Chandra wykonał najdokładniejsze jak dotąd obserwacje "odmłodzonej" mgławicy planetarnej, Abell 30. Jest to bardzo rzadki przypadek w którym gwiazda która przeszłą już przez fazę czerwonego olbrzyma, ale jeszcze nie rozproszyła całej otoczki wokół swojego rdzenia wznawia reakcje termojądrowe w pobliżu jądra. Na skutek tego gwiazda rozszerza się i przez jakiś czas ponownie staje się czerwonym olbrzymem. W tej fazie ponownie szybko traci materię. Skutkiem tego powstaje druga mgławica planetarna, znakująca się we wnętrzu poprzedniej mgławicy, wytworzonej w "pierwszej" fazie czerwonego olbrzyma. Do tej pory znane są tylko 3 obiekty tego typu.
Obserwacje rentgenowskie wykazały obecność rozproszonej emisji powstającej na skutek oddziaływań szybkiego wiatru gwiazdowego z gęstszą materią wyrzuconą we wcześniejszym okresie. Pochodzenie emisji punktowej z gwiazdy centralnej nie jest znane.
Duży obraz przedstawia całą mgławicę i składa się z obserwacji XMM-Newton (fioletowy) i obrazu optycznego z Kitt Peak National Observatory (żółty). Mniejszy obraz części centralnej składa się z obserwacji z Chandry i obrazu z HST.
http://chandra.harvard.edu/photo/2012/a30/