Autor Wątek: Koronawirus na świecie  (Przeczytany 5956 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #195 dnia: Listopad 03, 2020, 23:45 »
Włoscy lekarze: Druga fala pandemii może okazać się tsunami
Opracowanie: Malwina Zaborowska 3 listopada (18:18)

"Druga fala pandemii może okazać się we Włoszech tsunami" - alarmuje krajowa Izba Lekarska. Z wielu części kraju napływają informacje o tym, że sytuacja w przeciążonych szpitalach wymyka się spod kontroli.

Lekarze są zaniepokojeni tym, że obecna druga faza pandemii nie będzie falą, ale tsunami, która może zmieść system ochrony zdrowia. Dlatego prosimy rząd o bardziej stanowcze kroki - napisał w oświadczeniu wydanym we wtorek prezes federacji Izb Lekarskich Filippo Anelli.

"Problem - dodał - dotyczy całej służby zdrowia, bo postępujący wzrost liczby miejsc zajętych przez chorych na Covid-19 zmniejsza możliwość zapewnienia kuracji innym pacjentom". Anelli ostrzegł, że przy obecnym stanie rzeczy "sytuacja może wyrwać się spod kontroli".

W Piemoncie na północy "sytuacja w szpitalach jest dramatyczna, już prawie poza wszelką kontrolą" - oznajmił szef regionalnego oddziału związku zawodowego lekarzy Sebastiano Cavalli.

Burmistrz Neapolu Luigi de Magistris oświadczył zaś, że tamtejsza służba zdrowia "jest u granic wytrzymałości". Przed szpitalami stoją kolejki samochodów i karetek - dodał.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-wloscy-lekarze-druga-fala-pandemii-moze-okazac-sie-tsunami,nId,4833085

Kolejne restrykcje na Węgrzech. Od północy do 5 rano zakaz wychodzenia na ulicę
3XI

Rząd Węgier zdecydował o ponownym wprowadzeniu nadzwyczajnego porządku prawnego z powodu epidemii koronawirusa. Postanowiono też, że od północy do 5 rano nie będzie można wychodzić na ulicę - oznajmił premier Viktor Orban.

Skoro tempo rozprzestrzeniania się wirusa jest szybkie, my też musimy działać szybko. Dlatego rząd zdecydował, że od dzisiaj od północy ponownie wprowadzimy nadzwyczajny porządek prawny i poprosimy parlament, żeby tę nadzwyczajną sytuację przedłużył o 90 dni - oświadczył premier.

Dodał, że na wniosek sztabu operacyjnego ds. walki z koronawirusem postanowiono zamknąć lokale rozrywkowe i od północy do 5 rano nie będzie można wychodzić na ulicę.

Orban powiedział też, że na imprezach sportowych, w kinach i teatrach będzie można siedzieć tylko na co 3. miejscu i obowiązkowe będzie noszenie maseczek ochronnych. Władze będą kontrolować wszystkie imprezy, w razie potrzeby wymierzać kary pieniężne, a miejsca, gdzie nie są przestrzegane przepisy, zostaną natychmiast zamknięte - zapowiedział.

Orban uzasadnił konieczność wprowadzenia nowych ograniczeń tym, że sytuacja epidemiczna na Węgrzech rozwija się z opóźnieniem 5-7 dni w stosunku do Austrii i jeśli nadal tak będzie, to szpitale na Węgrzech w połowie grudnia osiągną granicę swojej wydolności.

Dodał, że w godzinach szczytu porannego i południowego środki transportu publicznego będą jeździć częściej i ponownie zostanie wprowadzone darmowe parkowanie.

Nadzwyczajny porządek prawny obowiązywał już na Węgrzech podczas wiosennej fali zakażeń koronawirusem. 11 marca rząd wprowadził stan zagrożenia w związku z epidemią SARS-CoV-2 na całym terytorium kraju. 30 marca parlament przyjął zaś ustawę, zgodnie z którą rząd mógł w czasie stanu zagrożenia "zawieszać stosowanie niektórych ustaw, odstępować od zapisów ustaw i podejmować inne nadzwyczajne kroki w celu zagwarantowania życia i zdrowia obywateli, bezpieczeństwa prawnego i stabilności gospodarki narodowej".

We wtorek zanotowano na Węgrzech najwięcej od początku epidemii nowych zakażeń koronawirusem (3989) i zgonów na Covid-19 w ciągu doby (84). Łącznie stwierdzono prawie 87 tys. infekcji koronawirusem. 1973 osoby chore na Covid-19 zmarły, a prawie 21 tys. zakażonych wyzdrowiało.
Źródło: RMF FM/PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-wloscy-lekarze-druga-fala-pandemii-moze-okazac-sie-tsunami,nId,4833085

Wybory prezydenckie USA. Jaka wizja dla zdrowia?
03 Listopada 2020, 12:45 Jan Kadzikiewicz

Dziś Amerykanie zadecydują, który z kandydatów na prezydenta będzie kierował Stanami Zjednoczonymi przez najbliższe 4 lata. Starcie kandydatów na prezydenta w czasie trwającej pandemii koronawirusa wyniosło temat ochrony zdrowia na pierwszy plan kampanii. Jaka jest wizja ochrony zdrowia, kandydatów Partii Demokratów, Joe Bidena oraz Partii Republikańskiej, Donalda Trumpa?

Przede wszystkim w trakcie kampanii widać zróżnicowane podejście kandydatów do kwestii podejścia do epidemii koronawirusa. Kiedy Joe Biden rzadko pokazuje się publicznie bez maseczki, Donald Trump notorycznie nie przestrzega zaleceń WHO i CDC dotyczących zakrywania ust i nosa czy zachowania dystansu społecznego.

Obecny prezydent USA sam też przeszedł zakażenie COVID-19, z którego powodu był - jak podkreśla administracja, profilaktycznie - hospitalizowany. Pobyt w szpitalu, rekordowa liczba zakażeń oraz zgonów nie skłoniły jednak Donalda Trumpa np. do ograniczenia liczby osób uczestniczących w swoich wiecach wyborczych, co jest powszechnie praktykowane w przypadku spotkań przedwyborczych kandydata Demokratów. (...)
https://www.politykazdrowotna.com/66380,wybory-prezydenckie-usa-jaka-wizja-dla-zdrowia


15:54 W. Brytania: Cała populacja Liverpoolu zostanie poddana testom na koronawirusa
Wszyscy mieszkańcy Liverpoolu, który jest jednym z najmocniej dotkniętych epidemią miast w kraju, będą mieli możliwość regularnego testowania się na obecność koronawirusa, niezależnie czy ktoś wykazuje objawy, czy nie - poinformował we wtorek brytyjski rząd.
Celem rozpoczynającego się w piątek pilotażowego programu jest sprawdzenie, ile osób faktycznie jest zakażonych wirusem, nie wykazując objawów, co ma dać pełniejszy obraz epidemii i ułatwić walkę z nią.

13:55 Bułgaria: Ponad 50 zgonów w ciągu doby - najwięcej od początku pandemii
W ciągu ostatniej doby 51 osób zmarło w Bułgarii na Covid-19 - poinformował we wtorek restort zdrowia. Jest to najwyższa dobowa liczba zgonów od marca, kiedy odnotowano pierwsze zakażenia koronawirusem. Łącznie zmarłych jest 1349.
Nowych zakażeń jest 2427, co stanowi 30,7 proc. wszystkich wykonanych testów w ciągu ostatnich 24 godzin. Zakażonych łącznie jest 56 496. W Sofii odnotowano najwyższą liczbę zakażeń, prawie 1000.

07:52 Czechy
Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało we wtorek, że testy potwierdziły w poniedziałek 9241 nowych przypadków SARS-CoV-2. To o tysiąc mniej niż przed tygodniem. Wysoka jest z kolei liczba zgonów - w poniedziałek zmarło 108 osób z Covid-19.
Od początku marca, gdy w kraju zanotowano pierwsze przypadki nowego koronawirusa, zakaziło się ponad 350 tys. osób, a 1153 zakażone osoby zmarły.
Aktywnych przypadków jest obecnie 176 634. Większość zainfekowanych osób nie wykazuje wyraźnych objawów Covid-19. Według ostatnich danych w szpitalach jest 7486 pacjentów z tą chorobą, u 1163 ma ona ciężki przebieg.

05:41 Nowe przypadki w Chinach
Ludowa komisja zdrowia poinformowała we wtorek o 49 nowych przypadkach Covid-19 zarejestrowanych podczas ostatniej doby, dobę wcześniej było ich 24.

Ludowa komisja zdrowia stwierdziła w oświadczeniu, że 44 nowe przypadki to infekcje importowane z zagranicy.

Komisja zgłosiła również 61 nowych bezobjawowych przypadków w porównaniu z 30 zgłoszonymi dzień wcześniej. Chiny nie klasyfikują pacjentów bezobjawowych jako potwierdzonych przypadków Covid-19.

Całkowita oficjalna liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Chinach wynosi obecnie 86 070, podczas gdy liczba ofiar śmiertelnych pozostaje na niezmienionym poziomie 4634.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-personel-medyczny-bedzie-mogl-byc-testowany-codziennie-rzad-,nId,4832419

Frances records highest daily death toll since 15 April
France’s daily Covid-19 death toll rose by 854 on Tuesday, an increase unseen since 15 April, while the number of people hospitalised for the disease went up by more than a 1,000 for the fifth time in nine days.

And if the number of new infections, at 36,330, was sharply down versus Monday’s all-time high of 52,518, the seven-day moving average of additional cases, which evens out reporting irregularities, reached a record for a second day in a row, at 43,438.

France reinstated a one-month national lockdown on Friday to try and contain the resurgence of the pandemic but it generally takes two weeks for restrictive measures to have some effect.

Authorities could nonetheless reimpose a night curfew on Paris and possibly the surrounding region in the coming days amid frustration that too many people are ignoring lockdown rules.

The cumulative number of cases now totals 1,502,763, the fifth-highest in the world, and the death toll stands at 38,289, the seventh-highest globally.

The sharp rise of the daily death toll is in part due to the fact the nursing homes fatalities are taken in account twice a week, on Tuesdays and on Fridays.

The number of hospitalisations is now at 26,265, a figure multiplied by almost six since an August 29 low of 4,530 and getting closer to the 14 April peak of 32,292.

France’s first lockdown, imposed between 17 March and 11 May, had been decided to prevent the hospital system from being overwhelmed.

The number of people in intensive care units increased by 148, to 3,878, a six-month high but still some way from the 8 April peak of 7,148.
https://www.theguardian.com/world/live/2020/nov/03/coronavirus-live-news-france-sees-record-new-cases-who-warns-its-not-too-late-to-take-critical-action

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #196 dnia: Listopad 04, 2020, 23:29 »
Holandia wprowadza kolejne restrykcje na dwa tygodnie. "Wytrwałość jest nadal ważna"
Opracowanie: Michał Gardyas 4 listopada (07:10)

​Premier Holandii Mark Rutte ogłosił wprowadzenie nowych ograniczeń, związanych z epidemią koronawirusa, m.in. zamknięcie kin i teatrów. Od połowy października obowiązuje już "częściowy lockdown". Rząd rozważa jeszcze zamknięcie szkół i wprowadzenie godziny policyjnej.

Od dziś, na razie na dwa tygodnie, nienależący do jednej rodziny Holendrzy nie będą mogli spotykać się w przestrzeni publicznej w grupach większych niż dwuosobowe. Zamknięte zostaną też kina, teatry, muzea i ogrody zoologiczne. Premier Mark Rutte zdecydowanie zalecił swoim rodakom, by do połowy stycznia powstrzymali się też z wyjazdami zagranicznymi.

"Wspólnie udało nam się pokonać wzrost liczby infekcji. Ale aby przyspieszyć spadek (zachorowań - przyp. red.), obowiązują dodatkowe ograniczenia przez 2 tygodnie. Wytrwałość jest nadal ważna - dla Ciebie i Twoich bliskich" - pisze na Twitterze premier Holandii.

Częściowy lockdown już obowiązuje

Od 15 października w Holandii obowiązuje "częściowy lockdown". Bary i restauracje mogą prowadzić tylko sprzedaż na wynos, ograniczono też możliwość przyjmowania gości w domach, liczebność zgromadzeń publicznych oraz godziny sprzedawania alkoholu w sklepach. Wprowadzono również obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych.

Wczoraj holenderski Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego poinformował, że w zeszłym tygodniu wykryto 64 087 nowych infekcji koronawirusem, nieco mniej niż dwa tygodnie temu, gdy stwierdzono ich 64 087. To pierwszy spadek od sierpnia, gdy liczba nowych zakażeń zaczęła gwałtownie rosnąć. 15 sierpnia odnotowano 655 nowych infekcji, w poniedziałek wykryto ich 8 286.

Liczba nowych przypadków spada, ale niewystarczająco szybko - ocenił sytuację Rutte.

Szpitale, w których wciąż rośnie liczba pacjentów z Covid-19, są bliskie całkowitego zapełnienia i rząd jest pod presją, by zmniejszyć obciążenie systemu opieki zdrowotnej - pisze Reuters.

Od początku epidemii w Holandii wirusem SARS-CoV-2 zainfekowało się 368 147 osób, z których 7 463 zmarły - wynika z wtorkowego zestawienia agencji.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-holandia-wprowadza-kolejne-restrykcje-na-dwa-tygodnie-wytrwa,nId,4834606

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-koronawirus-w-europie-chaos-w-restrykcjach-na-przejsciach-gr,nId,4834624

size=12pt]Nowe restrykcje w Polsce. Godzina policyjna we Włoszech [RELACJA][/size]
4 listopada

19:16 Badania hiszpańskich naukowców
Substancje, które wykorzystywane są w walce z osteoporozą mogą skutecznie hamować rozwój wirusa SARS-CoV-2 w ludzkim organizmie - wynika z badania hiszpańskich naukowców. Badacze wyróżniają zwłaszcza kwas zoledronowy oraz denosumab.

Studium przeprowadzone przez naukowców z katalońskiego uniwersytetu Pompeu Fabra oraz Instytutu Badawczego Szpitala Mar w Barcelonie dowodzą, że substancje, zawarte w ś lekach stosowanych w leczeniu osteoporozy, mogą zahamować w 30-40 proc. rozwój koronawirusa w organizmie.

Biorący udział w badaniu Jordi Monfort, reumatolog z barcelońskiego szpitala Mar, wyjaśnił, że przeprowadzone studium było pierwszym tego typu na świecie. Dodał, że wnioski z tego badania zostały już opublikowane w magazynie "Aging".

16:10 Objawy koronawirusa
Około jeden na sześciu pacjentów z COVID-19 może wykazywać jedynie objawy żołądkowo-jelitowe - wynika z przeglądu badań naukowych opublikowanego w czasopiśmie "Abdominal Radiology".

Coraz więcej danych wskazuje, że objawy brzuszne często występują w COVID-19. Profesor radiologii i diagnostyki obrazowej Gavin Low oraz student medycyny Kevin Lui z University of Alberta przeanalizowali wyniki 36 badań opublikowanych do 15 lipca.

Z ich badania wynika, że w przebiegu COVID-19 może wystąpić na przykład utrata apetytu, nudności, wymioty, biegunka czy uogólniony ból brzucha.  Takie objawy miało 18 proc. pacjentów, podczas gdy w 16 proc. przypadków COVID-19 mógł dawać tylko objawy żołądkowo-jelitowe.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-nowe-restrykcje-w-polsce-godzina-policyjna-we-wloszech-relac,nId,4834594

Why the one million coronavirus death toll is probably much higher in reality
By Emily Sakzewski
Posted ThuThursday 1 Oct October 2020 at 5:42am, updated ThuThursday 1 Oct October 2020 at 7:18am


A grave-digger in Johannesburg, South Africa, which has recorded more than 16,000 coronavirus deaths.(AP: Denis Farrell)

On Tuesday, figures from the Johns Hopkins University ticked over the grim milestone of one million coronavirus deaths.

It was a staggering number considering the first case of COVID-19 was reported in Wuhan less than one year ago.

But that figure does not depict the full scale of the loss.

Is the death toll accurate?

Professor Alan Lopez from the University of Melbourne — a leading international expert on the burden of disease — said the death toll is probably not accurate, and there were a few reasons for this.

The first is that we don't know how each of those one million deaths was counted, as well as how many deaths have simply not been counted.

Guidelines from The World Health Organization define a COVID-19 death as a death resulting from a clinically compatible illness, in a probable or confirmed COVID-19 case, unless there is a clear alternative.

"We think [the one million deaths] mean only those deaths where there was a test and where the death certificate was correctly filled in by a doctor," Professor Lopez said.

"But there are many, many deaths which occur in the world that are not even seen by doctors and so they could well be COVID deaths in the rural areas of large populations that are not seen by doctors."
(...)
https://www.abc.net.au/news/2020-10-01/johns-hopkins-coronavirus-covid-death-toll-probably-much-higher/12716740

https://www.theguardian.com/world/live/2020/nov/04/coronavirus-live-news-seven-us-states-report-record-hospitalisations-france-suffers-highest-deaths-since-april

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #197 dnia: Listopad 06, 2020, 00:05 »
Grecja wprowadza narodową kwarantannę na 3 tygodnie
Opracowanie: Michał Gardyas 5 listopada

Rząd Grecji nakazał ogólnokrajową kwarantannę na 3 tygodnie. Chodzi o to, by powstrzymać wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Premier Kyriakos Micotakis powiedział, że nowe ograniczenia wejdą w życie w sobotę.

Zdecydowałem się podjąć drastyczne kroki raczej wcześniej niż później po zaobserwowaniu "silnego wzrostu zakażeń" w ciągu ostatnich pięciu dni - powiedział Micotakis.

Podkreślił, że wzrost liczby zakażeń koronawirusem musi zostać powstrzymany, zanim krajowy system opieki zdrowotnej znajdzie się pod - jak to ujął - "presją nie do wytrzymania".

Zgodnie z nowymi ogólnokrajowymi ograniczeniami, które zaczną obowiązywać od soboty, sklepy zostaną zamknięte, z wyjątkiem supermarketów, sklepów z żywnością i aptek. Restauracje będą mogły sprzedawać jedzenie tylko na dowóz.

Mieszkańcy będą potrzebować pozwolenia, żeby wyjść na zewnątrz o konkretnej porze - podaje Reuters. AP informuje, że mieszkańcy będą mogli wychodzić z domów do pracy czy do lekarza po wcześniejszym poinformowaniu o tym władz SMS-em.

Przedszkola i szkoły podstawowe pozostaną otwarte, ale uczniowie szkół średnich przejdą na naukę zdalną.

Ogólnokrajowa kwarantanna będzie obowiązywać do 30 listopada.

Koronawirus w Grecji

W Grecji odnotowano dotąd mniej przypadków zakażeń niż w większości krajów europejskich. Przede wszystkim stało się tak z powodu wczesnego ogólnokrajowego lockdownu. Rząd zdecydował się na niego już w lutym, gdy wybuchła pandemia koronawirusa. Ograniczenia zaczęto rozluźniać w maju.

Od początku października w Grecji odnotowuje się jednak wzrost liczby infekcji i władze ponownie zaczęły nakładać ograniczenia. Główny doradca naukowy rządu Sotiris Ciodras ocenił, że odrodzenie epidemii koronawirusa było w ostatnich dniach "szczególnie dynamiczne".

W Grecji zgłoszono wczoraj 2646 nowych zakażeń SARS-CoV-2, co jest najwyższym dobowym bilansem od ujawnienia pierwszego przypadku. Od początku pandemii w kraju odnotowano już 46 892 przypadki infekcji, 673 osoby zmarły w związku z Covid-19, w tym 18 właśnie wczoraj.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-grecja-wprowadza-narodowa-kwarantanne-na-3-tygodnie,nId,4836991

Włochy: Na mszę ze specjalnym certyfikatem
Opracowanie: Nicole Makarewicz 5 XI

W czterech regionach we Włoszech, uznanych przez rząd za czerwone strefy najwyższego ryzyka zakażeń koronawirusem, na mszę do kościoła można będzie iść tylko mając przy sobie specjalny autocertyfikat, w którym wyjaśnia się powód wyjścia z domu - wyjaśnił Episkopat.

W wydanej w czwartek nocie Konferencji biskupów znajduje się interpretacja nowego dekretu rządu, na mocy którego od piątku czerwonymi strefami będą Lombardia, Piemont, Dolina Aosty i Kalabria. Obowiązywać tam będzie zakaz przemieszczania się po obszarze swojej gminy bez uzasadnionego powodu, głównie pracy, nauki i zdrowia. Dekret ten wejdzie w życie na miesiąc.

Episkopat wyjaśnił, że w całym kraju wierni mogą dalej uczestniczyć w mszach, organizowanych zgodnie z normami sanitarnymi oraz przy zachowaniu dystansu co najmniej jednego metra i w maseczkach.

W czerwonych strefach, dodano, udając się do kościoła, trzeba mieć przy sobie wypełniony certyfikat, który dostępny jest na stronach internetowych włoskich gazet i urzędów. Należy w nim podać trasę, jaką się pokonuje, oraz cel wyjścia z domu.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/news-wlochy-na-msze-ze-specjalnym-certyfikatem,nId,4837439

Dania zamyka Jutlandię Północną. Powód: Wykryta mutacja koronawirusa
Opracowanie: Malwina Zaborowska 5 XI

Premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła zamknięcie Jutlandii Północnej, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się wykrytej na fermach norek mutacji koronawirusa. Wcześniej duńskie władze podjęły decyzję o wybiciu 15 mln norek. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-dania-zamyka-jutlandie-polnocna-powod-wykryta-mutacja-korona,nId,4837454

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-lockdown-w-wielkiej-brytanii-premier-boze-narodzenie-tak-nor,nId,4837415

Koronawirus. W całej Polsce powstają szpitale tymczasowe. Gwałtowny wzrost zgonów we Włoszech [NA ŻYWO]
Opracowanie: Katarzyna Wójcik,Michał Gardyas,Nicole Makarewicz 5 listopada

19:58 Sytuacja w Hiszpanii
W Hiszpanii zanotowano największą od kwietnia dobową liczbę zgonów wskutek koronawirusa - 368 - podał w czwartek wieczorem resort zdrowia. Tymczasem premier Pedro Sanchez ogłosił, że służby medyczne planują już masowe szczepienia obywateli.

Według komunikatu ministerstwa zdrowia Hiszpanii w całym kraju między środą a czwartkiem potwierdzono 368 nowych zgonów spowodowanych SARS-CoV-2, a łączna liczba jego ofiar śmiertelnych przekracza już 38,4 tys.

Między ostatnią dobą a poprzednią nastąpił spadek liczby zakażeń. O ile między wtorkiem a środą było ich ponad 25 tys., to już podczas następnej doby 21,9 tys.

18:07 Włochy
445 zgonów na Covid-19 i 34 505 nowych zakażeń koronawirusem zanotowano ostatniej doby we Włoszech - podało w czwartek ministerstwo zdrowia. Oznacza to gwałtowny wzrost liczby zmarłych i zainfekowanych. W ciągu jednego dnia wykonano 220 tysięcy testów.
Tak wiele osób nie zmarło jednego dnia od 23 kwietnia. Bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 40 192.

