. Powodem było obustronne zapalenie płuc. Teraz żona polityka poinformowała, że jego stan się pogorszył.

"Jego stan jest gorszy. Ma obustronne zapalenie płuc. Jest w szpitalu, otrzymuje kompleksowe leczenie" - oświadczyła była pierwsza dama w programie Soromno, który zamieszczono we wtorek wieczorem na YouTube.

Powiedziała, że "niestety pogorszył się stan jego krwi - jest bardzo gęsta". Z jej relacji wynika, że lekarze nawet nie mogą jej wziąć do analizy.

Na COVID-19 zachorowała też córka Poroszenków; według małżonki byłego prezydenta przechodzi ona chorobę łagodniej od ojca.
https://wiadomosci.wp.pl/ukraina-petro-poroszenko-z-koronawirusem-pogorszyl-sie-stan-jego-zdrowia-6562032188439041a

Nowe wytyczne FDA. Rejestracja szczepionki COVID-19 opóźniona?
07 Października 2020, 14:58

Amerykańska Agencja ds.Żywności i Leków (FDA), we wtorek poinformowała producentów szczepionek COVID-19, że do zezwolenia na użycie w sytuacjach awaryjnych tych produktów, Agencja będzie wymagać co danych dot. bezpieczeństwa środka z okresu co najmniej dwóch miesięcy.

Jeśli agencja będzie postępować zgodnie z własnymi wytycznymi, jest mało prawdopodobne, aby autoryzowała szczepionkę przed końcem listopada. Taka zapowiedź oddala Donalda Trumpa od realizacji planu dot. dopuszczenia szczepionek na rynek amerykański do 3 listopada, kiedy odbyć się mają wybory prezydenckie w kraju.

We wtorek, prezydent Donald Trump wyraził swoje niezadowolenie publikując późnym wieczorem tweeta, w którym napisał, że „nowe zasady FDA utrudniają im (producentom - przyp. red.) przyspieszenie do zatwierdzenia szczepień przed dniem wyborów. Po prostu kolejny atak polityczny! ” (...)
https://www.politykazdrowotna.com/65107,nowe-wytyczne-fda-rejestracja-szczepionki-covid-19-opozniona

Pandemia koronawirusa: Rekordowy przyrost zakażeń w Polsce. Gwałtowny wzrost zakażeń we Francji [NA ŻYWO]
7 października

21:59 FRANCJA
Francuski resort zdrowia poinformował, że w ciągu ostatnich 24 godzin w kraju potwierdzono 18 746 nowych zakażeń SARS-CoV-2, tj. prawie dwa razy więcej niż we wtorek, gdy wykryto 10 489 nowych infekcji. 80 osób zmarło na Covid-19; bilans zgonów wzrósł do 32 445.
W sumie od początku pandemii we Francji koronawirusem zakażonych zostało 653 509 osób; kraj ten pod względem liczby zakażeń znajduje się obecnie na 10. miejscu na świecie.

19:24 WĘGRY
Węgierski koncern Richter wyprodukował już remdesivir, lek stosowany w leczeniu Covid-19, którym leczono prezydenta USA Donalda Trumpa, w ilości wystarczającej dla 3 tys. pacjentów - poinformowała rzeczniczka firmy Zsuzsa Beke.

Jesteśmy dumni, że po około 5 miesiącach intensywnych prac udało nam się opracować syntezę najskuteczniejszej obecnie substancji czynnej remdesivir - dla chorych na Covid-19 w ciężkim stanie - którą z powodzeniem również wyprodukowaliśmy - powiedziała Beke.

Dodała, że rząd Węgier, który posiada 5,25 proc. akcji Richtera, w marcu zwrócił się do firmy z prośbą o zbadanie, czy remdesiviru nie można by produkować na miejscu. Także rząd finansował prace.

Remdesivir jest środkiem, który - co potwierdzono klinicznie - przyśpiesza wyzdrowienie chorych i zmniejsza śmiertelność - powiedziała Beke.

Dodała, że we wrześniu lek przeszedł już kontrolę jakości i musi jeszcze przejść testy kliniczne, co - jak zaznaczyła - już nie jest zadaniem Richtera.

Podkreśliła, że koncern jest gotowy do podania w postaci zastrzyków remdesivir wystarczający dla około 260 chorych i ilość ta może być stopniowo zwiększana.

Dodała, że Richter pracuje też nad produkcją szczepionki, ale tu stadium zaawansowania jest mniejsze.

18:24 USA
Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, to ogólna liczba zgonów z powodu koronawirusa w USA może wzrosnąć nawet do 400 tysięcy - powiedział główny epidemiolog Stanów Zjednoczonych Anthony Fauci.

Modele mówią nam, że jeśli na jesień i zimę nie zrobimy tego, co potrzeba, to możemy dojść do 300-400 tys. zgonów na Covid-19 - ocenił Fauci na wirtualnym spotkaniu zorganizowanym przez American University z Waszyngtonu.

W Stanach Zjednoczonych bilans ofiar śmiertelnych epidemii wynosił 210 918 - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. W USA wykryto dotąd ponad 7,5 mln zakażeń SARS-CoV-2. To najwyższe wskaźniki spośród wszystkich krajów świata.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-pandemia-koronawirusa-rekordowy-przyrost-zakazen-w-polsce-gw,nId,4778429

https://www.theguardian.com/world/live/2020/oct/07/coronavirus-live-news-six-us-states-see-record-hospital-patients-facebook-deletes-trump-post

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 16354
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #168 dnia: Październik 08, 2020, 23:56 »
Wzrost zainteresowania eksperymentalną terapią, którą otrzymał Donald Trump
08 Października 2020, 11:51

(...) Donald Trump został wypisany ze szpitala późno w poniedziałek, zaledwie kilka dni po zdiagnozowaniu COVID-19. Według jego lekarza, badania krwi w poniedziałek wykryły przeciwciała zwalczające infekcje, które według rzecznika Regeneron prawdopodobnie pochodzą z eksperymentalnej terapii podanej prezydentowi w ramach leczenia zakażenia.

Donald Trump przyznał w wypowiedzi medialnej, że to dzięki terapii od Regeneron, czuł się znacznie lepiej niż wtedy, gdy został zdiagnozowany po raz pierwszy i powiedział, że będzie nalegał na uznanie terapii do stosowania w nagłych przypadkach - o co zawnioskowała firma w piątek.

Lek opracowywany przez Regeneron i Eli Lilly to koktajl dwóch przeciwciał monoklonalnych - kopii przeciwciał, które są jednym z głównych narzędzi wytwarzanych przez układ odpornościowy w celu zwalczania infekcji. (...)
https://www.politykazdrowotna.com/65138,usa-wzrost-zainteresowania-terapia-ktora-leczony-byl-d-trump

Donald Trump: Czuję się tak jakby perfekcyjnie. Każdy Amerykanin powinien być leczony tak jak ja
Opracowanie: Magdalena Opyd,Edyta Bieńczak 8 października

(...) Lekarze twierdzą, że Trump robi postępy - ale nie ujawniają szczegółowych informacji o stanie jego zdrowia
Według lekarzy Białego Domu, prezydent robi postępy w rekonwalescencji.

W środę przebywał krótko w Gabinecie Owalnym, gdzie m.in. otrzymał informacje o huraganie Delta, który zaatakował południowe wybrzeża USA, oraz o perspektywach pakietu stymulującego gospodarkę. Dostęp do gabinetu został zdecydowanie ograniczony, w pomieszczeniu przebywała z Trumpem mniejsza niż zazwyczaj liczba osób. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-donald-trump-czuje-sie-tak-jakby-perfekcyjnie-kazdy-amerykan,nId,4780492

https://www.politykazdrowotna.com/65148,rpo-musimy-wrocic-do-dyskusji-nt-stanu-nadzwyczajnego
https://www.politykazdrowotna.com/65146,komisja-europejska-zabezpiecza-dostep-do-remdesiviru

WHO: Rekordowa liczba nowych zakażeń koronawirusem na świecie [NA ŻYWO]
8 października

20:28 Tylko 5 proc. mieszkańców Izraela ma przeciwciała
Opublikowane w czwartek wyniki ogólnokrajowego badania serologicznego wykazały, że zaledwie 5,5 proc. mieszkańców Izraela ma przeciwciała przeciw koronawirusowi, co jest dalekie od odporności stadnej. W społecznościach ultraortodoksyjnych wskaźnik ten jest 5 razy wyższy.
Badanie, którego wyniki przedstawiło ministerstwo zdrowia, objęło 55 tys. osób, czyli ok. 0,6 proc. populacji kraju. Wykazano, że wirus był bardziej rozpowszechniony niż pokazywały to oficjalne statystyki, ale nie w takim stopniu jak sądzono.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-who-rekordowa-liczba-nowych-zakazen-koronawirusem-na-swiecie,nId,4780493

Ekspert alarmuje: Za 2 miesiące we Włoszech może być 16 tys. zakażeń dziennie
Opracowanie: Malwina Zaborowska 8 października (06:20)

"Jeśli we Włoszech obecna tendencja nie zostanie odwrócona, za dwa miesiące może być 16 tysięcy zakażeń koronawirusem dziennie" - ostrzegł doradca Ministerstwa Zdrowia Walter Ricciardi. Tak skomentował zanotowany w środę wzrost przypadków o 3600, najwięcej od kwietnia. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-ekspert-alarmuje-za-2-miesiace-we-wloszech-moze-byc-16-tys-z,nId,4780498

Covid: more than 80% of positive UK cases in study had no core symptoms
Ian Sample Science editor Thu 8 Oct 2020 07.36 BST

ONS survey said 86.1% of people between April and June had none of the main symptoms of coronavirus

More than 80% of people who tested positive in a national coronavirus survey had none of the core symptoms of the disease the day they took the test, scientists say.

The finding has prompted fears that future Covid-19 outbreaks will be hard to control without more widespread testing in the community to pick up “silent transmission”, particularly in universities and high-risk workplaces such as meat processing facilities.

