Autor Wątek: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)  (Przeczytany 176910 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Offline Ulmar

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 36
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #540 dnia: Sierpień 25, 2011, 15:49 »
Ale pewność z jaką planujecie już następny lot Sojuza to trochę zakrawa na sowiecką propagandę. Przecież ta rakieta którą utracono w atmosferze to dokładnie to samo rowiązanie które wynosi załogowego Sojuza. Może wypadałoby przeprowadzić dokładne dochodzenie ?
Chociaż co tam Rosjanie wszystko już wiedzą podali przyczyny w 10 sekund po zdarzeniu. To się nazywa właściwa linia.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #541 dnia: Sierpień 25, 2011, 15:50 »
Zgadza się - Sojuzy mają 6-miesięczne gwarancje. Zatem sytuacja wydaje się klarowna: TMA-21 będzie musiał wrócić we wrześniu, a TMA-02M w listopadzie/grudniu. I tu chyba nie ma żadnego pola do manewru.

Gwarancja Sojuza TMA wynosi 210 dni, czyli 7 miesięcy. Dokładne terminy powrotu to 1 listopada i 2 stycznia.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #542 dnia: Sierpień 25, 2011, 15:52 »
Zgadza się - Sojuzy mają 6-miesięczne gwarancje. Zatem sytuacja wydaje się klarowna: TMA-21 będzie musiał wrócić we wrześniu, a TMA-02M w listopadzie/grudniu. I tu chyba nie ma żadnego pola do manewru.

Wydaje mi się, że Sojuzy, podobnie jak załogi mają 180 + 30 dni gwarancji. Czyli - normalnie latają na około 6 miesięcy, ale jest jeszcze trzydziestodniowy zapas. Inaczej wczoraj na NASA TV nie mówiliby o możliwości powrotu załogi TMA-02M w lutym 2012 roku.

Edit - widzę, że Astropl mnie ubiegł, choć tutaj się różnimy o miesiąc (aczkolwiek to to ja pisałem jest na podstawie wczorajszej opinii na NASA TV).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #543 dnia: Sierpień 25, 2011, 15:55 »
Ale pewność z jaką planujecie już następny lot Sojuza to trochę zakrawa na sowiecką propagandę. Przecież ta rakieta którą utracono w atmosferze to dokładnie to samo rowiązanie które wynosi załogowego Sojuza. Może wypadałoby przeprowadzić dokładne dochodzenie ?
Chociaż co tam Rosjanie wszystko już wiedzą podali przyczyny w 10 sekund po zdarzeniu. To się nazywa właściwa linia.

Zupełnie nie rozumiem tego postu. Prowadzone jest przecież dochodzenie i zależnie od ich wyników będzie wiadomo kiedy się będzie mógł odbyć następny lot Sojuza.
Warto jednak przedyskutować sytuację, co się stanie, gdy rozwiązanie problemu nie zostanie znalezione na czas. Pewności tutaj zupełnie nie ma - wręcz przeciwnie! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #543 dnia: Sierpień 25, 2011, 15:55 »

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #544 dnia: Sierpień 25, 2011, 15:57 »
Ale pewność z jaką planujecie już następny lot Sojuza to trochę zakrawa na sowiecką propagandę. Przecież ta rakieta którą utracono w atmosferze to dokładnie to samo rowiązanie które wynosi załogowego Sojuza. Może wypadałoby przeprowadzić dokładne dochodzenie ?
Chociaż co tam Rosjanie wszystko już wiedzą podali przyczyny w 10 sekund po zdarzeniu. To się nazywa właściwa linia.

Zwróć uwagę, że:

1. komisja wypadkowa działa i poznamy jej ustalenia;
2. awaria silnika trzeciego stopnia rakiety, która lata od dziesiątek lat i ostatnio przytrafiła się w roku 1975 oznacza, że nie jest to jakiś błąd projektowy, tylko innego rodzaju - najprawdopodobniej skutek braku dokładnej kontroli. W tej sytuacji znalezienie przyczyny będzie znacznie łatwiejsze, w dodatku jest pełna telemetria z wydarzenia.

Nie kłam, że ktoś 10 sekund po awarii podał jej przyczynę.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Ulmar

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 36
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #545 dnia: Sierpień 25, 2011, 15:59 »
Ale pewność z jaką planujecie już następny lot Sojuza to trochę zakrawa na sowiecką propagandę. Przecież ta rakieta którą utracono w atmosferze to dokładnie to samo rowiązanie które wynosi załogowego Sojuza. Może wypadałoby przeprowadzić dokładne dochodzenie ?
Chociaż co tam Rosjanie wszystko już wiedzą podali przyczyny w 10 sekund po zdarzeniu. To się nazywa właściwa linia.