14:00 Rosja
W Rosji drugi dzień z rzędu wykryto ponad 19 tys. nowych zakażeń koronawirusem: jak podał sztab rządowy, wykryto 19 404 nowe infekcje. Zmarło w ciągu doby 292 chorych z Covid-19. W Moskwie sytuacja się pogarsza - przyznał mer Siergiej Sobianin.
Dzisiejsze wskaźniki są niższe, niż te z wczoraj, gdy wykryto w ciągu doby najwięcej zakażeń (19 768) i zmarło najwięcej osób (389) od początku pandemii. Jednak eksperci przesuwają prognozy największego nasilenia epidemii i ustabilizowania się fali zakażeń w Rosji z listopada na co najmniej grudzień.

08:57 Czechy: Rekordowy przyrost zakażeń
W Czechach przybyło 15 729 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2, najwięcej od początku epidemii. Rośnie także liczba hospitalizowanych - wynika z opublikowanych we wtorek danych ministerstwa zdrowia.

W poprzednich dniach tempo przyrostu nowych przypadków infekcji w Czechach malało. Najnowsze dane świadczą o odwrotnym trendzie. Aktualnie w kraju jest 174 820 zakażonych. Łącznie od 1 marca pozytywne testy miało 378 700. Dotychczasowy rekord dziennego wzrostu zakażeń - z 27 października - był o 67 niższy.

Z ostatnich danych resortu zdrowia wynika, że w szpitalach jest 8278 pacjentów z Covid-19. W ciężkim stanie jest 1244 z nich. Według zaktualizowanych danych dotyczących wtorku w Czechach zanotowano 223 zgony. To najwyższa dzienna liczba zmarłych. Łącznie zmarły 4133 zakażone osoby.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-koronawirus-w-calej-polsce-powstaja-szpitale-tymczasowe-gwal,nId,4836715

https://www.theguardian.com/world/live/2020/nov/05/coronavirus-live-news-russia-switzerland-poland-austria-see-record-case-rises-four-regions-in-italy-enter-partial-lockdown

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #198 dnia: Listopad 06, 2020, 23:28 »
Kilkaset osób zaraziło się mutacją koronawirusa od norek. Północna Jutlandia drugim Wuhanem?
Joanna Potocka 6 listopada

Już ponad 200 osób zaraziło się zmutowanym koronawirusem, którzy rozprzestrzenia się wśród ludzi i norek w Danii. Z jego powodu rząd w Kopenhadze podjął decyzję o wybiciu 15 milionów tych zwierząt, hodowany na fermach dla futra. Duńscy eksperci obawiają się, że nowa mutacja wirusa może sprawić, iż w przyszłości szczepionka na Covid-19 nie przyjmie się prawidłowo.

Ludzie zarażają się od norek zmutowaną wersją koronawirusa - alarmują Duńczycy. Od czerwca do połowy października w tym kraju potwierdzono 214 takich przypadków - podał państwowy Instytut Serum. 

200 przypadków pochodzi z Jutlandii Północnej. To właśnie dlatego premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła w czwartek wieczorem zamknięcie regionu. Lokalny lockdown ma zapobiec rozprzestrzenieniu się wykrytej na fermach norek mutacji koronawirusa.

"Nie chcemy, aby Północna Jutlandia stała się drugim Wuhanem" - oświadczył szef duńskiej agencji kontroli chorób zakaźnych (SSI) Kare Moelbak.

"To jest prawdziwe zamknięcie Jutlandii Północnej" - stwierdziła Frederiksen, apelując do mieszkańców siedmiu gmin na północy kraju o pozostanie na miejscu oraz poddanie się testom na Covid-19.

Władze chcą przetestować 280 tys. mieszkańców regionu.

Zgodnie z wyjaśnieniami duńskich władz, mutacja ta nie powoduje poważniejszych skutków u ludzi, ale obniża skuteczność ludzkich przeciwciał, co zagraża opracowaniu szczepionki na Covid-19.

W środę rząd podjął decyzję o wybiciu 15 mln norek, a ich hodowcy będą mogli starać się o rekompensaty. Do pierwszych likwidacji ferm doszło już w październiku.

Dania jest pierwszym w świecie eksporterem skór z norek, które są hodowane na 1500 fermach. Eksportuje rocznie 17 mln skór, z czego większość trafia do Chin i Hongkongu.

Jak pisze gazeta Ekstrabladet, podobne przypadki zakażeń zmutowanym koronawirusem stwierdzono już także w Chorwacji.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-kilkaset-osob-zarazilo-sie-mutacja-koronawirusa-od-norek-pol,nId,4839095

Słowacja: Rekordowa liczba zgonów z powodu Covid-19
Opracowanie: Malwina Zaborowska 6 listopada (15:44)

Słowacki resort zdrowia poinformował o kolejnych 31 zgonach w związku z Covid-19. To najwyższy dobowy bilans od wybuchu epidemii w tym kraju. Łącznie na Słowacji zmarło 317 osób. W szpitalach jest 1441 pacjentów, 106 korzysta z respiratorów, a 102 jest na OIOM-ach.

Laboratoria potwierdziły 2354 nowe przypadki zakażeń SARS-CoV-2. Najwięcej notuje się ich w regionie Żyliny, Trenczyna i Preszowa. Łącznie od marca, kiedy zaczęła się pandemia, koronawirusem zakaziło się 71 088 osób. Wyleczyło się 16 990 osób.

W minioną sobotę i niedzielę słowacka armia zorganizowała kompleksową akcję testowania mieszkańców kraju na SARS-CoV-2, która objęła dwie trzecie ludności kraju.

Przeprowadzone testy ujawniły ponad 38 tys. zakażonych, co stanowi 1 procent badanych.

W najbliższą sobotę i niedzielę w 45 z 79 wszystkich powiatów w kraju testy zostaną powtórzone. Nie będą realizowane w tych regionach, gdzie jest najmniej zakażonych. Po przeprowadzonych testach osoby bez negatywnego wyniku będą nadal podlegać znacznym ograniczeniom swobodnego przemieszczania się.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-slowacja-rekordowa-liczba-zgonow-z-powodu-covid-19,nId,4839469

Węgry już w grudniu sprowadzą rosyjską szczepionkę na koronawirusa
Opracowanie: Sara Bounaoui 6 listopada (05:57)

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto zapowiedział, że w grudniu Węgry zaczną importować niewielkie ilości rosyjskiej szczepionki na Covid-19. Powiedział o tym w czwartek w nagraniu na Facebooku po rozmowie wideo z rosyjskim ministrem zdrowia Michaiłem Muraszką.

Udało nam się zawrzeć ważne porozumienie. Uzgodniliśmy, że Rosjanie w grudniu zaczną dostarczać na Węgry niewielkie ilości szczepionki, abyśmy mogli tutaj przeprowadzić badania kliniczne, zbadać szczepionkę i wykonać wszystkie kroki certyfikacji - oznajmił Szijjarto, który przebywa na kwarantannie po zakażeniu się koronawirusem.

Jak dodał minister, w drugim lub trzecim tygodniu stycznia strona rosyjska mogłaby rozpocząć przekazywanie dużych ilości szczepionki.

Zapowiedział, że lekarze naczelni obu krajów w piątek wezmą udział w wideokonferencji, której tematem będzie certyfikacja szczepionki. Dodał, że byłoby dobrze, gdyby szczepionka mogła być nie tylko dostarczana Węgrom z Rosji, ale też produkowana w kraju.

Szijjarto podkreślił, że "Rosjanie wielkimi krokami posuwają się w badaniach nad szczepionką i przygotowaniach do jej produkcji".

Nieco wcześniej wiceminister spraw zagranicznych Tamas Menczer oznajmił, że Węgry być może otrzymają próbki szczepionki na Covid-19 od chińskiego producenta.

Jeśli na Wschodzie wcześniej wynajdą antidotum, to ani lobby brukselskie, ani lobby wielkich koncernów farmaceutycznych nie przeszkodzi nam w sprowadzeniu tej szczepionki na Węgry.
zastrzegł.

W poniedziałek Szijjarto mówił, że Węgry prowadzą rozmowy na temat szczepionki na Covid-19 z trzema krajami: Rosją, Chinami i Izraelem.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-wegry-juz-w-grudniu-sprowadza-rosyjska-szczepionke-na-korona,nId,4838811

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-strajk-generalny-wloskich-taksowkarzy-nie-mamy-nawet-pienied,nId,4838826

Koronawirus. Rekordowa liczba zgonów na Słowacji. Aż 445 ofiar śmiertelnych w Polsce [RELACJA]
6 listopada

20:13 Francja
We Francji odnotowano 60 486 nowych przypadków koronawirusa - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Dzień wcześniej dobowy przyrost liczby infekcji wynosił 58 046. Resort powiadomił o ponad 800 zgonach w związku z Covid-19.

18:33 Włochy
446 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, zanotowano dalszy wzrost dziennej liczby nowych zakażeń koronawirusem: 37 809 - podało Ministerstwo Zdrowia w Rzymie. Wykonano 234 tys. testów.
Bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 40 638.

13:10 Indie
W ciągu ostatniej doby w Indiach na Covid-19 zmarło 670 chorych, stwierdzono też 47 638 nowych infekcji koronawirusem - poinformował tamtejszy resort zdrowia. W kraju jest ponad 520 tys. aktywnych zakażeń, a ich liczba się zmniejsza.
Od początku epidemii wirusem SARS-CoV-2 w Indiach zainfekowało się ponad 8,41 mln osób. Więcej zakażeń wykryto jedynie w USA - ponad 9,65 mln.
Za wyleczonych uznano ponad 7,76 mln pacjentów, ich liczba w ciągu ostatniej doby zwiększyła się o 54 157; liczba aktywnych infekcji zmniejszyła się o 7 189 - przekazał resort.
Na Covid-19 w Indiach zmarło 124 985 chorych. Więcej ofiar pandemii odnotowano tylko w USA i Brazylii.

11:25 Węgry
W ciągu ostatniej doby na Węgrzech zmarły 103 osoby zakażone koronawirusem i stwierdzono 4709 nowych infekcji - wynika z danych opublikowanych na rządowej stronie poświęconej pandemii. To najwyższe liczby infekcji i zgonów od początku pandemii na Węgrzech.
Liczba wszystkich zakażeń wzrosła już do prawie 100 tys. Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 podniosła się zaś do 2250. Ponad 23 tys. osób już wyzdrowiało.
Stale rośnie liczba aktywnych zakażeń, których jest obecnie ponad 74 tys. Opieki szpitalnej wymaga prawie 5500 chorych na Covid-19, przy czym 391 oddycha przy pomocy respiratora.

10:25 Czechy
W Czechach wykryto 13 231 nowych infekcji koronawirusem - poinformowało ministerstwo zdrowia. To o ok. 2,5 tys. mniej niż w środę, gdy odnotowano najwyższy dzienny wzrost zakażeń. W Czechach jest obecnie ponad 173 tys. aktywnych infekcji.
Od początku epidemii wirusem SARS-CoV-2 w Czechach zakaziło się blisko 392 tys. osób, z których ponad 214 tys. wyzdrowiało.
Według zestawienia agencji Reutera, liczba nowo zdiagnozowanych infekcji w Czechach zmniejszyła się średnio o 5,9 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia. Liczba zgonów wzrosła zaś średnio o 55,8 proc.

07:25 Niemcy
W Niemczech służby raportują o kolejnych ponad 11 tys. zakażeń. 166 osób nie żyje.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-koronawirus-rekordowa-liczba-zgonow-na-slowacji-az-445-ofiar,nId,4838814

Der weite Weg zur Corona-Impfung
Stand: 06.11.2020 04:27 Uhr

In den nächsten Monaten könnten erste Impfstoffe gegen das Coronavirus zugelassen werden - auch in Deutschland. Um dann Millionen Menschen versorgen zu können, ist aber noch viel zu tun.
(...)

Engpass: medizinisches Personal

Das größte Problem könnte jedoch aus seiner Sicht beim Personal drohen. Die Impfungen können von medizinischen Fachkräften vorgenommen werden, aber es müssen auch immer Ärzte dabei sein, etwa für den Fall, dass Nebenwirkungen auftreten. Und in der aktuellen Corona-Situation arbeite das medizinische Personal in Kliniken und Praxen bereits "an der Kapazitätsgrenze", erinnert Klumpp. Hier sei der größte Engpass zu erwarten. Das Personal müsse daher gut verplant werden. Und jedem müsse klar sein: "Das ist kein 100-Meter-Sprint, das ist ein Marathon." (...)
https://www.tagesschau.de/inland/corona-impfung-105.html

https://www.theguardian.com/world/live/2020/nov/06/coronavirus-live-news-us-records-global-record-102000-new-cases-as-world-suffers-highest-daily-deaths

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #198 dnia: Listopad 06, 2020, 23:28 »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #199 dnia: Listopad 07, 2020, 23:51 »
Druga fala zakażeń koronawirusem w Białym Domu
Opracowanie: Sara Bounaoui 7 listopada (08:27)

Szef personelu Białego Domu Mark Meadows jest zakażony koronawirusem - podała agencja Reutera, powołując się na źródła w administracji prezydenckiej. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię prezydencką Meadows często pokazywał się bez maski - zaznacza Reuters. Obecność koronawirusa potwierdzono również u innego członka sztabu wyborczego Donalda Trumpa. Zakażony jest Nick Trainer.

Meadows - w przeszłości deputowany z Karoliny Północnej - towarzyszył prezydentowi w wielu wydarzeniach kampanijnych poprzedzających wybory prezydenckiej. W noc wyborczą był wraz z grupą najbliższych współpracowników Trumpa w Białym Domu - przypomina Reuters.

Pierwsza fala zakażeń koronawirusem w Białym Domu na przełomie września i października
To już kolejna fala zakażeń koronawirusem w Białym Domu. Na przełomie września i października zachorował prezydent Donald Trump, jego żona Melania oraz syn Barron. Obecność koronawirusa potwierdzono wtedy u co najmniej 35 innych osób z personelu Białego Domu. Trzy osoby, w tym prezydent, były krótko hospitalizowane.

Zakażony był również  m.in. doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa krajowego Roberta O'Briena. Bliski przyjaciel prezydenta, niegdysiejszy nominat Republikanów w wyborach prezydenckich Herman Cain, który latem aktywnie uczestniczył w wiecach z udziałem Donalda Trumpa, zmarł w lipcu z powodu Covid-19 - przypomina Reuters.

Sam prezydent Trump znany jest z wypowiedzi bagatelizujących zagrożenie związane z epidemią. Po wyjściu ze szpitala ogłosił, że jest "naturalnie odporny na koronawirusa", bo nadzwyczaj szybko udało mu się go pokonać.

Pod koniec października podano, że dwóch bliskich współpracowników wiceprezydenta Pence'a - szef personelu Marc Short i doradca Marty Obst, a także trójka innych pracowników biura wiceprezydenta jest zakażonych. Rzecznik wiceprezydenta Devin O'Malley, poinformował wtedy, że Mike Pence z małżonką poddali się testom na obecność koronawirusa, który okazał się negatywny.

Koronawirus pociągnął za sobą śmierć 236 tys. Amerykanów i dotknął od początku epidemii 9,73 mln obywateli tego kraju.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-druga-fala-zakazen-koronawirusem-w-bialym-domu,nId,4841187

Koronawirus. Pierwszy dzień nowych obostrzeń i kolejny rekord zakażeń w Polsce [RELACJA]
7 listopada

21:23 Czechy: Nowy portal z informacjami o koronawirusie
 
W Czechach działa nowy portal z informacjami o koronawirusie. W przystępny sposób przedstawia i o obowiązujące restrykcje i odpowiada na wiele konkretnych pytań. Powstał przy współpracy jednego z opozycyjnych posłów Dominika Feriego i premiera Andreja Babisza.

Feri jest najmłodszym posłem w czeskim parlamencie. Reprezentuje opozycyjną konserwatywną partię Tradycja Odpowiedzialność Prosperity 09 (TOP 09). Podczas niedawnych interpelacji do premiera zapytał o - jak to ujął - niezrozumiałą politykę informacyjną rządu i zaproponował pomoc.

Babisz zaproponował spotkanie i Feri wspólnie z rządowymi informatykami, a także z przedstawicielami sektora prywatnego, w ciągu dwóch tygodni stworzył stronę internetową, która - jak ujmuje to pomysłodawca - "mówi po ludzku".

Od początku epidemii w Czech wykryto ponad 400 tys. zakażeń koronawirusem. W kraju na Covid-19 zmarło dotąd 4526 osób.

12:35 Bilans pandemii w Czechach
Od piątku w Czechach przybyło 11 549 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w sobotę ministerstwo zdrowia. W porównaniu do poprzedniego dnia stanowi to spadek o 1700 przypadków. Natomiast w porównaniu do danych sprzed tygodnia w sobotę - o 2000.

Od początku epidemii w Czech wykryto ponad 400 tys. zakażeń. 230 tys. osób z tej grupy to ozdrowieńcy. Według szacunków ministerstwa zdrowia liczba aktywnych zakażeń wynosi obecnie 169 367. Większość infekcji ma postać bezobjawową.

11:29 Bilans pandemii w Niemczech
W ciągu ostatniej doby w Niemczech potwierdzono 23 399 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował w sobotę berliński Instytut im. Roberta Kocha. W ostatnich 24 godzinach zmarło 130 pacjentów z rozpoznanym Covid-19 - podano w komunikacie.

Od 6 listopada dobowy przyrost zakażeń w Niemczech przekracza codziennie 20 tys. przypadków, co jest po raz pierwszy notowane w historii epidemii datującej się od marca.

07:40 Koronawirus w Białym Domu
Szef personelu Białego Domu Mark Meadows jest zakażony koronawirusem - podała agencja Reutera, powołując się na źródła w administracji prezydenckiej. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię prezydencką Meadows często pokazywał się bez maski - zaznacza Reuters.

Obecność koronawirusa potwierdzono również u innego członka sztabu wyborczego Donalda Trumpa. Zakażony jest Nick Trainer.

To już kolejna fala zakażeń koronawirusem w Białym Domu. Na przełomie września i października zachorował prezydent Donald Trump, jego żona Melania oraz syn Barron. Obecność koronawirusa potwierdzono wtedy u co najmniej 35 innych osób z personelu Białego Domu. Trzy osoby, w tym prezydent, były krótko hospitalizowane.

07:32 Lockdown w Europie
Kolejny europejski kraj zdecydował się na lockdown z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2.
Od poniedziałku blokada życia społecznego i gospodarczego nastąpi na Łotwie.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-koronawirus-pierwszy-dzien-nowych-obostrzen-i-kolejny-rekord,nId,4841169

Coronavirus: What's happening in Canada and around the world on Nov. 2
The Associated Press · Posted: Nov 02, 2020 7:59 AM ET | Last Updated: November 3

B.C. announces highest case counts seen in the pandemic so far

(...) Over in the United States, the government's top infectious diseases expert is cautioning that the country will have to deal with "a whole lot of hurt" in the weeks ahead due to surging coronavirus cases.

Dr. Anthony Fauci's comments to the Washington Post take issue with President Donald Trump's frequent assertion that the nation is "rounding the turn" on the virus. 

Fauci said the U.S. "could not possibly be positioned more poorly" to stem rising cases as more people gather indoors during the colder fall and winter months. He said the U.S. will need to make an "abrupt change" in public health precautions.

Speaking of the risks, Fauci said he believes Democratic presidential candidate Joe Biden "is taking it seriously from a public health perspective," while Trump is "looking at it from a different perspective." Fauci, who's on the White House coronavirus task force, said that perspective is "the economy and reopening the country."

White House spokesperson Judd Deere said in response that Trump always puts people's well-being first, and Deere charged that Fauci has decided "to play politics" right before Tuesday's election. Fauci has said in his decades of public service he's never publicly endorsed any political candidate. (...)
https://www.cbc.ca/news/canada/coronavirus-covid-canada-world-nov2-1.5785926

https://www.theguardian.com/world/live/2020/nov/07/coronavirus-live-news-italy-begins-nightly-curfew-victoria-has-eighth-straight-day-of-no-cases

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #200 dnia: Listopad 08, 2020, 23:52 »
Włoscy lekarze chcą lockdownu. "Albo zablokujemy wirusa, albo on nas zablokuje"
Opracowanie: Maciej Nycz 8 XI

Prezes Krajowej Federacji Izb Lekarskich Filippo Anelli zaapelował w wypowiedzi dla radia RAI i agencji Ansa o całkowity lockdown we Włoszech. Uzasadnił to gwałtownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem i pogarszającą się sytuacją w służbie zdrowia.

Prezes Krajowej Federacji Izb Lekarskich Filippo Anelli zaapelował w wypowiedzi dla radia RAI i agencji Ansa o całkowity lockdown we Włoszech. Uzasadnił to gwałtownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem i pogarszającą się sytuacją w służbie zdrowia.

Mediolan - załoga karetki z pacjentem podejrzewanym o zakażenie koronawirusem/Sara Bonifazio /PAP/EPA
Izby Lekarskie proszą o totalny lockdown w całym kraju - oświadczył Anelli. Jego zdaniem, biorąc pod uwagę wzrost liczby zakażeń w ostatnim tygodniu, "sytuacja za miesiąc będzie dramatyczna".

Albo zablokujemy wirusa, albo to on nas zablokuje, bo sygnały wskazują, że system się nie utrzyma - ostrzegł Anelli. Jak zauważył, należy spodziewać się, że regiony uznane obecnie za te z najniższym ryzykiem zakażeń, "szybko znajdą się w takiej samej sytuacji, jak te najbardziej dotknięte (epidemią - przyp. red.)".

Przy obecnej średniej w ciągu miesiąca nastąpi 10 tysięcy następnych zgonów - ocenił prezes Krajowej Federacji Izb Lekarskich. Zwrócił również uwagę na brak lekarzy specjalistów, a także na to, że 23 tysiące absolwentów medycyny czekają na możliwość rozpoczęcia specjalizacji. Jego zdaniem przyjęcie ich pozwoliłoby "złapać oddech" całemu systemowi ochrony zdrowia.

W niedzielę we Włoszech zanotowano 331 zgonów na Covid-19 i ponad 32 tysiące nowych zakażeń.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-wloscy-lekarze-chca-lockdownu-albo-zablokujemy-wirusa-albo-o,nId,4843075

Królowa Elżbieta II po raz pierwszy pokazała się w maseczce
Opracowanie: Joanna Potocka 8 listopada (10:50)

Brytyjska królowa Elżbieta II po raz pierwszy pokazała się publicznie w maseczce na twarzy. Była w niej podczas prywatnej modlitwy przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Opactwie Westminsterskim.


Brytyjska królowa Elżbieta II/Photoshot /PAP/EPA

Królowa Elżbieta II w środę udała się do opactwa w związku z tym, że ta niedziela jest w Wielkiej Brytanii Niedzielą Pamięci (Remembrance Sunday), kiedy oddawany jest hołd brytyjskim żołnierzom poległym w czasie obu wojen światowych i późniejszych konfliktów. Jednak z powodu epidemii koronawirusa tegoroczne obchody zostały bardzo ograniczone. Środa była zarazem ostatnim dniem przed rozpoczęciem w Anglii czterotygodniowego lockdownu. Zgodnie z przepisami podczas jego trwania świątynie mogą być otwarte wyłącznie dla indywidualnych modlitw.

Elżbieta II zgodnie z tradycją zapoczątkowaną w 1923 r. przez jej matkę złożyła bukiet kwiatów przed znajdującym się w Opactwie Westminsterskim symbolicznym Grobem Nieznanego Żołnierza, a następnie wzięła udział w krótkim nabożeństwie. Oprócz monarchini obecny był tylko odprawiający je dziekan opactwa David Hoyle oraz królewski koniuszy Nana Kofi Twumasi-Ankrah. W tym roku przypada setna rocznica powstania Grobu Nieznanego Żołnierza, w którym złożono ciało niezidentyfikowanego brytyjskiego żołnierza poległego w czasie I wojny światowej w północnej Francji.

