Autor Wątek: Koronawirus na świecie  (Przeczytany 11463 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19506
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #180 dnia: Październik 19, 2020, 23:56 »
WHO o pandemii koronawirusa: nadszedł czas na zaostrzenie środków
Michał Skorupka 15 X

Pandemia koronawirusa rozwija się w szybkim tempie. W związku z alarmującą sytuacją, dyrektor regionalny WHO w Europie Hans Kluge poinformował o konieczności zaostrzenia restrykcji. Zaapelował jednocześnie, aby zamknięcie szkół było ostatecznością.
(...)
- Przyszedł czas zaostrzyć środki - stwierdził Kluge, zauważając, że koronawirus rozprzestrzenia się w tempie geometrycznym. Jak poinformował szef europejskiego regionu WHO, wyższa liczba notowanych zakażeń, ale również mniejsza śmiertelność i współczynnik hospitalizacji niż na wiosnę, mają związek z większą liczbą testów oraz faktem, że infekcjom ulegają obecnie częściej młodsi ludzie.

Ekspert przestrzegł jednocześnie, że jeśli Europie nie uda się stłumić nowej fali wirusa SARS-CoV-2, w rezultacie liczba ofiar śmiertelnych w styczniu może być 4-5 razy wyższa niż wiosną. (...)
https://tech.wp.pl/who-o-pandemii-koronawirusa-nadszedl-czas-na-zaostrzenie-srodkow-6564935740394112a

Włochy wprowadzają kolejne obostrzenia. "Sytuacja jest krytyczna"
Opracowanie: Michał Gardyas 19 października (00:32)

Przy stole w restauracji nie może siedzieć więcej niż sześć osób, siłownie mają tydzień na wprowadzenie kroków bezpieczeństwa sanitarnego - to postanowienia z nowego dekretu rządu Włoch, przedstawionego w niedzielę wieczorem przez premiera Giuseppe Contego. "Sytuacja jest krytyczna, ale rząd jest" - mówił Conte na konferencji prasowej w Rzymie i apelował do obywateli o przestrzeganie reguł. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-wlochy-wprowadzaja-kolejne-obostrzenia-sytuacja-jest-krytycz,nId,4800518

"Anglia stoi na skraju przepaści". Naukowcy rekomendują przemyślenie strategię testowania
Opracowanie: Adam Zygiel 19 października (08:42)

Brytyjski rząd powinien przemyśleć strategię testowania na obecność koronawirusa w Anglii, aby uniknąć powrotu do bardziej rygorystycznych restrykcji - wzywają naukowcy. Jeden z autorów rekomendacji uważa, że "Anglia stoi na skraju przepaści".

W opublikowanych na łamach "Journal of the Royal Society of Medicine" zaleceniach, mających na celu naprawienie zmagającego się z trudnościami systemu wykrywania kontaktów osób zakażonych - NHS Test and Trace, naukowcy z University College London i Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej (LSHTM) twierdzą, że testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 mogłyby znacząco zwiększyć wydajność systemu testowania w stosunkowo krótkim czasie i pomóc w identyfikacji przypadków bezobjawowych u kluczowych pracowników. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-anglia-stoi-na-skraju-przepasci-naukowcy-rekomenduja-przemys,nId,4801907

Utknął w Wuhan na kilka miesięcy. Mówi, co Europa robi źle
Aniela Siwek 19.10.2020 12:26

Mieszkający w Londynie obywatel Chin, który w styczniu odwiedził swoją rodzinę w Wuhan, utknął tam na kilka miesięcy. Teraz mówi, że Chinom udało się zatrzymać epidemię, ponieważ "ludzie są tam bardziej posłuszni". (...)
https://www.o2.pl/informacje/utknal-w-wuhan-na-kilka-miesiecy-teraz-zabral-glos-6566300781820544a

Koronawirus na Słowacji. Premier mówi o masowym testowaniu. "To był duży szok"
KLAUDIUSZ MICHALEC 19 X

Słowacja mówi "dość" i ogłasza przeprowadzenie masowych testów na obecność koronawirusa dla obywateli swojego kraju. Mają być nimi objęci wszyscy mieszkańcy powyżej dziesiątego roku życia. Według premiera Igora Matovicza jest to ostatnia możliwość walki z koronawirusem przed wprowadzeniem ogólnokrajowego lockdownu. Już teraz na Słowacji obowiązuje stan wyjątkowy. Całą akcję szef rządu porównał do operacji w Normandii podczas II wojny światowej, podkreślając tym samym trud i złożoność logistyczną w przeprowadzeniu masowego testowania. – To był bardzo duży szok, ale był to krok, który jest bardzo potrzebny. Liczba zachorowań codziennie rośnie – podkreśla Peter Dzurilla. Słowacki dziennikarz twierdzi, że sąsiad Polski jest w stanie przeprowadzić całą akcję. – Jeżeli czegoś nie zrobimy w ciągu następnych tygodni, to szkody dla gospodarki mogą być fatalne. I dlatego rząd podjął decyzję, że jeśli mamy siedzieć i czekać, to lepiej jest zrobić eksperyment – dodaje Dzurilla. Więcej w rozmowie Klaudiusza Michalca.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-na-slowacji-premier-mowi-o-masowym-testowaniu-to-byl-duzy-szok-6566384903939713v

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-czeska-minister-mamy-burdel-w-kraju-a-babis-to-debil,nId,4801992

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-tony-blair-zlamal-zasady-kwarantanny,nId,4802249

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-kretynizm-ostre-slowa-o-zabawach-halloweenowych-w-dobie-pand,nId,4801850

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-to-mialo-byc-wesele-dla-10-tys-gosci-wkroczyli-urzednicy,nId,4801838

Koronawirus. Granica Kanady z USA nadal zamknięta. Najwyższy poziom zagrożenia koronawirusem w Irlandii [RAPORT DNIA]
19 października

22:43 Irlandia
Od środy w Irlandii będzie obowiązywał piąty, najwyższy, poziom zagrożenia koronawirusem. Oznacza to powrót - z nielicznymi wyjątkami - do takich restrykcji, jakie miały miejsce w pierwszej fazie epidemii - zdecydował wieczorem rząd tego kraju.

Szkoły na razie będą czynne, ale decyzja w tej sprawie może się zmienić w zależności od rozwoju sytuacji. Dopuszczone będą spotkania na otwartej przestrzeni z członkami jednego innego gospodarstwa domowego, ale tylko w promieniu 5 km od domu. Nadal mogą być prowadzone prace na budowach, mogą się odbywać rozgrywki sportowe na poziomie zawodowym, ale tylko bez udziału publiczności, a na ślubach do końca roku obecnych może być do 25 osób.

Wszystkie sklepy poza tymi, które sprzedają kluczowe towary, muszą zostać zamknięte, podobnie jak punkty usługowe. Puby, bary i restauracje mogą działać tylko w systemie na wynos lub z dostawą. Ludzie powinni pozostawać w promieniu 5 km od domu i jeśli to możliwe, wykonywać pracę zdalnie. Zakazane są wszelkie spotkania z osobami z innych gospodarstw domowych w pomieszczeniach zamkniętych. Nieczynne będą wszystkie muzea, galerie, siłownie, obiekty rekreacyjne. Świątynie będą otwarte tylko do indywidulanych modlitw, a hotele tylko dla gości, którzy przyjeżdżają w niezbędnych sprawach biznesowych.

Piąty poziom zagrożenia ma obowiązywać przez sześć tygodni, choć po czterech nastąpi przegląd sytuacji.

W ciągu ostatniej doby wykryto 1035 nowych zakażeń. Oznacza to szósty kolejny dzień, gdy liczba zakażeń jest powyżej tysiąca. Całkowity bilans epidemii w Irlandii wynosi obecnie 50 993 zachorowania i 1852 ofiary śmiertelne.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-koronawirus-granica-kanady-z-usa-nadal-zamknieta-najwyzszy-p,nId,4801839

https://www.theguardian.com/world/live/2020/oct/19/coronavirus-live-news-global-infections-near-40m-as-us-covid-cases-rise-in-all-but-two-states
« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2020, 01:41 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19506
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #181 dnia: Październik 20, 2020, 23:53 »
Koronawirus w Argentynie. Ponad milion zakażeń od początku pandemii
Opracowanie: Michał Gardyas 20 października (03:29)

Argentyna stała się w poniedziałek piątym krajem na świecie, w którym liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła milion. Ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało, że liczba wszystkich zakażeń wynosi 1 002 662, a bilans zgonów 26 718. W ciągu ostatnich 24 godzin obecność koronawirusa potwierdzono u kolejnych 12 982 osób. Odnotowano jednocześnie 451 zgonów z powodu Covid-19.

Ponad milion zakażeń zarejestrowały dotąd tylko cztery kraje: Stany Zjednoczone, Brazylia, Indie oraz Rosja. Argentyna, która w poniedziałek dołączyła do tej grupy jest krajem z najmniejszą liczbą ludności - zaznacza Reuters. Kraj ten liczy 40 mln mieszkańców. Według Światowej Organizacji Zdrowia na 10 tys. ludzi przypada w Argentynie 5,9 zakażeń. Wskaźnik ten nie jest rekordowy, bo pod tym względem przoduje Peru z 10,35 zakażeniami na na 10 tys. mieszkańców.

Ten sam wskaźnik jest też wyższy w Brazylii - 7,35 zakażeń na 10 tys. mieszkańców, w Hiszpanii - 7,22 oraz w Stanach Zjednoczonych - 6,72. Ale już w Rosji, gdzie całkowita liczba zakażeń przekracza 1,4 mln wskaźnik ten wynosi 1,67, a w wypadku Indii, gdzie od początku epidemii obecność koronawirusa potwierdzono u ponad 7,6 mln ludzi, zaledwie 0,85.

Argentyna jest jednym z krajów kontynentu południowoamerykańskiego najsilniej dotkniętych przez Covid-19, choć jej rząd jako jeden z pierwszych zastosował środki społecznej izolacji.

Prezydent Argentyny Alberto Fernández ogłosił stan zagrożenia epidemicznego 20 marca, a następnie kilkakrotnie go wydłużał. Kwarantanna dla całego kraju obowiązywała do 20 września. Po tym okresie zaczęło się odmrażanie gospodarki i życia publicznego.

Jednakże, w obliczu przyrostu nowych zakażeń władze ogłosiły 10 października blokadę 18 prowincji i kilkunastu miast, w tym - stolicy kraju. Restrykcje miały obowiązywać dwa tygodnie.Od ponad dwóch lat Argentyna pogrążona jest w głębokim kryzysie gospodarczym, m.in. z wysoką inflacją i postępującym ubóstwem. Sytuację kraju radykalnie pogorszyła epidemia koronawirusa.

Według oficjalnych danych, co najmniej 400 000 Argentyńczyków utraciło od początku epidemii do końca czerwca możliwości zarobkowania. Rozszerza się też niepokojąco strefa ubóstwa.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-koronawirus-w-argentynie-ponad-milion-zakazen-od-poczatku-pa,nId,4802587

Włoski dziennik: Lombardia poddaje się i wywiesza białą flagę
Opracowanie: Adam Zygiel 20 października (06:58)

"Lombardia poddaje się i wywiesza białą flagę" - tak włoski dziennik "La Repubblica" komentuje wniosek władz tego regionu o wprowadzenie godziny policyjnej w związku z dużym wzrostem zakażeń. Według gazety podobną decyzję mogą podjąć inne regiony. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-wloski-dziennik-lombardia-poddaje-sie-i-wywiesza-biala-flage,nId,4803914

Koronawirus na Ukrainie: Tragiczne dane. Takiej dobowej liczby ofiar jeszcze nie było
Opracowanie: Malwina Zaborowska 20 października (10:13)

Na Ukrainie zmarło 113 osób chorych na Covid-19 i wykryto 5469 infekcji. To najwyższy w tym kraju dzienny bilans zgonów od początku pandemii. Tego dnia wyzdrowiała też największa liczba zainfekowanych - 3044 - poinformował minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-koronawirus-na-ukrainie-tragiczne-dane-takiej-dobowej-liczby,nId,4804037

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-koronawirus-w-usa-blisko-400-osob-zmarlo-w-ciagu-doby-ponad-,nId,4803904

Koronawirus: W części Włoch centra handlowe będą zamknięte w weekendy. Ponad 20 tys. zakażeń we Francji [RAPORT]
 20 października

22:49 Węgierska minister sprawiedliwości zakażona koronawirusem
Minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga poinformowała, że przeprowadzony u niej test na obecność koronawirusa okazał się pozytywny. Dodała, że ma łagodne objawy zakażenia.
"Od dzisiaj jestem na kwarantannie w domu z moją rodziną. Pracuję w domu i nie będę uczestniczyć w posiedzeniu rządu" - napisała na swej oficjalnej stronie na Facebooku.
Varga, która zajmuje jedno z czołowych stanowisk w rządzie i często jeździ do Brukseli na spotkania w Unii Europejskiej, nie powiedziała, gdzie mogła mieć do czynienia z osobą zakażoną i kiedy spotkała się z innymi ministrami, w tym z premierem Viktorem Orbanem. 

20:47 Ukraina
Według nieoficjalnych danych na niekontrolowanych przez władze w Kijowie terenach w Donbasie na wschodzie Ukrainy koronawirusem mogło zakazić się 14 tys. osób - przekazała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Oficjalnie separatyści informują o ok. 7 tys. infekcji.
Rzeczniczka powołuje się na dane, przekazane przez obrońców praw człowieka, którzy twierdzą, że miejscowe szpitale nie radzą sobie z obciążeniem, będącym skutkiem  znacznej liczby zainfekowanych SARS-CoV-2. Jak dodaje, szpitale ginekologiczne i oddziały położnicze są przeprofilowane, by leczyć pacjentów z Covid-19.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-koronawirus-w-czesci-wloch-centra-handlowe-beda-zamkniete-w-,nId,4803903

https://www.theguardian.com/world/live/2020/oct/20/coronavirus-live-news-who-says-failure-to-quarantine-behind-soaring-case-rises

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19506
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #182 dnia: Październik 21, 2020, 23:49 »
Niemal 12 tys. nowych zakazeń w Czechach. Najwięcej od początku pandemii
21 października (08:02)

W Czechach odnotowano 11 984 zakażenia koronawirusem. Jest to największy dzienny przyrost od początku pandemii – poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju.

W Czechach rośnie liczba osób hospitalizowanych. W szpitalach przebywa obecnie ponad 4 tys. pacjentów z Covid-19, w tym 634 w ciężkim stanie.

Odnotowano również wzrost odsetka zakażonych osób w ogólnej liczbie przebadanych. Od 9 do 19 października testy na obecność koronawirusa z wynikiem pozytywnym przekraczały, z wyjątkiem jednego dnia, 25 proc.

Ministerstwo zdrowia zaktualizowało informacje dotyczące zgonów. Ostatecznie w poniedziałek zanotowano ich 97, co jest rekordową liczbą jeśli chodzi o jedną dobę w Czechach. We wtorek były 42 zgony, ale bilans najprawdopodobniej się zwiększy. Łącznie od początku pandemii zmarło w kraju 1619 chorych na Covid-19.

SARS-CoV-2 najszybciej szerzy się w rejonie miasta Zlin na wschodzie Republiki Czeskiej, gdzie w ciągu tygodnia odnotowano 881 nowych przypadków na 100 tys. mieszkańców. Drugi najbardziej znaczący wzrost zakażeń zanotowano w rejonie miasta Prościejów na Morawach.

Od środy w Czechach wprowadzono obowiązek noszenia maseczek ochronnych także poza zamkniętymi pomieszczeniami. Nie dotyczy on osób uprawiających sport. Jeżeli kierowca nie podróżuje sam i wiezie osoby spoza swojej rodziny, maseczki także są obowiązkowe.

Minister zdrowia Roman Prymula uważa, że wciąż dochodzi do zbyt wielu kontaktów między ludźmi bez zachowania dystansu społecznego, co sprzyja szerzeniu się SARS-CoV-2, a wprowadzone ograniczenia nie są przestrzegane. Jak przewiduje, największe obciążenie systemu opieki zdrowotnej nastąpi między 3 a 11 listopada. Ma być wtedy więcej przypadków zakażeń i więcej osób potrzebujących hospitalizacji.

Prymula nie wykluczył dalszego zaostrzania restrykcji. Media spekulują, że może dojść do zamknięcia niektórych zakładów usługowych i sklepów lub też wprowadzenia zakazu wieczornego wychodzenia z domów.
Źródło: RMF FM/PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-niemal-12-tys-nowych-zakazen-w-czechach-najwiecej-od-poczatk,nId,4806165

Drastyczne ograniczenia w Czechach. Zamknięte sklepy, zakaz wychodzenia z domu
Opracowanie: Magdalena Partyła 21 października (18:30)

Czeski rząd zdecydował o wprowadzeniu kolejnych ograniczeń z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. Od czwartku zamknięte będą wszystkie sklepy, z wyjątkiem tych z podstawowymi produktami, a także większość zakładów usługowych.

Ograniczenia mają obowiązywać do 3 listopada. Jak podkreślił minister zdrowia Roman Prymula, ich celem jest maksymalne ograniczenie możliwości kontaktów między ludźmi. Restrykcje podzielono na trzy grupy, dotyczące poruszania się, funkcjonowania urzędów oraz ograniczeń w usługach i handlu.

Rząd wprowadził zakaz wychodzenia z domu z wyjątkiem drogi do pracy lub domów oraz kontaktów z innymi ludźmi. Można się poruszać maksymalnie w dwie osoby, z wyjątkiem sytuacji, gdy są to osoby wspólnie mieszkające. Jest jednak długa wyjątków precyzujących, kogo zakaz nie dotyczy. Z zakazu wyłączono wyjście do lekarza, pomoc sąsiedzką, odwiedziny u rodzin, wyjście do sklepów lub wyjazdy poza miasto, na tradycyjne czeskie "chalupy".

Urzędy mają przejść na pracę zdalną, a dla interesantów mają być otwarte dwa dni w tygodniu w ciągu pięciu godzin. Prymula zaapelował o załatwianie maksymalnej liczby spraw przez internet. We wtorek zapadła też decyzja przedłużająca ważność praw jazdy, aby ich posiadacze nie musieli stać w kolejkach w wydziałach komunikacji. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-drastyczne-ograniczenia-w-czechach-zamkniete-sklepy-zakaz-wy,nId,4807377

Wicepremier Czech zakażony koronawirusem
Opracowanie: Adam Zygiel 21 października (11:05)

​Czeski wicepremier i szef MSW Jan Hamaczek miał pozytywny wynik testu na SARS-CoV-2 i jest w domowej kwarantannie - poinformowano w środę. Hamaczek jest szefem Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD), która współtworzy rząd Andreja Babisza.


