Autor Wątek: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)  (Przeczytany 107847 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orland

• Junior
  • **
    • Z historii astronautyki
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #585 dnia: Sierpień 29, 2011, 17:37 »
Osobiście dosyć się zdziwiłem że jest to realna opcja w tak krótkim czasie, ale wygląda na to, że tak! W każdym razie bardzo dużo czasu poświęcili na omawianie działania stacji bez załogi. Sama NASA nie bagatelizowała też sprawy a szczerze mówiąc czekałem na komunikat typu "budowaliśmy ją 13 lat jeden nieudany start nie może być krytyczny dla działania kompleksu"... nie doczekałem się :)

Offline mss

• Moderator
  • Space is not only about science, it is a vision,
    • Astronauci i ich loty...
« Odpowiedź #586 dnia: Sierpień 29, 2011, 17:46 »
Wg wypowiedzi z konferencji prasowej Mike'a Suffredini'ego lądowanie Sojuza TMA-21 planowane jest na 16. września, a Sojuza TMA-02M na 16. listopada ! Do tego czasu testy bezzałogowe rakiety Sojuz wyjaśnią wszystko bez opuszczania stacji przez załogę !

Przy okazji: lądowanie wg pierwotnych planów miało się odbyć właśnie 16. września ! :o
« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2011, 17:48 wysłana przez mss »
Intel Core i5-2320 3GHz/8GB RAM/AMD Radeon HD 7700 Series/HD 1 TB/Sony DVD ROM...

Offline Orland

• Junior
  • **
    • Z historii astronautyki
« Odpowiedź #587 dnia: Sierpień 29, 2011, 17:55 »
mss: Przy okazji: lądowanie wg pierwotnych planów miało się odbyć właśnie 16. września ! :o

8 września podany był na kosmonaucie dlatego czekałem na coś z tą właśnie datą:
Godzina 16:15 CEST (25.08.2011)
Rzecznik Roskosmosu, Aleksiej Kuzniecow, przekazał, że trzy osoby, połowa bieżącej załogi ISS, wróci na Ziemię zgodnie z planem, 8 września.
(http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-bezzalogowe/Orbitalne/na-ywo-progress-m-12m-nie-wszed-na-orbit.html )

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #588 dnia: Sierpień 29, 2011, 18:02 »
mss: Przy okazji: lądowanie wg pierwotnych planów miało się odbyć właśnie 16. września ! :o

Tu chyba chodzi o plany z "dawna dawna", czyli sprzed przynajmniej kilku miesięcy.

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #588 dnia: Sierpień 29, 2011, 18:02 »

Offline JSz

• Weteran
« Odpowiedź #589 dnia: Sierpień 29, 2011, 18:20 »
Przy okazji: lądowanie wg pierwotnych planów miało się odbyć właśnie 16. września ! :o

Nie wiem jakie źródła są pierwotne, ale dla mnie wiarygodne pod tym względem są Loty Kosmiczne. A tam podano informację, że dopiero dzisiaj zmieniono datę planowanego lądowania z 8 na prawdopodobnie 16 września: http://lk.astronautilus.pl/loty/stma21.htm.

Offline mss

• Moderator
« Odpowiedź #590 dnia: Sierpień 29, 2011, 18:34 »
Planów PIERWOTNYCH (z 8. czerwca br.) zanim jeszcze lądowanie przyspieszono z 16. na 8. września, a start ostatniego Sojuza TMA-22 z 30. września na 22. września ze względu na planowany pierwotnie start rosyjskiego satelity, którego start obecnie jest planowany na początek nowego 2012 roku!

Intel Core i5-2320 3GHz/8GB RAM/AMD Radeon HD 7700 Series/HD 1 TB/Sony DVD ROM...

Offline Mikkael

• Weteran
  • "Per aspera ad astra"
« Odpowiedź #591 dnia: Sierpień 29, 2011, 18:46 »
Hmm... Nie spodziewałem się, że dożyję czasów, w których to w kosmosie nie będzie ani jednego człowieka  :o
GG 8698011

Offline esastro

• Pełny
  • LOXem i ropą!, JesTem niesŁyszĄcy ;)
« Odpowiedź #592 dnia: Sierpień 29, 2011, 19:05 »
Już wiadomość " Rosjanie dłużej w kosmosie. ISS będzie ewakuowana "

http://www.tvn24.pl/12691,1715597,0,1,rosjanie-dluzej-w-kosmosie-iss-bedzie-ewakuowana,wiadomosc.html

bardzo dziękuje
Pozdrr : )
http://twitter.com/esastro - blog twitter ?!
http://www.astronautyka.org - Polish Forums Astronautical (PFAstronaut) ?!

Offline alnitak

• Senior
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #593 dnia: Sierpień 29, 2011, 19:18 »
Czy w przypadu braku załogi na ISS misja Dragona C2/C3 również musiałaby być odwołana?

