Autor Wątek: Europejski program kosmiczny  (Przeczytany 71784 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 10366
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #465 dnia: Maj 11, 2019, 06:46 »
Portugalska Agencja Kosmiczna – rozpoczęcie działalności
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 9 MAJA 2019

(...) W marcu rząd Portugalii na oficjalnie potwierdził, że stworzenie narodowej agencji kosmicznej jest jednym z celów rozwojowych tego państwa. Co ciekawe, na siedzibę portugalskiej agencji kosmicznej wybrano miasto Ponta Delgada na Azorach a nie stolicę (Lizbonę). Wybór Ponty Delgada na siedzibę agencji kosmicznej tego państwa ma niewątpliwie związek z budowanym kosmodromem, którego start działalności planowany jest na 2021 rok.

Prawdopodobnie w najbliższych miesiącach poznamy więcej szczegółów działalności agencji kosmicznej Portugalii.  (...)

https://kosmonauta.net/2019/05/portugalska-agencja-kosmiczna-rozpoczecie-dzialalnosci/
https://www.space.com/portugal-launches-space-agency.html
https://www.ptspace.pt/

Offline ah

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 928
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #466 dnia: Maj 24, 2019, 12:01 »
ESA podpisała kontrakt z firmą GomSpace Luxemburg na na zaprojektowanie pierwszego w historii nanosatelity, który spotka się z asteroidą M-ARGO.

« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2019, 12:04 wysłana przez ah »

Online Adam.Przybyla

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 4259
 • Realista do bólu;-)
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #467 dnia: Maj 24, 2019, 12:32 »
Taka ciekawostka apropos GomSpace: https://github.com/GomSpace - tak sie robi nowe technologie;-)
Z powazaniem
                          Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 19716
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #468 dnia: Maj 24, 2019, 13:18 »
Taka ciekawostka apropos GomSpace: https://github.com/GomSpace - tak sie robi nowe technologie;-)
Z powazaniem
                          Adam Przybyla

To jest bardzo fajne!

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 10366
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #469 dnia: Maj 27, 2019, 07:21 »
Międzygwiezdne warsztaty ESA
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 26 MAJA 2019

(...) Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zaprasza w dniach 20-21 czerwca do ośrodka ESTEC na warsztaty dotyczące możliwości podróży międzygwiezdnych. W trakcie tego spotkania poruszone zostaną takie tematy jak napędy, komunikacja a także możliwości stworzenia załogowych pojazdów. (...)

https://kosmonauta.net/2019/05/miedzygwiezdne-warsztaty-esa/

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 10366
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #470 dnia: Lipiec 14, 2019, 10:59 »
Ekspert ESA: w ciągu 10 lat pierwszy Europejczyk postawi stopę na Księżycu
10.07.2019 aktualizacja 12.07.2019 ©

Pierwszy Europejczyk postawi stopę na Księżycu w ciągu 10 lat - powiedział PAP David Parker z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Agencja ta prowadzi dwa flagowe projekty związane z eksploracją Srebrnego Globu - dotyczą transportu dużych ładunków i przetwarzania księżycowych zasobów.

W listopadzie br. odbędzie się konferencja Space19+, w czasie której rada ministerialna ESA, w której skład wchodzą kraje członkowskie, podejmie decyzje dotyczące finansowania działalności Agencji w kolejnych latach. W czasie tego spotkania podjęta zostanie również decyzja związana z przyszłym kształtem europejskiej eksploracji kosmosu.

"Pierwsi Europejczycy postawią swoją stopę na Księżycu z pewnością w ciągu najbliższych 10 lat" - powiedział PAP dyrektor ds. lotów załogowych i eksploracji robotycznej ESA David Parker. Dodał, że obecnie ESA skupia się na dwóch prowadzonych przez siebie robotycznych projektach związanych ze Srebrnym Globem.

Pierwszy - jak wyjaśnia Parker - to opracowanie koncepcji niewielkiego lądownika o wadze kilkuset kilogramów. Jego celem byłoby przetwarzanie lokalnych zasobów - księżycowego pyłu (regolitu) m.in. na tlen.

Drugi, większy projekt przygotowywany we współpracy z Kanadą i Japonią polega na stworzeniu dużego lądownika, który będzie w stanie przewieźć na powierzchnię Księżyca nawet ponad tonę ładunku. Byłby to zatem obsługiwany zdalnie transportowiec.

