Autor Wątek: Koronawirus na świecie  (Przeczytany 5955 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #225 dnia: Grudzień 03, 2020, 23:30 »
Liczba ofiar śmiertelnych pandemii koronawirusa przekroczyła 1,5 miliona
Opracowanie: Adam Zygiel 3 XII

Ponad 1,5 miliona ludzi straciło życie z powodu Covid-19; średnio co dziewięć sekund umiera z powodu koronawirusa jeden człowiek - podała w czwartek agencja Reutera. Szczepienia przeciwko koronawirusowi mają się rozpocząć w grudniu w kilku rozwiniętych krajach. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-liczba-ofiar-smiertelnych-pandemii-koronawirusa-przekroczyla,nId,4893766

Amerykanie uruchamiają nowy system śledzenia postępów pandemii
Grzegorz Jasiński 3 grudnia (20:44)

Amerykańscy naukowcy uruchamiają światowy system śledzenia postępów pandemii koronawirusa. Projekt GASSP (GlobAl Sars-Co2 Surveillance Project) ma pomóc przewidywać, gdzie i w jakim natężeniu wirus może w najbliższym czasie uderzyć. Jego działanie opisują na łamach czasopisma "Journal of Medical Internet Research" badacze z Northwestern University Feinberg School of Medicine i University of Florida.

Według zapowiedzi autorów system rusza w tym tygodniu w 195 krajach świata, będzie w stanie nie tylko pokazywać na bieżąco, gdzie wirus atakuje w danej chwili, ale pomoże prognozować rozwój i tempo rozprzestrzeniania się kolejnych fal epidemii.

W tej chwili jesteśmy w stanie wykrywać kolejne ogniska na początkowym etapie, chcemy przekazywać informację, gdze pandemia przyspiesza, jak szybko się rozwija i jak obecna sytuacja zmieniła się w porównaniu z tą sprzed paru tygodni - tłumaczy Lori Post, szefowa Buehler Center for Health Policy and Economics przy NU Feinberg School of Medicine.

Jesteśmy w stanie informować rządy poszczególnych krajów o pojawieniu się u nich ognisk zakażeń, zanim ich skutki będzie widać w przepełnionych szpitalach i kostnicach. Obecne systemy monitorowania danych są statyczne, nasz jest dynamiczny - dodaje Post.

Autorzy programu zapowiadają, że system będzie otwarty dla każdego, ale szczególnie będą go monitorować amerykańskie placówki dyplomatyczne, za których pośrednictwem będzie można alarmować władze poszczególnych krajów.

Naukowcy twierdzą, że ich metoda analizy danych opiera się na podobnych zasadach, jak ekonomiczne instrumenty badania rozwoju lub "zwijania się" gospodarki.

To są metody dobrze sprawdzone i przetestowane, po raz pierwszy wykorzystujemy je do monitorowania rozwoju choroby. Model został już jednak wcześniej sprawdzony w zastosowaniach medycznych i wiemy, że działa - mówi Post.

Autorzy systemu GASSP twierdzą, że dotychczasowe instrumenty monitorowania pandemii nie zmieniły się w dużym stopniu od 50 lat, koncentrują się na rejestrowaniu nowych przypadków zakażeń i śmierci, a także podsumowywaniu liczby zakażeń i śmierci od początku pandemii. Ich metoda pozwala szybciej zauważać niepokojące trendy i wszczynać alarm, gdy przyspieszenie tempa transmisji wskazuje na pojawienie się nowego ogniska.

System może mieć istotne znaczenie w krajach rozwijających się, ale i w państwach rozwiniętych powinien choćby pomóc przygotować służbę zdrowia na nadciągające istotne zwiększenie liczby chorych wymagających hospitalizacji.

Na przykład Holandia to - względem innych państw - stosunkowo mały kraj i nie ma takiej liczby przypadków zakażeń, jak na przykład Hiszpania, ale widzimy tam obecnie niepokojącą tendencję wzrostu tempa zakażeń, co może doprowadzić do gwałtownego ich przyrostu - mówi Post.

Prędkość przyrastania liczby przypadków nie mówi wszystkiego, nie wystarczy też monitorować samo przyspieszenie tego przyrostu, istotne jest jeszcze tempo z jakim rośnie samo przyspieszenie.

Dopiero analiza tych wszystkich parametrów daje szansę przewidzenia istotnego pogorszenia sytuacji epidemicznej.

System wykorzystuje przy tym zaawansowane metody statystyczne do korygowania niekompletnych danych, co pozwala lepiej ocenić zasięg epidemii.
https://www.rmf24.pl/nauka/news-amerykanie-uruchamiaja-nowy-system-sledzenia-postepow-pandem,nId,4893571

"Koronawirusowy car" w administracji Bidena. Zajmie się dystrybucją szczepionek
Opracowanie: Adam Zygiel 3 XII

Demokrata Joe Biden wybrał osobę, która za jego prezydentury ma koordynować odpowiedź władz USA na epidemię; "koronawirusowym carem" zostanie Jeff Zients - podał portal Politico. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-koronawirusowy-car-w-administracji-bidena-zajmie-sie-dystryb,nId,4893763

Pierwsza partia szczepionek Pfizera już dotarła do Wielkiej Brytanii
Opracowanie: Adam Zygiel 3 grudnia (20:22)

Pierwsza partia opracowanych przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionek przeciw koronawirusowi znajduje się już na terytorium Wielkiej Brytanii - podała w czwartek późnym popołudniem stacja Sky News. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-pierwsza-partia-szczepionek-pfizera-juz-dotarla-do-wielkiej-,nId,4893712

W Wlk. Brytanii szczepionka przeciw Covid-19 dopuszczona do użytku. Producenci: Efekty uboczne łagodne i szybko ustępują
Opracowanie: Sara Bounaoui  3 grudnia (05:31)

Dopuszczona w środę do użycia w Wielkiej Brytanii szczepionka przeciw koronawirusowi opracowana przez firmy Pfizer i BioNTech może powodować niepożądane działania, ale są one łagodne i ustępują w ciągu kilku dni - wynika z dołączonych instrukcji producenta. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-w-wlk-brytanii-szczepionka-przeciw-covid-19-dopuszczona-do-u,nId,4893071

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-merkel-obostrzenia-zwiazane-z-koronawirusem-przedluzone-do-1,nId,4891742

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-godzina-policyjna-w-swieta-we-wloszech-conte-unikamy-general,nId,4893738

https://wiadomosci.wp.pl/niemcy-koronawirus-u-psa-i-kota-6582326736239168a?c=336&src01=f1e45

Francja. Nie żyje Valery Giscard d'Estaing
OPRAC. VIOLETTA BARAN 3 XII

Były prezydent Francji Valery Giscard d'Estaing zmarł w wieku 94 lat. Przyczyną śmierci były komplikacje zdrowotne związane z zakażeniem koronawirusem.


Francja. Nie żyje Valery Giscard d'Estaing (PAP)

Giscard d'Estaing zmarł w środę wieczorem w otoczeniu rodziny w swojej posiadłości Authon w departamencie Loir-et-Cher, w środkowej Francji. Powołana przez niego fundacja poinformowała, że były prezydent zmarł w rezultacie komplikacji po zarażeniu się wirusem SARS-CoV-2.

Polityk, były prezydent Francji w latach 1974-81, był w ciągu ostatnich miesięcy kilkakrotnie hospitalizowany w związku z problemami kardiologicznymi i niewydolnością krążenia. Ostatnio, w połowie listopada, przebywał w szpitalu w Tours z powodu niewydolności układu oddechowego.

Giscard d’Estaing wystartował w wyborach prezydenckich w 1974, rozpisanych po śmierci Georges’a Pompidou. Miał wówczas 48 lat. Jako nowo wybrany prezydent, który objął rządy po latach sprawowania ich przez gaullistów, dążył do modernizacji Francji i francuskiego społeczeństwa. Zezwolił m.in. na rozwody za obopólną zgodą i zalegalizował aborcję. Zainicjował wiele ogólnokrajowych projektów, m.in. budowę sieci szybkich pociągów TGV.

W polityce zagranicznej dążył do integracji europejskiej m. in. nawiązując ścisłą współpracę z ówczesnym kanclerzem RFN Helmutem Schmidtem. Razem położyli podwaliny pod europejską wspólną walutę tworząc Europejski System Monetarny (EMS). Opowiadał się też za polepszeniem stosunków z USA.

Valery Giscard d'Estaing "pracował na rzecz wzmocnienia stosunków między państwami europejskimi"
W 1978 r. na bazie kilku wspierających go ugrupowań Valéry Giscard d’Estaing powołał centrowo-prawicową Unię na rzecz Demokracji Francuskiej (UDF).

W 1981 Giscard d’Estaing ubiegał się o reelekcję w wyborach prezydenckich jednak przegrał z kandydatem socjalistów Francois Mitterandem.

Od 1989 do 1993 r.Giscard d’Estaing zasiadał w Parlamencie Europejskim, w którym do 1991 był przewodniczącym Grupy Liberalnej, Demokratycznej i Reformatorskiej.

W 2001 r. został mianowany przewodniczącym Konwentu do spraw Przyszłości Europy. Efektem jego pracy było opracowanie projektu traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy.

Jako były prezydent wszedł w skład Rady Konstytucyjnej. Rok wcześniej został członkiem Akademii Francuskiej. Pełnił też funkcję honorowego przewodniczącego Rady Gmin i Regionów Europy.

Valery Giscard d'Estang po raz ostatni pokazał się publicznie 30 września 2019 r. na pogrzebie innego prezydenta Francji Jacquesa Chiraca, który w latach 1974-76 był premierem w jego gabinecie.

Kondolencje rodzinie i bliskim zmarłego złożyli politycy wszystkich francuskich ugrupowań politycznych. Były prezydent Nicolas Sarkozy oświadczył, że Giscard d'Estaing "przez całe życie pracował na rzecz wzmocnienia stosunków między państwami europejskimi".
(PAP)
https://wiadomosci.wp.pl/francja-nie-zyje-valery-giscard-destaing-6582148081289760a
https://www.lepoint.fr/politique/mort-de-valery-giscard-d-estaing-l-ancien-president-a-ete-emporte-par-le-covid-19--02-12-2020-2403922_20.php
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-francja-zaloba-narodowa-po-smierci-bylego-prezydenta-d-estai,nId,4893754

Pierwsze partie szczepionki trafiły do Wielkiej Brytanii. Prawie 15 tys. nowych zakażeń w Polsce [NA ŻYWO]
3 grudnia

20:34 Włoski komisarz: Trzecia fala pandemii utrudniłaby szczepienia
Trzecia fala pandemii skomplikowałaby kampanię szczepień przeciwko koronawirusowi - ostrzegł w czwartek komisarz włoskiego rządu do spraw kryzysu sanitarnego Domenico Arcuri. Jego zdaniem nie można obecnie łagodzić restrykcji.
Łagodzenie właśnie teraz kroków na rzecz zahamowania zakażeń oznaczałoby z dużym prawdopodobieństwem ryzyko trzeciej fali. Naprawdę skomplikowane byłoby przeprowadzenie największej masowej kampanii szczepień w pełni trzeciej fali - oświadczył rządowy komisarz na konferencji prasowej.
Opinię tę Arcuri wyraził w dniu, gdy padł dobowy rekord liczby zgonów na Covid-19 od początku pandemii: 993. Zanotowano ponad 23 tysiące nowych zakażeń.

17:55 Czechy zakończyły prace nad szczepionką przeciw Covid-19
Czescy naukowcy nie będą kontynuować prac nad szczepionką na Covid-19 - powiedział w czwartek minister zdrowia Jan Blatny. Jego zdaniem dalsze prace nie są potrzebne, ponieważ wkrótce ma pojawić się komercyjna szczepionka.

Dotychczasowe prace nad opracowaniem czeskiej szczepionki, które rozpoczęto w marcu br., kosztowały 4,3 mln koron, czyli około 163 tys. euro. Blatny podkreślił, że Czechy mają grupę specjalistów, która może w krótkim czasie zrealizować pierwszą fazę prac nad nową szczepionką. Opracowano szczepionkę, która jest zdolna wytworzyć reakcję immunologiczną u modelu myszy - powiedział Blatny i dodał, że grupa nie została rozwiązana i ma pozostawać w gotowości do ewentualnej dalszej pracy.

Gdy rozpoczynano projekt, ówczesny minister zdrowia Adam Vojtiech podkreślał znaczenie samowystarczalności. W grupie pracowali naukowcy z Państwowego Instytutu Zdrowia, Instytutu Hematologii i Transfuzji Krwi oraz Instytutu Medycyny Klinicznej i Eksperymentalnej. Do zakończenia prac, które zajęłyby od pół roku do roku, potrzebna byłaby kwota około 150 mln koron, czyli ponad 5,5 mln euro.

Blatny podkreślił też, że komercyjnej szczepionki, której zamówiono 5,5 mln dawek, wystarczy dla wszystkich.

14:21 Czechy: Spada liczba zakażeń koronawirusem
W Czechach odnotowano dziś 4563 zakażeń. To mniej o ok. 400 niż przed tygodniem. Od jutra restrykcje związane z pandemią zostaną złagodzone. Ponownie będą mogły działać wszystkie sklepy i zakłady usługowe. Obowiązują w nich jednak limity osób, które mogą jednocześnie przebywać w tych placówkach. Zniesiono już zakaz nocnego wychodzenia między 23 a 6.

Maseczki są nadal obowiązkowe we wszystkich pomieszczeniach, w komunikacji, na dworcach, przystankach autobusowych i tramwajowych oraz w przestrzeniach otwartych, ale tylko tam, gdzie nie można zachować odległości 2 metrów od innej osoby. W zamkniętych pomieszczeniach może spotykać się 50 osób, a na zewnątrz 10. Między 6 a 22 ponownie mogą działać restauracje, bary i kawiarnie, ale zajęte mogą być tylko miejsca siedzące, maksymalnie cztery osoby przy stole. W ceremoniach ślubnych i pogrzebowych może uczestniczyć do 30 osób.

11:04 Rosja: Po raz pierwszy wykryto ponad 28 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu doby
W Rosji po raz pierwszy wykryto ponad 28 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu jednej doby; od środy zarejestrowano 28 145 przypadków, o 11 proc. więcej niż dzień wcześniej - podał w czwartek sztab ds. walki z pandemią. Zmarło w ciągu doby 554 pacjentów.
Ogólna liczba zachorowań wynosi teraz 2 375 546. Liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 41 607.
Za wyleczonych po zakażeniu uznano 1 859 851 pacjentów, z których 29 502 opuściło szpitale w ciągu minionej doby.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-pierwsze-partie-szczepionki-trafily-do-wielkiej-brytanii-pra,nId,4893070

https://www.theguardian.com/world/live/2020/dec/03/coronavirus-live-news-former-french-president-dies-of-covid-complications-global-deaths-near-15m
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2020, 08:11 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #226 dnia: Grudzień 04, 2020, 23:56 »
WHO: Szczepionki nie oznaczają końca pandemii koronawirusa
Opracowanie: Malwina Zaborowska 4 grudnia (18:45)

Ostatnie postępy w zakresie szczepionek przeciwko Covid-19 są pozytywne, ale Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obawia się, że doprowadziło to do coraz większego przekonania, iż pandemia dobiegła końca - ostrzegł dyrektor generalny tej organizacji Tedros Ghebreyesus. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-who-szczepionki-nie-oznaczaja-konca-pandemii-koronawirusa,nId,4895927

Bahrajn jako drugi kraj na świecie dopuszcza do użycia szczepionkę Pfizer/BioNTech
Opracowanie: Malwina Zaborowska 4 grudnia (20:32)

Bahrajn jako drugi na świecie, po Wielkiej Brytanii, dopuścił do użycia szczepionkę Pfizer/BioNTech na koronawirusa - poinformowały władze tego kraju. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-bahrajn-jako-drugi-kraj-na-swiecie-dopuszcza-do-uzycia-szcze,nId,4895984

Sputnik V. Firmy farmaceutyczne mają problem ze składnikiem szczepionki
OPRAC. KLAUDIA DŁUŻAK 4 XII

W piątek w Moskwie rozpoczęły się elektroniczne zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 przy użyciu rosyjskiej szczepionki Sputnik V. W przyszłym tygodniu powinna ruszyć kampania szczepień, tymczasem firmy farmaceutyczne mają problem z regularną produkcją drugiego składnika krajowej szczepionki Sputnik V - podał w piątek niezależny portal Meduza.

W piątek w Moskwie rozpoczęły się elektroniczne zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 przy użyciu rosyjskiej szczepionki Sputnik V. W przyszłym tygodniu powinna ruszyć kampania szczepień, tymczasem firmy farmaceutyczne mają problem z regularną produkcją drugiego składnika krajowej szczepionki Sputnik V - podał w piątek niezależny portal Meduza.

Sputnik V powstaje w ilościach przemysłowych w dwóch zakładach farmaceutycznych: Generium i Binnofarm. Wkrótce powinna dołączyć do nich trzecia - firma Biocad z Petersburga, która niedawno zapowiadała, że w grudniu wyprodukuje około miliona dawek Sputnika V.

Źródło Meduzy w jednej z firm-producentów powiedział, że pierwszą dawkę mogą teraz wytwarzać wszystkie trzy zakłady. "Jednak drugiej dawki jest za mało i nikt teraz nie powie, ile jej jest obecnie" - powiedziało źródło. Drugi komponent okazał się być "bardziej kapryśny" podczas produkcji, która wymaga innej technologii niż pierwszy.

Obecnie w magazynach w Rosji znajduje się około 500 tys. dawek Sputnika V - powiedział Meduzie urzędnik szczebla federalnego oraz rozmówca z branży farmaceutycznej. Każda dawka szczepionki składa się z dwóch komponentów, które są podawane - według różnych źródeł - w odstępie dwóch bądź trzech tygodni.

Dla kogo szczepionka?