Wspaniale było zobaczyć Jej Królewską Mość w tak dobrym nastroju i zdrowiu. To jest moment, w którym Opactwo wykonuje swoje powołanie jako narodowe miejsce kultu. Historia Nieznanego Żołnierza porusza nas wszystkich. Wszystkim kościołom bardzo trudno jest zamknąć drzwi, jest to sprzeczne ze wszystkim, do czego zostaliśmy powołani, czyli do tego, by zbierać ludzi razem - mówił po nabożeństwie Hoyle.

Większość czasu od początku epidemii 94-letnia królowa spędziła na zamku w Windsorze pod Londynem, który z racji mniejszej liczby przebywających tam osób jest bezpieczniejszy niż Pałac Buckingham. W połowie października, po raz pierwszy od siedmiu miesięcy Elżbieta II wzięła udział w oficjalnym wydarzeniu poza pałacami królewskimi. Wraz z wnukiem, księciem Williamem odwiedziła wojskowe laboratorium DSTL w Porton Down pod Salisbury na południu Anglii, jednak wówczas ani ona, ani William nie mieli zasłoniętych twarzy.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-krolowa-elzbieta-ii-po-raz-pierwszy-pokazala-sie-w-maseczce,nId,4842848
https://www.theguardian.com/uk-news/2020/oct/15/queen-and-prince-william-criticised-for-maskless-visit

109-letnia Włoszka apeluje o noszenie maseczek. "Ten wirus to diabeł"
Opracowanie: Maciej Nycz 8 XI

"Załóżcie maseczki, proszę, ten wirus to okropny diabeł" - taki apel wystosowała 109-letnia Luisa Zappitelli, mieszkanka Citta di Castello w środkowych Włoszech w dniu swoich urodzin. Kobieta przyznała też, że jako dziecko zachorowała na grypę hiszpankę, ale szybko wyzdrowiała. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-109-letnia-wloszka-apeluje-o-noszenie-maseczek-ten-wirus-to-,nId,4843056

https://www.o2.pl/informacje/to-jest-rzeznia-lekarz-o-nowej-fali-koronawirusa-6573506541386624a

https://www.bbc.com/news/world-africa-53181555

https://www.theguardian.com/world/live/2020/nov/08/coronavirus-live-news-france-daily-cases-exceed-40000-melbourne-ends-ring-of-steel

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #201 dnia: Listopad 09, 2020, 23:56 »
Szczepionka na koronawirusa. Sensacyjne wieści. Świat na to czekał
09.11.2020 13:44 GGG

- To wielki dzień dla nauki i ludzkości - ogłosił w poniedziałek dr Albert Bourla, dyrektor generalny firmy Pfizer. Skuteczność szczepionki na koronawirusa, którą firma ta opracowuje wraz z BioNTech, przewyższyła oczekiwania naukowców.

Ogłoszono pierwsze, wstępne na razie wyniki testów szczepionki od Pfizer i BioNTech. Rezultat, który uzyskano, przewyższa oczekiwania ekspertów. W badaniach szczepionka była skuteczna w 90 proc. przypadków. Producenci podkreślają, że po podaniu szczepionki pacjentom nie wystąpiły żadne skutki uboczne.

Dziś jest wielki dzień dla nauki i ludzkości. Pierwsze wyniki naszych badań trzeciej fazy testów szczepionki na COVID-19 dostarczają wstępnych dowodów na skuteczność tej szczepionki w zapobieganiu COVID-19 – powiedział dr Albert Bourla.

Dr Bourl mówi o "przełomie". Zaznaczył, że następuje on w momencie, kiedy świat tego najbardziej potrzebuje.

Szczepionka działa w 90 proc. Co dalej?

W trzeciej fazie badań uczestniczyło ponad 43 tys. osób. Infekcję stwierdzono u 94 osób. Na podstawie analiz osób zaszczepionych i takich, które otrzymały placebo, stwierdzono, że skuteczność szczepionki wynosi 90 proc. Badania nad szczepionką będą trwały do czasu, aż stwierdzone zostaną 164 przypadki zakażenia - skuteczność szczepionki w związku z tym może jeszcze ulec zmianie.

Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek tej substancji.

Koronawirus na świecie

W niedzielę pękła granica 50 milionów zakażeń koronawirusem na całym świecie. Krajem najbardziej dotkniętym są Stany Zjednoczone, skąd pochodzi ponad 10 milionów przypadków. Na całym świecie zmarło już ok. 1,260 mln zakażonych.
https://www.o2.pl/informacje/szczepionka-na-koronawirusa-sensacyjne-wiesci-swiat-na-to-czekal-6573773091974048a

Szczepionka na COVID-19. Pfizer ogłasza wyniki badań. Giełdy wystrzeliły w górę
9 XI

Na takie informacje czekali inwestorzy z całego świata. Jest coraz bliżej wprowadzenia na rynek szczepionki na koronawirusa. Doniesienia farmaceutycznego giganta sprawiły, że nagle ceny akcji na giełdach poszybowały.

(...) Pierwsze godziny poniedziałkowej sesji na giełdach w Europie upłynęły dość spokojnie. Nastroje inwestorów po wygranej Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA były dobre, a notowania akcji były na plusie.

Nagle, w tym samym momencie na różnych giełdach, kursy głównych indeksów wystrzeliły w górę po kilka procent. Po godzinie 13:00 zwyżki w większości przypadków przekraczały 5 proc., a na parkietach we Francji czy Hiszpanii były na poziomie nawet blisko 7 proc.

Niespodziewany skok w górę widoczny jest też na warszawskiej giełdzie. Indeks WIG20 zyskuje około 5 proc. zbliżając się do poziomu 1800 pkt. - najwyższego od dwóch miesięcy.

Co się stało? Największa firma farmaceutyczna świata ogłosiła najnowsze wyniki badań nad szczepionką na COVID-19. Amerykański Pfizer pochwalił się, że szczepionka przez nich opracowana zapobiega 90 proc. infekcji koronawirusem. (...)
https://www.money.pl/gielda/szczepionka-na-covid-19-pfizer-oglasza-wyniki-badan-gieldy-wystrzelily-w-gore-6573771070700416a.html

Pfizer ogłasza nowe wyniki badań: Szczepionka na COVID w 90% skuteczna. Komentarze z USA
9 XI

Pfizer ma szczepionkę na COVID. Zarówno obecny, jak i przyszły prezydent USA odnieśli się do najnowszych wyników badań. Największa firma farmaceutyczna na świecie poinformowała, że opracowana szczepionka na COVID-19 zapobiega 90 proc. przypadków zakażeń.Jak podaje NBC News, ogłoszenie szczepionki przez Pfizera skomentował Joe Biden, który o jej opracowaniu dowiedział się w niedzielę wieczorem.

"Gratuluję wspaniałym kobietom i mężczyznom, którzy pomogli w dokonaniu tego przełomu i dali nam powód do nadziei" - napisał Joe Biden w oświadczeniu.

Szczepionka na COVID. Joe Biden: "Zadania przed nami są takie same"

Biden stwierdził jednak, że koniec walki z COVID-19 nastąpi dopiero po wielu miesiącach. "Ta wiadomość jest zgodna z wcześniej ogłoszonym harmonogramem przez przedstawicieli branży, którzy przewidywali zatwierdzenie szczepionki do listopada" - podkreślił Biden.

I dodał: "Nawet jeśli to zostanie osiągnięte, a niektórzy Amerykanie zostaną zaszczepieni jeszcze w tym roku, minie jeszcze wiele miesięcy, zanim w tym kraju szczepienia będą powszechne".

Joe Biden podkreślił, że Amerykanie nadal będą musieli nosić maseczki ochronne, zachowywać odpowiedni dystans, myć ręce i dbać o wzajemne bezpieczeństwo. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/pfizer-oglasza-nowe-wyniki-badan-szczepionka-na-covid-w-90-skuteczna-komentarze-z-usa-6573788399279008a

Szczepionka na koronawirusa. Jest odpowiedź Rosji
Jan Manicki 09.11.2020 18:01

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że opracowywana przezeń szczepionka na koronawirusa jest skuteczna w 90 proc. i nie powoduje skutków ubocznych. Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Rosji.

Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) stwierdził, że dane o skuteczności rosyjskiej szczepionki Sputnik V ujrzą światło dzienne prawdopodobnie do końca listopada. W tej chwili trwają szczegółowe testy kliniczne. Sputnik V ma jeszcze w tym miesiącu trafić do lekarzy, nauczycieli i innych najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem osób. (...)
https://www.o2.pl/informacje/szczepionka-na-koronawirusa-jest-odpowiedz-rosji-6573830486334368a

https://www.politykazdrowotna.com/66693,pfizer-i-biontech-szczepionka-skuteczna-w-90
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-szczepionka-pfizera-przeciw-covid-19-bruksela-podpisze-umowe,nId,4845074
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-sa-obiecujace-informacje-nt-szczepionki-pfizera-przeciwko-co,nId,4844861
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-sa-obiecujace-informacje-nt-szczepionki-pfizera-przeciwko-co,nId,4844861

Koronawirus w Polsce i na świecie. Prezydent Ukrainy zakażony. Na Śląsku coraz więcej ognisk zakażeń w domach opieki społecznej [NA ŻYWO]
9 listopada

20:55 Wielka Brytania
W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 21 350 nowych zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 194 kolejne zgony z powodu Covid-19 - poinformował brytyjski rząd. W całym kraju liczba infekcji SARS-CoV-2, które stwierdzono od początku epidemii, wynosi obecnie 1 213 363, co jest ósmym najwyższym wynikiem na świecie i czwartym w Europie - za Rosją, Francją i Hiszpanią.

19:51 Badania
Osoby zainfekowane koronawirusem, u których występują bóle migrenowe, szybciej dochodzą do zdrowia - wynika z badania hiszpańskich naukowców. Według badaczy objaw ten może dowodzić, że Covid-19 trwa tych osób o tydzień krócej niż u zakażonych nie mających migren.

19:47 Polityka
Nosząc maseczki, możemy ocalić dziesiątki tysięcy ludzi - oświadczył Demokrata Joe Biden, uznany przez większość mediów amerykańskich za zwycięzcę wyborów prezydenckich w USA. Ostrzegał, że Stany Zjednoczone czeka "ciemna zima", a szczepionka nie będzie dostępna powszechnie przez miesiące.

19:15 Włochy
356 zgonów na Covid-19 i 25271 nowych zakażeń koronawirusem we Włoszech - to dobowy raport Ministerstwa Zdrowia w Rzymie, ogłoszony w poniedziałek. Liczba infekcji spadła o 7 tys. w porównaniu z poprzednim dniem, ale przy mniejszej o 40 tys. liczbie testów.

17:06 Szwajcaria
Przez trzy doby do poniedziałku rano w Szwajcarii zmarło kolejnych 169 osób zakażonych koronawirusem, zaś od początku pandemii łącznie 2576, co oznacza wskaźnik 29,9 zgonów na 100 tys. mieszkańców - poinformował w swym publikowanym w każdym dniu roboczym komunikacie sytuacyjnym szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia

07:58 Czechy
Czeskie ministerstwo zdrowia podało, że w niedzielę zanotowano 3608 nowych zakażeń SARS-CoV-2, czyli najmniej od czterech tygodni. W poprzednią niedzielę było ponad 3 tys. przypadków więcej.
Obecnie zakażonych jest 166 841. Łącznie 414 828 osób zainfekowało się nowym koronawirusem.
Nie ma poprawy, jeśli chodzi o dane związane ze zgonami. W niedzielę zmarło 101 osób, ale liczby z poprzednich dni są później aktualizowane. Obecnie dane resortu mówią o 4 858 zgonach osób z koronawirusem. Najtragiczniejszy był miniony wtorek, gdy zanotowano 239 zgonów jednego dnia.

07:06 Niemcy
Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Niemczech wzrosła w ciągu ostatniej doby o 13 363, do 671 868 - wynika z danych opublikowanych przez berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Zmarły kolejne 63 osoby z Covid-19.
Tym samym od wybuchu pandemii liczba ofiar śmiertelnych tej choroby w kraju wzrosła do 11 352.
W sobotę odnotowano w RFN najwyższy dotąd dobowy przyrost infekcji - ponad 23 tys. przypadków SARS-CoV-2. W niedzielę informowano o ponad 16 tys. nowych infekcji.

06:20 Francja
W ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło we francuskich szpitalach 271 chorych - poinformowały władze medyczne. Wykryto też 38 619 nowych zakażeń. W sobotę informowano o 86 852 nowych infekcjach - był to największy przyrost od początku epidemii. Koronawirusem we Francji zakaziło się ponad 1,78 mln osób, z których 40 439 zmarło.

Z powodu awarii systemu raportowania o nowych infekcjach ich liczba za ostatnie dni zostanie zaktualizowana w poniedziałek - napisano w niedzielnym komunikacie francuskiej agencji zdrowia publicznego.

Według zestawienia agencji Reutera Francja jest obecnie drugim, po USA, krajem na świecie pod względem liczby nowych zakażeń. Siedmiodniowa średnia krocząca nowych infekcji wynosi blisko 55 tys. i jest najwyższa od początku epidemii.

W porównaniu z zeszłym tygodniem we Francji odnotowano 35,6 proc. więcej zakażeń i 57,8 proc. więcej zgonów na Covid-19 - wynika z danych agencji.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-koronawirus-w-polsce-i-na-swiecie-prezydent-ukrainy-zakazony,nId,4844429

https://www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/pfizer-and-biontech-announce-vaccine-candidate-against

https://newsroom.uw.edu/news/ultrapotent-covid-19-vaccine-candidate-designed-computer

https://www.theguardian.com/world/live/2020/nov/09/coronavirus-live-news-us-nears-10m-cases-as-global-infections-pass-50m
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2020, 23:59 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #202 dnia: Listopad 10, 2020, 23:59 »
Koronawirus. Ponad 2 mln Słowaków uczestniczyło w kolejnej turze powszechnych testów
Opracowanie: Nicole Makarewicz 10 listopada (12:20)

Przeprowadzone w weekend wśród ponad 2 mln osób na dużej części Słowacji testy na obecność koronawirusa ujawniły 13 509 zakażonych - poinformował w poniedziałek minister obrony Jaroslav Nad’. Stanowi to 0,66 proc. badanych. Testy przed tygodniem w tych samych powiatach przyniosły 1,47 proc. pozytywnych testów.

Antygenowe testy przeprowadzono przed tygodniem na całym obszarze Słowacji i uczestniczyło w nich ponad 3,6 mln osób. W sobotę i w niedzielę testy powtórzono w 45 z 79 powiatów, w których pozytywne wyniki dało ponad 0,7 proc. przeprowadzonych testów.

Premier Igor Matovicz uznał na konferencji prasowej, że jest się czym chwalić i przedstawiał wyniki testów jako zasadniczy element walki o ograniczenie szerzenia się SARS-CoV-2. Niektórzy eksperci oceniają, że na spadek zakażeń koronawirusem większy wpływ mają zastosowane ograniczenia związane z obowiązującym stanem wyjątkowym.

Według Matovicza w sobotę i w niedzielę, 21 i 22 listopada br., powinny się odbyć testy, którymi objęci będą mieszkańcy około 500 gmin i mniejszych miast, w których koronawirus jest najbardziej rozpowszechniony. Premier ocenił, że badaniami może zostać objętych około 400 tys. osób.

Wieczorem po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego premier powiedział, że to gremium zarekomendowało rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego o 90 dni. Obowiązuje od początku października do 14 listopada.

Sztab zalecił także przygotowanie systemu testów, które będą przeprowadzane na granicach sąsiednich państw przy wjeździe na Słowację. Minister spraw wewnętrznych Roman Mikulec oświadczył, że decyzjom o testach będzie towarzyszyć uznanie Polski, Czech, Węgier i Ukrainy za tak zwane kraje "czerwone", a więc niebezpieczne epidemicznego punktu widzenia.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-koronawirus-ponad-2-mln-slowakow-uczestniczylo-w-kolejnej-tu,nId,4846732

Testy szczepionki na Covid-19 wstrzymane po śmierci ochotnika
Michał Zieliński 10 listopada (21:10)

Testy szczepionki na koronawirusa chińskiej firmy Sinovac przerwane. Powodem jest śmierć jednego z ochotników, biorących udział w testach w Brazylii. Zgodnie z procedurami, próby trzeba przerwać do czasu wyjaśnienia sprawy. Chińska prasa sugeruje, że za tą historią kryje się nieuczciwa konkurencja i wielka polityka. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-testy-szczepionki-na-covid-19-wstrzymane-po-smierci-ochotnik,nId,4847244

Jest polityczne porozumienie ws. budżetu Unii i funduszu odbudowy po pandemii
Edyta Bieńczak,Katarzyna Szymańska-Borginon 10 X

Negocjatorzy Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego osiągnęli wstępne, polityczne porozumienie ws. przyszłego budżetu UE do 2027 roku i funduszu odbudowy, który ma pomóc unijnym gospodarkom w pokonaniu kryzysu spowodowanego przez pandemię koronawirusa. Porozumienie zakłada większe środki na naukę, edukację i ochronę zdrowia. (...)
https://www.rmf24.pl/ekonomia/news-jest-polityczne-porozumienie-ws-budzetu-unii-i-funduszu-odbu,nId,4847246

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-ke-coraz-blizej-podpisania-umowy-na-dostawe-szczepionek-na-k,nId,4846800

COVID-19. O tej parze mówi dziś cały świat. To oni stoją za sukcesem szczepionki
Aldona Brauła 10.11.2020 7:54

Ugur Sahin i Ozlem Tuereci to małżeństwo, które połączyła miłość do badań naukowych. To dzięki nim powstała skuteczna szczepionka na koronawirusa, która już niedługo może położyć kres pandemii.


Ugur Sahin i Ozlem Tuereci przyczynili się do sukcesu szczepionki. (Twitter)

Niemiecki BioNTech i amerykański Pfizer opracowali wspólnie pierwszą na świecie szczepionkę na COVID-19. W poniedziałek ogłoszono, że już niebawem na rynek trafi szczepionka, której skuteczność wynosi aż 90 proc., a ponadto nie wywołuje poważnych skutków ubocznych.

Szczepionka na COVID. Powstała dzięki parze imigrantów

BioNTech to firma powstała w 2008 roku, a założyło ją dwoje lekarzy - Ugur Sahin i Ozlem Tureci. Urodzony w Turcji Sahin wychował się w Niemczech, gdzie jego rodzice pracowali w fabryce Forda. Z wykształcenia lekarz, został profesorem i badaczem zajmującym się immunoterapią. Pracował w szpitalach w Kolonii i południowo-zachodnim mieście Homburg, gdzie poznał swoją przyszłą żonę Ozlem Tuereci. Badania medyczne i onkologia stały się wspólną pasją.

Tuereci, to córka tureckiego lekarza, który wyemigrował do Niemiec. Ona także zajęła się medycyną, a konkretniej immunologią. Szybko zaczęła pracować z Ugurem. W jednym z wywiadów powiedziała, że nawet w dniu ślubu razem z mężem znaleźli czas na pracę w laboratorium.

Oświadczenie twórców eksperymentalnej szczepionki. "Nie występują poważne skutki uboczne".

W 2001 roku założyli firmę Ganymed Pharmaceuticals w celu opracowania przeciwciał zwalczających raka. W 2008 r. powstał BioNTech, a fundacja Billa i Melindy Gatesów zainwestowała 55 mln dolarów w stworzenie programu leczenia chorób wywołanych wirusem HIV oraz gruźlicy. W 2019 roku Europejski Bank Inwestycyjny przyznał spółce 50 mln euro.

Zatrudnionych jest tam ponad 500 naukowców. Jak pisze "Guardian" po wybuchu pandemii skupiono się jednak na badaniach nad szczepionką na koronawirusa i rozpoczęto współpracę z amerykańskim koncernem Pfizer.

Według niemieckiej gazety Welt am Sonntag małżeństwo należy teraz do 100 najbogatszych Niemców. Znajomi opisują ich jednak jako spokojnych i skromnych. Sahin jest bardziej zainteresowany czytaniem czasopism naukowych, a na spotkania biznesowe przychodzi w jeansach. Ponoć do pracy od lat jeździ tym samym rowerem górskim.
https://www.o2.pl/informacje/covid-19-o-te-parze-mowi-dzis-caly-swiat-to-oni-stoja-za-jej-sukcesem-szczepionki-6574039186066336a

Rosja: rosyjska szczepionka skuteczna "w ponad 90%"
10 Listopada 2020, 13:07

Chwilę po publikacji informacji Pfizer i BioNTech o wysokiej skuteczności ich kandydata na szczepionkę przeciw koronawirusowi, rosyjski resort zdrowia poinformował, że szczepionka Sputnik V jest skuteczna w „ponad 90 procentach”. (...)
https://www.politykazdrowotna.com/66737,rosja-rosyjska-szczepionka-skuteczna-w-ponad-90

Joe Biden przedstawił grupę zadaniową do walki z COVID-19
10 Listopada 2020, 11:45Prezydent-elekt USA Joe Biden ogłosił 13-osobowy zespół zadaniowy, który opracuje strategię walki z pandemią COVID-19.
10 X
 
Prezydent elekt Stanów Zjednoczonych Joe Biden i wiceprezydent ekejt Kamala Harris przeprowadzili w poniedziałek konsultacje z naukowcami i ekspertami w dziedzinie opieki zdrowotnej, którzy będą kierować działaniami administracji w sprawie pandemii koronawirusa.

13-osobowa grupa zadaniowa pomoże Bidenowi opracować plan walki z pandemią.

Zespołowi zadaniowemu będą współprzewodniczyć były komisarz ds.żywności i leków dr David Kessler, były konsultant ds. chirurgii dr Vivek Murthy oraz dr Marcella Nunez-Smith, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Yale, której badania koncentrują się na równości w opiece zdrowotnej dla zmarginalizowanych społeczności.

Wśród pozostałych członków grupy doradczej są: wirusolog Rick Bright, który został usunięty przez administrację Donalda Trumpa ze stanowiska zarządczego Biomedical Advanced Research and Development Authority , a także urzędnicy z administracji byłego prezydenta Baracka Obamy, w tym onkolog Ezekiel Emanuel i były członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego Luciana Borio.

Podstawą walki z epidemią będą maseczki

W Stanach Zjednoczonych w ostatnich dniach odnotowano kolejne przypadki ponad 100 tys. zakażeń koronawirusem dziennie. Liczba zakażeń w tym kraju przekroczyła już 10 milionów.
 
W przemówieniu po spotkaniu z 12-osobową grupą zadaniową ds. koronawirusa, Joe Biden błagał Amerykanów o zaprzestanie upolitycznienia podstawowych środków ostrożności w zakresie zdrowia publicznego, takich jak noszenie masek i dystans społeczny.
 
- Celem noszenia maski nie jest uczynienie twojego życia mniej wygodnym ani odebranie ci czegoś. To oddanie czegoś nam wszystkim: normalne życie. Celem jest jak najszybszy powrót do normalności, a maski są do tego niezbędne. To nie będzie trwało wiecznie - mówił.