Jan Hamaczek/Radek Petrasek /PAP/EPA

Hamaczek, który przewodniczy pracom Centralnego Sztabu Kryzysowego zajmującego się przede wszystkim logistyką działania władz w czasie pandemii, poddał się testom po naradzie kierownictwa CSSD, w której w czwartek uczestniczył minister rolnictwa Miroslav Toman. Minister rolnictwa miał pozytywny wynik testu po powrocie z unijnego spotkania w Luksemburgu.

Pozostali uczestnicy spotkania mieli testy negatywne. Na swoim profilu na Twitterze Hamaczek poinformował, że jest w domu na kwarantannie i normalnie pracuje online. Dotyczy to także posiedzeń rządu - napisał.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-wicepremier-czech-zakazony-koronawirusem,nId,4806272

Komentář: Stačilo pár týdnů a Prymulovo renomé je v troskách. Respektovaný epidemiolog selhal
By Tomáš Mrkvička Posted on21. 10. 2020(...) Zpětně se však ukázalo, že to nebyl Roman Prymula, díky komu byla silná opatření přijata. Premiér Andrej Babiš prozradil, že za ním musel přijít člověk, který neměl s vládou ani zdravotnictvím nic společného. Čísla přinesl ředitel pojišťovny Pavel Řehák a podle svých slov byl u vytržení, když zjistil, že ministerstvo ani vláda podobný výpočet k dispozici nemá. Nešlo podle něj přitom o nic složitého, ale jednoduchou excelovou tabulku s protaženým exponenciálním růstem. Otázkou je, proč takový graf nedokázal předložit Roman Prymula, profesor ve svém oboru a člověk, který je členem řady odborných společností a publikuje o epidemiologii celý život odborné články. Jak je možné, že Prymula nebyl schopen vládu varovat? (...)
https://www.mix24.cz/komentar-stacilo-par-tydnu-a-prymulovo-renome-je-v-troskach-respektovany-epidemiolog-selhal/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.lptag&dop_ab_variant=null

Włoski komisarz: Wkrótce 200 tys. testów na koronawirusa dziennie
Opracowanie: Adam Zygiel 21 października (11:18)

Wkrótce we Włoszech wykonywanych będzie 200 tys. testów dziennie - zapowiedział w środę nadzwyczajny rządowy komisarz do spraw kryzysu epidemiologicznego Domenico Arcuri. Zapewnił, że szkoły są obecnie jednym z najbezpieczniejszych miejsc w kraju. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-wloski-komisarz-wkrotce-200-tys-testow-na-koronawirusa-dzien,nId,4806282

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-tragiczny-bilans-na-ukrainie-najwyzsza-dzienna-liczba-zakaze,nId,4806208

https://www.o2.pl/informacje/dopiero-co-miala-covid-19-niepokojace-doniesienia-o-melanii-trump-6566961526237856a

https://www.onet.pl/turystyka/onetpodroze/koronawirus-we-wloszech-lekarka-o-szpitalach-polowych-w-bergamo/kdqhvlt,07640b54

Ponad milion zakażeń w Hiszpanii. Rosja chce stworzyć szczepionkę na grypę i koronawirusa [RAPORT DNIA]
21 października

20:07 Portugalia
Rekordowo wysoką liczbę dobowych infekcji koronawirusem zanotowano w Portugalii, gdzie potwierdzono 2535 nowych zakażeń.
Resort sprecyzował, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono 16 nowych zgonów pacjentów z Covid-19, a łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi już 2229.

20:05 Hiszpania
Jak poinformowało ministerstwo zdrowia Hiszpanii, podczas ostatniej doby liczba zakażeń koronawirusem zwiększyła się o 16 973, do ponad 1 mln, a zmarłych na Covid-19 - o 156, do 34 366.

19:59 Włochy
Włochy są w fazie "pełnej ekspansji epidemicznej" - ocenił dyrektor naukowy krajowego Stowarzyszenia Lekarzy Chorób Zakaźnych i Tropikalnych Massimo Andreoni. Tak skomentował zanotowany tego dnia dobowy wzrost liczby zakażeń o ponad 15 tysięcy.
"Przeszliśmy od liniowego wzrostu przypadków Covid-19 do gwałtownego przyrostu" - podkreślił Andreoni, który jest ordynatorem oddziału chorób zakaźnych uniwersyteckiego szpitala Tor Vergata w Rzymie.

19:56 Rosja
Rosja zamierza stworzyć szczepionkę, która działałaby jednocześnie przeciwko grypie i koronawirusowi - poinformował działający w Nowosybirsku ośrodek Wektor. Ten główny rosyjski ośrodek wirusologii opracował dotąd jedną ze szczepionek przeciwko koronawirusowi.

8:26 Korea Południowa
Dziewięć osób zmarło w Korei Południowej po zaszczepieniu przeciwko grypie. Władze oceniają, że nie ma związku pomiędzy zgonami a szczepionkami, i nie wstrzymują programu szczepień, który ma odciążyć szpitale w czasie pandemii - poinformowała agencja Yonhap.
Nie znaleźliśmy bezpośredniego związku pomiędzy zgonami a szczepionkami czy też związku pomiędzy skutkami ubocznymi szczepienia na grypę a zgonami - oświadczyła szefowa Koreańskiej Agencji Kontroli Chorób (KDCA) Dzung Eun Kiong.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-ponad-milion-zakazen-w-hiszpanii-rosja-chce-stworzyc-szczepi,nId,4806117

https://www.theguardian.com/world/live/2020/oct/21/coronavirus-live-news-cdc-finds-300000-excess-deaths-in-us-spain-nears-1m-cases
« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2020, 00:03 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19506
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #183 dnia: Październik 22, 2020, 23:56 »
Koronawirus w Czechach: Prawie 15 tys. nowych przypadków i drastyczne obostrzenia
Opracowanie: Joanna Potocka 22 października (08:54)

Po raz pierwszy w Czechach przybyło w ciągu doby prawie 15 tysięcy nowych przypadków koronawirusa. Od dziś ten u naszego południowego sąsiada obowiązują obostrzenia, które mają zmniejszyć liczbę kontaktów między ludźmi. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-koronawirus-w-czechach-prawie-15-tys-nowych-przypadkow-i-dra,nId,4808902

Koronawirus w Niemczech. Rekordowy przyrost zakażeń Covid-19
Opracowanie: Michał Gardyas 22 października (05:20)

Po raz pierwszy od początku pandemii liczba nowych przypadków koronawirusa w ciągu doby wzrosła w Niemczech o ponad 10 tys. i wyniosła 11 287. Kolejnych 30 osób zmarło - poinformował w czwartek rano Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha. Łączna liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła do 392 049, a ofiar śmiertelnych do 9 905.

Średni wskaźnik nowych zakażeń w Niemczech z ostatnich dni był nadal niższy niż w większości krajów Europy, jednak liczba nowych zachorowań zaczęła szybko wzrastać wraz z nadejściem jesiennych chłodów.

Władze ostrzegły, że jeśli tendencja ta będzie się utrzymywać, to mogą okazać się konieczne dodatkowe obostrzenia, a zwłaszcza bezwzględne przestrzeganie dystansu społecznego. W środę stwierdzono koronawirusa u ministra zdrowia Jensa Spahna.

Największy wzrost nowych przypadków koronawirusa notowany jest w Berlinie, Bremie i Hamburgu. Wyższe od średniej liczby zakażeń są także w Nadrenii Północnej-Westfalii, Bawarii i Hesji.

By ograniczyć szerzenie się koronawirusa, Senat (rząd krajowy) Berlina rozszerzył we wtorek obowiązek noszenia maseczek, które trzeba będzie teraz zakładać również na weekendowych jarmarkach, w niektórych ulicznych pasażach handlowych i w kolejkach, o ile w takich przypadkach nie da się utrzymać minimalnego dystansu 1,5 metra.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-koronawirus-w-niemczech-rekordowy-przyrost-zakazen-covid-19,nId,4808843

Włochy: Ponad 16 tys. zakażeń, zmarło 136 osób. Nowy rekord od początku pandemii
22 października (17:38)

136 osób zmarło we Włoszech tej doby na Covid-19, potwierdzono 16 079 nowych zakażeń koronawirusem - podało Ministerstwo Zdrowia. To nowy rekord przypadków od początku pandemii. Wykonano 170 tys. testów. 9 proc. testów daje wynik pozytywny. (...)
https://www.rmf24.pl/news-wlochy-ponad-16-tys-zakazen-zmarlo-136-osob-nowy-rekord-od-p,nId,4809316

Koronawirus we Włoszech. Ekspert: Paradoksalnie niektórzy zakażają się, stojąc w kolejce do testu
Opracowanie: Sara Bounaoui 22 października (19:55)

We Włoszech będą potrzebne znacznie bardziej drastyczne kroki, jeśli w ciągu 15-20 dni nie dojdzie do poprawy sytuacji pandemicznej i odwrócenia tendencji wzrostu zakażeń - ostrzegł szef oddziału chorób zakaźnych w szpitalu w Mediolanie profesor Massimo Galli.

W czwartek zanotowano we Włoszech ponad 16 tys. zakażeń, w tym w Lombardii około 4100. Sytuacja w tym regionie pozostaje najtrudniejsza.

O godz. 23 wejdzie tam w życie godzina policyjna i będzie obowiązywać do godz. 5.

W wywiadzie dla telewizji RAI profesor Galli powiedział, że nowy generalny lockdown w kraju byłby "działaniem w desperacji i dowodem porażki innych kroków" w celu zahamowania zakażeń.

Zdaniem eksperta z mediolańskiego szpitala Sacco i tamtejszego uniwersytetu należało wprowadzić restrykcje już dwa tygodnie temu. Premier Giuseppe Conte natomiast powiedział w Izbie Deputowanych, że sytuacja w kraju "staje się bardzo krytyczna". Zaznaczył zarazem, że stan obecny nie przypomina tego, co działo się na początku epidemii w marcu.

Zastrzegł, że gdy okaże się to konieczne, rząd wprowadzi dalsze ograniczenia.

Służby medyczne w Mediolanie alarmują, że ludzie zakażają się koronawirusem również w kolejkach na testy na ich obecność.

Ludzie robią test, a potem dalej wychodzą z domu, zanim otrzymają wynik. Paradoksalnie niektórzy zakażają się, stojąc w kolejce do testu - stwierdził dyrektor Agencji Ochrony Zdrowia w stolicy Lombardii Vittorio De Micheli w wywiadzie radiowym.
PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-koronawirus-we-wloszech-ekspert-paradoksalnie-niektorzy-zaka,nId,4809514

Szwecja: Rząd łagodzi restrykcje, seniorom już nie zaleca się samoizolacji
22 października (19:15)

Rząd Szwecji ogłosił zwiększenie od 1 listopada limitu publiczności na imprezach publicznych, a także zniósł zalecenie o samoizolacji dla osób powyżej 70. roku życia. Restrykcje złagodzono mimo rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-szwecja-rzad-lagodzi-restrykcje-seniorom-juz-nie-zaleca-sie-,nId,4809499

20:50 Francja
We Francji po raz kolejny stwierdzono najwyższy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem od początku epidemii. W ciągu minionej doby zanotowano 41 622 przypadki, o 15 tys. więcej niż dzień wcześniej - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju.
Od początku epidemii koronawirusem we Francji zakaziły się 999 043 osoby. W czwartek stwierdzono też 165 kolejnych zgonów, tym samym liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 34 210.

18:00 Ukraina
Obecnie wprowadzenie na Ukrainie lockdownu nie ma sensu, będzie on wdrożony przy 15 tys. zakażeń dziennie - oświadczył prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. Poprzedniej doby wykryto ponad 7 tys. infekcji - najwięcej od początku pandemii.

11:53 Belgia
Wicepremier i minister spraw zagranicznych Belgii Sophie Wilmes została przyjęta na oddział intensywnej terapii. Przed kilkoma dniami potwierdzono u niej Covid-19. Belgijskie media podają, że stan chorej jest "stabilny", jest przytomna.

10:27 Rosja
290 pacjentów zmarło w Rosji na Covid-19 w ciągu minionej doby i łączna liczba przypadków śmiertelnych sięgnęła 25 242. Wykryto 15 971 nowych zakażeń. Od początku pandemii zachorowało w Rosji 1 463 306 osób.
Władze sanitarne przekonują, że sytuacja epidemiczna w Rosji ustabilizuje się na początku listopada. Oczekują, że w momencie największego nasilenia zakażeń ich skala nie będzie przekraczać 20 tysięcy w ciągu doby. Warunkiem jest jednak - zastrzegają - przestrzeganie przez Rosjan ograniczeń, w tym noszenie maseczek ochronnych.

10:01 Hiszpania
Minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa powiedział, że Covid-19 na większości terytorium kraju jest poza kontrolą, a obywateli czeka jeszcze 5-6 trudnych miesięcy życia w warunkach pandemii.
Podkreślił, że wraz z pogarszającą się sytuacją sanitarną rząd rozważa wprowadzenie kolejnych restrykcji epidemicznych. Przypomniał, że w środę Hiszpania jako pierwszy kraj Europy Zachodniej zanotowała ponad 1 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Wskutek Covid-19 zmarło tam już 34 366 osób.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-koronawirus-w-polskich-szkolach-tylko-najmlodsze-dzieci-pona,nId,4808844

https://www.theguardian.com/world/live/2020/oct/22/coronavirus-live-news-france-nears-1m-cases-as-four-us-states-see-record-one-day-deaths
« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2020, 23:59 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #183 dnia: Październik 22, 2020, 23:56 »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19506
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #184 dnia: Październik 23, 2020, 22:09 »
Słowacja testuje wszystkich obywateli. Część będzie miała zakaz wychodzenia z domu
Opracowanie: Magdalena Partyła  22 października (23:56)

Rząd Słowacji zdecydował, że w kraju zostanie wprowadzony częściowy zakaz wychodzenia z domów. Przez trzy kolejne weekendy będą wykonywane ogólnokrajowe testy na SARS-CoV-2. Sklepy i zakłady usługowe będą mogły pracować normalnie. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-slowacja-testuje-wszystkich-obywateli-czesc-bedzie-miala-zak,nId,4809601

Austria chce zakazać przyłbic
Opracowanie: Magdalena Partyła 23 października (00:52)

Wszędzie w Austrii, gdzie wymagane jest używanie maseczki, tzw. przyłbice, czyli plastikowe osłony na twarz, nie będą już uznawane za ochronę; rząd zamierza ich zakazać - wynika z informacji, do których dotarł austriacki dziennik "Kurier".

Efekt ochronny przyłbic na twarzy jest już od dłuższego czasu kwestionowany: w jaki sposób zakrzywiona plastikowa płytka, która jest otwarta po bokach, u góry i u dołu, może powstrzymywać kropelki? Teraz rząd Austrii chce ich zakazać - pisze "Kurier". (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-austria-chce-zakazac-przylbic,nId,4809604

Dobre wiadomości na temat brytyjskiej szczepionki na COVID-19. "Działa doskonale"
Monika Mikołajska data publikacji: 23.10.2020, 15:35

Ze szczepionką przeciwko COVID-19 opracowywaną przez AstraZeneca (AZD1222) świat wiąże ogromne nadzieje. To jeden z najbardziej obiecujących tego typu preparatów. Szczepionka wciąż znajduje się w fazie testów, jednak niezależne badania uczonych Uniwersytetu w Bristolu przynoszą dobre wiadomości: "działa doskonale i buduje silną odporność na wirusy". (...)
https://www.medonet.pl/koronawirus,koronawirus--naukowcy-o-szczepionce-astrazeneca--dziala-doskonale,artykul,99278233.html

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-koronawirus-znowu-ponad-14-tys-nowych-przypadkow-w-czechach,nId,4810975
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-czechy-znow-ponad-14-tysiecy-nowych-przypadkow-6567657274845952a
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-czechy-wpadka-ministra-zdrowia-dal-sie-przylapac-bez-maseczki-w-restauracji-ktora-zamknal-6567706208500480a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-superpogromczyni-koronawirusa-99-latka-pokonal-covid-19,nId,4811711

https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-szwecja-znowu-zaskakuje-zakazen-jest-coraz-wiecej-zakazen-a-rzad-lagodzi-obostrzenia

https://www.politykazdrowotna.com/65940,fda-zgoda-na-stosowanie-remdesiviru-u-pacjentow-z-covid-19
https://www.politykazdrowotna.com/65949,takze-felczerzy-beda-wlaczeni-w-opieke-nad-pacjentem-z-koronawirusem

https://www.rmf24.pl/ciekawostki/news-poczta-upamietnila-pandemie-wyemitowala-znaczek-z-papieru-to,nId,4811671

20:04 Kampania
"Jesteśmy o krok od tragedii z powodu pandemii" - przyznał gubernator włoskiego regionu Kampania Vincenzo De Luca. Musimy wszystko zamknąć - powiedział szef władz regionu przed wejściem w życie o godz. 23 godziny policyjnej na jego obszarze.
Będziemy zmierzać w kierunku zamknięcia wszystkiego - oświadczył przewodniczący władz regionu ze stolicą w Neapolu. Tego dnia zanotowano w Kampanii prawie 2300 nowych zakażeń koronawirusem.
Wyjaśnił następnie: "Musimy zamknąć wszystko na miesiąc, 40 dni, a potem zobaczymy, ale bez drastycznych rozwiązań nie damy rady".
Nie chcę widzieć sznura ciężarówek z trumnami - dodał De Luca, przywołując obrazy z Bergamo w marcu.
Jedynym celem musi być ratowanie życia rodzin, cała reszta się nie liczy - stwierdził gubernator Kampanii.
Jego zdaniem sytuacja w szpitalach jest "ciężka", a już za kilka dni oddziały intensywnej terapii mogą być przepełnione.