Ze szczepień będą mogły skorzystać osoby, które są w głównej grupie ryzyka: nauczyciele, lekarze i pracownicy miejskich służb socjalnych. Obecnie warunkiem zaszczepienia jest brak chorób przewlekłych. Szczepione nie będą osoby niepełnoletnie i w wieku powyżej 60 lat oraz kobiety w ciąży i matki karmiące.
(PAP)
https://wiadomosci.wp.pl/sputnik-v-firmy-farmaceutyczne-maja-problem-ze-skladnikiem-szczepionki-6582722831932032a

Koronawirus na świecie. 20-latka zmarła na COVID-19. Rodzina ostrzega młodych
4 XII

20-letnia Turczynka bez chorób współistniejących zmarła na COVID-19. Jej rodzina apeluje do młodych osób, aby nie bagatelizowały zagrożenia, które niesie ze sobą zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2. (...)
https://parenting.pl/koronawirus-na-swiecie-zdrowa-20-latka-zmarla-na-covid-19-rodzina-ostrzega-mlodych

Koronawirus. Mecz Ligi Mistrzów pod lupą śledczych, 531 nowych zgonów w Polsce [RELACJA]
 4 grudnia

19:24 Hiszpania: Premier zapowiedział zaszczepienie do czerwca 15-20 mln obywateli
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił, że podległe ministerstwu zdrowia służby zaszczepią przeciwko koronawirusowi do czerwca 2021 r. od 15 do 20 mln obywateli. Zapewnił, że proces ten “zostanie przeprowadzony w sposób sprawiedliwy". Przeprowadzimy je na terenie 13 tys. ośrodków zdrowia w całym kraju - powiedział Sanchez, zapewniając, że szczepienia obywatele otrzymają "tam, gdzie mieszkają".
Jeśli szczepienia będą możliwe w grudniu, to ruszą w grudniu. Jeśli nie, to rozpoczną się w styczniu; w każdym razie tak szybko, jak to będzie możliwe - dodał premier Hiszpanii.
W ocenie Sancheza do grudnia 2021 r. należy spodziewać się, że na rynek trafi szczepionka przeciw koronawirusowi hiszpańskiej produkcji.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-koronawirus-mecz-ligi-mistrzow-pod-lupa-sledczych-531-nowych,nId,4895115

https://www.theguardian.com/world/live/2020/dec/04/coronavirus-live-news-biden-to-ask-americans-to-wear-masks-for-100-days-as-global-deaths-pass-15m

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #227 dnia: Grudzień 05, 2020, 23:55 »
Brytyjscy naukowcy: spray do nosa chroni przed Covid-19
Data utworzenia: 4 grudnia 2020, 11:30.

Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham opracowali spray do nosa, który ma chronić przed zakażeniem wirusem wywołującym COVID-19. Metoda wykorzystuje materiały już od dawna przetestowane i dopuszczone do stosowania przez ludzi, dlatego spray lada moment może trafić do sprzedaży. (...)
https://www.fakt.pl/pieniadze/zakupy/koronawirus-spray-do-nosa-chroni-przed-covid-19/ht18mgm

W Moskwie pierwsi ochotnicy szczepią się już przeciwko Covid-19
Opracowanie: Joanna Potocka 5 grudnia (10:10)

Szczepienia przeciwko Covid-19 z wykorzystaniem rosyjskiej szczepionki Sputnik V rozpoczęły się w Moskwie. Szczepienia są darmowe, ale nie ogólnodostępne - objęto nimi lekarzy, nauczycieli i pracowników miejskich służb socjalnych.

Pierwsze punkty szczepień w moskiewskich przychodniach zostały otwarte o godz. 8 rano. Zapisy online na szczepienia ruszyły dzień wcześniej. Mer Siergiej Sobianin powiedział, że w ciągu pierwszych pięciu godzin zapisało się 5 tysięcy osób. Na razie szczepienia wykonywane są w 70 punktach, a na początku 2021 roku tych punktów ma być 170.

Do szczepienia potrzebne są dokumenty świadczące o tym, że dana osoba ma do niego prawo, np. zaświadczenie z pracy i ubezpieczenie medyczne. To nie wszystkie warunki: zaszczepić się może osoba w wieku od 18-60 lat, bez chorób przewlekłych. Nie mogą się szczepić kobiety w ciąży i matki karmiące.

Procedura szczepienia trwa około godziny: 10 minut zajmą oględziny lekarskie, 15 minut - przygotowanie szczepionki, a 30 minut - obserwacja po zaszczepieniu. Sputnik V jest preparatem składającym się z dwóch komponentów. Drugi powinien być podany dwa bądź trzy tygodnie po iniekcji z pierwszym składnikiem.

Sputnik V, opracowany przez podlegający ministerstwu zdrowia Rosji ośrodek im. Nikołaja Gamalei we współpracy z rosyjskim ministerstwem obrony został zarejestrowany oficjalnie w sierpniu, jeszcze przed ukończeniem wszystkich badań klinicznych. Badacze z innych krajów krytycznie ocenili ten pośpiech. Wielu rosyjskich lekarzy w ankiecie przeprowadzonej na specjalistycznym serwisie internetowym dla medyków wyraziło brak zaufania do preparatu.

Trzecia faza badań klinicznych z udziałem kilkudziesięciu tysięcy ochotników nadal trwa. Wicemer Moskwy Anastazja Rakowa mówiła, że 1,5 proc. ochotników w Moskwie zachorowało po szczepieniu.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-w-moskwie-pierwsi-ochotnicy-szczepia-sie-juz-przeciwko-covid,nId,4897408

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-godzina-policyjna-i-kontrole-boze-narodzenie-we-wloszech-pel,nId,4897536

https://www.o2.pl/informacje/2021-bedzie-najgorszym-rokiem-w-historii-przerazajaca-wizja-6583063662987840a

https://www.thelocal.no/20201202/norway-to-ease-coronavirus-restrictions-for-two-christmas-days
https://www.thelocal.no/20201202/up-to-40-percent-of-norwegians-undecided-over-covid-19-vaccine

https://www.theguardian.com/world/live/2020/dec/05/coronavirus-live-news-us-averages-1800-deaths-as-day-as-nsw-investigates-link-to-airline-crews

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #228 dnia: Grudzień 06, 2020, 23:48 »
Wuhan: Rok po wybuchu pandemii nie ma tam już prawie żadnych restrykcji
OPRAC. KLAUDIA DŁUŻAK 6 XII

Rok po wykryciu na świecie pierwszych przypadków zakażenia koronawirusem życie wróciło do normy. W chińskim mieście Wuhan czynne są szkoły, atrakcje turystyczne i sklepy. Bary i restauracje także wypełniane są klientami. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/wuhan-rok-po-wybuchu-pandemii-nie-ma-tam-juz-prawie-zadnych-restrykcji-6583406357236288a
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-rok-od-wykrycia-covid-19-w-wuhan-skutki-gospodarcze-wciaz-ta,nId,4899024

https://www.o2.pl/informacje/pracodawca-nie-zaplacil-pracownik-postanowil-zarazic-go-koronawirusem-6583381052009024a

Niemiecki lekarz z OIOM-u: "grozi nam trzecia fala"
OPRAC. MAGDALENA NAŁĘCZ 6 XII

Zdaniem lekarzy intensywnej opieki medycznej z Niemiec obostrzenia sanitarne na święta oraz sylwestra są absolutnie niezbędne. Medycy ostrzegają przed niebezpieczeństwem trzeciej fali koronawirusa.

- Zezwolić na spotkanie dziesięciu osób z nawet dziesięciu gospodarstw domowych wydaje mi się zbyt beztroskie, akurat w sylwestra, gdy taki scenariusz, w odróżnieniu od wigilii, wydaje się całkiem realistyczny - ocenia sekretarz generalny Niemieckiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii (DGÄI).

Niemcy. Kolejna fala zachorowań może przybrać na sile

Jak dodał Bernhard Zwißler w rozmowie z Niemiecką Agencją Prasową DPA, "w tej sytuacji trzecia fala pandemii może nabrać rozpędu".

Ekspert podkreślił, że częściowy lockdown przynosi skutki, choć wolniej i mniejsze niż się spodziewano. - Czasami można mieć wrażenie, że sytuacja się nieco uspokaja. A ta jest w rzeczywistości niezwykle delikatna - podkreślił szef anestezjologii w Klinice Uniwersytetu Ludwiga Maksymiliana w Monachium.

Niemcy. Sytuacja stabilniejsza, ale wciąż poważna

Apogeum drugiej fali właśnie zostało raczej osiągnięte, biorąc pod uwagę liczbę pacjentów stacjonarnych oraz tych na intensywnej terapii. - Wychodzę z założenia, że te liczby w następnych tygodniach do świąt będą powoli spadać - przewiduje dr Bernhard Zwißler.

Ekspert jednak dodał, że - jego zdaniem - sytuacja mimo wszystko pozostaje poważna. -W naszej klinice dwa kompletne stanowiska intensywnej opieki medycznej są zajęte tylko przez pacjentów z COVID-19. Inne miasta w Niemczech zostały dotknięte jeszcze bardziej - stwierdził.

Obecnie w Niemczech na OIOM trafia wciąż znacząco więcej pacjentów niż podczas szczytu zachorowań na początku roku.
https://wiadomosci.wp.pl/niemiecki-lekarz-z-oiom-u-grozi-nam-trzecia-fala-6583357386193472a

https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-na-swiecie,czego-kraje-skandynawskie-nauczyly-sie-od-szwecji-w-temacie-walki-z-pandemia-covid-19-,artykul,38532234.html

https://www.theguardian.com/world/live/2020/dec/06/coronavirus-live-news-us-passes-280000-deaths-australian-state-of-victoria-eases-restrictions-covid-19

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #228 dnia: Grudzień 06, 2020, 23:48 »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #229 dnia: Grudzień 07, 2020, 23:57 »
Wielkie logistyczne wyzwanie. W Wielkiej Brytanii startują szczepienia
Bogdan Frymorgen 7 grudnia (11:38)

We wtorek w Wielkiej Brytanii rusza powszechne szczepienie na koronawirusa. Początkowo odbywać się będzie w 50 szpitalach. To dla Brytyjczyków ważny moment. Liczba osób, które zmarły na Wyspach po zakażeniu koronawirusem, przekroczyła bowiem 60 tysięcy. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-wielkie-logistyczne-wyzwanie-w-wielkiej-brytanii-startuja-sz,nId,4900856

Szwajcarski urząd nie zatwierdził szczepionek przeciwko koronawirusowi
Opracowanie: Adam Zygiel 7 grudnia (19:12)

Szwajcarski regulator rynku leków Swissmedic twierdzi, że brak jest niezbędnych informacji do zatwierdzenia trzech różnych szczepionek przeciw Covid-19 zamówionych przez rząd. Władze planują zaszczepić 6 mln osób do lata - podaje portal Swissinfo. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-szwajcarski-urzad-nie-zatwierdzil-szczepionek-przeciwko-koro,nId,4901335

Koronawirus w odwrocie? Te informacje temu zaprzeczają
Aldona Brauła 07.12.2020 15:47

W Szwecji trwa druga fala koronawirusa, a liczba zakażeń i zgonów nie spada. Od poniedziałku obowiązują nowe ograniczenia, ale władze wciąż bronią się przed całkowitą blokadą.

Wskaźnik zakażeń koronawirusem w Szwecji jest ponad dwukrotnie wyższy niż w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Hiszpanii. W niektórych częściach kraju liczba nowych infekcji jest niemal taka sama jak w największych ogniskach wirusa w Europie. Ponadto, w przeciwieństwie do innych państw liczba zachorowań nie zaczęła jeszcze spadać.

Druga fala koronawirusa w Szwecji wciąż trwa

Po tym, jak śmiertelność w Szwecji spadła do minimalnego poziomu, znów drastycznie wzrosła. Dziś jest najwyższa spośród państw skandynawskich. Pomimo to Szwecja wciąż broni się przed całkowitą blokadą, jaka została wprowadzona w Europie.

W Szwecji zostały zamknięte teatry, biblioteki i sale koncertowe. W poniedziałek zamknięto także szkoły średnie w całym kraju. Żłobki i szkoły podstawowe pozostaną otwarte, ale sytuacja może jeszcze się zmienić. Restrykcje potrwają co najmniej do 6 stycznia. Premier Stefan Lofven ogłosił nowe ograniczenia w celu "spowolnienia rozprzestrzeniania się infekcji".

Nie chodź na siłownie, nie chodź do bibliotek, nie organizuj kolacji. Anuluj plany - zaapelował do obywateli premier.
Chociaż Szwecja wprowadza coraz bardziej restrykcyjne ograniczenia, wciąż nie ma planów na całkowity lockdown. Szwedzki rząd argumentuje, że ich strategia jest długofalowa, ponieważ łagodniejsze środki będą dłużej akceptowane przez społeczeństwo i mogą dać te same efekty.

Oprócz zamknięcia szkół w Szwecji wprowadzono limit zgromadzeń do ośmiu osób. Sprzedaż alkoholu została wstrzymana po godzinie 22:00, a władze zalecają obywatelom ograniczenie przemieszczania się bez potrzeby i pozostawanie w swoich domach.
https://www.o2.pl/informacje/koronawirus-w-odwrocie-te-informacje-temu-zaprzeczaja-6583709034818112a

Pandemia koronawirusa. Największa dotąd dobowa liczba zgonów w Turcji. Poniżej 4,5 tys. nowych zakażeń w Polsce [NA ŻYWO]
Magdalena Partyła 7 grudnia

19:40 Turcja
Przez ostatnią dobę zmarły w Turcji 203 osoby zakażone koronawirusem, czyli więcej niż kiedykolwiek dotąd w ciągu 24 godzin - poinformował turecki minister zdrowia Fahrettin Koca. W tym samym czasie zarejestrowano 32 137 nowych infekcji.
Łącznie w 83-milionowej Turcji odnotowano już 15 103 związane z koronawirusem zgony. Z powodu nasilenia się pandemii przywrócono tam w piątek niektóre cofnięte wcześniej restrykcje, jak zakaz wychodzenia z domów między godzinami 21. i 5. rano oraz od godziny 21. w piątek do godziny 5. rano w poniedziałek. Ograniczono też swobodę poruszania się osób w wieku poniżej 20 lat i powyżej 65 lat.

13:45 Brytyjczycy dostaną kartę szczepienia
Mieszkańcy Wielkiej Brytanii wraz ze szczepionką przeciw koronawirusowi otrzymają kartę potwierdzającą, że zostali zaszczepieni. Publiczna służba zdrowia NHS, która zaprezentowała w poniedziałek jej wzór, zaleca, by tę kartę nosić stale przy sobie.
Na kartoniku wielkości wizytówki napisane będzie nazwisko osoby, nazwa szczepionki i jej partia, a także data szczepienia, zaś po drugiej stronie przypomnienie, by tę kartę nosić przy sobie - choć nie ma to formy nakazu, lecz zalecenia.
Brytyjski rząd do tej pory zaprzeczał, by zamierzał wprowadzić "paszporty covidowe", bez których nie byłoby możliwe wejście do niektórych obiektów. To nie jest planowane. Na pewno nie zamierzam wprowadzać żadnych paszportów szczepień i nie znam nikogo innego w rządzie, kto by to zamierzał - mówił w zeszłym tygodniu minister bez teki Michael Gove.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-pandemia-koronawirusa-najwieksza-dotad-dobowa-liczba-zgonow-,nId,4900663

https://www.money.pl/gospodarka/prezes-pfizer-polska-dla-money-pl-zaszczepie-sie-w-pierwszym-mozliwym-terminie-6583703462513312a.html
https://www.o2.pl/informacje/who-chce-zbadac-zrodlo-koronawirusa-co-tak-naprawde-stalo-sie-w-wuhan-6583784849124032a
https://sportowefakty.wp.pl/inne/913038/chcesz-wejsc-na-stadion-i-kibicowac-na-zywo-pokaz-ze-sie-zaszczepiles
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-ue-szczepionki-przeciwko-koronawirusowi-beda-zwolnione-z-vat,nId,4901375

https://www.theguardian.com/world/live/2020/dec/07/coronavirus-live-news-giuliani-tests-positive-for-covid-california-braces-for-lockdown

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #230 dnia: Grudzień 08, 2020, 23:24 »
Trzecia fala epidemii. Rząd się boi. W USA i Japonii już wiedzą, o co chodzi
Mateusz Ratajczak 8 XII

- Nadejdzie trzecia fala epidemii - ostrzega premier Mateusz Morawiecki. Kiedy? Na przełomie lutego i marca. Międzynarodowe dane pokazują, że są już kraje, które zmagają się z kolejnym wzrostem zakażeń. Tzw. trzecia fala infekcji jest już w USA, Japonii i Korei Południowej. (...)
https://www.money.pl/gospodarka/trzecia-fala-epidemii-morawiecki-sie-boi-w-usa-i-japonii-juz-wiedza-o-co-chodzi-6584090266036928a.html

USA: Biden obiecuje 100 mln dawek szczepionek w 100 dni prezydentury
Opracowanie: Katarzyna Wójcik 8 XII

Amerykański prezydent elekt Joe Biden obiecał zapewnić 100 milionów dawek szczepionek na koronawirusa w pierwsze 100 dni swojej prezydentury. Oprócz tego za swoje priorytety uznał rozpowszechnienie maseczek oraz powrót dzieci do szkół.

Przemawiając w Wilmington w stanie Delaware, Biden poprosił wszystkich Amerykanów o noszenie maseczek przez pierwsze 100 dni jego prezydentury. Zapowiedział, że wprowadzi prawo wymagające zakładania ich w budynkach federalnych oraz podczas międzystanowych podróży samolotami, pociągami i autobusami.

Demokrata, którego głównym kampanijnym punktem była walka z koronawirusem, zadeklarował także, że w 100 dni swojego urzędowania zapewni 100 milionów dawek szczepionek.

Trzecim priorytetowym krokiem w pierwszych dniach jego prezydentury będzie powrót dzieci do szkół.

Biden przedstawił na konferencji prasowej swoich kandydatów do administracji na stanowiska związane z ochroną zdrowia. Szefem resortu zdrowia i służb społecznych zostanie prokurator generalny stanu Kalifornia Xavier Becerra.

Jeżeli jego kandydatura zostanie zatwierdzona przez Senat, 62-letni Becerra będzie pierwszym latynoskim szefem tego resortu posiadającego rozległe uprawnienia w dziedzinie kontroli zdrowia, lekarstw i szczepień, badań naukowych i programów ubezpieczeń zdrowotnych obejmujących ponad 130 mln Amerykanów.

Kim jest Xavier Becerra?

Becerra, były kongresman, jest zwolennikiem wprowadzonego na mocy ustawy Affordable Care Act, znanego również pod nazwą "Obamacare" programu powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych. Jako demokratyczny deputowany do Izby Reprezentantów odegrał dużą rolę w przeforsowaniu tej ustawy przez Kongres.