Zwróć uwagę, że:

1. komisja wypadkowa działa i poznamy jej ustalenia;
2. awaria silnika trzeciego stopnia rakiety, która lata od dziesiątek lat i ostatnio przytrafiła się w roku 1975 oznacza, że nie jest to jakiś błąd projektowy, tylko innego rodzaju - najprawdopodobniej skutek braku dokładnej kontroli. W tej sytuacji znalezienie przyczyny będzie znacznie łatwiejsze, w dodatku jest pełna telemetria z wydarzenia.

Nie kłam, że ktoś 10 sekund po awarii podał jej przyczynę.
Pożyjemy  zobaczymy osobiście nie wierzę w żadne uczciwe dochodzenia. Myślę że tu wszystko odbędzie się na etapie rozkazu z góry. To jest Rosja Panowie , tutaj to odbywa się trochę inaczej niż w USA
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2011, 16:02 wysłana przez Ulmar »

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #546 dnia: Sierpień 25, 2011, 16:02 »
Aaa, czyli 210 dni.
Hmm, czyli faktycznie ostateczny termin wychodzi 1 listopada.

Bo ja wiem... wszystko rozbiega się chyba o to czy da się przeprowadzić dochodzenie i "odmrozić" Sojuza przed tym powrotem, żeby wysłać kolejne trzy osoby. Inaczej czeka nas redukcja załogi do trzech osób. Dwa miesiące... myślę, że spokojnie dadzą radę.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #547 dnia: Sierpień 25, 2011, 16:02 »

Pożyjemy  zobaczymy

To wszystko, co masz do powiedzenia na krytykę? Niewiele tego, w dodatku to rosyjskie przysłowie :P
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #548 dnia: Sierpień 25, 2011, 16:07 »

Pożyjemy  zobaczymy osobiście nie wierzę w żadne uczciwe dochodzenia. Myślę że tu wszystko odbędzie się na etapie rozkazu z góry. To jest Rosja Panowie , tutaj to odbywa się trochę inaczej niż w USA

Teraz dopisałeś jeszcze dwa zdania. Zgadzam się co do tego, że to Rosja. Natomiast miałem okazję zapoznać się z kilkoma materiałami komisji powypadkowych w ich przemyśle kosmicznym i nie wygląda to tak, jak to sugerujesz. W dodatku sytuacja jest taka, że NASA i kilka innych agencji czeka na ten raport.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #549 dnia: Sierpień 25, 2011, 16:14 »
Tak się składa, że NASA też będzie analizować ten raport. Nie pierwszy taki przypadek zresztą.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #550 dnia: Sierpień 25, 2011, 18:59 »
Najbardziej prawdopodobna przyczyna awarii to rozhermetyzowanie się magistrali ciekłego tlenu, czyli winny nie byłby sam silnik. Wstępne wyniki analizy mogą być dostępne już w poniedziałek.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #551 dnia: Sierpień 25, 2011, 19:23 »
Hmm, 8-go września wracają, a więc zgodnie z planem.
Z tego wniosek, że jednak będzie zmniejszona załoga na pewien czas.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #552 dnia: Sierpień 25, 2011, 19:38 »
Hmm, 8-go września wracają, a więc zgodnie z planem.
Z tego wniosek, że jednak będzie zmniejszona załoga na pewien czas.

Przecież od dawna jest tak, że najpierw powraca starsza załoga, a dopiero potem leci ta najnowsza.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #553 dnia: Sierpień 25, 2011, 19:44 »
No tak, trochę za bardzo skróciłem.
Mam na myśli teoretyczną sytuację gdyby nie zdążyli na 22 września.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #554 dnia: Sierpień 25, 2011, 22:10 »
No i masz Babo placek niedługo wyjdzie, że rosyjskie tanie sprawdzone rozwiązania będą tak samo drogie i niebezpieczne jak amerykańskie wahadłowce. Powoli zaczyna się sypać misterny plan po wycofaniu Space Shuttle. Ale to było do przewidzenia. Teraz rosjanie będą musieli wprowadzić nowe zabezpieczenia i nowe rozwiązania które w ostateczności okażą się tylko odrobinę tańsze od amerykańskich standardów z czasów STS.

Mówimy tutaj o awarii sprzętu, który latał bez większych problemów od baaaardzo dawna. Zatem, jak pisał astropl, nie będzie tutaj potrzeby wprowadzania udoskonaleń, przeprojektowywania, itd. Zawiodła najprawdopodobniej kontrola jakości.

Gdzieś wyczytałem wczoraj, że po wysłaniu na emeryturę rakiety Delta II najbardziej niezawodną, działającą rakietą będzie właśnie Sojuz (i to wliczając tę wczorajszą katastrofę).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #554 dnia: Sierpień 25, 2011, 22:10 »