Researchers at UCL said 86.1% of infected people picked up by the Office for National Statistics Covid-19 survey between April and June had none of the main symptoms of the illness, namely a cough, or a fever, or a loss of taste or smell the day they had the test. (...)
https://www.theguardian.com/world/2020/oct/08/more-than-80-positive-cases-in-covid-study-had-no-core-symptoms

https://www.theguardian.com/world/live/2020/oct/08/coronavirus-live-news-brazil-cases-pass-5m-trump-calls-catching-covid-a-blessing-in-disguise

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #168 dnia: Październik 08, 2020, 23:56 »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 16354
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #169 dnia: Październik 10, 2020, 00:01 »
WHO: rekordowy wzrost zakażeń w Europie
09 Października 2020, 16:33 Jan Kadzikiewicz

W piątek, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o rekordowym, dobowym wskaźniku nowych zakażeń na świecie. Na ten wynik przyczynił się rekordowy wzrost zakażeń w Europie. Polska, była 10-tym krajem w Europie pod względem liczby nowych zakażeń tego dnia.

Jak informuje WHO, w czwartek, w Europie zarejestrowano 96 996 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2, co stanowi jak dotąd, najwyższą łączną liczbę nowych przypadków w tym regionie.

Łącznie na świecie potwierdzono 338 779 nowych zakażeń w ciągu ostatniej doby. Liczba zgonów na świecie wzrosła o 5514 do łącznie 1,05 miliona.

Obecnie, Polska zajmuje 11. miejsce w Europie pod względem łącznej liczby zakażeń COVID-19, zaraz za Belgią, Rumunią, Holandią czy Ukrainą. (...)
https://www.politykazdrowotna.com/65225,who-rekordowy-wzrost-zakazen-w-europie

Tak źle jeszcze nie było: Europa i świat z groźnymi rekordami nowych zakażeń
Edyta Bieńczak 9 października

Groźne rekordy nowych zakażeń koronawirusem na świecie i w Europie. Na świecie - jak poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - potwierdzono w ciągu ostatnich 24 godzin ponad 350 tysięcy nowych infekcji SARS-CoV-2, w Europie przybyło ich w ciągu jednego dnia ponad 100 tysięcy. Agencja informacyjna Reuters cytuje eksperta WHO Mike’a Ryana, według którego europejskie rządy - jeśli chcą uniknąć kolejnych lockdownów - muszą m.in. ograniczyć zgromadzenia masowe. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-tak-zle-jeszcze-nie-bylo-europa-i-swiat-z-groznymi-rekordami,nId,4783432

Pada kolejny rekord zakażeń w Czechach. Od poniedziałku nowe restrykcje
Opracowanie: Malwina Zaborowska 9 października (08:30)

Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało o kolejnym rekordowym wzroście liczby zakażonych koronawirusem. W czwartek przybyło ich 5394, o kilkadziesiąt więcej niż w środę. Od 1 marca w Czechach zakaziło się ponad 100 tys. osób.

Wzrosła także liczba zgonów. W środę zmarły 42 osoby zainfekowane koronawirusem, w czwartek - 13. Łącznie zanotowano 869 zgonów wskutek zakażenia. Tylko w tym tygodniu zmarło ponad 100 osób. Według danych ministerstwa zdrowia liczba hospitalizowanych rośnie. W szpitalach jest 1741 pacjentów, w tym 360 - w ciężkim stanie. (...)
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-pada-kolejny-rekord-zakazen-w-czechach-od-poniedzialku-nowe-,nId,4782722

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-jestescie-dorosli-pomyslcie-o-innych-szwedzcy-studenci-impre,nId,4783481

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-wielka-brytania-znacznie-wiecej-zgonow-na-covid-19-niz-na-za,nId,4781334

https://www.o2.pl/informacje/przewidzial-wirusa-z-wuhan-juz-40-lat-temu-padlo-kluczowe-pytanie-6562856048286208a

Pandemia koronawirusa: Cała Polska w strefie żółtej. Groźne rekordy w Europie i na świecie [NA ŻYWO]
9 października

21:01 FRANCJA: PO RAZ PIERWSZY PONAD 20 TYSIĘCY NOWYCH ZAKAŻEŃ
Po raz pierwszy od początku pandemii dobowa liczba nowych zakażeń koronawirusem we Francji przekroczyła 20 tysięcy - poinformowało francuskie ministerstwo zdrowia. Ponadto w ciągu ostatniej doby zmarło w tym kraju 109 chorych na Covid-19.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-pandemia-koronawirusa-cala-polska-w-strefie-zoltej-grozne-re,nId,4782653

https://www.theguardian.com/world/live/2020/oct/09/coronavirus-live-news-record-global-case-rise-washington-health-officials-ask-rose-garden-guests-to-get-tested
« Ostatnia zmiana: Październik 10, 2020, 00:32 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 16354
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #170 dnia: Październik 11, 2020, 00:01 »
Koronawirus. Rekord zakażeń w Czechach, ponad 8,6 tys. przypadków
Opracowanie: Adam Zygiel 10 października (08:00)

O rekordowej liczbie 8618 zakażeń w ciągu jednego dnia poinformowało w sobotę czeskie ministerstwo zdrowia. W kraju jest łącznie 55 tys. tzw. aktywnych przypadków. Po czwartym z rzędu dniu rekordowych przyrostów bilans wszystkich zakażeń wzrósł do 109 374.

Według danych przedstawionych przez resort zdrowia w sobotę w szpitalach przebywa 1893 pacjentów, z czego 412 jest w stanie ciężkim.

Chociaż u większości zakażonych infekcja ma łagodny przebieg lub rozwija się bezobjawowo, znacząco wzrosła liczba hospitalizacji oraz przypadków wymagających specjalistycznej pomocy lekarskiej. Istnieją obawy co do wyczerpania się rezerw w służbie zdrowia. Szpitale są zmuszone do przekładania na późniejszy termin większości zabiegów. Przed tygodniem na czeskich oddziałach intensywnej opieki medycznej znajdowało się 274 pacjentów, obecnie - ponad 400.

Ministerstwo poinformowało w swym komunikacie, że od piątku do soboty w Czechach z powodu Covid-19 zmarło 25 osób. Łącznie od początku epidemii w tym kraju zarejestrowano 905 zgonów.

U południowych sąsiadów Polski obowiązuje stan wyjątkowy i ograniczenia lub całkowity zakaz uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, sportowych i społecznych. Część restrykcji wejdzie w życie w poniedziałek. Jeżeli sytuacja się nie poprawi, a ludzie nie będą respektować ograniczeń, możliwe jest ogłoszenie blokady podobnej do lockdownu wprowadzonego wiosną - zapowiedział w piątek premier Andrej Babisz.

Tempo rozprzestrzenia się koronawirusa jest w Czechach coraz większe. W całym wrześniu zarejestrowano 43 tys. nowych zakażeń, w pierwszej dekadzie października - 38 tys. Największy przyrost infekcji odnotowano w okolicach miasta Uherske Hradisztie na Morawach. W ciągu ostatnich siedmiu dni na 100 tys. mieszkańców przypadało tam średnio 500 nowo wykrytych infekcji.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-koronawirus-rekord-zakazen-w-czechach-ponad-8-6-tys-przypadk,nId,4784844

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-stracone-pokolenie-w-hiszpanii-blisko-polowa-bezrobotnych-to,nId,4784867

https://www.theguardian.com/world/live/2020/oct/09/coronavirus-live-news-record-global-case-rise-washington-health-officials-ask-rose-garden-guests-to-get-tested
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2020, 08:36 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 16354
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #171 dnia: Październik 11, 2020, 23:32 »
Krytyczna sytuacja epidemiczna w Donbasie. Szpitale są przepełnione
Opracowanie: Adam Zygiel 11 października (12:00)

Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w separatystycznych republikach na wschodzie Ukrainy jest krytyczna - ocenił Pawło Łysianskyj, przedstawiciel ukraińskiego biura rzecznika praw człowieka w obwodzie donieckim i ługańskim.

Według niego szpitale w niekontrolowanych przez Kijów częściach obwodu donieckiego i ługańskiego są przepełnione, a w aptekach brakuje środków ochrony osobistej.

Jak dodał, nie przestrzega się tam ogólnie przyjętych zasad takich jak dystansowanie społeczne czy konieczność noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Odbywają się też masowe zgromadzenia, np. Forum "Razem z Rosją".

Łysianskij stwierdził, że lekarze rozpoznają u pacjentów: ostre zapalenie dróg oddechowych, zapalenie płuc i ewentualnie - zakażenie koronawirusem. W przypadku dwóch pierwszych diagnoz ludzie są odsyłani do domów. Separatyści nie ujawniają prawdziwych danych dotyczących liczby chorych na Covid-19 - oświadczył.

Przedstawiciel biura rzecznika praw człowieka ocenił, że władze tzw. republik stawiają polityczne projekty ponad ochronę życia i zdrowia mieszkańców.

Wira Jastrebowa, dyrektor Wschodniej Grupy Obrony Praw Człowieka, przekazała, że od sierpnia do października w zakładach karnych w tzw. Ługańskiej Republice Ludowej zmarło z powodu zapalenia płuc 19 osób. Według niej więźniowie nie mają środków ochrony osobistej. Administracje kolonii karnych nie informują o przypadkach zakażenia czy zgonu z powodu koronawirusa.

Separatystyczna Doniecka Republika Ludowa twierdzi, że od początku epidemii zakaziło się tam koronawirusem 4556 osób, a 289 z nich zmarło. Tzw. Ługańska Republika Ludowa informuje o 1209 infekcjach i 52 zgonach.

Ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia zaznacza, że niedostępne są dane o zakażeniach koronawirusem na zaanektowanym przez Rosję Krymie, w Sewastopolu oraz na kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów terenach obwodów donieckiego i ługańskiego.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-krytyczna-sytuacja-epidemiczna-w-donbasie-szpitale-sa-przepe,nId,4786485

Donald Trump po raz pierwszy wystąpił publicznie od czasu zakażenia koronawirusem
Opracowanie: Magdalena Partyła 10 października (22:47)

Prezydent Donald Trump przemawiał w sobotę z balkonu Białego Domu. Mówił o sukcesach swej ekipy i piętnował demokratów przed wyborami prezydenckimi. Było to pierwsze jego wystąpienie z udziałem publiczności od ujawnienia, że miał pozytywny wynik testu na koronawirusa.


Donald Trump/Zwolennicy Trumpa  Erin Scott / POOL /PAP/EPA  

(...) Niezależni eksperci medyczni ostrzegali przed możliwym rozprzestrzenianiem się koronawirusa podczas zgromadzenia. Według telewizji CNBC wszyscy uczestnicy byli poproszeni o noszenie masek na terenie Białego Domu. Mierzono im też temperaturę.