18:55 Czechy
Premier Czech Andrej Babisz zwrócił się w piątek do prezydenta Milosza Zemana o odwołanie ministra zdrowia Romana Prymuli, który według mediów zlekceważył restrykcje pandemiczne. Wcześniej szef rządu wezwał Prymulę do złożenia dymisji, ale ten odmówił.
Według mediów w środę późnym wieczorem Prymula uczestniczył w spotkaniu z szefem klubu parlamentarnego i wiceprzewodniczącym ruchu ANO premiera Babisza, Romanem Faltynkiem. Ze spotkania miał wyjść przed północą. Zdjęcia opublikowane przez dziennik "Blesk" przedstawiające Prymulę wychodzącego z restauracji w Pradze bez maseczki zdaniem wielu polityków, w tym premiera, dowodzą, że doszło do naruszenia obowiązujących zasad związanych z epidemią.

15:52 Rumunia
W ciągu ostatniej doby w Rumunii infekcję koronawirusem wykryto u 5028 osób - poinformowały władze kraju. To kolejny największy dzienny bilans od początku epidemii. Przez niemal cały miniony tydzień dobowe liczby zakażeń w tym kraju przekraczały 4 tys. - pisze Reuters.
W liczącej 20 mln mieszkańców Rumunii od początku epidemii zakaziły się 201 032 osoby, a 6245 chorych na Covid-19 zmarło.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-nauka-zdalna-w-klasach-iv-viii-rozporzadzenie-opublikowane-w,nId,4810926

https://www.theguardian.com/world/live/2020/oct/23/coronavirus-live-news-remdesivir-approved-as-covid-treatment-by-us-fda-france-sees-record-new-cases

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19506
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #185 dnia: Październik 24, 2020, 23:54 »
WHO: Jesteśmy w krytycznym momencie pandemii. To nie są ćwiczenia
Opracowanie: Sara Bounaoui 24 października (06:19)

Świat znalazł się obecnie w krytycznym punkcie pandemii koronawirusa - ostrzegł w piątek wieczorem szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Jak ogłosiło w piątek Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) - rozwój pandemii koronawirusa w 23 krajach UE i Wielkiej Brytanii budzi obecnie "poważne zaniepokojenie". Organizacja wezwała do "natychmiastowych działań".

Jesteśmy w krytycznym momencie pandemii Covid-19, szczególnie na półkuli północnej - podkreślił na konferencji prasowej dyrektor generalny WHO. Dodał, że "najbliższe miesiące będą bardzo trudne, a niektóre kraje znalazły się na niebezpiecznym torze".

Wzywamy przywódców do podjęcia natychmiastowych działań, aby zapobiec dalszym niepotrzebnym zgonom, załamaniu się podstawowego systemu opieki zdrowotnej i ponownemu zamknięciu szkół - stwierdził Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Powtarzam dzisiaj to, co mówiłem w już lutym: to nie są ćwiczenia - podkreślił szef WHO. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/komentarze-ekspertow/news-who-jestesmy-w-krytycznym-momencie-pandemii-to-nie-sa-cwicze,nId,4813083

Ponad 15 tys. zakażeń w Czechach. Premier chce dymisji ministra zdrowia
Opracowanie: Katarzyna Wójcik 24 października (08:26)

Codzienny wzrost zakażeń koronawirusem w Czechach po raz pierwszy przekroczył 15 tys. – poinformowało ministerstwo zdrowia. Liczba zainfekowanych wyniosła 15 252. Zmarły 63 osoby. Premier Czech Andrej Babisz zwrócił się do prezydenta Milosza Zemana o odwołanie ministra zdrowia Romana Prymuli, który według mediów zlekceważył restrykcje pandemiczne. Wcześniej szef rządu wezwał Prymulę do złożenia dymisji, ale ten odmówił. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-ponad-15-tys-zakazen-w-czechach-premier-chce-dymisji-ministr,nId,4813094

Kolejny rekord nowych zakażeń koronawirusem na Słowacji
Opracowanie: Malwina Zaborowska 24 października (16:44)

Na Słowacji wykryto 2890 nowych zakażeń koronawirusem. To drugi z rzędu najwyższy przyrost dobowy - poinformowało ministerstwo zdrowia. Przybyła także rekordowa liczba zgonów – 25. Od początku pandemii na Covid-19 zmarło w kraju 159 osób.

Dzień wcześniej władze informowały o 2581 nowych zakażeniach i 19 zgonach na Covid-19. W kraju jest obecnie 30 722 aktywnych potwierdzonych zakażeń. Od początku epidemii w kraju koronawirusem zakażonych zostało 40 801 osób.

Podane liczby dotyczące pozytywnych wyników testów z piątku nie uwzględniają wyników badań przeprowadzonych w ramach ogólnosłowackiej akcji testowania, rozpoczętej w piątek w czterech powiatach na północy i północnym wschodzie kraju. W Dolnym Kubinie, Twardoszynie i Namiestowie na Orawie oraz w Bardejowie w piątek przetestowano 62 000 osób, z których 2225 miało pozytywny wynik.

Do kompleksowego badania mieszkańców Słowacji wykorzystywane są testy antygenowe, które pokazują wynik po około kwadransie i są mniej dokładne niż laboratoryjne testy PCR.

Od soboty w kraju obowiązują znaczące ograniczenia wychodzenia z domu, które pozwalają jedynie na dojazdy do pracy, zrobienie podstawowych zakupów lub wizytę u lekarza. W czterech powiatach, w których obecnie odbywają się testy i gdzie SARS-CoV-2 jest najbardziej rozpowszechniony, do opuszczenia domu potrzebny jest negatywny wynik. Rezultaty pierwszego etapu powszechnych testów mają zostać omówione na posiedzeniu sztabu kryzysowego w poniedziałek.
Źródło: RMF FM/PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-kolejny-rekord-nowych-zakazen-koronawirusem-na-slowacji,nId,4813247

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-rzad-wloch-opracowuje-nowe-restrykcje-chcemy-umozliwic-spoko,nId,4813330

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-ognisko-zakazen-w-mediolanskim-teatrze-la-scala,nId,4813359

Witalij Kliczko zakażony koronawirusem
Opracowanie:Nicole Makarewicz 24 października (19:22)


Witalij Kliczko podczas ceremonii przekazania karetek kijowskim szpitalom/SERGEY DOLZHENKO /PAP

"Przyjaciele! Koronawirus wkradł się w najmniej odpowiedniej chwili. Otrzymałem dzisiaj pozytywny wynik testu" - napisał Kliczko na Facebooku.

Mer Kijowa, zawodowy mistrz świata w boksie Witalij Kliczko poinformował w sobotę, że jest zakażony koronawirusem. Zapewnił, że czuje się dobrze, ale jest zmuszony do udania się na samoizolację. W niedzielnych wyborach lokalnych polityk będzie ubiegał się o reelekcję. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-witalij-kliczko-zakazony-koronawirusem,nId,4813328

Papież Franciszek może mieć koronawirusa. Watykan na razie milczy
Anna Piątkowska-Borek 24.10.2020 9:47

Smutne informacje docierają z Australii. Nuncjusz papieski, który w październiku spotkał się z papieżem, ma COVID-19. Czy papież Franciszek też zaraził się koronawirusem?

Papież Franciszek może mieć koronawirusa

Według informacji, jakie przekazują australijskie media, nuncjusz apostolski w Australii, abp Adolfo Tito Yllana, który spotkał się z papieżem Franciszkiem w Watykanie, ma koronawirusa. Podczas wizyty w Stolicy Piotrowej jeszcze o tym nie wiedział.

Papież Franciszek mógł się zarazić koronawirusem od australijskiego dyplomaty. Ich osobiste spotkanie odbyło się 6 października. Abp Adolfo Tito Yllana przeszedł badanie, gdy wrócił do Australii. Wtedy też otrzymał informację o pozytywnym wyniku testu na COVID-19.

Dyplomata, który przyleciał do Sydney 9 października, otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa - przekazało w oświadczeniu australijskie ministerstwo zdrowia.

Na razie Watykan nie podał żadnych informacji, czy papież Franciszek zrobił test na COVID-19 po spotkaniu z dyplomatą.
https://www.o2.pl/informacje/papiez-franciszek-moze-miec-koronawirusa-watykan-na-razie-milczy-6568036116605632a

https://www.theguardian.com/world/live/2020/oct/23/coronavirus-live-news-remdesivir-approved-as-covid-treatment-by-us-fda-france-sees-record-new-cases
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2020, 00:22 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19506
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #186 dnia: Październik 25, 2020, 23:59 »
Koronawirus w Niemczech. W niektórych regionach sytuacja wymknęła się spod kontroli
Opracowanie: Adam Zygiel 25 października (07:52)

W ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 11 176 nowych infekcji koronawirusem, a 29 zakażonych osób zmarło - podał Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie (RKI).

Nowych przypadków jest o ponad 3 tys. mniej, niż dzień wcześniej, kiedy odnotowano rekordowe 14 714 zakażeń. Liczby dotyczące weekendów są zwykle stosunkowo niższe, niż w ciągu tygodnia ze względu na mniejszą liczbę wykonywanych testów.

RKI, który nadzoruje w RFN zwalczanie chorób zakaźnych, oświadczył w czwartek, że pandemia koronawirusa w Niemczech gwałtownie się rozprzestrzenia i w niektórych regionach wymknęła się już spod kontroli. Jeszcze we wrześniu kanclerz Angela Merkel ostrzegała, że przed końcem roku Niemcy mogą dojść do sytuacji, kiedy każdego ulegać zakażeniu będzie prawie 20 tys. osób.

Z danych Instytutu im. Roberta Kocha wynika, że do zakażeń dochodzi obecnie przede wszystkim przy kontaktach w sferze prywatnej oraz w domach opieki nad seniorami. Instytut odnotował też, że coraz częściej infekcjom ulegają osoby starsze.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-koronawirus-w-niemczech-w-niektorych-regionach-sytuacja-wymk,nId,4814742

Kolejny rekord zakażeń w Czechach. Premier: Potrzebne przedłużenie stanu wyjątkowego
Opracowanie: Katarzyna Wójcik 25 października (12:47)

W sobotę w Czechach padł nowy weekendowy rekord zakażeń koronawirusem: 12 472 nowych potwierdzonych przypadków – wynika z danych ministerstwa zdrowia opublikowanych w niedzielę. Aktualnie zakażonych jest prawie 154 tys. osób. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-kolejny-rekord-zakazen-w-czechach-premier-potrzebne-przedluz,nId,4814814

Rekord zakażeń koronawirusem na Węgrzech
Opracowanie: Adam Zygiel 25 października (11:53)

​W ciągu ostatniej doby na Węgrzech zdiagnozowano 3149 nowych przypadków Covid-19 - podały władze. To pierwszy raz, kiedy liczba nowych infekcji przekroczyła 3 tys. Zmarło 35 zakażonych osób.

W porównaniu z dniem poprzednim, liczba wykrytych infekcji jest większa o ponad 1,3 tys. Poprzedni rekord padł w piątek, kiedy odnotowano 2066 przypadków. W czwartek szef kancelarii premiera Gergely Gulyas zapowiedział, że mimo szybkiego tempa rozprzestrzeniania się wirusa, rząd nie planuje wprowadzenia dodatkowych obostrzeń.

Jak dotąd od początku pandemii zdiagnozowano 59 247 przypadki Covid-19, z czego 1425 okazały się śmiertelne. Około jedna trzecia wykrytych dotąd zakażeń miała miejsce w Budapeszcie.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-rekord-zakazen-koronawirusem-na-wegrzech,nId,4814807

Wiosną Nowy Jork był epicentrum pandemii. Teraz ma jeden z najniższych wskaźników zakażeń
Opracowanie: Adam Zygiel Dzisiaj, 25 października (06:18)

Pomimo, że w USA zarejestrowano w ciągu ostatniej doby rekordowy wzrost nowych przypadków koronowirus, a zagęszczony Nowy Jork, który był w USA wiosną epicentrum pandemii, zdołał uniknąć jej znacznego nasilenia. Należy do sześciu stanów o najniższym wskaźniku zakażeń. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-wiosna-nowy-jork-byl-epicentrum-pandemii-teraz-ma-jeden-z-na,nId,4814725

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-rekord-zakazen-koronawirusem-we-francji-ponad-45-tys-nowych-,nId,4814729
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-rekordowa-liczba-zakazen-we-francji-ponad-50-tysiecy,nId,4814964

Słynny brazylijski piłkarz Ronaldinho zakażony koronawirusem
Opracowanie: Malwina Zaborowska 25 X

Słynny brazylijski piłkarz Ronaldinho poinformował na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych, że otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Zakażenie przechodzi bezobjawowo.


Ronaldinho/ AA/ABACA /PAP/EPA

Cześć przyjaciele, rodzino, kibice. Zrobiłem test i mam pozytywny wynik. Nic mi na razie nie jest, nie mam żadnych objawów - powiedział były zawodnik Paris Saint-Germain i FC Barcelona w filmie zamieszczonym na Instagramie.

40-letni Ronaldinho przebywa w hotelu w Belo Horizonte i tam poddał się kwarantannie. Miał uczestniczyć w sponsorskiej imprezie na stadionie Mineirao, obiekcie na murawie którego odbierał Puchar Copa Libertadores w 2013 roku z Atletico Mineiro Belo Horizonte. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-pandemia-to-nie-spisek-politycy-i-lekarze-ostrzegaja,nId,4814825

https://www.theguardian.com/world/live/2020/oct/25/coronavirus-live-news-cases-surge-in-europe-restrictions-victoria-uk-italy-greece-austria

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19506
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #187 dnia: Październik 26, 2020, 23:59 »
WHO o konsekwencjach braku możliwości efektywnego śledzenia kontaktów zakażonych
Autor: PAP/Rynek Zdrowia   26 października 2020 20:45

Nieśledzenia kontaktów osób zakażonych w Europie, mimo bardzo wysokich liczb pozytywnych testów na koronawirusa, doprowadzi do "mrocznych konsekwencji" - oznajmił w poniedziałek (26 października) dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. sytuacji kryzysowych dr Michael Ryan.

- Obserwujemy bardzo, bardzo wysokie liczby pozytywnych (wyników testów) oraz brak możliwości efektywnego śledzenia kontaktów (osób zakażonych) - ostrzegł Ryan.

Walka z rozprzestrzenianiem się wirusa w Europie może wymagać wprowadzenia kolejnych restrykcji i nakazu pozostawania w domach, a środki zaradcze, jakie podejmujemy, będą wymagały zintensyfikowania - dodał.

Ryan podkreślił, że wykonanie jednego testu na koronawirusa i udanie się na przyjęcie "jest głupie i krótkowzroczne".

Zastrzegł, że nie ma razie dowodów na to, że koronawirus stał się bardziej zakaźny lub bardziej śmiertelny.

Ekspertka WHO do spraw chorób wirusowych i epidemii Maria Van Kerkhove powiedziała jednak, że jest wciąż nadzieją, iż ponowne, ogólnokrajowe kwarantanny nie okażą się konieczne.

W piątek szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ocenił, że świat znalazł się obecnie w krytycznym punkcie pandemii koronawirusa, szczególnie na półkuli północnej. - Najbliższe miesiące będą bardzo trudne, a niektóre kraje znalazły się na niebezpiecznym torze - dodał. Wiele krajów wprowadza ponownie obostrzenia, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2.
(PAP)
https://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/WHO-o-konsekwencjach-braku-mozliwosci-efektywnego-sledzenia-kontaktow-zakazonych,214276,8.html

Koronawirus we Francji. "Sytuacja jest krytyczna"
Opracowanie: Michał Gardyas,Marek Gładysz 26 października (10:30)

​Przewodniczący Rady Naukowej doradzającej rządowi Francji w walce z epidemią koronawirusa Jean-François Delfraissy oświadczył, że sytuacja sanitarna we Francji jest krytyczna. Ocenił, że realnie dochodzi do ok. 100 tys. zakażeń koronawirusem dziennie.


Przewodniczący francuskiej Rady Naukowej Jean-François Delfraissy/YOAN VALAT /PAP/EPA

Sytuacja jest trudna, wręcz krytyczna - ocenił Delfraissy w poniedziałek w wywiadzie dla radia RTL.

Przewodniczący Rady Naukowej szacuje, że dziennie dochodzi realnie do około 100 tys. zakażeń koronawirusem, licząc również przypadki niezdiagnozowane i bezobjawowe.

Spodziewaliśmy się, że będzie druga fala. (...) Z drugiej strony sami jesteśmy zaskoczeni brutalnością tego, co dzieje się przez ostatnie 10-15 dni, być może w połączeniu z ochłodzeniem i faktem, że ten wirus jest stosunkowo wrażliwy na klimat - zaznaczył naukowiec.

Jak informuje prosto z Paryża nasz korespondent Marek Gładysz, władze wielu francuskich miast oskarżają prezydenta Emmanuela Macrona i francuski rząd o zbytnią opieszałość w walce z epidemią koronawirusa, bo godzina policyjna wprowadzona w połowie regionów w kraju nie przynosi rezultatów. Część lekarzy żąda zaostrzenia tej godziny policyjnej, inni - ogłoszenia ogólnokrajowego lockdownu, bo według stworzonej przez Macrona Rady Naukowej sytuacja jest krytyczna.

Merowie wielu miast domagają się z kolei jak najszybszego stworzenia przez wojsko sieci szpitali polowych. Alarmują, że coraz bardziej brakuje miejsc na oddzialach intensywnej terapii w regionach, w których druga fala epidemii koronawirusa uderza najmocniej.

Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało w niedzielę wieczorem, że w ciągu poprzedniej doby stwierdzono 52 010 nowych infekcji koronawirusem. Stanowi to europejski rekord.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-koronawirus-we-francji-sytuacja-jest-krytyczna,nId,4816469
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-rekordowa-liczba-zakazen-we-francji-ponad-50-tysiecy,nId,4814964

"Chodzimy po głowach". Kostnica jest przepełniona, zwłoki leżą na korytarzu
Opracowanie: Adam Zygiel 26 października (07:32)

​Kostnica w rosyjskim Nowokuźniecku jest przepełniona. Worki ze zmarłymi leżą na podłodze i w zwykłych pokojach administracyjnych. Ministerstwo zdrowia w obwodzie kemerowskim zapowiada interwencję.

W rosyjskich mediach społecznościowych pojawił się film z kostnicy w Nowokuźniecku. Widać na nim, jak czarne worki ze zmarłymi leżą nie tylko w specjalnych chłodniach, ale także w korytarzach, na podłodze i zwykłych pokojach. Ciało jednej z kobiet leżało w ogóle poza torbą.