 Nie ma znaczenia twoja partia, twój punkt widzenia. Moglibyśmy uratować dziesiątki tysięcy istnień, gdyby wszyscy nosili maskę przez następne kilka miesięcy. Nie życie demokratów ani republikanów - życie Amerykanów - dodał.
https://www.politykazdrowotna.com/66733,joe-biden-przedstawil-grupe-zadaniowa-do-walki-z-covid-19

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/donald-trump-ma-teorie-spiskowa-zwiazana-ze-szczepionka-i-jego-przegrana/3mwkrw9

Na milion mieszkańców w Polsce przypada 213 zgonów z powodu koronawirusa. Znamy lepiej genom SARS-CoV-2 [RELACJA]
10 listopada

22:09 Hiszpanii
 W Hiszpanii w ciągu ostatniej doby zanotowano 411 zgonów wskutek zakażenia koronawirusem - ogłosił wgłówny epidemiolog kraju Fernando Simon. To najwyższa liczba dobowych ofiar śmiertelnych SARS-CoV-2 podczas drugiej fali epidemii.
Do dziś w całej Hiszpanii po zakażeniu koronawirusem zmarło już 39,7 tys. osób.

21:47 Wielka Brytania
W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej dobry z powodu Covid-19 zmarły 532 osoby. To najwyższą liczbą od 12 maja. Wykryto 20 412 zakażeń koronawirusem.

18:30 Włochy
580 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, zarejestrowano 35098 następnych zakażeń koronawirusem - poinformowało. Liczba zgonów jest najwyższa od wiosny. Wykonano 217 tys. testów.
Bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 42330.
Koronawirusa wykryto dotychczas u 995 tys. mieszkańców Włoch. Wyzdrowiały 363 tys. Obecnie zakażonych jest co najmniej 590 tys. osób

17:55 Węgry
Parlament Węgier przedłużył na 90 dni stan zagrożenia epidemicznego, wprowadzony od 4 listopada przez rząd na 15 dni. Zostaje tym samym wydłużony termin obowiązywania dekretów rządu wydanych w związku z pandemią koronawirusa.
Zgodnie z ubiegłotygodniowym dekretem rządu na Węgrzech obowiązuje obecnie m.in. godzina policyjna od północy do 5. rano.
Premier Viktor Orban zapowiedział, że jeśli parlament przedłuży stan zagrożenia epidemicznego, to od północy z wtorku na środę będą obowiązywać nowe obostrzenia. Na przykład godzina policyjna zostanie wydłużona i będzie się zaczynać o godz. 20, zakazane będą wszelkie zgromadzenia, zostaną zamknięte restauracje, a sklepy i zakłady fryzjerskie oraz inne małe punkty usługowe będą musiały być zamykane o godz. 19. Hotele będą mogły przyjmować tylko gości przybywających w celach biznesowych.

17:38 Szwecja
W Szwecji od piątku potwierdzono 15 779 kolejnych przypadków koronawirusa, łączna liczba to 162 240. Władze kolejnych trzech regionów zaostrzyły od wtorku restrykcje, wprowadzając zalecenia m.in. o ograniczeniu kontaktów.
Od piątku do wtorku (w Szwecji nie podaje się statystyk w weekendy oraz w poniedziałki) zmarło kolejnych 35 osób. Ogólna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 to 6057.
W tym samym okresie przed tygodniem liczba zakażeń wzrosła o ponad 10 tys., a zgonów o 31.
Mamy do czynienia z powszechnym rozprzestrzenianiem się koronawirusa - stwierdziła na przeprowadzonej po raz pierwszy zdalnie konferencji prasowej Sara Byfors z Urzędu Zdrowia Publicznego. Najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 diagnozowanych jest wśród osób w wieku 20-59 lat, a w mniejszym stopniu u osób starszych.

13:07 Do maja 10 milionów Hiszpanów ma zostać zaszczepionych
Rząd Hiszpanii zamierza do maja 2021 r. zaszczepić przeciw koronawirusowi około 10 mln obywateli, czyli ok. jednej piątej ludności. Szczepionkę dostarczy koncern Pfizer i współpracująca z nią spółka BioNTech - wynika z deklaracji ministra zdrowia Salvadora Illi.
Jak powiedział Illa podczas wtorkowej rozmowy z telewizją TVE, rząd spodziewa się, że pierwsze dostawy szczepionek trafią do Hiszpanii już w styczniu.
Szef resortu zdrowia zapowiedział, że już na początku przyszłego roku należy spodziewać się pierwszych szczepień; podkreślił, że będą one bezpłatne dla wszystkich.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-na-milion-mieszkancow-w-polsce-przypada-213-zgonow-z-powodu-,nId,4846509

https://www.theguardian.com/world/live/2020/nov/10/coronavirus-live-news-who-warns-covid-not-tired-of-us-as-top-uk-scientist-says-vaccine-feels-like-watershed-moment

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #203 dnia: Listopad 11, 2020, 23:44 »
Merkel o pandemii: Musimy się spodziewać, że druga fala będzie bardziej dotkliwa
Opracowanie: Sara Bounaoui 11 listopada (16:49)

Skutki pandemii koronawirusa są w dalszym ciągu dotkliwe pomimo niedawnych pozytywnych wiadomości, takich jak projekt szczepionki - powiedziała kanclerz Angela Merkel w środę podczas wideokonferencji z radą doradców ekonomicznych przy niemieckim rządzie.

Merkel dodała, że rząd będzie musiał radzić sobie z pandemią przez całą zimę. Podobnie jak w przypadku hiszpańskiej grypy, teraz musimy się spodziewać, że druga fala będzie bardziej dotkliwa - dodała kanclerz Niemiec.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 18 487 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 261 kolejnych zgonów - poinformował w środę rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Od początku pandemii w Niemczech zdiagnozowano 705 687 przypadków infekcji Covid-19. Zmarło 11 767 osób.

Rekordowy przyrost zakażeń w sobotę

W sobotę odnotowano w RFN najwyższy dotąd dobowy przyrost infekcji - ponad 23 tys. przypadków SARS-CoV-2. W niedzielę informowano o ponad 16 tys., w poniedziałek - o ponad 13 tys., a we wtorek - o ponad 15 tys. nowych zakażeniach.

Z zestawienia RKI wynika, że grupą najbardziej dotkniętą SARS-CoV-2 nie są seniorzy, a ludzie w wieku od 35 do 59 lat oraz w wieku od 15 do 34 lat.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-merkel-o-pandemii-musimy-sie-spodziewac-ze-druga-fala-bedzie,nId,4848772

Premier Włoch: Pracujemy, by uniknąć narodowego lockdownu
Opracowanie: Adam Zygiel 11 listopada (12:42)

Premier Włoch Giuseppe Conte zapewnił, że rząd pracuje nad tym, by uniknąć narodowego lockdownu. W wywiadzie dla dziennika "La Stampa" podkreślił, że jego gabinet ma strategię walki z koronawirusem i dodał, że nie będzie ingerencji w prywatne życie obywateli.


Premier Włoch Giuseppe Conte/Filippo Attili HANDOUT /PAP/EPA

Są sytuacje krytyczne, krzywa zakażeń rośnie. Ale oczekuję, że w najbliższych dniach, także dzięki podjętym przez nas krokom, zacznie się spłaszczać - stwierdził premier.

Następnie wyjaśnił: W każdym razie powtarzam: ogólny lockdown nie może być naszym pierwszym wyborem, przyniósłby zbyt wysokie koszty i znaczyłby, że nie mamy strategii dla kraju.

A my strategię mamy i oczekujemy, że wkrótce przyniesie ona rezultaty - oświadczył Conte w rozmowie z redaktorem naczelnym dziennika Massimo Gianninim, który niedawno ciężko chorował na Covid-19 i przebywał na oddziale intensywnej terapii.

Szef rządu zachęcił rodaków do tego, by świętowali Boże Narodzenie w gronie rodzinnym, ale - jak dodał - z ostrożnością. Powiedział, że celem jest to, aby nie zaszkodzić konsumpcji. Ale nie możemy sobie wyobrazić tłumnego świętowania i obiadów - zastrzegł.

Obraz epidemiologiczny jest bardzo niepokojący nie tylko we Włoszech, ale w całej Europie. Stale monitorujemy przebieg zakażeń, stopień reakcji i zdolność odpowiedzi naszego systemu służby zdrowia. Przede wszystkim zaś ufamy, że wkrótce zobaczymy rezultaty już wprowadzonych restrykcyjnych kroków - zauważył Giuseppe Conte.

Wyraził przekonanie, że rząd nie zmarnował letnich miesięcy i podjął liczne działania. Podwoiliśmy liczbę łóżek na intensywnej terapii, wprowadziliśmy do systemu ochrony zdrowia ponad 36 tysięcy lekarzy i pielęgniarek oraz pielęgniarzy, dziesięciokrotnie zwiększyliśmy liczbę testów - przypomniał.

Premier oznajmił: Powinniśmy robić więcej, ale jesteśmy państwem prawa i nie ingerujemy arbitralnie w osobistą sferę życia obywateli. Jego zdaniem obywatele zasługują na pochwałę za okazywane dotąd poczucie odpowiedzialności; z "rzadkimi wyjątkami" - zastrzegł.

Ale musimy prosić o dalszy wysiłek. Sytuacja w całej Europie jest krytyczna. Każdy musi wnieść swój wkład - podkreślił Conte. Zagwarantował, że rząd gotów jest udzielić pomocy tym, którzy poniosą dalsze straty w wyniku działania restrykcji.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-premier-wloch-pracujemy-by-uniknac-narodowego-lockdownu,nId,4848703

Ukraina wprowadza weekendowy lockdown
Opracowanie: Magdalena Partyła 11 listopada (16:51)

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa ukraiński rząd zdecydował o wprowadzeniu w kraju weekendowego lockdownu. Wstępnie ma trwać do końca listopada. Gospodarka Ukrainy nie wytrzyma całkowitego zamknięcia - oznajmił premier Denys Szmyhal. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-ukraina-wprowadza-weekendowy-lockdown,nId,4848773

Szczepionka na Covid-19 ma zostać „sprawiedliwe” rozdzielona wśród państw UE
Opracowanie: Adam Zygiel 11 listopada (09:09)

Temat szczepionki na Covid-19 pojawiał się wielokrotnie na spotkaniach przywódców UE w 2020 roku. Unijni liderzy zdecydowali, że UE w tej kwestii musi działać solidarnie, a ewentualna szczepionka musi zostać rozdzielona "sprawiedliwie" wśród państw wspólnoty.

(...) Wszystkie one przewidują, że gdy badania dowiodą, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna, państwa członkowskie będą mogły ją kupić. Dostęp do dawek ma być proporcjonalny do wielkości populacji poszczególnych krajów unijnych.

Nie wiadomo jeszcze, jak rozdzielane byłyby szczepionki pomiędzy poszczególne kraje. Szef Rady europejskiej Charles Michel mówił na konferencji po ostatnim wideoszczycie UE, że rozdział ma być "sprawiedliwy". Decyzje w tej sprawie mają zapadać w UE na późniejszym etapie. Temat ma pojawić się też na kolejnych szczytach UE, wideoszczycie w listopadzie i fizycznym szczycie UE w Brukseli w grudniu. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-szczepionka-na-covid-19-ma-zostac-sprawiedliwe-rozdzielona-w,nId,4848637

Koronawirus. Rosja. Zaszczepieni medycy zakażeni
OPRAC. RADOSŁAW OPAS 11 XI

Trzech medyków z Kraju Ałtajskiego w Rosji, którzy otrzymali rosyjską szczepionkę Sputnik V przeciw COVID, zakaziło się koronawirusem. Lokalne władze są przekonane, że lekarze musieli zachorować jeszcze przed przyjęciem środka.

Informację o zakażeniu potwierdzonym u rosyjskich medyków przekazały służby prasowe Kraju Ałtajskiego. Potwierdzono, że chorych na COVID jest trzech lekarzy. Wszyscy przyjęli szczepionkę Sputnik V, wynalezioną przeciw koronawirusowi.

Służby oświadczyły także, że jedyną możliwością zachorowania było wcześniejsze zakażenie się medyków. Miało to nastąpić przed tym, jak wytworzyła się u nich odporność po podaniu szczepionki.

Koronawirus. Rosja. Zaszczepieni medycy ulegli zakażeniu

Sputnik V jest szczepionką podawaną w dwóch dawkach w odstępie trzech tygodni. Rosyjscy eksperci uważają, że odporność w organizmie tworzy się dopiero trzy tygodnie po otrzymaniu drugiej dawki.

Przez trzy tygodnie od otrzymania drugiej dawki "trwa proces powstawania odporności" na Covid-19 - powiedział agencji RIA Nowosti doradca ministra zdrowia Aleksiej Kuzniecow.

Wynalezienie szczepionki przez Rosjan pochwalił już prezydent kraju Władimir Putin. Przywódca ogłosił, że niedługo zarejestrowana zostanie również trzecia wersja skutecznej szczepionki.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-rosja-zaszczepieni-medycy-zakazeni-6574448015735712a
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-przyjeli-rosyjska-szczepionke-na-covid-19-wykryto-u-nich-kor,nId,4848655

https://www.medonet.pl/koronawirus/to-musisz-wiedziec,koronawirus-na-swiecie--szczepionka-pfizera--jak-wygladaja-testy-,artykul,04826356.html

Koronawirus. Szwecja. Seniorom odmawiano leczenia?
OPRAC. EWELINA KWIATKOWSKA 11 X

Szwedzka gazeta "Ekuriren" donosi o licznych nieprawidłowościach w leczeniu seniorów chorych na COVID-19. Chociaż w szpitalach nie brakowało łóżek ani respiratorów, osobom starszym odmawiano leczenia.

Jak donosi regionalna szwedzka gazeta "Ekuriren", w szwedzkich szpitalach dochodziło do licznych nieprawidłowości. Główny Zarząd Zdrowia i Opieki Medycznej wydał niejasne wytyczne dotyczące wieku pacjentów chorych na COVID-19 podlegających leczeniu szpitalnemu. Zgodnie z wytycznymi, w przypadku braku wolnych miejsc, szpitale miały odmawiać przyjęcia pacjentom w zaawansowanym wieku. Kwalifikacja do leczenia szpitalnego miała być uzależniona także od rodzaju i liczby chorób, na jakie cierpią pacjenci. W przypadku braku miejsc przyjmowane miały być wyłącznie osoby młodsze i lepiej rokujące.

Okazuje się jednak, że starszym pacjentom odmawiano opieki medycznej także w sytuacjach, kiedy w szpitalach znajdowały się wolne miejsca. Choć w Szwecji nie było kłopotu z liczbą łóżek i respiratorów, zastosowana została selekcja prewencyjna.

Koronawirus. Szwecja. Seniorzy bez opieki medycznej?

Podobne wytyczne otrzymały także szwedzkie domy opieki. Decyzja o tym, czy pensjonariusze będą mieli prawo do leczenia na COVID miała zapadać jeszcze zanim zachorują. Do oceny możliwość objęcia leczeniem służyła tzw. dziewięciostopniowa skala CFS, określająca przewidywalną długość życia. Pytano w niej, czy pacjenci potrafią samodzielnie przygotować posiłki bądź pranie. "Jeśli nie, to nie otrzymasz opieki szpitalnej" - czytamy w gazecie "Ekuriren".

W wielu szpitalach i domach opieki, zamiast indywidualnej oceny stanu pacjenta, stosowano właśnie skalę CFS. Jak donosi "Dagens Nyheter", dopiero po medialnych doniesieniach o nieprawidłowościach w Sztokholmie zdecydowano o uściśleniu zalecenia, w którym napisano, że indywidualna ocena stanu pacjenta powinna zostać dokonana przez lekarza.

W Szwecji wiosną odnotowano szczególnie wysoką śmiertelność na COVID-19 wśród osób powyżej 70 roku życia. Wysoki odsetek śmiertelnych zachorowań dotyczył także pensjonariuszy domów opieki społecznej. Do dnia dzisiejszego łączna liczba zgonów z powodu koronawirusa przekroczyła w tym kraju 6 tys.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-szwecja-seniorom-odmawiano-leczenia-6574441371171712a

https://www.o2.pl/informacje/szef-who-jest-w-szoku-odezwa-do-calego-swiata-6574239020276608a

Koronawirus. Czeski minister zdrowia: Przekroczyliśmy punkt krytyczny. W Wielkiej Brytanii ponad 50 tys. ofiar [RELACJA]
11 listopada

19:48 Czechy
 Minister zdrowia Jan Blatny uznał, że Czechy przekroczyły punkty krytyczny, ale liczba hospitalizowanych jeszcze długo będzie utrzymywać się na wysokim poziomie. Zwrócił uwagę, że liczba nowych zakażeń wyniosła 9016, czyli o 3 tys. mniej niż przed tygodniem. Blatny podkreślił, że spada także odsetek pozytywnych testów, ale wciąż nie maleje liczba osób hospitalizowanych na oddziałach intencyjnej terapii. Minister zdrowia zapowiedział też wprowadzenie w piątek nowego systemu oceny ryzyka epidemicznego i towarzyszących mu ogólnokrajowych i regionalnych restrykcji.

19:46 Pierwszy przypadek zakażenia psa koronawirusem we Włoszech
We Włoszech stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem u psa - podały media za Ministerstwem Zdrowia. Zakażony jest pudel mieszkający z trzyosobową rodziną w Bari w Apulii. Koronawirusa mają też jego właściciele i ich syn.
Psa w rodzinie zakażonej koronawirusem zbadał prewencyjnie weterynarz. Test dał wynik pozytywny. Stopień zakażenia uznano za niski.
Pies zakaził się od ludzi, którzy przechodzą infekcję z objawami. Nie występują one zaś u czworonoga.
Wiadomość o zakażeniu nie stanowi żadnego problemu sanitarnego, ponieważ jak wynika z dotychczasowych badań psy nie  roznoszą wirusa - wyjaśnił szef departamentu do spraw służby zdrowia w regionie Apulia, Pierluigi Lopalco.

15:07 Słowacja przedłuża stan wyjątkowy
W związku z pandemią koronawirusa rząd Słowacji podjął decyzję o przedłużeniu stanu wyjątkowego na kolejne 45 dni, czyli do 28 grudnia - oświadczyła w środę minister sprawiedliwości Maria Kolikova.
Regulacja ta pozwala władzom ograniczać prawa podstawowe, w tym prawo do zgromadzeń.
Zgodnie ze słowacką konstytucją stan wyjątkowy może trwać maksymalnie 90 dni. Tyle czasu obowiązywał podczas pierwszej fali pandemii wiosną bieżącego roku. Po gwałtownym wzroście liczby zachorowań rząd wprowadził go na 45 dni od 1 października. Teraz zdecydował się na wydłużenie go o kolejne 45 dni, do 29 grudnia.

13:17 Rosjanie twierdzą, że ich szczepionka jest jeszcze lepsza
Twórcy rosyjskiej szczepionki na koronawirusa Sputnika V ogłosili, że jej skuteczność wynosi 92 procent. Ośrodek im. Gamalei, podlegający ministerstwu zdrowia, powiadomił o tym dwa dni po informacjach o 90-procentowej skuteczności preparatu firmy Pfizer.
Ocenę skuteczności przeprowadzono na podstawie 20 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w grupie, której podawano placebo i grupie, która przyjęła szczepionkę.
Firma Pfizer prowadziła swoje badania na podstawie 94 przypadków zakażenia uczestników badań.
Szczepionka Sputnik V została oficjalnie zarejestrowana w Rosji, ale wciąż trwają jej badania. Bierze w nich udział około 40 tysięcy ochotników, z których 16 tysięcy otrzymało pełną porcję preparatu - dwie dawki w odstępie trzech tygodni. Ponad 20 tysięcy uczestników badania przyjęło na razie pierwszą dawkę.

05:50 USA: Bezobjawowo zakażeni medycy będą nadal opiekować się pacjentami
W związku z gwałtownie rosnącą liczbą zakażeń i brakiem personelu medycznego gubernator Dakoty Północnej w USA Doug Burgum ogłosił, że pracownicy służby zdrowia, którzy są zakażeni koronawirusem, ale nie moją objawów, mogą nadal opiekować się chorymi na Covid-19. Podkreślił, że pracownicy służby zdrowia z pozytywnymi wynikami testów będą pracować tylko z pacjentami z Covid-19, więc ryzyko dalszego zakażania jest ograniczone.
Gubernator Doug Burgum poinformował również, że wkrótce do szpitali, domów opieki i szkół trafią nowe, szybkie testy na obecność koronawirusa, które mają w ciągu 15 minut dać wynik badania.

05:17 Trudeau: Jesteśmy w fazie nawrotu Covid-19
Premier Kanady Justin Trudeau wezwał prowincje i miasta do zaostrzenia restrykcji ze względu na rosnącą falę nowych zachorowań. Podkreślił, że tylko pokonanie Covid-19 pozwoli ochronić gospodarkę.

Jesteśmy w fazie nawrotu Covid-19, i są rzeczy, których różne regiony mogą zrobić więcej - powiedział Trudeau.

Trudeau podkreślił, że ma nadzieję "iż żaden z liderów w naszym kraju nie osłabia czujności służby zdrowia ze względu na presję, by nie zamykać firm i nie spowalniać gospodarki. Rozumiem to zmartwienie, ale (...) właśnie w ten sposób dojdziemy do zamykania firm i jeszcze bardziej poszkodowanej gospodarki kraju; pokonanie Covid to jedyny sposób ochrony gospodarki - tłumaczył.

Premier, przypominając o miliardach dolarów już przekazanych prowincjom w ramach pomocy, zwrócił się jednocześnie do ich władz, by przedstawiały swoje dodatkowe potrzeby.

Toronto, największe miasto Kanady, które od soboty miało przejść do lżejszych ograniczeń, przechodzi zamiast tego na "czerwony" poziomu alertu. Główna lekarz miasta dr Eileen de Villa zarekomendowała większe obostrzenia niż przewidywane na poziomie "czerwonym".

Jeszcze miesiąc temu de Villa mówiła po konsultacjach z prawnikami, że samodzielne decyzje naraziłyby ją na odpowiedzialność prawną. Teraz przyznała, że prawnicy nie zmienili zdania, ale sytuacja się zmieniła. Jesteśmy w sytuacji wysokiego ryzyka. Nie jest to czas na panikę, czas na działania - dodała.

Premier Manitoby Brian Pallister zapowiedział, że cała prowincja staje się "czerwoną strefą". Główny lekarz prowincji dr Brent Roussin powiedział, że Manitoba "jest na rozdrożu w walce z pandemią". Od czwartku nie będą dopuszczalne żadne spotkania z osobami spoza własnego domu. Zamknięte zostają siłownie, kina i kościoły, sklepy mogą jednorazowo wpuszczać tylko 25 proc. zwyczajowej liczby klientów. Otwarte pozostają szkoły, ponieważ jak twierdzą władze prowincji, z nimi związanych jest mało przypadków zarażeń.

W Quebec premier prowincji Francois Legault wykluczył łagodzenie restrykcji będących obecnie na poziomie "czerwonym". Podkreślił, że dane wskazują na konieczność jeszcze większej ostrożności.

W Kolumbii Brytyjskiej, gdzie w rejonie Vancouver notuje się szybki wzrost zachorowań, władze wprowadziły ponowne restrykcje, a premier John Horgan ostrzegł w poniedziałek, że jeśli sytuacja się pogorszy, możliwy jest powrót do lockdownu takiego jak w marcu.