"Koronawirusowym carem" odpowiedzialnym za koordynację prac różnych resortów będzie w administracji Bidena Jeff Zients, który w przeszłości był m.in. doradcą ds. polityki zdrowotnej prezydenta Baracka Obamy. W trakcie epidemii koronawirusa doradzał niektórym władzom stanowym i angażował się w zbieranie kampanijnych funduszy dla Demokratów.

Po zaplanowanym na 20 stycznia zaprzysiężeniu Bidena zadaniem Zientsa będzie nadzorowanie gigantycznej i bezprecedensowej operacji dystrybucji setek milionów dawek szczepionek.

Szczepionki przeciw Covid-19 w USA

Przedstawiciele Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) spotkają się w czwartek, by rozważyć awaryjne dopuszczenie do użytku szczepionki przeciwko Covid-19 opracowanej przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę biotechnologiczną BioNTech. Ma to nastąpić w kilka dni po spotkaniu.

Prawdopodobnie tydzień później zgodę na dopuszczenie swojej szczepionki do użytku otrzyma w USA amerykański koncern Moderna.

Szczepionki będą dystrybuowane przez istniejący już federalny system do gubernatorów stanów, którzy sami zdecydują, gdzie najpierw powinny być kierowane.

Szczepionka przeciw SARS-CoV-2 dla dzieci? 12-latkowie uczestniczyli w badaniach klinicznych Pfizera
Według najnowszych badań ostatniej fazy testów klinicznych szczepionek, preparat firm Pfizer i BioNTech ma 95 proc. skuteczności, a przygotowywana we współpracy z amerykańskim Narodowym Instytutem Zdrowia (NIH) substancja Moderny - 94,1 proc. FDA już wcześniej zapowiadała, że dopuści do użycia szczepionki przeciwko Covid-19 które mają udowodnioną ponad 50 proc. skuteczność.

Pfizer deklaruje, że do końca roku mógłby dostarczyć dawki potrzebne do zaszczepienia 12,5 mln Amerykanów, Moderna - dla 10 mln mieszkańców USA.

Stany Zjednoczone są najbardziej dotkniętym przez epidemię krajem świata - na Covid-19 zmarło ponad 284 tys. Amerykanów, u ponad 15 milionów testy na koronawirusa dały wynik pozytywny.

Z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest w USA ponad 100 tys. osób. Pogarszająca się sytuacja epidemiczna skłania lokalne i stanowego władze do nakładania ograniczeń. Przyrosty w liczbach wykrywanych zakażeń SARS-CoV-2 wiązane są ze Świętem Dziękczynienia pod koniec listopada i tym, że wielu Amerykanów nie zrezygnowało w ten dzień z długich podróży i spotkań z rodzinami.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-usa-biden-obiecuje-100-mln-dawek-szczepionek-w-100-dni-prezy,nId,4903528
https://www.medonet.pl/koronawirus/to-musisz-wiedziec,niespodziewane-miejsce--w-ktorym-mozna-zakazic-sie-covid-19--dr-fauci-ostrzega,artykul,44545198.html

Niemcy zawieszają limit zadłużenia, by ratować gospodarkę
Opracowanie: Adam Zygiel 8 grudnia (19:09)

Niemiecki parlament zawiesił wpisany do konstytucji limit zadłużenia, by zezwolić rządowi na zaciągnięcie w 2021 roku do 180 mld euro długu. Ma to uchronić gospodarkę kraju przed skutkami pandemii. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-niemcy-zawieszaja-limit-zadluzenia-by-ratowac-gospodarke,nId,4903441

90-letnia Brytyjka zaszczepiona na koronawirusa. Pierwsza reakcja
8 XII

- Było w porządku, naprawdę w porządku. Wcale się tym nie denerwowałam. Wszystko było naprawdę dobrze - tak swoje szczepienie podsumowała Margaret Keenan z Enniskillen. 90-letnia Brytyjka jest pierwszą osobą na świecie, która otrzymała szczepionkę Pfizera na COVID-19. Seniorce podano ją w szpitalu w Coventry, w środkowej Angli, 8 grudnia z samego rana. Samo szczepienie trwało chwilę. Emerytka była zaskoczona, że wszystko poszło tak szybko i bezboleśnie. - Na początku pomyślałam, że to żart. Nie mogłam uwierzyć, że to już. Ale cieszę się, że to się stało teraz i zrobiłam to - powiedziała Margaret Keenan. - Mam nadzieję, że pomoże to innym ludziom przyjść i zrobić to, co ja, by pozbyć się tego okropnego wirusa - dodała seniorka. Wielka Brytania jako pierwszy kraj zamówiła 40 mln jednostek szczepionki opracowanej przez Pfizer i BioNTech. 4 mln sztuk szczepionek trafią do Brytyjczyków przed Nowym Rokiem.
https://wideo.wp.pl/90-letnia-brytyjka-zaszczepiona-na-koronawirusa-pierwsza-reakcja-6584021757982337v
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-w-wielkiej-brytanii-zaczynaja-sie-szczepienia-przeciwko-koro,nId,4902784
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-wielka-brytania-wsrod-pierwszych-zaszczepionych-william-shak,nId,4903453

Pandemia w Polsce i na świecie: Niemcy pracują nad planem szczepień. Portugalia boi się paraliżu służby zdrowia [NA ŻYWO]
 8 grudnia

21:55 Turcja
W ciągu ostatniej doby zmarła w Turcji na Covid-19 rekordowa liczba osób - 211 - poinformowało ministerstwo zdrowia. Łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii wzrosła do 15 314.
W ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano 33 198 nowych infekcji, włączając pacjentów bezobjawowych, najwięcej od początku pandemii.

19:20 Szczepienia w Niemczech
Niemcy chcą w pierwszym kwartale przyszłego roku zaszczepić nawet 10 milionów osób. Na początku zaszczepieni zostaną pracownicy służby zdrowia z oddziałów zakaźnych i intensywnej terapii oraz personel z punktu pobierania wymazów. Potem dalsi medycy, personel i pensjonariusze domów opieki, osoby w podeszłym wieku i przewlekle chore, a w kolejnym kroku pracownicy służb mundurowych, nauczyciele oraz sprzedawcy.
Niemcy zalecenia i system dystrybucji szczepionek przygotowują równolegle do prac nad zatwierdzeniem medykamentów. Od stycznia w całym kraju ma zacząć działać około sto ośrodków szczepień. Organizacją punktów mają zając się landy.

16:07 Litwa
W ciągu ubiegłej doby na Litwie odnotowano rekordową liczbę zgonów na Covid-19. Zmarło 36 osób - poinformowały władze w Wilnie.
Z powodu trudnej sytuacji epidemicznej w poniedziałek kwarantanna w kraju została wydłużona do końca roku.
Od początku pandemii na Litwie zarejestrowano 77 426 przypadków koronawirusa. Obecnie choruje ponad 44 tys. osób. Liczba ozdrowieńców wynosi 32 tys. Z powodu Covid-19 w kraju zmarły już 673 osoby, a z powodu współistnienia z innymi chorobami - kolejne 336.
Na poniższym wykresie możecie zobaczyć, jak wyglądała liczba zakażeń koronawirusem w poszczególnych krajach w ciągu ostatnich miesięcy.

10:11 Czechy
W Czechach stwierdzono 4239 nowych zakażeń koronawirusem, o 666 więcej niż przed tygodniem. Czechach zanotowano już ponad 9 tys. zgonów w związku z Covid-19 - zmarło dokładnie 9036 osób. Ministerstwo zdrowia podało, że w poniedziałek zmarły 52 osoby, ale te dane będą uaktualniane w ciągu dnia.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-pandemia-w-polsce-i-na-swiecie-niemcy-pracuja-nad-planem-szc,nId,4902769

https://www.politykazdrowotna.com/67867,bio-farma-chinska-szczepionka-skuteczna-w-97

https://www.theguardian.com/world/live/2020/dec/08/coronavirus-live-news-uk-to-start-vaccinations-on-tuesday-who-criticises-mandatory-vaccines

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #231 dnia: Grudzień 09, 2020, 23:30 »
Hakerzy zaatakowali EMA. Wykradli dane Pfizera i BioNTech dot. szczepionki
Opracowanie: Nicole Makarewicz 9 grudnia

Hakerzy, którzy zorganizowali cyberatak na Europejską Agencję Leków (EMA), wykradli dokumenty firm Pfizer i BioNTech dotyczące szczepionki na Covid-19 - poinformowały w środę obie firmy, odmówiły jednak komentarza na ten temat. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-hakerzy-zaatakowali-ema-wykradli-dane-pfizera-i-biontech-dot,nId,4916830

Lockdown na pół gwizdka. W Niemczech się nie sprawdza
OPRAC. MAGDALENA NAŁĘCZ 9 XII

W drugiej falii pandemii koronawirusa Niemcy zdecydowały się na częściowy lockdown. Ten jednak się nie sprawdza.W poszczególnych landach funkcjonują niespójne i czasem nawet ze sobą sprzeczne przepisy. (...)
https://www.money.pl/gospodarka/szczepienia-na-koronawirusa-spora-czesc-polakow-dawke-zobaczy-dopiero-w-2022-roku-6584377836800704a.html

Szczepionka na koronawirusa od Pfizera. Kanada zatwierdza preparat
OPRAC. KRO 9 XII

Kanada zatwierdza szczepionkę na koronawirusa firm Pfizer i BioNTech - podaje Reuters. Tym samym stała się trzecim państwem na świecie, który dopuścił ten preparat do użytku. Szczepienia obywateli mogą rozpocząć się już w przyszłym tygodniu. (...)
https://www.money.pl/gospodarka/szczepionka-na-koronawirusa-od-pfizera-kanada-zatwierdza-preparat-6584481395690208a.html

Koronawirus: OIOM-y w Szwecji prawie pełne. Ile kościół stracił na pandemii? [NA ŻYWO]
9 grudnia

21:31 Słowacja
Słowacja wprowadza nowe obostrzenia. Przedstawiciele rządu zapowiedzieli, że od przyszłego tygodnia zamknięte będą sklepy, a goście hotelowi i narciarze będą musieli mieć negatywny wynik testu na koronawirusa. Z kolei po świętach testy mają być obowiązkowe w zakładach pracy powyżej 500 osób.

20:52 Hiszpania
W Hiszpanii średnia liczba zakażeń koronawirusem spadła do poziomu z końca sierpnia - ogłosił wieczorem podczas konferencji prasowej w Madrycie minister zdrowia Salvador Illa. Dodał, że obecnie na 100 tys. mieszkańców notowane są średnio 193 przypadki infekcji.

19:30 Francja
Kościół katolicki z powodu pandemii Covid-19 utracił od 30 do 40 proc. dochodów w 2020 roku, czyli około 90 mln euro - poinformowała Konferencja Biskupów Francji (CEF) w swoim raporcie.

13:18 Chińska szczepionka - co o niej wiadomo
Pierwsza chińska szczepionka przeciwko Covid-19 o nazwie CoronaVac zostanie wkrótce wyeksportowana do Indonezji. Wciąż jednak nie opublikowano wyników badań trzeciej fazy tego preparatu. Ma to nastąpić najpóźniej w połowie grudnia - informuje BBC.
Poza Indonezją szczepionka ma być dostarczana do Turcji, Brazylii i Chile. CoronaVac wytwarzana jest metodą tradycyjną. Jest to preparat uzyskany na bazie inaktywowanych wirusów, w którym wykorzystano zabite cząstki wirusa. Po wprowadzeniu do organizmu wywołują one reakcje odpornościową, podobnie jak wiele innych od dawna stosowanych tradycyjnych szczepionek.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-koronawirus-oiom-y-w-szwecji-prawie-pelne-ile-kosciol-straci,nId,4904914

https://www.politykazdrowotna.com/67914,nowe-przeciwwskazania-do-szczepien-przeciw-covid-19

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-unijny-budzet/news-orban-kaczynski-mial-racje-morawiecki-wypracowal-manewr-uzgo,nId,4903481

https://www.theguardian.com/world/live/2020/dec/09/coronavirus-live-news-uk-science-chief-warns-britons-may-still-need-masks-next-winter-rudy-giuliani-to-leave-hospital
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2020, 23:35 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #232 dnia: Grudzień 10, 2020, 23:56 »
Nie ma weta, jest kompromis ws. mechanizmu "pieniądze za praworządność"
Edyta Bieńczak, Katarzyna Szymańska-Borginon 10 grudnia

Polska i Węgry zrezygnowały z zawetowania nowego unijnego budżetu: przywódcy państw UE zawarli na szczycie w Brukseli kompromisowe porozumienie ws. mechanizmu "pieniądze za praworządność". Zgodnie z wypracowanym kompromisem, uzależnienie wypłat unijnych funduszy od przestrzegania zasad państwa prawa zostaje utrzymane, szefowie państw i rządów Unii przyjęli jednak - niewiążącą prawnie - deklarację szczytu UE, która m.in. odkłada stosowanie mechanizmu "pieniądze za praworządność" o co najmniej dwa lata. Rezygnując z weta, Polska i Węgry odblokowały unijny budżet na lata 2021-27 i Fundusz Odbudowy, który wesprze gospodarki dotknięte pandemią koronawirusa. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-unijny-budzet/news-nie-ma-weta-jest-kompromis-ws-mechanizmu-pieniadze-za-prawor,nId,4919020

Białoruś czasowo zamyka granice. Oficjalny powód? Covid-19
Opracowanie: Urszula Gwiazda 10 grudnia (07:58)

Od 20 grudnia Białoruś wprowadza czasowy zakaz wyjazdu z kraju przez granicę lądową - poinformował portal Tut.by, powołując się na decyzję rządu z 7 grudnia. Oficjalny powód to zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Według portalu restrykcje obejmą zarówno obywateli Białorusi, jak i cudzoziemców, którzy posiadają pozwolenie na pobyt stały lub tymczasowy w kraju.

Ograniczenie nie będą dotyczyć m.in. osób z paszportami dyplomatycznymi, członków oficjalnych delegacji, kierowców transportu międzynarodowego.

Wyjątki będą stanowić także np. osoby, wyjeżdżające w związku ze śmiercią lub chorobą bliskiego czy w celu leczenia.

Wyjechać z Białorusi będą mogły również osoby posiadające pozwolenie na pobyt stały w innym kraju oraz osoby zatrudnione lub uczące się w innym kraju (konieczne ma być przedstawienie odpowiednich dokumentów).

Tut.by pisze, że wyjazd do pracy, w celu nauki oraz osób posiadających pozwolenie na pobyt w innym kraju będzie dozwolony nie częściej niż raz na sześć miesięcy.
Źródło: RMF FM/PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-bialorus-czasowo-zamyka-granice-oficjalny-powod-covid-19,nId,4918284

Koronawirus. Czechy. Rośnie liczba zakażonych. Rząd przedłuża stan wyjątkowy
OPRAC. VIOLETTA BARAN 10 XII

Czeski rząd przedłużył w czwartek obowiązywanie stanu wyjątkowego i związane z nim restrykcje do 23 grudnia. Niestety, w kraju znów wzrasta liczba zakażonych koronawirusem. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-czechy-rosnie-liczba-zakazonych-rzad-przedluza-stan-wyjatkowy-6584758457690816a

Tokio: Nowy dobowy rekord zakażeń koronawirusem. W Japonii trwa trzecia fala pandemii
10 XII

Władze Tokio zgłosiły w czwartek 602 nowe zakażenia koronawirusem, najwięcej od początku epidemii. W całej Japonii wykryto dzień wcześniej 2810 infekcji, a liczba chorych na COVID-19 w ciężkim stanie przekroczyła 500 – podała agencja Kyodo. (...)
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-japonia-trwa-trzecia-fala-pandemii-rekord-zakazen-w-tokio/sxw59td,79cfc278

Dramat Rosjanki. Przerażające skutki koronawirusa w organizmie łyżwiarki
Dominika Pawlik 10.12.2020 13:23

W ubiegłym miesiącu rosyjska sportsmenka zdradziła, że otrzymała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Choć teoretycznie jest już zdrowa, jest zmuszona zrezygnować z najbliższych zawodów, bo nie jest w stanie jeszcze rywalizować. (...)
https://www.o2.pl/sport/dramat-rosjanki-przerazajace-skutki-koronawirusa-w-organizmie-lyzwiarki-6584737512848096a

https://www.money.pl/gospodarka/koronawirus-ustawa-niwelujaca-negatywny-wplyw-covid-19-na-unijne-programy-operacyjne-wydluzona-6584807237548736a.html
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-nowe-obostrzenia-na-slowacji-dotycza-hoteli-i-wyciagow-narci,nId,4918246
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-papieska-pasterka-w-wigilie-wczesniej-niz-zwykle,nId,4918683

Pandemia koronawirusa. Dworczyk pełnomocnikiem ds. szczepień. Najwięcej zakażeń na Mazowszu [NA ŻYWO]
10 grudnia

17:25
Firmy Pfizer i BioNTech oraz Moderna przedstawiły "bardzo solidne" dane dotyczące opracowanych przez nie szczepionek na Covid-19, będące dobrą podstawą do oceny ich skuteczności - powiedziała w czwartek dyrektor wykonawcza Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke.
"Mamy zestaw danych ponad 30 tys. osób, które były badane podczas testów klinicznych. Daje nam to bardzo solidny zbiór danych, na podstawie których mamy podjąć decyzję, dotyczącą zarówno bezpieczeństwa, jak i skuteczności (szczepionek)" - oznajmiła Cooke podczas spotkania komisji Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
Oczekuje się, że EMA zakończy ewaluację szczepionki opracowanej wspólnie przez Pfizera i BioNTech do 29 grudnia, a szczepionki Moderny "najpóźniej" do 12 stycznia.
Cooke powiedziała, że daty zatwierdzenia leków mogą ulec zmianie, jeśli wymagać tego będzie proces oceny szczepionek.

15:23 Portugalia
Co najmniej połowę populacji 10-milionowej Portugalii zaszczepią przeciw Covid-19 do początku lata 2021 roku służby medyczne tego kraju - wynika z oświadczenia ministerstwa zdrowia w Lizbonie.