Jak podkreślają media, spotkanie naruszało przepisy w Waszyngtonie, które zabraniają zgromadzeń ponad 50 osób. Ponieważ jednak Biały Dom jest własnością federalną, nie obowiązują tam lokalne zasady.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wybory-prezydenckie-w-usa-2020/fakty/news-donald-trump-po-raz-pierwszy-wystapil-publicznie-od-czasu-za,nId,4785092

Donald Trump: Nie mam już Covid-19, nie stanowię ryzyka dla innych
11 października (18:54)

Prezydent USA Donald Trump powiedział w wywiadzie dla telewizji Fox News, że jego lekarze stwierdzili, iż nie ma już Covid-19 i nie stanowi zagrożenia transmisji koronawirusa dla innych.

(...) W sobotę jego lekarz poinformował, że prezydent nie stwarza już ryzyka "przekazania wirusa innym", ale nie ujawnił, czy wynik testu na obecność SARS-CoV-2 był ujemny. Z oświadczenia lekarza wynika, że prezydent spełnia obecnie kryteria Centrów Prewencji i Kontroli Chorób (CDC) bezpiecznego zakończenia izolacji. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-donald-trump-nie-mam-juz-covid-19-nie-stanowie-ryzyka-dla-in,nId,4786596

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-donald-trump-zamiescil-film-ze-szpitala-nie-czulem-sie-zbyt-,nId,4771289

https://www.rmf24.pl/ekonomia/news-nowy-tydzien-w-ekonomii-allegro-na-gieldzie-nowe-ograniczeni,nId,4786544

https://www.theguardian.com/australia-news/2020/oct/12/australian-food-banks-report-huge-surge-in-demand-during-covid-pandemic

Greece reports highest daily rise in fatalities
Greece announced 280 new cases of the coronavirus on Sunday, along with 13 deaths – the highest number of daily fatalities recorded in the country since the pandemic began.
This takes Greece’s cumulative total to 22,358, while the death toll is at 449.
New restrictions on the number of people allowed inside restaurants, museums and archaeological site will be imposed on Monday in Athens and several other regions where cases are rising rapidly.

Germany should continue restricting the number of people allowed to gather in groups and crack down on unnecessary travel, an adviser to Chancellor Angela Merkel has said.

“We must be a bit stricter in places where infection chains spread mostly, which is parties and, unfortunately, also travel,” the chancellor’s chief of staff, Helge Braun, told public broadcaster ARD.

“We are at the beginning of a second wave and only the politicians’ and the population’s determination will decide whether or not we can avoid it, or slow it down,” he added.

Infections and deaths had remained lower in the country than in many of its European neighborus, but the daily number of new cases has leapt above 4,000 since Thursday, the highest since April.

Tougher penalties are on the cards, with Bavaria’s prime minister, Markus Soeder, at the weekend proposing steeper fines for people not wearing masks where mandated in places such as public transport and shops. They should rise to €250 compared with the current €50 and €500 for repeat offenders, he said.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2020/oct/11/coronavirus-live-news-us-hits-two-month-high-australian-state-of-victoria-reports-12-new-cases

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 16354
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #172 dnia: Październik 13, 2020, 04:26 »
Nie tylko Polska, ale i cały region Europy Środkowej ugina się pod naporem koronawirusa
12 X Jan Cienski i Lili Bayer

Pierwsza fala pandemii koronawirusa ledwie zawadziła o Europę Środkową, ale teraz region daje sobie radę znacznie gorzej – nawrót zachorowań grozi przeciążeniem systemów medycznych wielu biedniejszych krajów członkowskich UE, piszą Jan Cienski i Lili Bayer z POLITICO.
(...)
Koronawirus. "Płacimy za nasze zachowanie w sierpniu"

Jednak rozluźnienie zasad latem, w połączeniu z ponownym otwarciem szkół i mylącymi komunikatami ze strony polityków, przyczyniło się do ogromnego wzrostu liczby zakażeń.

– Myślę, że płacimy za nasze zachowanie w sierpniu. Imprezy, wyjazdy do Chorwacji i nad Balaton, obozy szkolne itp. – powiedział pewien węgierski lekarz, który prosił o zachowanie anonimowości.

Liderem jest Republika Czeska, która ma najwyższy wskaźnik zakażeń w UE, według Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób. W lecie oscylował on wokół 200 przypadków dziennie, zaczął rosnąć we wrześniu i wzrósł w październiku, osiągając w piątek dzienny rekord 8617.

Reszta Europy Środkowej dotrzymuje Czechom pola. Słowacja ma 10 razy więcej przypadków dziennie niż późnym latem, a Polska rośnie w podobnym tempie, osiągnąwszy w sobotę rekord 5300 nowych przypadków. Na Węgrzech liczba nowych zachorowań wzrosła z zaledwie dziewięciu na początku sierpnia do 1374 w sobotę, natomiast w Rumunii wzrosła trzykrotnie w porównaniu z latem do 3517 w piątek.

Gwałtownie wzrasta również liczba zgonów, a także hospitalizacji i liczba pacjentów korzystających z respiratorów. Jest to poważny problem dla regionu – z wyjątkiem Czech – gdzie wydatki na opiekę zdrowotną oraz liczba lekarzy i pielęgniarek są znacznie niższe niż w Europie Zachodniej. (...)
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-nie-tylko-polska-ale-i-caly-region-europy-srodkowej-ugina-sie-pod-naporem/rrqks8l,79cfc278

Granice Australii pozostaną zamknięte prawdopodobnie do końca 2021 r.
12 X

Wiele wskazuje na to, że granice Australii pozostaną zamknięte dla turystów do końca przyszłego roku, a kwarantanna może być utrzymana nawet do 2023 roku.

W przemówieniu wygłoszonym w National Press Club, minister finansów Australii Josh Frydenberg zapowiedział, że rząd zakłada, że podróże międzynarodowe, w tym turystyczne oraz wjazd studentów zagranicznych do Australii nie będzie możliwy do końca 2021 roku.

Jest możliwe, że Australia prawdopodobnie otworzy swoje granice dla niektórych krajów przed końcem przyszłego roku, a w tym miesiącu spodziewane jest powstanie jednokierunkowej „bańki podróżniczej” z Nową Zelandią. Dzięki tej bańce podróżniczej Nowozelandczycy mogliby podróżować do Australii. Australijczycy nie będą jeszcze mogli odwiedzić Nowej Zelandii, ale może to nastąpić do końca roku. Inne kraje dla których Australia mogłaby się otworzyć przy założeniu mocnego reżimu sanitarnego to Japonia, Korea Południowa i Singapur. (...)
https://www.onet.pl/turystyka/onetpodroze/koronawirus-australia-granice-australii-pozostana-zamkniete-do-konca-2021-r/kzd6g7r,07640b54

Koronawirus. Ponad 4 tys. nowych zakażeń w Polsce. Restrykcje w Wielkiej Brytanii [RAPORT DNIA: 12 PAŹDZIERNIKA]
12 października

23:51 Czechy
 Po całodziennych debatach rząd Czech podjął w poniedziałek decyzję o zamknięciu od czwartku szkół podstawowych, a także restauracji, barów i klubów. Zakazano też spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Nauka w szkołach ma być wznowiona 1 listopada.
Pozostałe ograniczenia będą obowiązywać do 3 listopada.

21:43 Poroszenko wyszedł ze szpitala
Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który był hospitalizowany z powodu Covid-19, został w poniedziałek wypisany ze szpitala - poinformowało jego biuro prasowe. Podkreśliło, że jego stan zdrowia się poprawił.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-koronawirus-ponad-4-tys-nowych-zakazen-w-polsce-restrykcje-w,nId,4786589

WHO: 'herd immunity is scientifically and ethically problematic'
Matthew Weaver

The WHO has warned that the number of new Covid cases is at its highest level since the start of the pandemic.

Speaking at the regular Monday press conference in Geneva, Tedros Adhanom Ghebreyesus, the organisation’s director general, said: “Each of the last four days has seen the highest number of cases reported so far.”

He added: “Around the world, we’re now seeing an increase in the number of reported cases of Covid-19 especially in Europe and the Americas.”

Tedros also warned against the idea of herd immunity. He said:

Herd immunity against measles requires about 95% of a population to be vaccinated. The remaining 5% will be protected by the fact that measles will not spread among those who are vaccinated. In other words immunity is achieved by protecting people from the virus, not by exposing them to it. Never has herd immunity been been used as a strategy for responding to an outbreak, let alone a pandemic. It is scientifically and ethically problematic.
https://www.theguardian.com/world/live/2020/oct/12/coronavirus-live-news-fauci-says-he-did-not-agree-to-appear-in-trump-ad-italy-plans-new-restrictions

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 16354
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #173 dnia: Październik 14, 2020, 00:01 »
Częściowy lockdown Europy i nowe obostrzenia
13 Października 2020, 12:20

(...) W środę w Czechach wchodzą w życie nowe obostrzenia. Jak poinformował premier Czech, rząd podjął decyzję o zamknięciu restauracji, barów i klubów.

Od czwartku do 3 listopada będzie również obowiązywać rygorystyczny zakaz wszelkich zgromadzeń (niezależnie od formy i miejsca spotkania). Ustanowiono limit zgromadzeń - do 6 osób.
(...)
W regionie paryskim szpitale przeszły w "tryb ratunkowy". Odwołano urlopy personelu i odłożono mniej pilne operacje. Pacjenci z COVID-19 stanowili bowiem blisko połowę wszystkich pacjentów na oddziałach intensywnej terapii.

W poniedziałek Premier Francji Jean Castex oświadczył, że nie wyklucza wprowadzenia ścisłej kwarantanny w regionach najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa.
(...)
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, poinformował w poniedziałek o kolejnych ograniczeniach w niektórych częściach Anglii. Rząd brytyjski proponuje system alertowy na trzech poziomach (odpowiednik zielonej, żółtej i czerwonej strefy w Polsce).
(...)
30 września rząd wyznaczył władzom wspólnoty autonomicznej Madrytu 48-godzinny termin na ogłoszenie przymusowej izolacji społecznej. Restrykcjami tymi został objęty Madryt oraz część miast z najwyższym wskaźnikiem zakażeń.
(...)
https://www.politykazdrowotna.com/65354,europa-odpowiada-na-wzrost-zakazen-koronawirusem

WHO: pandemia koronawirusa może szybko się skończyć. Jest jeden warunek
MICHAŁ SKORUPKA 13 X

Koronawirus został zdiagnozowany już łącznie u blisko 38 milionów ludzi na świecie. Zdaniem WHO, możemy szybko uporać się z pandemią, mimo że ta rozwija się w błyskawicznym tempie. Szef Światowej Organizacji Zdrowia mówi, co zrobić, aby tak się stało.