Parker przypomina, że amerykańscy astronauci z misji Apollo spędzili maksymalnie tylko kilka dni na Księżycu. Dlatego nie potrzebowali dodatkowych zasobów do przetrwania na jego powierzchni. Teraz jednak NASA planuje powrócić na naszego satelitę na dłużej; do 2028 r. ma tam powstać stała baza. Ekspert mówi, że amerykański lądownik nie będzie w stanie przewozić zbyt dużych ładunków. "Dlatego Europa będzie mogła zapewnić lądownik transportowy” - mówi. Parker dodaje, że będzie on mógł służyć do wysyłania księżycowych próbek do stacji, która wkrótce ma zacząć orbitować wokół Księżyca - Lunar Gateway. Tam będzie można poddawać je analizom.

Obecnie ważą się losy obu projektów i decyzja o ich finansowaniu zostanie podjęta w czasie konferencji Space19+. "Chciałbym realizować oba projekty. Jednak zależy to od państw członkowskich, jakie będą w stanie zapewnić środki" - dodał. ESA jest również partnerem w projektach księżycowych prowadzonych przez inne kraje - przygotowuje komponenty do pojazdu NASA Orion, który ma transportować astronautów z Ziemi do Lunar Gateway. Rozważany jest też udział w ESA w rozbudowanie Lunar Gateway.

Obecnie ESA wydaje ok. 500 mln euro rocznie na eksplorację kosmosu. "Chcemy podnieść tę sumę do 650 mln euro. Tylko w ciągu tygodnia NASA wydaje 200 mln dolarów na program eksploracji kosmosu!" - mówi.

"W Europie mieszka 500 mln ludzi. Wydajemy 1 euro rocznie na każdego obywatela. To mniej niż koszt biletu na metro w Paryżu" - podkreśla.

Czy w przyszłości kosmos może być ratunkiem dla ludzkości w obliczu degradacji coraz większych obszarów Ziemi? Z opublikowanego w 2018 roku raportu wspólnotowego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej (JRC) wynika, że degradacji uległo już ponad trzy czwarte całej lądowej powierzchni Ziemi, a do roku 2050 liczba ta może wzrosnąć do nawet 90 proc. Parker, pytany o możliwość przeniesienia ludzi na inne obiekty w przestrzeni kosmicznej czy budowę tam np. większej kolonii, wyraża jednak sceptycyzm. W jego ocenie ludzie w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat dolecą na Marsa. "Niektórzy mówią, że będą ich tysiące lub miliony, w co trudno jest mi uwierzyć" - mówi.

Dodaje, że najpierw musimy poznać najbliższe ciała niebieskie, a dopiero potem podjąć ewentualną decyzję o ich zasiedleniu na większą skalę. "Najważniejsza jest perspektywa, jaką daję eksploracja kosmosu. (...) Astronauci nie widzą granic, ale widzą zanieczyszczenia, zmniejszający się obszar lasów tropikalnych" - mówi.

Jak zauważa technologie używane w eksploracji kosmosu można jednak z powodzeniem stosować na Ziemi tak, by o nią lepiej dbać. Zwraca szczególną uwagę na recykling - jego wydajność jest nieporównywalnie większa w kosmosie niż na Ziemi. Parker wskazuje na przykład na systemy pozwalające na odzyskiwanie wody stosowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C77833%2Cekspert-esa-w-ciagu-10-lat-pierwszy-europejczyk-postawi-stope-na-ksiezycu

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 10366
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #471 dnia: Lipiec 14, 2019, 12:07 »
Polska w europejskiej wizji podboju kosmosu. Eksperci ESA z wizytą w MNiSW [RELACJA]
12 lipca 2019


Orion_ESM Fot. ESA–D. Ducros [esa.int]

Europejska Agencja Kosmiczna przechodzi do realizacji drugiej fazy jednego ze swoich najbardziej ambitnych i wymagających przedsięwzięć ramowych, znanego pod zbiorczą nazwą European Exploration Envelope Programme (E3P). Łącząc w sobie dwie główne sfery – permanentnej załogowej obecności na niskiej orbicie okołoziemskiej oraz kolonizacji księżycowej i międzyplanetarnej – stworzy w ciągu najbliższej dekady wiele możliwości rozwojowych i inwestycyjnych w europejskim sektorze kosmicznym. O tym, jak polskie podmioty branżowe i naukowe mogą z nich skutecznie korzystać, rozmawiano 5 lipca br. w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie podczas warsztatów prowadzonych przez kluczowych ekspertów i kierowników ESA do spraw eksploracji kosmicznej.