Na korytarzu jest zator, wszędzie leżą trupy. Musimy chodzić po głowach - mówi autor filmu.

Regionalne ministerstwo zdrowia poinformowało, że to ciała osób zmarłych z powodu Covid-19. W ciągu ostatnich trzech tygodni nastąpił wzrost liczby zgonów w regionie. Sporo ludzi przebywa na kwarantannie lub choruje i nie są w stanie odebrać ciał swoich bliskich. Resort zwraca także uwagę na braki personelu w kostnicy.

Ministerstwo zapewniło, że już pracuje nad znalezieniem nowych miejsc, gdzie będzie można przechowywać zwłoki z kostnicy.

W Rosji w ciągu minionej doby wykryto 17 347 zakażeń koronawirusem. To najwięcej od początku epidemii. Ostatni rekord zachorowań odnotowano 23 października (było wówczas 17 340 infekcji).

Ogółem liczba zakażonych wynosi teraz 1 531 224.

W ciągu minionej doby zmarło 219 pacjentów, i tym samy liczba przypadków śmiertelnych od początku pandemii sięgnęła 26 269.

Wyzdrowiało dotąd 1 146 096 zakażonych osób. Spośród nich 77 574 pacjentów zostało wypisanych ze szpitali w ciągu minionej doby.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-chodzimy-po-glowach-kostnica-jest-przepelniona-zwloki-leza-n,nId,4816359

Ekspert: godzina policyjna nie jest skuteczna w walce z pandemią
Autor: PAP/Rynek Zdrowia   25 października 2020 17:41

Godzina policyjna nie działa, skuteczniejsze w walce z pandemią są lokalne lockdowny - uważa doradca włoskiego Ministerstwa Zdrowia Walter Ricciardi. Dziennikowi "Il Messeggero" powiedział w niedzielę (25 października), że kroki związane z godzinowymi restrykcjami nie działają.

"Wiele regionów nie zrobiło tego, co powinny zrobić latem, by dostosować się do systemu ochrony. Dzisiaj ponosimy tego konsekwencje. Mamy niewiele tygodni na interwencję"- stwierdził ekspert w rozmowie z rzymską gazetą. Jego zdaniem trzeba zamknąć lokale gastronomiczne.

Profesor Ricciardi stwierdził: "W skali od 1 do 10 mój poziom zaniepokojenia wynosi 9".

Specjalista w dziedzinie higieny i medycyny prewencyjnej ocenił, że obecne tempo wzrostu zakażeń, gdy w sobotę było ich ponad 19 tysięcy, jest "nie do przyjęcia".

"Nie wystarczą już kroki na rzecz zahamowania zakażeń, potrzebny jest lockdown w niektórych prowincjach, a także regionach"- ocenił doradca ministra zdrowia. W przeciwnym razie, w jego opinii niezbędny będzie generalna kwarantanna.

Ricciardi zaznaczył, że skuteczność godzin policyjnych nie jest w żaden sposób udowodniona naukowo.

"Tam, gdzie zostały wprowadzone, nie miały żadnego wpływu na ograniczenie zakażeń"- ostrzegł. Podał przykład Francji, gdzie godzina policyjna jest od tygodnia, a liczba zakażeń stale jest bardzo wysoka. Godziny policyjne wprowadzono dotychczas w czterech regionach Włoch: w Lombardii, Kampanii, Lacjum i na Sycylii.

Ponadto profesor Ricciardi podkreślił, że należało od czerwca wzmacniać sieć szpitalną. Dzisiaj, zauważył, wiele szpitali dla pacjentów z koronawirusem jest już przepełnionych.

PAP Z Rzymu Sylwia Wysocka
https://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Ekspert-godzina-policyjna-nie-jest-skuteczna-w-walce-z-pandemia,214210,2.html

Koronawirus. Protesty we Włoszech, Niemcy planują "lockdown light" [RAPORT]
26 października

22:46 Czechy
Rząd Czech wprowadził w poniedziałek wieczorem nowe restrykcje w związku z pandemią koronawirusa. Od 28 października do 3 listopada wprowadzony zostaje zakaz wychodzenia z domu w godzinach 21.00-5.00. Zakaz nie dotyczy podróży do i z pracy oraz zakupów podstawowych produktów. W niedzielę sklepy będą zamknięte.

21:05 Słowacja
Premier Słowacji Igor Matovicz poinformował w poniedziałek, że w najbliższy weekend rozpocznie się pierwsza runda powszechnych testów na nosicielstwo Sars-CoV-2. Taką decyzję podjął centralny sztab kryzysowy po testach przeprowadzonych w czterech powiatach Słowacji.
Matovicz powiedział, że w piątek, sobotę i w niedzielę w najbardziej dotkniętych koronawirusem trzech powiatach na Orawie - Dolnym Kubinie, Namiestowie, Twardoszynie oraz w Bardejowie w północno-wschodniej Słowacji przetestowano 140 945 osób, z których pozytywny wynik testów miało 5594 osób. To prawie cztery procent spośród testowanych. "To nasza droga z piekła" - uznał premier i powiedział, że rezultat i przebieg pierwszych dni testów są wspaniałe.

16:59 Belgia
Jeśli obecny wzrost liczby osób przyjmowanych na oddziały intensywnej terapii z powodu koronawirusa utrzyma się, w ciągu 15 dni może liczba pacjentów może osiągnąć 2 tys., co oznacza maksymalną pojemność - poinformował Yves Van Laethem, federalny rzecznik ds. walki z koronawirusem.
Yves Van Laethem podkreślił, że choć w Belgii nastąpił pewien spadek wzrostu liczby nowych zakażeń Covid-19, to w przypadku hospitalizacji pacjentów nie widać spowolnienia.

15:10 Austria nie wyklucza drugiego lockdownu
Kanclerz Austrii Sebastian Kurz oświadczył w poniedziałek, że w razie utrzymania się znacznego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem może być konieczny drugi lockdown.
Przez ubiegłą dobę wykryto w Austrii 2456 nowych infekcji, czyli ponad dwa razy więcej niż tydzień wcześniej.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-koronawirus-protesty-we-wloszech-niemcy-planuja-lockdown-lig,nId,4816319

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-pokoje-do-pracy-zdalnej-nowa-usluga-hotelowa-w-moskwie,nId,4816593

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-walia-sklepy-mialy-sprzedawac-tylko-rzeczy-niezbedne-jest-zm,nId,4816962

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-koronawirus-w-belgii-za-dwa-tygodnie-moze-zabraknac-miejsc-w,nId,4817010

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-austria-nie-wyklucza-drugiego-lockdownu-sytuacja-jest-bardzo,nId,4816668

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-koronawirus-w-chinach-wladze-badaja-nowe-ognisko-zakazen,nId,4816705

https://www.theguardian.com/world/live/2020/oct/26/coronavirus-live-news-us-sees-new-case-highs-as-spain-curfew-begins
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2020, 00:55 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19506
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #188 dnia: Październik 27, 2020, 23:59 »
WHO: Dzienna liczba zgonów w powodu COVID-19 wzrosła o 40 proc.
mmc 27.10.2020 21:11

Gdy latem zdejmowano kolejne obostrzenia cieszyliśmy się z wygranej z pandemią. Niestety WHO podaje kolejne wstrząsające informacje. Dzienna liczba zgonów z powodu koronawirusa wzrosła o 40 proc. względem poprzedniego tygodnia.

Latem władze europejskich państw uspokajały, że druga fala koronawirusa to tylko czarny scenariusz. Niestety wszystko wskazuje na to, że właśnie się ziścił. WHO podaje kolejne statystyki, które wcale nie są pocieszające.

Liczba zgonów z powodu COVID-19 względem poprzedniego tygodnia wzrosła o 40 proc. Najwięcej zgonów odnotowuje się we Francji, Hiszpanii, Holandii i Rosji. Poinformowała o tym w BBC rzeczniczka WHO, dr Margaret Harris.

Największą obawą jest to, że oddziały intensywnej terapii w szpitalach zaczynają się teraz wypełniać bardzo chorymi ludźmi - mówi rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia dla BBC

W ciągu ostatniej doby statystyki znów skoczyły. W Rosji zmarło 320 osób, we Włoszech 22. [221] Liczba potwierdzonych zakażeń również wzrasta, brakuje miejsc w szpitalach, personelu i sprzętu.

Czy drugi lockdown pomoże? Dr. Harris powiedziała, że ewentualne wyniki kolejnego zaostrzenia obostrzeń w Europie najszybciej będziemy mogli zauważyć za minimum dwa tygodnie. W tym momencie trudno o jakiekolwiek rokowania.

Znaczącym problemem są również protesty. Wielu wychodzi na ulice protestować przeciwko pandemii bez maseczek i bez zachowania dystansu społecznego. Takie wydarzenia miały miejsce nie tylko w Polsce, ale i we Francji, czy we Włoszech.

Protesty bez maseczek i bez zachowania dystansu są potencjalnie poważnym źródłem zakażeń. I to właśnie te protesty "antycovidowców" są często źródłem zakażeń. Niestety obostrzenia i drugi lockdwon są według rzeczniczki WHO jedynym rozwiązaniem, by powstrzymać koronawirusa przez zbieraniem kolejnych żniw.
https://www.o2.pl/informacje/who-dzienna-liczba-zgonow-w-powodu-covid-19-wzrosla-o-40-proc-6569261405743808a

"Obecny system jest trudny w zarządzaniu". UE o współpracy ws. testów na koronawirusa
Opracowanie: Sara Bounaoui 27 października (19:36)

Unia Europejska potrzebuje głębszej współpracy, jeśli chodzi o testy na obecność koronawirusa, śledzenie kontaktów osób zakażonych i prace nad wynalezieniem szczepionki - oznajmił przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przed wideokonferencją liderów państw UE.

W czwartek Rada Europejska będzie obradowała w formie wideokonferencji. Szefowie państw i rządów krajów unijnych będą rozmawiać o zwiększeniu wspólnych wysiłków w walce z pandemią.

Michel opublikował we wtorek przesłanie dotyczące zbliżających się rozmów.

Jak podkreślił w nim, po pierwsze Unia Europejska potrzebuje głębszej współpracy, jeśli chodzi o testy na obecność koronawirusa. Zauważył, że chociaż testy PCR - "wymazy z nosa" - są wiarygodne, to jednak są czasochłonne, bo wymagają prac laboratoryjnych, a dostarczanie wyników pacjentom również nie jest łatwe.

Na bardzo dużą skalę - to znaczy, gdy wskaźnik infekcji jest wysoki - system jest trudny w zarządzaniu. Dlatego technika ta wymaga uzupełnienia poprzez wdrożenie testów antygenowych, które - choć obecnie uważane za mniej wiarygodne - są bardziej wydajne, dają wyniki w ciągu 15 minut, a przez to przyspieszają i ułatwiają identyfikację na dużą skalę osób, które są nosicielami wirusa, zwłaszcza, gdy nie wykazują objawów - napisał.


Jak podkreślił, w UE trzeba zapewnić wzajemną uznawalność tych testów w poszczególnych krajach. Ponadto - zaznaczył - potrzebne jest zapewnienie dostępu wszystkich krajów UE do tych testów.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-obecny-system-jest-trudny-w-zarzadzaniu-ue-o-wspolpracy-ws-t,nId,4819015

Wielka Brytania: Ponad 360 zgonów z powodu Covid-19 - najwięcej od końca maja
Opracowanie: Malwina Zaborowska 27 października (18:27)

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej dobry zarejestrowano 367 zgonów z powodu Covid-19, co jest najwyższą liczbą od 27 maja, oraz wykryto 22 885 zakażeń koronawirusem - podał brytyjski rząd. (...)
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-wielka-brytania-ponad-360-zgonow-z-powodu-covid-19-najwiecej,nId,4818986

Rekordowy wzrost zakażeń koronawirusem. Skania wprowadza dodatkowe restrykcje
Opracowanie:
Malwina Zaborowska 27 października (17:19)

W Szwecji w ciągu ostatnich dni odnotowano największą od początku epidemii liczbę zakażeń koronawirusem. Epidemią szczególnie dotknięty jest region Skania, którego władze wprowadziły dodatkowe restrykcje. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-rekordowy-wzrost-zakazen-koronawirusem-skania-wprowadza-doda,nId,4818805

Czeski rząd chce przedłużenia stanu wyjątkowego do grudnia
Adam Zygiel 27 października (18:32)

​Czeski rząd chce przedłużenia stanu wyjątkowego do grudnia. Jak ogłosił premier Andrej Babiš wymaga tego sytuacja - w kraju wciąż notuje się wiele zakażeń. Dodał, że byłoby świetnie, gdyby firmy zaczęły zamawiać pracownikom biurka do domu. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-czeski-rzad-chce-przedluzenia-stanu-wyjatkowego-do-grudnia,nId,4818979

Francja rozważa ogólnonarodową, miesięczną kwarantannę
Opracowanie: Adam Zygiel 27 X

Francuska telewizja BFM podała we wtorek wieczorem, że rząd rozważa wprowadzenie od czwartku o północy ogólnonarodowej, miesięcznej kwarantanny ze względu na gwałtowne rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Prezydent Emmanuel Macron wygłosi w środę wieczorem orędzie do narodu, podczas którego może zapowiedzieć kwarantannę i zamrożenie gospodarki.

Pałac Elizejski nie poinformował jednak, czy prezydent rozważa wprowadzenie lockdownu, ani jakie konkretne środki zaradcze ma zamiar ogłosić w środę.

BMF podaje, że kwarantanna, którą rozważa rząd, ma być "bardziej elastyczna", niż pierwszy lockdown wprowadzony w marcu. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-francja-rozwaza-ogolnonarodowa-miesieczna-kwarantanne,nId,4819132

https://www.politykazdrowotna.com/66064,czechy-zaostrzaja-obostrzenia
https://www.politykazdrowotna.com/66067,rosja-wprowadza-obowiazek-noszenia-maseczek

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-slowacja-zacheca-do-testow-na-covid-19-ale-na-ulotkach-jest-,nId,4819085

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-protesty-przeciwko-koronarestrykcjom-we-wloszech-doszlo-do-s,nId,4819151

Bill Gates o szczepionce na koronawirusa. Padła data, kiedy może trafić na rynek
KLAUDIA STAWSKA 27 X

(...) Przy odrobinie szczęścia dwie lub trzy z sześciu szczepionek, które są teraz w trzeciej fazie badań klinicznych, trafią na rynek na początku przyszłego roku - podał miliarder w rozmowie z naczelnym Yahoo Finance, Andym Serwerem podczas All Markets Summit. - Firma Pfizer, z którą współpracuje fundacja, ma duże doświadczenie w opracowywaniu szczepionek i dobrze zaplanowała swoje badania. (...)
https://tech.wp.pl/bill-gates-o-szczepionce-na-koronawirusa-padla-data-kiedy-moze-trafic-na-rynek-6569112901032736a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-wladze-lombardii-nie-ma-powodow-do-wprowadzenia-lockdownu,nId,4819055
https://www.politykazdrowotna.com/66089,japonia-szczepionki-przeciw-covid-19-za-darmo

Prezydent FIFA Gianni Infantino zakażony koronawirusem
Opracowanie: Malwina Zaborowska 27 października (16:57)

Prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) Gianni Infantino miał pozytywny wynik badania na koronawirusa - poinformowano w komunikacie. Szwajcar ma tylko łagodne objawy i podda się izolacji przez co najmniej 10 dni.Wszystkie osoby, które miały kontakt z prezydentem FIFA w ciągu ostatnich kilku dni, otrzymały stosowną informację, zalecono im podjęcie odpowiednich kroków - napisano w komunikacie FIFA.

50-letni Infantino kieruje światową centralą od 26 lutego 2016 roku. Wcześniej pełnił funkcję sekretarza generalnego Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA). Do zmiany władzy doszło w wyniku wielkiej afery korupcyjnej, wskutek której posadę szefa FIFA stracił Joseph Blatter.

W połowie 2019 roku Infantino został wybrany na kolejną, tym razem pełną, czteroletnią kadencję.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-prezydent-fifa-gianni-infantino-zakazony-koronawirusem,nId,4818792

Pandemia koronawirusa: Rekord zakażeń w Polsce, spory przyrost przypadków w Szwecji [NA ŻYWO]
27 października

19:50 Ławrow w samoizolacji
Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow udał się na samoizolację - poinformowało we wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji. Minister miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Wszystkie jego wizyty i spotkania zostały przeniesione na późniejsze terminy.
Minister czuje się dobrze - podała agencja TASS, powołując się na służby prasowe MSZ.
Nie ujawniono, gdzie i kiedy minister miał kontakt z osobą zainfekowaną SARS-CoV-2. W poniedziałek Ławrow był w Atenach, gdzie m.in. rozmawiał z premierem Kyriakosem Micotakisem i szefem dyplomacji Nikosem Dendiasem. Spotkał się również z przedstawicielem opozycji Aleksisem Ciprasem.

18:17 Włochy
221 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19. To najwyższa od kilku miesięcy liczba zgonów. Wykryto prawie 22 tys. następnych zakażeń koronawirusem - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Wykonano 174 tys. testów.
Bilans zmarłych od początku epidemii w lutym wzrósł do 37700.
Według danych resortu obecnie koronawirusa ma co najmniej 255 tys. osób.
Hospitalizowanych jest obecnie około 14 tys. najciężej chorych na Covid-19. Od poniedziałku liczba ta wzrosła o 950. Na oddziały intensywnej terapii przyjęto następnych 127 pacjentów. Łącznie przebywa ich tam ponad 1400.

17:27 Szwecja
W Szwecji w ciągu ostatnich dni odnotowano największą od początku epidemii liczbę zakażeń koronawirusem. Epidemią szczególnie dotknięty jest region Skania, którego władze wprowadziły dodatkowe restrykcje.

Sytuacja w Szwecji pogorszyła się. W ubiegłym tygodniu liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła o 70 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem - oświadczył we wtorek główny epidemiolog kraju Anders Tegnell, dodając, że to jeden z największych zaobserwowanych w Szwecji przyrostów zakażeń.