07:07 Niemcy
W ciągu minionej doby w Niemczech wykryto 23 679 zakażeń koronawirusem i zmarło 440 osób zainfekowanych SARS-CoV-2 - poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Tym samym liczba ofiar śmiertelnych epidemii w Niemczech przekroczyła 20 tys. Od początku epidemii w Niemczech wykryto 1 242 203 zakażenia koronawirusem.
Nowych przypadków jest o prawie 3 tys. więcej niż dzień wcześniej, a liczba aktywnych zachorowań wzrosła o ponad 3,2 tys. i wynosi 299,7 tys.
Jak ocenia RKI, sytuacja w Niemczech pogarsza się od 4 grudnia, odkąd średnia liczba nowych przypadków zaczęła rosnąć. Rośnie także liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii; do środy wynosiła ona 4278.
Najgorsza sytuacja panuje w graniczącej z Polską Saksonii, gdzie od przyszłego poniedziałku wprowadzony zostanie pełny lockdown, włącznie z zamknięciem szkół i większości sklepów.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-pandemia-koronawirusa-dworczyk-pelnomocnikiem-ds-szczepien-n,nId,4918241

The number of deaths from all causes recorded in Russia in October rose by nearly 50,000 on the previous year, the country’s statistics agency said on Thursday.

According to the Rosstat agency, 205,500 people died in Russia in October, a rise of 47,800 on October 2019.

It did not give any explanation for the excess mortality in its latest monthly report, but said 22,761 people died in October who were either among confirmed or suspected Covid-19 cases.

These included 11,630 cases where the primary cause of death was Covid-19.

The numbers are higher than AFP’s own count of 7,274 coronavirus deaths in October, based on official figures.

Between April and the end of October 2020, excess mortality in Russia now stands at almost 165,000 deaths compared to last year.

Since the start of the pandemic, only 45,280 deaths from Covid-19 have been officially recorded.

Russia has been criticised for its methodology in calculating coronavirus deaths with authorities only listing deaths which after post-mortem are considered to have had coronavirus as the primary cause.

The last time Russia recorded such a high monthly figure was in August 2010, a period that saw huge fires and the subsequent air pollution affect Moscow.

In many countries, especially in western Europe, almost all deaths of patients with a positive coronavirus test are included in the national Covid-19 death toll.

Russia was one of the first countries to announce the development of a vaccine which it named Sputnik V after a Soviet-era satellite.

It launched a mass vaccination programme last week with developers saying the vaccine is 95 percent effective based on interim trial results.

Despite the start of Russia’s vaccination campaign, however, Sputnik V is yet to complete its third and final phase of trials involving some 40,000 volunteers.

Since the emergence of the virus late last year Russia has registered over 2.5 million infections, over 44,000 of them fatal.

Russia’s second city St Petersburg on Tuesday logged a record number of virus deaths as authorities warned of an imminent lockdown and shuttered restaurants for the New Year’s holidays.

St Petersburg - one of Russia’s most popular tourist destinations - is struggling with a major health crisis, with hospitals overwhelmed with coronavirus patients but residents flouting social distancing and other measures.

By comparison, Moscow, the outbreak’s epicentre, registered 5,232 new cases and 71 new fatalities.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2020/dec/10/coronavirus-live-news-one-in-four-americans-certain-they-will-accept-vaccine-second-wave-arrives-in-south-africa
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2020, 00:43 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #233 dnia: Grudzień 11, 2020, 23:50 »
Życie w Wuhan wraca do normy. Mieszkańcy boją się "przywleczonych zza granicy przypadków Covid-19"
Opracowanie: Sara Bounaoui 11 grudnia (07:41)

Rok od wybuchu epidemii koronawirusa w chińskim Wuhan życie wraca tam do normy. Mieszkańcy nie boją się już dużych skupisk – gromadzą się na targach, podróżują komunikacja miejską. Pewne obawy wśród nich wzbudzają natomiast cudzoziemcy, ponieważ – jak oceniają w rozmowie z PAP wuhańczycy – nie wszystkie kraje tak samo dobrze radzą sobie z pandemią.

Rok od wykrycia pierwszych przypadków koronawirusa mieszkańcy Wuhanu w Chinach nie boją się już dużych skupisk - wychodzą na targ, podróżują metrem. Większe obawy wzbudzają w nich cudzoziemcy.

Niektórzy mieszkańcy miasta unikają wsiadania do windy razem z cudzoziemcami lub oddalają się od nich na ulicy. Oglądałem pięć lub sześć mieszkań, a połowy nie chcieli mi wynająć. Właściciele mówili, że jestem obcokrajowcem. Chodzi o to, że boją się Covidu - mówił w rozmowie z PAP Włoch o imieniu Iury, który przeniósł się niedawno do Wuhanu.

Pracownik agencji nieruchomości o nazwisku Wan powiedział PAP, że decyzję o wyborze najemcy podejmują indywidualnie właściciele mieszkań. Zapewnił, że obcokrajowcy również wynajmują lokale za pośrednictwem jego firmy. Także Iury’emu udało się bez większych problemów znaleźć mieszkanie.

Wuhańscy taksówkarze pytają obcokrajowców, kiedy przybyli do Chin, mimo że niemal od początku pandemii wszystkie osoby przyjeżdżające do tego kraju poddawane są obowiązkowej 14-dniowej izolacji. Prasa codziennie informuje o nowych "przypadkach przywleczonych z zagranicy", które wykrywane są w czasie kwarantanny.

U nas epidemia jest zasadniczo pod kontrolą, ale nie wiemy, skąd wy jesteście, ani jaka jest sytuacja z epidemią w waszym kraju - tłumaczy PAP kierowca pracujący w Wuhanie dla platformy taksówkowej.

Nowe teorie na temat pochodzenia koronawirusa

Chińczycy szczególnie krytycznie wyrażają się o sytuacji epidemicznej w Stanach Zjednoczonych, gdzie odnotowano już ponad 15 mln infekcji i 290 tys. zgonów. Wpisuje się to również w coraz bardziej napięte relacje pomiędzy Pekinem a Waszyngtonem.

Państwowe chińskie media podchwytują zagraniczne doniesienia prasowe, sugerujące, że wirus krążył po świecie wcześniej, niż wykryto go w Wuhanie. Pojawiła się nawet teoria, że mógł przybyć do chińskiego miasta na sprowadzanych z zagranicy mrożonkach.

Władze przebadały niemal wszystkich mieszkańców. Wuhańczycy nadal zachowują ostrożność w miejscach publicznych

W Wuhanie odnotowano zdecydowaną większość zakażeń koronawirusem i zgonów na Covid-19 w Chinach. Nawet po zniesieniu niemal trzymiesięcznej kwarantanny wuhańczycy spotykali się w innych miastach kraju z przypadkami niechęci i dyskryminacji.

Wcześniej tak było. Ale to się zmieniło po powszechnych testach - mówi PAP mężczyzna o nazwisku Yan, który prowadzi w Wuhanie kawiarnię. W maju władze przebadały na koronawirusa prawie wszystkich mieszkańców 11-milionowego miasta, a chińskie media oceniały, że stało się ono prawdopodobnie najbezpieczniejszym miejscem świata, jeśli chodzi o zagrożenie infekcją.

Nie porównujemy się z nikim. Nie mówimy, kto lepiej, a kto gorzej radzi sobie z wirusem. Staramy się po prostu uniknąć powrotu epidemii - przekonuje Wan z agencji nieruchomości.

Wuhańczycy mają świadomość, że obecnie, przy niemal całkowitym braku restrykcji i swobodzie podróżowania po kraju, wirus wciąż może powrócić do miasta. Większość osób w dalszym ciągu zakłada w miejscach publicznych maseczki ochronne, a w metrze, autobusach i taksówkach są one obowiązkowe.

Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-zycie-w-wuhan-wraca-do-normy-mieszkancy-boja-sie-przywleczon,nId,4920466

Koronawirus. Ukraina. Rośnie tragiczny bilans epidemii
VIOLETTA BARAN 11 XII

Ukraina przygotowuje się do lockdownu, który ma rozpocząć się po świętach Bożego Narodzenia. Tymczasem, jak poinformował w piątek resort zdrowia tego kraju, w czwartek wykryto tam 13 514 nowych zakażeń koronawirusem. Niestety, odnotowano też najwyższą dobową liczbę zmarłych - 285. To już drugi w tym tygodniu rekord liczby zgonów. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-ukraina-rosnie-tragiczny-bilans-epidemii-6585048591010496a

Koronawirus. Szwecja i Niemcy wciąż walczą z drugą falą. Angela Merkel ostrzega rodaków: to mogą być ostatnie święta
Mateusz Ratajczak 11.12.2020 13:00

Kanclerz Angela Merkel w emocjonalnym wystąpieniu poprosiła Niemców, by w najbliższych dniach stosowali się do ograniczeń. W przeciwnym razie Niemcy czeka całkowity "lockdown". Sytuacja epidemiczna pogarsza się również w Szwecji. I zaczyna brakować miejsc w niektórych szpitalach. (...)

LIVE DABEI: Abrechnung mit Kanzlerin Merkels Corona-Politik - Generaldebatte im Bundestag
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=T35bmDBgvjk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=T35bmDBgvjk</a>
https://www.youtube.com/watch?v=T35bmDBgvjk
https://www.money.pl/gospodarka/koronawirus-szwecja-i-niemcy-wciaz-walcza-z-druga-fala-angela-merkel-ostrzega-rodakow-to-moga-byc-ostatnie-swieta-6585084996942528a.html

Koronawirus. Dramatyczna sytuacja w Niemczech. Rekord zakażeń, przepełnione szpitale i paraliż Berlina
KRJ 11.12.2020 15:31

W ciągu doby w Niemczech wykryto blisko 30 tys. zakażeń koronawirusem i zmarło ok. 600 zainfekowanych osób. Dyrektor znanej kliniki ostrzega, że brakuje miejsc w szpitalach, a burmistrz Berlina zapowiada zamknięciu sklepów przed Świętami. Najgorzej jest w graniczącej z Polską Saksonii.

Piątkowy rekord zarówno pod względem dziennej liczby zakażeń, jak i zgonów, przeraził Niemców. Trudno się temu dziwić, bo nowych przypadków jest o ponad 6 tys. więcej w czwartek, kiedy, kiedy padł poprzedni rekord.

Jak ocenia Instytut im. Roberta Kocha, sytuacja epidemiczna w Niemczech znacząco pogarsza się od 4 grudnia. W środę kanclerz Angela Merkel zaapelowała do przywódców krajów związkowych o zaostrzenie restrykcji, a do obywateli o zmianę zachowania i zrezygnowanie z obchodzenia Świąt w dużym gronie. (...)
https://www.money.pl/gospodarka/koronawirus-dramatyczna-sytuacja-w-niemczech-rekord-zakazen-przepelnione-szpitale-i-paraliz-berlina-6585126666762944a.html

Koronawirus nie kosi nas równo
KAMIL FEJFER , 10 grudnia 2020

Ryzyka, również te związane z koronawirusem, nie są rozłożone w społeczeństwie równo. Świat wygląda zupełnie inaczej niż w maksymie "co komu pisane". Przyjęcie jej sugerowałoby, że w życiu i umieraniu nie ma wzorca. To nieprawda, to tak nie działa.

"Myślałem, że koronawirus jest demokratyczny, jednak szybko zdałem sobie sprawę, że tak nie jest. Bogaci mogą zostać w domu. Biedni nie mają wyboru, muszą codziennie iść do pracy" – mówił Karim Mottaghi.

To fotograf, który zdobył główną nagrodę w organizowanym przez "Gazetę Wyborczą" konkursie fotograficznym im. Krzysztofa Millera. Nagroda upamiętnia wybitnego polskiego fotoreportera, który dokumentował, między innymi, najważniejsze konflikty na świecie.

Swój fotoreportaż Mottaghi realizował przez 48 dni na największym cmentarzu w północno-zachodnim Iranie. Nie tylko fotografował i nagrywał filmy. Pomagał również przygotować zmarłych, ofiary pandemii, do pochówku.

W jego cytacie jest coś, co umyka większości z nas. Ryzyka, również te związane z koronawirusem, nie są rozłożone w społeczeństwie równo. Świat wygląda zupełnie inaczej niż w maksymie "co komu pisane". (...)
https://magazyn.wp.pl/informacje/artykul/koronawirus-nie-kosi-nas-rowno#

https://www.politykazdrowotna.com/67975,pe-szefowa-ema-o-rejestracji-szczepionek-przeciw-covid-19
https://www.politykazdrowotna.com/67826,sinovac-05-mld-usd-na-podwojenie-mocy-produkcyjnej-szczepionek

Pandemia koronawirusa. Karetki w kolejce przez szpitalem w Radomiu. Kolejna doba z wysoką liczbą zgonów w Polsce [NA ŻYWO]
11 grudnia

20:02 Francja
W ciągu ostatniej doby we Francji potwierdzono 13 406 nowych zakażeń koronawirusem, mniej niż zarejestrowanych w czwartek 13 750 przypadków, lecz znacznie więcej niż 11 221 wykrytych w ubiegły piątek. Na oddziałach intensywnej opieki medycznej liczba chorych spadła.

19:38 Wielka Brytania
Prawie trzy czwarte Brytyjczyków chce zaszczepić się przeciwko koronawirusowi, ale zarazem 43 proc. chciałoby, aby politycy zrobili to jako pierwsi, by pokazać, że jest ona bezpieczna - wynika z sondażu opublikowanego w piątek w dzienniku "Daily Mail".

18:03 Włochy
761 osób zmarło w ciągu ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 18727 nowych zakażeń koronawirusem w 190 tys. wykonanych testów - to dane z ogłoszonego biuletynu Ministerstwa Zdrowia.
Dzień wcześniej zanotowano 887 zgonów i 17 tys. kolejnych zakażeń.

17:01 Francja
Francuskie laboratoria Sanofi i brytyjska firma GSK ogłosiły w piątek, że ich szczepionka przeciw Covid-19 nie będzie gotowa wcześniej niż pod koniec 2021 roku z powodu mniej obiecujących wyników, niż oczekiwano po pierwszych badaniach klinicznych - podaje agencja AFP.

16:40 USA
Amerykański minister zdrowia Alex Azar poinformował w piątek, że szczepionka firm Pfizer i BioNTech przeciw Covid-19 zostanie zatwierdzona w USA w najbliższych dniach, a pierwsi Amerykanie mogą zostać zaszczepieni już w poniedziałek lub wtorek.

16:00 Niemcy
Wzrost liczby infekcji koronawirusowych wywołał w Niemczech także nadumieralność; w 46. tygodniu br. (od 9 do 15 listopada) liczba zgonów była o około 8 proc. wyższa od średniej z ubiegłych trzech lat - poinformował Federalny Urząd Statystyczny (Destatis).

14:11 Węgry
Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto zapowiedział, że Węgry będą ubiegać się o dopuszczenie do użytku chińskiej szczepionki przeciwko Covid-19 na swoim rynku, zamiast czekać na zgodę Europejskiej Agencji Leków (EMA), unijnego regulatora.
Bezpieczeństwo szczepionki nie jest kwestią polityczną czy ideologiczną, ale profesjonalną. Jeśli eksperci dokonają pozytywnej decyzji, niezwłocznie przygotujemy umowę na import szczepionki - napisał Szijjarto na swoim koncie na Facebooku.

12:53 Czechy
Minister zdrowia Jan Blatny powiedział, że sytuacja epidemiczna w Czechach komplikuje się. W poniedziałek zaproponuje rządowi przywrócenie restrykcji. Najprawdopodobniej hotele w centrach narciarskich będą zamknięte.
Według danych ministerstwa zdrowia rośnie liczba nowych przypadków, a także liczba reprodukcyjna "R", która wskazuje, ile osób może zainfekować jedna już zakażona osoba.

11:48 Niemcy
Jedyną szansą na odzyskanie kontroli nad sytuacją jest lockdown, który musi nastąpić natychmiast - powiedział tygodnikowi "Spiegel" minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer, mając na myśli sytuację w kraju ze wzrostem zakażeń koronawirusem.
Szef MSW ostrzegł przed czekaniem do świąt Bożego Narodzenia z wprowadzeniem całkowitego lockdownu w walce z Covid-19. Jeśli poczekamy do Bożego Narodzenia, będziemy musieli walczyć z wysokimi liczbami przez miesiące - powiedział.

08:25 Sztuczna inteligencja pomaga identyfikować koronawirusa
Hiszpańscy naukowcy opracowali system szybkiej identyfikacji Covid-19 w organizmie pacjenta na podstawie zdjęć rentgenowskich. Bazuje on na wykorzystaniu sztucznej inteligencji.
Według komunikatu władz szpitala uniwersyteckiego w Grenadzie San Cecilio system do szybkiego potwierdzania zakażenia koronawirusem powstał we współpracy z naukowcami z miejscowego uniwersytetu, a także pracownikami trzynastu ośrodków badawczych z innych prowincji Hiszpanii.
Wnioski dotyczące bazującego na sztucznej inteligencji systemu stwierdzania infekcji koronawirusem opublikowane zostały już w naukowym piśmie "Journal of Biomedical and Health". Wynika z nich, że po kilkunastu minutach od wykonania zdjęcia rentgenowskiego płuc można stwierdzić czy doszło do zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

07:03 Niemcy
W ciągu minionej doby w Niemczech wykryto 29 875 zakażeń koronawirusem i zmarło 598 osób zainfekowanych SARS-CoV-2 - poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI). To rekord zarówno pod względem dziennej liczby zakażeń, jak i zgonów.
Nowych przypadków jest o ponad 6 tys. więcej niż dzień wcześniej, kiedy padł poprzedni rekord.
Jak ocenia RKI, sytuacja epidemiczna w Niemczech znacząco pogarsza się od 4 grudnia. W środę kanclerz Angela Merkel zaapelowała do przywódców krajów związkowych o zaostrzenie restrykcji, a do obywateli o zmianę zachowania i zrezygnowanie z obchodzenia świąt w dużym gronie.

05:30 Szczepienia w Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii przeciwko koronawirusowi zaszczepiono dotychczas kilkadziesiąt tysięcy osób - poinformował w czwartek minister zdrowia Matt Hancock. Potwierdził on, że od przyszłego tygodnia szczepienia odbywać się będą także w przychodniach.
Ponieważ stworzona przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionka wymaga przechowywania w temperaturze -70 stopni C, na początek szczepienia odbywają się tylko w wyznaczonych szpitalach, gdzie łatwiej o odpowiednie warunki, ale docelowo szczepienia oprócz szpitali, przychodni i domów opieki mają się odbywać także w specjalnie stworzonych centrach szczepień. W Irlandii Północnej, w odróżnieniu od reszty kraju, szczepienia w domach opieki już są prowadzone.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-pandemia-koronawirusa-karetki-w-kolejce-przez-szpitalem-w-ra,nId,4920441

Victoria records five Covid-19 cases – all in hotel quarantine
Victoria’s resumed and revamped hotel quarantine system will face its first test after recording five new cases of Covid-19.