(...) - Jeżeli wykorzystamy narzędzia, które mamy pod ręką, to możemy uporać się z koronawirusem bardzo szybko - mówił dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, podczas szczytu afrykańskiego organizowanego zdalnie przez "Financial Times".

Światowa Organizacja Zdrowia nakłania władze państw do tego, aby informowały społeczeństwo o fatalnych skutkach zdrowotnych, jakie niesie za sobą COVID-19. Podkreśla, jak ważna jest mobilizacja w kwestii przestrzegania dystansowania społecznego, a także ochrony osób starszych przed zakażeniem. WHO przypomina jednocześnie, że przywódcy powinni przekonywać obywateli do szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, gdy tylko powstanie skuteczny preparat. (...)
https://tech.wp.pl/who-pandemia-koronawirusa-moze-szybko-sie-skonczyc-jest-jeden-warunek-6564137934318112a

Najgorsze dopiero przed nami. Chińczycy mówią, co nas czeka
13.10.2020 8:41

Pandemia przyspiesza, ale najgorsze jeszcze przed nami. Chińscy eksperci medyczni przewidują, że druga fala zachorowań na COVID-19 osiągnie swój szczyt w grudniu br. oraz w styczniu roku 2021.

Yang Gonghuan, były wiceprezes chińskiego Centrum Kontroli Chorób, powiedział w wywiadzie z "Global Times", że wraz ze spadkiem temperatury koronawirus nabrał nowego tempa, co doprowadzi do nieuniknionego zwiększenia zakażeń na całym świecie.

W ubiegły czwartek Europa po raz pierwszy zgłosiła ponad 100 tys. przypadków zakażeń koronawirusem w ciągu jednej doby, przewyższając tym samym liczby zachorowań na COVID-19 w mocno dotkniętych epidemią Stanach Zjednoczonych.

Francja jest jednym z krajów, które najbardziej ucierpiały podczas drugiej fali w Europie. W Paryżu, Marsylii i zamorskim terytorium Gwadelupy zamknięto już bary i kawiarnie. Inne kraje, w tym Włochy, Wielka Brytania i Niemcy, również przygotowują nowe ograniczenia na czas drugiej fali zachorowań.

Druga fala zakażeń koronawirusem jest nieunikniona, jednak Yang Gonghuan uważa, że ​​będzie ona "mniej niepokojąca" niż pierwsza.

Według danych z Johns Hopkins University w Baltimore w amerykańskim stanie Maryland liczba potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem na całym świecie osiągnęła 37 544 120. Liczba zgonów wyniosła natomiast 1 077 082.

Yang Zhanqiu, zastępca dyrektora wydziału biologii patogenów na Uniwersytecie Wuhan, podobnie jak Yang Gonghuan, twierdzi, że liczba przypadków zakażeń koronawirusem wzrośnie od października, a szczyt zachorowań nastąpi w grudniu i styczniu przyszłego roku.

Yang Zhanqiu powiedział, że druga fala pandemii będzie znacznie mniej dotkliwa niż pierwsza, ze sporadycznymi wybuchami w niektórych częściach świata.

Chociaż chłodniejsza pogoda może przyczynić się, że wirus będzie bardziej aktywny, ma to swoje zalety. Ludzie rzadziej wychodzą z domu, co może zapewnić dystans społeczny - mówi Liang Manchun, współpracownik naukowy w Instytucie Badań nad Bezpieczeństwem Publicznym Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie. (...)
https://www.o2.pl/informacje/najgorsze-dopiero-przed-nami-chinczycy-mowia-kiedy-druga-fala-uderzy-z-cala-moca-6564114078857760a

Rzucał w tłum maseczkami, sam jej nie miał. Pierwszy wiec Donalda Trumpa od wypisania ze szpitala
Opracowanie: Magdalena Partyła 13 października (05:01)

Ubiegający się o reelekcję prezydent USA Donald Trump powrócił na kampanijny szlak. Podczas wiecu na Florydzie rzucał w tłum maseczkami i zapewniał, że jest odporny na infekcje.

Tydzień po wypisaniu ze szpitala wojskowego Walter Reed pod Waszyngtonem Trump odbył wiec na lotnisku w Sanford na Florydzie. Przemawiał godzinę, czyli krócej niż zazwyczaj na przedwyborczych spotkaniach. W tłum swoich sympatyków na początku wystąpienia rzucał maseczkami. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wybory-prezydenckie-w-usa-2020/fakty/news-rzucal-w-tlum-maseczkami-sam-jej-nie-mial-pierwszy-wiec-dona,nId,4790162


16:35 Szwecja
Główny epidemiolog kraju Anders Tegnell uważa, że choć w Szwecji rośnie liczba zakażeń, to koronawirus nie rozprzestrzenia się w takim stopniu, jak innych państwach świata.
We wtorek Urząd Zdrowia Publicznego podał, że od piątku liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Szwecji wzrosła o 2203 do 100 654. Przed tygodniem statystyki za ten sam okres pokazywały wzrost zakażeń o 1862.
W Szwecji mamy do czynienia z negatywnym rozwojem epidemii, ale koronawirus nie rozwija się w takim stopniu jak w innych krajach świata - ocenił Tegnell.
Według niego "trudno porównać aktualną sytuację z wiosną", gdy Szwecja została mocno dotknięta epidemią, "gdyż dziś przeprowadza się znacznie więcej testów".
Aktualnie najbardziej dotknięte pandemią miasta to: Sztokholm, Uppsala oraz Oerebro.

12:55 Bułgaria
W Bułgarii w ciągu ostatniej doby zmarły 23 osoby zakażone koronawirusem - poinformowało ministerstwo zdrowia. To najwyższa dobowa liczba zgonów od początku epidemii, która pochłonęła już w tym kraju 915 ofiar. Wykryto też 587 nowych infekcji.
Koronawirusem w Bułgarii zakaziło się ogółem 24 989 osób, z których 15 975 wyzdrowiało.

10:55 Rosja
W Rosji wykryto w ciągu minionej doby 13 868 zakażeń koronawirusem; zmarły 244 osoby - podał sztab rządowy. Zarówno wskaźnik nowych zachorowań, jak i liczba przypadków śmiertelnych w ciągu jednej doby są najwyższe od początku pandemii.
Trzeci dzień z rzędu dobowy przyrost zakażeń przekracza w Rosji 13 tysięcy. W poniedziałek sztab informował o 13 592 nowych zakażeniach, a dzień wcześniej - o 13 634. Wiosną, w okresie największego nasilenia epidemii najwyższy dobowy przyrost zachorowań, który odnotowano 11 maja, wynosił w tym kraju 11 656.
Ogólna liczba zakażeń wynosi teraz 1 326 178, a liczba zgonów - 22 966.
Przyrost zachorowań nie jest powodem, by nakładać teraz ograniczenia na gospodarkę - powiedziała we wtorek naczelna lekarz sanitarna Rosji Anna Popowa. "Chociaż widzimy rosnące cyfry, nie mówimy dziś w Federacji Rosyjskiej o blokowaniu gospodarki i wstrzymaniu pracy jakichś zakładów, sektorów gospodarki, bo obecnie nie widzimy, by miało to sens" - oświadczyła Popowa.

10:26 Węgry
28 osób chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech; to najwyższy przyrost dzienny od początku pandemii. Wykryto też 1025 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowano na rządowej stronie poświęconej pandemii.
W sumie na Węgrzech stwierdzono dotąd prawie 40 tys. zakażeń koronawirusem i zmarło prawie 1000 osób. Prawie 12 tys. wyzdrowiało.

10:21 Czechy
Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało, że dzień wcześniej zarejestrowano w kraju 4310 zakażeń koronawirusem i 31 zgonów na Covid-19. W szpitalach przebywa obecnie 2146 pacjentów z SARS-CoV-2, w tym 426 w ciężkim stanie.
Według agencji CTK dane za poniedziałek są najgorsze od początku pandemii ze wszystkich pierwszych dni tygodnia pracy. W ubiegłym tygodniu, w poniedziałek 5 października, zanotowano prawie 1200 zakażeń mniej.
Łącznie w Czechach wirusem SARS-CoV-2 zaraziło się ponad 121 tys. osób. Mniej niż połowę z nich uważa się za wyleczone. Aktywnych przypadków jest ponad 62 tys.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-koronawirus-premier-na-kwarantannie-ratownicy-medyczny-apelu,nId,4790164

Cristiano Ronaldo zakażony koronawirusem
Opracowanie: Nicole Makarewicz,Wojtek Marczyk 13 października (16:29)

Cristiano Ronaldo uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Piłkarz został odizolowany od pozostałych reprezentantów Portugalii - poinformował Portugalska Federacja Piłki Nożnej.


Cristiano Ronaldo zakażony koronawirusem/MARIO CRUZ /PAP/EPA

Federacja przekazała, że w związku z pozytywnym wynikiem testu na Covid-19, piłkarz nie zagra w spotkaniu ze Szwecją.
Cristiano Ronaldo czuje się dobrze i pozostaje w izolacji.
Po informacji o zakażeniu Ronaldo, pozostali zawodnicy kadry przeszli dziś testy wykrywające patogen. Wszyscy kadrowicze otrzymali wynik ujemny.
Portugalia zmierzy się ze Szwecją w ramach Ligi Narodów w środę.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-cristiano-ronaldo-zakazony-koronawirusem,nId,4790549

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-w-hiszpanii-pracodawcy-zwroca-koszty-poniesione-w-trakcie-pr,nId,4790827

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-przez-pandemie-utknal-na-7-miesiecy-w-peru-japonski-turysta-,nId,4790215

Keir Starmer urges PM to impose 'circuit breaker' lockdown on England
Heather Stewart, Josh Halliday and Helen Pidd Tue 13 Oct 2020 19.46 BST

Labour leader says Boris Johnson must ‘follow the science’ as Covid death toll rises sharply

Keir Starmer called on the government to “follow the science” and impose a national “circuit breaker” lockdown of at least two weeks as the death toll from Covid-19 soared to a four-month high.