W Szwecji od piątku koronawirusa potwierdzono u 5191 osób, łączny bilans to 115 785 przypadków. Jak podano we wtorek, największy dobowy przyrost od początku pandemii nastąpił w piątek, kiedy zakażenie wykryto u 1870 osób. Poprzedni rekord miał miejsce 24 czerwca (1698 przypadków).

W ostatnich dniach największy przyrost nowych przypadków koronawirusa odnotowywany jest w regionach Sztokholm i Uppsala oraz na południu Szwecji. W Skanii, gdzie w ciągu kilku tygodni dzienna średnia przypadków koronawirusa wzrosła ponad dwukrotnie, do ok. 185, lokalne władze zdecydowały o objęciu tej części kraju dodatkowymi obostrzeniami.

W tym regionie utrzymany zostanie zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, mimo że w zeszłym tygodniu rząd zezwolił na organizację imprez do 300 osób w przypadku zapewnienia miejsc siedzących oraz jednometrowych odstępów. Mieszkańcom Skanii zalecono unikanie transportu publicznego, centrów handlowych, a także poradzono spotykać się jedynie z osobami z własnego grona.

12:22 Już pięć regionów objętych kordonem sanitarnym w Hiszpanii
Do wtorkowego popołudnia kordonem sanitarnym w Hiszpanii objęto pięć wspólnot autonomicznych, położonych na północy kraju. Dotychczas restrykcje związane z Covid-19 w przemieszczaniu się obywateli wprowadzono na terenie blisko 2,5 tys. z 8 tys. hiszpańskich gmin.
We wtorek kordonem sanitarnym zostały objęte Kraj Basków, Asturia oraz Aragonia, w których mieszka łącznie ponad 4,5 mln osób. Regionalne władze uzasadniły konieczność ogłoszenia nowych restrykcji rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-pandemia-koronawirusa-rekord-zakazen-w-polsce-spory-przyrost,nId,4818373

https://www.theguardian.com/world/live/2020/oct/27/coronavirus-live-news-we-cannot-give-up-warns-who-chief-protests-flare-in-italy
« Ostatnia zmiana: Październik 28, 2020, 00:27 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19506
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #189 dnia: Październik 28, 2020, 23:57 »
Germany: Merkel announces partial lockdown in attempt to slow down COVID-19 spread
180 wyświetleń•28 paź 2020


Niemcy wprowadzają lockdown. Merkel: Musimy podjąć działania
Opracowanie: Adam Zygiel 28 października (18:35)

​Niemcy wprowadzą miesięczny lockdown, w ramach którego zamknięte zostaną restauracje, siłownie i teatry, by odwrócić trend wzrostu zakażeń koronawirusem. “Musimy podjąć działania" - powiedziała kanclerz Angela Merkel.

Niemcy długi czas opierały się drugiej fali wzrostu zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatnich dni liczba zakażeń zaczęła się zwiększać. Minionej doby odnotowano prawie 15 tys. przypadków. Łącznie w kraju wykryto 464 239 zakażeń. 10 183 osoby zmarły.

Kanclerz Angela Merkel powiedziała, że w związku z obecną sytuacją ochrona zdrowia w kraju może się załamać. Nasz system wciąż może sobie poradzić z dzisiejszym wyzwaniem, ale jeśli trend rozprzestrzeniania się wirusa zostanie utrzymany, to ochrona zdrowia dojdzie do granic swoich możliwości w ciągu tygodni - powiedziała.

Musimy jakoś ograniczyć kontakty. Jeśli będziemy z tym czekać, to z czasem będziemy musieli je ograniczyć jeszcze bardziej - zaznaczyła.

Merkel zaznaczyła także, że eksperci są w stanie zlokalizować jedynie 25 proc. źródeł zakażeń. Nie wiadomo więc, które aspekty życia społecznego wpływają na rozpowszechnianie się wirusa.

W związku z epidemią, od 2 listopada spotkania w Niemczech będą ograniczone do 10 osób. Mogą brać w nim udział maksymalnie osoby z dwóch gospodarstw domowych.

Restauracje, bary, teatry, kina, baseny i siłownie zostaną zamknięte. Koncerty zostaną odwołane.

Merkel poprosiła także ludzi o to, by nie podróżowali w celach prywatnych. Z noclegów w hotelach będą mogły skorzystać tylko osoby podróżujące w celach zawodowych.

Kanclerz podkreśliła, że obostrzenia mają na celu zmniejszenie potencjalnego kryzysu finansowego. Dodała, że zależy jej, by szkoły i przedszkola były otwarte. Otwarte będą także sklepy. We wszystkich tych placówkach obowiązują ścisłe reguły dotyczące higieny i dystansowania społecznego.

Rząd federalny obiecał także pakiet pomocowy o wartości 10 miliardów euro. Pieniądze trafią do firm, których dotknie lockdown. Mniejsze przedsiębiorstwa zatrudniające do 50 pracowników, za listopad otrzymają zwrot 75 proc. przychodów za ten sam okres w 2019 roku.

Lockdown ma potrwać miesiąc.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-niemcy-wprowadzaja-lockdown-merkel-musimy-podjac-dzialania,nId,4821077
https://www.dw.com/en/coronavirus-germany-to-impose-one-month-partial-lockdown/a-55421241
https://www.money.pl/gospodarka/koronawirus-w-niemczech-rzad-chce-przyspieszyc-wprowadzenie-lockdownu-656956

Emmanuel Macron reintroduces French lockdown to control coronavirus
584 wyświetlenia•28 paź 2020


Koronawirus. Francja wprowadza miesięczny lockdown
Opracowanie: Adam Zygiel 28 X

Po konsultacjach politycznych i medycznych podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu kwarantanny narodowej od piątku w związku z rozwojem epidemii koronawirusa - poinformował prezydent Emmanuel Macron podczas wystąpienia telewizyjnego w środę wieczorem.

Podkreślił, że aby powstrzymać wirusa, trzeba "pójść dalej". Druga fala epidemii jest groźniejsza i bardziej śmiertelna niż pierwsza - dodał.

Jesteśmy przytłoczeni nagłym przyspieszeniem epidemii, wirusem, który wydaje się przybierać na sile wraz ze spadkiem temperatury - powiedział. Wszyscy jesteśmy w Europie zaskoczeni ewolucją wirusa. Niektóre kraje wcześniej podjęły ostrzejsze środki, ale wszyscy jesteśmy w tym samym punkcie - dodał prezydent.

Zdecydowałem o wprowadzeniu narodowej kwarantanny od piątku, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa oraz uniknąć około 400 tys. ofiar śmiertelnych pandemii w najbliższych miesiącach - powiedział prezydent. Poinformował, że w połowie listopada spodziewa się około 9 tys. chorych na Covid-19 na oddziałach reanimacji.

Wirus krąży z prędkością, której nie przewidziały nawet najbardziej pesymistyczne prognozy - wyjaśnił prezydent, dodając, że przede wszystkim należy chronić osoby starsze i z chorobami współistniejącymi, ludzi młodych oraz pracowników służby zdrowia.

Szkoły, żłobki i przedszkola pozostaną otwarte, podobnie jak miejsca pracy oraz sklepy.

Praca zdalna jest jednak zalecana tam, gdzie jest to możliwe. Będzie również można odwiedzać domy opieki i domy spokojnej starości. Zamknięte pozostaną natomiast bary i restauracje.

Każde wyjście z domu musi być uzasadnione celami zawodowymi, medycznymi albo opieką nad innymi lub zrobieniem zakupów. Każdy obywatel będzie musiał posiadać certyfikat wyjścia z domu uzasadniający jego wyjście, jak podczas kwarantanny wiosennej.

Prywatne spotkania są wykluczone, a publiczne zgromadzenia zabronione - poinformował prezydent.

Przedsiębiorstwom zamkniętym administracyjnie zaoferowane zostanie wsparcie do 10 tys. euro miesięcznie.

Kwarantanna potrwa co najmniej do 1 grudnia - poinformował Macron. W czwartek w parlamencie odbędzie się debata i głosowanie nad przedstawionymi obostrzeniami.

Prezydent weźmie udział w Radzie Europejskiej w celu koordynowania reakcji zdrowotnych w różnych krajach Unii Europejskiej. Będziemy co dwa tygodnie oceniać, czy uda nam się złagodzić ograniczenia. (...) Jeśli za 15 dni będzie lepiej, będziemy mogli ponownie otworzyć niektóre biznesy - zaznaczył Macron.

Szef państwa zapowiedział, że powroty do domów ze Wszystkich Świętych w weekend będą możliwe, ale w kolejnych dniach przemieszczanie się musi zostać ograniczone do minimum.

Naszym celem jest zmniejszenie liczby zakażonych z 40-50 tys. dziennie - podkreślił.

Miejsca kultu będą otwarte w dniu Wszystkich Świętych - poinformował z kolei w środę przywódców religijnych minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin.

Wizyty na cmentarzach mogą nadal odbywać się normalnie, miejsca kultu, jeśli pozostaną otwarte, nie będą już mogły organizować ceremonii religijnych (mszy, nabożeństw, ślubów, pogrzebów), chyba że obecność wiernych będzie podczas nich maksymalnie zredukowana - pisze dziennik "Le Figaro". Decyzja ta umożliwi muzułmanom również obchodzenie święta narodzin proroka Mahometa 29 października.

Premier Jean Castex szczegółowo przedstawi działania rządu w czwartek na konferencji prasowej po wystąpieniu przed Zgromadzeniem Narodowym i Senatem.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-koronawirus-francja-wprowadza-miesieczny-lockdown,nId,4821156
https://www.bbc.com/news/world-europe-54716993

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-protesty-przeciwko-koronarestrykcjom-we-wloszech-doszlo-do-s,nId,4819151
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-2-mld-euro-strat-w-skali-kraju-wloscy-restauratorzy-protestu,nId,4820874
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-pozar-kliniki-w-rio-de-janeiro-podczas-ewakuacji-zmarly-dwie,nId,48204943096865568a.html

Koronawirus. Kolejne rekordy w Polsce. Niemcy i Francja wprowadzają lockdown [NA ŻYWO]
28 października

19:30 Przewodniczący włoskiego episkopatu z koronawirusem
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch kardynał Gualtiero Bassetti jest zakażony koronawirusem - poinformowało w środę jego biuro prasowe. Wyjaśniło, że stan zdrowia 78-letniego dostojnika jest stale monitorowany.
Kardynał przeżywa ten moment z wiarą, nadzieją i odwagą - podkreślono w nocie Episkopatu. Dodano, że trwa weryfikacja kontaktów kardynała.

18:50 Demonstracje w Czechach
W kilku miejscach stolicy Czech, Pragi, odbyły się w środę, w święto państwowe, demonstracje przeciwników restrykcji wprowadzonych w związku z szerzeniem się koronawirusa. Protesty miały spokojny przebieg i policja nie interweniowała.
Jeden z organizatorów protestów David Tesarz mówił, że uczestnicy nie podważają istnienia choroby, ale nie zgadzają się z przyjętymi rozporządzeniami władz. Rząd niszczy nasze życie, nasze prawa i nasz kraj - mówił.
Policja jeszcze przed rozpoczęciem protestu zwróciła uwagę organizatorom, że wyczerpany został limit osób, które zgodnie z prawem mogą protestować, czyli 100 osób. Zatrzymała osoby, które jeszcze chciały dostać się w pobliże ustawionej trybuny. Także organizatorzy apelowali o przestrzeganie obowiązujących przepisów, argumentując, że w przeciwnym razie akcja może zostać rozwiązana.

17:46 Iran
W Iranie zanotowano w ciągu ostatniej doby rekordową liczbę 415 zgonów na Covid-19 - podało w środę irańskie ministerstwo zdrowia. Dzień wcześniej zmarło 346 osób. Iran jest najbardziej dotkniętym przez pandemię krajem Bliskiego Wschodu.
Łącznie w Iranie zmarło od początku pandemii 33 714 osób - poinformowała rzeczniczka resortu zdrowia Sima Sadat Lari.
W ciągu ostatniej doby w Iranie stwierdzono 6824 nowe zakażenia koronawirusem. Łącznie w kraju wykryto 558 648 przypadków infekcji; pierwsze z nich miały miejsce w lutym.

10:18 Koronawirus w Bułgarii
2569 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w Bułgarii w ciągu ostatniej doby, jest to o ponad 300 więcej niż poprzedniego dnia - poinformował resort zdrowia. Pozytywny wynik tekstu uzyskał szef banku centralnego Dimityr Radew.
Ostatniej doby przeprowadzono 11 226 testów, z których pozytywnych było 22,9 proc.
Liczba zakażonych od początku pandemii osiągnęła 42 701, w tym 22 597 aktywnych. Hospitalizowanych pacjentów przybywa, obecnie jest ich 2217, w tym 145 na oddziałach intensywnej terapii.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-koronawirus-kolejne-rekordy-w-polsce-niemcy-i-francja-wprowa,nId,4820482

https://www.theguardian.com/world/live/2020/oct/28/coronavirus-live-news-intensive-care-units-in-france-could-reach-extreme-saturation-in-two-weeks

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19506
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #190 dnia: Październik 29, 2020, 23:56 »
WHO: Najnowsze dane epidemiczne w Europie są bardzo niepokojące
Opracowanie: Adam Zygiel 29 X

Dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge ostrzegł w czwartek, na nadzwyczajnym spotkaniu ministrów zdrowia w Kopenhadze poświęconym prognozom przed sezonem zimowym, że najnowsze dane dotyczące epidemii Covid-19 są bardzo niepokojące.

Jak podkreślił w swoim oświadczeniu, w tym tygodniu w Europie odnotowano najwyższą tygodniową zachorowalność na Covid-19 od początku pandemii, z ponad 1,5 mln przypadków zgłoszonych w ciągu ostatnich siedmiu dni. Całkowita liczba potwierdzonych przypadków wzrosła z 7 do 9 mln w ciągu zaledwie 14 dni, a w czwartek Europa przekroczyła próg 10 mln przypadków.

W znacznej większości krajów europejskich obserwuje się bardzo wysoką częstotliwość zakażeń w ostatnich dwóch tygodniach, wynoszącą ponad 200 przypadków na 100 tys. mieszkańców - przypomniał Kluge. Hospitalizacje wzrosły do poziomu niewidzianego od wiosny (ponad 10 na 100 tys. mieszkańców w jednej trzeciej krajów w Europie). Śmiertelność również gwałtownie wzrosła (32-procentowy wzrost w całym regionie w zeszłym tygodniu).

Wirus powrócił do starszych i zagrożonych grup, a wyłączność młodzieży na udział w rozprzestrzenianiu się go już nie jest aktualna - ostrzegł Kluge.

Według niego zasadniczym pytaniem, które zadaje sobie wiele krajów, jest to, czy wprowadzić lockdown, czy nie, i kiedy to stanie się konieczne.

Dyrektor regionalny WHO podkreślił, że lockdown wprowadzony na początku roku ograniczył transmisję zakażeń i zapewnił systemowi opieki zdrowotnej bardzo potrzebną przestrzeń do odzyskania mocy, aby mógł obsługiwać ciężkie przypadki Covid-19 i świadczyć podstawowe usługi zdrowotne.

Jednak uważa on, że całkowity lockdown będzie powodował wzrost zapotrzebowania na opiekę psychiatryczną, wywoła wzrost przemocy i zmniejszy liczbę hospitalizacji z powodu chorób przewlekłych, prowadząc do przedwczesnych śmierci. Lockdown ma też negatywny wpływ na gospodarkę i dlatego jest on rozwiązaniem ostatecznym - ocenił Kluge.

Zwrócił uwagę na konieczność bardzo ważnych zachowań ratujących życie; jak wskazał, systematyczne noszenie masek może uratować do 1 lutego przyszłego roku życie 266 tys. osób w 53 europejskich państwach.

Dane statystyczne sugerują też według niego, że zachęcanie ludzi do pracy w domu, tam gdzie to możliwe, ograniczanie dużych zgromadzeń i zamykanie miejsc, w których ludzie się zbierają, może znacznie przyczynić się do zachowania życia i środków do życia.

WHO uważa też, że dzieci i młodzież nie są głównymi czynnikami powodującymi transmisję koronawirusa. Dlatego zamykanie szkół nie jest uważane za główny skuteczny środek i nadal powinno być działaniem ostatecznym.

Podczas gdy w marcu czynnikami ograniczającymi były oddziały intensywnej terapii, respiratory i sprzęt ochrony osobistej, dziś największym problemem jest personel medyczny - zaznaczył Kluge. Pracownicy służby zdrowia są wyczerpani, a ludzie się wypalają. W tej sytuacji dbałość o nich musi być traktowana jego zdaniem priorytetowo.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-who-najnowsze-dane-epidemiczne-w-europie-sa-bardzo-niepokoja,nId,4823332

Włoski komisarz: Sytuacja pandemiczna jest dramatyczna
Opracowanie: Adam Zygiel 29 X

Sytuacja pandemiczna we Włoszech jest pod pewnymi względami "dramatyczna", "koronawirus odzyskał siłę" - oświadczył w czwartek rządowy komisarz ds. kryzysu sanitarnego Domenico Arcuri. Zaapelował do Włochów, by przemieszczali się tylko, gdy jest to konieczne.

W dniu, gdy zanotowano 217 następnych zgonów i ponad 26 tys. nowych zakażeń, nadzwyczajny komisarz ostrzegł: Jeśli krzywa infekcji nie obniży się, przy obecnych liczbach nie wytrzyma tego żaden system ochrony zdrowia, nie mówiąc już o włoskim.

Na konferencji prasowej Arcuri przypomniał, że 7 października dobowy wzrost zakażeń wynosił ponad 3600, tydzień później 7 tys., a po dwóch tygodniach ponad 20 tys.

Komisarz wyraził opinię, że potrzebne mogą być dalsze restrykcje, ale przede wszystkim poczucie odpowiedzialności obywateli.

Potrzebne są dalsze wyrzeczenia, musimy wszyscy poruszać się możliwie najmniej. Do 80 proc. zakażeń dochodzi w rodzinie, ale ktoś przynosi tego wirusa do domu - stwierdził Domenico Arcuri.