They are the first cases recorded in hotel quarantine since the state once again began taking overseas returnees on 7 December. The state has now gone 42 days without a case of community transmission of the virus.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2020/dec/11/coronavirus-live-news-canada-could-start-vaccinations-within-days-as-global-cases-near-70m
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2020, 23:59 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #234 dnia: Grudzień 12, 2020, 23:37 »
Szczepionka Pfizera dopuszczona do użytku w USA. Pierwsze szczepienia w ciągu kilku dni
Opracowanie: Michał Gardyas 12 grudnia (06:14)

​Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła awaryjne użycie szczepionki firmy Pfizer. Pierwsi Amerykanie mają być zaszczepieni już w ciągu najbliższych dni.

Decyzję o "zielonym świetle" dla szczepionki podjęto po czwartkowym panelu zewnętrznych doradców FDA. Przy stosunku głosów 17:4 opowiedział się on za użyciem w nagłych przypadkach szczepionki przeciwko koronawirusowi Pfizera.

Zdaniem ekspertów korzyści z użycia preparatu są większe niż ryzyko, jakie stwarza dla osób w wieku 16 lat i starszych, które mają być objęte szczepieniami.

Pierwsze szczepienia w ciągu kilku dni

Pierwsze osoby mają być w USA zaszczepione na Covid-19 już w trakcie weekendu. Docelowo władze USA planują, że w grudniu preparat otrzyma 20 milionów Amerykanów, w styczniu kolejne 30, a w lutym 50.

Pfizer deklaruje, że do końca roku może dostarczyć dawki potrzebne do zaszczepienia 12,5 mln Amerykanów. Moderna, która powinna uzyskać zezwolenie od FDA w ciągu tygodnia - dla 10 mln mieszkańców USA.

Efekty powszechnych szczepień pozwalające na luzowanie restrykcji na życie społeczne spodziewane są w marcu. Spadek liczby hospitalizacji, co znacznie odciąży działające na granicy amerykańskie szpitale, prognozowany jest jednak wcześniej.

Na wiosnę - jak informowało ministerstwo zdrowia - szczepionka na koronawirusa powinna być dostępna dla każdego w USA. Będzie ona darmowa, a przy dystrybucji rząd współpracuje z firmami kurierskimi Fedex oraz UPS.

Prezydent Donald Trump twierdzi, że szczepionka spełnia "złote standardy" bezpieczeństwa i doprowadzi do zakończenia epidemii.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=L8aQ-UOjLMI" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=L8aQ-UOjLMI</a>
https://www.youtube.com/watch?v=L8aQ-UOjLMI

W Stanach Zjednoczonych szczepionki będą dystrybuowane przez istniejący już federalny system do gubernatorów stanów, którzy sami zdecydują, gdzie najpierw powinny być kierowane.

Najpierw medycy i osoby starsze

Wśród ekspertów panuje konsensus, że jako pierwsi zaszczepić powinni się pracownicy służby zdrowia oraz osoby w domach opieki.

Każdy stan ma w USA osobne podejście - np. Alabama i Alaska planują równocześnie szczepić pracowników służby zdrowia i rezydentów domów spokojnej starości, w Pensylwanii priorytetowo traktowana będzie na początku jedynie ta pierwsza grupa.

Prawie 300 tys. ofiar Covid-19 w USA

Żaden inny kraj świata nie został tak boleśnie dotknięty przez epidemię jak Stany Zjednoczone. Na Covid-19 zmarło ponad 294 tys. Amerykanów, u ponad 15,8 milionów testy na koronawirusa dały wynik pozytywny.

W grudniu liczba hospitalizowanych osób z zakażeniem SARS-CoV-2 utrzymuje się na poziomie ponad 100 tys., a pogarszająca się sytuacja epidemiczna skłania lokalne i stanowe władze do przywracania ograniczeń w zakresie takim jak na wiosnę.

Jak działa szczepionka?

Jak tłumaczy agencja Associated Press, po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki organizm wykazuje częściową odporność, ale do pełnej potrzeba drugiej dawki trzy tygodnie później. Nie jest jasne, jak długo trwa wzmocnienie systemu immunologicznego.

Szczepionka - jak kontynuuje AP - chroni przed Covid-19, ale nie jest wiadomo, czy powstrzymuje rozprzestrzenianie się wirusa. Trwają badania które mają odpowiedzieć na to pytanie, ale na razie zaszczepieni nadal powinni nosić maseczki i zachować dystans.

Skuteczność? 95 proc.

Według badań ostatniej fazy testów klinicznych szczepionek, preparat firm Pfizer i BioNTech ma 95 proc. skuteczności, a przygotowywana we współpracy z amerykańskim Narodowym Instytutem Zdrowia (NIH) substancja Moderny - 94,1 proc.

FDA zapowiadała, że dopuści do użycia szczepionki przeciwko Covid-19 które mają udowodnioną ponad 50 proc. skuteczność.

Wcześniej szczepionkę Pfizera i BioNtecha dopuściły do użycia Wielka Brytania, Bahrajn, Kanada i Meksyk.

Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-szczepionka-pfizera-dopuszczona-do-uzytku-w-usa-pierwsze-szc,nId,4922658

USA: W niedzielę rusza dystrybucja szczepionek przeciw Covid-19
Opracowanie: Katarzyna Wójcik 12 XII

Dystrybucja szczepionek przeciw koronawirusowi, wyprodukowanych przez firmę Pfizer, w USA ruszy w niedzielę z zakładów koncernu w Michigan. Do środy preparat ma dotrzeć do 636 miejsc w Stanach Zjednoczonych. Do końca roku pierwszą dawkę szczepionki otrzymać ma 20 mln Amerykanów. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-usa-w-niedziele-rusza-dystrybucja-szczepionek-przeciw-covid-,nId,4922972

Włoski instytut niepokoi się: Nadal wysoki wskaźnik zakażeń koronawirusem
Opracowanie: Adam Zygiel 12 grudnia (14:37)

193 przypadki zakażenia koronawirusem na 100 tysięcy mieszkańców Włoch - to najnowsze dane z monitoringu pandemii, przedstawione przez krajowy Instytut Służby Zdrowia w Rzymie. "To wciąż zbyt dużo" - powiedział prezes Instytutu Silvio Brusaferro w sobotę.

Liczba nowych przypadków jest wciąż znacząca, chociaż krzywa zakażeń spada we Włoszech i w Europie - stwierdził Brusaferro na konferencji prasowej w ministerstwie zdrowia w Rzymie.

Podkreślił, że Święta będą "momentem krytycznym" pandemii, w którym kluczowe znaczenie będą miały indywidualne zachowania. Ważne jest to, byśmy w nadchodzących tygodniach byli ostrożni i rygorystycznie przestrzegali zasad - dodał ekspert.

Minister zdrowia Roberto Speranza przyznał, że jest zaniepokojony tym, co wydarzy się w ciągu dwóch tygodni okresu świąteczno-noworocznego. Jeśli przeważy komunikat: wszyscy jesteśmy wolni, wpadniemy znów w niebezpieczną fazę w styczniu i lutym, gdy będziemy w pełni kampanii szczepień przeciwko koronawirusowi - ostrzegł szef resortu zdrowia.

Zaznaczył: "nie można zaprzepaścić poczynionych wyrzeczeń".

W piątek zanotowano we Włoszech 761 zgonów na Covid-19 i ponad 18 tysięcy zakażeń. Poprawia się natomiast sytuacja w szpitalach, gdzie stale spada liczba osób leczonych na Covid-19.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-wloski-instytut-niepokoi-sie-nadal-wysoki-wskaznik-zakazen-k,nId,4922768
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-prawie-20-tys-nowych-zakazen-koronawirusem-we-wloszech,nId,4922958

Ponad 1,8 mln osób zostanie zaszczepionych od stycznia we Włoszech
Opracowanie: Katarzyna Wójcik 12 XII

Ponad 1,8 mln osób we Włoszech zostanie zaszczepionych przeciwko koronawirusowi w pierwszej fazie kampanii w styczniu - to dane z komuniktu rządowego komisarza do spraw kryzysu na tle pandemii. Jedna trzecia z tych osób otrzyma szczepionki w Lombardii i Lacjum.

Nadzwyczajny komisarz Domenico Arcuri otrzymał od wszystkich regionów dane dotyczące zapotrzebowania na szczepionki w pierwszej fazie, w której mają je otrzymać pracownicy służby zdrowia, osoby najstarsze i obciążone chorobami, personel domów opieki.

W Lombardii zaszczepionych zostanie począwszy od stycznia 356 tys. osób, a w stołecznym regionie Lacjum - 308 tys.

Na trzecim miejscu pod względem liczby planowanych szczepień jest Emilia-Romania - 177 tys. osób.

Minister zdrowia Roberto Speranza powiedział podczas debaty zorganizowanej przez agencję Ansa, że od stycznia do marca do Włoch trafi 10 mln dawek preparatu.

Należy sądzić, że do końca lata przyszłego roku zaoferujemy szczepionki wszystkim mieszkańcom naszego kraju - ogłosił szef krajowej Rady Służby Zdrowia, doradca rządu profesor Franco Locatelli.
Źródło: RMF/PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-ponad-1-8-mln-osob-zostanie-zaszczepionych-od-stycznia-we-wl,nId,4922961

Hiszpania: Protesty przeciwko restrykcjom epidemicznym na stokach narciarskich
Opracowanie: Katarzyna Wójcik 12 grudnia (18:36)

Ponad 1000 przedsiębiorców związanych z branżą turystyczną i rozrywkową protestowało na czterech stokach narciarskich w Aragonii, w północno-wschodniej Hiszpanii. Manifestanci domagali się uchylenia restrykcji sanitarnych, ograniczających korzystanie z hoteli i placówek gastronomicznych, działających na terenie tych obiektów rekreacyjnych oraz szybkiej pomocy finansowej. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-hiszpania-protesty-przeciwko-restrykcjom-epidemicznym-na-sto,nId,4922900

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/komentarze-ekspertow/news-swiatowa-agencja-antydopingowa-zapowiada-kontrole-szczepione,nId,4922662

https://www.theguardian.com/world/live/2020/dec/12/coronavirus-live-news-brazil-investigates-reinfection-australia-pins-hopes-on-oxford-vaccine

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #235 dnia: Grudzień 13, 2020, 23:16 »
Angela Merkel potwierdza twardy lockdown w Niemczech
Opracowanie: Magdalena Partyła 13 grudnia

Rząd Niemiec planuje zamknąć od 16 grudnia do 10 stycznia większość sklepów, których działalność nie jest niezbędna - pisze agencja Reuters. Powołuje się na projekt rządowej propozycji, dotyczący kolejnych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa. Informację tę potwierdziła kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Projekt rządowy, dotyczący kolejnych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa, został uzgodniony podczas spotkania Merkel z władzami krajowymi.

Od 16 grudnia do 10 stycznia otwarte mają być tylko te sklepy, które są niezbędne do codziennego życia, a także apteki i banki. W okresie tym zamknięte będą też szkoły, a niektórzy pracodawcy będą musieli zawiesić swoją działalność lub zlecić swoim pracownikom pracę w systemie zdalnym. Zamknięte również zostaną zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i salony tatuażu.

Minister finansów Niemiec Olaf Scholz zapowiedział, że rząd wesprze dotknięte tymi decyzjami przedsiębiorstwa kwotą około 11 miliardów euro miesięcznie. Firmy zmuszone do zamknięcia się będą mogły otrzymać zwrot 90 proc. kosztów stałych, czyli nawet o 500 000 euro miesięcznie więcej niż dotychczas.

Obecnie w Niemczech panują obostrzenia, wprowadzone na początku listopada i przez niemiecką prasę nazwane "miękkim lockdownem". Sklepy hurtowe i detaliczne są otwarte, ale na jednego klienta musi przypadać co najmniej 10 metrów kwadratowych powierzchni handlowej. Dotyczy to wszystkich sklepów o powierzchni do 800 metrów kwadratowych, natomiast w przypadku większej powierzchni należy zapewnić 20 metrów kwadratowych na klienta.

Do 10 stycznia mają obowiązywać także restrykcje dotyczące kontaktów społecznych, które limitują spotkania do pięciu osób z co najwyżej dwóch gospodarstw domowych, a wyjątkiem mają być święta Bożego Narodzenia, gdy razem będzie mogło przebywać do 10 osób. Dzieci w wieku poniżej 14 lat nie są objęte tym obostrzeniem. Od sześciu tygodni zamknięte są także wszystkie bary i restauracje.

Rząd federalny i władze krajów związkowych zalecają obywatelom powstrzymanie się od sylwestrowych pokazów fajerwerków. Stosowanie wyrobów pirotechnicznych ma być zakazane na ruchliwych placach i ulicach w celu uniknięcia tworzenia się dużych skupisk ludzi.

Rano Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI) poinformował o 20 200 zakażeniach w ciągu minionej doby i o 321 kolejnych przypadkach śmiertelnych. W sumie od początku pandemii w Niemczech koronawirusem zakaziło się 1 320 716 osób, zmarło 21 787 osób.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-angela-merkel-potwierdza-twardy-lockdown-w-niemczech,nId,4924344
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-niemcy-i-lockdown-zostalismy-zmuszeni-do-dzialania-6585855894493952a

W USA rozpoczęła się dystrybucja szczepionek przeciw koronawirusowi
Opracowanie: Adam Zygiel 13 grudnia (18:30)

W USA rozpoczęła się w niedzielę dystrybucja szczepionek przeciw koronawirusowi, wyprodukowanych przez firmy Pfizer i BioNTech. Oczekuje się, że pierwsze partie dotrą do poszczególnych stanów już w poniedziałek - podaje Associated Press. (...)

FDA informuje, że najczęstszymi efektami ubocznymi szczepionki są zawroty i ból głowy, ból mięśniowy, dreszcze oraz gorączka. Ostre reakcje wystąpiły u mniej niż jednej na 20 testowanych osób. Statystycznie częściej dotyczyły osób starszych. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-w-usa-rozpoczela-sie-dystrybucja-szczepionek-przeciw-koronaw,nId,4924502

Spadek liczby zakażeń koronawirusem w Wielkiej Brytanii
Opracowanie: Katarzyna Wójcik 13 grudnia (19:14)

W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii wykryto 18 447 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a także zarejestrowano 144 kolejne zgony z powodu Covid-19 - poinformował po południu brytyjski rząd.

Liczba nowych zakażeń jest niższa od tej z soboty o 3055, dzięki czemu po trzech dniach z bilansami powyżej 20 tys. statystyka znów zeszła poniżej tego poziomu. Jednak ten spadek po części wynika z tego, że w niedzielnych danych brakuje statystyk z Walii, gdzie w ostatnich dniach liczba zakażeń najbardziej rosła.

W całym kraju liczba wykrytych od początku epidemii infekcji SARS-CoV-2 wynosi obecnie 1 849 403, co jest szóstą najwyższą liczbą na świecie - więcej jest tylko w USA, Indiach, Brazylii, Rosji i Francji.

Liczba zgonów z ostatniej doby jest niższa o 375 od tej z soboty, ale związane jest to z tym, że bilanse dotyczące dni weekendowych, czyli publikowane w niedziele i poniedziałki, są najniższe w tygodniu. Ale niedzielny bilans jest niższy od tych z poprzednich kilku niedziel i jest to też pierwszy przypadek od 2 listopada, by dobowa liczba zgonów spadła poniżej 150. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-spadek-liczby-zakazen-koronawirusem-w-wielkiej-brytanii,nId,4924519

Koronawirus we Włoszech. Prawie 500 zgonów w ciągu doby
Opracowanie: Adam Zygiel 13 grudnia (19:16)

484 osoby zmarły ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 17938 nowych zakażeń koronawirusem- poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Jednego dnia wykonano 152 tys. testów. 11 proc. z nich dało wynik pozytywny. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-koronawirus-we-wloszech-prawie-500-zgonow-w-ciagu-doby,nId,4924522
https://www.o2.pl/informacje/koronawirus-niepokojace-wiesci-wlochy-pobily-europejski-rekord-6585727146433280a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-wlosi-lagodza-czesc-restrykcji-w-zwiazku-z-pandemia,nId,4924400

Eswatini's prime minister, who tested positive for COVID-19, dies
DECEMBER 13, 2020 11:27 PM UPDATED 13 MINUTES AGO By Reuters StaffJOHANNESBURG (Reuters) - Eswatini Prime Minister Ambrose Dlamini, who tested positive for COVID-19 four weeks ago, has died at age 52 after being hospitalised in neighbouring South Africa, the tiny absolute monarchy’s government said late on Sunday. (...)
https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-eswatini/eswatinis-prime-minister-who-tested-positive-for-covid-19-dies-idUSKBN28N0VJ

Bahrain has approved a Covid-19 vaccine developed by China National Pharmaceutical Group (Sinopharm) and launched online registration for the vaccine for citizens and residents.

The National Health Regulatory Authority did not specify which vaccine of the two being developed by Sinopharm had been given the green light, but cited data from phase 3 clinical trials that showed an 86% efficacy rate and said Bahrain had participated.

Bahrain’s ministry of health said in a statement and on its Instagram account that citizens and residents above 18 years of age could register online to receive the vaccine for free.
https://www.theguardian.com/world/live/2020/dec/13/coronavirus-live-news-germany-to-tighten-restrictions-as-us-nears-300000-deaths-after-another-record-day
« Ostatnia zmiana: Grudzień 14, 2020, 00:17 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #236 dnia: Grudzień 14, 2020, 23:56 »
Czechy przywracają restrykcje covidowe. Premier Babisz przeprasza obywateli
Opracowanie: Adam Zygiel 14 XII

Rząd Czech zdecydował o przywróceniu od piątku większości restrykcji epidemicznych - wyjątkiem będą handel i usługi. Premier Andrej Babisz przeprosił obywateli i przedsiębiorców za ponowne wprowadzenie ograniczeń mających powstrzymać epidemię koronawirusa.


Andrej Babisz/Roman Vondrous /PAP/EPA

To była bardzo trudna decyzja, gdyż zdaję sobie sprawę, jaki skutek będzie miała dla życia ludzi - powiedział premier. Decyzję uzasadnił pogarszającą się sytuacją epidemiczną, a także wzrastającą liczbą zakażeń SARS-CoV-2 wśród seniorów.