In a significant escalation, the Labour leader said Boris Johnson had “lost control of the virus” and must take urgent action to impose a near-total shutdown across England over October half-term.

“If we don’t, we could sleep-walk into a long and bleak winter. That choice is now for the prime minister to make. I urge him to do so,” he said.

The call was backed by metro mayors across northern England as official figures showed 143 UK deaths in a single day – the highest since early June. Last month the chief scientific adviser, Sir Patrick Vallance, warned the country could see 200 daily deaths by mid-November without fresh controls.

Late on Monday, papers published by the Scientific Advisory Group for Emergencies (Sage) revealed that scientific advisers urged the government to impose a fortnight-long lockdown as long ago as 21 September or risk “catastrophic consequences”, but were ignored. Instead, Johnson announced limited measures including a 10pm pubs curfew, advice to work from home and stricter curbs in worst-hit areas.

On Tuesday, two government advisers said that between 3,000 and 107,000 deaths could be avoided by January if strict circuit breaker curbs are imposed from 24 October to 7 November. Graham Medley, who sits on Sage, and Matt Keeling, of the Scientific Pandemic Influenza Group on Modelling, told the Financial Times they would release their findings in a joint paper.

With the death toll quadrupling over the past month, Medley warned the UK to expect 400 deaths a day by early November.
https://www.theguardian.com/world/2020/oct/13/keir-starmer-urges-pm-to-impose-circuit-breaker-lockdown-on-england

https://www.theguardian.com/world/live/2020/oct/13/coronavirus-live-news-trump-tests-negative-for-covid-who-reports-record-new-global-cases

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 16354
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #174 dnia: Październik 14, 2020, 23:56 »
Lockdown w Irlandii Północnej. Potrwa cztery tygodnie
Opracowanie: Adam Zygiel 14 X

Od piątku w Irlandii Północnej rozpocznie się czterotygodniowy lockdown, który ma na celu powstrzymanie rosnącej liczby zakażeń koronawirusem - ogłosił rząd tej prowincji. To zwiększa presję na brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, by podobny krok wprowadził w Anglii.

(...) Zalecane są praca z domu, jeśli to tylko możliwe, i unikanie przemieszczania się, jeśli to nie jest konieczne. Zamknięte zostaną szkoły - choć w odróżnieniu od pozostałych działań tylko na dwa tygodnie, z czego tydzień jest normalną przerwą w połowie semestru - zaś uniwersytety powinny wprowadzić naukę zdalną, jeśli to tylko możliwe. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-lockdown-w-irlandii-polnocnej-potrwa-cztery-tygodnie,nId,4792602

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-to-bedzie-bolalo-czesciowy-lockdown-w-holandii,nId,4792837

Koronawirus. Włoski ekspert: Sytuacja w Mediolanie jest krytyczna. Zostało 15 dni
Opracowanie: Adam Zygiel 14 X

Sytuacja w Mediolanie jest krytyczna z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem, jest mało czasu, by odwrócić tendencję - ocenił specjalista chorób zakaźnych profesor Massimo Galli ze szpitala w tym mieście. Jego zdaniem trzeba działać natychmiast.

Presja na szpitale rośnie szybko i trzeba bardzo uważać. Sytuacja w Mediolanie jest krytyczna. Mamy mało czasu, by interweniować i odwrócić tendencję - powiedział cytowany przez Ansę włoski lekarz zatrudniony na oddziale chorób zakaźnych.

Ekspert ze szpitala Sacco w stolicy Lombardii ocenił, że zostało 15 dni, by wprowadzić w życie wszystkie niezbędne kroki w ramach walki z silnym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. To trzeba zrobić natychmiast - dodał.

Profesor Galli wyraził opinię, że należy rozważyć powrót do pracy zdalnej na dużą skalę, a także częściowe przywrócenie nauki online w szkołach średnich.

Według specjalisty zwłaszcza w Mediolanie sytuacja epidemiologiczna jest niepokojąca.

W minionych miesiącach wielu mediolańczyków podróżowało, niektórzy się zakazili, a teraz wirus krąży w mieście. Powtarzam: trzeba bardzo uważać i szybko działać - zaznaczył.

We wtorek we Włoszech zanotowano rekordowo wysoką liczbę nowych zakażeń koronawirusem w ostatnich miesiącach: ok. 5900.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-koronawirus-wloski-ekspert-sytuacja-w-mediolanie-jest-krytyc,nId,4792648

16:42 Portugalia
W całej Portugalii od czwartku będzie obowiązywał stan klęski; wprowadzenie nowych obostrzeń jest niezbędne, by zahamować nasilającą się w kraju epidemię koronawirusa - ogłosił rząd w Lizbonie.
W trakcie konferencji prasowej zorganizowanej po posiedzeniu rady ministrów premier Antonio Costa przypomniał, że dotychczas w Portugalii obowiązywał stan ostrzegawczy
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-koronawirus-liczba-zakazen-w-polsce-rosnie-warszawa-i-krakow,nId,4792205
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-koronawirus-liczba-zakazen-w-polsce-rosnie-warszawa-i-krakow,nId,4792205

https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-europie,szwecja-i-jej-model-walki-z-pandemia-koronawirusa--czy-to-dobry-wzor-dla-reszty-swiata-,artykul,19111920.html

https://www.theguardian.com/world/live/2020/oct/14/coronavirus-live-news-restrictions-tighten-across-europe-global-cases-near-38m

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 16354
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #175 dnia: Październik 16, 2020, 00:04 »
Rekordowa liczba nowych zakażeń koronawirusem w Niemczech. Zaostrzone restrykcje
Opracowanie: Magdalena Partyła 15 października (06:23)

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 6 638; to około 1 500 więcej niż poprzedniego dnia - poinformował berliński Instytut im. Roberta Kocha. Na Covid-19 zmarły kolejne 33 osoby.

(...) Musimy to zatrzymać. W przeciwnym razie nic dobrego z tego nie wyniknie - powiedziała kanclerz po naradzie z szefami rządów krajów związkowych RFN.

Jestem przekonana, że to, co teraz zrobimy, zdecyduje o tym, jak wyjdziemy z tej pandemii - podkreśliła Angela Merkel. (...)

Nowe ograniczenia kontaktów w rejonach o częstości występowania tygodniowej zapadalności na koronawirusa powyżej 50 zakażeń na 100 000 mieszkańców oznaczają, że w miejscach publicznych może się spotykać maksymalnie dziesięć osób. Tak jest już obecnie w przypadku Berlina.

Jeśli nowe środki nie powstrzymają wzrostu zakażeń, zgromadzenia będą ograniczone nawet do pięciu osób lub członków dwóch gospodarstw domowych.

Od wartości 35 nowych infekcji na 100 000 mieszkańców, w regionach dotkniętych chorobą będzie obowiązywał w przyszłości wymóg dotyczący posiadania maseczek. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-rekordowa-liczba-nowych-zakazen-koronawirusem-w-niemczech-za,nId,4794309

Data: Koronavirus nejvíce zasáhl školáky a seniory, prudce přibývají i nakažení učitelé a zdravotníci
Praha 6:00 15. října 2020

Koronavirus se v Česku zatím nejvíc podepsal na školou povinných – od začátku pandemie se jich nakazilo více než 18 000. S tím úzce souvisí masivní nárůst nakažených pedagogů. Vyplývá to z dat, která serveru iROZHLAS.cz poskytly Ústav zdravotnických informací a statistiky a Česká lékařská komora. Kritická začíná být situace i mezi zdravotníky, jichž se od března nakazilo přes 8000 a denně mezi nimi přibude zhruba 500 nových případů.
(...)
A data, která serveru iROZHLAS.cz poskytl Ústav zdravotnických informací a statistiky, to potvrzují. Od jarního začátku pandemie se koronavirem v Česku nakazilo 18 718 školáků, což je přesně 16,42 procenta všech případů. (...)

Nakažení učitelé?

Jednou z nejohroženějších skupin jsou pedagogové. Od začátku epidemie se jich nakazilo už více než 4483. Přitom data ze začátku září hovořila o 449 nakažených kantorech. Nárůst tak – ne příliš překvapivě – započal po startu nového školního roku a návratu žáků do lavic.

I kvůli tomu se ministr Prymula rozhodl postupně zavřít všechny stupně vzdělávacích zařízení, vyjma mateřských škol. Jako poslední se ve středu 14. října přestalo prezenčně učit na prvních stupních základních škol. Šéf resortu zdravotnictví to vysvětloval tím, že děti nákazu přenášejí do rodin.

Na celostátní uzavření škol reagovaly kraje tím, že vyčlenily vybraná zařízení striktně pro děti zdravotníků či zaměstnanců záchranných složek. O výuku však alespoň během prvního dne nebyl velký zájem. (...)
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/koronavirus-nakazeni-covid-19-zamestnani-uzis-data-datova-zurnalistika-skola_2010150600_nkr

Melania ujawnia. Syn Trumpa był zakażony koronawirusem
|15.10.2020 7:16

Najmłodszy syn Donalda Trumpa był zakażony koronawirusem. O chorobie COVID-19 u 14-letniego Barrona poinformowała pierwsza dama Melania Trump. Na szczęście nastolatek już wyzdrowiał.


Barron Trump był zakażony koronawirusem. (PAP, EPA)

Kolejna znana osoba zakaziła się koronawirusem w USA. Okazało się, że nie tylko para prezydencka miała problem z COVID-19. Pierwsza dama Melania Trump przyznała, że wirusem zakaził się również ich 14-letni syn Barron. O wszystkim poinformowała w tekście "Moje osobiste doświadczenia z Covid-19", opublikowanym na stronie internetowej Białego Domu.

Całe szczęście Barronowi nic się nie stało. Rodzice przyznali, że chłopak bardzo szybko wyzdrowiał i przeszedł chorobę bezobjawowo.

Trumpowie zakazili się koronawirusem w Białym Domu 26 września, podczas wydarzenia, na którym przedstawiono kandydatkę do Sądu Najwyższego, Amy Coney Barrett.