Europejski pomysł na eksplorację kosmosu - oszczędnie, ale z rozmachem

Wizyta wysokiego szczebla specjalistów Europejskiej Agencji Kosmicznej w Warszawie skupiła uwagę nie tylko kluczowych przedstawicieli Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – na czele z szefem resortu, wicepremierem Jarosławem Gowinem – ale również licznych członków środowiska naukowego i przemysłowego, zainteresowanych udziałem w projektach inicjatywy rozwojowej E3P (European Exploration Envelope Programme). Eksploracyjny program ESA, obejmujący planowane obecność załogową na niskiej orbicie okołoziemskiej oraz loty w dalszą przestrzeń kosmiczną, zakłada liczne możliwości i ścieżki doskonalenia technologii z zakresu robotyki kosmicznej, wytwarzania przyrostowego (druk 3D) oraz wielu innych - zwłaszcza tych umożliwiających prowadzenie kolonizacji Marsa i Księżyca. Program – rozpisany domyślnie na okres najbliższych 10 lat – posiada zarówno walor naukowy, jak i przemysłowy, zasadzając się na rozwoju nowych koncepcji inżynieryjnych i przecierania szklaków w rozwoju innowacji technologicznych.

Bieżący rok realizacji programu ESA będzie kluczowy pod względem finansowania jego rozpoczynającego się obecnie drugiego etapu – zważywszy na decyzje, jakie zostaną podjęte podczas Rady Ministerialnej ESA na konferencji Space19+. Jej przeprowadzenie będzie miało miejsce w dniach 27-28 listopada br. w Sewilli w Hiszpanii.

Polska polityka kosmiczna a ambicje ESA

Datowane z kolei na 5 lipca br. spotkanie w polskim MNiSW, którego tematem był program E3P, skupiło się głównie na przybliżeniu specyfiki i wątkach polskich możliwości włączenia się w jego realizację. Spotkanie otworzyła mowa powitalna ministra Gowina. Szef polskiego resortu nauki wskazał przede wszystkim, że działalność kosmiczna wnosi bardzo istotny wkład do gospodarki państwowej. „Kosmos to nie tylko przekraczanie granic ludzkiego poznania, kosmos jest także bardzo poważną gałęzią gospodarki” – stwierdził Gowin. W tym kontekście stwierdził, że Polska jest w coraz większym stopniu postrzegana jako liczący się gracz na rynku badań kosmicznych. Szef MNiSW zapewnił też, że zarówno pod względem kształcenia, jak i badań naukowych czy ich gospodarczej użyteczności, polski rynek "zaczyna dołączać do czołówki europejskiej”.

Bardzo się cieszę, że te dzisiejsze warsztaty pod auspicjami Europejskiej Agencji Kosmicznej odbywają się właśnie w ministerstwie nauki. To jest dowód na to, że Polska jest coraz poważniej postrzegana jako istotny gracz na rynku badań kosmicznych.

                         Minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin
 

W odniesieniu do samych warsztatów Gowin podkreślił, że służą bardzo praktycznym celom. Ich założeniem jest bowiem stworzenie polskim przedsiębiorcom i naukowcom odpowiedniej bazy do „zakorzenienia się” w międzynarodowej przestrzeni naukowo-badawczej i wymiany wiedzy. Minister wyraził nadzieję, że już wkrótce warsztaty przyniosą konkretny, mierzalny efekt w postaci przyjętych do realizacji polskich projektów naukowo-biznesowych i rodzimego wkładu do zagranicznych inicjatyw naukowych.


Przemawia wicepremier Jarosław Gowin. Fot. Space24.pl
 
Odnosząc się do kwestii zaangażowania Polski w tak ambitny program, jakim jest E3P, wicepremier zastrzegł, że chodzi przede wszystkim o „zidentyfikowanie szans polskich interesariuszy sektora kosmicznego na przyłączenie się do wspólnych wysiłków”. Wątek ten kontynuował już w kolejnym wystąpieniu Robert Nowicki, przewodniczący polskiej delegacji do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wskazał m.in., że wyzwania eksploracyjne leżą w obszarze zainteresowania polskich podmiotów branżowych i naukowych, których działalność jest obecnie w Polsce na wyraźnej fali wzrostowej w związku dojrzewaniem polskiego programu kosmicznego.

