Autor Wątek: Kurs technologii kosmicznych?  (Przeczytany 1179 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Incybro

• LOXem i ropą! ;)
Kurs technologii kosmicznych?
« dnia: Maj 15, 2020, 12:50 »
Cześć!

Już jako dziecko interesowałem się technologią. Z wypiekami na twarzy oglądałem filmy o osiągnięciach NASA i marzyłem aby pewnego dnia uczestniczyć w podboju kosmosu. Parcie na pracę w agencji kosmicznej mi przeszło, jednak pasja do technologii pozostała :D

Aktualnie jestem początkującym programistą PHP, branża oprogramowania dedykowanego. Ukończyłem technikum elektroniczne, studiuję zaocznie informatykę, a więc jestem dopiero na początku swojej drogi. Nie chciałbym więc marnować czasu i postawiłem na swój rozwój. Zacząłem więc przeszukiwać oferty pracy od prywatnych firm, żeby podpatrzeć co znajduje się w wymaganiach, aby na tej podstawie dowiedzieć się jak wygląda projektowanie takiej technologii i spróbować sam zmierzyć się z wymaganiami, z jakimi muszą mierzyć się inżynierowie w takiej pracy. Niestety, bardzo się rozczarowałem, bo poza ogólnikami w stylu "Dobra znajomość C/C++, Dobra znajomość Pythona", nie dowiedziałem się absolutnie niczego. W związku z tym, miałbym do Was pytanie.

Czy istnieje jakiś kurs lub książka, gdzie można liznąć jakichś podstaw. Jeśli ktoś pracuje w branży kosmicznej, czy mógłby uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć mi z jakimi wyzwaniami musi się zmierzyć w swojej codziennej pracy? Bardziej interesuje mnie co prawda technologia od strony oprogramowania, lecz z chęcią dowiem się jak to wygląda również w innych dziedzinach.

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Kurs technologii kosmicznych?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 15, 2020, 12:58 »
Witaj!

A co Ciebie takiego interesuje? Czy "bardzo kosmiczne" (misje kosmiczne, oprogramowanie satelitów, komunikacja z satelitami) czy raczej "bardziej przyziemnie" (np przetwarzanie danych satelitarnych, kompresja, usługi itp.?).

Inne działy "technologii kosmicznych" mają inne wymagania, czasem standardy oraz stosowane technologie.

Offline Incybro

• LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 15, 2020, 12:59 »
Raczej to pierwsze, czyli "bardzo kosmiczne", czyli misje kosmiczne.

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 15, 2020, 13:18 »
Raczej to pierwsze, czyli "bardzo kosmiczne", czyli misje kosmiczne.

Ok, w tej kwestii jest znacznie "węziej". W tej kwestii kursy są albo oferowane przez uczelnie, albo też programy online. Zazwyczaj są one płatne i pewnie wymagają jakiś minimalnych kompetencji na początek. Kilka najpopularniejszych platform oferujących kursy online (przy współpracach z uczelniami) oferuje takie kursy.

Jest też trochę książek - zazwyczaj ceny za e-wydania zaczynają się od 50 EUR wzwyż.

Czy próbowałeś je wyszukać?

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #3 dnia: Maj 15, 2020, 13:18 »

Offline Incybro

• LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 15, 2020, 13:22 »
Oczywiście, że próbowałem. Tak samo jak i kursów. Jednak w natłoku informacji można się zgubić i fajnie, jakby ktoś mógł te informacje uporządkować i powiedzieć, od jakiego tytułu warto by było zacząć.

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 15, 2020, 13:48 »
Oczywiście, że próbowałem. Tak samo jak i kursów. Jednak w natłoku informacji można się zgubić i fajnie, jakby ktoś mógł te informacje uporządkować i powiedzieć, od jakiego tytułu warto by było zacząć.

Hmm, a czy możesz wylistować jakie kursy "spróbowałeś" lub też zakończyłeś? Czy coś ukończyłeś w całości? Tak może być łatwiej w zaproponowaniu dalszych kroków.