Sklepy, zarówno detaliczne jak i wielkopowierzchniowe, nie będą zamknięte w niedzielę, jak przewidywały ograniczenia zniesione 3 grudnia. Za bezpieczeństwo sanitarne w handlu i usługach odpowiedzialni są właściciele, którzy muszą zapewnić wymagany dystans między klientami i limit 15 metrów kwadratowych na osobę. Od piątku zamknięte będą hotele i restauracje. Rząd zdecydował też o rekompensatach dla zamykanych firm.

Od piątku zostanie wprowadzony zakaz wychodzenia z domu w godzinach od 23 do 5 rano. Obowiązywać będzie zakaz gromadzenia się powyżej sześciu osób. W kościołach i świątyniach będzie można wykorzystywać maksymalnie 20 proc. miejsc siedzących. W pogrzebach i ślubach będzie mogło uczestniczyć 20 osób. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-czechy-przywracaja-restrykcje-covidowe-premier-babisz-przepr,nId,4926708

Niemcy: Osoby z grup ryzyka dostaną bezpłatne maseczki
Opracowanie: Maciej Nycz 14 XII

We wtorek rozpocznie się w Niemczech bezpłatne rozdawanie maseczek o standardzie FFP2 osobom szczególnie narażonym na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem. Akcja ma objąć około 27 mln obywateli - poinformowała agencja dpa. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-niemcy-osoby-z-grup-ryzyka-dostana-bezplatne-maseczki,nId,4926720
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-prezydent-niemiec-o-lockdownie-nasze-zycie-bedzie-ograniczon,nId,4926376

Holandia wprowadza lockdown na 5 tygodni
Opracowanie: Adam Zygiel 14 grudnia (20:55)

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w Holandii premier tego kraju Mark Rutte w przemówieniu telewizyjnym ogłosił drugi ścisły lockdown - na co najmniej pięć tygodni zamknięte zostaną m.in. szkoły, muzea, siłownie. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-holandia-wprowadza-lockdown-na-5-tygodni,nId,4926676

104-letnia Hiszpanka pokonała Covid-19
Opracowanie: Joanna Potocka 14 grudnia (17:12)

Madrycki szpital Gregorio Maranon opuściła 104-letnia pacjentka. Po kilkutygodniowym pobycie w tej placówce została uznana za wyleczoną z Covid-19. To kolejna 100-latka, która pokonała to ciężkie zapalenie płuc.


104-latka pokonała Covid-19 po leczeniu w szpitalu w Madrycie/foto. Gregorio Maranon Hospital /PAP/EPA

104-letnia Elena musiała być hospitalizowana z powodu zapalenia płuc, jakie pojawiło się w następstwie infekcji wirusem SARS-CoV-2. Seniorka zmagała się też z powikłaniami.

"W ciągu dwóch tygodni nasza pacjentka musiała leczyć się na oddziale intensywnej terapii" - poinformowała w komunikacie dyrekcja szpitala, zaznaczając, że jej życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

Biorący udział w uroczystości pożegnania pacjentki, dr Alvaro Alejandro de Ona wskazał na wysoką odporność organizmu sędziwej kobiety.

"Pani Elena była już u nas w ubiegłym roku. Wówczas została hospitalizowana z powodu infekcji grypą typu A" - dodał.

Od kwietnia w Hiszpanii potwierdzono już kilka przypadków kobiet, które w wieku powyżej 100 lat przebyły Covid-19. Najstarszą z nich, a zarazem najstarszą osobą wyleczoną z tej choroby na świecie, jest 113-letnia Maria Branyas Morera z katalońskiej miejscowości Olot, w prowincji Gerona, w północno-wschodniej Hiszpanii.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-104-letnia-hiszpanka-pokonala-covid-19,nId,4926396

Nowojorska pielęgniarka pierwszą osobą w USA zaszczepioną przeciwko Covid-19
Opracowanie: Maciej Nycz 14 XII

Pielęgniarka z Nowego Jorku Sandra Lindsay jest pierwszą osobą w Stanach Zjednoczonych, która została zaszczepiona przeciw Covid-19. “To nie różniło się niczym od przyjęcia jakiejkolwiek innej szczepionki” – przyznała.


Sandra Lindsay - pierwsza zaszczepiona przeciwko Covid-19 osoba w USA/MARK LENNIHAN / POOL /PAP/EPA

Lindsay pracuje na oddziale intensywnej terapii w szpitalu Long Island Jewish Medical Center w Glen Oaks. Zajmuje się pacjentami z koronawirusem od wybuchu epidemii w Nowym Jorku.

Czuję, że nadchodzi uzdrowienie. (...) Mam nadzieję, że oznacza to początek i koniec bardzo bolesnego okresu w naszej historii - mówiła Lindsay. Chcę wzbudzić w społeczeństwie zaufanie, że szczepionka jest bezpieczna. Jesteśmy w trakcie pandemii, więc wszyscy musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby położyć jej kres. Wierzę w naukę. Moja praktyka jako pielęgniarki opiera się na nauce, więc ufam nauce - podkreśliła.

Chcę pani podziękować z głębi serca za to, co pani robi. (...) Kiedy używamy słowa bohaterowie, nie są one banałem, wyrażamy to głęboko i szczerze. To, co robicie codziennie, jest bohaterstwem - mówił gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo.

Burmistrz Nowego Jorku: Poczułem przypływ nadziei

Jak podała lokalna telewizja NY1, powołując się na nowojorskiego komisarza ds. zdrowia Dave’a Chokshi, w poniedziałek szczepionka dla pracowników służby zdrowia dotrze do pięciu szpitali w mieście. We wtorek otrzyma ją 37 placówek, a w środę dwie kolejne.

Dzisiaj jest dzień do świętowania. (...) Kiedy zobaczyłem, jak igła wbija się w ramię pielęgniarki, po prostu poczułem przypływ nadziei, niesamowite poczucie, że właśnie wychodzimy z kryzysu - stwierdził burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio.
Źródło: RMF/PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-nowojorska-pielegniarka-pierwsza-osoba-w-usa-zaszczepiona-pr,nId,4926736

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-500-osob-na-nielegalnej-imprezie-w-czasie-lockdownu-mieli-al,nId,4926101

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-wlochy-bedzie-wsparcie-dla-instruktorow-narciarstwa-dotkniet,nId,4926695

Niemcy szykują się do lockdownu. "Nowy wariant" koronawirusa w Wielkiej Brytanii [RELACJA]
14 grudnia (05:34)

21:36 Lockdown w Turcji od 31 grudnia
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział wprowadzenie z powodu epidemii koronawirusa pięciodniowego lockdownu. Ma on trwać od godziny 21 31 grudnia do rana 4 stycznia 2021 r.
Ostatniej doby w Turcji na Covid-19 zmarło 229 osób. W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 29 617 nowych zakażeń.

19:20 Kanada
Anita Quidangen, pomoc medyczna w domu opieki w Toronto, jako pierwsza osoba w Kanadzie została w poniedziałek zaszczepiona w szpitalu przeciw Covid-19.
Ontario, drugie co do wielkości miasto w Kanadzie, otrzymało w niedzielę 6 tysięcy dawek szczepionki i planuje zaszczepić w pierwszej kolejności mieszkańców domów opieki dla osób starszych i personel tych placówek.
Powszechny program szczepień ma się rozpocząć w kwietniu i trwać do końca 2021 roku.

13:28 Włochy
73 tysiące firm zamknięto we Włoszech z powodu kryzysu na tle pandemii koronawirusa i restrykcji, 17 tysięcy z nich nie wznowi już działalności - to dane z ogłoszonego raportu Instytutu Statystycznego Istat. Zagrożona jest przyszłość 150 tys. firm.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-niemcy-szykuja-sie-do-lockdownu-nowy-wariant-koronawirusa-w-,nId,4924475

The US death toll from Covid-19 crossed the grim milestone of 300,000 Monday, just hours after the first doses of a new vaccine were given to high-risk healthcare workers.

Frontline healthcare worker have shouldered an extraordinary burden over the last 10 months and represent a disproportionate share of the sick.

The Guardian, in partnership with Kaiser Health News, is investigating the deaths of nearly 1,500 healthcare workers who appeared to have died of Covid-19 after working on the frontlines.

The number of dead is expected to climb significantly as new data sources are unlocked in the coming weeks.

Our data shows that the majority of healthcare workers who have died are people of colour.
https://www.theguardian.com/world/live/2020/dec/14/coronavirus-live-news-us-nears-300000-deaths-trump-to-be-offered-vaccine-on-monday
« Ostatnia zmiana: Grudzień 15, 2020, 01:12 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #237 dnia: Grudzień 15, 2020, 23:55 »
Ponad 700 tys. zgonów we Włoszech w ciągu roku. Najwięcej od czasów II WŚ
Opracowanie: Sara Bounaoui 15 grudnia (17:41)

Łączna liczba zgonów we Włoszech przekroczy w tym roku 700 tys. i będzie najwyższa od 1944 roku, czyli od II wojny światowej. Takie dane przedstawił we wtorek krajowy Instytut Statystyczny Istat. Ten tragiczny rekord ma związek z epidemią koronawirusa.

Rok 2020 jeszcze się nie skończył, ale rozważna analiza sytuacji prowadzi nas do przekonania, że przekroczymy w tym roku liczbę 700 tys. zgonów - mówił prezes Instytutu Gian Carlo Blangiardo w telewizji RAI.

Według danych Istat w zeszłym roku zmarło 647 tys. osób. Również w poprzednich latach liczba ta wynosiło około 650 tys.

Od początku pandemii we Włoszech, tj. od lutego zanotowano 65 tys. zgonów osób zakażonych koronawirusem. To obecnie najwyższa liczba w Europie.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-ponad-700-tys-zgonow-we-wloszech-w-ciagu-roku-najwiecej-od-c,nId,4928551

Ukraińcy nie chcą lockdownu. Starli się z policją w Kijowie
Opracowanie: Joanna Potocka 15 grudnia

Na Majdanie Niepodległości w Kijowie doszło do starć między uczestnikami demonstracji przeciwko lockdownowi a policją. Poszkodowani są po obu stronach. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-ukraincy-nie-chca-lockdownu-starli-sie-z-policja-w-kijowie,nId,4928438

Chile: Mimo pandemii ćwierć miliona turystów obserwowało całkowite zaćmienie Słońca
Opracowanie: Magdalena Partyła 15 grudnia (05:21)

Mimo wezwań ze strony chilijskich władz do pozostania w domu, prawie ćwierć miliona turystów przybyłych do regionu Araukanii na południu Chile obserwowało zjawisko całkowitego zaćmienia Słońca. Deszcz lał od rana, ale na krótko przed zaćmieniem chmury ustąpiły, na chwilę ukazało się słońce, po czym zapadł całkowity zmrok.


Całkowite zaćmienie Słońca widziane z Araukanii/ Alberto Valdes /PAP/EPA

Ponad 120 tysięcy osób odbyło specjalnie podróż z Santiago de Chile do leżącej o blisko 800 km na południe 35-tysięcznej turystycznej mekki Chilijczyków i cudzoziemców, miasta Pucon u stóp Kordylierów. Lecieli samolotami i jechali samochodami aby podziwiać zjawisko zaćmienia słońca.

Główne miasto Araukanii, otoczone wulkanami Pucon u stóp Kordylierów, w ciągu kilkunastu godzin powetowało sobie znaczną część strat, jakie poniosło wskutek pandemii. Wprowadzane na przemian w różnych regionach kraju rygorystycznie egzekwowane przez żandarmerię lockauty wcześniej dotkliwie ugodziły w jedno z bardzo ważnych źródeł dochodów Chilijczyków - turystykę zagraniczna i krajową.

Chętnych do obejrzenia w wulkanicznym krajobrazie Araukanii zjawiska całkowitego zaćmienia Słońca było znacznie więcej. Władze regionu ograniczyły jednak liczbę rejsów linii lotniczych i pozwoleń na lądowania dla prywatnych samolotów. Burmistrz 35-tysięcznego Pucon zaapelował w poniedziałek rano do wszystkich przybyłych turystów, aby ze względu na pandemię koronawirusa oglądali zjawisko zaćmienia słońca z tarasów hoteli i pensjonatów bez gromadzenia się na ulicach i placach miasta.

W Pucon liczba przypadków koronawirusa jest niewielka. Tymczasem w leżącym na południe od Araukanii regionie Magallanes w chilijskiej Patagonii, leżącym o 1 400 km na południe od Pucon, padł rekord zachorowań w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. W subarktycznym Magallanes, którego liczba ludności wynosi zaledwie 150 000, wykryto przed tygodniem aż 324 zachorowania na koronawirusa w ciągu jednego dnia i była to liczba wyższa niż tego samego dnia liczba nowych przypadków koronawirusa w liczącej prawie osiem milionów mieszkańców stolicy kraju.

Naukowcy z Uniwersytetu Magallanes tłumaczą tę niezwykła z pozoru różnicę tym, iż w surowych subarktycznych warunkach Patagonii ludzie chętnie gromadzą się we wspólnych dobrze ogrzewanych pomieszczeniach - stąd rekordowe liczby przypadków koronawirusa w regionie Magallanes mimo, iż jest on praktycznie izolowany od reszty kraju, niedostępny drogą lądową dla turystów.

Do 14 grudnia w Chile zmarło na koronawirusa 15 931 osób i wykryto ponad 574 000 przypadków choroby.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-chile-mimo-pandemii-cwierc-miliona-turystow-obserwowalo-calk,nId,4928064

COVID-19. Złowieszcze słowa Billa Gatesa. Mówi o najbliższych miesiącach
Jan Manicki 15.12.2020 9:51

Założyciel Microsoftu Bill Gates uważa, że powrót do "normalności" po pandemii koronawirusa może potrwać dłużej, niż dotychczas przypuszczano. Jego zdaniem, pomimo zatwierdzenia ostatnio w Stanach Zjednoczonych szczepionki na COVID-19, uporanie się z chorobą możliwe będzie dopiero w 2022. W wywiadzie dla CNN Gates stwierdził także, że w kontekście walki z wirusem najbliższe pół roku może być najgorsze.

Bill Gates stwierdził w niedzielę w wywiadzie, że szczepienia są kluczowe, by zatrzymać rozprzestrzenianie koronawirusa. Zauważył także, że opanowanie pandemii wymaga wspierania biedniejszych krajów, których nie stać na masowe szczepienia. Dodał również, że jeśli chodzi o powstrzymywanie pandemii, najbliższe miesiące mogą być jednymi z najtrudniejszych.

Najbliższe cztery do sześciu miesięcy mogą być najgorszym okresem pandemii – ocenił Gates w programie CNN "State of Union".

Koronawirus na świecie. Bill Gates wspiera obostrzenia

Twórca Microsoftu uważa, że zakaz organizowania dużych publicznych zgromadzeń powinien zostać utrzymany. To samo tyczy się obostrzeń obejmujących bary i restauracje. Jak podkreślił Gates, powinny one "niestety" pozostać zamknięte, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Gdybyśmy przestrzegali zasad dotyczących noszenia maseczek i unikania spotkań, prawdopodobnie zapobieglibyśmy wielu zgonom na COVID-19 – stwierdził Gates.

"Nowa administracja będzie polegać na ekspertach". Gates krytykuje Trumpa

Bill Gates odniósł się do nowej administracji w Stanach Zjednoczonych. Jego zdaniem, zmiana prezydenta może "skomplikować" proces masowych szczepień. Podkreślił jednak, że "cieszy się, że prezydent elekt Joe Biden i jego współpracownicy przykładają dużą wagę do problemu jakim jest pandemia".

Nowa administracja jest gotowa polegać na prawdziwych ekspertach i nie będzie ich atakować – ocenił Gates, nawiązując do wcześniejszych poczynań ustępującego prezydenta Donalda Trumpa.
https://www.o2.pl/informacje/covid-19-zlowieszcze-slowa-billa-gatesa-mowi-o-najblizszych-miesiacach-6586430148643520a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-zakochany-szkot-dla-dziewczyny-zlamal-lockdown-trafil-do-wie,nId,4928450

Brytyjscy naukowcy o nowym wariancie koronawirusa. Rząd gotowy wysłać samolot po pierwszą transzę szczepionek [RELACJA]
15 grudnia

22:43 Wyliczenia włoskich ekspertów
Szybkie rozpoczęcie kampanii szczepień przeciwko koronawirusowi we Włoszech mogłoby zapobiec śmierci kolejnych 17 tysięcy osób. Taką tezę przedstawili naukowcy z kilku placówek badawczych, w tym z rzymskiego uniwersytetu Tor Vergata. Ustalenia te zaprezentowano podczas zorganizowanej online konferencji medycznej "Prewencja i Zdrowie". Jak zaznaczyli jej uczestnicy, w całym kraju prognozowane straty ekonomiczne z powodu pandemii Covid-19 przekroczą 61 miliardów euro, głównie z powodu zatrzymania części działalności gospodarczej, a także konieczności wypłaty zasiłków postojowych.

20:57 Szczepionka - nowe informacje
Europejska Agencja Leków (EMA) zapowiedziała, że w poniedziałek 21 grudnia zbierze się panel ekspertów w celu oceny szczepionki przeciwko Covid-19 wyprodukowanej przez amerykańską firmę Pfizer i niemieckiego partnera tej korporacji, spółkę BioNTech.
Wcześniej spotkanie planowano na 29 grudnia, jednak - jak podaje EMA - jego organizacja jest możliwa wcześniej po tym, jak firmy dostarczyły dodatkowe informacje na temat szczepionki.
Agencja poinformowała, że w przypadku, gdy wyda pozytywną decyzję, Komisja Europejska przyspieszy proces decyzyjny w celu przyznania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu we wszystkich państwach członkowskich UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Reuters podał, powołując się na wypowiedź federalnego ministra zdrowia Jensa Spahna, że Niemcy mogą rozpocząć szczepienia przeciwko Covid-19 już w Boże Narodzenie.

19:49 Szwecja
Powołana przez szwedzki rząd oraz opozycję komisja ds. zbadania strategii walki z koronawirusem orzekła we wtorek, że "Szwecja nie uchroniła osób starszych przed zakażeniem i śmiercią". Wskazała na wiele zaniedbań w opiece społecznej. Minister ds. socjalnych nie zamierza jednak odejść.
W Szwecji do końca listopada na Covid-19 zmarło 3002 seniorów przebywających w domach opieki oraz 1696 osób starszych, mających zapewnioną domową pomoc dochodzącego opiekuna. Stanowią oni większość wszystkich ofiar śmiertelnych koronawirusa w tym kraju.