Zaznaczył, że obecnie koronawirus "krąży mniej w szkołach niż w innych miejscach w kraju".
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-wloski-komisarz-sytuacja-pandemiczna-jest-dramatyczna,nId,4823321

Premier Francji: Praca zdalna nie jest opcją, ale obowiązkiem
Opracowanie: Adam Zygiel 29 października (20:57)

Premier Francji Jean Castex potwierdził wprowadzenie od piątku lockdownu na terenie całego kraju, co zapowiadał dzień wcześniej prezydent Emmanuel Macron. Dodał, że dla rekreacji będzie można wyjść z domu tylko na godzinę i oddalić się tylko na kilometr.

Kwarantanna narodowa zostanie wprowadzona od północy z czwartku na piątek na całym terytorium kraju oraz na Martynice, ale z wyjątkiem pozostałych terytoriów zamorskich Francji, gdzie pandemia nie rozprzestrzenia się tak szybko. Obowiązywać będzie do 1 grudnia.

Wszyscy obywatele mają się izolować i pozostawać w domu - podkreślił Castex. Wychodzić z domu bez wspomnianych ograniczeń można jedynie w celach zawodowych, udając się do lekarza lub apteki, w celu zrobienia zakupów, z ważnych powodów rodzinnych lub mocy nakazów sądowych i administracyjnych.

Należy nosić ze sobą certyfikat usprawiedliwiający wyjście z domu, zawierający szczegółowe dane osobowe, określony cel wyjścia i godzinę.

Szkoły, żłobki i przedszkola pozostaną otwarte, ale wdrożone zostaną bardziej surowe wytyczne sanitarne - poinformował premier; uczniowie powyżej 6. roku życia będą mieć obowiązek noszenia masek.

Uniwersytety zostaną zamknięte. Mogą odbywać się na nich jedynie zajęcia praktyczne, których nie można zorganizować w sposób zdalny.

Minister edukacji Jean-Michel Blanquer poinformował, że z 61,5 tys. szkół zamkniętych pozostaje obecnie 27 placówek edukacyjnych, co jego zdaniem świadczy o niskim poziomie zakażeń koronawirusem w szkołach. Szkoła to bezpieczna przestrzeń - podkreślił minister. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-premier-francji-praca-zdalna-nie-jest-opcja-ale-obowiazkiem,nId,4823285

Test na koronawirusa w formie alkomatu? Urządzenie opracowano w Singapurze
Opracowanie: Michał Gardyas 29 X

​W Singapurze testowane jest działające jak alkomat cyfrowe urządzenie mające służyć do szybkiego badania w kierunku obecności koronawirusa. Aparat może być dostępny na początku 2021 r., nie zastąpi jednak testów typu PCR.

W przeciwieństwie do rozwiązań znanych z klasycznych testów zasada działania opracowywanego urządzenia nie opiera się na wykrywaniu fragmentów genomu ani białek wirusa - wyjaśniła dziennikowi "The New Straits Times" współzałożycielka firmy, dr Jia Zhunan.

Zamiast tego badane są znajdujące się w wydychanym powietrzu lotne związki organiczne (VOC), które powstają w efekcie reakcji biochemicznych w komórkach ludzkiego ciała. Sygnatura VOC u zdrowej osoby różni się od tej typowej dla chorego, istnieją także różnice w zależności od rodzaju choroby.

90% skuteczność testu

Urządzenie, które powstaje w firmie Breathonix założonej przez naukowców z Narodowego Uniwersytetu Singapuru, przetestowano dotąd na 180 osobach. Jego twórcy twierdzą, że potrafi wykryć nosiciela wirusa z 90-procentową pewnością. Po dmuchnięciu w ustnik aparat dokonuje analizy chemicznej oddechu, by na tej podstawie określić, czy badana osoba jest zakażona. Wyniki są generowane w ciągu minuty.

Cena? Około 20 dolarów

Dr Jia Zhunan uważa, że choć nowe urządzenie nie zastąpi standardowych testów typu PCR, to może być użyteczne w czasie masowych wydarzeń takich jak koncerty, wydarzenia sportowe czy konferencje.

Firma Breathonix poinformowała, że jej test ma być o 70 proc. tańszy od testów wymazowych: powinien kosztować około 20 dolarów.

Badacze planują pozyskanie w ciągu kolejnych miesięcy danych od maksymalnie 600 pacjentów, by udoskonalić swoją technologię. Producent spodziewa się, że zezwolenia niezbędne do komercjalizacji wynalazku uzyska w pierwszym kwartale 2021 roku.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-test-na-koronawirusa-w-formie-alkomatu-urzadzenie-opracowano,nId,4823320

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-bialorus-zamyka-granice-z-polska,nId,4823046

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-u-wiernego-wykryto-zakazenie-audiencje-franciszka-znowu-bez-,nId,4822972

Pandemia koronawirusa. W piątek decyzja ws. cmentarzy. Białoruś zamyka granicę z Polską [NA ŻYWO]
29 października

21:17 REKORDY ZAKAŻEŃ W HISZPANII I PORTUGALII
Resort zdrowia Hiszpanii potwierdził dziś nienotowaną dotychczas dobową liczbę zakażeń koronawirusem, przekraczającą 23,5 tys.
Ostatnie 24 godziny okazały się też rekordowe w Portugalii, gdzie po raz pierwszy liczba dziennych infekcji przekroczyła 4,2 tys.

18:21 REKORD W SZWECJI
W Szwecji odnotowano 3254 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, to drugi dzień z rzędu największą dobową liczbą zakażeń od początku pandemii. Trzy regiony, w tym Sztokholm oraz Goeteborg, wprowadzają dodatkowe restrykcje.
Poprzedni najwyższy dobowy przyrost zakażeń - 2128 - odnotowano w środę. Dotychczasowy bilans potwierdzonych infekcji w Szwecji to 121 167.
Dużo wskazuje na to, że do zakażeń dochodzi podczas imprez, spotkań po pracy - wskazywał na konferencji prasowej główny epidemiolog kraju Anders Tegnell.

16:05 POWAŻNA SYTUACJA W AUSTRII, RZĄD ROZWAŻA LOCKDOWN
W Austrii wykryto 4453 nowe infekcje koronawirusem w ostatniej dobie. To rekord od początku epidemii - podało MSW. W obliczu złej sytuacji epidemicznej rząd planuje "działania typu lockdown" na wzór niemiecki - informują austriackie media, powołując się na źródła we władzach.
Dotychczas koronawirusem w Austrii zakaziło się 93 949 osób, z czego 63 366 uznaje się już za wyzdrowiałych. W ciągu ostatniej doby w kraju zmarło 29 osób z Covid-19, co podniosło ogólną liczbę ofiar śmiertelnych do 1056.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-pandemia-koronawirusa-w-piatek-decyzja-ws-cmentarzy-bialorus,nId,4822606

'There's no way to sugarcoat it': COVID-19 cases are surging; one American dies every 107 seconds
JOHN BACON | USA TODAY 22 hours ago

The U.S. set a record this week for new coronavirus cases over a seven-day period with more than 500,000 infections. An American is testing positive every 1.2 seconds.

Daily deaths are also climbing – one of us is dying every 107 seconds, according to Johns Hopkins data.

And daily hospitalizations have been rising steadily for more than a month, from 28,608 on Sept. 20 to more than 44,000 on Tuesday.

"There's no way to sugarcoat it: We are facing an urgent crisis, and there is an imminent risk to you, your family members, your friends, your neighbors and the people you care about," said Wisconsin Gov. Tony Evers, whose state is seeing one of the nation's worst outbreaks.

As winter approaches, America is facing a crucial fork in the road, said Melissa Nolan, an infectious disease expert and professor at the University of South Carolina.

"We might see a larger surge due to the pandemic fatigue Americans are experiencing," Nolan told USA TODAY. "Americans are tired of adhering to public health guidelines and getting tested." (...)
https://eu.usatoday.com/story/news/health/2020/10/28/covid-cases-us-sees-surge-americans-tire-pandemic/6052710002/

https://www.theguardian.com/world/live/2020/oct/29/coronavirus-live-news-france-second-wave-likely-harder-and-more-deadly-says-macron-global-daily-cases-pass-500000

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19506
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #191 dnia: Październik 30, 2020, 23:57 »
Szefowa KE: Pewne ograniczenia zdjęliśmy za szybko po pierwszej fali pandemii
Opracowanie: Adam Zygiel 29 października (23:26)

Wzywamy wszystkich Europejczyków, by zadbali o siebie oraz o innych - mówił szef Rady Europejskiej Charles Michel po zakończeniu specjalnej wideokonferencji unijnych przywódców na temat pandemii koronawirusa. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała z kolei, że wirus może przytłoczyć systemy ochrony zdrowia.


Ursula von der Leyen/OLIVIER HOSLET / POOL /PAP/EPA

Jesteśmy zjednoczeni, bo wszyscy jesteśmy na tej samej łodzi. To poważny kryzys, druga fala, która ponownie nas testuje - zauważył szef Rady Europejskiej.

Ursula von der Leten zwracała z kolei uwagę na ciężką sytuację szpitali. Sytuacja zdrowotna w UE jest bardzo poważna. Rośnie liczba infekcji, rośnie liczba hospitalizacji. Rośnie też liczba ofiar śmiertelnych, na szczęście nie tak szybko, ponieważ dziś rozumiemy lepiej, jak zajmować się pacjentami z Covid-19 i chorobą. Rozprzestrzenianie się wirusa przytłoczy nasze systemy opieki zdrowotnej, jeśli nie będziemy działać natychmiast - powiedziała szefowa KE.

Dlatego - jak wskazała - tak ważna jest współpraca między państwami członkowskimi.

Von der Leyen zapowiedziała, że KE udostępni 220 mln euro, aby umożliwić transport pacjentów chorych na Covid-19 między państwami członkowskimi, jeśli będzie taka potrzeba. Zapowiedziała, że kierowana przez nią instytucja uruchomi ponadto platformę, dla specjalistów, by mogli wymieniać się informacjami dotyczącymi pandemii.

Komisja ma też pracować nad zatwierdzeniem na poziomie unijnym szybkich testów antygenowych. W planach jest ponadto uruchomienie pilotażowego programu dotyczącego europejskiego formularza lokalizacyjnego dla pasażerów i wprowadzenie go w całej UE przed końcem roku.

Von der Leyen zaapelowała też o masowe ściąganie aplikacji wspomagających wykrywanie kontaktów z osobami zakażonymi. Jak poinformowała na razie aplikacje z trzech krajów są połączone tak, że wymieniają się miedzy sobą informacjami, ale kilkanaście innych ma działać w ten sposób wkrótce.

Szefowa KE mówiła też, że kierowana przez nią instytucja, po podpisaniu trzech wstępnych umów na przyszłe szczepionki, przygotowuje się do podpisania kolejnych czterech porozumień z firmami farmaceutycznymi. Państwa członkowskie dostaną szczepionki w tym samym czasie i pod tymi samymi warunkami w oparciu o ich wielkość populacji - zaznaczyła.

Szefowa KE odradziła też podróże, które nie są konieczne. Jak mówiła, podróżowanie powinno zostać zredukowane tylko do niezbędnych przypadków.

Po tym jak pierwsza fala (pandemii) opadła, znieśliśmy pewne ograniczenia za szybko. Nie chodzi tu tylko o podróże, bo w ostatnich tygodniach i dziś wieczorem rozmawialiśmy o tym, że mamy wiele różnych środków, które są kluczowe, by utrzymywać liczby zakażeń na niskich poziomach - podkreśliła von der Leyen.

Jak tłumaczyła konieczne będzie zwalczenie wirusa i utrzymanie niskiej liczby zakażeń do czasu, gdy społeczeństwa nabędą odporność przez szczepienia. Będziemy musieli być bardzo ostrożni jeśli chodzi o znoszenie restrykcji i mieć świadomość, że najbardziej efektywny instrument jaki mamy, to to, jak sami się zachowujemy. To są maski, to jest dystans, unikanie zamkniętych pomieszczeń ze słabą wentylacją - podkreśliła.
Źródło: RMF24-PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-szefowa-ke-pewne-ograniczenia-zdjelismy-za-szybko-po-pierwsz,nId,4823344

Rekord zakażeń w USA. Ponad 90 tys. przypadków koronawirusa w ciągu doby
Opracowanie: Malwina Zaborowska 30 października (06:13)

W Stanach Zjednoczonych zarejestrowano rekordową liczbę przypadków koronawirusa - w ciągu doby sięgającą 91 290. Z powodu komplikacji związanych z Covid-19 zmarło 1021 osób. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-rekord-zakazen-w-usa-ponad-90-tys-przypadkow-koronawirusa-w-,nId,4824676

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-europa-ogranicza-spozywanie-alkoholu-w-czas-pandemii,nId,4824824

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-ibrahimovic-nie-jestes-zlatanem-nie-wyzywaj-koronawirusa-na-,nId,4824839

22:00 Irlandia
W Irlandii po raz pierwszy od sierpnia średnia tygodniowa liczba wykrytych zakażeń koronawirusem spadła, a wskaźnik reprodukcji wirusa R wynosi ok. 1, co znaczy, że epidemia przestała się rozszerzać - poinformowały w piątek władze medyczne.

Wskaźnik reprodukcji jest teraz w skali kraju bliski 1. Po raz pierwszy od tygodni jesteśmy w stanie przekazać pozytywne wskaźniki dotyczące choroby. Jednak nasze dotychczasowe doświadczenia pokazują, że tego typu postęp jest bardzo delikatny. Powinniśmy potraktować te pozytywne oznaki jako wskazówkę, że nasze wysiłki zaczynają działać, teraz najważniejsze jest, aby je utrzymać, bo wirus będzie szukał wszelkich możliwości rozprzestrzeniania się - mówił w piątek wieczorem prof. Philip Nolan, szef zespołu modeli epidemicznych w radzie ds. kryzysowych sytuacji zdrowotnych (NPHET).

Jak podano, w ciągu ostatniej doby w Irlandii wykryto 772 nowe zakażenia SARS-CoV-2 i zarejestrowano sześć zgonów z powodu Covid-19. To oznacza piąty kolejny dzień, gdy liczba zakażeń jest mniejsza niż tysiąc, oraz że ich średnia dobowa z siedmiu kolejnych dni wynosi 836, podczas gdy w poprzednich siedmiu dniach było to 1124. Jest to pierwszy spadek tej średniej od ostatniego tygodnia sierpnia, przy czym tamten był nieznaczny i okazał się tylko tygodniową przerwą w trwającym od połowy lipca trendzie wzrostowym. Spadła także całkowita tygodniowa liczba zgonów - w ciągu siedmiu dni do piątku włącznie było ich 30, podczas gdy w poprzednich siedmiu - 37.

Dotychczasowy bilans epidemii w Irlandii wynosi 61 059 zakażeń i 1908 ofiar śmiertelnych.

18:12 Czechy przedłużają stan wyjątkowy
Czescy posłowie wyrazili zgodę na przedłużenie stanu wyjątkowego, wprowadzonego w związku z pandemią SARS-CoV-2, do 20 listopada br. Rząd chciał, aby obowiązywał on do 3 grudnia.

Premier Andrej Babisz, broniąc wniosku o przedłużenie stanu wyjątkowego, wprowadzonego 5 października, o kolejny miesiąc, mówił, że sytuacja w Czechach pozostaje krytyczna, a stan nadzwyczajny jest potrzebny, ponieważ do jego zapisów odwoływano się, wprowadzając obowiązujące restrykcje. Dotyczy to m.in. ograniczeń związanych z przemieszczaniem się lub dotyczących handlu i usług.

Mniejszościowemu rządowi, który w kluczowych głosowaniach w Izbie Poselskiej zazwyczaj wspiera klub Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCzM), nie udało się zgromadzić potrzebnej większości. Z wyjątkiem swojego przewodniczącego Vojtiecha Filipa komuniści zagłosowali przeciwko. Większość uzyskał wniosek prawicowej pozycji, która opowiedziała się za terminem do 20 listopada.

17:10 Czechy mówią, że są na początku spowolnienia rozwoju epidemii
Nowy minister zdrowia Czech Jan Blatny powiedział w piątek, że w kraju prawdopodobnie widoczny jest początek spowolnienia epidemii Covid-19. Ostrzegł, że w żadnym przypadku nie można jeszcze mówić o sukcesie. Jego zdaniem rezerwy miejsc w szpitalach są wystarczające.

Według szefa Instytutu Statystyki i Informacji Medycznej (UZIS) Ladislava Duszka w środę w przyszłym tygodniu będzie można ocenić skuteczność podjętych przez władze działań, które przede wszystkim mają ograniczyć kontakty między ludźmi.

Szef statystyków w resorcie zdrowia uważa, że sytuacja epidemiczna się nie pogarsza. Wskaźnik "R", który wskazuje, ile osób może zakazić jeden zainfekowany człowiek, spadł od 9 października z 1,5 do obecnych 1,13. Nie wzrasta też, choć nadal pozostaje wysoki, odsetek testów z wynikiem pozytywnym. Zdaniem Blatnego jeżeli przyjęte ograniczenia i restrykcje będą przestrzegane, do końca listopada dobowe liczby nowych przypadków będą spadać.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-koronawirus-rzad-zamyka-cmentarze-nowe-obostrzenia-w-polsce-,nId,4824669

Novým ministrem zdravotnictví bude Jan Blatný, Zeman ho jmenuje ve čtvrtek
Domácí, ČTK Aktualizováno 27. 10. 2020 16:20

Česko už zná jméno nástupce Romana Prymuly na postu ministra zdravotnictví. Bude jím dosavadní náměstek ředitele Fakultní nemocnice v Brně Jan Blatný. Prezident Miloš Zeman, který s ním v úterý odpoledne jednal v Lánech, ho do funkce jmenuje ve čtvrtek.


Jednání Miloše Zemana a Jana Blatného v Lánech. | Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

"Prezident republiky Miloš Zeman ve čtvrtek dne 29. října 2020 ve 12:00 hodin jmenuje Jana Blatného do funkce ministra zdravotnictví. Ceremoniálu se zúčastní předseda vlády Andrej Babiš," napsal na Twitter prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. (...)
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/ministr-zdravotnictvi-jan-blatny/r~625664f417e411ebaabd0cc47ab5f122/

Coronavirus in Norway: The Latest News on the COVID-19 Outbreak
 Posted by David Nikel — October 28, 2020 in Coronavirus

(...) Chief physician Preben Aavitsland and his colleague Line Vold from the Norwegian Institute of Public Health said that they are worried that Oslo and other big cities will lose control of the virus as winter approaches. “We are doing everything we can to avoid it (a major epidemic), but we must start thinking about what measures we may have to implement, if we get the same situation as in Europe,” said Aavitsland.