Nie sądzę, żeby wiedział, że go miał, ponieważ jest młody, a jego układ odpornościowy jest silny i szybko to zwalcza - powiedział Trump o swoim synu na wiecu w Iowa.

Koronawirus w USA

Rozwój epidemii koronawirusa w USA nie zwalnia. Nadal codziennie odnotowuje się w tym kraju kilkadziesiąt tysięcy nowych zakażeń. COVID-19 nie oszczędza nikogo, czego przykładem było zakażenie pary prezydenckiej.

Stany Zjednoczone są krajem najbardziej dotkniętym pandemią koronawirusa. Od jej początku wirusem zakaziło się tam niespełna 8 milionów osób, z czego 217 tysięcy z nich zmarło. (...)
https://www.o2.pl/informacje/kolejny-przypadek-koronawirusa-w-rodzinie-trumpow-melania-przemowila-6564815922498176a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-koronawirus-francja-wprowadza-godzine-policyjna-w-czesci-kra,nId,4792902

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-glowny-epidemiolog-szwecji-nie-ma-u-nas-drugiej-fali-koronaw,nId,4794802


16:37 Niemieckie laboratoria mają problemy
Od połowy sierpnia co tydzień wykonuje się w Niemczech ponad milion testów na obecność koronawirusa. Wtedy wprowadzone zostały bezpłatne testy dla wracających z obszarów ryzyka turystów. Dziennie to około 160 tysięcy testów, a w Polsce - od 20 do ponad 60 tysięcy ostatniej doby.
Instytut Kocha alarmuje, że niemieckie laboratoria są na skraju wytrzymałości, a część zgłasza problemy z płynnością dostaw odczynników.

14:28 Koronawirus w Czechach. Powstaje szpital polowy
Na terenach wystawowych w praskiej dzielnicy Letniany powstanie szpital polowy dla 500 pacjentów z Covid-19 - poinformował w czwartek wicepremier, minister spraw wewnętrznych Czech Jan Hamaczek. Wojsko wyposaży szpital i zapewni personel.
Szpital ma powstać w czasie weekendu w istniejących halach i budynkach położonego na północnym skraju Pragi centrum wystawowego. Zajęte mają być obiekty wyposażone w ogrzewanie i kanalizację. Hamaczek nie chciał spekulować, przez jaki czas będzie działał szpital.
W miarę rozwoju epidemii trudno mówić o jej zakończeniu. Myślę, że będzie to trwać dosyć długo - powiedział szef MSW, który równocześnie jest przewodniczącym centralnego sztabu kryzysowego.

13:35 Wielka Brytania
W Londynie od soboty zaczną obowiązywać restrykcje z powodu koronawirusa na poziomie drugim, czyli wysokim, co oznacza zakaz spotkań osób z różnych gospodarstw domowych w pomieszczeniach zamkniętych - ogłosił minister zdrowia Matt Hancock.
Oprócz Londynu poziom drugi wprowadzono w sąsiadującym ze stolicą hrabstwie Essex, a także na kilku kolejnych obszarach w północnej i środkowej Anglii. Natomiast na razie nie przesunięto Manchesteru na poziom trzeci, bardzo wysoki, czego powszechnie się spodziewano. Jak wyjaśnił Hancock, rozmowy z lokalnymi władzami w tej sprawie nadal trwają. To oznacza, że jedynym obszarem objętym najwyższymi restrykcjami pozostaje region Liverpoolu.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-pandemia-koronawirusa-nowe-obostrzenia-w-czerwonej-i-zoltej-,nId,4794308

https://www.theguardian.com/world/live/2020/oct/15/coronavirus-live-news-paris-introduces-curfew-barron-trump-recovers-from-covid

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 16354
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #176 dnia: Październik 16, 2020, 00:05 »
Europe's daily Covid deaths could reach five times April peak, says WHO
Jon Henley in Paris Thu 15 Oct 2020 17.10 BSTFirst published on Thu 15 Oct 2020 12.25 BST

Hans Kluge says epidemic could worsen drastically, but latest controls could save lives


 Dr Hans Kluge said there was cause for optimism because countries are now better equipped to face the virus. Photograph: Alexander Astafyev/Sputnik/EPA

Daily coronavirus deaths in Europe could reach four or five times their April peak within months without effective countermeasures, the World Health Organization has said, as nine more countries reported record numbers of new infections.

Dr Hans Kluge, the WHO’s regional director for Europe, said on Thursday that Europe had recorded its highest weekly number of new Covid-19 cases as the virus again spread rapidly across the continent.

“The evolving epidemiological situation in Europe raises great concern: daily cases are up, hospital admissions are up and Covid is now the fifth leading cause of deaths” in the region, killing more than 1,000 people a day, he said.

But Kluge said there was cause for optimism because the situation was not the same as during the first wave of the pandemic, and tighter controls introduced by many European countries this week could save hundreds of thousands of lives.

“We are recording two to three times more cases per day compared with April, but five times fewer deaths, and hospital admissions are taking two to three times longer to double,” he said. “The pandemic today is not the pandemic yesterday – not only in terms of its transmission dynamic, but in the ways we are now equipped to face it.”

Country   Total cases   Cases last two weeks   Total deaths   Deaths last two weeks
India   7 307 097                      913 029                   111 266      11 493
US   7 916 099                      638 308                   216 872         9082
Brazil   5 140 863              293 771                   151 747         7067
France   788 117              198 292                     32 788          972
United Kingdom   654 644     194 466                     43 155          953
Argentina   931 967             166 965                     24 921        4633
Russia   1 332 824             153 190                     23 069        2273
Spain   908 056             129 449                     33 413        1440
Colombia   930 159               94 820                     28 306        2110
Mexico   829 396               81 081                     84 898        6820
Netherlands   196 163       72 066                        6663         244
Ukraine   283 762               65 137                        5365       1077
Czechia   139 290               65 035                        1172         494
Belgium   181 511               60 452                     10 278         255
Italy   372 799                       55 390                     36 289         371
Indonesia   344 749               53 567                     12 156       1300
Iran   513 219                       52 175                     29 349       2969
Germany   344 487               48 948                       9716        207
Poland   141 804               48 323                       3217        674
Iraq   413 215                       45 741                    10 021        790

Kluge said confirmed cases in the organisation’s 53 European member states had climbed from 6m to more than 7m in 10 days, with records set on 9 and 10 October, when daily totals exceeded 120,000 cases for the first time.

But he said an increase in testing was partly responsible for the rise in confirmed cases, while greater transmission among younger, less vulnerable people, plus hospitals’ improved ability to manage severe cases, was helping to lower the mortality rate.

There was plainly “a realistic potential” for the epidemic to worsen drastically, however, if the disease spread back into older and more vulnerable age groups “as a result of more intense social contacts between generations”.

Models suggested that if governments loosened restrictions for any length of time, daily Covid deaths could reach five times their previous highs by January next year, Kluge said. But the models also showed that simple measures could dramatically slow the trend.

“The systematic and generalised wearing of masks, at a 95% rate rather than the 60% rate today, together with strict controls on social gatherings in public or private spaces, could save up to 281,000 lives by 1 February,” he said.

Tighter restrictions announced by several European countries – from the Netherlands to Spain and France and the Czech Republic – were “good because absolutely necessary”, Kluge said.

“They are appropriate and necessary responses to what the data is telling us: transmission and sources of contamination occur in homes and indoor public places, and within communities complying poorly with self-protection measures.”
https://www.theguardian.com/world/2020/oct/15/europe-records-highest-ever-weekly-covid-cases-says-who-expert

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 16354
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #177 dnia: Październik 16, 2020, 23:47 »
Koronawirus we Włoszech. Ekspert: Strategia hamowania wirusa nie działa
Opracowanie: Sara Bounaoui 16 października (18:47)

We Włoszech tropienie kontaktów osób zakażonych nie działa, regiony mogą utracić kontrolę nad szerzeniem się wirusa - ostrzegł w piątek doradca Ministerstwa Zdrowia do spraw kryzysu na tle pandemii Walter Ricciardi. Sytuację określił jako "bardzo poważną".

Włoski ekspert powiedział, że lokalne oddziały służby zdrowia "nie są już w stania tropić kontaktów" zakażonych. A zatem - dodał - cała ta strategia hamowania wirusa nie działa.

Ricciardi wyraził opinię, że przyczyny tego stanu rzeczy są dwojakie: brak lub też opóźnienia we wzmocnieniu funkcjonowania oddziałów prewencji w lokalnej służbie zdrowia, a także tysiące aktywnych ognisk koronawirusa.

Sytuacja jest bardzo poważna, regiony są coraz bliższe utraty kontroli nad zakażeniami - oświadczył specjalista od spraw higieny i medycyny prewencyjnej oraz doradca ministra zdrowia Roberto Speranzy.

Zaznaczył, że tropienie kontaktów nie działa "ani manualnie, ani technologicznie", czyli przez specjalną telefoniczną aplikację Immuni. Zainstalowało ją ponad 8 mln mieszkańców Włoch. Informuje ona o tym, czy było się w pobliżu lub w kontakcie z osobą zakażoną, wcześniej zarejestrowaną.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-koronawirus-we-wloszech-ekspert-strategia-hamowania-wirusa-n,nId,4797112

Szef Rady Europejskiej: Sytuacja pandemiczna w UE jest bardzo poważna
Opracowanie: Adam Zygiel 16 października (15:58)

Sytuacja pandemiczna w UE jest bardzo poważna - przyznał w piątek szef Rady Europejskiej Charles Michel zapowiadając większą koordynację działań państw członkowskich w sprawie zwalczania koronawirusa. Jak zapewniał nikt nie bagatelizuje rozwoju wydarzeń.

(...) Belg mówił, że przed politykami czy to krajowymi, czy europejskimi są dwie opcje: albo przyjmują restrykcje, ograniczają wolności, wprowadzają blokady, aby powstrzymać pandemię, albo zdecydują się na podejście polegające na śledzeniu kontaktów osób zakażonych, intensywne testowanie i izolowanie dodatnich przypadków. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-szef-rady-europejskiej-sytuacja-pandemiczna-w-ue-jest-bardzo,nId,4796870

Koronawirus w Szwecji. Pierwszy potwierdzony w kraju przypadek ponownego zakażenia
Opracowanie: Katarzyna Wójcik 16 października (18:38)

Szpital Uniwersytecki Sahlgrenska w Goeteborgu poinformował o potwierdzeniu pierwszego w Szwecji przypadku ponownego zakażenia SARS-CoV-2.