15:53 Rosja
W Rosji 28,5 tys. osób zaszczepiło się przeciwko koronawirusowi preparatem Sputnik V - poinformował we wtorek minister zdrowia Michaił Muraszko. Minister wyjaśnił, że szczepionka trafiła do wszystkich regionów i szczepienia rozpoczęły się w całym kraju.
Sputnik V jest obecnie w końcowym stadium trzeciej, ostatniej fazy badań klinicznych. Został zarejestrowany jeszcze w trakcie badań klinicznych, co powodowało sceptyczną reakcję części specjalistów.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-brytyjscy-naukowcy-o-nowym-wariancie-koronawirusa-rzad-gotow,nId,4928067

https://www.theguardian.com/world/live/2020/dec/15/coronavirus-live-news-netherlands-announces-five-week-lockdown-as-uk-detects-new-covid-strain

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #238 dnia: Grudzień 16, 2020, 23:55 »
Von der Leyen: 27 państw UE musi rozpocząć szczepienia przeciwko Covid-19 tego samego dnia
Opracowanie: Magdalena Partyła 16 grudnia (12:00)

27 państw UE musi rozpocząć szczepienia przeciwko Covid-19 tego samego dnia - powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen podczas debaty w Parlamencie Europejskim. Dodała, że pierwsza szczepionka przeciwko Covid-19 zostanie dopuszczona do obrotu jak najszybciej, aby jak najszybciej rozpocząć szczepienia.


Ursula von der Leyen/JOHN THYS/POOL /PAP/EPA

Zakupiliśmy więcej dawek szczepionki przeciwko Covid-19 niż potrzeba, żeby zapewnić szczepienie wszystkim obywatelom Europy; będziemy także w stanie zaopatrzyć naszych partnerów - oświadczyła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Poinformowała też, że by położyć kres pandemii koronawirusa, 70 proc. ludzi musi zostać zaszczepionych. To jest ogromne zadanie, które przed nami stoi - zaznaczyła.

Oznajmiła, że 27 państw UE musi rozpocząć szczepienia przeciwko Covid-19 tego samego dnia. Tak jak razem przechodziliśmy przez tę pandemię, razem musimy rozpocząć działania - powiedziała.

Szefowa KE podkreśliła, że celem UE jest pokonanie wirusa. 3 tys. Europejczyków umiera dziennie ze powodu zakażenia wirsuem. W niektórych krajach UE coraz więcej osób jest przyjmowanych do szpitali - oświadczyła.

EMA zacznie oceniać szczepionkę 21 grudnia

Europejska Agencja Leków (EMA) zapowiedziała, że w poniedziałek 21 grudnia zbierze się panel ekspertów w celu oceny szczepionki przeciwko Covid-19, wyprodukowanej przez amerykańską firmę Pfizer i niemieckiego partnera tej korporacji, spółkę BioNTech.

Wcześniej spotkanie planowano na 29 grudnia, jednak - jak przekazała EMA - jego organizacja jest możliwa wcześniej po tym, gdy firmy dostarczyły dodatkowe informacje na temat szczepionki.

Agencja poinformowała, że w przypadku, gdy wyda pozytywną decyzję, Komisja Europejska przyspieszy proces decyzyjny w celu przyznania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu we wszystkich państwach UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

EMA zajmuje się wydawaniem zaleceń dotyczących leków, jednak ostateczne słowo w sprawie zatwierdzenia danej substancji ma Komisja Europejska i zazwyczaj postępuje ona zgodnie z zaleceniami agencji.

Reuters podał, powołując się na wypowiedź federalnego ministra zdrowia Jensa Spahna, że Niemcy mogą rozpocząć szczepienia przeciwko Covid-19 już w Boże Narodzenie.

Szef resortu zdrowia tego kraju powiedział we wtorek, że kraj może zacząć podawać szczepionki w ciągu 24-72 godzin po tym, gdy produkt BioNTech/Pfizer otrzyma zgodę regulacyjną Unii Europejskiej. Jego zdaniem może rozpocząć się to już w Boże Narodzenie.

Jak podaje EMA, pozwolenie na dopuszczenie do obrotu gwarantuje, że szczepionki przeciwko Covid-19 spełniają te same wysokie standardy UE, co wszystkie szczepionki i leki dostępne na ternie Unii.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-von-der-leyen-27-panstw-ue-musi-rozpoczac-szczepienia-przeci,nId,4930444

Twardy lockdown od dziś w Niemczech. Zamknięta większość sklepów, nie działają usługi
Opracowanie: Magdalena Partyła 16 grudnia (06:19)

W związku z rozwojem epidemii koronawirusa rząd Niemiec od dziś wprowadza tzw. twardy lockdown. Potrwa on do 10 stycznia. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-twardy-lockdown-od-dzis-w-niemczech-zamknieta-wiekszosc-skle,nId,4930245
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-niemcy-lockdown-w-calym-kraju-6586766556060480a

Boris Johnson: Krótsze święta to bezpieczniejsze święta
Opracowanie: Adam Zygiel 16 grudnia (19:11)

Brytyjski premier Boris Johnson przekonywał w środę, że mniejsze i krótsze święta Bożego Narodzenia będą bezpieczniejsze oraz wezwał, aby ograniczyć świąteczne plany do niezbędnego minimum, nawet jeśli przepisy będą pozwalały na więcej. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-boris-johnson-krotsze-swieta-to-bezpieczniejsze-swieta,nId,4930893

Słowacja zaostrza restrykcje. Od soboty zakaz wychodzenia
Opracowanie: Adam Zygiel 16 grudnia (20:16)

​Słowacja zaostrza restrykcje mające na celu zwalczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Od soboty w kraju będzie obowiązywał "zakaz wychodzenia". Zamknięta będzie też większość sklepów. Wprowadzone zostaną także ograniczenia dot. spotkań świątecznych. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-slowacja-zaostrza-restrykcje-od-soboty-zakaz-wychodzenia,nId,4930934

Czesi badają się przed świętami. Testy antygenowe są powszechne i darmowe
Opracowanie: Joanna Potocka  16 grudnia (18:20)

Środa była w Czechach pierwszym dniem powszechnych, bezpłatnych testów antygenowych na obecność koronawirusa. Zainteresowanie było tak duże, że do niektórych punktów pobrań ustawiały się kolejki. Według mediów to skutek namów, by poddać się testom przed świątecznymi spotkaniami z rodziną. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-czesi-badaja-sie-przed-swietami-testy-antygenowe-sa-powszech,nId,4930869

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-obostrzenia-w-europie-boze-narodzenie-pod-znakiem-pandemii,nId,4930650

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-czesi-beda-kontrolowac-zagranicznych-narciarzy-musza-miec-ne,nId,4930576

Koronawirus. Bill Gates mówi, kiedy wrócimy do normalności
Katarzyna Grzęda-Łozicka 16 XII

Bill Gates powołując się na prognozy Uniwersytetu Waszyngtońskiego ostrzega, że najbliższe pół roku może być najtrudniejsze od początku pandemii. Naukowcy ostrzegają, że epidemia może w tym okresie tylko w Stanach spowodować śmierć nawet 200 tys. zakażonych.

1. "Najbliższe cztery do sześciu miesięcy mogą stać się najgorszym okresem epidemii"

Bill Gates, filantrop i były prezes zarządu korporacji Microsoft, podczas wywiadu w CNN mówił otwarcie, że wszystkie prognozy wskazują, że na poprawę sytuacji musimy poczekać co najmniej parę miesięcy. Jego zdaniem koronawirus będzie nadal paraliżował normalne funkcjonowanie aż do 2022 roku. To nie jest moment, kiedy powinniśmy rezygnować z obostrzeń i zasad dystansu społecznego. Rozpoczęcie szczepień może spowodować, że sytuacja wyraźnie poprawi się dopiero pod koniec przyszłego lata.

"Niestety, najbliższe cztery do sześciu miesięcy mogą stać się najgorszym okresem epidemii" - mówił Bill Gates w rozmowie z telewizją CNN.

2. Trzecia fala pandemii przed nami

W rozmowie z dziennikarzami Gates przypomniał, że według wyliczeń Uniwersytetu Waszyngtońskiego w ciągu nadchodzącego półrocza koronawirus może pochłonąć tylko w Stanach Zjednoczonych nawet 200 tys. ofiar śmiertelnych. Z danych opublikowanych przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore wynika, że od początku epidemii w USA zmarło 303 500 zakażonych koronawirusem, a samo zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono już łącznie u ponad 16 mln Amerykanów.

Były szef Microsoftu zaapelował do społeczeństwa o przestrzeganie zasad reżimu społecznego: noszenie maseczek, zachowywanie dystansu, to pozwala spowolnić tempo rozprzestrzeniania wirusa.

Bill Gates zadeklarował, że podobnie jak byli prezydenci USA: Bill Clinton, Barack Obama i George W. Bush, może się zaszczepić przed kamerami, żeby przekonać sceptyków do tego, że szczepionka to w tym momencie jedyna szansa na powrót do normalności na całym świecie.

"Jeśli nie pomożemy innym krajom wyeliminować tej choroby i nie osiągniemy wysokich wskaźników szczepień w naszym kraju, pozostanie ryzyko nawrotu pandemii" - ostrzegł.
https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wrocimy-do-normalnosci-bill-gates-o-prognozach-ekspertow
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-bill-gates-najblizsze-pol-roku-moze-byc-najgorszym-okresem-p,nId,4930240

Atomowy wybuch Toma Cruise'a. Awantura na planie "Mission: Impossible"
MICHAŁ FEDOROWICZ 16 XII


Tom Cruise i jego filmowe alter ego, producent filmowy Les Grossman ("Tropic Thunder") (Getty Images)

Blisko trzyminutowa tyrada Toma Cruise'a nagrana przez jednego z członków ekipy "Mission: Impossible" wyciekła do sieci. Popularny aktor, nazywany ostatnią ikoną letniego kina akcji, w naszpikowanej wulgaryzmami diatrybie zmiażdżył osoby łamiące obostrzenia sanitarne na planie filmu.

Kolejna część jednej z największych i najbardziej dochodowych filmowych serii powstaje w bólach. Szerokim echem odbiła się sprawa mostu w polskich Pilchowicach, który miał zostać częściowo zniszczony na potrzeby jednej ze scen powstającego pod kryptonimem "Libra" filmu. Ostatecznie, po społecznym oburzeniu i interwencji wojewódzkiego konserwatora zabytków, ekipa zdecydowała się nakręcić te ujęcia w Norwegii.

Sporo problemów sprawia też wciąż trwająca pandemia koronawirusa, która najpierw opóźniła początek zdjęć, a następnie na wiele tygodni je zatrzymała. Lawina krytyki spadła też na twórców za kręcenie filmu w jednym z włoskich szpitali. Zdjęcia wznowiono na początku września, ale już pod koniec października okazało się, iż 12 osób z ekipy choruje na COVID-19, mimo dość restrykcyjnych przepisów bezpieczeństwa wprowadzonych na planie.

Dziś w nocy na światło dzienne wypłynął z kolei zapis tyrady zdenerwowanego Toma Cruise'a, który przyłapał część osób na planie na nieprzestrzeganiu obostrzeń, co mogło spowodować kolejne zarażenia i ponowną przerwę w produkcji. Według brytyjskiego tabloidu "The Sun", który pierwszy opublikował nagranie, Cruise'a miała rozwścieczyć niefrasobliwość w utrzymywaniu odległości dwóch metrów pomiędzy pracownikami.

Widząc jawne łamanie wprowadzonych na planie obostrzeń sanitarnych, Cruise na oczach ponad 50 innych osób wybuchł gniewem, zasypując w blisko trzyminutowej zaciekłej i ubarwionej kilkudziesięcioma wulgaryzmami przemowie nieodpowiedzialnych członków ekipy.

- Jeśli jeszcze raz zobaczę, że to robicie, jesteście k...a skończeni - krzyczał aktor. - To samo tyczy się innych osób. Wy też stąd wylecicie. Nigdy więcej tego k...a nie róbcie.

Aktor kontynuował, tłumacząc poniekąd powód swojej wściekłości:

- Dzięki nam Hollywood w ogóle funkcjonuje. Dzięki nam tysiące ludzi mają pracę, pamiętajcie o tym sku.....e! Ludzie tracą p........e dachy nad głową, bo cała branża jest praktycznie zamknięta. Nie możemy pozwolić, by nasz p.......y film też zamknęli, czy to jasne? Jeśli wciąż będziecie się tak zachowywać, już k....a po was!

Pełny zapis wybuchu aktora możecie odsłuchać w serwisie YouTube:

Tom Cruise warns Mission Impossible crew they’re ‘f***ing gone’ if they break Covid rules on set
235 852 wyświetlenia
https://www.youtube.com/watch?v=tHteO55JzD4&feature=emb_title

Co ciekawe, mimo potoku wulgaryzmów i nadspodziewanie agresywnej reakcji, zachowanie Cruise'a spotyka się ze sporym zrozumieniem w branży.

Pomijając całą otoczkę i styl wypowiedzi (przyrównywany do jego słynnych filmowych monologów, m.in. z filmu "Tropic Thunder"), krytycy i widzowie zgadzają się z aktorem, chwaląc też to, że mimo iż sam jest milionerem, zależy mu na osobach, które dzięki powstającemu filmowi z powrotem mogą pracować i utrzymywać swoje rodziny.

Na razie od komentarza wstrzymało się studio Paramount Pictures, właściciel praw do marki. Sam wybuch Cruise'a został nagrany na przestrzeni ostatnich kilku tygodni w Londynie, gdzie również odbywa się część zdjęć do powstającej produkcji. Data premiery filmu na razie nie jest znana.
https://film.wp.pl/atomowy-wybuch-toma-cruisea-awantura-na-planie-mission-impossible-6586824272943904a

Pandemia koronawirusa. Misja WHO jedzie do Chin. Premier Danii ogłosiła "zamknięcie" kraju [NA ŻYWO]
16 grudnia

22:07 Niemcy
Niemcy planują rozpocząć 27 grudnia szczepienia przeciw Covid-19, zaczynając od domów spokojnej starości - poinformowały w środę niemieckie władze. Stosowana będzie szczepionka koncernów Pfizer/BioNTech, którą ma zostać wkrótce zatwierdzona.
Jak pisze agencja AFP, jest całkiem możliwe, że data rozpoczęcia szczepień w Niemczech, które obecnie sprawują rotacyjną prezydencję w UE, będzie taka sama dla całej Unii Europejskiej. Wcześniej w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oznajmiła w Parlamencie Europejskim, że 27 państw UE musi rozpocząć szczepienia przeciw Covid-19 tego samego dnia.

20:51 Francja
Premier Jean Castex wystąpienia w Zgromadzeniu Narodowym powiedział, że Francja otrzyma 1,16 mln szczepionek przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech do końca grudnia, 677 tys. szczepionek dostanie 5 lub 6 stycznia, a kolejne 1,6 mln - w lutym.

20:14 Dania
Premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła "faktyczne zamknięcie kraju" w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Od czwartku nieczynne będą centra handlowe, a od przyszłego tygodnia wszystkie szkoły.
Od Bożego Narodzenia do 3 stycznia Dania będzie faktycznie zamknięta - poinformowała Frederiksen. W tym okresie otwarte pozostaną jedynie sklepy spożywcze oraz apteki.
Od poniedziałku wszystkie szkoły przejdą na nauczanie zdalne. Od tego dnia nieczynne będą m.in. zakłady fryzjerskie oraz gabinety fizjoterapeutów.

19:05 Watykan
Pandemia Covid-19 spowodowała na świecie kryzys edukacyjny bez precedensu - powiedział papież Franciszek w przesłaniu wideo do uczestników konferencji "Edukacja jako akt nadziei", zorganizowanej w Watykanie. Mówił o potrzebie wypracowania nowych form edukacji.
W wystąpieniu papież podkreślił: To był wyjątkowy rok cierpienia z powodu pandemii Covid-19; rok przymusowej izolacji oraz wykluczenia, lęku i kryzysu duchowego oraz śmierci dużej liczby osób, a także bezprecedensowego kryzysu edukacyjnego.
Franciszek przypomniał, że “ponad pół miliarda dzieci stanęło w obliczu przerwania swej edukacji, a setki milionów zostały pozbawione szans na rozwój społeczny i poznawczy".

18:54 Niemcy
Fotografowie Ronald Wittek i Lukas Barth-Tuttas zestawili ze sobą zdjęcia z niemieckich ulic zrobione w pierwszy dzień lockdownu w tym kraju, czyli 16 grudnia, a także dzień wcześniej - 15 grudnia.


18:46 Francja
Premier Francji Jean Castex podczas środowego wystąpienia w Zgromadzeniu Narodowym powiedział, że szczepienia przeciw Covid-19 rozpoczną się w ostatnim tygodniu grudnia, jeśli szczepionka uzyska do tego czasu wszystkie konieczne zezwolenia.

16:54 USA
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo został objęty kwarantanną po kontaktach z osobą zakażoną SARS-CoV-2, lecz test nie wykazał u niego koronawirusa - poinformował  amerykański resort dyplomacji w komunikacie.

15:57 Szczepionka
Uruchomiony przez WHO program COVAX mający zapewnić dostawy szczepionek przeciwko Covid-19 dla uboższych krajów może ponieść porażkę i miliardy ludzi mogą nie otrzymać szczepionki aż do 2024 roku - pisze Reuters powołując się na wewnętrzne dokumenty programu.

15:54 Francja
Rzecznik rządu Francji Gabriel Attal poinformował w stacji BFMTV, że władze planują zaszczepienie na koronawirusa około 15 mln Francuzów przed latem 2021 roku, a w styczniu - około miliona osób.

13:07 Francja
Jean-Francois Delfraissy, szef doradzającej rządowi Francji Rady Naukowej, zaapelował o zachowanie szczególnej ostrożności przez kolejne 3-6 miesięcy w związku z pandemią koronawirusa.
W wywiadzie dla dziennika "Le Parisien" Delfraissy wezwał Francuzów do przestrzegania dystansu społecznego i noszenia masek ochronnych w oczekiwaniu na pierwsze efekty szczepień przeciwko Covid-19, które mają rozpocząć się na początku 2021 roku.
Francja wyszła 15 grudnia z drugiego lockdownu według planu ogłoszonego przez premiera Jeana Castexa.
Na poniższym wykresie możecie zobaczyć, jak wyglądała liczba zakażeń koronawirusem w poszczególnych krajach na świecie na przestrzeni ostatnich lat.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-pandemia-koronawirusa-misja-who-jedzie-do-chin-premier-danii,nId,4930239

https://www.theguardian.com/world/live/2020/dec/16/coronavirus-live-news-trump-will-absolutely-encourage-americans-to-take-vaccine-says-press-secretary
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2020, 00:07 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 15813
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #239 dnia: Grudzień 17, 2020, 23:51 »
USA: Joe Biden i Mike Pence zaszczepią się na koronawirusa
Opracowanie: Michał Gardyas 17 grudnia (04:30)

​Prezydent elekt Joe Biden zaszczepi się w przyszłym tygodniu na koronawirusa - poinformowały anonimowo osoby z jego otoczenia. Jeszcze szybciej, bo już w piątek szczepionkę przyjmie wiceprezydent z obecnej administracji Mike Pence oraz jego żona Karen - poinformował Biały Dom.