As of 28 September, face masks are now mandated for everyone using public transport in and around Oslo at times when a one metre distance cannot be maintained. That's part of a new clampdown in and around Oslo that will impact up to 1.3 million people.

In the Oslo region, everyone who can work from home should do so. In serving places, mandatory registration of all guests is required. Some municipalities near to Oslo have introduced similar measures. You can read the full story here on NRK.

New analysis from FHI on the deaths during the first three months of the pandemic in Norway has turned up some interesting stats. For example, 90% of those deaths involving COVID-19 also involved at least one chronic illness. (...)
https://www.lifeinnorway.net/coronavirus-in-norway/

https://www.theguardian.com/world/live/2020/oct/30/coronavirus-live-news-eu-at-risk-of-being-overwhelmed-by-covid-cases-rise-by-over-500000-for-third-time-in-a-week

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19506
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #192 dnia: Październik 31, 2020, 23:54 »
Całkowity lockdown w Anglii. Potrwa do grudnia
Opracowanie: Sara Bounaoui 31 października (20:16)

W sobotę premier Johnson poinformował o wprowadzeniu całkowitego lockdownu w Anglii. Zamknięcie kraju ma obowiązywać od czwartku i potrwać do początku grudnia. Restrykcje będą jednak nieco łagodniejsze niż w początkowej fazie tego wiosennego.

Tak jak wiosną, obowiązywać będzie zalecenie, by pozostawać w domu, z wyjątkiem ważnych powodów, takich jak praca, jeśli nie może być wykonywana zdalnie, nauka, niezbędne zakupy, opieka nad osobą potrzebującą, czy ćwiczenia fizyczne. Osoby z różnych gospodarstw domowych nie będą się mogły spotykać w zamkniętych pomieszczeniach (z wyjątkiem kilku wyszczególnionych przypadków, jak opieka nad dzieckiem czy "bańki wsparcia", tworzone przez osoby mieszkające samotnie). Na otwartych przestrzeniach możliwe będzie spotykanie się tylko z jedną osobą spoza gospodarstwa domowego.

Zamknięte zostaną wszystkie puby, bary i restauracje, choć nadal będą mogły działać w systemie na wynos i z dostawą, a także wszystkie sklepy, z wyjątkiem tych, które sprzedają artykuły pierwszej potrzeby. W odróżnieniu od restrykcji, wprowadzonych pod koniec marca w odpowiedzi na pierwszą falę epidemii, nauka w szkołach i na uniwersytetach nadal będzie się odbywać w systemie stacjonarnym, a nie zdalnym, a zakłady przemysłowe i budowy mogą nadal działać.

Nie będzie limitów, jeśli chodzi o wyjścia z domu w celu indywidualnej aktywności fizycznej, nadal będą się odbywać profesjonalne rozgrywki sportowe. Nie będzie też zalecenia dla osób, które z powodu schorzeń są szczególnie narażone na zachorowanie, by stale pozostawały w domach.

Brytyjski rząd do tej pory był niechętny, by wprowadzać ogólnokrajowy lockdown

Brytyjski rząd do tej pory był niechętny, by wprowadzać ogólnokrajowy lockdown, nawet na stosunkowo krótki czas, trzymając się regionalnego podejścia, tzn. zaostrzając restrykcje na tych obszarach, gdzie rosła liczba infekcji. Jednak w świetle rosnących statystyk, a zwłaszcza opublikowanego dzień wcześniej zapisu z posiedzenia naukowej grupy doradczej ds. kryzysowych SAGE, wskazującego, że epidemia rozwija się szybciej, niż zakładano w rozsądnym najgorszym scenariuszu, to podejście było nie do utrzymania.

Johnson podczas konferencji prasowej na Downing Street wyjaśnił, że podejmowane kroki są niezbędne, by uniknąć "medycznej i moralnej katastrofy", jaką byłoby dopuszczenie do tego, by publiczna służba zdrowia została przytłoczona liczbą pacjentów. Wskazywał, że nawet w tych regionach, gdzie liczba zachorowań jest stosunkowo nieduża, jak w południowo-wschodniej Anglii, bez wyhamowania epidemii w ciągu kilku tygodni zabraknie miejsc w szpitalach.

Lekarze i pielęgniarki byliby zmuszeni wybierać, których pacjentów należy leczyć, kto otrzyma tlen, a kto nie, kto będzie żył, a kto umrze.   mówił Johnson.

Jak wyjaśnił, żaden odpowiedzialny premier nie mógłby zignorować danych sugerujących, że bilanse zgonów sięgną kilku tysięcy dziennie i byłyby gorsze niż te w kwietniu.

Po 2 grudnia restrykcje mają zostać rozluźnione i przywrócona zostanie trzystopniowa skala regionalnych restrykcji. Johnson wskazał, że jest kilka powodów do względnego optymizmu w porównaniu z pierwszą falą epidemii, np. dlatego, że zwiększono możliwości szpitali czy odkryto, że deksametazon zwiększa szanse chorych na przeżycie.

Prawie 22 tys. nowych przypadków w ciągu doby

Decyzja o lockdownie odnosi się tylko do Anglii, gdyż ochrona zdrowia jest kompetencją zdecentralizowaną, co oznacza, że w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej odpowiadają za tę sferę tamtejsze rządy. Krótkie lockdowny w celu zatrzymania epidemii wprowadziły już rządy Irlandii Północnej i Walii. W Irlandii Północnej jest on przewidziany na cztery tygodnie, z czego dwa już minęły, zaś w Walii na 17 dni, co oznacza, że pozostało jeszcze dziewięć.

Wcześniej w sobotę podano, że w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii wykryto prawie 22 tys. nowych zakażeń koronawirusem, w efekcie czego stała się ona dziewiątym krajem świata, w którym ich liczba przekroczyła milion.

Zmarło dotychczas 46 555 osób.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-calkowity-lockdown-w-anglii-potrwa-do-grudnia,nId,4827334
https://www.reuters.com/article/uk-health-coronavirus-britain-lockdown/britain-may-impose-new-national-lockdown-from-wednesday-times-idUKKBN27F36J

Austria wprowadza lockdown
Opracowanie: Sara Bounaoui 31 października

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz ogłosił w sobotę po południu, że od wtorku w całym kraju zostanie wprowadzona niemal całkowita blokada życia gospodarczego i społecznego w związku z epidemią koronawirusa.

W Austrii zostanie wprowadzona godzina policyjna, ale większość zakładów pracy ma funkcjonować w normalnym trybie. Godzina policyjna, która - w nadziei władz - ma przyczynić się do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród młodych, będzie obowiązywać od godz. 20 do godz. 6 rano.

Zakłady przemysłowe i sklepy będą kontynuować działalność jak dotychczas - podkreślił kanclerz. Zaznaczył, że restauracje będą mogły realizować wyłącznie zamówienia na wynos; zakazana będzie obsługa gości na miejscu.

Kanclerz zapowiedział, że szkoły średnie i uniwersytety mają obowiązek przejścia od wtorku na nauczanie zdalne. Szkoły podstawowe, a zwłaszcza młodsze klasy i przedszkola będą funkcjonować w trybie stacjonarnym, aby rodzice mogli chodzić do pracy.

Wszystkie hotele zostaną zamknięte dla turystów, a zatrzymywać się w nich będą mogli tylko goście przybywający do danej miejscowości w sprawach służbowych.

Wprowadzane obostrzenia będą obowiązywać przez cały listopad. W grudniu stopniowo, "krok po kroku", będą one łagodzone - zapewnił Kurz.

Austriacki rząd zapowiada pomoc dla przedsiębiorstw
Kanclerz zapowiedział, że zamykane na mocy rozporządzenia rządu przedsiębiorstwa i spółki otrzymają 80-procentową rekompensatę za ponoszone straty.

Rząd przedstawi też program, mający przeciwdziałać zwolnieniom w sferze produkcyjnej. Szczegóły zostaną opublikowane w najbliższych dniach - poinformował Kurz.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-austria-wprowadza-lockdown,nId,4827232

Koronawirus we Włoszech. Tylu zgonów dawno nie było
Opracowanie: Katarzyna Wójcik 31 października (20:17)

297 osób zmarło ostatniej dobry we Włoszech na Covid-19, co jest najwyższą liczbą od kilku miesięcy. Potwierdzono 31758 następnych zakażeń koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Dzienna liczba wykonanych testów to ponad 215 tys. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-koronawirus-we-wloszech-tylu-zgonow-dawno-nie-bylo,nId,4827332

Białoruś zamyka granice
Opracowanie: Sara Bounaoui 31 października (16:45)

Białoruś od 1 listopada zamyka wjazd na swoje terytorium obywateli innych państw i bezpaństwowców – poinformował w sobotę Państwowy Komitet Graniczny na swojej stronie internetowej. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-bialorus-zamyka-granice,nId,4827219

Unsurprisingly, doctors and representatives from the medical realm have reacted favourably to the PM’s announcements.

Dr Rupert Beale, Group Leader at the Francis Crick Institute’s Cell Biology of Infection Laboratory said:

The decision to enter a second period of national lockdown is a painful one but clearly necessary. I urge everyone to obey the rules: this will ensure we spend the minimum time under these very restrictive and costly measures.

The prime minister mentioned the imminent arrival of new rapid tests. How effectively these are deployed, and how well our Test, Trace, Isolate and Support system can work will determine whether we will be able to avoid repeated lockdowns.

Dr Michael Head, senior research fellow in Global Health at the University of Southampton, said:

There’s over 11000 Covid-19 patients in NHS hospitals, with more than 1000 patients being admitted every day, and increasing numbers of healthcare staff off work with a positive Covid-19 test. That is simply not sustainable. With so much resource dedicated towards infection control, a health service overloaded with severely ill Covid-19 patients cannot also fully accommodate (for example) cancer and stroke patients.

Therefore, any intervention that reduces the burdens of Covid-19 is also good for other patients too.

These measures should have been announced several weeks ago. However, even at this stage, these newly-announce measures should help to provide some level of control the community transmission.

With any significant reduction in cases, the government simply has to use that ‘breathing space’ to fix the Serco-led contact tracing system. Control of this should be passed over to local health protection teams, ensuring that that more contacts of cases are reached, which will help to keep cases at a lower level and minimise the spread of new outbreaks.

Prof Jackie Cassell, deputy dean at Brighton and Sussex Medical School, was more reserved, saying:

The emphasis on what is needed to protect the NHS work - both Covid and non-Covid - was striking. The South West was mentioned specifically. It has a dispersed population and relatively small numbers of ITU beds, partly because much major elective surgery is done at a distance.

The NHS trade-offs are a huge driver for these decisions, with massive waiting lists in the system following the spring first wave and lockdown, as well as the huge mental health toll of lockdown.

It was good to see much more emphasis on this now both in the presentation, and the answers to press questions.

Dr Shaun Fitzgerald, Royal Academy of Engineering Visiting Professor at the University of Cambridge, said:

The numbers right now mean we need to go harder at breaking the transmission. This second lockdown is all about that – us, not the government, hitting it hard. None of us want this at all.

But there is no choice if we are to avoid letting thousands and thousands more die, and the health service swamped to an extent that even non-Covid patients are seriously affected.
https://www.theguardian.com/world/live/2020/oct/31/uk-coronavirus-boris-johnson-to-give-press-conference-on-new-lockdown-live-news

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19506
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #193 dnia: Listopad 01, 2020, 23:55 »
Niższy przyrost zakażeń w Czechach: 11 428 nowych przypadków w ciągu doby
Opracowanie: Malwina Zaborowska 1 listopada (11:27)

11 428 nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w Czechach – podało ministerstwo zdrowia tego kraju. To około tysiąca mniej nowych infekcji niż przed tygodniem. W ciągu ostatniej doby z powodu Covid-19 zmarły 104 osoby.

Łącznie w Czechach od początku epidemii koronawirusem SARS-CoV-2 zakaziło się ponad 335 tys. osób, z czego w samym tylko październiku aż 264 tysiące.

Ministerstwo podało w swym komunikacie, że tzw. liczba aktywnych zakażeń wynosi obecnie 18 8492. W szpitalach przebywa 7673 pacjentów, w ciężkim stanie jest 1137. Liczby te systematycznie rosną od miesiąca. Pod koniec września w szpitalach było około tysiąca pacjentów.

Według ostatnich danych w Czechach w sobotę zmarły 104 osoby, ale liczba ta zostanie uściślona dopiero po południu. Dane dotyczące piątku wskazywały początkowo na śmierć 121 osób, ostatecznie poinformowano jednak, że 30 października zmarło 176 osób, co było rekordowym wynikiem dobowym od początku epidemii. Z powodu Covid-19 w Czechach zmarło dotąd ogółem 3251 osób.

W niedzielę po raz pierwszy w całym kraju wprowadzono zakaz działalności placówek handlowych. Otwarte są jedynie apteki, stacje benzynowe oraz sklepy na dworcach i lotniskach. Wyjątek dotyczy sklepów i stoisk, na których można kupić kwiaty, znicze oraz inne artykuły potrzebne na cmentarzach w dniu Wszystkich Świętych.
Źródło: RMF FM/PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-nizszy-przyrost-zakazen-w-czechach-11-428-nowych-przypadkow-,nId,4828768

Koronawirus. Rekordowy przyrost nowych zakażeń w Rosji
Opracowanie: Nicole Makarewicz 1 listopada (09:48)

"W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Rosji 18 665 przypadków zakażenia koronawirusem; nowe infekcje wykryto we wszystkich regionach kraju" - poinformował w niedzielę rządowy sztab kryzysowy. To kolejny rekord od początku pandemii.

Ogólna liczba zakażonych sięgnęła pułapu 1 mln 636 781 przypadków. Zmarło w ciągu ostatniej doby 245 pacjentów i liczba zgonów od początku epidemii wynosi teraz 28 235.

10 259 pacjentów wypisano ze szpitali w ciągu minionej doby. Liczba ozdrowieńców wzrosła do 1 mln 225 673.

Poprzedni rekordowo wysoki przyrost zakażeń odnotowano 30 października, gdy w ciągu doby wykryto w całym kraju 18 238 nowych przypadków.

Nadal wśród nowo wykrywanych codziennie infekcji około jednej czwartej dotyczy osób, które nie zdradzają żadnych objawów choroby.
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-wloska-gmina-opi-wolna-od-koronawirusa-ani-jednego-przypadku,nId,4828730

https://www.onet.pl/turystyka/onetpodroze/koronawirus-w-holandii-rekordy-zakazen-obostrzenia-otwarte-szkoly/p04rr10,07640b54

https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-na-swiecie,koronawirus--australia--jak-stan-witoria-wygral-z-covid-19-,artykul,64137542.html

https://domov.sme.sk/c/22521581/koronavirus-celoplosne-testovanie-slovensko-opatrenia-31-10-2020.html

Geneva to enter partial lockdown from Monday
Geneva will impose a partial lockdown on Monday after the Swiss canton reported more than 1,000 new cases on several days.
The new measures will see bars, restaurants, close-contact services and non-essential shops closed from 7pm on 2 November. Schools will remain open.
The measures will remain in effect until 29 November.
Cinemas, museums, concert halls, gyms, swimming pools and ice rinks will also be shuttered, the cantonal government said in a statement on Sunday.
https://www.theguardian.com/world/live/2020/nov/01/coronavirus-live-updates-australia-uk-boris-johnson-lockdown-us-record-daily-cases

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19506
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #194 dnia: Listopad 02, 2020, 23:53 »
Koronawirus na Słowacji. W pierwszym dniu masowych testów przebadanych 2,6 mln osób
Opracowanie: Sara Bounaoui 1 listopada (22:10)

Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad’ podał w niedzielę, że w pierwszym dniu ogólnokrajowej akcji testom na obecność koronawirusa poddało się 2 mln 581 113 osób. Obecność koronawirusa potwierdzono w wypadku 25 850. To 1 proc. wszystkich przebadanych w sobotę. W niedzielę, która jest drugim dniem ogólnokrajowej akcji, testy przebiegają sprawnie i bez czekania w kolejach - podkreślił minister.

W całym kraju działają 4782 punkty pobrań, co według szefa resortu obrony stanowi 98 proc. wszystkich wcześniej planowanych placówek. Obsługuje je ponad 46 tysięcy lekarzy, pracowników medycznych, żołnierzy, policjantów, strażaków i wolontariuszy.

Liczba osób, które poddały się w sobotę testom, pozytywnie zaskoczyła organizatorów bezprecedensowej operacji prowadzonej pod hasłem "Wspólna Odpowiedzialność". Celem akcji jest wykazanie w ciągu dwóch dni, gdzie znajdują się ogniska zakażeń na Słowacji i podjęcie działań, które umożliwią ich zlokalizowanie, by w ten sposób zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Premier Igor Matovicz, minister zdrowia Marek Krejczi i minister obrony Jaroslav Nad’ na konferencji prasowej, którą zorganizowano w niedzielę na jednym punktów pobierania próbek, z szacunkiem wyrażali się o poziomie mobilizacji Słowaków. Pokazaliśmy, że Republika Słowacka jest społecznością odpowiedzialnych ludzi - ocenił premier.

Liczba przetestowanych osób, którą przedstawił minister obrony, nie uwzględnia testów zrealizowanych w szpitalach, domach opieki społecznej oraz wielkich zakładach pracy. Wojsko, które organizuje i realizuje operację, przekazało dla tych dodatkowych miejsc pobrań około 600 tys. testów. Pełne dane dotyczące dwóch dni testów mają zostać przedstawione w poniedziałek.

Słowacja chce akcję testowania powtórzyć

Premier zaapelował do osób z pozytywnym wynikiem testu, by zgodnie z przepisami pozostały w domach na 10 dniowej kwarantannie i skontaktowały się też z osobami, z którymi spotykały się wcześniej. Do osób, które miały wynik negatywny, zwrócił się zaś z wezwaniem, by nadal przestrzegały zaleceń higienicznych. Jeśli zbyt szybko zaczniemy żyć, jak gdyby nigdy nic, sami to zepsujemy - powiedział.

Matovicz obiecał też, że powszechne badanie z pewnością zostanie powtórzone. Byłoby idealne, gdyby przeprowadzone je w całej Słowacji, ale być może nie będziemy ich prowadzić w dwóch lub trzech powiatach - stwierdził. Według wcześniejszych planów, które muszą jeszcze potwierdzić eksperci, kolejna tura testów miałaby się odbyć się w dniach 8 i 9 listopada br.

Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-koronawirus-na-slowacji-w-pierwszym-dniu-masowych-testow-prz,nId,4828972

Merkel o epidemii: To próba, jakiej nie przeżywaliśmy od II wojny światowej
Opracowanie: Malwina Zaborowska 2 listopada (17:21)

"To próba, jakiej Niemcy nie przeżywali od czasów II wojny światowej, i od nas wszystkich zależy, czy listopad będzie punktem zwrotnym w rozwoju pandemii koronawirusa" - powiedziała kanclerz Angela Merkel, uzasadniając decyzję władz o nowych ograniczeniach.

Po wejściu w życie w poniedziałek nowych obostrzeń sanitarnych szefowa rządu podczas konferencji prasowej w Berlinie wyraziła nadzieję, że ograniczenia będą działać jak "falochron". Wezwała społeczeństwo do przestrzegania nowych środków w walce z koronawirusem i do ograniczenia kontaktów.

Jeśli wytrzymamy przez miesiąc z całą konsekwencją, może to być falochron dla drugiej fali (zakażeń) - powiedziała Merkel. To oznacza cztery tygodnie bez wielu rzeczy, które sprawiają, że życie jest piękne - przyznała.

Kanclerz poprosiła o zrozumienie firmy, które z powodu nowych przepisów muszą na razie zamknąć swoją działalność. Nikt nie zostanie pozostawiony sam sobie, bez dochodów - zapewniła.

Merkel odniosła się do aktualnych danych na temat infekcji koronawirusem w Niemczech. Średnia tygodniowa liczba zakażeń wynosi obecnie 127,8 na 100 000 mieszkańców, ale musimy zejść do poniżej 50 infekcji na 100 000 mieszkańców - powiedziała. Nie możemy pozwolić, aby rozprzestrzenianie się wirusa przytłoczyło naszą służbę zdrowia - podkreśliła Merkel. Oczywiście ludzie są trochę rozczarowani, że to wszystko trwa tak długo - przyznała. Jesień nadeszła z wielką siłą, a miesiące zimowe będą długie. Światło na końcu tunelu jest wciąż daleko.

Wiosną wiele osób było ostrożnych, więc pandemia była pod kontrolą. To będzie trudniejsze w miesiącach zimowych, choćby dlatego, że znacznie więcej dzieje się w domach - dodała. Rozumiem niezadowolenie, ale wciąż muszę apelować o akceptację, ponieważ nie mamy innego wyjścia. Merkel podkreśliła, że wierzy w siłę rozumu i odpowiedzialność demokracji.

Jakie obostrzenia w grudniu?

Kanclerz nie chciała przesądzać, jak pod względem epidemicznym będzie wyglądać grudzień i czy ograniczenia będą dalej obowiązywały. Powtórzyła jednak, że jednym z celów będzie obniżenie średniej tygodniowej liczby zakażeń koronawirusem do mniej niż 50 na 100 000 osób.

To będzie Boże Narodzenie w warunkach koronawirusa, ale nie powinno to być samotne Boże Narodzenie - zaznaczyła Merkel. Nie sądzę, żeby odbyły się wielkie uroczystości sylwestrowe - dodała.

Kanclerz Niemiec i premierzy krajów związkowych zgodzili się w ubiegłym tygodniu na wprowadzenie w kraju kolejnych ograniczeń w związku z rosnącą liczbą infekcji koronawirusa od 2 listopada.

Restauracje i bary zamknięte do końca listopada

Zgodnie z tymi ustaleniami w miejscach publicznych będą mogli wspólnie przebywać członkowie tylko dwóch gospodarstw domowych, maksymalnie 10 osób. Restauracje, bary, kluby, dyskoteki i puby mają być zamknięte do końca listopada.

Szkoły i przedszkola pozostaną otwarte mimo gwałtownego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Również sklepy powinny pozostać otwarte, ale na 10 metrów kwadratowych powierzchni nie może przypadać więcej niż jeden klient.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-merkel-o-epidemii-to-proba-jakiej-nie-przezywalismy-od-ii-wo,nId,4830778

Brytyjski lockdown do 2 grudnia. Johnson twierdzi, że nie ma innej alternatywy
Opracowanie: Adam Zygiel  2 listopada (06:37)

(...) Brytyjski premier Boris Johnson zamierza zapewnić posłów, że mający się rozpocząć w czwartek ogólnokrajowy lockdown skończy się 2 grudnia - ujawniła w niedzielę wieczorem stacja Sky News.

Pod koniec tych czterech tygodni, w środę 2 grudnia, będziemy starali się złagodzić ograniczenia, wracając lokalnie i regionalnie do trzypoziomowego systemu (restrykcji), zgodnie z najnowszymi danymi i trendami - ma powiedzieć Johnson.

Modele naszych naukowców sugerują, że jeśli nie podejmiemy działań teraz, w zimie będziemy świadkami liczby zgonów, która będzie dwa razy większa niż podczas pierwszej fali albo jeszcze większa. W obliczu tych najnowszych danych nie ma innego wyjścia, jak podjąć dalsze działania na szczeblu krajowym - będzie przekonywał brytyjski premier.

Johnson zamierza również przekonywać, że słusznie zrobił wybierając podejście regionalne, zamiast wprowadzać w zeszłym miesiącu krótki lockdown w celu zatrzymania epidemii, jak zalecali jego doradcy naukowi. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-brytyjski-lockdown-do-2-grudnia-johnson-twierdzi-ze-nie-ma-i,nId,4830331

"Decyzja o lockdownie jest spóźniona" Opozycja krytykuje premiera Johnsona
Opracowanie: Sara Bounaoui 2 listopada (19:10)

(...) W odpowiedzi na jego wystąpienie lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer zarzucił rządowi, że zwlekając z decyzją o wprowadzeniu lockdownu, tylko pogorszył sytuację. Przypomniał, że SAGE - naukowa rada ds. sytuacji kryzysowych - zaleciła takie działania już 21 września.

Przez 40 dni premier ignorował tę radę - podkreślił Starmer, dodając, że przez to lockdown będzie dłuższy i głębszy. Na każdym etapie premier był spóźniony wobec krzywej zakażeń. Na każdym etapie odsuwał wyzwanie, ignorował rady i przedkładał to, na co miał nadzieję, nad to, co się działo. Na każdym etapie obiecywał za dużo i dawał zbyt mało - mówił Starmer. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-decyzja-o-lockdownie-jest-spozniona-opozycja-krytykuje-premi,nId,4830969

Książę William przeszedł zakażenie koronawirusem. Miał problemy z oddychaniem
Bogdan Frymorgen 2 listopada (12:33)

Wnuk brytyjskiej królowej książę William przeszedł zakażenie koronawirusem. Informują tym brytyjskie media, powołując się na nieoficjalne doniesienia z otoczenia rodziny królewskiej.


Książę William/Brian Lawless / POOL /PAP/EPA

Informacja trafiła do mediów z kręgów towarzyski Wiliama, a więc nieoficjalnie. Rzecznik Pałacu Kensington, oficjalnej rezydencji książęcej pary, w żaden sposób nie komentuje tych doniesień.

Książę William miał zakazić się koronawirusem w tym samym czasie, co jego ojciec, książe Karol. Nie chciał tego faktu upubliczniać, by nie niepokoić Brytyjczyków. Po dwóch tygodniach powrócił do zdrowia, ale nie przeszedł choroby bez komplikacji. Jak donoszą media, miał problemy z oddychaniem, które nie wymagały na szczęście hospitalizacji. Jego żona, księżna Catherine, poddała się w tym czasie wraz z dziećmi samoizolacji.

Ojciec Williama, książę Karol, do dziś nie odzyskał węchu i smaku po przebyciu Covid-19. Wspomniał o tym w swoich niedawnych wypowiedziach.

Książę William naraził się niedawno na krytykę po tym, jak wraz ze swa babką, królową Elzbietą pokazał się publicznie bez maseczki ochronnej, podobnie jak monarchini. Co ważne, wszyscy uczestnicy tego spotkania zostali poddani testowi na obecność koronawirusa. Tylko osoby z wynikiem ujemnym dopuszczone zostały do audiencji.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-ksiaze-william-przeszedl-zakazenie-koronawirusem-mial-proble,nId,4830549

Szef WHO na kwarantannie. Miał kontakt z osobą zarażoną koronawirusem
Opracowanie: Adam Zygiel 2 listopada (05:12)

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował, że trafił na kwarantannę. Ostatnio bowiem miał kontakt z osobą, która uzyskała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Podkreślił, że czuje się dobrze i nie ma żadnych objawów Covid-19.


Tedros Adhanom Ghebreyesus/FABRICE COFFRINI /PAP/EPA

Zostałem zidentyfikowany jako kontakt z osobą, której wynik testu jest pozytywny. Czuję się dobrze i nie mam objawów choroby, ale w ciągu najbliższych dni poddam się kwarantannie zgodnie z protokołami WHO i będę pracować z domu - napisał Tedros na Twitterze.

Niezwykle ważne jest, abyśmy wszyscy przestrzegali wytycznych zdrowotnych. W ten sposób przerwiemy łańcuch przenoszenia koronawirusa, pokonamy go i ochronimy systemy opieki zdrowotnej - dodał.

Kilka dni temu dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych dr Michael Ryan ostrzegał, że nieśledzenia kontaktów osób zakażonych w Europie, mimo bardzo wysokich liczb pozytywnych testów na koronawirusa, doprowadzi do "mrocznych konsekwencji".

Zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 46,36 mln ludzi na świecie, a ponad 1,19 mln osób zmarło. Wiele krajów wprowadza ponownie obostrzenia, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-szef-who-na-kwarantannie-mial-kontakt-z-osoba-zarazona-koron,nId,4830323

Błyskawiczny test oddechowy. Ma wykryć Covid-19 w kilka sekund
Opracowanie: Magdalena Partyła 2 listopada (11:29)

W Wielkiej Brytanii opracowano błyskawiczny test oddechowy wykrywający Covid-19 w ciągu zaledwie kilku sekund. Jego dokładność ocenia się na 80 proc. Obecnie jest testowany w Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Specjaliści z walijskiej firmy Imspex Diagnostics twierdzą, że opracowany przez nich test oddechowy pozwoli również ocenić zaawansowanie choroby Covid-19. Zapewniają, że jest w stanie odróżnić ją od innych schorzeń oraz infekcji układu oddechowego. Najbardziej przydatny może być w szpitalach oraz środkach transportu publicznego, np. w portach lotniczych.

Pismo medyczne "Lancet" informuje, że test sprawdzany jest w badaniach prowadzonych w Edynburgu w Wielkiej Brytanii oraz w Dortmundzie w Niemczech. Jeśli firma, która go opracowała uzyska pomoc finansową, będzie można go wprowadzić do użycia w ciągu sześciu miesięcy. Jeden z twórców testu Santi Dominguez zapewnia, że będzie on łatwy w użyciu, a do jego obsługi nie będzie wymagane specjalne przeszkolenie.

Działanie testu polega na wykrywaniu lotnych substancji chemicznych, jakie powstają w wydychanym powietrzu u chorych z Covid-19. Badanie jest na tyle precyzyjne, że pozwala odróżnić tę chorobę od innych zakażeń układu oddechowego pochodzenia bakteryjnego i wirusowego, jak również od astmy.

BBC News informuje, że według specjalistów Loughborough University kierujących badaniami sprawdzającymi skuteczność testu, jego wiarygodność oceniana jest na 80 proc. Specjaliści w Edynburgu twierdzą, że wykryli lotne substancje chemiczne pozwalające z dużym prawdopodobieństwem ocenić również nasilenie choroby Covid-19, a nawet jak duże jest ryzyko zgonu.

Badania testu oddechowego na Covid-19 są jednak wciąż prowadzone na małej grupie 100 osób. Niezbędne jest też dopracowanie tej technologii, żeby testy były łatwe w użyciu.

Testy oddechowe pozwalające wykryć różnego typu choroby, w tym przede wszystkim choroby układu oddechowego, są opracowywane od wielu lat. Próbuje się je wykorzystać na przykład do wykrywania raka płuc oraz cukrzycy. Działają one podobnie jak alkomat do sprawdzania trzeźwości kierowców.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-blyskawiczny-test-oddechowy-ma-wykryc-covid-19-w-kilka-sekun,nId,4830502

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-ponad-22-tys-zakazen-we-wloszech-zmarly-233-osoby,nId,4830961
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-protesty-przeciwko-koronarestrykcjom-w-hiszpanii-ponad-70-za,nId,4830324

Blisko 400 tysięcy zakażeń koronawirusem w Polsce. W całej Europie już ponad 10 mln [NA ŻYWO]
2 listopada

20:53 Gruzja: Premier Giorgi Gacharia zakażony koronawirusem
Premier Gruzji Giorgi Gacharia zaraził się koronawirusem - poinformowała w poniedziałek służba prasowa rządu. 45-letni Gacharia czuje się dobrze i kontynuuje leczenie w warunkach domowych.
31 października premier udał się na samoizolację, ponieważ miał wcześniej kontakt z funkcjonariuszem ochrony, u którego test potwierdził obecność koronawirusa.
Portal GruzjaOnline podał, że wirusa wykryto również u dwóch innych ochroniarzy premiera.

18:32 Hiszpania: Władze wspólnoty autonomicznej Asturii ogłosiły lockdown
Region Asturii, na północy Hiszpanii, jako pierwsza wspólnota autonomiczna tego kraju ogłosił w poniedziałek lockdown. Zacznie on obowiązywać w nocy z wtorku na środę.

Jak poinformował szef autonomicznego rządu Asturii Adrian Barbon, z powodu nasilającej się epidemii koronawirusa, w całym regionie zakazana zostanie wszelka działalność, która nie nie służy zaspokojeniu podstawowych potrzeb obywateli.

Według Barbona wstrzymanie pracy hoteli i placówek handlowych oraz usług nieoferujących podstawowych produktów, a także funkcjonowania regionalnych instytucji kultury jest niezbędne, aby przeciwdziałać paraliżowi służby zdrowia. Od kilku dni średnia liczba osób przyjmowanych na oddziały intensywnej terapii wynosi 11 dziennie, a liczba zajętych łóżek w szpitalach przekracza 80 proc. Utrzymanie tej dynamiki doprowadzi niebawem do niewydolności naszej służby zdrowia - wyjaśnił premier regionu Asturii, zapowiadając uruchomienie do soboty szpitala polowego w Gijon.

Barbon wyjaśnił, że wraz z 15-dniowym lockdownem rząd Asturii planuje też trwającą w tym samym okresie przymusową izolację społeczną. Dodał, że wniosek w tej sprawie został już skierowany do ministerstwa zdrowia Hiszpanii.

15:10 Lockdown w na północy Grecji
Grecja wprowadza dwutygodniowy lockdown w regionach Saloniki i Serres na północy kraju, aby zwolnić tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Stelios Pecas.

W Grecji, kraju mniej dotkniętym pandemią niż większość Europy, od początku października zaczęła wzrastać liczba notowanych przypadków zakażenia.

Mające trwać dwa tygodnie obostrzenia dotyczą zawieszenia od wtorku ruchu lotniczego z i do Salonik, przedłużenie godziny policyjnej od północy do godziny 5.

Na miesiąc zamknięte zostaną ponadto restauracje i bary na najbardziej zaludnionych obszarach kraju.

Grecja zanotowała w niedzielę 1678 nowych zakażeń; łącznie od lutego zanotowano ich 40 929, zmarło 635 osób. Od ponad tygodnia dobowy wzrost infekcji przekroczył tysiąc.

13:40 Papież apeluje o modlitwę za zmarłych z powodu pandemii
Cytuj
Dzisiaj modlimy się za wszystkich #WiernychZmarłych, a szczególnie za ofiary #koronawirusa: za tych, którzy zmarli w samotności, pozbawieni czułości swoich bliskich; i za wszystkie osoby, które oddały swoje życie w służbie chorym.

05:45 Liczba zakażeń w Europie przekroczyła 10 mln
Liczba stwierdzonych w Europie zakażeń koronawirusem podwoiła się w ciągu pięciu tygodni i przekroczyła 10 mln - poinformowała w niedzielę agencja Reutera. Na kontynencie zamieszkanym przez 10 proc. światowej populacji odnotowano 22 proc. z 46,3 mln wszystkich infekcji na świecie.
W Europie na Covid-19 zmarło ponad 269 tys. chorych - 23 proc. z blisko 1,2 mln ofiar pandemii na całym świecie - wylicza agencja.
W ciągu ostatniego tygodnia w Europie wykryto 1,6 mln z 3,3 mln potwierdzonych na całym świecie nowych infekcji.

05:30 Brazylia
W ciągu ostatnich 24 godzin w Brazylii zarejestrowano 10 100 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 190 kolejnych zgonów - poinformowało w niedzielę wieczorem czasu miejscowego brazylijskie ministerstwo zdrowia.
Według oficjalnych danych od początku pandemii w Brazylii zdiagnozowano ponad 5,5 mln infekcji Covid-19. 160 074 osoby zmarły.
W szpitalu z powodu Covid-19 przebywa m.in. brazylijski minister zdrowia Eduardo Pazuello.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-blisko-400-tysiecy-zakazen-koronawirusem-w-polsce-w-calej-eu,nId,4830325

Australia records zero Covid-19 cases for first time in five months
Published 1 day ago

Australia has recorded its first day of no local cases of Covid-19 in almost five months.

Zero cases were reported in the 24 hours between 20:00 on Friday and 20:00 on Saturday - the first time this has happened since 9 June.

The state of Victoria - epicentre of Australia's second wave - recorded zero cases for the second day in a row after a 112-day lockdown.

Health officials say more restrictions may be eased in the coming days.

"Thank you to all of our amazing health & public health workers & above all else the Australian people," Health Minister Greg Hunt said on his Twitter account.

Australia has recorded some 27,500 infections and 900 deaths to Covid-19 since the pandemic started - far fewer than many nations. (...)
https://www.bbc.com/news/world-australia-54768038

https://www.theguardian.com/world/live/2020/nov/02/coronavirus-live-news-who-chief-tedros-in-quarantine-as-global-deaths-near-12m

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #194 dnia: Listopad 02, 2020, 23:53 »