Długoletni plan ESA w oczekiwaniu na kluczowe decyzje budżetowe

Właściwą część piątkowego spotkania w MNiSW otworzyło wystąpienie głównego specjalisty ESA w zakresie programu E3P – dyrektora ds. załogowych i robotycznych projektów eksploracyjnych, dra Davida Parkera. „Program eksploracyjny jest tym spośród obszarów działalności ESA, który ma szczególnie mocno wyeksponowany aspekt międzynarodowej współpracy” – stwierdził na wstępie. „To także sposób na motywowanie, inspirowanie, a nawet edukowanie młodych pokoleń Europejczyków, a Europa potrzebuje inteligentnych młodych ludzi rozwijających swoje kompetencje naukowe, technologiczne, a także wykorzystujących możliwości z tego wynikające w obszarze biznesu i przedsiębiorczości” – dodał przedstawiciel ESA.

W swoim wystąpieniu Parker podkreślił również, że jako wspólnota międzynarodowa „mamy szansę przeprowadzić projekty, które w ciągu najbliższych 10 lat przejdą do historii”. Dalej, zwrócił uwagę na namacalne korzyści z tego wynikające. „Wszystko to zapewni nam nową wiedzę, potencjał ekonomiczny, a także natchnienie do dalszego współdziałania oraz wypracowaną sieć międzynarodowej kooperacji” – wymienił przedstawiciel ESA.

Program eksploracyjny jest tym spośród obszarów działalności ESA, który ma szczególnie mocno wyeksponowany aspekt międzynarodowej współpracy.

                         Dr David Parker, dyrektor ESA ds. załogowych i robotycznych projektów eksploracyjnych
 

Tej ostatniej kwestii Parker poświęcił więcej miejsca, wskazując w pierwszej kolejności na nawiązane już przez ESA relacje partnerstwa międzynarodowego z licznymi zagranicznymi agencjami i instytutami. Obok tradycyjnie bliskiej współpracy w zakresie projektów eksploracyjnych z NASA (projekt misji księżycowej z wykorzystaniem kapsuły załogowej Orion i superciężkiego systemu nośnego SLS), wskazał również na współpracę z państwowymi japońskimi i chińskimi organizacjami, a także z rosyjskim przedsiębiorstwem Roskosmos.


Wystąpienie dra Davida Parkera, dyrektora ESA ds. załogowych i robotycznych projektów eksploracyjnych. Fot. Space24.pl
 
W przypadku kooperacji z Chinami, Parker wskazał kierunki dotyczące m.in. możliwości opracowania i rozwoju modułów serwisowych oraz transportowych, zdolnych do przewożenia większych ładunków i załóg w pobliże Księżyca (głównie pod kątem oczekiwanej budowy stacji Lunar Orbital Platform-Gateway). Z kolei współpraca z Rosją ma dotyczyć projektu budowy lądownika księżycowego zdolnego do ekstrakcji wody z zacienionych kraterów na powierzchni Srebrnego Globu. W zakresie dalszych inicjatyw międzynarodowych Parker podkreślił również możliwości rozwoju technologii wytwarzania przyrostowego, jakie mogłyby zostać wykorzystane przy realizacji misji księżycowej (w ramach budowy infrastruktury in situ).

Z kolei w przedmiocie możliwych ścieżek polskiego zaangażowania w program eksploracyjny ESA, Parker wskazał na potencjał rozwoju technologii dokowania i instrumentów robotycznych, zdolnych do obsługi misji księżycowej. Zaangażowanie tego typu spodziewane jest zarówno ze strony narodowych instytutów naukowych oraz spółek z kapitałem publicznym, jak i mniejszych podmiotów sektora prywatnego.

Mówiąc o specyfice samego programu eksploracji księżycowej, przedstawiciel ESA skupił się na obecnie rozwijanych dwóch koncepcjach projektów robotycznych. Pierwszy z nich zakłada rozwijanie miniaturowego lądownika lunarnego o masie kilkuset kilogramów, zdolnego do pozyskiwania konkretnych pierwiastków z księżycowego regolitu (przede wszystkim tlenu). Drugi z projektów natomiast zakłada przygotowywanie w porozumieniu z Kanadą i Japonią większego, autonomicznego lądownika, który będzie w stanie przetransportować na powierzchnię Księżyca ponad 1000 kg ładunku. W jego przypadku Parker zapowiedział, że pojazd będzie przystosowany do przewożenia księżycowych próbek na pokład stacji LOP-Gateway, ulokowanej w przyszłości na orbicie wokół Księżyca.