Natomiast w Albercie grupa 70 lekarzy skierowała do rządu prowincji list ostrzegający, że wkrótce szpitale nie będą w stanie poradzić sobie z liczbą ostrych przypadków. Zaapelowała o przynajmniej dwutygodniowe ostre restrykcje. Jeszcze w piątek rząd prowincji zamieszczał w mediach społecznościowych apel, by w Edmonton i Calgary nie urządzać spotkań towarzyskich w domach, a spotkania przyjaciół - nie więcej niż 15 osób - powinny się odbywać "w ustrukturyzowanych warunkach gdzie łatwiej jest ograniczyć ryzyko ekspozycji".

Według danych federalnego resortu zdrowia, w Kanadzie zanotowano 273 037 przypadków Covid-19, z czego liczba aktywnych przypadków to 41 126, zmarły 10 632 osoby.

Naczelna lekarz kraju dr Theresa Tam poinformowała we wtorek, że w minionym tygodniu testowano dziennie średnio 54 667 osób, u 5,8 proc. z nich wykrywano obecność koronawirusa.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-koronawirus-czeski-minister-zdrowia-przekroczylismy-punkt-kr,nId,4848603

Covid-19: One new case today in managed isolation
2:05 pm on 10 November 2020

There is one new case of Covid-19 in New Zealand today, in managed isolation.

In a statement, the Ministry of Health says the new case arrived from India via Singapore on 31 October. They were transferred from managed isolation at the Grand Mercure to the Auckland quarantine facility on 5 November after a family member tested positive for Covid-19.

There are no new community cases.

The ministry says there are 52 active cases and the total number of confirmed cases in New Zealand is 1631.

Yesterday there were 2960 tests completed for Covid-19, bringing the total number of tests completed to date to 1,142,938.

The Ministry says while genome sequencing for Case A, a quarantine worker at Auckland's Jet Park facility, shows a direct link to two returnees at the facility, the nature of the contact between Case A and the returnees is still being investigated.

"In addition, a wide review of CCTV footage is being conducted to determine the exposure event for Case A's infection."

The remaining close contact of Case A has returned a negative test result, it says.

Of Case B's (a Defence Force worker) 55 identified close contacts, 48 have returned a negative result, and the rest are pending." (...)
https://www.rnz.co.nz/news/national/430267/covid-19-one-new-case-today-in-managed-isolation

https://www.theguardian.com/world/live/2020/nov/11/coronavirus-live-news-governments-scramble-to-secure-vaccine-doses-as-us-infections-top-100000-for-seventh-day-in-a-row

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #204 dnia: Listopad 12, 2020, 23:45 »
Szczepionka na koronawirusa. Fundacja Gatesów dołoży kolejne 70 mln dolarów na badania
KRO 12 XI

Fundacja Billa i Melindy Gatesów przekaże kolejne 70 milionów dolarów na badania nad szczepionką i lekami na koronawirusa. Przedstawiciele fundacji wyrazili nadzieję, że ich ruch skłoni innych globalnych darczyńców do podobnego kroku.

Fundacja Billa i Melindy Gatesów przekaże kolejne 70 milionów dolarów na badania nad lekiem i szczepionką na koronawirusa - informuje Reuters. 50 milionów trafi do agencji COVAX Advance Market Commitment (AMC), na której czele stoi sojusz szczepionkowy GAVI. 20 milionów natomiast otrzyma organizacja Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (CEPI), która finansuje badania nad kilkoma prototypami preparatów.

- Musimy zapewnić każdemu równy dostęp do testów, leków i szczepionek, gdy są one dostępne - bez względu na to, gdzie żyje - mówi współprzewodnicząca fundacji Melinda Gates, cytowana w oświadczeniu.

- Nasze dzisiejsze zobowiązanie… oznacza, że ​​zbliżamy się do zdobycia środków potrzebnych do pomocy światu w walce z tym wirusem - zapewnia Melinda Gates. Jej wypowiedzi cytuje Reuters.

Bill Gates zresztą wielokrotnie zabierał głos publicznie w kwestii szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Przypominał największym państwom świata, że nie wszystkich ludzi będzie stać na dostęp dla preparatu. A jeśli najbogatsi zagarną lek dla siebie, to nie rozwiążą w ten sposób globalnego problemu, jakim jest pandemia.

To kolejne zaangażowanie się rodziny Gatesów w poszukiwanie szczepionki na koronawirusa. W czerwcu wspierany przez nich sojusz GAVI, którego celem jest zwiększenie dostępu do szczepień w biednych krajach, planował zdobyć dodatkowe miliardy dolarów na szczepienia dzieci z najbiedniejszych regionów świata.

W maju natomiast media informowały, że organizacja charytatywna Billa i Melindy Gatesów stała się największą organizacją tego typu na świecie. Sami Gatesowie zapewnili, że ich Fundacja skupi się w najbliższych miesiącach na wsparciu naukowców i badaczy w poszukiwaniu szczepionki przeciw COVID-19.

Ich Fundacja w walkę z SARS-CoV-2 włączyła się już w marcu, kiedy rozwijający się koronawirus sparaliżował państwa europejskie. Wtedy też ta organizacja przekazała 125 milionów dolarów na poszukiwanie leku zwalczającego nowego wirusa.
https://www.money.pl/gospodarka/szczepionka-na-koronawirusa-fundacja-gatesow-dolozy-kolejne-70-mln-dolarow-na-badania-6574845972724640a.html
https://www.money.pl/gospodarka/bill-gates-juz-piec-lat-temu-przestrzegal-ze-swiat-nie-jest-gotowy-na-epidemie-czarny-scenariusz-z-jego-wykladu-wlasnie-sie-spelnia-6489490808891521a.html

Węgrzy kupują szczepionkę od Rosjan
Michał Zieliński 12 listopada (16:11)

Węgry mogą mieć szczepionkę na koronawirusa wcześniej niż Polska. To nie będą jednak szczepionki kupowane w ramach unijnych dostaw, o których mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Jutro węgierski minister spraw zagranicznych ma omawiać umowę z... Rosjanami.

Szef węgierskiej dyplomacji ma się spotkać z ministrem przemysłu i handlu Rosji, by rozmawiać o produkcji na Węgrzech preparatu Sputnik V. Ta szczepionka uzyskała w Rosji pozowolenie na użycie już w sierpniu.

Węgierski minister Peter Sijarto w rozmowie z telewizją M1 powiedział, że rosyjska szczepionka ma ponad 90-procentową skuteczność. O takiej skuteczności mówiła też w poniedziałek rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa zdrowia, komentując nagłośniony przez konsorcjum Pfizer/bioNtech podobny, wstępny sukces amerykańsko-niemieckiej szczepionki.

Pierwsze dawki Sputnika V mają nadejść z Rosji na Węgry za półtora tygodnia, a masowe dostawy mają zacząć się w drugiej połowie stycznia.

Według rosyjskich władz sanitarnych preparat sprawdza się doskonale, chociaż odnotowano osłabienie działania środka u osób starszych, pijących regularnie alkohol oraz poddanych permanentnemu stresowi.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-wegrzy-kupuja-szczepionke-od-rosjan,nId,4850662

Zakup szczepionek na Covid-19: KE zasłania się tajemnicą handlową, eurodeputowani naciskają
Katarzyna Szymańska-Borginon  12 listopada (14:49)

Komisja Europejska nie może ujawnić informacji zawartych w kontraktach z firmami farmaceutycznymi ws. zakupu szczepionek – oświadczyła unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides. Chodzi o tajemnicę handlową. O większą przejrzystość w tej kwestii apelowali eurodeputowani.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-zakup-szczepionek-na-covid-19-ke-zaslania-sie-tajemnica-hand,nId,4850580

Szef Pfizera sprzedał 62 proc. swoich akcji w dniu ogłoszenia szczepionki
12 Listopada 2020, 9:18 Beata Pieniążek-Osińska

W poniedziałek BioNTech i Pfizer ogłosiły przełom w badaniach nad szczepionką na koronawirusa. Dyrektor generalny Pfizera Albert Bourla tego samego dnia sprzedał 62 proc. posiadanych akcji koncernu.

Niemiecki BioNTech i amerykański gigant farmaceutyczny Pfizer w poniedziałek spółki ogłosiły przełom w badaniach nad szczepionką na koronawiursa  Pfizer ogłasza, rynki w górę. Badania wykazały bowiem 90-proc. skuteczność opracowywanej szczepionki Pfizer i BioNTech: szczepionka skuteczna w 90% .
 
Tego samego dnia dyrektor generalny Pfizera Albert Bourla sprzedał 62 proc. swoich akcji firmy za 5,6 miliona dolarów. Pfizer poinformował, że akcje zostały sprzedane za pośrednictwem automatycznego systemu po osiągnięciu określonej ceny, zgodnie z planem ustanowionym w sierpniu. Plan handlowy tej transakcji przyjęty został 19 sierpnia br. Dyrektor sprzedał akcje po cenie 41,94 dolarów.
 
Szef Pfizera sprzedał łącznie 132 508 akcji - jak wynika z dokumentów Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd - a nadal w jego posiadaniu pozostaje 81 812 akcji koncernu farmaceutycznego.
 Źródło: The Guardian
https://www.politykazdrowotna.com/66777,szef-pfizera-sprzedal-62-proc-swoich-akcji-w-dniu-ogloszenia-szczepionki

Ile są warte nadzieje na szczepionkę?
Michał Zieliński 12 listopada (19:07)

Szefowie koncernów farmaceutycznych sprzedają swoje udziały w firmach, którymi kierują, akurat wtedy, gdy wartość tych udziałów rośnie - dzięki optymistycznym komunikatom z prac nad szczepionkami na Covid-19. Zarabiają miliony, wszystko odbywa się zgodnie z prawem, ale - nie tylko według amerykańskiego nadzoru finansowego - nie wygląda zbyt dobrze. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-ile-sa-warte-nadzieje-na-szczepionke,nId,4850931

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-pieciolatka-prosi-premiera-by-pozwolil-sw-mikolajowi-roznies,nId,4851013

Brazylia wznawia badania nad chińską szczepionką na Covid-19. W Polsce spada liczba zakażeń [RELACJA]
12 listopada

21:04 Ubóstwo
Z powodu pandemii koronawirusa Ukraina może doświadczyć najgorszej recesji od lat, w wyniku której w ubóstwo może popaść ponad 9 mln jej mieszkańców - alarmuje ONZ w raporcie dotyczącym sytuacji humanitarnej w tym kraju.
Jak poinformowało Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej, od początku pandemii część dochodów straciło ponad 80 proc. gospodarstw domowych, a w ponad 40 proc. przynajmniej jeden członek rodziny stracił pracę.

20:03 Włochy
Nadzwyczajny komisarz włoskiego rządu do spraw kryzysu epidemiologicznego Domenico Arcuri wyraził nadzieję, że pod koniec stycznia pierwsi Włosi zostaną zaszczepieni na Covid-19. Jak dodał, będzie to 1,7 mln osób.
Plany rządu Giuseppe Contego komisarz przedstawił dzień po tym, gdy Komisja Europejska zatwierdziła umowę z firmami farmaceutycznymi BioNTech i Pfizer, które poinformowały o opracowaniu szczepionki na Covid-19. Według pierwszych zapowiedzi Włochy mają otrzymać 27 mln dawek.
Na razie w UE nie wiadomo, kiedy dokładnie szczepionka będzie dostępna.

19:30 Francja
Druga fala epidemii koronawirusa we Francji jest niezwykle trudna - oświadczył na konferencji prasowej premier Jean Castex. Szef rządu ogłosił przedłużenie o co najmniej kolejne 15 dni obowiązującego od 30 października lockdownu.
Zniesienie lub zmniejszenie obostrzeń byłoby teraz nieodpowiedzialne - oświadczył Castex.
Pracownicy służby zdrowia są wyczerpani. Musimy uniknąć dalszego przeciążania służby zdrowia - podkreślił. I dodał, że 40 proc. chorych na Covid-19 pacjentów na oddziałach intensywnej opieki medycznej ma poniżej 65 lat.

17:33 Włochy
636 osób zmarło we Włoszech tej doby na Covid-19, zarejestrowano 37 978 nowych zakażeń koronawirusem - podało Ministerstwo Zdrowia. Wykonano rekordowo wysoką liczbę testów: 234 tys. Tak wielu zgonów jednego dnia nie było od 6 kwietnia.
Bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 43 589.

17:00 Szwajcaria
W ciągu doby do czwartku rano w Szwajcarii i Liechtensteinie zarejestrowano 6924 nowych przypadków potwierdzonego laboratoryjnie zakaże koronawirusem, co podwyższyło ich łączną liczbę do 250 396 - poinformował szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG).
Ogólny wskaźnik zakażeń wynosi obecnie 2896,5 na 100 tys. mieszkańców. 96 868 nowych infekcji wykryto przez ostatnie dwa tygodnie.

16:00 Z danych w USA wynika, że po przechorowaniu COVID-19 u niektórych pacjentów po raz pierwszy mogą się pojawić zaburzenia psychiczne, takie jak lęk, depresja oraz bezsenność.
Na chorobę COVID-19 bardziej narażone są też osoby już cierpiące na zaburzenia psychiczne. Według "Lancet Psychiatry" te same badania sugerują, że ryzyko tego  schorzenia jest u nich o 65 proc. większe.

11:52 Blisko 9 tys. nowych zakażeń w Czechach

W Czechach odnotowano 8925 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 108 chorych na Covid-19.
Od początku epidemii w Czechach koronawirusem zakaziło się 438 805 osób, a 285 241 wyzdrowiało. Za aktywne uznaje się 147 994 infekcji.
Epidemia koronawirusa w Czechach pochłonęła dotąd 5570 ofiar śmiertelnych.

11:24 Prawie 4 tys. nowych zakażeń na Węgrzech
3927 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech. Zmarło 87 chorych na Covid-19 - poinformowano na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.
Liczba wszystkich infekcji zdiagnozowanych od początku pandemii wzrosła do prawie 127 tys. Zmarło 2784 chorych na Covid-19, a ponad 29 tys. osób wyzdrowiało.

09:18 Dobowy rekord zgonów w Rosji
W Rosji dobowy przyrost zgonów na Covid-19 osiągnął najwyższy poziom od początku pandemii koronawirusa: zmarło 439 osób. Dzień wcześniej stwierdzono 432 zgony osób zakażonych.
Zarejestrowano 21 608 nowych zakażeń koronawirusem. Łączna liczba infekcji wynosi teraz 1 858 568, a liczba zgonów - 32 032.

09:04 Rekord zakażeń na Ukrainie
Na Ukrainie wykryto 11 057 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku pandemii - poinformował minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. Ogólna liczba potwierdzonych infekcji przekroczyła pół miliona.
W ciągu minionej doby zmarło 198 zainfekowanych, wyzdrowiało 6235 osób, a hospitalizowano 1509 pacjentów. Przeprowadzono ok. 77 tys. testów, w tym ok. 47 tys. metodą PCR. Najwięcej infekcji wykryto w Kijowie (931).
Od początku pandemii zakażenie koronawirusem wykryto na Ukrainie u 500 865 osób, zmarło 9145 zakażonych, a 227 694 osoby uznano za wyleczone.

08:08 Prezydent Ukrainy w szpitalu z powodu Covid-19
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został hospitalizowany w związku z Covid-19 - informuje portal Ukraińska Prawda. W szpitalu przebywa też szef biura prezydenta Andrij Jermak, u którego także wykryto zakażenie SARS-CoV-2.
O tym, że prezydent jest hospitalizowany, powiedział serwisowi doradca Jermaka Mychajło Podolak. Zaznaczył, że Zełenski i Jermak przebywają w kijowskim szpitalu Feofanija, mają odizolowane sale.
Prezydent i szef jego biura mają zwykły harmonogram pracy, jedynym ograniczeniem jest izolacja - przekazał Podolak. Przygotowano specjalny gabinet, w którym Zełenski może przeprowadzać narady przez internet - dodał.

07:20 Ponad 21 tys. zakażeń w Niemczech
W ciągu ostatniej doby w Niemczech zdiagnozowano 21 866 nowych zakażeń koronawirusem. 215 zakażonych osób zmarło - podał Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie.
Od początku pandemii w Niemczech stwierdzono 727 553 przypadki zakażenia koronawirusem. 11 982 zakażonych zmarło.

05:32 Ponad 136 tys. nowych zakażeń w USA
Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore podał, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono 136 325 nowych zakażeń koronawirusem, a z powodu Covid-19 zmarło 1415 Amerykanów. Od początku epidemii w USA zakaziło się 10 392 672 ludzi, zmarło zaś 240 918.
W środę waszyngtoński portal informacyjny "Hill" podał, powołując się na Covid Tracking Project, że dzień wcześniej przyjęto w USA do szpitali blisko 62 tys. osób. Jest to rekordowa liczba.
Zaniepokojenie ekspertów budzi narastające znużenie ludzi epidemią, co wyraża się n.in. rezygnacją z noszenia maseczek i utrzymywania dystansu społecznego. Od dawna ostrzegali przed wzrostem zakażeń i zgonów jesienią oraz zimą. Więcej osób przebywa wówczas w zamkniętych w pomieszczeniach, gdzie wirus łatwiej się rozprzestrzenia.

12:51 Znaczny wzrost liczby zakażeń we włoskich więzieniach
W ciągu dwóch tygodni o 600 proc. wzrosła liczba zakażeń koronawirusem w więzieniach we Włoszech - alarmuje związek zawodowy pracowników więziennictwa w liście do ministra sprawiedliwości Alfonso Bonafede. Zwraca też uwagę na brak maseczek w zakładach karnych.

W liście związkowcy położyli nacisk na to, że z sanitarnego punktu widzenia sytuacja epidemiczna w więzieniach jest niebezpieczna ze względu na skupiska osób odbywających kary, a także ich spotkania z rodzinami przybywającymi z różnych części kraju. Brakuje maseczek i innych środków ochronnych, a zainstalowane w pośpiechu na wiosnę przegrody z pleksiglasu w salach spotkań nie gwarantują bezpieczeństwa.

Według sygnatariuszy listu, więzienia stały się "wolną strefą", w której niemożliwe jest przestrzeganie zasad walki z pandemią. Związkowcy zaapelowali do Ministerstwa Sprawiedliwości i kierownictwa służby więziennej o natychmiastową interwencję.

Według najnowszych danych, we Włoszech zakażonych jest około 400 więźniów i ponad 420 pracowników zakładów karnych.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-brazylia-wznawia-badania-nad-chinska-szczepionka-na-covid-19,nId,4850215


Daily COVID-19 cases top 1,000 in Lithuania
Source: Xinhua| 2020-10-31 22:37:54|Editor: huaxia

VILNIUS, Oct. 31 (Xinhua) -- Lithuania reported 1,001 new confirmed COVID-19 cases in a 24-hour span, the biggest daily spike since the country confirmed its first case on Feb. 28, the Health Ministry said Saturday.

The latest confirmed cases brought the national total to 14,824, including 165 deaths and 4,872 recoveries.

Due to the upsurge of COVID-19 cases, Lithuanian President Gitanas Nauseda on Friday urged locals to follow all safety requirements and refrain from family gatherings during the upcoming All Saints' Day, a public holiday in the country when people visit their family graves, usually with their relatives.

"Today, I ask you to carefully observe all safety requirements. Wash your hands, keep a distance of two meters, wear masks in public places and keep your social contacts remotely," he posted on Facebook.

To curb the spread of the coronavirus, 34 of Lithuania's 60 municipalities are already under lockdown, including its three biggest cities -- Vilnius, Kaunas, and Klaipeda.

Residents of these areas must wear face masks in all public spaces with rare exceptions, according to a government decision.

According to the World Health Organization, face masks should be used as part of a comprehensive strategy of measures to suppress COVID-19 transmission and save lives.

Since the beginning of the COVID-19 outbreaks in early 2020, wearing masks in public has been widely accepted in Asian countries like China, South Korea, Japan and Vietnam to curb the spread of COVID-19. Enditem
http://www.xinhuanet.com/english/2020-10/31/c_139481673.htm

https://www.theguardian.com/world/live/2020/nov/12/coronavirus-live-news-new-york-reimposes-restrictions-as-us-sees-world-record-136000-cases-in-one-day[/u]
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2020, 00:54 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #205 dnia: Listopad 13, 2020, 23:58 »
Dramatyczny bilans we Włoszech: Prawie 50 tys. zakażeń, zmarło 550 osób
Opracowanie: Malwina Zaborowska 13 listopada (18:00)

550 osób zmarło w ciągu jednego dnia we Włoszech na Covid-19. Zarejestrowano 40 902 nowe zakażenia koronawirusem. To kolejny dobowy rekord wykrytych przypadków. Jest też następny rekord wykonanych testów - przeprowadzono ich 254 tysiące.

Liczba zmarłych we Włoszch od początku epidemii wzrosła do 44 139.

Koronawirusa wykryto dotychczas u 1,1 miliona mieszkańców Włoch, wyzdrowiało około 400 tysięcy.

Obecnie w całym kraju zakażone są co najmniej 663 tysiące osób.

Liczba hospitalizowanych pacjentów wzrosła od czwartku o ponad tysiąc, do prawie 31 tysięcy. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 3230 najciężej chorych.

W Mediolanie w Lombardii rozpoczął działalność największy we Włoszech wojskowy punkt wykonywania testów na obecność koronawirusa. Będzie tam badanych codziennie tysiąc osób.

Władze sanitarne kraju zaapelowały do obywateli o "drastyczne" ograniczenie kontaktów oraz o to, by jak najwięcej przebywać w domu.

Według Ansy od niedzieli regiony Kampania i Toskania będą "czerwonymi strefami" najwyższego ryzyka zakażeń. Dołączą tym samym do Lombardii, Piemontu, Doliny Aosty i Kalabrii.

Stopień zagrożenia do drugiego, pomarańczowego, ma zostać podniesiony w Emilii-Romanii, Friuli-Wenecji Julijskiej i w Marche. Oczekiwana jest formalna decyzja ministra zdrowia w tej sprawie.
Źródło: RMF FM/PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-dramatyczny-bilans-we-wloszech-prawie-50-tys-zakazen-zmarlo-,nId,4853278

Szwecja: rekordy zakażeń, coraz więcej zmarłych. Co z odpornością stadną? Główny epidemiolog zabrał głos
Monika Mikołajska 13.11.2020, 11:16

We wrześniu naukowcy ogłosili, że Szwecja mogła pokonać koronawirusa, osiągając próg odporności zbiorowej. Dziś kraj ten notuje rekordy zakażeń i najwyższe od miesięcy liczby zgonów, a główny epidemiolog kraju przyznaje, że odporność stadna na COVID-19 w Szwecji jest prawdopodobnie niższa niż wcześniej szacowano. (...)
https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-europie,koronawirus-w-szwecji--rekordy-zakazen--coraz-wiecej-zmarlych--co-z-odpornoscia-stadna--anders-tegnell-zabral-glos,artykul,31573568.html

Słowacja od poniedziałku przymyka granice
Opracowanie: Malwina Zaborowska 13 listopada (18:42)

Premier Igor Matovicz poinformował, że od poniedziałku na Słowacji w ograniczonym trybie będą mogły wznowić działalność m.in. teatry, kina, kluby fitness, baseny. Słowacja będzie jednak wymagać na granicach testów PCR na koronawirusa - wykonanych nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem.

(...) Mówiąc o zmianach w obowiązujących restrykcjach, szef rządu powiedział, że w związku z krytyką, także ze strony jednej z partii koalicyjnych, zrezygnował z planów kolejnej akcji powszechnego testowania na koronawirusa, który tym razem miałby być organizowany nie przez państwo, a przez poszczególne branże, np. właścicieli kin, restauracji, a nawet kościoły.