U 53-letniej kobiety koronawirusa najpierw wykryto w maju. W sierpniu przeprowadzony u niej test na Covid-19 ponownie dał pozytywny wynik.

Według lekarza mikrobiologa Johana Ringlandera ze Szpitala Uniwersyteckiego Sahlgrenska "szczep koronawirusa w dziesięciu pozycjach różnił się w maju od szczepu pobranego w sierpniu".

Oznacza to, że są to dwie różne infekcje, a nie ta sama uśpiona - oświadczył Ringlander.

Za drugim razem przebieg choroby u kobiety przebiegał bardzo łagodnie, co według naukowców z Goeteborga świadczy o tym, że pacjentka "uzyskała częściową odporność" po przejściu pierwszej infekcji.

Na ślad tego przypadku eksperci ze Szpitala Uniwersyteckiego Sahlgrenska natrafili po zgłoszeniu od lekarza pierwszego kontaktu. Wcześniej w tej placówce przeanalizowano historię infekcji Covid-19 trzech innych osób. Analiza próbek wykazała jednak, że był to ten sam szczep koronawirusa i w ich przypadku mógł on pozostać utajony, gdyż dotyczył osób starszych o niskiej odporności, mających także inne schorzenia. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-koronawirus-w-szwecji-pierwszy-potwierdzony-w-kraju-przypade,nId,4797096

Koronawirus. Gwałtowny wzrost zakażeń w Belgii. Chorwacka służba zdrowia na skraju upadku [NA ŻYWO]
16 października

17:15 Czechy
Liczba infekcji SARS-CoV-2 w Czechach będzie rosnąć przez 10-14 dni - powiedział minister zdrowia Roman Prymula. Przedstawiciele władz zapewnili również na konferencji prasowej, że systemowi opieki zdrowotnej nie grozi zapaść.
Jeśli podjęte środki nie przyniosą rezultatów, to w drugiej połowie października będziemy mieli od 200 do 250 tys. zakażonych osób - ocenił dyrektor Instytutu Statystyki i Informacji Medycznej Ladislav Duszek.
Czeskie ministerstwo zdrowia szacuje na 5 tys. liczbę osób, które pod koniec października będą musiały być hospitalizowane z powodu Covid-19. Obecnie w szpitalach przebywa około 3 tys. pacjentów z tą chorobą. W pesymistycznym wariancie szpitale będą potrzebować około 1000 miejsc na oddziałach intensywnej terapii.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-koronawirus-gwaltowny-wzrost-zakazen-w-belgii-chorwacka-sluz,nId,4796442

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-czesi-buduja-szpitale-polowe-powstana-takie-w-polsce,nId,4796488

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-koronawirus-w-usa-ponad-70-tys-nowych-zakazen-to-najgorszy-b,nId,4795126

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/komentarze-ekspertow/news-who-remdesivir-nie-skraca-hospitalizacji-ani-nie-zmniejsza-r,nId,4796736
https://www.theguardian.com/world/2020/oct/16/remdesivir-has-very-little-effect-on-covid-19-mortality-who-finds-trial-drug-coronavirus

https://www.theguardian.com/world/live/2020/oct/16/coronavirus-live-news-france-reports-record-new-cases-as-who-warns-europes-case-surge-is-of-great-concern

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 16354
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #178 dnia: Październik 17, 2020, 23:59 »
Merkel: O tym, jak będą wyglądać święta, zadecydują najbliższe dni i tygodnie
Opracowanie: Maciej Nycz 17 X

Kanclerz Angela Merkel wezwała obywateli Niemiec do ograniczenia kontaktów i powstrzymania się od podróżowania. Zrobiła to w wystąpieniu wideo, przekazanym w sobotę przez dziennik "Bild". Jak podkreśliła, to najbliższe dni i tygodnie zdecydują o tym, jak będą wyglądać w Niemczech święta Bożego Narodzenia.


Angela Merkel/KENZO TRIBOUILLARD / POOL /PAP/EPA

Spotykajcie się ze znacznie mniejszą liczbą osób, czy to na zewnątrz, czy w domu - oświadczyła Merkel. Powstrzymajcie się od wszelkich podróży, które nie są naprawdę istotne, od wszelkich uroczystości, które nie są naprawdę konieczne - dodała.

Proszę, zostańcie w domu, kiedy tylko jest to możliwe, gdzie to możliwe - wezwała kanclerz Niemców. Dla własnego zdrowia i zdrowia wszystkich, których możemy uratować przed chorobą. Aby mieć pewność, że nasz system opieki zdrowotnej nie zostanie przytłoczony, aby szkoły i przedszkola dla naszych dzieci pozostały otwarte. Dla naszej gospodarki i naszej pracy - zaapelowała.

Merkel oceniła, że Niemcy znajdują się "w bardzo poważnej fazie pandemii koronawirusa". Zauważyła, że pandemia rozprzestrzenia się szybciej niż pół roku temu. Względnie spokojnie skończyło się lato, teraz czekają nas trudne miesiące - oznajmiła. O tym, jak zimą będą wyglądać nasze święta, zadecydują najbliższe dni i tygodnie - dodała.

Musimy teraz zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wirus nie rozprzestrzeniał się w sposób niekontrolowany - ostrzegła Merkel. Nauka mówi nam jasno: rozprzestrzenianie się wirusa zależy bezpośrednio od liczby kontaktów i spotkań, które każdy z nas ma - przypomniała.

Jak ogłosił berliński Instytut Roberta Kocha, w sobotę stwierdzono w Niemczech 7830 nowych infekcji koronawirusem. Zmarły 33 kolejne osoby. Dzień wcześniej RKI informował o 7334 nowych zakażeniach i 24 zgonach.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-merkel-o-tym-jak-beda-wygladac-swieta-zadecyduja-najblizsze-,nId,4798901

Słowacja chce przetestować wszystkich obywateli. Kupiono 13 mln testów na Covid-19
Opracowanie: Adam Zygiel 17 X

Słowacja przygotowuje się do przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa wszystkim obywatelom, z wyjątkiem dzieci do 10 lat - poinformował w sobotę na konferencji prasowej premier Igor Matovicz. Bezpłatne testy rozpoczną się za tydzień. Nie wiadomo, czy będą obowiązkowe, czy nie.

Całą operację ma przeprowadzić i zabezpieczyć wojsko, nie angażując w nią personelu medycznego, pracującego w szpitalach przy chorych z Covid-19.

W przyszły weekend testy mają objąć tylko trzy powiaty, w których sytuacja epidemiczna jest najtrudniejsza. Według premiera w ten sposób zostanie zweryfikowana technika testów, tworzenie miejsc odbioru próbek. W kolejny weekend testy przeprowadzone będą w reszcie kraju. Badania powinny później zostać powtórzone.

To będzie operacja, jakiej Słowacja jeszcze nie przeżyła - zauważył Matovicz. Zapowiedział, że osoby z pozytywnym wynikiem, będą musiały pozostać w domowej kwarantannie.

Premier powiedział dziennikarzom, że został zmuszony do przedstawienia planów dotyczących testów, zanim zostaną ustalone wszelkie szczegóły techniczne i prawne, ponieważ w internecie musi zostać opublikowana informacja o wyniku przetargów.

Nadszedł czas, żeby wam o tym powiedzieć - oznajmił i podkreślił, że nad projektem pracuje od trzech tygodni w tajemnicy, z uwagi na bezpieczeństwo kraju, bardzo wąska grupa osób. Wyjawił. że obawiano się, że po upublicznieniu informacji testy mogłyby zniknąć z rynku.

Ostatecznie zakupiono 13 mln w cenie około 4 euro. Badanie jest mniej dokładne niż testy PCR, ale zapewnia szybkie wyniki.

Matovicz zapowiedział, że o szczegółach przeprowadzenia testów będzie dyskutować rząd na nadzwyczajnym posiedzeniu w niedzielę i zwrócił uwagę, że jeżeli testy miałyby być obowiązkowe, będą potrzebne zmiany w prawie.

Premier postuluje, by testom poddawać wszystkie osoby wjeżdżające na Słowację. Matovicz chce, aby operacja ogólnych testów przesiewowych przypominała organizację wyborów. Próbki pobierane byłyby w specjalnie przygotowanych lokalach poza szpitalami. W 5,5-milionowej Słowacji podczas wyborów funkcjonuje około 6 tys. lokali wyborczych i podobnie ma być także teraz. Organizatorzy muszą zadbać o zachowanie dystansu między badanymi.

Na Słowacji odnotowano znaczny wzrost liczby potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. W mijającym tygodniu przekroczono granicę 1 tys. zainfekowanych dziennie. W czwartek przekroczono 2 tys. Ministerstwo zdrowia podało w sobotę, że w piątek przybyło 1968 nowych przypadków przy przeprowadzonych prawie 12 tys. testów. Zarejestrowano sześć kolejnych zgonów, a od początku wybuchu pandemii zmarło 88 zakażonych osób. W szpitalach przebywa 614 pacjentów. Na oddziałach intensywnej terapii jest 20 osób, a z respiratorów korzysta 51 chorych.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-slowacja-chce-przetestowac-wszystkich-obywateli-kupiono-13-m,nId,4798733

Apokalipsa Bergamo oczami mieszkańców. "Widzieliśmy za dużo śmierci w jednym momencie"
16 X Karolina Walczowska

Setki trumien transportowanych wojskowymi ciężarówkami, pogrzeby co 30 minut, pacjenci umierający w karetkach pod szpitalami, brak rąk do pracy, odchodzenie w samotności. - Widzieliśmy za dużo śmierci w jednym momencie - mówi Roberto Cosentini, szef pogotowia ratunkowego w Bergamo. Lombardia, gdzie położone jest miasto, to region najbardziej dotknięty epidemią koronawirusa. Polska kilka dni temu pobiła włoski rekord zakażeń.


Na zdjęciu widać dziesięć wojskowych ciężarówek. W każdej z nich znajdują się trumny z ciałami osób zmarłymi na koronawirusa. Wojskowi mają je przetransportować z Bergamo do innych miast. Miejscowe krematoria - choć pracują całą dobę - nie nadążają z kremacją ofiar.