Offline perian

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #594 dnia: Sierpień 29, 2011, 19:23 »
Hmm... Nie spodziewałem się, że dożyję czasów, w których to w kosmosie nie będzie ani jednego człowieka  :o

Spokojnie, póki co jest wielce prawdopodobne, że załoga będzie zmniejszona do 3 osób. Ale podejrzewam, że nim druga grupa będzie musiała wracać to będą znane przyczyny oraz środki zaradcze i będzie zielone światło dla startu kolejnej załogi.

Offline mss

• Moderator
« Odpowiedź #595 dnia: Sierpień 29, 2011, 20:32 »
Spokojnie, póki co jest wielce prawdopodobne, że załoga będzie zmniejszona do 3 osób. Ale podejrzewam, że nim druga grupa będzie musiała wracać to będą znane przyczyny oraz środki zaradcze i będzie zielone światło dla startu kolejnej załogi.

Maksymalne opóźnienie lądowania załogi Sojuza TMA-02M to około 23. listopada, a więc na start następnej załogi będzie około 3 tygodni czasu.
Przy okazji w Gwiezdnym miasteczku zaplanowane na 1. i 2. września tradycyjne egzaminy załóg i zatwierdzenie ich w dniu 5. września zostały opóźnione na nieokreślony czas...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2011, 19:39 wysłana przez mss »

Offline perian

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #596 dnia: Sierpień 29, 2011, 21:00 »
Podsumowując nieco:
- Sojuz TMA-21 wraca w terminie 16-18 września
- Sojuz TMA-02M wraca wg pierwotnego planu 16 listopada

Zgodnie z tym Sojuz TMA-22 powinien wystartować najpóźniej w okolicach 14 listopada, żeby na styk wymienić załogi. Jest jeszcze jedna możliwość: modyfikacja procedur i przedłużenie certyfikacji Sojuza do 210 dni, co umożliwi wytrwanie 6 osobowej załogi do 26 października (opóźnienie lądowania Sojuza TMA-21). Wcześniej będą złe warunki do lądowania. Wydłużanie pobytu załogi Sojuza TMA-02M jest nieco bardziej skomplikowane, gdyż maksymalny pobyt powoduje konieczność lądowania głęboką zimą.

Zatem jest cały wrzesień na opracowania i ewentualne zmiany i w październiku testy (w tym przyśpieszony o kilka tygodni start Progressa M-13M), żeby na początku listopada Sojuz TMA-22 poleciał.

Offline astropl

• Weteran
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
« Odpowiedź #597 dnia: Sierpień 29, 2011, 21:03 »

Jest jeszcze jedna możliwość: modyfikacja procedur i przedłużenie certyfikacji Sojuza do 210 dni, co umożliwi wytrwanie 6 osobowej załogi do 26 października (opóźnienie lądowania Sojuza TMA-21).

Sojuz TMA jest certyfikowany na 210 dni, nie wiem, czemu Suffredini upiera się przy 200. Ale to oczywiście niewiele zmienia, zwłaszcza w kontekście oświetlenia i pogody.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline astropl

• Weteran
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
« Odpowiedź #598 dnia: Sierpień 29, 2011, 21:42 »
Pierwsze ustalenia: Члены комиссии установили причину нештатной работы двигательной установки (ДУ) III-й ступени, которая заключается в  нарушении условий функционирования газогенератора ДУ. A dla nieznających rosyjskiego: Członkowie komisji ustalili przyczynę nieprawidłowej pracy silnika trzeciego stopnia, jest nią naruszenie warunków pracy generatora gazu.

Źródło.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline jmvh

• Weteran
« Odpowiedź #599 dnia: Sierpień 29, 2011, 22:30 »
Pierwsze ustalenia: Члены комиссии установили причину нештатной работы двигательной установки (ДУ) III-й ступени, которая заключается в  нарушении условий функционирования газогенератора ДУ. A dla nieznających rosyjskiego: Członkowie komisji ustalili przyczynę nieprawidłowej pracy silnika trzeciego stopnia, jest nią naruszenie warunków pracy generatora gazu.

Źródło.

Tutaj, gaz z generatora standardowo napędza turbopompę, lecz jest także wykorzystywany w vernierach odpowiedzialnych za kontrolę orientacji oraz za zachowanie odpowiedniego ciśnienia w zbiorniku paliwa. Natomiast za utrzymanie ciśnienia w zbiorniku LOX odpowiada sam ogrzany w wymiennikach ciekły tlen. Hmm, wcześniejsze informacje mówiły chyba o problemami z ciśnieniem w liniach ciekłego tlenu, są jeszcze jakieś inne domysły? Bo "naruszenie warunków" oznaczać może np. kłopoty z dostarczaniem utleniacza do generatora, a przecież jego dostarczanie wydaje się od pracy tego generatora zależne. Takie zamknięte koło.

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #599 dnia: Sierpień 29, 2011, 22:30 »