Niewykluczone, że w przyszłym tygodniu w części powiatów zostanie powtórzony antygenowy test na obecność SARS-CoV-2. Wykazu lokalizacji, gdzie miałby być przeprowadzany, nie opublikowano. Minister zdrowia Marek Krajczi powiedział dziennikarzom, że krzywa nowych przypadków koronawirusa została spłaszczona dzięki przeprowadzonym dotąd powszechnym testom. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-slowacja-od-poniedzialku-przymyka-granice,nId,4853365

Szef firmy odpowiedzialnej za stworzenie szczepionki na koronawirusa: położy kres pandemii
13 XI

Uğur Şahin, naukowiec i szef firmy odpowiedzialnej za pierwszą szczepionkę przeciw COVID-19, która przeszła badania kliniczne, jest przekonany, że jego produkt może położyć kres pandemii, która przez ten rok wzięła świat "jako zakładnika" - czytamy w "The Guardian". (...)
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-optymizm-szefa-firmy-ktora-stworzyla-szczepionke-na-koronawirusa/gf0ejrf,79cfc278

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-premier-conte-uspokaja-dzieci-swiety-mikolaj-ma-pozwolenie-n,nId,4853447
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-lukaszenka-pandemia-to-zaslona-dla-globalnych-graczy,nId,4853149

https://www.politykazdrowotna.com/66946,asy-w-rekawie-producenta-szczepionek-curevac
https://www.politykazdrowotna.com/66961,sojusz-na-rzecz-szczepien-zebrano-juz-2-mld-usd-ale-potrzeb-jest-wiecej
https://www.politykazdrowotna.com/66930,pe-za-zwiekszeniem-nakladow-na-zdrowie

Prawie 41 tys. nowych przypadków koronawirusa we Włoszech. W Polsce Śląsk "liderem" pod względem liczby zakażeń [RELACJA]
13 listopada

21:56 Włochy
We Włoszech zanotowano dalszy silny wzrost liczby zakażeń koronawirusem: 648 na 100 tysięcy mieszkańców - wynika z monitoringu krajowego Instytutu Służby Zdrowia i ministerstwa zdrowia. Krytyczny pułap obciążenia szpitali przekroczono w większości regionów.

20:44 Francja
We Francji zanotowano podczas ostatniej doby 23 794 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Zmarły kolejne 932 osoby z Covid-19.
Reuters podkreśla, że w ostatnich dniach, czyli pod koniec drugiego tygodnia lockdownu, spada liczba nowych zakażeń i hospitalizacji.

17:59 Wielka Brytania
W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 27 301 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 376 kolejnych zgonów z powodu Covid-19 - poinformował brytyjski rząd.
Liczba stwierdzonych zakażeń jest drugą najwyższą od początku epidemii, choć jest ona wyraźnie - o 6169 - mniejsza od ustanowionego w czwartek rekordu. Nie wiadomo, czy gwałtowny skok, który nastąpił w czwartek - bilans wzrósł o ponad 10,5 tys. - miał jakieś szczególne przyczyny.

17:24 Włochy
Do 189 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych lekarzy, którzy zakazili się koronawirusem - poinformowała w piątek krajowa federacja Izb Lekarskich. Do długiej listy zmarłych na Covid-19 dopisano pediatrę z Genui.

15:40 Japonia
W Japonii wykryto 1685 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku pandemii. Premier Yoshihide Suga oświadczył, że choć liczba infekcji rośnie, nie ma obecnie potrzeby ponownego wprowadzenia w kraju stanu wyjątkowego.
Piątkowy bilans jest wyższy niż z poprzedniego dnia, gdy zgłoszono 1660 nowych przypadków. Łączna liczba infekcji wykrytych w Japonii przekroczyła 116 tys., a prawie 2 tys. pacjentów zmarło.

14:52 Szwecja
Naukowcy ze szpitala Uniwersyteckiego w Uppsali znaleźli cząsteczki koronawirusa w wentylacji na strychu nad salami, w których leczeni byli chorzy na Covid-19. Może to dowodzić, że wirus unosi się w powietrzu.
Naukowcy wykluczyli, że materiał genetyczny koronawirusa znaleziony w przewodach wentylacyjnych przedostał się tam drogą kropelkową. Jednocześnie był on martwy, co oznacza, że nie miał zdolności zakażania.

14:14
Europejskie Stowarzyszenie Medycyny Intensywnej Terapii (ESICM) zmieni swoje zalecenia dotyczące leczenia osób ciężko chorych na Covid-19, odradzając rutynowe stosowanie leku remdesivir - podaje Reuters. To efekt badań WHO, które nie wykazały skuteczności leku.

08:57 Kolejny rekord zakażeń na Ukrainie
Na Ukrainie wykryto 11 787 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 172 zainfekowanych - poinformował ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. To drugi dzień z rzędu z rekordową liczbą zachorowań.
W ciągu minionego dnia przeprowadzono ok. 73 tys. testów na obecność koronawirusa, w tym ok. 47 tys. metodą PCR. Wyzdrowiało 6155 osób, hospitalizowano 1587 pacjentów, a najwięcej infekcji wykryto w Kijowie (1083).
Od początku pandemii zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono na Ukrainie u 512 652 osób, zmarło 9317 zainfekowanych, a 233 849 osób uznano za wyleczone.

08:19 Ponad 7 tys. nowych zakażeń w Czechach
7874 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w Czechach. Zanotowano 91 zgonów.
Liczba infekcji SARS-CoV-2 wykrytych od początku pandemii w Czechach wynosi 446 675; około 300 tys. osób wyzdrowiało. Aktywnych przypadków jest ponad 140 tys. Od początku pandemii zmarło 5755 osób.

06:32 Ponad 23 tys. nowych zakażeń w Niemczech
W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 23 542 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 218 kolejnych zgonów. To najwyższy dobowy przyrost infekcji od początku pandemii - poinformował berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).
Do tej pory w Niemczech zdiagnozowano 751 095 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 12 200 osób.

05:41 Ponad 1700 nowych zgonów w USA
Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore podał, że w ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych potwierdzono 142 363 nowe zakażenia koronawirusem, a z powodu Covid-19 zmarły 1747 osoby.
Od początku epidemii w USA koronawirusem zakaziło się 10 526 906 ludzi, zmarło zaś 242 621.

05:35 Doradca Trumpa zakażony koronawirusem
Starszy doradca kampanii reelekcyjnej prezydenta USA Donalda Trumpa Corey Lewandowski uzyskał wynik pozytywny na obecność koronawirusa. Jest kolejną osobą z otoczenia amerykańskiego prezydenta, która zaraziła się Sars-CoV-2.

47-letni Lewandowski, który mieszka w stanie New Hampshire, przyznał w rozmowie z CNN, że jego środowy test potwierdził zakażenie. Jak dodał czuje się dobrze, ale na wszelki wypadek nie opuszcza domu.

Lewandowski był na pokładzie samolotu prezydenta USA Air Force One 2 listopada, przed wiecem kampanii Trumpa w Wisconsin. Brał także udział w nocnym przyjęciu wyborczym w Białym Domu, gdzie zauważono, że nosił maseczkę.

Amerykańskie media przypominają, że minionym tygodniu zakazili się koronawirusem szef personelu Białego Domu Mark Meadows, sekretarz ds. Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast Ben Carson, dyrektor polityczny Białego Domu Brian Jack oraz kilku innych członków administracji niższego szczebla.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-prawie-41-tys-nowych-przypadkow-koronawirusa-we-wloszech-w-p,nId,4852375

https://www.theguardian.com/world/live/2020/nov/13/coronavirus-live-news-quarter-of-deaths-in-france-linked-to-covid-as-us-tops-140000-daily-cases

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #206 dnia: Listopad 14, 2020, 23:44 »
Rumunia: Pożar na OIOM-ie z pacjentami mającymi Covid-19. Dziesięć osób nie żyje
Katarzyna Wójcik 14 listopada (20:59)

Do dziesięciu wzrósł bilans ofiar śmiertelnych pożaru na szpitalnym oddziale intensywnej opieki medycznej z pacjentami z Covid-19 w okręgu Neamt w północno-wschodniej Rumunii. O zdarzeniu poinformowały lokalne służby ratunkowe. Siedem osób zostało rannych.


Pożar w szpitalu w Rumunii/ZIARPIATRANEAMT / HANDOUT /PAP/EPA

Rzeczniczka pogotowia ratunkowego w okręgu Neamt Irina Popa przekazała, że pożar wybuchł w dwóch salach na oddziale intensywnej terapii. Znajdowało się tam wtedy 16 pacjentów.

Popa dodała, że uważa się, iż chorzy, którzy zginęli, byli zakażeni koronawirusem.

Pożar udało się już ugasić.

Wcześniejszy bilans mówił o siedmiu ofiarach śmiertelnych i dwóch poważnie rannych. Późnym wieczorem liczba ta została zaktualizowana - zmarło 10 osób, a 7 zostało rannych.

Rzeczniczka placówki poinformowała, że wszyscy, którzy zginęli w płomieniach, byli pacjentami szpitala. Poważnych obrażeń doznało sześciu pacjentów i członek personelu medycznego. Wszyscy są w stanie krytycznym.

Rumuński minister zdrowia Nelu Tataru powiedział lokalnym mediom, że pożar został "najprawdopodobniej wywołany zwarciem".

Rumunia, która ma jedną z najsłabiej rozwiniętych infrastruktur opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej, zgłosiła do tej pory 353 185 przypadków zakażenia koronawirusem i 8813 zgonów osób zainfekowanych. Prawie 13 tys. osób z Covid-19 było w sobotę hospitalizowanych w całej Rumunii, w tym 1172 pacjentów na oddziałach intensywnej terapii - poinformował Reuters.

Za pomocą poniższych wykresów możecie sprawdzić, jak wyglądała liczba zakażeń koronawirusem, a także wyzdrowień i zgonów na przestrzeni ostatnich miesięcy, w różnych państwach.
(...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-rumunia-pozar-na-oiom-ie-z-pacjentami-majacymi-covid-19-dzie,nId,4855156

Muore di covid il cugino di papa Francesco: era ricoverato a Chivasso
14 novembre 2020 | 18:36

Oscar Perino aveva 68 anni. La bisnonna era cugina prima della nonna materna del pontefice, entrambe originarie di Teo, una frazione di Cabella Ligure (Alessandria)
di Floriana RulloOscar Perino era il cugino di Papa Francesco. E lui andava fiero di quella parentela, anche se non stretta. «Raccontava sempre di essere il nipote di Rosa, cugina prima di Maria Gogna, a sua volta nonna di Jorge Mario Bergoglio entrambe originarie di Teo, una frazione di Cabella Ligure, in provincia di Alessandria - spiega Claudio Castello, sindaco di Chivasso, in provincia di Torino, dove Perino ha vissuto per tutta la vita -. Era orgoglioso, nel 2015, di aver scoperto di essere cugino del Pontefice e aveva fatto di tutto per poterlo incontrare. Un anno fa aveva realizzato il suo sogno a Genova, durante un’udienza privata».

Perino, aveva 68 anni e dal 16 ottobre era ricoverato all’ospedale Covid della città. A Chivasso, dove viveva con la moglie, aveva sempre fatto il fioraio prima di andare in pensione nel 1999 lasciando il negozio alla figlia.

«Una famiglia molto attiva anche nel volontariato – racconta ancora il primo cittadino-. Chivasso piangerà la sua scomparsa perché era una persona a cui volere un gran bene e di cui si possono dire solo cose buone».
https://torino.corriere.it/piemonte/20_novembre_14/muore-covid-cugino-papa-francesco-era-ricoverato-chivasso-6c6a0e28-269e-11eb-bd3c-8e368a362c56.shtml

Kuzyn papieża Franciszka zmarł na Covid-19
Opracowanie: Adam Zygiel 14 listopada (20:35)

W szpitalu koło Turynu na północy Włoch zmarł w sobotę na Covid-19 kuzyn papieża Franciszka - podały miejscowe media. Oscar Perino, który pochodził z rodzinnych stron ojca papieża w Piemoncie, miał 68 lat.

Krewny Franciszka, z zawodu handlowiec, zmarł w szpitalu w Chivasso, gdzie przebywał przez miesiąc po zakażeniu koronawirusem.

Oscar Perino był kuzynem czwartego stopnia Jorge Bergoglio. Prababcia Perino była kuzynką babci przyszłego papieża. Obie mieszkały w miejscowości Cabella Ligure koło Alessandrii w Piemoncie.

Półtora roku temu Perino spotkał się z papieżem na prywatnej audiencji.

Franciszek jest synem włoskich imigrantów, którzy wyjechali do Argentyny.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-kuzyn-papieza-franciszka-zmarl-na-covid-19,nId,4855150

Austria wprowadza lockdown. Kanclerz potwierdza
Opracowanie: Adam Zygiel 14 XI

Austria wprowadzi we wtorek ogólnokrajowy lockdown w celu opanowania rosnących zakażeń koronawirusem - poinformował kanclerz Sebastian Kurz, potwierdzając doniesienia Reutera. Kwarantanna ma potrwać do 6 grudnia włącznie.


Sebastian Kurz/CHRISTIAN BRUNA /PAP/EPA

Zostaną zamknięte wszystkie sklepy, których działalność nie jest nieodzowna. Czynne będą placówki z najpotrzebniejszymi artykułami, apteki, banki, urzędy pocztowe - podaje AFP.

Obecnie obowiązująca godzina policyjna od godz. 20 do 6 rano zostanie rozszerzona w takim sensie, że w domu trzeba będzie pozostać cały dzień, poza takimi wyjątkami, jak wyjście do pracy, do lekarza, do sklepu po artykuły pierwszej potrzeby czy na ćwiczenia.

Kanclerz dodał, że chodzi o maksymalnie ograniczenie kontaktów międzyludzkich; ludzie powinni pracować z domu, gdy tylko jest to możliwe. Nauka w szkołach całkowicie będzie odbywać się zdalnie. Do tej pory było tak w przypadku liceów i uczelni wyższych.

Mimo wprowadzenia pod koniec października częściowego lockdownu, w ramach którego zamknięto m.in. restauracje, kawiarnie, muzea i teatry, liczba nowych zakażeń w Austrii stale rośnie. Rząd od kilku tygodni znajduje się pod coraz silniejszą presją, by znacznie zaostrzyć obowiązujące restrykcje.

W piątek austriackie MSW poinformowało o kolejnej rekordowej liczbie 9586 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w ciągu minionej doby, co zwiększyło ich łączną liczbę od początku epidemii w tym kraju do 191 228. Do tej pory w związku z Covid-19 w Austrii zmarło 1661 osób.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-austria-wprowadza-lockdown-kanclerz-potwierdza,nId,4855091

Hiszpańscy lekarze domagają się dymisji głównego epidemiologa
Opracowanie: Adam Zygiel 14 listopada (21:09)

W ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii zakaziło się koronawirusem ponad 18 tys. osób - wynika z sobotnich statystyk regionalnych służb sanitarnych. Izba Lekarska tego kraju zażądała natychmiastowej dymisji głównego epidemiologa Fernando Simona.

(...) Tymczasem w sobotę Izba Lekarska Hiszpanii wezwała głównego epidemiologa kraju Fernando Simona do natychmiastowego podania się do dymisji. Medycy zarzucają mu złe wykonywanie obowiązków podczas zarządzania kryzysem i przekazywanie błędnych informacji na temat rozwoju epidemii.

Przedstawiciel resortu zdrowia był już wielokrotnie krytykowany przez organizacje lekarskie, m.in. za podawanie niesprawdzonych informacji, ironiczne uwagi o pracy pielęgniarek, spędzanie urlopu poza krajem w czasie kryzysu epidemicznego oraz pojawianie się w przestrzeni publicznej bez maski ochronnej. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-hiszpanscy-lekarze-domagaja-sie-dymisji-glownego-epidemiolog,nId,4855164

Koronawirus we Włoszech. "Widzimy spowolnienie wzrostu krzywej zakażeń"
Opracowanie: Adam Zygiel 14 XI

544 osoby zmarły minionej doby we Włoszech z powodu Covid-19, potwierdzono także 37 255 nowych zakażeń koronawirusem - podało włoskie Ministerstwo Zdrowia. W ciągu jednego dnia wykonano 227 tys. testów.

Bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 44683. Widzimy początkowe, ale wyraźne spowolnienie wzrostu krzywej zakażeń - oświadczył prezes krajowej rady Służby Zdrowia prof. Franco Locatelli.

Koronawirusa wykryto dotychczas u ponad 1,1 mln mieszkańców Włoch, co oznacza, że zakaziła się co 60. osoba w tym kraju.

Obecnie zakażonych jest co najmniej 688 tys. osób, wyzdrowiało 411 tys.

Liczba hospitalizowanych pacjentów wzrosła od piątku o 484, do ponad 31 tys. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa około 3300 najciężej chorych. Przybyło ich jednego dnia 76.

W domowej izolacji przebywają 653 tys. zakażonych.

Najwięcej nowych zakażeń przybywa nadal w Lombardii. Od piątku zanotowano ponad 8 tys. następnych.

Od niedzieli regiony Toskania i Kampania będą czerwonymi strefami najwyższego ryzyka zakażeń, gdzie obowiązywać będzie najwięcej restrykcji. Dołączą do Lombardii, Piemontu, Kalabrii i Doliny Aosty.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-ponad-37-tys-zakazen-koronawirusem-we-wloszech-zmarly-544-os,nId,4855103

Prawie 27 tys. nowych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii
Opracowanie: Adam Zygiel 14 listopada (19:05)

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 26 860 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 462 kolejne zgony z powodu Covid-19 - poinformował w sobotę po południu brytyjski rząd. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-prawie-27-tys-nowych-przypadkow-koronawirusa-w-wielkiej-bryt,nId,4855111

Trump: Czas pokaże, kto będzie w Białym Domu
Opracowanie: Katarzyna Wójcik 13 listopada (23:22)

"Czas pokaże kto będzie w Białym Domu" - ocenił prezydent USA Donald Trump podczas pierwszej konferencji prasowej od ogłoszenia przez media na podstawie danych z komisji, że wygranym amerykańskich wyborów jest Demokrata Joe Biden. Trump poinformował ponadto, że do kwietnia szczepionka na Covid-19 powinna być dostępna dla wszystkich Amerykanów.


Prezydent USA Donald Trump/CHRIS KLEPONIS / POOL /PAP/EPA
Konferencja dotyczyła m.in. epidemii koronawirusa. W listopadzie USA biją dobowe rekordy pod względem wykrywanych przypadków SARS-CoV-2.

W Ogrodzie Różanym prezydent stwierdził, że do kwietnia szczepionka na Covid-19 powinna być dostępna dla wszystkich Amerykanów. Wyraził też nadzieję, że niedługo Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wyda zezwolenie na stosowanie szczepionki.

Jako pierwsi - jak zastrzegł Trump - dostęp do niej uzyskają osoby starsze oraz walczące z wirusem na pierwszej linii.

Ja nie zaprowadzę lockdownu, ta administracja nie zaprowadzi lockdownu - stwierdził Trump. Dodał jednak, iż "czas pokaże" kto będzie w Białym Domu.

Prezydent wyszedł z konferencji nie odpowiadając na pytania dziennikarzy.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wybory-prezydenckie-w-usa-2020/fakty/news-trump-czas-pokaze-kto-bedzie-w-bialym-domu,nId,4853528
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-ponad-150-tys-nowych-zakazen-koronawirusem-w-usa-trump-szcze,nId,4854868

Koronawirus w Singapurze okiełznany? "Jesteśmy bardzo blisko tego zwycięstwa"
Karolina Walczowska 14 XI

Singapur od ponad dwóch miesięcy notuje dzienny przyrost zakażonych koronawirusem na poziomie kilku osób. Jak udało się im opanować rozprzestrzenianie się śmiertelnego wirusa? - Odpowiedzialność społeczna, zaawansowana technika, przykładowe podejście władz i wielkość kraju. To połączenie tych elementów sprawia, że dziś jesteśmy tu, gdzie jesteśmy, a przede wszystkim, że czujemy się naprawdę bezpiecznie - mówi w rozmowie z Onet Podróże Joanna Bogdan, Polka, która od 2,5 roku mieszka i pracuje w tej części Azji. (...)
https://www.onet.pl/turystyka/onetpodroze/koronawirus-w-singapurze-pod-kontrola-polka-o-tym-jak-kraj-poradzil-sobie-z-epidemia/wsv9gcl,07640b54

Francuski tenor organizuje koncerty ze swojego okna. Zobaczcie nagrania
Katarzyna Wójcik 14 listopada (06:51)

Pandemia zmieniła sztukę. Przez ograniczenia wprowadzone przez wiele państw zamknięte zostały ośrodki kultury, a część artystów straciła pracę. Na nieszablonowy pomysł umilania codzienności mieszkańcom Paryża, a także spełniania się w zawodzie wpadł francuski tenor Stephane Senechal. Śpiewak dwa razy w tygodniu organizuje koncerty ze swojego okna. Zobaczcie to na filmach.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=cKOt85w3pPg" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=cKOt85w3pPg</a>
https://www.youtube.com/watch?v=cKOt85w3pPg&feature=emb_title
(...)
https://www.youtube.com/watch?v=cKOt85w3pPg&feature=emb_title

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-policja-uzyla-armatki-wodnej-na-protescie-przeciwko-restrykc,nId,4855193

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-pasterz-zarazil-sie-koronawirusem-jego-stadem-zajal-sie-burm,nId,4854880

https://www.theguardian.com/world/live/2020/nov/14/coronavirus-live-news-western-australia-eases-border-trump-says-vaccine-soon-for-vulnerable

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #207 dnia: Listopad 15, 2020, 22:24 »
Naukowcy: Koronawirus we Włoszech był już we wrześniu 2019 roku
Opracowanie: Adam Zygiel 15 XI

Koronawirus krążył we Włoszech już we wrześniu zeszłego roku, a zatem znacznie wcześniej, niż dotąd sądzono - wynika z badań naukowców z Instytutu Onkologicznego w Mediolanie i uniwersytetu w Sienie. Analizowali oni rezultaty badań chorych na raka płuc.

Badacze przedstawili swoje ustalenia w publikacji na łamach specjalistycznego pisma "Tumori Journal", poświęconego różnym aspektom leczenia nowotworów.

Naukowcy przeanalizowali wyniki badań 959 osób chorych na raka płuc, przeprowadzonych między wrześniem 2019 a marcem tego roku. U 11 proc. z nich stwierdzono przeciwciała nowego koronawirusa, co oznacza, że przeszli zakażenie.

Z tej grupy 14 proc. osób miało te przeciwciała już we wrześniu, a 30 proc. - w drugim tygodniu lutego, to jest zanim wykryto pierwsze zakażenie, do jakiego doszło we Włoszech. Nastąpiło to 20 lutego.

Najwięcej takich wczesnych przypadków, ponad 53 proc. potwierdzonych zostało w Lombardii.

Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-naukowcy-koronawirus-we-wloszech-byl-juz-we-wrzesniu-2019-ro,nId,4856697

Koronawirus we Włoszech. Ponad 540 zgonów
Opracowanie: Adam Zygiel 15 XI

546 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, a łączna liczba zgonów od początku epidemii koronawirusa przekroczyła 45 tys. Zarejestrowano 33979 następnych zakażeń - ogłosiło włoskie Ministerstwo Zdrowia. Wykonanych zostało 195 tys. testów.