Obaj politycy zamierzają przyjąć szczepionkę publicznie, aby - jak podkreślono - wzmocnić do niej zaufanie Amerykanów. Szczepionka ma być w USA powszechnie dostępna w przyszłym roku.

Rzeczniczka Białego Domu Kayleigh McEnany oświadczyła, że prezydent Donald Trump zaszczepi się "kiedy jego zespół lekarzy uzna, że nadszedł najlepszy moment".

Biden oświadczył we wtorek, że naczelny epidemiolog kraju dr Anthony Fauci poradził mu aby zaszczepił się "raczej szybciej niż później".

Dodał, że w pierwszej kolejności powinni być zaszczepieni pracownicy medyczni i inne osoby najbardziej narażone na zakażenie.

Nie chcę wysuwać się przed szereg ale chcę zademonstrować Amerykanom, że przyjęcie szczepionki jest bezpieczne
- powiedział prezydent elekt

Szczepionka już w Stanach Zjednoczonych

Dystrybucja szczepionek w USA rozpoczęła się w niedzielę, a do środy preparat miał dotrzeć do 636 miejsc w całym kraju.

W bezprecedensowej operacji logistycznej pomagają firmy kurierskie UPS i FedEx, a zgodnie z zarządzeniem Federalnej Agencji Lotnictwa USA (FAA) loty ze szczepionkami są traktowane priorytetowo.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła w piątek po rekordowo szybkich badaniach awaryjne użycie szczepionki firmy Pfizer.

Również w piątek poinformowano, że do końca roku pierwszą dawkę szczepionki otrzymać ma 20 mln Amerykanów.

Według podliczeń agencji Reutera z powodu wirusa dotychczas zmarło w USA 304 187 osób, a zakażonych zostało 16,7 mln, czyli ok. 5 proc. populacji.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-usa-joe-biden-i-mike-pence-zaszczepia-sie-na-koronawirusa,nId,4932403

Śledztwo ws. śmierci 14 chorych na Covid-19. W szpitalu doszło do awarii instalacji tlenowej
Opracowanie: Magdalena Partyła 17 grudnia (09:58)

Rosyjski Komitet Śledczy wszczął sprawę karną po śmierci w szpitalu w Kursku 14 chorych na Covid-19. Wcześniej w placówce doszło do awarii instalacji tlenowej - podała niezależna "Nowaja Gazieta". Pacjenci, będący w stanie ciężkim, zmarli w ciągu kilku dni w listopadzie.

O tym, że w jednym ze szpitali w Kursku wykryto usterkę systemu podającego automatycznie tlen, media informowały na początku listopada. W rezultacie 38 pacjentów znajdujących się na oddziale intensywnej terapii przewieziono pilnie do innych placówek medycznych. W ciągu kilku kolejnych dni 14 z nich zmarło.

Jak podała "Nowaja Gazieta", śledztwo wszczęte w tej sprawie dotyczy spowodowania śmierci z powodu zaniedbania.

Do śmierci pacjentów również z powodu przerwy w podawaniu tlenu doszło 21 października w szpitalu w Rostowie nad Donem na południu Rosji. Minister przemysłu Denis Manturow mówił pod koniec października, że w około 20 regionach Federacji Rosyjskiej brakuje tlenu medycznego.

W Rosji od początku pandemii zakaziło się koronawirusem ponad 2,76 mln osób -  w tym 28 214 w ciągu ostatniej doby. Sztab rządowy poinformował też, że w ciągu ostatniej doby zmarło 587 osób, a od początku epidemii - 49 151.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-sledztwo-ws-smierci-14-chorych-na-covid-19-w-szpitalu-doszlo,nId,4932524

Prezydent Francji Emmanuel Macron zakażony koronawirusem
Opracowanie: Nicole Makarewicz 17 grudnia

"U prezydenta Francji Emmanuela Macrona zdiagnozowano zakażenie koronawirusem" - poinformował w czwartek w komunikacie Pałac Elizejski. Szef państwa francuskiego poddał się testowi po wystąpieniu pierwszych objawów choroby.


Emmanuel Macron jest zakażony koronawirusem/YOAN VALAT / POOL /PAP

"Prezydent Republiki został dziś zdiagnozowany pozytywnie na obecność Covid-19. Diagnoza została postawiona na podstawie testu RT-PCR wykonanego w związku z pierwszymi objawami" - napisano w komunikacie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi prezydent podda się izolacji przez 7 dni. Będzie nadal pracował i wykonywał swoje obowiązki w trybie zdalnym - poinformowano.

Prezydent czuje się dobrze, przechodzi koronawirusa łagodnie - informuje stacja BFM TV, powołując się na źródło z otoczenia prezydenta.

Izolacji podda się również Jean Castex, który miał kontakt z szefem państwa. Odwołał w związku z tym zaplanowaną na czwartek wizytę w Senacie - poinformowała kancelaria premiera.

Na kwarantannę udał się również przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. "Przewodniczący Charles Michel był poniedziałek 14 grudnia w Paryżu na 60. rocznicy (powstania) OECD i spotkaniu z Emmanuelem Macronem w Pałacu Elizejskim. Przewodniczący został poinformowany przez władze francuskie, że przywódcy nie mieli bliskiego kontaktu. (Michel) jest regularnie badany i we wtorek otrzymał negatywny wynik testu. Jednak ze względów ostrożnościowych odbędzie kwarantannę" - podał rzecznik Michela, Barend Leytsna Twitterze.

Powrotu do zdrowia życzył prezydentowi Francji prezydent Polski. Andrzej Duda, przypominając we wpisie na Twitterze, że sam chorował na Covid-19, zwrócił się do Macrona z życzeniami powrotu do zdrowia. "Wszyscy jesteśmy zjednoczeni w walce z pandemią" - podkreślił.
(PAP)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-prezydent-francji-emmanuel-macron-zakazony-koronawirusem,nId,4932576

Koronawirus - Niemcy. Przepełnione szpitale, zwłoki w kontenerze
Deutsche Welle OPRAC. WOJCIECH SZYMAŃSKI, DEUTSCHE WELLE

Koronawirus. W Niemczech drastycznie rośnie liczba zgonów z powodu COVID-19. Szpitale w Hesji nie mają już gdzie przechowywać zwłok, więc przewozi się je do kontenera ustawionego w tym celu na cmentarzu.

Obydwa szpitale w heskim mieście Hanau pracują na najwyższych obrotach. Codziennie umierają kolejne osoby zakażone koronawirusem, a w szpitalnych chłodniach brakuje miejsc.

Burmistrz Claus Kaminsky poinformował, że do kontenera chłodniczego - stojącego na głównym cmentarzu w mieście - zaczęto przewozić zwłoki ze szpitali. Podkreślił, że sytuacja pandemiczna coraz bardziej się zaostrza.

- To bardzo smutne, że jesteśmy w tej okropnej sytuacji, ale to dobrze, że wcześnie podjęliśmy środki zapobiegawcze - oświadczył burmistrz. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-niemcy-przepelnione-szpitale-zwloki-w-kontenerze-6587290472934176a

Premier Słowacji: Przykro mi, że minister gospodarki jest idiotą
Adam Zygiel 17 XII

Premier Słowacji Igor Matovič podczas radiowego wywiadu nazwał swojego ministra gospodarki Richarda Sulika "idiotą". Szef rządu wini swojego współpracownika za opóźnienia przy zakupie testów antygenowych na koronawirusa.

Igor Matovič był gościem słowackiego Radia Express. W pewnym momencie wywiadu zaczął obwiniać ministra gospodarki Richarda Sulika za opóźnienia w zakupie testów antygenowych na koronawirusa.

Przykro mi, że ministrem gospodarki jest idiota, który nie jest w stanie kupić testów, by ratować życie, zdrowie i gospodarkę, by dzieci mogły chodzić do szkół, by można było otworzyć restauracje. Przepraszam, przepraszam - powiedział Matovič.

Premier stwierdził, że Sulik nawet nie "próbował kupić tych testów". Ludzie umierają. (...) Nie mogę już na to patrzeć. Może kupić testy, by ratować ludzie życie, ale nie robi tego. Mam tego dość, chce mi się płakać - mówił szef słowackiego rządu. Dodał, że byłby zadowolony, gdyby Sulik przed świętami podał się do dymisji. On kaszle na ludzi, dla niego to tylko liczby - mówił.

Sulik wydał z kolei oświadczenie, że jego partia Wolność i Solidarność (SaS) "nie weszła do rządu, by płakać, ale ciężko pracować". Słowacja ma teraz większe problemy niż stan emocjonalny Igora Matoviča - napisał. W ostatnich dniach w kraju wprowadzono surowe restrykcje.

Potem zamieścił kolejny wpis, w którym zaznaczył, że nie bierze do siebie słów Matoviča, bo rozumie, że sytuacja jest bardzo ciężka. Partia Wolność i Solidarność odpowiedzialnie wypełnia wszystkie swoje obowiązki i robi, co w jej mocy, by wdrożyć jak najwięcej obietnic programowych dla dobra obywateli. Przykro mi, że to w tym okresie tracimy cenny czas, kiedy decydują działania, a nie łzy - zaznaczył.

Ministerstwo Gospodarki przekonuje, że szybkie kupienie testów jest niemożliwe ze względu na przepisy ustawy o zamówieniach publicznych. Tej nie można zmienić na żądanie, gdyż jest zależna od unijnej dyrektywy. Naruszenie tych zasad jest niedopuszczalne w państwie prawa - zaznaczono.

Sulik zwrócił także uwagę na to, że ustawa wchodzi także w zakres kompetencji wicepremiera ds. ustawodawstwa Štefana Holý, który sam niedawno przygotowywał jej nowelizację.

Minister tłumaczy, że zgodnie z przepisami testy trafią na Słowację najwcześniej 7 stycznia. Premier to wszystkie wie i kiedy krytykuje ministerstwo gospodarki za to, że nie sprowadza testów, to celowo kłamie - podkreślił.

Komentatorzy wskazują, że słowa Matoviča mogą wywołać kryzys w rządzie. Gabinet premiera powstał w wyniku szerokiej koalicji centroprawicy: partii Zwyczajni Ludzie (OĽaNO), Jesteśmy Rodziną (Sme Rodina), Wolność i Solidarność (SaS) oraz Dla Ludzi (Za l’udi). Bez SaS wciąż jednak rząd miałby poparcie parlamentarnej większości.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-premier-slowacji-przykro-mi-ze-minister-gospodarki-jest-idio,nId,4933170

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-powrot-surowych-restrykcji-w-europie-przed-swietami-bozego-n,nId,4932911

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-dostawy-do-domu-i-atrakcyjne-promocje-we-francji-kwitnie-han,nId,4933145

Świat kontra koronawirus: Lockdown nie tylko w Polsce. Przywódcy europejskich państw testują się na obecność wirusa [NA ŻYWO]
17 grudnia

21:36 Ukraina
Ukraina powinna rozpocząć szczepienia przeciwko Covid-19 w lutym - oznajmił w czwartek premier tego kraju Denys Szmyhal. Podkreślił przy tym, że pierwsza partia obejmująca 1 mln dawek szczepionek w ramach programu COVAX dotrze na Ukrainę w marcu.
Według opublikowanych na początku grudnia rezultatów badania ośrodka Rating 40 proc. Ukraińców nie jest gotowych, by zaszczepić się przeciwko koronawirusowi, nawet jeśli szczepionka byłaby darmowa. 55 proc. respondentów wyraziło taką gotowość.

20:20 Francja
Prezydent Francji Emmanuel Macron prawdopodobnie zakaził się koronawirusem podczas szczytu UE, który odbył się w ubiegłym tygodniu - poinformował wieczorem Pałac Elizejski. Wykrycie koronawirusa u Macrona zmusiło wielu liderów UE do przeprowadzenia testów - pisze Reuters.

19:09 Szwecja
W Szwecji odnotowano 8881 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i jest to najwyższy dobowy przyrost od początku epidemii w tym kraju. Rząd nie ogłosił kolejnych obostrzeń, a jedynie zgodził się na stosowanie tzw. szybkich testów.
Potwierdzono 91 kolejnych zgonów w związku z Covid-19. Łączna liczba ofiar śmiertelnych to 7893. Dotychczas koronawirusa wykryto w Szwecji u 357 466 osób.

16:57 Francja
49 proc. Francuzów nie chce się szczepić na koronawirusa - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu Instytutu Elabe dla stacji BFMTV. Część francuskich deputowanych proponuje stworzenie "paszportu dla zaszczepionych", dzięki któremu można by np. chodzić do restauracji.
30 proc. ankietowanych kategorycznie zadeklarowało odmowę zaszczepienia na koronawirusa, a 19 proc. odpowiedziało, że prawdopodobnie nie podda się szczepieniom.

16:52 Holandia
Mimo zapowiedzi szefowej KE Ursuli von der Leyen, że kampania szczepień przeciw koronawirusowi ruszy w całej UE pod koniec grudnia, przedstawiciele władz holenderskich ostrzegli w czwartek, że dotrzymanie tego terminu może być w Holandii niemożliwe - pisze Reuters.

12:06 Szwecja
W Szwecji spada zaufanie do głównego epidemiologa kraju Andersa Tegnella oraz Urzędu Zdrowia Publicznego. Król Karol XVI Gustaw stwierdził: "zawiedliśmy, mamy wielu zmarłych", odnosząc się do szwedzkiej strategii walki z koronawirusem. Wypowiedź monarchy została skomentowana w mediach jako "mocna" oraz "wyjątkowa", gdyż król na ogół pełni jedynie funkcję reprezentacyjną, unikając ocen politycznych.
Według badania opinii publicznej Ipsos/ "DN" Tegnellowi w grudniu ufało 59 proc. respondentów. W październiku wskaźnik ten wynosił 72 proc. Podobnie spadło zaufanie społeczeństwa do wydającego zalecenia epidemiczne Urzędu Zdrowia Publicznego, z 68 proc. do 52 proc.
W Szwecji na Covid-19 zmarło 7802 osób.

11:58 Władimir Putin chce się zaszczepić na koronawirusa
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że zaszczepi się na koronawirusa, gdy będzie to możliwe. Zastrzegł, że zdaniem specjalistów szczepionki są obecnie przeznaczone dla obywateli w określonym przedziale wiekowym.
Do takich jak ja szczepionki na razie nie doszły - powiedział Putin nawiązując do swojego wieku. Rosyjski prezydent ukończył w październiku 68 lat.
Putin na dorocznej konferencji prasowej opowiedział się za masowymi szczepieniami w Rosji przeciwko Covid-19. Nie widzę żadnych powodów, by się nie szczepić - ocenił.
Przekonywał, że wyprodukowana w Rosji szczepionka jest bezpieczna, skuteczna i nie odnotowano ani jednego poważnego przypadku efektów ubocznych.

09:24 Zmarł mer Charkowa
W wieku 61 lat zmarł w nocy mer Charkowa Hennadij Kernes. Był hospitalizowany w Berlinie w związku z Covid-19. Polityk od sierpnia nie występował publicznie, ale w październikowych wyborach lokalnych wywalczył reelekcję.
"Dziś w nocy zatrzymało się ogromne dobre serce mojego najlepszego przyjaciela Hennadija Kernesa" - napisał w serwisie Telegram jego przyjaciel, biznesmen Pawło Fuks. Jak dodał, skutki zakażenia koronawirusem spowodowały poważne komplikacje w funkcjonowaniu narządów i układów organizmu polityka.

08:56 Szczepionka
Kraje Azji-Pacyfiku nie mają gwarancji wczesnego dostępu do szczepionek przeciw Covid-19 i powinny przyjąć długoterminową strategię walki z pandemią - uważa dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na region Zachodniego Pacyfiku. Szczepienia w niektórych krajach regionu mogą ruszyć dopiero pod koniec 2021 roku.
Opracowanie bezpiecznej i skutecznej szczepionki to jedna sprawa. Wyprodukowanie jej w odpowiedniej ilości i dotarcie do wszystkich, którzy jej potrzebują, to kolejna - zaznaczył w Dżakarcie regionalny dyrektor WHO dr Takeshi Kasai podczas konferencji na temat sytuacji w regionie.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-swiat-kontra-koronawirus-lockdown-nie-tylko-w-polsce-przywod,nId,4932402

Coronavirus Vaccine Tracker
By Carl Zimmer, Jonathan Corum and Sui-Lee WeeUpdated Dec. 17, 2020

Vaccines typically require years of research and testing before reaching the clinic, but in 2020, scientists embarked on a race to produce safe and effective coronavirus vaccines in record time. Researchers are currently testing 63 vaccines in clinical trials on humans, and 18 have reached the final stages of testing. At least 85 preclinical vaccines are under active investigation in animals.

New additions and recent updates

Dec. 17   Japan’s Shionogi launches a Phase 1/2 trial.
Dec. 17   South Korea’s GeneOne enters Phase 1/2.
Dec. 17   Clover Biopharmaceuticals moves to Phase 2/3.
Dec. 16   Russia’s Vector Institute moves to Phase 3.
Dec. 16   French vaccine maker Valneva enters Phase 1/2.
Dec. 16   Vietnam’s Nanogen enters Phase 1.
Dec. 14   Russia announces efficacy data for Gamaleya’s Sputnik V vaccine.
Dec. 14   CureVac moves to Phase 3.
Dec. 14   South Korea’s Cellid and LG Chem enter Phase 1.
(...)
https://www.nytimes.com/interactive/2020/science/coronavirus-vaccine-tracker.html

https://www.theguardian.com/world/live/2020/dec/17/coronavirus-live-news-pence-to-take-vaccine-on-tv-germany-suffers-record-deaths

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #239 dnia: Grudzień 17, 2020, 23:51 »