O możliwości dalszej realizacji obu projektów zadecyduje Rada Ministerialna ESA w czasie listopadowej konferencji Space19+. Parker wskazuje w tym kontekście, że ich realizacja i budżet zależą od decyzji państw członkowskich ESA. W bieżącym okresie rozliczeniowym Agencja wydaje ok. 500 mln euro rocznie na eksplorację kosmosu. Celem kierownictwa ESA, jak zapewnia Parker, jest jednak zwiększenie tego budżetu o dodatkowe 150 mln euro.


Prezentacja przedstawiciela ESA w MNiSW - 5 lipca 2019 roku. Fot. Space24.pl
 
Kluczowe ścieżki realizacji

W toku dalszych wystąpień, poprzedzających indywidualne konsultacje warsztatowe z przedstawicielami polskiej branży kosmicznej, głos zabierali także kolejni przedstawiciele ESA: Bernhard Hufenbach (kierownik zespołu ESA ds. strategii i innowacji), Ludovic Duvet (starszy inżynier systemów ESA) oraz Andreas Schoen (kierownik zespołu ds. praktycznego wykorzystania wyników badań). Przedstawiciele ESA kolejno omawiali szczegółowe zagadnienia przewidywanej realizacji konkretnych projektów, zasygnalizowanych przez Parkera w jego prezentacji.

Hufenbach skupił się na przedstawieniu założeń ESA w zakresie eksploracji księżycowej, z naciskiem na wykorzystanie technologii robotycznych i naukowe aspekty realizacji misji. Omówiono zatem bliżej plany pozyskiwania surowców na Srebrnym Globie, w szczególności ciekłego tlenu z księżycowego regolitu, który może stać się podstawową wytwarzania na miejscu materiału pędnego do silników rakietowych. Podkreślono tutaj, że poza wydobywaniem próbek pomiarowych, ekstrakcja ma się odbywać z przeznaczeniem na potrzeby realizacji samej misji – bez prowadzenia wydobycia przemysłowego na potrzeby ziemskie. Ponadto, wskazał również na niepodejmowany wcześniej przez inne agencje projekt ESA dot. obsługi komunikacji satelitarnej i nawigacji nad Księżycem.

Przedmiotem wystąpienia Duvet’a były z kolei założenia ESA w zakresie eksploracji Marsa. Odrębnym obszarem jego prezentacji był natomiast projekt ExPeRt (Exploration Preparation, Research and Technology), zakładający wykonanie pierwsze europejskiej wyprawy międzyplanetarnej wraz z kursem powrotnym na Ziemię.

Blok warsztatowych prelekcji zamknęło wystąpienie Andreasa Schoen’a, który opowiadał o szczegółach realizacji działań dotyczących załogowych lotów i eksperymentów na stacjach kosmicznych (ISS oraz potencjalnych możliwości związanych z LOP-Gateway). Przedstawiony zakres dotyczył głównie zagadnień operacji astronautycznych i realizacji badań naukowych na pokładzie stacji. Eksperymenty nastawione są w głównej mierze na rozpoznanie warunków bezpiecznego przebywania ludzi przez dłuższy czas w przestrzeni pozaziemskiej i warunkach mikrograwitacji.

https://www.space24.pl/wiadomosci/polska-w-europejskiej-wizji-podboju-kosmosu-eksperci-esa-z-wizyta-w-mnisw-relacja
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=1004.msg134231#msg134231
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3466.msg133736#msg133736
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2019, 12:25 wysłana przez Orionid »

Online Adam.Przybyla

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 4259
 • Realista do bólu;-)
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #472 dnia: Lipiec 14, 2019, 13:54 »
https://www.france24.com/en/20190713-macron-france-space-force
takie tam ... Z powazaniem
                               Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Online Adam.Przybyla

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 4259
 • Realista do bólu;-)
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #473 dnia: Lipiec 14, 2019, 20:00 »
Kolejni cyklisci bawia sie rowerami:
https://twitter.com/csa_asc/status/1141329016869347328
DTN + herkules wraz ekipa europejczykow z kanadyjczykami. Z powazaniem
                       Adam Przybyla

https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline robinson

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 303
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #474 dnia: Lipiec 14, 2019, 22:00 »
Nawet Indie już coś za moment mają wysłać, a chłopcy z Europy dalej się w piaskownicy bawią. To jest bez sensu bardziej niż SLS .