Bilans zgonów notowanych od lutego wzrósł do 45229.

Koronawirusa wykryto dotychczas u prawie 1,2 mln mieszkańców Włoch, wyzdrowiało 420 tys.

Obecnie zakażonych jest co najmniej 712 tys. osób.

Liczba hospitalizowanych pacjentów wzrosła od soboty o 649, do ponad 32 tys. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 3422 najciężej chorych, o 116 więcej niż dzień wcześniej.

W Toskanii, która jako kolejny region została ogłoszona czerwoną strefą wysokiego ryzyka zakażeń, potwierdzono ostatniej doby ponad 2600 nowych przypadków. Zmarły 44 osoby.

W Kampanii, która od niedzieli też jest w czerwonej strefie wykryto około 3700 następnych infekcji.

Wciąż najwięcej rejestruje się ich w Lombardii; tej doby ponad 8 tys.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-koronawirus-we-wloszech-ponad-540-zgonow,nId,4856691

90-letni chory na Covid-19 mówił lekarzowi: "Nie traćcie na mnie czasu". Wyzdrowiał
Opracowanie: Adam Zygiel 15 listopada (15:58)

"Doktorze, niech pan nie traci na mnie czasu i pozwoli mi odejść" - poprosił lekarza w szpitalu 90-letni Włoch z Lombardii chory na Covid-19. Lekarze zawalczyli o jego życie i wygrali - tę historię opisał w niedzielę dziennik "Corriere della Sera".

Gazeta przytacza relację ordynatora oddziału reanimacji w szpitalu w miejscowości Alta Valle Intelvi koło Como, dokąd trafił będący w ciężkim stanie mężczyzna, który wymagał wsparcia tlenem. Doktor Giuseppe Vallo podkreślił, że chory uścisnął mu rękę i powiedział: "zrobiłem w życiu wszystko, co chciałem, mam 90 lat, niech pan pozwoli mi odejść".

Lekarz wyznał, zwracając się do swojego pacjenta: Twój uśmiech i twoja godność tak mocno ścisnęły mi serce, że wydawało mi się, że to mnie brakuje tlenu. Walczyliśmy razem. Doktor zaznaczył, że lekarze czuwali nad tym, aby pacjent miał przez telefon kontakt ze swoimi krewnymi.

Po 15 dniach senior opuścił oddział intensywnej terapii.

Podziękowałeś nam tyle razy, ale prawda jest taka, że to my musimy tobie podziękować, bo dajesz nam nadzieję i wolę, by dalej walczyć każdego dnia - powiedział lekarz z Lombardii.

Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-90-letni-chory-na-covid-19-mowil-lekarzowi-nie-traccie-na-mn,nId,4856643

Elon Musk "prawdopodobnie" zakażony Covid-19. "Dostaję rozbieżne wyniki"
Opracowanie: Urszula Gwiazda 15 listopada (06:10)

Właściciel koncernu Tesla Elon Musk twierdzi, że "prawdopodobnie" ma łagodne zakażenie koronawirusem. Jednocześnie - jak zaznaczył - jest sceptyczny co do dokładności testów na Covid-19."Dostaję całkowicie rozbieżne wyniki z różnych laboratoriów, ale najprawdopodobniej mam łagodny przypadek Covida. Moje symptomy są takie jak niewielkiego przeziębienia, co nie jest zaskakujące ponieważ koronawirus jest rodzajem przeziębienia" - napisał Musk na Twitterze.

Nie ujawnił rodzajów testów, jakim się poddał. Napisał jedynie, że w porównaniu ze zwykłym przeziębieniem ma więcej bólów mięśniowych i bardziej boli go głowa.

Jest mało prawdopodobne, żeby Elon Musk pojawił się podczas zaplanowanego na niedzielę startu z przylądka Canaveral na Florydzie rakiety z pojazdem wyprodukowanym przez należącą do niego firmę SpaceX.
Źródło: RMF FM/PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-elon-musk-prawdopodobnie-zakazony-covid-19-dostaje-rozbiezne,nId,4856524
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-54948005

Elon Musk says he’s tested positive and negative for COVID-19
By Thomas Ricker@Trixxy  Nov 13, 2020, 3:22am EST

Elon Musk said Thursday night on Twitter that he has received mixed results after being tested for COVID-19 and is currently experiencing symptoms of a common cold. Musk says he was tested four times using a rapid antigen test: two tests came back positive and two came back negative. He’s also awaiting the results from two PCR tests but the results won’t be known for 24 hours. (...)
https://www.theverge.com/2020/11/13/21563590/elon-musk-tests-postive-coronavirus-pcr-antigen

Szczepionka na COVID-19. To on za nią stoi. Mówi, kiedy życie wróci do normy
mmc 15.11.2020 16:48

Profesor Ugur Sahin, współzałożyciel firmy BioNTech, która razem z koncernem Pfizer opracowuje szczepionkę na koronawirusa, opowiedział o swoich przewidywaniach dotyczących tego, kiedy wrócimy do normalnego życia.

Szczepionka na COVID-19. To on za nią stoi. Mówi, kiedy życie wróci do normy
Kobieta otrzymuje szczepionkę na COVID-19, opracowaną przez Pfizer i BioNTech. W trzeciej fazie testów, w której uczestniczyła kobieta, szczepionka miała ponad 90-procentową skuteczność. (Dogukan Keskinkilic)

W tym tygodniu firmy Pfizer i BioNTech poinformowały, że skuteczność opracowywanej przez nie szczepionki na koronawirusa wynosi ponad 90 proc. W testach udział brało ok. 43 tys. chętnych. Wieść o powstającej szczepionce ucieszyła wszystkich i dała nadzieję na powrót do życia sprzed pandemii.

Lato nam pomoże, ponieważ liczba zakażeń wtedy spadnie, a absolutnie koniecznym jest, abyśmy mieli wysoki wskaźnik szczepień do jesieni/zimy przyszłego roku. Albo i wcześniej - powiedział prof. Ugur Sahin w rozmowie z BBC.

Kiedy życie wróci do normy? John Bell, profesor medycyny z Uniwersytetu Oksfordzkiego, mówił, że dzięki szczepionce może się to stać już wiosną.

Prof. Sahin jest jednak ostrożniejszy. Bardziej realny termin, jak mówi, to zima 2021 roku. Pierwsze szczepionki mają zostać rozdystrybuowane pod koniec bieżącego lub na początku przyszłego roku. Do kwietnia 2021 r. do krajów na całym świecie ma trafić ok. 300 mln szczepionek.

Jestem pewien, że dzięki tak skutecznej szczepionce transmisja między ludźmi zostanie zredukowana - może nie o 90 proc., ale o 50 proc. Nie zapominajmy, że nawet to będzie oznaczało olbrzymie ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa - powiedział prof. Sahin.

Szczepionka na COVID-19. Skutki uboczne?

Prof. Sahin podkreśla, że w badaniach nie stwierdzono, aby szczepionka na COVID-19 niosła ze sobą jakieś poważne skutki uboczne. Drobniejsze skutki uboczne, które zauważono, to lekki lub średni ból w miejscu ukłucia. Może się on utrzymywać przez kilka dni. Niektórzy pacjenci mieli też przez kilka dni gorączkę.

Czy sytuacja rzeczywiście wróci do normy do zimy 2021 roku?

BBC podkreśla, że aby powiódł się plan, który kreśli prof. Sahin, szczepionka musi zostać zatwierdzona przez organy regulacyjne. Zgoda ta pojawi się dopiero wtedy, gdy pewne będzie, że szczepionka jest bezpieczna.

Inną niepewność - podaje BBC - stanowi to, jak długo po wstrzyknięciu preparatu będzie się utrzymywać odporność. Być może okaże się, że szczepienia będą musiały być powtarzane cyklicznie.
https://www.o2.pl/informacje/szczepionka-na-covid-19-to-on-za-nia-stoi-mowi-kiedy-zycie-wroci-do-normy-6575935329479648a

Covid-19: Normal life back next winter, says vaccine creator
15 XI

(...) The UK is expected to get 10 million doses of the BioNTech/Pfizer vaccine by the end of the year, with a further 30 million doses already ordered. The jab, which was trialled in six countries, is given in two doses, three weeks apart. (...)
https://www.bbc.com/news/health-54949799

Covid-19 news: One in four patients not getting life-saving treatment
13 November 2020 By Michael Le Page , Clare Wilson , Jessica Hamzelou , Sam Wong , Adam Vaughan , Conrad Quilty-Harper and Layal Liverpool

The latest coronavirus news updated every day including coronavirus cases, the latest news, features and interviews from New Scientist and essential information about the covid-19 pandemic

One in four coronavirus patients in the UK are missing out on life-saving dexamethasone treatment

Around 25 per cent of people who should receive dexamethasone as a treatment for covid-19 are not being given the medicine, according to newly released papers from the UK government’s Scientific Advisory Group for Emergencies. Researchers calculated that failure to give the treatment had led to 55 deaths. Dexamethasone is a steroid and the only known drug that reduces deaths from the coronavirus. It works by suppressing an overreaction of the immune system that can cause damaging inflammation of the lungs and other organs.

In June a UK trial showed that dexamethasone reduces the death rate of covid-19 by a third in people who are on ventilators and by one fifth in those who are receiving supplementary oxygen by other means. A consortium of UK researchers tracked the treatments given to people in hospital with covid-19 since then. The number of people who received the steroid rose over time. But even in August and September, it was not being given to all those who met the criteria – though it is unclear why.

Other coronavirus news

The other main treatment for the coronavirus, the antiviral agent remdesivir, has had a vote of no confidence from the head of the European Society of Intensive Care Medicine. In an interview with Reuters, Jozef Kesecioglu said “remdesivir is now classified as a drug you should not use routinely in covid-19 patients”. The move comes after the largest trial of the drug found it has little or no impact on death rates. However other smaller studies suggest remdesivir does speed up recovery from the infection.

Covid-19 infections in England are still rising, although the rate of increase most recently has become slower than in the preceding weeks, according to the latest data from the Office of National Statistics released today. The highest infection figures are in teenagers and young adults. The number of positive tests are also rising in Wales and Scotland. In Northern Ireland the trend seems to have levelled off.

People with learning disabilities have died from covid-19 at higher rates than the rest of the population, according to a report from Public Health England. In the 18-34 age group, people with learning disabilities had a death rate thirty times higher. The authors of the report say this could be because people in this group are more likely to be overweight and   have diabetes than people outside this group. The charity Mencap told the BBC the government has failed to protect a vulnerable group.

Researchers who work with the coronavirus are testing positive for the virus even though they do not seem to be infected. The scientists work with sections of the virus’s genes that are also the target of commonly used PCR or swab tests, they have told the New York Times.

Older teenagers should not be lumped in with younger children in terms of their likelihood of catching the coronavirus, says a UK paediatrician. The latest case figures from Scotland show that 15-19-year-olds have a similar infection rate as middle-aged adults, while figures for everyone under 15 are much lower.

Coronavirus deathsThe worldwide covid-19 death toll has passed 1.29 million. The number of confirmed cases is more than 53 million, according to Johns Hopkins University, though the true number of cases will be much higher.
https://www.newscientist.com/article/2237475-covid-19-news-one-in-four-patients-not-getting-life-saving-treatment/

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-salah-zarazony-koronawirusem-kilka-dni-wczesniej-tanczyl-bez,nId,4856527
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-protest-restauratorow-rozdali-trzy-kilogramy-bialych-trufli,nId,4856528
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-papiez-w-czasach-niepewnosci-nie-dajmy-sie-zarazic-obojetnos,nId,4856573

https://www.theguardian.com/world/live/2020/nov/15/coronavirus-live-news-us-confirms-177000-daily-cases-as-victoria-marks-16-days-with-no-infections

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #208 dnia: Listopad 16, 2020, 23:57 »
WHO: System zdrowotny w Europie jest bliski punktu załamania
Opracowanie: Sara Bounaoui  16 listopada (20:12)

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus wyraził w poniedziałek "skrajne zaniepokojenie" sytuacją epidemiologiczną w Europie i Amerykach, gdzie systemy zdrowotne są bliskie "punktu załamania".

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej szef WHO stwierdził, że choć ostatnie postępy w badaniach nad szczepionkami dają powody do optymizmu, państwa nie powinny spoczywać na laurach w wysiłkach mających ograniczyć szerzenie się koronawirusa.

W tej chwili jesteśmy skrajnie zaniepokojeni falą przypadków Covid-19, jaką widzimy w niektórych krajach. Zwłaszcza w Europie i Amerykach, medycy i systemy zdrowotne są bliskie punktu załamania  - powiedział Tedros.

Dla szefa WHO była to pierwsza konferencja, którą odbył w siedzibie organizacji w Genewie odkąd na początku listopada poddał się kwarantannie. WHO poinformowało w poniedziałek, że 65 jej pracowników zakaziło się od początku pandemii.

Komentując pozytywne wstępne wyniki trzeciej fazy badań klinicznych nad szczepionkami, eksperci zgodzili się, że choć są one "bardzo, bardzo obiecujące", to największym wyzwaniem będzie ich sprawiedliwa dystrybucja oraz zaszczepienie olbrzymiej liczby ludzi.

Opracowanie skutecznej szczepionki to jak rozbicie obozu pod Mount Everest. Wejściem na szczyt będzie dopiero dystrybucja i zaszczepienie ludzi - powiedziała na konferencji Kate O'Brien z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w USA.

Jak dodała, choć zademonstrowana dotąd skuteczność szczepionek na poziomie 90-95 proc. jest świetnym wynikiem, to nie gwarantuje pokonania wirusa, jeśli ludzie nie będą się szczepić. Jako przykład podała szczepionkę przeciw odrze, która mimo podobnej skuteczności nie wyeliminowała do końca choroby ze względu na to, że nie wszyscy poddają się szczepieniom.

Działacze WHO podkreślali również konieczność sprawiedliwej dystrybucji szczepionek. Jak zauważyła dr Soumya Swaminathan, pierwsze dostawy preparatów powinny być dostępne w I połowie przyszłego roku, ale znaczne partie szczepionek już zostały zarezerwowane przez bogate państwa. Szef WHO zaapelował do krajów G20, by podczas weekendowego szczytu wsparły projekt COVAX, mający zapewnić wczesny dostęp do szczepionek także dla uboższych krajów.
(...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/komentarze-ekspertow/news-who-system-zdrowotny-w-europie-jest-bliski-punktu-zalamania,nId,4858937

Merkel apeluje o znaczne ograniczenie prywatnych kontaktów
Opracowanie: Malwina Zaborowska 16 XI

Po konsultacjach z premierami niemieckich krajów związkowych kanclerz Angela Merkel zaapelowała do obywateli o powstrzymanie się od prywatnych uroczystości i drastyczne ograniczenie kontaktów. ​Pomimo wprowadzenia w Niemczech 2 listopada częściowego lockdownu sytuacja epidemiczna nie uległa znaczącej poprawie. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-merkel-apeluje-o-znaczne-ograniczenie-prywatnych-kontaktow,nId,4859002

Gwałtowny spadek wykrytych zakażeń we Francji
Opracowanie: Malwina Zaborowska 16 XI

Francuska służba zdrowia zgłosiła w poniedziałek 9406 nowych zakażeń Covid-19 w ciągu ostatnich 24 godzin. Jest to gwałtowny spadek w porównaniu z niedzielnymi zakażeniami (27 228) i znacznie poniżej rekordowego poziomu 86 852 w dniu 7 listopada.

Minister zdrowia Olivier Veran powiedział, że ostatnie dane wykazały pewne zachęcające oznaki skutków wprowadzonego drugiego krajowego lockdownu.

We Francji hospitalizowanych jest jednak coraz więcej osób - ich liczba wzrosła w ciągu ostatniej doby o 416 i osiągnęła rekordowy poziom 33 497.

W tym samym czasie zmarło 506 osób, zwiększając liczbę zgonów do 45 054.

Łącznie od początku epidemii zdiagnozowano we Francji 1 991 233 przypadki zakażenia SARS-CoV-2.

Wyniki poniedziałkowe zwykle są niższe, gdyż w niedziele przeprowadza się mniej testów. Ale siedmiodniowa średnia liczby nowych infekcji jest coraz niższa już ósmy dzień z kolei, spadając do 26 251.

Mimo tych pozytywnych trendów minister Veran powiedział, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby poluzować lockdown, który ma potrwać co najmniej do początku grudnia.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-gwaltowny-spadek-wykrytych-zakazen-we-francji,nId,4859018

Szwecja wprowadza pierwszą poważną koronarestrykcję
Opracowanie: Malwina Zaborowska 16 listopada (17:26)

Premier Szwecji Stefan Loefven ogłosił pierwszą poważną koronarestrykcję, ograniczając od 24 listopada limit spotkań publicznych do 8 osób. To pierwsze tak daleko idące obostrzenie w kraju, a nie tylko dobrowolne zalecenie. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-szwecja-wprowadza-pierwsza-powazna-koronarestrykcje,nId,4858698

Kościoły we Francji zamknięte do połowy grudnia
Opracowanie: Malwina Zaborowska 16 listopada (19:38)

Rząd Francji zdecydował, że miejsca kultu w kraju pozostaną zamknięte przynajmniej do połowy grudnia z powodu pandemii koronawirusa. Premier Jean Castex i szef MSW Gerald Darmanin rozmawiali na ten temat z episkopatem. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-koscioly-we-francji-zamkniete-do-polowy-grudnia,nId,4858928

Szczepionka na koronawirusa. Moderna deklaruje 95 proc. skuteczności
16 listopada

Wstępne wyniki badań klinicznych szczepionki przeciw koronawirusowi Moderny wykazały skuteczność na poziomie 94,5 proc. - podała w poniedziałek ta amerykańska firma. Nie stwierdzono też znaczących uwag dotyczących bezpieczeństwa środka.

Skuteczność szczepionki obliczono na podstawie potwierdzonych dotychczas infekcji koronawirusem wśród uczestników badań klinicznych. Wśród 30 tys. uczestników badań 95 uległo zakażeniu, z czego 90 z nich to osoby, które zamiast szczepionki otrzymały placebo.

Jak podała Moderna, 11 z infekcji były ciężkimi przypadkami, a wszystkie z nich dotyczyły grupy kontrolnej. 15 zakażonych osób to seniorzy.

Badanie nie wykazało znaczących skutków ubocznych szczepionki, z których większość była "łagodna lub umiarkowana". Najczęstszym efektem ubocznym po pierwszej dawce szczepionki był ból w miejscu wykonania zastrzyku (2,7 proc.), zaś po drugiej - zmęczenie (9,7 proc.), ból mięśni (8,9 proc.), ból stawów (5,2 proc.) i ból głowy (4,5 proc.). Jak podaje firma, objawy te "były generalnie krótkotrwałe".

Ostateczna ocena skuteczności może się jeszcze zmienić w miarę trwania badań i wykrywania kolejnych przypadków. Firma planuje złożyć wniosek o pozwolenie na dopuszczenie do użytku w trybie nadzwyczajnym w USA w przeciągu tygodni, ale w pierwszej kolejności otrzymają je tylko osoby szczególnie narażone na infekcję. Według szacunków firmy, szeroka dystrybucja preparatu nastąpi najwcześniej na przełomie I i II kwartału 2021 roku.

Co ważne, badania wciąż nie zakończyły się publikacją naukową, wiele wątpliwości - choćby na temat trwałości zapewnianej ochrony - pozostaje, ale powodów do optymizmu jest dużo.

Pfizer również informował o skuteczności swojej szczepionki

Moderna jest drugą zachodnią firmą, która opublikowała wstępne wyniki trzeciej fazy badań klinicznych. Wcześniej zrobiły to firmy BioNTech i Pfizer, które oszacowały skuteczność wspólnej szczepionki na ponad 90 proc. Oba środki to szczepionki nowej generacji mRNA, będące pierwszymi w swoim rodzaju.

Obie szczepionki wymagają transportu i przechowywania w bardzo niskich temperaturach - w przypadku preparatu Moderny, jest to -20C. Jak jednak podała firma, szczepionka może być używana do 30 dni po rozmrożeniu przechowywana w lodówce, podczas gdy w przypadku Pfizer/BioNTech okres ten wynosi 5 dni.

Szczepionka Moderny była częścią programu amerykańskiego rządu "Operation Warp Speed". W sierpniu wstępną umowę na co najmniej 80 mln dawek preparatu firmy zawarła Unia Europejska.

Von der Leyen zabiera głos w sprawie szczepionki Moderny

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wyraziła w poniedziałek nadzieję na szybką finalizację umów z amerykańskim koncernem Moderna ws. zakupu szczepionek na Covid-19.

Jak stwierdziła w poniedziałek komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides, negocjacje nadal trwają, ale kontrakt nie został jeszcze sfinalizowany.

Komisarz poinformowała, że jeszcze w tym tygodniu podpisana zostanie umowa o dostawie do 300 mln dawek szczepionki opracowanej przez firmy Pfizer i BioNTech, której skuteczność potwierdziły badania. Komisja zamierza też zakupić do 405 mln dawek szczepionki niemieckiej firmy CureVac, która jednak jeszcze nie rozpoczęła ostatniej fazy badań.

W poniedziałek z kolei Europejska Agencja Leków poinformowała o rozpoczęciu bieżącej analizy danych z badań szczepionki opracowywanej przez hiszpańską filię Moderny.

Jak dotąd UE rozpoczęła negocjacje w sprawie zakupu szczepionek co najmniej z sześcioma producentami: Pfizer/BioNTech, CureVac, Moderną, Sanofi-GSK, Johnson&Johnson oraz AstraZeneca. Szczepionki mają zostać rozdzielone między wszystkie kraje członkowskie według kryterium liczby ludności.
Źródło: RMF/PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-szczepionka-na-koronawirusa-moderna-deklaruje-95-proc-skutec,nId,4858534
https://www.theguardian.com/world/2020/nov/16/latest-moderna-vaccine-success-is-good-news-but-high-price-may-restrict-access

Szczepionka na COVID. Prof. Simon o wysokiej skuteczności szczepionki Moderny
OPRAC. MACIEJ DRZAŻDŻEWSKI 16 XI

Choć według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia spada liczba nowych przypadków koronawirusa w Polsce, to nie ma wątpliwości, że pandemia jeszcze długo będzie wpływać na życie Polaków. Sposobem na jej opanowanie będzie skuteczna szczepionka. W ostatnich tygodniach pojawiają się informacje kolejnych koncernów farmaceutycznych o wyprodukowaniu preparatu o wysokiej skuteczności. Według najświeższych informacji firma Moderna opracowała szczepionkę o 95-procentowej skuteczności. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy prof. Krzysztofa Simona. Zdaniem eksperta każda informacja o nowej szczepionce jest bardzo pozytywna. Simon zwrócił również uwagę na wyjątkowość opracowanych szczepionek i podkreślił, że 95-procentowa skuteczność to bardzo dobry wynik.
https://wiadomosci.wp.pl/szczepionka-na-covid-prof-simon-o-wysokiej-skutecznosci-szczepionki-moderny-6576276055619713v

BBC: Przybywa fake newsów dot. szczepień przeciwko Covid-19
Opracowanie: Nicole Makarewicz 16 listopada (15:25)

Optymistyczne zapowiedzi wprowadzenia do użycia pierwszych szczepionek przeciwko Covid-19 sprawiły, że coraz częściej w internecie pojawiają się absurdalne wręcz fake newsy, zniechęcające do ich stosowania - ostrzega BBC. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-bbc-przybywa-fake-newsow-dot-szczepien-przeciwko-covid-19,nId,4858576

Elektroniczna bransoleta nową bronią w walce z Covid-19
Bogdan Frymorgen 16 listopada (13:03)

Nowa broń w walce z Covid-19. Tym razem jest nią noszona na przegubie dłoni elektroniczna bransoleta. Przestrzega przed najprostszą formą przenoszenia zakażeń.

