Autor Wątek: Cygnus NG-14  (Przeczytany 1411 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pogrzex

• Senior
Odp: Cygnus NG-14
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 04, 2020, 08:53 »
Szanse jakieś tam są. Już widywałem takie przeloty (niekoniecznie Cyngnusa), że statek leciał kilkadziesiąt stopni przed lub za stacją na dzień przed dołączeniem
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline suchyy

• Senior
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 04, 2020, 10:29 »
No, niestety tym razem zabrakło właściwej koincydencji czasu co do widocznych przelotów ISS i przyłączenia Cygnusa z punktu widzenia obserwatorów ISS & "gość".  ???  Biorąc pod uwagę poprzednie przeloty ISS & Cygnus, sądzę, że to będzie więcej niż kilkadziesiąt stopni odległości, raczej kilkanaście minut różnicy w czasie przelotu. Więc jeśli nawet dopisze pogoda, to spektakularnego "szoł" na niebie nie ma co oczekiwać.  :(
« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2020, 11:54 wysłana przez suchyy »
Pozdrawiam: Jurek (suchyy).

Offline Limax7

• Weteran
  • .: I love comets :.
    • adamhurcewicz.wordpress.com
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 04, 2020, 12:46 »
Na razie czekamy na nowe TLE dla Cygnusa , wtedy będziemy więcej wiedzieli co do widoczności  dziś
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline suchyy

• Senior
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 04, 2020, 18:14 »
Hej, ale tu już nie ma chyba na co czekać.  ;) Przed chwilą sprawdziłem TLEs NG-14 na N2YO i wg. tych danych (nie wiem na ile są aktualne i kiedy wypadają manewry orbitalne Cygnusem) jedyny, możliwy dzisiaj do obserwacji w realu bardzo niski przelot Cygnusa na jeszcze rozjaśnionym niebie, widziany z terenu Polski (w zasadzie południowej) będzie ok. 19:10 SW 14° (czas górowania dla Lublina), czyli 21 minut po przelocie ISS (ok. 18:49 SSW 43°). Przy drugim niskim przelocie stacji (ok. 20:25 SW 11°)  lecący za ISS Cygnus nie będzie już widoczny (pod linią horyzontu) u mnie w Lublinie (tym bardziej w Polsce północnej): Zrzuty ze Stellarium pokazują jak to będzie wyglądało z mojego stanowiska obserwacyjnego. Na razie niebo czyste, więc zamierzam zapolować na NG-14 przy pomocy lornetki, ale atrakcji wspólnego przelotu ze stacją chyba raczej nie będzie!  :(
« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2020, 18:19 wysłana przez suchyy »

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #18 dnia: Październik 04, 2020, 18:14 »

Offline suchyy

• Senior
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 04, 2020, 19:27 »
No i Cygnus NG-14 przeleciał, zgodnie z powyższymi zrzutami, a wcześniej ISS. Bez lornetki nie miałbym szansy na jego obserwację w moich warunkach, miejskiego zaświetlenia! Cygnus na tak niskiej elewacji (ekstynkcja i większa odległość od obserwatora) jasnością nie powalał. Nie miałem możliwości obserwowania całego przelotu, tylko końcowy odcinek z mojej miejscówki balkonowej - jasność była gdzieś w granicach 3 - 4 mag, jak wychynął mi zza budynku, przeleciał pod Jowiszem i zniknął w cieniu za Saturnem. Ktoś jeszcze obserwował w realu?

No i to byłoby na tyle, jeśli chodzi o obserwacje NG-14 przed jutrzejszym przechwyceniem na ISS. Równoczesnego przelotu niedaleko od ISS po odłączeniu (prawdopodobnie 16 grudnia) też chyba nie zobaczymy, bo wypada w okresie kiedy nie będzie widocznych przelotów ISS z terenu Polski (na chwilę obecną) z tym, że w międzyczasie będzie jeszcze prawdopodobnie korekta orbity ISS (7 października), więc czas pokaże co z tego wyniknie? Na samego Cygnusa NG-14 po odłączeniu od stacji, pewnie będzie można jeszcze zapolować w okresie dwóch tygodni, bo zapewne przystąpi tradycyjnie do realizowania samodzielnych programów do czasu deorbitacji (30 grudnia). Oczywiście to stan wiedzy o NG-14 na chwilę obecną na zasadzie: "co w trawie piszczy"  ;) (źródło), a jak wiadomo wiele jeszcze może się zmienić.
« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2020, 21:30 wysłana przez suchyy »

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 05, 2020, 10:33 »
Cygnus dociera do ISS. Transmisja na NASA TV. Oczywiście, gdy dotrze - zamykamy ten wątek. :)

Online mss

• Weteran
  • Space is not only about science, it is a vision,
    • Astronauci i ich loty...
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 05, 2020, 12:16 »
Cygnus NG-14 został przechwycony ramieniem SSRMS sterowanym przez dowódcę Chrisa Cassidy o godzinie 11:30 czasu polskiego. Dołączenie do ISS jest zaplanowane za ponad godzinę.

« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2020, 12:20 wysłana przez mss »
Intel Core i5-2320 3GHz/8GB RAM/AMD Radeon HD 7700 Series/HD 1 TB/Sony DVD ROM...

Online mss

• Weteran
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 05, 2020, 14:23 »
Cygnus-14 został dołączony do ISS o 14:00 czasu polskiego.
Intel Core i5-2320 3GHz/8GB RAM/AMD Radeon HD 7700 Series/HD 1 TB/Sony DVD ROM...

Online mss

• Weteran
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 05, 2020, 15:10 »
Przechwycenie Cygnusa NG-14:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=NVkFGiX2TSI" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=NVkFGiX2TSI</a>

Link do materiału: https://www.youtube.com/watch?v=NVkFGiX2TSI

Dołączenie do ISS:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=S2nolhSqVIE" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=S2nolhSqVIE</a>

Link do materiału: https://www.youtube.com/watch?v=S2nolhSqVIE

Online mss

• Weteran
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 05, 2020, 17:19 »
Fotografie Cygnusa NG-14 wykonane przez Iwana Wagnera:

Online mss

• Weteran
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 09, 2020, 22:15 »
Chris Cassidy na pokładzie Cygnusa NG-14:

Widok po otwarciu luku do S.S. Kalpana Chawla:

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #25 dnia: Październik 09, 2020, 22:15 »