Offline Incybro

• LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 15, 2020, 14:07 »
Okej, no to tak. Z takich bardziej ogólnikowych kursów, czyli niezwiązanych konkretnie z branżą kosmiczną, ale prawdopodobnie może być to przydatne, to:
- Kurs Pythona (same podstawy):
- Podstawy Data Science, czyli analizy danych, na przykładzie danych Titanica: (oraz późniejsze pisanie algorytmu, który oblicza szanse na przeżycie danego pasażera, taki prymitywny algorytm samouczący)
- Programowanie mikro-kontrolerów AVR w języku C (obsługa czujników, wyświetlaczy) - tego akurat nauczyłem się w technikum i nadal tworzę w tym jakieś amatorskie projekty

Zastanawiałem się nad rozpoczęciem kursu od Google na temat uczenia maszynowego: Klik oraz zastanawianiem się, czy nie warto wziąć udział w tym: klik, który dotyczy z tego co wywnioskowałem - kinematyki oraz kinetyki.
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2020, 14:13 wysłana przez Incybro »

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 15, 2020, 14:23 »
Hmm, a nic konkretnie "kosmicznego" nie zrobiłeś? To miałem bardziej na myśli.

Offline Incybro

• LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 15, 2020, 14:28 »
Niestety nie, stąd postanowiłem zapytać tutaj o coś poleconego.

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 15, 2020, 15:01 »
Niestety nie, stąd postanowiłem zapytać tutaj o coś poleconego.

Ok, ja działałem w kursach z obróbki danych satelitarnych, czyli ten segment, który Ciebie nie interesuje.
Możliwe, że inni forumowicze coś zaproponują.

W linkach, które podałeś, oprócz YT i google jest jedna z platform z kursami. Czy przejrzałeś ich zasoby?

Wydaje mi się, że generalna zasada w takich kursach jest taka, że warto zrobić kilka kursów wstępnych, aż się ustali, że zna się dobrze podstawy. Nigdy nie wiadomo, czy kurs czegoś nie przeoczył. :)

Offline Incybro

• LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 15, 2020, 15:27 »
Coursea nie ma zbyt wiele na ten temat. Znalazłem jeszcze coś takiego: Space Mission Design and Operations i chyba się skuszę, choć wolałbym dowiedzieć się od kogoś 'w środku', jak wygląda taka praca jego (lub jej) okiem :)

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 15, 2020, 15:28 »
Coursea nie ma zbyt wiele na ten temat. Znalazłem jeszcze coś takiego: Space Mission Design and Operations i chyba się skuszę, choć wolałbym dowiedzieć się od kogoś 'w środku', jak wygląda taka praca jego (lub jej) okiem :)

Ten kurs wydaje się być dość ogólny - to takie wprowadzenie, którego warto "skubnąć" zanim się pójdzie w któryś z tematów głębiej.

Offline Rafał

• Senior
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
    • Learning Junkies
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 15, 2020, 22:08 »
Niestety, bardzo się rozczarowałem, bo poza ogólnikami w stylu "Dobra znajomość C/C++, Dobra znajomość Pythona", nie dowiedziałem się absolutnie niczego.
ESA, NASA, SpaceX, polski Creotech mają całkiem dokładne oferty. Raczej nie będą się chwalić nazwami bibliotek, bo latają na swoich, wewnętrznych ;). Nie wydaje mi się, by do pisania oprogramowania dla łazików marsjańskich czy rakiet były jakiekolwiek inne wymagania oprócz długiego i głębokiego doświadczenia w programowaniu. Rzeczy typu "Space Mission Design and Operations" leżą w rękach zupełnie innej kategorii pracowników - naukowców, specjalistów od tematu misji (np. marsolodzy), astronomów którzy zjedli zęby na mechanice orbitalnej - a programiści, jak to zwykle bywa, tylko wdrażają specyfikację.

Oczywiście sam nie pracuję w branży kosmicznej, ale jest tu parę osób z prywatnych, kilka z ESA i jeden (chyba - jeśli nadal aktualne) z NASA, więc może dorzucą trzy grosze :)

Offline Incybro

• LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 15, 2020, 22:57 »
No dobrze, ale na przykład jakich komputerów używa się w łazikach marsjańskich? Curiosity miał z tego co kojarzę RAD 750. A jak to wygląda na co dzień? Są jakieś dedykowane komputery jednopłytkowe?

Offline gszczepa

• Pełny
  • LOX/CH4
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 16, 2020, 09:03 »
Dużo tych łazików to nie było

Sojourner --> 80C85
MER -->   RAD6000
Curiosity/Perseverance --> RAD750
ExoMars 2022 --> Leon

Warto też pamiętać, że np. RAD to brzmi dumnie, ale z punktu widzenia programisty procesor nie różni się od  innego PowerPC.

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #14 dnia: Maj 16, 2020, 09:03 »