Nowa broń w walce z Covid-19. Tym razem jest nią noszona na przegubie dłoni elektroniczna bransoleta. Przestrzega przed najprostszą formą przenoszenia zakażeń.

Bransoleta zaprogramowana została w ten sposób, by rozpoznawać 1000 różnych ruchów dłoni. Zazwyczaj spoczywa pasywnie na nadgarstku, ale w momencie, gdy zamierzamy dotknąć twarzy, włożyć palce w usta, czy przetrzeć oczy, delikatnie wibruje.

Została stworzona przez grupę brytyjskich uczonych, którzy w swej pracy oparli się na badaniach behawioralnych i sztucznej inteligencji.

Jej twórcy są przekonani, że dzięki wprowadzeniu ograniczeń w zwykłych ludzkich przyzwyczajeniach, możemy skutecznie obniżyć liczbę zakażeń koronawirusem.

Innym prostym zabiegiem, co powszechni wiadomo, jest mycie dłoni i zachowywanie dystansu społecznego.

The Nudge, bo tak nazywa się nowatorska bransoleta, pomaga także ludziom, którzy cierpią na zaburzenia nerwicowe, objawiające się na przykład obgryzaniem paznokci.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/komentarze-ekspertow/news-elektroniczna-bransoleta-nowa-bronia-w-walce-z-covid-19,nId,4858440

Koronawirus. USA z nowymi restrykcjami. "Stoimy nad przepaścią"
OPRAC. BARTOSZ KOŁODZIEJCZYK 16 XI

Koronawirus. USA musi wprowadzać kolejne restrykcje. Wszystko z powodu liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Niektóre władze stanowe wprost mówią o coraz gorszej sytuacji w kraju. "Stoimy nad przepaścią" - podkreśla gubernator Michigan. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-usa-z-nowymi-restrykcjami-stoimy-nad-przepascia-6576153018719136a

Święta w cieniu wirusa. Europa szykuje się na obostrzenia również zimą
Mateusz Ratajczak 16 XI

(...) Mniej zachowawczy od polskich polityków są wspomniani już Niemcy. Tamtejszy minister gospodarki Peter Altmeier w rozmowie z dziennikiem "Bil dam Sonntag" powiedział, że obostrzenia nie znikną jeszcze przez kilka miesięcy. O taktyce otwierania i zamykania biznesu wraz z falami wirusa powiedział wprost: "to lockdown w stylu jojo". (...)
https://www.money.pl/gospodarka/swieta-w-cieniu-wirusa-europa-szykuje-sie-na-obostrzenia-rowniez-zima-6576265568725504a.html

Koronawirus. Nowe informacje o szczepionkach na Covid-19. Ograniczenia dot. spotkań w Szwecji [RELACJA]
16 listopada

20:51 Prawie 200 lekarzy zmarło od początku pandemii we Włoszech
Do 192 wzrosła we Włoszech liczba lekarzy zmarłych podczas pandemii koronawirusa - poinformowała Krajowa Federacja Izb Lekarskich.
Od początku drugiej fali zakażeń zanotowano 13 zgonów medyków. Ponad połowa z nich to lekarze medycyny ogólnej. Wśród zmarłych są również emerytowani lekarze, którzy wznowili praktykę w obliczu braku personelu i rosnącej liczby zakażeń w szpitalach i przychodniach.

20:40 Austria: Publiczne nabożeństwa wstrzymane do 6 grudnia
16 działających w Austrii Kościołów i związków wyznaniowych uzgodniło, że w związku z pandemią koronawirusa wstrzymują od wtorku do 6 grudnia publiczne nabożeństwa - poinformowała minister Susanne Raab, do której kompetencji należą w austriackim rządzie kwestie wyznaniowe. Jak zaznaczyła, porozumienie takie wynegocjowano na jej wideokonferencji z przedstawicielami prawnie uznanych wspólnot religijnych. Podziękowała jednocześnie wszystkim Kościołom i związkom wyznaniowym za ich współpracę w tej sprawie.
Zawieszenie publicznych nabożeństw nie oznacza jednak zamknięcia obiektów sakralnych, gdzie dozwolone będą np. osobiste modlitwy.

18:30 Dobowy rekord zgonów w Portugalii
W Portugalii podczas ostatniej doby zanotowano rekordową liczbę 91 zgonów osób zakażonych koronawirusem - podało ministerstwo zdrowia tego kraju. Łączna liczba zmarłych na Covid-19 wzrosła do 3472.
Jak poinformowała minister zdrowia Marta Temido, po raz kolejny ponad połowę zmarłych w ciągu doby stanowili mieszkańcy północnych dystryktów kraju.
Wyhamowała liczba nowych zakażeń koronawirusem. O ile w pierwszej połowie listopada utrzymywała się ona na poziomie 4000-6000 dobowych przypadków, to podczas ostatnich 24 godzin wyniosła 3996. W sumie zanotowano prawie 226 tys. zakażeń.

18:19 Ponad 27 tys. nowych zakażeń we Włoszech
504 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby na Covid-19, potwierdzono 27 354 nowe zakażenia koronawirusem - ogłosiło włoskie Ministerstwo Zdrowia. Wykonano 152 tys. testów.
Bilans zgonów od początku epidemii wzrósł we Włoszech do 45 733. Koronawirusa wykryto dotychczas u ponad 1,2 mln mieszkańców Włoch. Wyzdrowiało 442 tys. osób.
Liczba hospitalizowanych pacjentów wzrosła od niedzieli o 489 - do 32,5 tys. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 3492 najciężej chorych -  o 70 więcej niż dzień wcześniej. Eksperci już ostrzegają przed ryzykiem trzeciej fali pandemii w styczniu.

09:49 Rosja
W Rosji wykryto w ciągu minionej doby 22 778 nowych przypadków koronawirusa - poinformował sztab rządowy. Dobowy przyrost zakażeń jest najwyższy od początku epidemii i trzeci dzień z rzędu przekracza 22 tysiące. Od niedzieli w kraju zmarły 303 osoby z Covid-19.

09:14 Wielka Brytania
Brytyjski premier Boris Johnson izoluje się po kontakcie z osobą, u której potwierdzono obecność koronawirusa - poinformowało jego biuro. Zapewniono, że szef rządu czuje się dobrze i nie ma żadnych objawów choroby.
Jak przekazało biuro Johnsona, będzie on pracował ze swojej rezydencji na Downing Street, co będzie obejmowało także dalsze kierowaniem walką z epidemią.

09:10 Czechy
1887 nowych zakażeń SARS-CoV-2, najmniej od 5 października, wykryto w niedzielę w Czechach - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych resortu zdrowia. W niedzielę przed tygodniem infekcji było prawie dwa razy więcej. Łączna liczba zgonów na Covid-19 przekroczyła 6 tys.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-koronawirus-nowe-informacje-o-szczepionkach-na-covid-19-ogra,nId,4856739

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-slowacja-luzuje-restrykcje-ale-nie-dla-obcokrajowcow-nowe-za,nId,4858238

https://www.rmf24.pl/sport/news-erling-haaland-pod-lupa-policji-czy-zlamie-kwaratanne,nId,4858230

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-francja-setki-katolikow-modlily-sie-przed-zamknietymi-koscio,nId,4856726

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-saksonia-zawiesila-maly-ruch-graniczny-z-polska-i-czechami,nId,4859014

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-korea-grozi/fakty/news-kim-dzong-un-pokazal-sie-publicznie-po-raz-pierwszy-od-25-dn,nId,4858457

https://www.rmf24.pl/ekonomia/news-unijny-dyplomata-weto-wegier-i-polski-wywolaloby-w-unii-kryz,nId,4858489

https://www.theguardian.com/world/live/2020/nov/16/coronavirus-live-news-us-confirms-1m-cases-in-a-week-boris-johnson-selfisolating

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #209 dnia: Listopad 17, 2020, 23:58 »
Francja pierwszym krajem Europy z ponad 2 mln zakażeń koronawirusem
17 XI

Liczba potwierdzonych infekcji koronawirusem we Francji przekroczyła 2 mln - poinformowało we wtorek tamtejsze ministerstwo zdrowia. We Francji stwierdzono więc najwięcej zakażeń w Europie. Na świecie więcej infekcji odnotowano tylko w USA, Indiach i Brazylii.

W ciągu ostatniej doby na Covid-19 we francuskich szpitalach zmarło 437 pacjentów. Według władz medycznych wzrostowy trend epidemii zaczyna się jednak odwracać.

Nasze wysiłki zaczynają przynosić owoce - powiedział na konferencji prasowej dyrektor generalny we francuskim resorcie zdrowia dr Jerome Salomon zaznaczając, że w ciągu ostatnich dni spadła liczba nowo diagnozowanych infekcji, ale siła epidemii jest wciąż bardzo duża. Lekarz przedstawił tę pozytywną tendencję jako efekt przestrzegania ograniczeń i jeszcze raz podkreślił konieczność stosowania się do restrykcji sanitarnych.

Salomon przekazał, że bardzo wysoka pozostaje liczba hospitalizowanych pacjentów z Covid-19, która wynosi 33,5 tys., 4 854 z nich jest leczonych na oddziałach intensywnej terapii. Jak zauważa agencja AFP, obecnie w szpitalach przebywa więcej chorych z koronawirusem, niż podczas wiosennego szczytu epidemii, chociaż wtedy więcej z nich leżało na oddziałach intensywnej terapii.

Od połowy lutego, gdy w Paryżu na Covid-19 zmarł będący pierwszą ofiarą pandemii w Europie chiński turysta, we Francji z powodu koronawirusa zmarły 46 273 osoby. Wykryto też 2 036 755 infekcji, z czego 45 552 w ciągu ostatniej doby. Bariera 1 mln zakażeń została przekroczona 23 października.

Francja jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią państw. Pod względem liczby zakażeń zajmuje czwarte miejsce na świecie, pod względem liczby zgonów - siódme - przypomina agencja Reutera.

Wcześniej we wtorek w podobnym do Salomona tonie wypowiadał się minister zdrowia Olivier Veran, który ocenił, że Francja odzyskuje kontrolę nad epidemią, ale jest jeszcze za wcześnie na ogłaszanie zwycięstwa. Mimo pozytywnego trendu i spadku średniej dziennej liczby infekcji Veran przestrzegł, że jest za wcześnie na luzowanie związanych z epidemią ograniczeń, które we Francji mają obowiązywać co najmniej do początku grudnia.

Podczas swojej konferencji Salomon zwrócił uwagę, że pogarsza się również stan zdrowia psychicznego Francuzów, od końca września do początku listopada podwoiła się liczba osób dotkniętych depresją.
Źródło: RMF FM/PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-francja-pierwszym-krajem-europy-z-ponad-2-mln-zakazen-korona,nId,4861144

Włochy: Największa dobowa liczba zgonów od wczesnej wiosny
Opracowanie: Malwina Zaborowska 17 listopada (19:27)

731 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, co oznacza największą dobową liczbę zgonów od wczesnej wiosny. Potwierdzono 32191 nowych zakażeń koronawirusem - podało Ministerstwo Zdrowia. Wykonanych zostało 208 tys. testów.

Łączny bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł do 46464.

Do tej pory koronawirusa wykryto u 1,2 mln osób, z których wyzdrowiało 457 tys. Od początku epidemii wykonano ponad 19 mln badań.

Obecnie zakażonych jest co najmniej 733 tys. osób.

W ciągu doby liczba pacjentów na intensywnej terapii wzrosła o 120, do 3612.

Łącznie w szpitalach przebywa ponad 36 tys. chorych na Covid-19, o około 650 więcej niż w poniedziałek.

Wtorek został uznany za najbardziej tragiczny dzień epidemii w regionie Wenecja Euganejska. W ciągu doby na Covid-19 zmarło tam 100 osób.

Prezes krajowego Instytut Służby Zdrowia Silvio Brusaferro powiedział: To, co wydarzy się w czasie Bożego Narodzenia, będzie w dużym stopniu zależeć od tego, jak się zachowujemy.

Wyraził nadzieję, że wprowadzone kroki i zachowanie ludzi doprowadzą do tego, że spadnie wskaźnik zakaźności i sytuacja epidemiczna poprawi się w całych Włoszech.
Źródło: RMF FM/PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-wlochy-najwieksza-dobowa-liczba-zgonow-od-wczesnej-wiosny,nId,4861053

Byli małżeństwem 63 lata. Zmarli na Covid-19 w odstępie godziny
Opracowanie: Malwina Zaborowska 17 listopada (20:12)

Byli małżeństwem przez 63 lata, zmarli na Covid-19 w odstępie godziny w tym samym szpitalu - tę historię mieszkańców okolic Mediolanu opisują lokalne media. Byli nierozłączni niemal do ostatniej chwili.

83-letnia Olga i rok od niej młodszy Vincenzo Molino mieszkali w Sesto San Giovanni w Lombardii. Jedna z ich wnuczek powiedziała dziennikarzom, że jej dziadkowie byli bardzo ostrożni i prawie nie wychodzili z domu z powodu pandemii koronawirusa. Tylko mężczyzna chodził czasem na zakupy i do apteki. To on zachorował pierwszy na początku listopada, a wkrótce potem źle poczuła się też jego żona.

W bardzo poważnym stanie oboje trafili do szpitala w Monzy. Według relacji wnuczki wcześniej przez tydzień, gdy byli chorzy, wzywany lekarz nie przyszedł z domową wizytą.

W szpitalu byli w osobnych salach. Po czterech dniach hospitalizacji najpierw zmarła Olga, godzinę później jej mąż.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-byli-malzenstwem-63-lata-zmarli-na-covid-19-w-odstepie-godzi,nId,4861083

Dramat 4-latka. W ciągu kilku miesięcy stracił oboje rodziców
17 XI

Epidemia koronawirusa przyczyniła się do tysięcy ludzkich dramatów na całym świecie. Nie oszczędziła także rodziny 4-letniego Raidena Gonzaleza z San Antonio w Teksasie (USA). Chłopiec w ciągu zaledwie kilku miesięcy stracił zarówno ojca, jak i matkę. Obydwoje zmarli na COVID-19. Jaki los czeka teraz osieroconego Raidena?Raiden Gonzalez już wkrótce będzie świętował swoje czwarte urodziny. Będzie to jednak bardzo smutna uroczystość, ponieważ jego rodzice nie będą mogli zobaczyć, jak zdmuchuje świeczki na torcie.

W czerwcu ubiegłego roku tata chłopca zaraził się koronawirusem. Adan Gonzalez, który pracował jako kierowca ciężarówki, zmarł na chorobę COVID-19 trzy tygodnie później. Miał zaledwie 33 lata. To był jednak dopiero początek dramatu.

5 października 29-letnia mama Raidena Mariah źle się poczuła. Zmarła tego samego dnia. Kilka dni po śmierci młodej kobiety jej matka odebrała telefon z informacją, że Mariah miała pozytywny wynik na koronawirusa. (...)
https://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/usa-dramat-4-latka-w-ciagu-kilku-miesiecy-stracil-dwoje-rodzicow/5g5d9s1#slajd-1
https://www.nbcnews.com/news/latino/covid-kills-4-year-old-boy-s-mom-dad-san-n1247850?cid=sm_npd_nn_tw_ma

Kiedy czeka nas powrót do normalności sprzed pandemii? Opinie ekspertów
Opracowanie: Magdalena Partyła 17 listopada (06:27)

Powrót do normalnego życia sprzed pandemii będzie w pełni możliwy w okresie jesienno-zimowym przyszłego roku - twierdzi jeden z twórców szczepionki przeciwko Covid-19 prof. Ugur Sahin. Przełomowym momentem ma być wiosna i lato przyszłego roku. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-kiedy-czeka-nas-powrot-do-normalnosci-sprzed-pandemii-opinie,nId,4860365

Dania: Tysiące martwych norek na drogach. Wypadły z ciężarówek
Opracowanie: Joanna Potocka 17 listopada (15:18)

Duński rząd zdobył poparcie w parlamencie dla planu wybicia około 15 mln norek z powodu wykrycia na części farm mutacji koronawirusa. Wcześniejsza decyzja premier Danii Mette Frederiksen w tej sprawie nie miała podstaw prawnych. Duńskie media zajmuje jednak sprawa tysięcy martwych zwierząt, który wypadły na drogi z transportujących je ciężarówek.

Rząd w Kopenhadze zatwierdził zakrojony na szeroką skalę proces wybicia norek. Uzgodniono, że hodowcy za każdą sztukę otrzymają z budżetu państwa 30 koron (około 4 euro).

Minister ds. żywności Mogen Jensen potwierdził informacje na temat "chaosu w sprawie uśmiercenia norek".

Na początku listopada premier ogłosiła wybicie wszystkich norek w związku z wykryciem mutacji koronawirusa, który przenosi się na ludzi. To według duńskich służb sanitarnych, może zagrozić w przyszłości skuteczności szczepionki na Covid-19.

Centroprawicowa i prawicowa opozycja dowiodła jednak w parlamencie, że do takiej decyzji nie ma podstaw prawnych, a uśmiercić można jedynie norki z ferm, gdzie wykryto zakażenie oraz znajdujące się w promieniu 7,8 km od takich miejsc.

We wtorek duńskie służby sanitarne poinformowały o wykryciu w ostatnim tygodniu 200 przypadków zakażeń koronawirusem wśród pracowników sześciu różnych farm norek. Nie podano ich lokalizacji.

Dotychczas na duńskich fermach uśmiercono kilka milionów norek. Są one grzebane na specjalnie zabezpieczonych terenach wojskowych.

Tysiące martwych norek na drogach

Duńskie media informują o przypadkach, kiedy ciężarówki gubiły wzdłuż drogi dużą część martwych, zakażonych koronawirusem norek. Zostały zebrane dopiero po kilku godzinach i mogły być zagrożeniem dla innych zwierząt.

Najpierw do takiego incydentu doszło w poprzednią niedzielę na drodze E45. Martwe norki leżały na jezdni na odcinku 50 kilometrów między miejscowościami Haverslev a Randers.

Potem we wtorek ciężarówka "zgubiła" zawartość po zachodniej stronie Jutlandii. Świadkowie mówili gazecie "Ekstrabladet" o tysiącach martwych zwierząt, leżących na jezdni między Ølgod a Nordenskog. Doniesienia te potwierdziła później policja.

Dania jest światowym liderem jeśli chodzi o eksport skór z norek, które są hodowane na 1500 fermach. Eksportuje rocznie 17 mln skór, z czego większość trafia do Chin i Hongkongu.

"Ekstrabladet" pisała kilka dni temu, że podobne przypadki zakażeń zmutowanym koronawirusem stwierdzono już także w Chorwacji.
Źródło: RMF FM/PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/gospodarka/news-dania-tysiace-martwych-norek-na-drogach-wypadly-z-ciezarowek,nId,4860740

Koronawirus. Ponad 700 nowych zgonów we Włoszech. Częściowy lockdown w Szkocji [RELACJA]
17 listopada

22:21 Włochy
"4 mln uczniów z dala od szkolnych klas, to porażka narodowa"- oświadczyło włoskie stowarzyszenie dyrektorów szkół, odnosząc się do częściowego zdalnego nauczania w kraju, wprowadzonego z powodu epidemii koronawirusa. W domach uczy się większość gimnazjalistów, licealiści i niektórzy młodsi uczniowie.

21:15 Hiszpania
W Hiszpanii podczas ostatniej doby zmarła największa podczas drugiej fali epidemii koronawirusa liczba pacjentów - 435, poinformował we wtorek resort zdrowia tego kraju. Od początku epidemii zmarło 41,6 tys. zainfekowanych. Liczba wszystkich zakażeń przekroczyła 1,5 mln.

11:30 Korea Płd.
Władze Seulu ogłosiły podwyższenie poziomu alertu epidemicznego o pół stopnia, by zapobiec dalszemu wzrostowi liczby zakażeń koronawirusem. Dobowy bilans infekcji wykrytych w całym kraju po raz czwarty z rzędu przekroczył 200 - podała agencja Yonhap.
Koreańskie służby medyczne zgłosiły we wtorek 230 nowych zakażeń, co podniosło łączną liczbę infekcji wykrytych tam od początku pandemii do 28 999. Zmarło łącznie 494 zakażonych pacjentów, a odsetek zgonów wynosi 1,7 proc.
Dzienne bilanse w Korei Płd. są znacznie niższe niż wielu krajach Europy, ale w ostatnich dniach odnotowano wyraźny trend wzrostowy. W sobotę liczba nowych infekcji przekroczyła 200 po raz pierwszy od ponad dwóch miesięcy.

09:26 Rosja
W Rosji w ciągu minionej doby 442 osoby zmarły na Covid-19 - podał sztab rządowy. Jest to największa liczba zgonów w ciągu jednej doby od początku pandemii. Wykryto 22 410 nowych zakażeń koronawirusem.
Dobowy przyrost zakażeń w Rosji czwarty dzień z rzędu przekracza 22 tysiące.
Od początku pandemii zakaziło się koronawirusem 1 971 013 osób. Zmarło 33 931 osób.

07:51 Czechy
5406 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w poniedziałek w Czechach, co jest najniższym od miesiąca dobowym przyrostem w dzień powszedni - podało ministerstwo zdrowia. To mniej o 642 niż w poniedziałek przed tygodniem.
Łącznie od początku marca w kraju koronawirusem zakaziły się 465 523 osoby. Wyzdrowiało 341 249.

06:41 Niemcy
W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 14 419 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 267 chorych na Covid-19 - poinformował berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).
Do tej pory w Niemczech zdiagnozowano 815 746 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 12 814 osób.
Pomimo wprowadzenia w Niemczech 2 listopada częściowego lockdownu, sytuacja epidemiczna nie uległa znaczącej poprawie. Rząd chce dalszych drastycznych ograniczeń.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-koronawirus-ponad-700-nowych-zgonow-we-wloszech-czesciowy-lo,nId,4860358

https://wideo.wp.pl/kim-dzong-un-zwolal-narade-wszystko-przez-pandemie-koronawirusa-6576300354573953v

https://www.o2.pl/informacje/szczepionka-na-covid-19-bedzie-gorzej-zanim-bedzie-lepiej-6574854939515872a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-szczepionka-na-covid-19-ke-zatwierdzila-nowa-umowe,nId,4860818
https://www.politykazdrowotna.com/67056,ke-zakupi-do-405-mln-dawek-szczepionki-od-curevac
https://www.politykazdrowotna.com/66946,asy-w-rekawie-producenta-szczepionek-curevac
https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/zdrowie/badania-szczepionki-przeciw-koronawirusowi-jak-wygladaja-relacje-ochotnikow/zmcq0mj

https://www.rmf24.pl/sport/news-norwegia-chce-wstrzymania-pilkarskich-meczow-miedzypanstwowy,nId,4860588

https://www.theguardian.com/world/live/2020/nov/17/coronavirus-live-news-vaccine-progress-encouraging-says-who-south-korea-at-critical-crossroads

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #209 dnia: Listopad 17, 2020, 23:58 »