Autor Wątek: Planet Hunters  (Przeczytany 6861 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Planet Hunters
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 16, 2018, 12:18 »
Ładnie! A czy otrzymałeś jakieś wiadomości, że coś ciekawego się znalazło?

Offline ekoplaneta

• Weteran
  • One planet Once chance
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 16, 2018, 13:22 »
A jak można poszukać takich tranzytów?

Online kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 16, 2018, 13:51 »
A jak można poszukać takich tranzytów?

Oj ekoplaneto! Podałem przecie link:
https://www.zooniverse.org/projects/nora-dot-eisner/planet-hunters-tess

Tam jest pełny tutorial jak takie poszukiwania wyglądają. :)

Offline Orionid

• Weteran
  • Very easy - Harrison Schmitt
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 16, 2018, 14:02 »
Rusza Planet Hunters TESS
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 16 GRUDNIA 2018

(...) Dane z misji TESS są dostępne na platformie Zooniverse. To na tej platformie przez lata możliwe były poszukiwania egzoplanet z zakończonej już misji Kepler. Dzięki ówczesnemu projektowi Planet Hunters udało się zidentyfikować wielu kandydatów na egzopanety. Teraz w podobnym trybie dane z misji TESS mogą być analizowane przez internatów.

Już pierwszy zestaw dostępnych danych zawiera kilka ciekawych sygnałów, które mogą pochodzić od kandydatów. Ponadto, do danych zostały wprowadzone przykłady typowych tranzytów egzoplanet, które pozwalają internautom na lepsze zidentyfikowanie rzeczywistych sygnałów od planet pozasłonecznych.

Adres do projektu: https://www.zooniverse.org/projects/nora-dot-eisner/planet-hunters-tess
https://kosmonauta.net/2018/12/rusza-planet-hunters-tess/

Online kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 26, 2019, 11:59 »
Jest już dostępny trzeci sektor z danych z misji TESS:

Hi there,

New TESS data has arrived! The Sector 3 lightcurves have just been released and we are ready to find the planets hidden within them. Will you help us again?
Sector 3 consists of 16 thousand bright nearby stars that were observed from 22 September to 17 October, 2018. Each star's brightness was measured every 2 minutes, providing us with the ideal data to find planets ranging from Earth-sized to gas giants orbiting around various different types of stars. What kind of planet will you find?

Start your search again at www.planethunters.org.

Happy planet hunting!

Nora and the Planet Hunters TESS team

Online kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 09, 2019, 00:13 »
A teraz już czwarty!

Looking for a way to end a busy week? The Sector 4 data has arrived and we are ready to find more planets! Are you?

Like in the previous data releases this sector contains new observations of 16,000 bright nearby stars. Some lightcurves are of pretty eclipsing binaries, some show variable stars or stellar outburst, and, of course, some contain planets. What kind of planets will we find in this part of the sky? A new Earth-like planet? A multi-planet system?

Online kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 14, 2019, 23:54 »
Najnowszy zestaw danych z TESS jest dość nieszczególny - mało ciekawych kandydatów. Ale czasem coś ciekawego się pojawia. :)

Offline Orionid

• Weteran
  • Very easy - Harrison Schmitt
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 28, 2019, 23:21 »
Układ TOI-270
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 28 MARCA

(...) W marcu 2019 doniesiono o wykryciu układu planetarnego, który otrzymał oznaczenie TOI-270. Ten układ składa się z trzech małych obiektów planetarnych: jednego typu “Super-Ziemia” i dwóch mniejszych od Neptuna. Obiekty otrzymały oznaczenia TOI-270b, c i d. Ich promienie zawierają się w zakresie od 1,25 do 2,42 razy promień naszej Ziemi. Okres obiegu tych planet to 3,4, 5,7 i 11,4 dnia. Gwiazda tego układu świeci z mocą około 40% mocy naszego Słońca.

Najmniejszym obiektem w tym zestawieniu jest TOI-270b, która jest planetą typu “Super-Ziemia”. Pozostałe dwie egzoplanety, TOI-270c i TOI-270d, są prawdopodobnie “lodowymi gigantami”, lub też lodowo-skalistymi obiektami.

Co ciekawe, TOI-270d krąży blisko wewnętrznej granicy ekosfery swojej gwiazdy. Teoretyczne wyliczenia sugerują średnią temperaturę na powierzchni tej planety na około 60-75 stopni. Oczywiście, nie jest znany skład atmosfery, ilość wody czy pokrycie chmurami. Jest jednak możliwe, że życie na takiej planecie mogłoby powstać, szczególnie, jeśli są tam oceany.

https://kosmonauta.net/2019/03/uklad-toi-270/
https://www.news.iastate.edu/news/2019/03/27/hotsaturn
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2019, 23:31 wysłana przez Orionid »