Offline station

 • Sir
 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 2133
 • NASA: "Eventual slip to 2055"
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #475 dnia: Lipiec 16, 2019, 10:31 »
Tak jak piszesz robinson. Innym przykładem jest np. bzdura polegająca na ... testowaniu skafandrów księżycowych na dnie jakiegoś basenu dużej wyporności. Wzorcowy przykład marnowania pieniędzy na bzdury, gdy tymczasem można by było się przyłożyć w gałęzi opracowania systemu transportu towarowego w okolice Księżyca. Tu mamy zaś zabawę na całego, taka forma wakacji powiązanych z pracą... Nic nam to na obecną chwilę nie daje, ale kasa jest skutecznie przejadana na imprezowe inicjatywy. I niech nikt mi nie mówi, że tego typu bzdurne eventy "przybliżają nas" do Księżyca. Bardzo mi to przypomina słynne zabawy TPS na Devon z udziałem samego marzyciela Zubrina.
Największe osiągnięcie NASA w drugiej dekadzie 21 wieku? .... Logo ARTEMIS

Online Adam.Przybyla

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 4259
 • Realista do bólu;-)
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #476 dnia: Lipiec 16, 2019, 13:40 »
https://twitter.com/coandrei
Z powazaniem
                        Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 10366
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #477 dnia: Sierpień 11, 2019, 14:21 »
Raport – kosmiczna współpraca Europy z Indiami
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 10 SIERPNIA 2019

(...) European Space Policy Institute (ESPI) opublikował w tym roku raport na temat współpracy Europy z Indiami. Co ciekawe, raport zawiera także zdania sugerujące, że obecny poziom współpracy z Indiami można wciąż uznać za dość podstawowy i możliwe jest dalsze pogłębienie współpracy. Częściowo ma to związek z kwestiami prawnymi i regulacyjnymi, w tym także istniejącymi wewnątrz Indii, które uniemożliwiają rozwój spółek branży kosmicznej w tym państwie.

Raport zawiera kilka ciekawych rekomendacji dla przyszłej współpracy Europy z Indiami. Jednym z obszarów jest pozycjonowanie (GNSS), w którym Europa dysponuje swoim globalnym systemem Galileo, zaś Indie – regionalnym systemem IRNSS.

Jak na razie obecność polskich podmiotów w Indiach w branży kosmicznej jest znikoma. Jednocześnie jest pewne, że rynek kosmiczny w tym państwie oraz związany z tym państwem w najbliższym czasie wzrośnie. Warto, by część tej branży rozwinęła się przy udziale polskich podmiotów kosmicznych.
https://kosmonauta.net/2019/08/raport-kosmiczna-wspolpraca-europy-z-indiami/
« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2019, 05:43 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 10366
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #478 dnia: Sierpień 26, 2019, 23:14 »
Konkurs ESA “Fly Your Satellite! 3”
BY REDAKCJA ON 26 SIERPNIA 2019

Biuro Edukacyjne Europejskiej Agencji Kosmicznej ogłosiło konkurs “Fly Your Satellite! 3”. Konkurs skierowany jest do studentów, którzy już prowadzą zaawansowane prace nad własnym satelitą. Nagrodą w konkursie będzie wystrzelenie cubesatów trzech najlepszych zespołów. (...)

https://kosmonauta.net/2019/08/konkurs-esa-fly-your-satellite-3/

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 10366
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #479 dnia: Sierpień 29, 2019, 07:28 »
71 kampania lotów parabolicznych ESA
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 29 SIERPNIA 2019

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=QxXwJzanAAk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=QxXwJzanAAk</a>
https://www.youtube.com/watch?v=QxXwJzanAAk

71 kampania lotów parabolicznych ESA / Credits – European Space Agency, ESA

Loty paraboliczne są w stanie także dostarczyć nie tylko warunki mikrograwitacji, ale także warunki zwiększonej grawitacji. Niektóre z eksperymentów, np związane z reakcją ludzkiego ciała, są ważne z perspektywy naukowej – co jest możliwe do wykonania w trakcie lotów parabolicznych.

(ESA)
https://kosmonauta.net/2019/08/71-kampania-lotow-parabolicznych-esa/