To sceny z marca tego roku. W najtrudniejszych dniach liczby zakażonych koronawirusem we Włoszech sięgały 5 tys. Polska kilka dni temu pobiła ten rekord. Czy czeka nas podobny scenariusz? Odwiedziliśmy Bergamo osiem miesięcy po tamtych wydarzeniach. (...)
https://www.onet.pl/turystyka/onetpodroze/koronawirus-we-wloszech-bergamo-jak-dzisiaj-wyglada-miasto/1j22weg,07640b54

Prezydent Niemiec trafił na kwarantannę
Opracowanie: Adam Zygiel 17 października (15:30)

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier udał się w sobotę na kwarantannę w związku z wykryciem koronawirusa u jednego z oficerów jego ochrony - podała kancelaria szefa państwa. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-prezydent-niemiec-trafil-na-kwarantanne,nId,4798700

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-koronawirus-we-wloszech-blisko-11-tys-nowych-przypadkow-najw,nId,4798821

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-szpitale-w-birmingham-przestana-przyjmowac-przypadki-inne-ni,nId,4798835

https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-niemieccy-ochotnicy-na-tropie-wirusa-6565672424422016a

https://www.theguardian.com/world/live/2020/oct/17/coronavirus-live-news-us-cases-pass-8m-hope-in-victoria-after-just-one-new-case-recorded
« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2020, 00:08 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 16354
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #179 dnia: Październik 18, 2020, 23:55 »
Komentarz redakcyjny w "La Stampa" z oddziału intensywnej terapii
18 października (12:23)We włoskim dzienniku "La Stampa" opublikowany został w niedzielę na pierwszej stronie komentarz jego redaktora naczelnego Massimo Gianniniego, napisany na oddziale intensywnej terapii. Dziennikarz trafił tam pięć dni temu, po wykryciu u niego koronawirusa.

Kiedy trafiłem na intensywną terapię pięć dni temu, było nas 16, w większości 60-latkowie. Dzisiaj jest nas 54, głównie 50-55-latkowie. Oprócz mnie i jeszcze dziesiątki szczęśliwców, wszyscy są w ciężkim stanie: w śpiączce, zaintubowani. Trzeba to zobaczyć, by to wszystko zrozumieć - napisał 58-letni Giannini. Ale ludzie nie chcą zobaczyć i często nie chcą zrozumieć - podkreślił dziennikarz.

Dzisiaj świętuję 14 dni z rzędu w łóżku razem z gościem, który mieszka we mnie. Ostatnie pięć dni spędziłem na intensywnej terapii, podłączony do rurek z tlenem, do czujników parametrów życia, do oksymetru - wyjaśnił szef turyńskiej gazety.

Podkreślił, że personel medyczny już pracuje na podwójnych zmianach z powodu pogarszającej się sytuacji. Nie wiem, jak to robią. Ale robią to z gorzkim uśmiechem i spojrzeniem - zaznaczył.

"Jeśli chcemy zatrzymać wirusa, musimy odstąpić część wolności. Nie ma innego rozwiązania"

Redaktor naczelny "Stampy" napisał, że spojrzenie opiekujących się nim lekarzy i pielęgniarzy mówi jedno: "W marcu nazywali nas bohaterami, dzisiaj nikogo nie obchodzimy. Już o wszystkim zapomnieli".

Nie skarżę się, nie płaczę. Chciałbym tylko trochę powagi. Chciałbym tylko przypomnieć wszystkim, że także retoryka i mówienie +nie możemy zamknąć wszystkiego+ koliduje z zasadą rzeczywistości, gdy rzeczywistość ta wskazuje, że przypadki wybuchają lawinowo - stwierdził włoski publicysta.

I dodał: "Jeśli chcemy zatrzymać wirusa, musimy odstąpić część wolności. Nie ma innego rozwiązania".
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-komentarz-redakcyjny-w-la-stampa-z-oddzialu-intensywnej-tera,nId,4800316

Kolejny rekord zakażeń koronawirusem w Czechach
18 października (09:18)

Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało w niedzielę. że w ciągu ostatniej doby przybyło 8713 przypadków zakażenia koronawirusem. Jest to najwyższy wzrost w okresach weekendowych, kiedy przeprowadza się mniej testów.

Dzienny przyrost nowych przypadków, który zanotowano w sobotę, jest czwartym co do wielkości od początku epidemii. Według danych ministerstwa zdrowia Czech - 33 osoby zmarły, a łącznie stwierdzono 1352 przypadki śmiertelne, co oznacza, że liczba zgonów podwoiła się od końca września.

Liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu koronawirusa wzrosła ponad trzykrotnie, potroiła się także liczba pacjentów w ciężkim stanie. W sobotę w szpitalach przebywało 3415 osób. Stan ponad 590 określa się jako ciężki.

Obostrzenia w Czechach

Koronawirus najszybciej rozprzestrzenia się w rejonie Pilzna na zachodzie Czech, gdzie w ciągu siedmiu dni zanotowano 721 nowych przypadków na 100 tys. mieszkańców. Drugie miejsce w statystyce resortu zdrowia zajmuje położone na wschodzie kraju Uherske Hradisztie, gdzie jest prawie 700 zakażonych osób.

Od środy w całych Czechach obowiązują ograniczenia, mające prowadzić do powstrzymania tempa szerzenia się wirusa. Zamknięte są wszystkie szkoły, a nauka odbywa się zdalnie. Restauracje, bary, kluby są także zamknięte, nie odbywają się imprezy kulturalne i sportowe. Może się zebrać maksymalnie sześć osób, ale zakaz nie dotyczy demonstracji, które wynikają z prawa do zgromadzeń.

Minister zdrowia Roman Prymula powiedział w piątek, że w najbliższych dniach władze nie będą wprowadzać nowych ograniczeń. Szef Centralnego Sztabu Kryzysowego, minister spraw wewnętrznych Jan Hamaczek zapowiedział, że w środę ma zostać oceniona skuteczność podjętych działań.
Źródło: RMF FM/PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-kolejny-rekord-zakazen-koronawirusem-w-czechach,nId,4800266

Australia: Władze Melbourne luzują obostrzenia
Opracowanie: Michał Gardyas 18 października (05:28)

​Drugie co do wielkości miasto Australii i stolica stanu Victoria, Melbourne, poluzowało ograniczenia związane z epidemiczną blokadą, ponieważ liczba nowych i aktywnych przypadków Covid-19 nadal spada. Od północy w niedzielę mieszkańcy Melbourne nie będą już mieli ograniczeń czasu, jaki mogą spędzać poza domem na naukę lub rekreację. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-australia-wladze-melbourne-luzuja-obostrzenia,nId,4800238

V dubnu bude zase líp, říká imunoložka Bílková. K plošnému testování je skeptická
Pardubice 18:39 14. října 2020

Profesorka Zuzana Bílková věří, že se podaří dostat onemocnění covid-19 pod kontrolu. Ale bude to podle ní až na jaře. Imunoložka také ocenila úterní proslov ministra zdravotnictví Romana Prymuly. Výhrady má k plošnému testování Čechů.


Imunoložka a profesorka z pardubické univerzity Zuzana Bílková | Foto: Ilona Sovová | Zdroj: Český rozhlas
(...)
Plošné testování

Ministr Prymula mimo jiné prosazuje plošné testování na koronavirus, v jeho projevu zazněla informace o možnosti získat rychlé a levné testy. Co na to říká imunoložka Zuzana Bílková z Univerzity Pardubice, která s těmito testy pracuje?

„Jedná se o test na stanovení antigenu, tedy přímo těch virových částic, struktur, které jsou na povrchu virové částice. Je to kratší test a není tak finančně náročný. Navíc je dostupnější, dá se dělat v ambulancích obvodních lékařů. Ale jsem k tomu skeptická, protože je velmi důležité správně vzorek odebrat. Tyto testy jsou velmi náchylné na správné provedení, myslím si, že bude velká chybovost,“ oponuje Bílková. (...)
https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/koronavirus-epidemie-testovani-lek-imunolozka-zuzana-bilkova_2010141839_tzr

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/plosne-testovani-koronavirus-uherskohradistsko-antigenni-testy-pcr_2010182000_jgr

French cities under Covid-19 curfew as country posts record number of new cases
Issued on: 17/10/2020

(...) People will need a certificate for permitted activities, such as travel to or from work, for medical attention, to visit a dependent relative or to walk a dog. (...)
https://www.france24.com/en/france/20201017-french-cities-under-covid-19-curfew-as-country-posts-record-number-of-new-cases

Covid: Greater Manchester set to run out of hospital beds, leak reveals
Denis Campbell and Peter Walker Sun 18 Oct 2020 20.18 BST

NHS document shows no spare beds for patients in Salford, Stockport and Bolton

Greater Manchester is set to run out of beds to treat people left seriously ill by Covid-19, and some of the region’s 12 hospitals are already full, a leaked NHS document has revealed.

It showed that by last Friday the resurgence of the disease had left hospitals in Salford, Stockport and Bolton at maximum capacity, with no spare beds to help with the growing influx. The picture it paints ratchets up the pressure on ministers to reach a deal with local leaders over the region’s planned move to the top level of coronavirus restrictions.

It suggested that Greater Manchester’s hospitals are quickly heading towards being overwhelmed by the sheer number of people with Covid needing emergency care to save their lives, in the same way that those in Liverpool have become in recent weeks. By Friday 211 of the 257 critical care beds in Greater Manchester – 82% of the total supply – were already being used for either those with Covid or people who were critically ill because of another illness. (...)
https://www.theguardian.com/world/2020/oct/18/revealed-some-manchester-area-hospitals-already-full

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-mekka-otwarta-dla-muzulmanow-arabia-saudyjska-lagodzi-restry,nId,4800247

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-greckie-wakacje-krola-po-krytyce-wrocil-do-holandii-na-drugi,nId,4800352

https://wiadomosci.radiozet.pl/Koronawirus/Tajwan-pokonal-koronawirusa.-Minelo-pol-roku-od-ostatniego-zakazenia

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/komentarze-ekspertow/news-usa-today-ryzyko-zakazenia-koronawirusem-w-samolocie-minimal,nId,4798572

https://www.theguardian.com/world/live/2020/oct/18/coronavirus-live-news-curfew-starts-for-millions-in-france-victoria-set-to-ease-restrictions

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #179 dnia: Październik 18, 2020, 23:55 »