Autor Wątek: Marisat F2 zakończył działalność  (Przeczytany 1425 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 21135
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Marisat F2 zakończył działalność
« dnia: Lipiec 14, 2010, 00:09 »
Pierwotnie opublikowano 08/11/2008

Marisat F2, satelita telekomunikacyjny na orbicie geostacjonarnej, po 32 latach pracy został wysłany przez swego operatora, firmę Intelsat, na emeryturę. Do tego czasu był to najstarszy działający satelita telekomunikacyjny. Został wystrzelony w 1976 roku i operacyjne życie orbitera planowano na jedynie 5 lat.

Satelita ten służył za środek komunikacyjny dla obszarów antarktycznych. Był zatem narzędziem i pomocą dla wielu naukowców wybierających się na Antarktydę, w tym i biegun południowy. Marisat F2 był 'dostawcą' internetu dla stacji na biegunie południowym*.

W październiku 2008 roku satelita zaczął szwankować i zaistniało ryzyko, że wkrótce przestanie reagować na rozkazy z Ziemi. Konsekwencją takiej utraty kontroli mogło być zagrożenie dla innych, działających satelitów na orbicie geostacjonarnej. Zdecydowano zatem wysłać satelitę na emeryturę.

Jak się wysyła satelity na emeryturę? Na LEO zwyczajnie wystarczy poczekać, aż obniży swą orbitę i spłonie w atmosferze. Na wyższych orbitach nie jest już tak lekko. W przypadku orbity geostacjonarnej (36.000 km nad Ziemią), satelity wysyłane są na wyższe orbity, przez co zwalniane jest miejsce dla kolejnego orbitera. Tak też było w przypadku Marisat F2 - silniki satelity podwyższyły orbitę o jakieś 200 km.

Takie miejsce to całkiem trwałe cmentarzysko. Obiekty nie ulegają tam wpływie atmosfery ziemskiej i zmiany ich orbit (siły układu Ziemia - Księżyc, wpływ Słońca itp itp) są stosunkowo niewielkie (w 'ludzkiej' skali czasu), przez co satelity mogą pozostać w tamtej części przestrzeni kosmicznej przez bardzo długi czas - pewnie mierzony w tysiącach, jeśli nie setkach tysięcy lat.

Zatem - nie było wielu z nas - był Marisat F2. Nie będzie nas - będzie Marisat F2!

http://www.betanews.com/newswire/pr.php/print/Intelsat_Retires_the_Oldest_Commercial_Communications_Satellite_in_Space_after_32_Years_of_Service/148622

http://sats.aircraftdata.net/satinfo/492/MARISAT+F2.aspx

http://www.spaceflightnow.com/news/n0811/06marisat/

* Bez obaw, naukowcy, którzy tam zostali mają nadal dostęp do internetu. Prędkość  - 28,8 kbps.

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 21135
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Marisat F2 zakończył działalność
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 14, 2010, 00:10 »
A tak oto wyglądał Marisat F2:


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Marisat F2 zakończył działalność
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 14, 2010, 00:10 »